NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 38. 1905. Dinsdag 14 November. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandse!) Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN e c h t s z a k e ?s> IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DF.R FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 13 November 1905. Nu het hek van den dam is, dat wil zeggen, nu de Grondwetsherziening aan een commissie is opgedragen, halen ver scheidene bladen er de quaestie der Troons opvolging bij. Zij zeggenals de Koningin eens kinderloos kwam te overlijden, laat het dan toch vaststaan dat wij zelf ons een koning kiezen en ons er geen bij erfop volging laten opdringen. Echt revolutionair. Een echt stukje volkssouvereiniteit dat met den eisch van algemeen stemrecht in één lijstje mag! Doch laat dat zoo Wie geeft u het recht, zouden wij wil len vragen, om te veronderstellen dat de Koningin, pas 25 jaar oud, kinderloos ons zal komen te ontvallen Laten wij hopen en bidden dat Haar wél kinderen, dus ook troonopvol gers, opgelegd zijn Waarom dit niet kunnen zou Het is natuurlijker dan het tegendeel. En bij God zijn alle dingen mogelijk. Nooit kan 't geloof te veel verwachten En hiertoe behoort ook dat de dierbare Oranjenaam niet wordt uitgeroeid. Indien aan de Koningin een zoon of dochter geboren wordt, zou deze even goed dien naam mogen dragen als bijv. Koning Willem I dien aannam bij zijn troonsbeklimming in 1814. De geschiedenis van den Oranjenaam leert dat ook bij opvolging in de vrouwe lijke linie die naam niet verloren ging. Toen in 1530 Philibert van Oranje Chalons, de laatste man uit zijn geslacht, stierf, werd hij opgevolgd door den zoon zijner zuster (René), die in 1544 door onzen Willem den Zwijger (van Nassau) werd opgevolgd, die toen den titel Oranje Nassau (Dillenburg) aannam. In 1702 stierf de mannelijke lijn van Oranje Nassau uit en ging in 1732 over op een kleinzoon van een dochter van Frederik Hendrik, die zich van toen af Prins van Oranje Nassau noemde, ook zelfs toen het Prinsdom reeds verloren was gegaan. Laat ons hopen dat al dat gescharrel over de Troonopvolging onnoodig werk blijkt, en de opvolger van Koningin Wil- helmina na vele jaren haar zoon moge zijneen prins van Oranje-Nassau- Mecklenburg 1 Hf De minister van justitie, v. Raalte, heeft bij de benoemingen inzake de Kinder wetten blijk gegeven van de eigenaardige wijze waarop, laten wij nu maar zeggen een vrijzinnig democraat, die het geheele volk lief heeft en het Christelijk volks deel bij benoemingen niet wil passeeren, deze zijn taak opvat. Wij meenden ons hierover nu niet te moeten uitlaten. Dat komt later wel. Even mogen wij er echter de aandacht wel op vestigen, nu de vrijzinnige pers het geval verzwijgt, of wel een loopje neemt met het feit dat De Standaard twee benoe mingen in haar geest over 't hoofd gezien heeft, of wat voor ons de deur dicht doet men van vrijzinnige zijde het feit toegeeft, doch ons tegelijk nog een trap toe geeft met de bewering dat de anti-revolutionairen nu eenmaal zoo onontwikkeld zijn dat men uit hun mid den moeilijk leden van een Voogdijraad of onderwijzers aan een Tuchtschool kan benoemen, In dien geest heeft met name Het Vaderland zich uitgelaten. Daarom doet het ons genoegen dat De Tijd dat vrijzinnige blad eens even wijst op de bloeiende antirevolutionaire pers, de vrije school, zoo lager, als middelbaar, de Chr.-, Burger-, Handels- en andere scholen, gymnasiums, Vrije Universiteit die alle door die domme an tirevolutionairen onderhouden wordenop Kuyper en Lohman, die zoo bekrompen volksdeel onder den invloed van hooge en diepgaande beginselen weten te bren gen op de geleerde en diepgaande be schouwingen van De Heraut, door die „kleyne luyden" wekelijks genoten Het Vaderland antwoordt met ellendige uitvluchten en uitweidingen waardoor het zeer juiste, op de feiten gegronde betoog van De Tijd niet te niet wordt gedaan. Laten wij inmiddels maar voortgaan met ons naar binnen te versterken. Wij groeien vast in druk en lastdaarvoor kunnen wij ons elke achteruitzetting van de zijde eener Vrijzinnig-Democratische regeering ge troosten. Er worden van bevriende zijde pogin gen in het werk gesteld om „de Taber nakel en het Bijbelsch Museum" van wijlen ds. Schouten te Utrecht voor Nederland te behouden. Ds. Popta van Bunnik, die meermalen tijdens het leven van den eigenaar den Tabernakel heeft verklaard, tracht thans het noodige geld bijeen te krijgen om bovengenoemd kunstwerk, dat de erfgenamen niet in onverdeelden boedel kunnen behouden, aan te koopen en alzoo te voorkomen, dat het naar het buitenland gaat. Dit is een edel pogen, te meer te waardeeren, omdat bij het behoud van den Tabernakel een ongezochte gelegenheid geboden wordt, om dagelijks aan het zien van dit pronkstuk, waaraan de overleden eigenaar een deel van zijn tijd, arbeid en geld wijdde, waarvoor hij zelfs zooveel schatten uit het Heilige land liet bijeen brengen, de prediking van den Christus der schriften te verbinden. Want terecht merkt prof. Honig, die een aanbeveling schreef om het plan tot aankoop te steunen, in zijn schrijven op, dat de Tabernakel voor ons niet in de eerste plaats een stuk Israëlistische bouw kunst is, maar een schaduw van Hem, die door zijn lijden en sterven voor zon daren eeuwige gerechtigheid en zaligheid verwierf. Om die reden te meer is het wensche- lijk de aantewenden pogingen van Ds. Popta te steunen en er zorg voor te dragen, dat deze Tabernakel en het Bij belsch Museum voor ons land behouden blijven. Rusland. Rusland wordt rustig. Of de rust van blijvenden aard zal zijn Het is haast niet te denken. Op het oogenblik zijn in de kazernes 8000 soldaten geconsig neerd wegens muiterij. Dat wil zeggen dat zij niet uit mogen. En te Kroonstad zitten er heel wat gevangen die gedeci meerd moeten worden. Dat wil zeggen dat van elke tien muiters er een moet worden doodgeschoten. Een zonderlinge opvatting van de amnestie. De Czaar zou door zijn tusschenkomst hier heel wat kunnen herstellen en de harten win nen van deze misleide, misschien al te lang op averechtsche wijze „getuchte" menschen. Dat de zonderlinge opvatting omtrent de amnestie bij de slachtoffers teleur stelling wekte, blijkt ook uit het oproer dat Zaterdag te Kisjinef in de gevangenis uitbrak. Al de gevangenen eischten vrijlating, en toen hun dat geweigerd werd staken zij den boel in brand. Troepen kwamen en dempten het oproer, doch 24 oproermakers werden daarbij gedood. Te Mohslef pleegde Zaterdag de vrouw van Stadsraad moord op den gouverneur Klingenberg, dien zij in zijn eigen ont vangzaal had opgezocht, met verzoek hem te mogen spreken. Het mag rust heeten, die heerschen gaat, het is dan toch een zeer roerige, en dit komt allicht mede door de roe righeid jder thans vrijgeworden pers. In Moskau bijvoorbeeld, waar de schouw burgen en winkels weder geopend zijn, het spoorwegverkeer hervat werd en de werkstakingen ophield, bevatten de bladen een brief van een kozakken-officier, die verklaart, dat zijn geweten hem verbiedt zijn afschuwelijk handwerk van het bloed vergieten van zijn landgenooten nog voort te zetten. In de Roess eischen 5 officieren van de garde een onderzoek voor den krijgsraad van hun mede-officieren wegens ergerlijke vergrijpen, anders zouden de inzenders hun ontslag nemen. Ook de cadetten in Petersburg moeten erg opgewonden zijn. Ze zingen de Mar seillaise Men verwacht er nieuwe botsingen. Twee der meest vrijheidlievende bladen Roess en Nasja Sjin hebben tralies voor hun ramen laten maken en hun gansche personeel met revolvers bewapend. De volgende week zal weer een nieuw blad verschijnen, ditmaal der sociaal-revo lutionairen, onder redactie van Martof, den redacteur van de felle Iskra (De Vonk), die te Genève werd uitgegeven. Het blad zal heeten Natsjalo (Het Begin). „Het Rus sische proletariaat, zegt de aankondiging, zal de voorhoede zijn van het revolutionaire socialistische leger der geheele wereld". Als medewerkers wordt genoemd, de Russische Plesjanof en Axelrod, deDuit- schers Bebel, Kautski, Rosa Luxemburg- en Mehring. Stakowitsj, de bekende radicale consti tutionalist gaat met priester Petrof een christelijk-democratische partij vormen. Tegenover het panslavistische motto „Orthodoxie, autocratie en nationaliteit" stelt hij „Vrijheid, Christus en de Tsaar". Stakowitsj hoopt veel socialisten onder zijn vaan te trekken. Hoe Witte het onder dit alles maakt Niemand ter wereld heeft op het oogen blik zwaarder taak dan hij. Dat de libe ralen hem niet steunen ligt aan hunne vrees voor het volk. Prof. Milioekof, een hunner voormannen, kwam er dezer dagen rond voor uit. Sluiten wij ons bij Witte aan, dan gaan wij er met hem aan, en laten wij hem alleen staan, dan behouden wij de volksgunst en hij gaat alleen er onder. Leven zal hij alleen, indien hij algemeen stemrecht geeft, een verbond sluit met de burgerlijke democraten en geen poging waagt om met zijn ambte naarskabinet te gaan regeeren. En dat is de meening van de groote meerderheid. Wat hieruit groeien moet 1 Hoe hevig de verschrikkingen in Zuid- Rusland zijn geweest, blijkt nog uit eenige weinige regelen d.d. 5 November aan een Russisch blad gemeld. Wij lezen daar Voor de bloedige dagen in Odessa ver- bleeken zelfs de verschrikkelijke tooneelen in Bakoe. Er is hier geen woning zonder lijken. Op den zolder van een huis heeft men 36 vermoorden gevonden. Honderden werden in stukken gehakt, grijsaards uit de vensters gesmeten. Velen vonden den dood door de kogels der soldaten. In kel ders en retirades vond men de dooden. De Jodenwijk is geheel verwoest. In de gast huizen liggen 375 dooden en 1100 gewon den. Onder de slachtoffers zijn vele jonge lieden. Het getal Joden onder hen bedraagt 80 pCt. De gewonden sterven bij dozijnen. Noorwegen. Op het oogenblik heeft de drukpers het druk. De kiezers worden bestormd met circulaires, van beide kanten, voor de republiek en voor het Koningschap. Er is gisting in de lagere volkslagen te bespeuren. Donderdagavond werd het lokaal te Frerikshald, waar Heiberg en Castberg, woordvoerders der republikeinsche partij, spraken, door een troep monarchale be- toogers omsingeld, die met groot misbaar en door 't werpen van steen en, de verdere besprekingen zochten te beletten. Tientallen ruiten werden verbrijzeld en de scherven vlogen den leden der ver gadering om de ooren. Enkele monarchale predikanten gebrui ken tot gropte verontwaardiging der re publikeinen den kansel voor het houden van vurige redevoeringen vóór het ko ningschap. Toch is men in toongevende kringen van den uitslag vrij zeker. De meerder heid zal wel \oor het Koningschap stem men, en dan wordt de schoonzoon van den Engelschen koning koning. Reeds heel't de gemeenteraad van Chrisliania ver gaderd om maatregelen te nemen voorde a. s. inhuldigiugsfeeslen. Het schijnt dat de versiering der stad een waar kunstwerk zal worden. De armen zullen gratis maal tijden krijgen en er zal een herinnerings medaille worden geslagen. Men zegt, dat er 300,000 kronen be steed zullen worden voor de versiering en restauratie van het paleis. Prins Karei zal geen Deensehe functio narissen mee naar Noorwegen mogen brengen. Frankrijk. De beteekenis van de moties, het ge harrewar, de ontslagneming van een paar ministers, enz. Vrijdag in de Kamer af gespeeld, is kortweg dezeMinister Rou- vier begint er hinder van te krijgen dat hij niet regeeren kan zonder de steun der socialisten, (Net als bij ons vraagt al licht de eene of andere schalk, doch zóó ver is 't gelukkig nog niet. Bij ons zal 't kabinet v'oorloopig wel op de rechter zijde kunnen steunen Gelijk wij reeds in ons vorig nommer meldden had de minister in de quaestie der beroeps-syndicaten een poging be proefd om zich aan het juk van Jaurés, den vice-president der Kamer, te ontrek ken. Waar hij eerst voor was geweest, verklaarde hij zich nu tegen. Maar gelijk Troelstra in de Nederlandsche Kamer de zweep hanteert, toont Jaurès in de Pransche Kamer de duimschroeven. En zoo had hij dan Jaurés gedwongen om zich in de Kamer uit te spreken dat hij niet zou regeeren tegen de socialisten, en de handen der socialistische ministers hierdoor zou sterken. Rovier deed dit, maar zoo vaag, dat het wantrouwen (en het geraas) ver meerderde. Het ging om de scheiding van Kerk en Staat in de eerste plaats, en dan ook nog een weing om de sociale hervor mingen en de buitenlandsche politiek. Hierop stelde Jaurés een motie voor, die den premier dwong zich wat duidelijk uit te spreken. Met een handige zwenking verklaarde hij zich voor de volgende motie, uit drie, welke er voorgesteld waren „De Kamer gaat over tot de orde van den dag, rekenen de op de regeering voor hel, te bekwamer tijd, tot stand brengen der Wet op de scheiding van Kerk en Staat en voor hel regeeren met de medewerking der repu blikeinen, welke voor die hervorming ge stemd hebben". Ten slotte werd die motie met 310 van de 457 uitgebrachte stemmen aangenomen. Tal van afgevaardigden onthielden zich van stemmen, terwijl de socialisten nog even wijs waren als vóór de zitting De minister van oorlog was intusschen als minister weggeloopen, doch als afge vaardigde weer teruggekomen. Hij is reeds vervangen voorts heeft er nog een kleine wisseling van ministers plaats gehad wij zullen de namen onzen lezers maar sparen. Het is misschien toch maar voor een klein tochtje, want de socialisten zullen dit kabinet wel krijgen. Hongar'je. De liberale partij brokkelt al meer af. Weer hebben 22 afgevaardigden, die on langs uit de liberale partij traden, besloten zich bij de liberale oppositie onder An- drassy aan te sluiten. Daardoor is An- drassy's partij na de onafhankelijkheids partij de grootste der oppositie geworden. En de coalitie is weder 22 man sterker. Fejervary is gisteren met Kristoffy en •Lanyi, zijn ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie, naarWeenen vertrok ken, naar het heet om de Hongaarsche regeering te vertegenwoordigen tijdens't bezoek van den Spaanschen koning. Doch tevens zullen zij keizer Frans Jozef rap port gaan doen van het verloop van hun strijd tegen de oppositie. Dit rapport zal niot van de meest opgewekte zijn de toestanden in de comitaten moeten vrijwel anarchistisch zijn en de nieuwe door de regeering benoemde comitaats- graven worden overal geboycotin Pest is hun beëediging niet eens mogelijk ge weest. En bij de nieuwe partij, waarvan de oude generaal droomde, hebben zich zeven afgevaardigden aangeslotenDe regeering hoopt niettemin de orde met wettige middelen te herstellen en zal an ders haar mandaat neerleggen. Andere landen. Omtrent den toestand in sommige andere landen van Europa kunnen wij met en kele goede tijdingen volstaan. Uil Oostenrijk komt bericht dat, dank zij de nieuwe iusfructiën door het minis terie der Spoorwegen gegeven, het spoor wegpersoneel van verzet en staking heeft afgezien. Uit België dat de geruchtma kende ziekte op het uit Chili afkomstig, te Antwerpen aangekomen Duitsche stoom schip „Undine" geen pest is geweest. Uit Pruisen dat de cholera aldaar als gewe ken kan worden beschouwd. Noord-Amerika. Het aantal voor den dienst gereed zijnde oorlogsschepen bij de marine van de Ver- eenigde Staten, zal dit jaar buitengewoon toenemen. Er komen namelijk 13 nieuwe schepen van een gezamenlijke water ver plaatsing van 149,600 ton voor den dienst gereed, een vermeerdering zooals nog nooit bij eenige vloot, ook de Engelsclfe niet, is voorgekomen. De Amerikaansche marine zal dan even sterk of zelfs nog iets sterker zijn dan de Duitsche. Echt Amerikaansch is het volgende bericht Op last van het hooggerechtshof in den staat New-York zijn de stembussen, bij de jongste verkiezingen gebruikt, met inhoud in beslag genomen. D.w.z. een groot aan tal bussen is ingeleverd, doch niet weinige zijn op allerzonderlingste plaatsen aan het licht gebracht, of wel totaal verdwenen. Ja er zijn er door vletterlieden uit de rivier opgevischt. Kantongerecht te Middelburg. Heden Zaterdag zijn veroordeeld wegens straatschenderijC. M. A., Middelburg, tot f0.50 b. s. 1 d. h., C. V., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.opgeven van een val- schen naam: G. v. d. S., Middelburg, tot f5 b. s. 2 d. h.loopen over een anders grond die beplant is: A. W., J. v. D., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.over- ereding ijkwetM. J. L. C., wed. C. W., D. D. J. v. d. H. S., W. C. H., P. P., A. M., D T. G„ J. D., Middelburg, J. B., wed. F. J., Domburg, tot fl b. s. 1 d. h., J. C. M. D„ J. A. P., Middelburg, tot 2 x f 1 b. s. 1 d. h. iedere b., J. B., Middelburg, tot fl b. en f3 b. s. 1 d. h. iedere b., J. d. J., H. I., Middelburg, tot 3 x fl b. s. 1 d. h. iedere b., S. v. E Middel burg, tot fl b. en 2 x f3 b. s. 1 d. h. iedere b., T. K. wed. S. W. A. C., Mid delburg, tot 4 X f 0,50 b. s. 1 d. h. iedere b., C. B., C. C., Middelburg, tot 4 x fl b. s. 1 d. h. iedere b., W. d. W., Mid delburg, tot 8 X f 0,50 b. s. 1 d. h. iedere b., allen met verb, verkl. der in beslag genomen maten en gewichten overtreding leerplichtwet J. M., P. A., Middelburg, tot f2 b. s. 1 d. h., P. D., Arnemuiden, tot t 2 b. s. 2 d. h„ J. P. Vlissingen, tot f 4 b. s. 3 d. h., P. S., Vlissingen, tot f5 b. s. 3 d. h.rijden met een velocipede zonder licht D. de V., Middelburg, P. H B., Oost en West-Souburg, tot fl b. s. 1 d. h. rjjden met een middel van vervoer over een klinkerpad: A. J. N., Middelburg, tot fl b. s. 1 d. h.rijden met een rijwiel over een klinkerpadD. V-, Middelburg,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1