NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 36. 1905. Zaterdag 11 November, 20e jaargans GHRISTELIJK- HISTORISCH ÜËÜLAÜËS. Suitenlandsch Overzicht. 000000000 fr-0£ijei&£ VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Men wordt verzocht dit te onderzoeken. Gemengde Berichten. S L E G S A A F. >r. ijks (behalve Maan- van Antwerpen ig) 's morg. 7.-— u. iB. ROTTERDAM. sr. zonderd Zondags, van Vlissingen Middelburg 8, DIENST -VLAKE k s. Vlake 5,45, 8,45, oorden 8,OS, 11,01, „SCHELDE" sr. ins. 21 8,- 11, oen 22 8,30 8, ond.23 8,30 9, rijd. 24 9,9,30 ater. 25 9,30 9,30 and. 2610,30 9,30 aan. 2711,— 9,30 ins. 28 6,30 9,30 "oen 29 7,— 9,30 ond. 30 7,30 9,30 hter een datum is iel tweede getal is EG—ZÏERIKZEF. er. ierikzse. g e 1 ij k s 's mor- zee d a g e 1 ij k s ^ezonderd Donder- 's morgens half 7, orgens 7 uur. En ins. 21 1,30 12,30 2,- 2,15 2,- 2- 2- 2- 2- 2,15 hter den datum is Middelburghet rt 's middags van Toen 22 1,30 ond.23 1,30 rjjd.24 1,30 ater. 25 1,30 aan. 27 1,30 ins. 28 1,30 Toen 29 1,30 ond. 30 1,30 xeeeche of Spoortijd. i) m 3,23 e) g nm. 3,50 g) l. 1,55 f) 3,23 e) ia het vertrek van n. Neuzen vm. 8 30 en er. Neuzen ten uten wachten. er Neuzen ten inuten wachten. aakf, >5 van Neuzen naar •d. blijkens o. a. een Karei V, in 1528 n dienste der koop iet meer drie malen zouden vergaderen, men van welvaart adbouw, meekrap- s bloeiende Romers- ioven maar gelijk kdom tot overmoed k in 1454 een op- mtevredenheid met ;e tot rechterlijke Dersonen ontstaan aarmede eindigde, ngezetenen bloots in het hemd den Bourgondië, 's-Gra- j baden, welke hun erd tegen betaling r van 4 Vlaamsche voor Romerswaal spoed aangebroken, Felixvloed (5 Nov.) et geheel te zullen die hevig eerst uit het N.-Westen as tusschen 8 en 9 g laag water was, Met buitengewone Br, zoodat met den uren vóór hoog de straten der stad sommige dijken het ten Z.-Oosten jene dorp Kreecke en, en werd nu de al gevaarlijker, 't begin van het t eertijds zoo wei- Bij onze volgende zien hoe het de stad, n ondergang, ver- Wordt vervolgd.} >-Tï. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. !S»!^3SiSï3ffiSSKKJöï£i&5fi3rajSK3 10 November 1905. De af deelingen der Tweede Kamer zijn op het oogenblik druk bezig met 't on derzoek der Staatsbegrooting. Uit het Voorloopig Verslag over Hoofd stuk XV (Justitie) blijkt dat de leden der rechterzijde esn hartig woord gesproken hebben aan 't adres van dezen minister. En dat doet ons genoegen. De heer Mozes van Raalte, die thans aan het hoofd van Justitie staat, bestreed o.a. de stakings- wetten en stemde daar tegen. Ook be hoorde hij tot de heftigste tegenstanders van dit ministerie die zelfs toen zijn geestverwant Drucker smaalde "dat hij niets Christelijks vond aan hetgeen dit ministerie leverde, het juist om deszelfs Christelijkheid meende te moeten af breken. Wat natuurlijk wel niet anders kon, en van zijn standpunt niet anders mocht. Een Jood mag geen vrede hebben met een chrislelijke regeering, een christelijke school, een christelijke kerk, christelijke vereeniging of volksbond zelfs. Maar daarom te meer doet het ons genoegen, dat waar de vrijzinnigen principieel altijd tegen het ministerschap van den christen Kuyper hebben getuigd, onzerzijds leedwezen wordt uitgesproken, dat het ministerie van justitie door een Reform Jood is bezet, niet omdat hij Jood is, maar omdat hij zich heeft doen kennen als hoogst partijdig tegen het chr. kabinet en tegen de chr. school, als principieel tegenstander derhalve van den Christus Men vindt hier en daar in oude geschrif ten bepalingen nopens hetgeen in onzen tijd niet geacht wordt aan openlijke regle menten onderworpen te zijn, maar toch bij nader indenken zoo geheel ondoelmatig niet zal gerekend worden. Zoo werd te Zierikzee in 1450 bepaald „dat niemandt voortaen eten en sal tot vrouwen, die in kindsbedde leggen (d. i. kraams sijn), en dat met niet meer gesel schap als met acht persoonen". Zoo was het ook niet geheel dwaas, straf te stellen op meer beesten te houden, dan waarvoor men weide heeft. (Sententiën van 9 April 1505, 25 Apr. 1506, 31 Mei 1509). Met eene bedevaart naar Keulen werd den 21 Oct. 1512 het uitstrooien van leugenachtige tijdingen gestraft. Men houde in het oog dat er toen nog geene nieuwsbladen waren bestond deze straf bepaling nog, dan zou nog al een reisje meer naar Keulen gedaan worden. Onder de straffen merken wij op„af snijden van het oor" (11 Mei 1503)„af scheren van het haar" (22 Apr. 1531) en „het dienen als scherprechter" (20 Juni 1534). Maar het zonderlingste is een bannissement van zoovele jaren, als de misdadiger „oogen zou werpen met een teerling'' (19 Dec. 1505) en nog driemalen. Doch dit was ook bij gewillig consent van den gevangene In de laatste weken is, op aanstichting van de socialistische pers een groot spec- takel gemaakt over de aanvrage van 190.000 gulden op de Staatsbegrooting, al eerste uitgave voor koninklijke stallen op Het Loodie C/s ton zouden moeten kosten. Ieder heeft daar het zijne van gezegd, maar o. i. is een ding daarbij vergeten. En het is dit, dat H. M. de Koningin het land in die betrekking dient. Men waardeert, voorzoover men niet door tegenzin, tegen koningschap en ge zag, vooringenomen is, dat de vorsten uit het Huis van Oranje hnn plicht als con stitutioneel vorst stiptelij k nakomen. Men verblijdt zich er in, voorzoover men althans niet door het roodvonk der revolutie aangetast is, dat het Huis van Oranje wortelt in de geschiedenis en nog voortbes taat. Men prijst H.H, M.M. onze Koninginnen omdat zij leven met het volk, zich geven voor de belangen van dat volk. Maar men vergeet dat H.M. geen hof stoet houdt voor eigen genoegen, maar om het land, naar binnen en naar buiten te dienen. Als H. M. de Koningin, eenige erfdochter van het rijke Oranjehuis, als Gravin van Buren een der Geldersehe buitenplaatsen of een der patricische woningen in den Haag bewoonde, zou haar dat wellicht rustiger en aangena mer, zeker minder zorgelijk zijn. Maar nu eenmaal H. M. als gekroond hoofd de waardigheid van ons land heeft op te houden, behoort het land dat ook tegenover H. M. te doen, en de paleizen onzer Vorsten in te richten met vorstelijke weelde. Ten slotte zou op die wijze alle weelde kunnen afgewezen worden, voor nu en voor altijd, want de arme hebt gij altijd met u, daar zal het al of niet bouwen van koninklijke stallen wel geen veran dering in brengen. Wie van meening zijn mocht dat de republiek, in dit opzicht, zooveel minder eischend zijn zou, onderzoeke eens hoe het in Frankrijk er bij staat. We lazen dezer dagen van eene poging om het Hooglied van Salomo, het lied der liederen, in aanraking te brengen met het penseel van den kunstenaar, d. i. te ver lichten en te versieren. Inderdaad, een zware arbeid. Wat bedoelt ze anders dan een exegese, eene uitlegging van den tekst door middel van de kunst. En dit streven toegepast op dit schoone brui loftslied van Salomo, waarvan sommigen spreken als van oud-joodsche lyriek in betrekking tot het verlangen, dat er zich in zou uitspreken naar eenheid tusschen Juda en Israël, maar waarin de kerk te allen tijde heeft gezien een afschaduwing van de nauwe eenheid, welke er bestaat tusschen haar en haar hoofd. Die verschillende beschouwingen doen de bezwaren niet verminderen. Bij de toepassing der kunst dient de teekenaar of schilder met deze verschillende op vattingen te rekenen en een uit die alle te kiezen. Dit hebben dan ook de bedoelde „ver- lichters" en „versierders" gedaan. Voor hen is het Hooglied een geestelijk lied. En als proeve van illustratie volgt hier een verduidelijking van den tekst uit een der hoofdstukken, n.l. deze „Ik liet hem niet gaan, totdat ik hem in mijner moeders huis gebracht had en in de binnenste kamer". Het tafereel tegenover deze woor den stelt voor een gesluierde vrouw, toe tredend op eene kameropening, waarvan zij ket voorhangend, afsluitend gordijn oplicht, met de uitgesproken bedoeling, om den bruidegom tegenover haar te noodigen tot binnentreden. Bedoeld is alzoo een kunstwerk te leveren, wat nog duidelijker wordt door de verscheidenheid en den rijkdom der aangebrachte motieven. Ons wil zulk een streven nooit behagen. Afgedacht nog van de onmogelijkheid om de portretten historisch trouw weer te geven, in dit speciale geval b. v. van een Salomo en Sulamith een jong Oostersck vorst is licht te teekenen, zoo wel als een jeugdige herderin kunnen we niet anders vinden, dan dat de ver siering van de gewijde boeken, en in het bijzonder van dit hoog geestelijk lied verre blijft beneden den zin en de meening van den goddelijken auteur. Hoogstens kan o.a. zulk eene decoratieve kunst als hulp middel dienen, om in eene zekere stemming te geraken, die naar veler meening vooraf gaan moet, wil men n. 1. van de lectuur genieten. Daarbij komt dat het velen „verlichters en versierders" gaat als den bekenden bloemschilder Varelst aan het hof van koning Jacobus II, die geroepen zijnde om de beeltenis zijns konings te schilderen, Z. M, op de schilderij plaatste temidden van een groote collectie zonnebloemen en tulpen, zoodat alle aandacht van den hoofdpersoon werd afgetrokken, en koning Jacobus tusschen de bloemen verdween. Yan daar dat wij meenen bij het lezen van dit hoogverheven lied geen illustraties of verluchtingen noodig te hebben en evenmin die wenschelijk achten, al ontken nen wij niet, dat de kunstkenner met bewondering kan aanstaren de weelde in lijn, vorm en kleur, alsmede de fijne en schoone figuren in hare afwisseling van licht en schaduw, al hetwelk het schoon heidsgevoel weldadig aandoet. De volgende getuigenis werd ons ge geven door een inwoner van Qoes, en daar zij veel personen van hun lijden verlossen kan in deze stad zullen zij, die hieromtrent meer willen weten, goed doen zich daarnaar te informeeren. De Heer J. P. HOPMANS, wonende Oostwal 264c te Goes, deelt ons mede Gedurende drie lange jaren leed ik aan een hevige pijn in den rug en in de lendenen. Reeds bij het opstaan 's morgens was ik vermoeid en dit afgematte gevoel verliet mij niet gedurende den geheelen dag, ik had ook veel last van hoofdpijn, juist alsof mij iets zwaars op mijn hoofd drukte. Mijn eetlust was zeer gering en ik had zelfs dikwijls een walging van alles wat mtn mij voortzette; onophou delijk moest ik urineeren. Wat ik hier ook tegen aangewend had, niets was er dat mij baatte, mijn aandacht werd tenslotte getrokken door Foster's Rugpijn Nieren- pillen, welke overal zoo gunstig beoor deeld werden. Ik moet eerlijk zeggen dat de werking daarvan zeer vlug en afdoende was, want onmiddellijk na het gebruik bekwam ik verlichting en nadat ik er een poosje mee doorgegaan was, bevond ik mij oneindig veel beter. De pijn ver dween en ik was weer meester over mijn water. Na zulk een gunstig resultaat acht ik het mijn plicht aan mijn genezing publiciteit te geven, want veel menschen zullen hierdoor met dit heilzame genees middel bekend worden. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Een welbekend geneesheer verklaarde dat de ziekte der nieren de ergste was aller ziekten, met uitzondering van tuber culose. De reden hiervan is dat men meestal geen notitie neemt Tan verschijnselen der nierziekte of dat deze verschijnselen verward worden met andere ziekten terwijl de nierziekte zich meer en meer uitbreidt en zich onopgemerkt complicaties voordoen, totdat zij zich diep in gestel geworteld heeft. Let dus op de eerste verschijnselen van pijn in de zij, neem uw maatregelen nog heden, want morgen is het misschien te laat. Verzeker U dat men U de echte Fosters Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die dhr. J. P. HOPMANS gehad heeft. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij de Firma NATHAN EMANUELen te Middelburg bij den Heer Joh. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. België. De kansen voor onveranderde aanne ming van het doorsteek-oiitwerp zijn inder daad verbeterd. De clerioalo partij heeft hare eenheid herwonnen, en van de libera len stemmen zeker de oud-liberalen en enkele Antwerpsche radicalen er voor. Natuurlijk, evenals bij ons, zijn er ter linkerzijde tal van radicalen, dieliebiingeln met het socialisme, of driekwart socialisten zijn, en dus tegen elk voorstel gekant zijn dat verbetering van landsverdediging be doelt. En dat, terwijl het onder alle partijen schijnt vast te staan dat voor Antwerpen in den loop der jaren een nieuw ver- dedigings - stelsel broodnoodig is. En zonder een verlegging der stadsgrens gaat dit niet. Niettegenstaande haar 1722 hec taren, stikt de stad in haar keurs van muren en forten zij snakt naar lucht en er is geen duim breed grond meer be schikbaar. Het is in hoofdzaak om aan den wensch der Antwerpenaren te beant woorden, dat de huidige ringmuur zal worden afgebroken, zoodat de stad zich eindelijk zal kunnen uitbreiden. Doch, is de ringmuur eenmaal verdwe nen, dan houdt Antwerpen ook op een versterkte plaats te zijn, en nu wil het ontwerp het heden bestaande vervangen door een anderen ringmuur van 34 kilo meter, terwijl die van Parijs slechts 35 kilometer meet. Achter dezen ringmuur komt dan een lijn van forten, met een ontwikkeling van 101 kilometer; d. i. zooveel als de afstand BrusselLuik. Naar het ontwerp, dat aan de bespreking der Kamei'S is onderworpen, zouden de kosten der fortificaties tot 104 millioen franken beloopen. Aanvankelijk was de raming 108 millioen doch 4 millioen zijn weggevallen wegens de forten van Dender- monde, waarvan men heeft afgezien. Van die 104 millioen zullen er 73 dienen tot de bouwwerken, en 31 tot de bewape ning der forten en de ammunitie. Om die fortenlijn te bewapenen acht zij 56 duizend manschappen noodig. Volgens deskundigen is dit heel zuinig berekend. Maar de regeering schijnt de schutterij of bui-gerwacht te willen hervormen, en tot de verdediging der forten aanwenden. Volgens dit plan zouden dan onder anderen de Antwerpsche forten worden bezet door de gewapende burgers behoo- rende tot de provinciën Antwerpen, Bra bant en de beide Vlaanderen. Deskundigen beschouwen dit en mis schien terecht als half werk. Zoodat als wij het goed begrijpen èn zij die alles willen, èn zij die niets willen onder de tegenstanders, wel eens, schoon ongewild, zouden kunnen samen- stemmen om het ontwerp te doen vallen. Het ministerie-De Smet zal derhal vejnog een heele karwei hebben eer het dat schip in zee krijgt. Rusland. De oproerige beweging neemt af. De berichten die nog inkomen, zijn minder onrustbarend, of zoo zij het zijn, dan zijn zij overdreven. Zoo kwamen gisterenavond zeer benauwde telegrammen uit Kroonstad, als zou de geheele stad in vlaromen staan en de inwoners gevlucht ziju, terwijl er gevochten wordt met machinegeweren. Een later bericht meldt dat dit veel te erg gemaakt was. Er waren door '1 ge peupel op verschillende punten der stad branden aangestoken, doch die zijn spoedig door de overheid gebluséht, en 't oproer van datzelfde gepuis werd onderdrukt, zoo dat de voorgenomen plunderingen niet konden doorgaan. Natuurlijk liet het oproer zich in den aanvang wel ernstig aanzien. Een .troep muitende matrozen trok al schietende dooi de stad en terroriseerde (plaagde) de be volking. Doch de soldaten herstelden de orde na bloedige gevechten, doch niet voordat een deel hunner met de muiters gemeene zaak makend, enkele woningen hadden geplunderd, en van de uhlanen uit Peterhof ter hulp gezonden, er enkele hadden neergeschoten. Te Warschau woi'dt het rustig. Toch blijft voor 't spoorwegverkeer nog altijd gevaar dreigen. Zoo is gisteren op de lijn Warscliau-Brest een goederentrein ont spoord, doordat de rails wai-en opgebroken. De hoofdconducteur kwam om, twee per sonen werden gewond, zes wagens werden verbrijzeld. De directie zette het vertrek van den trein door tegen den wil van het stakers-comité. Te Kief is door den gouverneur een manifest gepubliceerd waarin hij meedeelt, dat verscheidene mededeelingen bij hem zijn ingekomen, welke bevestigen, dat bij de jongste onlusten door politiebeambten strafbare feiten en misdaden zijn gepleegd. De gouverneur wekt allen, die dex-gelijke feiten hebben bijgewoond, op, hem daar over inlichtingen te doen toekomen. Ook op andere plaatsen zal worden recht gedaan, wat de onrust zeer zal doen afnemen. Ook is 't een heele opluchting dat Tre- pof uit zijn ambt is ontzet en benoemd is tot paleis-commandant, in welke betrek king hij geen kwaad kan doen, en waardoor de papieren van Witte rijzen, en dat te zekerder nu eenige liberalen staatslieden zich hebben bei-eid verklaard deel uit te maken van zijn kabinet. Ook dat grootvorst Wladimir van de baan is hij werd hoofdcommandant van de paleiswacht gemaakt! is een groote stap tot den vrede. Brazilië. Omtrent de revolutie in Brazilië ver neemt men nog het volgende Een deel van het garnizoen van de vesting Santa Cruz aan den ingang van de baai sloeg aan het muiten. Het schijnt, dat sedert eenigen tijd een omwen teling is voorbereid en deze beweging eenig verband houdt met de revolutionaire orga nisatie. Een verwoed gevecht had in de vesting plaats, waarbij 3 officieren en 60 sol daten werden gedood. Een eskadron houdt de vesting omsingeld om te beletten, dat de leerlingen van de cadettenschool, die ook aan het muiten zijn, zich bij de andere opstandelingen aansluiten en de vesting binnendringen. Men vertelt, dat nog andere regimenten aan het muiten zijn geslagen, docht het rechte komt men niet te weten, want de regeering heeft een censuur«op de tele grammen ingesteld. A ra e r i k a, Nader blijkt dat de herkozen burge meester van New-Yoi-k, Mc. Clellan, democraat, een meerderheid had van 15000 stemmen. Op hem volgde in stem- mencijfer de socialist Hearst, die zijn val te danken heeft aan de Duitschers. Hij had namelijk als uitgever van een blad steeds de menschen tegen de Duitschers opgehitst, dit brak hem nu op. Anders had New-York misschien een socialis- tischen burgemeester gehad. Ook hier dus weer een quaestie vau tijd. Een waarschuwing ook voor Nederland, waar de Protestantsch Chi\ partijen om kei-kelijke en andere geschillen en prin cipes voortgaan elkander te ontloopen of af te breken, en den triomf van het on geloof bij de verkiezingen zich op het geweten laden. Middelburg. Gisterenmiddag had een werkman (wie Red.) aan de steenbakkerij „De Nijverheid" op den Nieuwlandschen- weg, terwijl hij bezig was steenen te stapelen, het ongeluk een deel er van op zijn arm te krijgen, waardoor dit lichaams deel zoodanig werd gekneusd dat genees- jkundige hulp moest worden ingeroepen, en na verbonden te zijn naar zijn woning is gegaan. Middelburg. Gisterenmiddag omsti-eeks vier uur viel een knaapje (me Red.) van 6 jaar al spelende te water op de Turfkade, den heer Adriaanse leeraar aan de Ambacht school alhier sprong gekleed te water cn had het genoegen de kleine op het droge te brengen. Middelburg. De rails van de stoomtram „Walcheren" liggen nu tot kort onder deze gemeente. De baan is evenwel nog niet in orde. Vooral op de weide vlak

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1