NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 35. 1905. Vrijdag 10 November. 20e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH BuitenlandsGh Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Rusland. Telegrammen uit het binnenland berich ten, dat het rijk weder tot rust komt. Pogingen tot plundering en het verwekken van onlusten, die in verschillende streken voorkomen, worden onmiddellijk door krachtige maatregelen onderdrukt. De stadsbesturen van Moskou, Odessa en Noworossisk hebben een proclamatie aan de bevolking uitgevaardigd, waarin geëischt wordt de gewelddadigheden te staken. De procureur van het Hof van appèl te Moskou heeft alle personen die getuige zijn geweest van onwettige hande lingen der politie en van ophitsingen van het gepeupel, opgeroepen om hunne klach ten in te dienen bij de rechtbank of bij het bepaaldelijk voor dit doel opgerichte bureau, die klachten zullen dan streng onderzocht worden. Een dergelijke oproe ping heeft ook de procureur van de recht bank in Odessa uitgevaardigd. In eenige steden van Zuid-Rusland zijn bijzondere comité's „tot verbreiding van vreedzame gevoelens" opgericht, die ten doel hebben christenen en joden te ver zoenen. In de volgende steden gaan de zaken weer hun gewonen gang: Sinferopol, Mosir, Jekaterinburg, Iwanowo, Woznessensk, Dorpat, Odessa, Riga, Irkoetsk, Wladimir, Pensa en Jekaterinoslaf. De werklieden in Reval hebben besloten weder aan den arbeid te gaan. Uit Odessa komen telkens nog nieuwe bijzonderheden over de gruwelen die daar gepleegd zijn. Zoo seint Reuter dat een Joodschhuis in de Prochorofskaja-straat door 46 werk lieden verdedigd werd, toen een compagnie infanterie met een officier van politie aan het hoofd, opdaagde de soldaten schoten de verdedigers dood, en daarop drong het gepeupel in het huis door en vermoorde allen die er in waren. Een bende trok naar een Joodsche meisjesschool om te plunderen. De direc trice gaf al wat zij had, op voorwaarde dat het leven van de 35 weezen die er woonden, gespaard zou blijven. De bende verdween toen, maar weldra kwamen er een aantal terug, die de school plunder den, de vluchtende kinderen nazetten en acht er van vermoordden. Een andere bende, door een politieagent geleid, mar telde een rabbijn om hem de sleutels van een brandkast te laten afgeven, waarin het geld van een liefdadigheidsvereeniging zich bevond. Eerst toen een van de boos wichten een bijl nam, om den man het hoofd van den romp te slaan; kwam de vrouw van den rabbijn tusschenbeide en gaf den plunderaars hun zin. Dezen namen de 2200 roebels uit de brandkast mee, plunderden het huis, en vermoordden den rabbijn en zijn vrouw, voordat zij heengingen. Gisteren zijn 412 Joodsche slachtoffers der onlusten begraven. Het werk zal nog drie dagen duren. Bij 245 lijken was geen herkenning mogelijk, omdat het ge laat met hamers stuk geslagen was. Moskou was deze week ook nog twee dagen achtereen, gelijk wij reeds gisteren met een enkel woord meldden, in handen van het gepeupel. In de meest verschil lende deelen van de stad werden talrijke personen, meest studenten, op de meest dierlijke wijze vermoord. Op de Malaja Kislofka werd een dame door een student begeleid, door drie kerels aangevallen de student werd vermoord, de dame ernstig mishandeld. In een andere straat werd een student in een rijtuig gezien. Een politie-agent hield het paard aan en het volk scheurde den student in stukken. Zaterdag trok een volksmenigte met nationale vlaggen naar het paleis van den gouverneur-generaal, die, ofschoon hij optochten had verboden, toch buiten kwam en een toespraak hield. Daarna trok men paar het huis van den commandant van de stad, die eveneens een redevoering tot het grauw hield. Vervolgens kwam deze bende op een brug een rijtuig tegen, waarin zij een student aantroffen, er werd met revol vers op hem geschoten en onder de schrik- kelijkste mishandelingen werd hij over de balustrade in de rivier gesmeten. Daar de ongelukkige nog eenige malen bovenkwam, wierp men net zoo lang met steenen en met stukken hout naar hem, totdat het lijk dooi den stroom was weggevoerd Zoo gaat het overal. En de „zwarte bende" verklaart ronduit, dat ze van de politie geld krijgt voor eiken gedooden of mishandelden burger. Op aandringen van het grauw, deed het O. M. bij de rechtbank den moorde naar van den veearts Baumann, een der eerste slachtoffers van de contra-revolutie, in vrijheid stellen. Terwijl de man in triomf naar huis werd gebracht, doodde men en passant een vrijwilliger bij het leger. De technische school werd door het grauw aangevallen, doch de studenten, verdedigden zich dapper, schoten zes schavuiten dood en kwetsten er 14. Eerst toen het grauw de school in brand wilde steken, kwamen de troepen tusschenbeide. De slagers in een dorpje bij Moskau hebben den eed gedaan, dat zij alle stu denten zullen vermoordenzij dwingen de portiers de studenten, die in hun huis wonen, bij hen aan te geven. In Warschau is de werkstaking der dag bladen opgeheven, nadat Witte aan den gouverneur geseind had, dat de eensuur in Rusland niet meer bestond. Bij de contra-revolutie te Kief zijn 25,000 joden vermoord, 1000 meisjes en kinderen zijn mishandeld en vervolgens gewurgd. Deze moorden zijn het werk der regee ring. Men zegt zelfs, dat een lid van de Keizerlijke Familie aan het hoofd der be weging staat. De beweging organiseert de moorden en verdeelt geld en brandewijn zij wijst de huizen aan, waar joden wonen en de kozakken dooden de joden, die trachten te vluchten. Nog altijd zijn te Batoem (Kaukasus) winkels, kantoren en scholen gesloten. Bij een poging tot vernieling van den spoorweg zijn 27 personen gedood, onder wie een stationschef en vijf kozakken. Donderdag viel de volksmilitie van het plaatsje Nassakwirali den districts-com mandant aan, die door 120 kozakken ver gezeld werd. De strijd duurde 17 uur. Honderd en vijf kozakken, vier leden dei- militie, de districts-commandant en een officier werden gedood. De woedende kozakken staken de ge bouwen in de dorpen in brand. Over zee worden troepen naar het terrein van den opstand gezonden. Te Saratof was de bevolking reeds eenigszins tot rust gekomen, maar ze is opnieuw in hevige beroering gebracht door een bekendmaking van bisschop Her- mogenes, die het volk oproept, zich te keeren tegen de vijanden van den staat. Tot die vijanden rekent de bisschop ook de mannelijke en vrouwelijke leerlingen der gymnasiën. Te Lodz heeft de gouverneur laten aan plakken dat, indien de straatverlichting mocht ophouden, alle verkeer van 's avonds zessen tot 's morgens vroeg verboden zou worden. De bevolking is nog zeer op gewonden. De uitstalkasten der winkels zijn nog door planken beschermd. Kranten verschijnen nog niet. Het verzoek om ontslag door grootvorst Wladimir als commandant van de garde troepen en van 't militaire district Peters burg is aangenomen. De gemeenteraad van Moskau heeft het voorstel tot vorming van een stedelijke burgerwacht verworpen. Graaf Witte schijnt met de samenstel ling van zijn kabinet klaar gekomen te zijn. Het luidt als volgtWitte voor zitter zonder portefeuille prins Oeroesof oud-gouverneur van Twer, die zijn ont slag nam toen Plehwe tegen het Zemstwo van Twer optradprins Troebetskoi, broeder van den overleden rector van Moskau's hoogeschool, professor te Kiëf, Onderwijs Sjipof, de conservatieve Zems- two-man, minister van Landbouw, zijn broeder Iwan Pawlowitsj Sjipof, oud directeur der Rekenkamer, die Witte bij de vredesonderhandelingen assisteerde, minister van Financiën. De post van staatssecretaris voor Fin land zal waarschijnlijk worden afgeschaft. Te Londen heeft men de leider der Zionistenbeweging, Zangwill, aan iemand die hem kwam interviewen gezegd, dat de slachting der Joden in Rusland de gruwelen van den Bartholomeusnacht over treffen. De groote volksvergadering, die a.s. Dinsdag in Oost-Londen zal worden gehouden, zal tegen die slachting pro testeeren, maar protesten baten al even min als het door rijke menschenvrienden bijeen te brengen geld. De lang voor spelde gebeurtenissen wijzen, volgens Zangwill, thans den weg tot het eenige redmiddelde Russische joden moeten zoo spoedig mogelijk uit het land trekken naar een nieuw Israël, dat door Zang- will's territorialen bond gesticht zal wor den. De Russische joden moeten buiten hun land een nieuw vaderland vinden. Zangwill voegde er aan toe, dat talrijke Israëlieten, die vroeger tegen den terri torialen jodenbond gekant waren, thans toegetreden zijn. Turkije en de Mogendheden. Fransche bladen bevatten berichten over de a.s. collectieve vlootdemonstratie tegen Turkije ter zake van de weigering van den Sultan om te voldoen aan het ver zoek der Mogendheden betreffende de financieels contróle in Macedonië. Elk der Mogendheden zal twee kruisers zenden. Dts betooging is aan de Porte aange kondigd. Dit is weer een goed stukje voor Braakensiek Oostenrijk. De betoogingen voor algemeen kies recht, te Weenen begonnen, worden in al de voorname steden van het Rijk na gevold. Te Praag heeft het publiek, na te zijn geweest in een sociaal-democra tische vergadering, de politie m#t steenen begroet. In verband hiermede breidt zich ook de politieke werkstaking uit. In Boheme hebben reeds zoovele spoorwegbeambten gestaakt, dat de dienst en het verkeer er onder lijden. De regeering doet wat zij kan om deze beweging op vredelievende wijze te stuiten. Zij heeft bereids een zeer groote uitbrei ding van het kiesrecht toegzegd. België. Hoe het met het doorsteekontwerp staat is nog niet te zeggen. Maar een heelen stap nader aan een gewenschte oplossing kwam men nu door het optreden van burgemeester Jan v. Rijs wij ck, van Ant werpen, die gisteren in de Kamer het ontwerp krachtig heeft verdedigd. Deze invloedrijke staatsman legde aan de po litiek het zwijgen op voor 't landsbelang en de toekomst zijner vaderstad. Zal zijn voorbeeld navolging vinden Dit blijft de groote vraag. Toch blijft het gevaar bestaan dat Vrijdag het voorstel-Helleputte aangeno men wordt, waarbij het wetsontwerp naar een commissie verzonden, dat wil zeggen van de baan geschoven wordt, en der halve van doorsteekontwerp, in doodsteek- ontwerp wordt verkeerd, en Antwerpen voor langen tijd de kans verspeeld om de eerste handelsstad der wereld te worden. Noord-Amerika. Amerika heeft wederom eens een ver kiezingsopwinding- gekend, al was het nu niet voor een president en een vice-presi dent, maar voor varii dii minores (ver schillende mindere goden De „Tammany"-eandidaat Mc. Clellant is tot burgemeester herkozen, maar het dient gezegd, slechts met een neuslengte van 4000 stemmen, Hearst de tegenean- didaat kreeg een onverwacht groot aantal stemmen. In Brooklyn kreeg hij 15,000 in Queens en Richmond 2 a 3000 stemmen meer dan zijn democratische tegenstander. Old New-York City redde Mc. Clellan, doordat daar vele republikeinen uit vrees voor de gemeente-exploitatie der groote bedrijven, Hearst leuze, op den democraat stemden. Hearst wil echter niet in zijn nederlaag berusten. Hij zegt, dat aan de stembus minstens 30 of 40,000 billetten zijn ver duisterd en bij het tellen nog eens 10,000 a 20,000 verkeerd zijn geteld. Tammany Hall is gelijk de lezer weet, de groote vereeniging die de ergerlijkste onzedelijkheid pleegt bij de stemmingen. Zij is de merkwaardigste politieke or ganisatie ter wereld. Bij de stichting in 1789 een geheim genootschap van onbe stemde natuur, ontpopte Tammany in (1805 aldus genoemd naar een legendarischen Indianen-hoofdman zich reeds spoedig als politieke organisatie. Eerst een con servatief en hooggeacht, later een demo cratisch lichaam van meer dan twijfelach tige politieke moraliteit, werd Tammany Hall allengs een machtig werktuig in de handen van gewetenlooze leiders, wier eenige streven gericht was op de plun dering der openbare kas. De meest doel treffende middelen, waardoor de vereeni ging haar doel bereikte, waren: het knoeien bij de verkiezingen door vervalsching der resultaten, en het verpachten der verschillende wijken aan de politie mannen, die dan op hun beurt een schatting hieven van kroeg- en bordeelhouders. De lang niet geringe invloed van deze laatslen op hun bezoekers werd dan weer gebruikt als hulpmiddel bij de verkiezings-agitatie. Verder werd door de Tammany-leiders in het groot handel gedreven in gemeente lijke concessies, baantjes enz. De New-Yorkers lieten en laten zich deze regeering welgevallen. Af en toe maar toch hoogst zelden vinden zij, dat de toestand al te erg is geworden en komen zij in opstand. Dan komt een vlaag van deugdzame verontwaardiging over de stad een aantal Tawwawy-creaturen wordt in de get angenis geworpen en, na een jaar of wat, is de organisatie er weer bovenop. Zeer veel steun geniet de organisatie van de in New-York zoo talrijke Ieren, die trouwens overal in de Vereenigde Staten in het politieke leven een niet zeer fraaie rol spelen. Daar in de Vereenigde Staten bij de meeste verkiezingen het systeem geldt „de buit is voor de winners!'' viert Tam many haar stembus-overwinningen door het vergeven van de stedelijke ambten aan de vrienden. Zij beheerscht dan ook de verkiezing van presidenten, vice-presidenten, gouverneurs, burgemeesters,klerken,kortom van alle mo gelijke ambtsbekleeders. Tot loon eischt zij de begunstiging harer vriendjes door deze gekozenen. Al jaren vecht de repu- blikeinsche partij tegen dit ongerechtig Syndicaat, doch vergeefs. Het doemt na iederen slag, na elke nederlaag weer op. Ook nu besteedde alleen te New-York Tammany" een millioen dollars aan het omkoopen van stemmen. Er werd natuurlijk behoorlijk gevoch ten in de stad en talrijke arrestaties had den plaats. De rechters zaten op de politiebureau's klaar om de arrestanten dadelijk te veroordeelen. Was dit ge schiedt, dan werd de veroordeelde ijlings naar het gerechtshof gebracht, waar hij in hooger beroep terechtstond. In Massachusetts en in Ohio zijn de mocratische gouverneurs gekozen. In Philadelphia heeft de hervormings partij het glansrijk gewonnen, men spreekt van een meerderheid van 40- tot 70,000 stemmen. Ook in die stad werd voort durend gevochten en allerhande trucs werden in het werk gesteld, Zoo ont dekte de politie 16,000 valsche namen op de kiezerslijsten, iedereen die op zulk een naam trachtte te stemmen, werd on middellijk gearresteerd. Roosevelt gaf het goedé voorbeeld en reisde van Washington naar Oysterbay, een afstand van meer dan 250 mijlen, om zijn stem uit te brengen. Zuid-Aftika. Wij haalden het gisteren nog op dat in Duitseh Zuid West Afrika de Herero's nog altijd den Duitschers de handen vol geven. De hoofden der Hottentotten hebben elkander opgevold. Schuitdrift, Hartebeest- mond, Hendrik Witbooi, Morenga, doch van die allen kreeg Duitschland klop. Reeds gingen honderden kloeke mannen in den dood, die hen onzichtbaar beloert van achter een kopje, of tusschen het hooge steppengras, en" miljoenen sehats gaan daardij verloren. De Engelsehen juichen over deze në- derlagen, en de Duitsche pers wordt on gerust, terwijl de Keizer het zoeken wil in vervanging van opperbevel. Maar de zwakke zij zit, zoo zegt men, in de onge schiktheid der lagere officieren. In Engelsch Zuid-Afrika is eindelijk de Engelsche regeering begonnen met de verdeeling van de beruchte vrije gift van 3 millioen pond, die den 31en Mei 1902 te Pretoria bij de onderteekening van het tracta,at, door haar aan de Boeren werd gewaarborgd. Thans is met de uit betaling dier som een begin gemaakt. „Beter laat dan nooitzal men bij het lezen dezer tijding allicht denken. Het humoristische van het geval schuilt echter in het feit, dat Millner altijd bij hoog en bij laag heeft volgehouden, dat de som reeds lang was uitbetaald! Natuur lijk was daar geen woord van waar. Ge lukkig blijkt Selbourne volstrekt piets te moeten heboen van sommige praktijken van zijn voorganger. Middelburg. Gisteren had alhier op de Lange Burg in het kantoor der firma Dronkers Co. een begin van brand plaats, hetwelk echter spoedig gebluscht was. Middelburg. Heden Donderdag vierde de heer Luteijn, directeur der Neder- landsche Bank alhier zijn 50-jarige echt- vereeniging. Dat het echtpaar aller achting geniet bleek daar in de straat hunner woning van alle huizen de drieklier wap perde. Tal van bloemen werden hun, evenals andere blijken van belangstelling aangeboden. Vlissingen. De mailboot „Willem Prins van Oranje", welke in het dok te Rot terdam de'averij heeft hersteld welke het schip heeft opgeloopen toen het bij Nieu- wersluis aan den grond is gevaren, is hier weer teruggekeerd en wordt weer in den dienst opgenomen. Bij 's Rijks belastingen zijn bevor derd tot kommies 2e kl. de kommiezen 3e kl. A. Huisman te Hansweert en J. C. Maat te Hoedekenskerke. Te Hulst is een rijkstelefoonkantoor voor het algemeen verkeer opengesteld. De diensturen op werkdagen zijn van 7,30 voorm. tot 12,30 nam., van 1,30 tot 3 nam. en van 4,30 tot 7,30 nam. (Green wich). Op Zon- en feestdagen geen dienst. Staatscourant). Door Ged. Staten is, op verzoek van eenige landbouwers te Wemeldinge, be sloten tot wederopzegging ontheffing te ver- leene» van het verbod in 1, voor wat betreft de wegen, welke voorkomen in de liggers der wegen en vóetpaden in de ge meenten Wemeldinge en Kapelle, zoodat die wegen mogen worden bereden met twee aan elkander gekoppelde onbeladen voer tuigen, mits alsdan de onderstellen stevig aan elkaar verbonden zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1