Buitenlandscb Overzicht. RECLAMES. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. zwijgt, dieht zij het „Kuyper-regime" toe wat niet het Chr. Kabinet, maar de Trij- zinnigheid in alle perioden harer stem- menmeerderheid heeft aangedurfd. Nog eens, dat tijdschrift mag niet langer door ons gesteund of gelezen worden. Een zoodanige vrijgevigheid jegens een tegenstander die ons, mede van ons geld, in ons huis, komt lasteren, zou te ver gaan. De hoop is gerezen dat een nieuwe tak van industrie ons zal komen verrijken. In Amsterdam is een tentoonstelling van appel en perenwijn geopend. Tot heden levert Engeland die, onder de namen van cider en perry. En smakelijk ook. Nederland schijnt dat nu nog niet te kunnen. De fruittelers zullen zich daartoe bijzonder op het kweeken van bepaalde soorten moeten toeleggen. Eneen andere van Houten zal den weg van reclame moeten opgaan, en succes hebben als deze. We zagen dezer dagen een weerzin wekkende reclame. Ons werd toegezonden een brochure „De stad Zion, gesticht door John Alex Dowie". Onze lezers herinneren zich wellicht dezen zich noemenden modernen Elia, die ten heiligen oorlog uitgaande, buit meebrengt. Het motto van deze brochure is Where God rules, man prosper. Waar God regeert, heeft de mensch voorspoed. Als ge nu voorspoed in voordeel ver andert, dan hebt ge de pit uit de brochure. Vertelt wordt dat de stad Zion 10000 zielen telt, een fabriek van suiker- en banketwerk bezit, waarvan de prima waren zoo bekend zijn, door zuiverheid, oor spronkelijkheid en degelijke uitvoering, dat tengevolge van de vele aanvragen de voorraad dikwijls uitgeput is. Tot het nemen van aandeelen in de stad Zion wordt opgewekt door de mededeeling dat geen krach mogelijk is dat intrest en dividend gewaarborgd is door groote bezittingen, dat de aandeelen niet belast baar zijn dat ze 9% geven. En wat dan het meest weerzinwek kend is Het is dit slot „De wereld, die vol onreinheid, valsch- heid en ongerechtigheid is, kan zich geen voorstelling maken, van zulk een reine, theocratische samenleving, waar Jezus inderdaad Koning is, en geen ander Prettig voor den middenstand. Bij de laatste Kamerverkiezingen is zooveel mogelijk getracht den Middenstand te spannen voor den wagen van het li beralisme. En heel wat middenstanders zijn er ingeloopen. Met welk gevolg Met dit, dat de commissie voor den Middenstand, in het leven geroepen door minister Kuyper, nu haar advies zal uit brengen aan diens opvolger mr. J. D. Veegens, die nu juist niet beschouwd kan worden, als een warm voorstander van de belangen van den middenstand. Im mers we lezen in de Nieuwe Courant het volgende bericht Mr. J. D. Veegens en mr. Anton van Gijn hebben ontslag genomen als leden van den raad van commissarissen van «Eigen hulp" eerstgenoemde tevens als lid van de vaste commissie uit den raad. De Middenstanders hebben dus meege holpen om een commissaris van «Eigen Hulp" te laten oordeelen over den arbeid der commissie voor den Middenstand. Centrum. Onlangs werd in een buitenlandsche illu stratie een plaat afgedrukt. Een reus achtige mol woelde in den bodem. Boven het ondier wankelden paleizen en kerken. Ziedaar het beeld van het hedendaagsche Rusland. De kolossus, die revolutie heet, door woelt den bodem. Reeds lang, ondanks velerlei pogingen om het tevreden te stellen. Alexander I gaf tweemalen, in 1809 en in 1819 bevel om ontwerpen voor een soort volksvertegenwoordiging saam te stellen. Maar ontijdig ingrijpen van op roerige elementen deed de reactie krach tiger en onverzoenlijker optreden. De nihilistische wanbedrijven maakten in 1866 een einde aan de hervormingen door Alexander II gedeeltelijk uitgevoerd, gedeeltelijk voorbereid. Een bom maakte een einde aan het leven van hem die aan l>/2 millioen lijfeigene dienstboden en 20 inillioen lijfeigene boeren de vrijheid gaf, en van hem die een ontwerp-grondwet had onderteekend. En toen volgde op nieuw reactie. Alexander III was de meest reactio naire vorst die Rusland ooit gekend heeft, tot Czaar Nicolaas door de gebeurtenis sen der laatste dagen tot toegeven ge dwongen werd. Rusland. De revolutie raast onverdroten voort. De regeering wil haar laten uitrazen, in de gegeven omstandigheden misschien het beste wat zij doen kan. Maar wan neer zal dal eindigen Mn wat moet zij dan 'i Intusschcn wordt het in sommige plaat sen stiller. Maar nu komt het ergste ach teraan. Geldnood, armoede en ellende, en dat in het koude Rusland, in den winter Vooral Odessa heeft daaronder te lijden. De voorzitter der Kamer van Koop handel richtte een dringend telegram aan den minister van Finantiën behelzende dat, wegens de algeheele vernieling van alle magazijnen, winkels, werkplaatsen, Israëlietisehe molens, de handel van Odessa met volkomen ondergang wordt bedreigd, ten gevolge van de menige faillissementen. Verzocht wordt, uitstel der betaling van schulden gedurende zes maanden toe te staan, tevens wordt verzocht dat de Rijks bank haar krediet aan kooplieden niet zal inkrimpen en integendeel aan den handel faciliteiten zal verleenen. Een weigering, zoo zegt de voorzitter, zou een groote commercieele rampspoed veroorzaken. Zaterdag begaven alle vreemde consuls te Odessa zich naar den gouverneur-ge neraal Kaulbars en dreigden hein, de oor logsschepen te zullen ontbieden die voor Bosporus liggen, ingeval de anarchie mocht voortduren. Van de 6000 slachtoffers der oproeren te Odessa zijn er 964 op de plaats zelf gedood, of aan hun wonden overleden. Ook Polen kan maar niet tot rust komen. In het distriet Sosnowiee is een nieuwe partij opgestaan de nationaal democraten. Zij hielden dezer dagen een optocht, waar aan vele ontwikkelden en hooggeplaatsten deelnamen. Een ingenieur droeg een wil- met-rood vaandel met den Poolschen Ade laar voorop, voorafgegaan door twee gees telijken. De deelnemers zongen «Nog is Polen niet verloren", maar uit de toe schouwers klonken uitroepen als „Gij wilt Polen evenals in 1863 weder ver- koopen", enz. In de laatste socialisten-vergadering in den schouwburg te Sosnowiee besprak een der redenaars «De tegenwoordige revolutie en het standpunt der sociaal-democratie". Witte werd een beurswolf en oplichter genoemd, die door zijn ambt reeds mil lioen heeft verdiend. De redenaars spoorden hun hoorders aan, zich te verzetten tegt n de pogingen der nationaal-democraten en de politie om joden-vervolgingen te wekken. De spoorwegarbeiders hebben Zaterdag hun standaards gewijd en van het op schrift voorzien «Leve de volks-vrijheid De sociaal-democratische bond der spoor wegarbeiders". Op last v^n de sociaal-democraten zijn alle nieuwsbulletins over den politieken toestand op straat verbrand, daar de in houd niet naar den zin was van de arbeiders. Zaterdag arriveerden militairen. De arbeiders richtten tot de commissaris van politie het verzoek, de troepen weder weg te zenden, anders zou oproer worden ge maakt. Anders zou oproer worden gemaakt En zoo gaat het in meer dan een plaats. De overheid gehoorzaamt aan de revolutie die oppermachtig heerscht. Zelfs graaf Witte is onder haar invloed. Hij moet namelijk in den loop van een particulier gesprek gezegd hebben dat de gedeeltelijke amnestie niet voldoet en dat binnen een maand de nieuwe amnestie waarschijnlijk is. Drievierden van de provinciale gouver neurs zullen afgezet worden. Alsof dit de revolutie zou doen zwijgen. Algemeene amnestie, algemeene verwijde ring van gouverneurs, algemeen stemrecht, en nog meerdere algemeenheden en alge meene vrijheid, gelijk Da Costa die in zijn profetisch gedicht Vrijheid heeft geteekend, dit alles moet er komen, en niet eer zal dat oproer gestild worden. Inmiddels heeft Witte een zware taak. Wel is hij nu eerste minister, maar hij heeft nog geen staf op welken hij rekenen kan. De liberalen laten hem links liggen en de behoudsgezinde partij werkt hem tegen, en zijn hervormingen vinden bij niemand vertrouwen. Tegen vertegenwoordigers van Russische steden en zemstwos, zcide Witte Al stond op het oogenblik Christus zelf aan het hoofd der regeering, het volk zou hem niet ge- looven. Dit algemeene wantrouwen ver hindert het herstel van de rust onder de bevolking. Even afkeurend oordeelen alle districten aangaande de toekomstige Rijks- doema en toch zal de regeering vooreerst slechts in de Doeina een steunpunt zien. Hij (Witte) wil steunen op de partij der zemstwo- en stad vertegenwoordigers. Laatstgenoemden antwoordden, dat zij het vertrouwen van het volk zouden ver liezen, als zij met de regeering medegingen. De bijeenroeping van de ontworpen Rijks- doerna, ook van een meer uitgebreide, zal niets meer helpen. Om het land tot rust te brengen is er nog maar één weg de bijeenroeping van een grondwettige vergadering op den grondslag van alge meen kiesrecht. Hierop antwoordde Witte, dat hij in beginsel dezelfde meening was toegedaan, maar de regeering kon onder de tegen woordige omstandigheden dien sta}» niet doen. Hij gaf zijn woord van eer, dat, als in de Rijksdoema ook maar een enkele afge vaardigde het bijeenroepen van een grond wettige vergadering zou voorstellen,dit van zijne zijde de ernstigste ondersteuning zou tebeurt vallen. De verwezenlijking van het algemeen stemrecht stuit af op de hevigste tegenkanting, aangezien daarmede het Jodenvraagstuk nauw verbonden is. Hij (Witte) wordt reeds beschuldigd van door de Joden omgekocht te zijn, wat hem groote moeielijkheden berokkent. I en slotte sprak Witte de hoop uit, dat het zemstwocongres, dat den 19en dezer te Moskou bijeen zal komen, in gunstigen zin zal bijdragen tot oplossing van de moeielijke vraagstukken. Witte heeft, in het belang van zijn veiligheid, zijn intrek genomen in het Winterpaleis, waar hij dag en nacht zorg vuldig bewaakt wordt. Te Moskou schijnt het wat rustiger te worden, teminste het wordt als een mee valler verteld dat Maandag de menigte slechts twaalf personen heeft doodgetrapt. Te Warschau is een vermomd agent gelynchteen ander die bijna het zelfde lot had ondei'gaan werd door de politie ontzet. De proclamatie van den gouverneur, waarbij volksvergaderingen op straat ver boden worden, bracht een zeer gedrukte stemming te weeg. De proclamatie wordt gestreng uitgevoerd. Middelerwijl duurt de algemeene werkstaking voorter heerscht gebrek aan voedsel, terwijl de prijzen der levensmiddelen verdrievoudigd zijn. Er is geen slachtvee meer. In het dorp Osoergety zijn door een bom de burgemeester, de rechter, diens vrouw en een aantal kozakken gedood. Te Irkoetsk is de staat van beleg af gekondigd. Het blijkt uit de verhalen van mensehen die uit Bessarabië komen, dat de onlusten aldaar nog steeds erger worden. Benden schavuiten gaan overal plunderend en moordend rond. De joden vluchten in kelders, en sterven daar van honger, omdat zij hun schuilplaatsen niet durven verlaten. Te Kisjinef hadden de woestelingen het vooral op de joodsche kinderen voorzien, overal werd er jacht op gemaakt, en de kinderen die men vond, werden meedoo- genloos vermoord. Dronken brandspuit gasten hielpen bij het in brand steken van de huizen. Te Bender is een afdeeling ruiterij op het gepeupel ingegaan. Er werden 42 menschen gedood en 114 gewond. Engeland. Het is te verstaan dat de Engelsche regeering alle moeite doet om de buiten landsche regeeringen gerust te stellen in verband met haar pogingen om zich door bondgenootschappen en ententes te sterken. De minister van buitenlandsche zaken Lansdowne heeft aan een feestmaal ge zegd dat het verbond met Japan geener lei komplot bedoelt, en geen geheime be palingen bevat. De eenheid van China de open deur die doeleinden zijn ook het herhaald uitgesproken streven van alle mogendheden die belangen heb ben in het Verre Oosten. Maar wel be oogt de Engelsch Japansche overeenkomst een wederkeerige verdediging tegen eiken niet uitgedaagden aanval. Lansdowne gelooft, dat de vreemde mogendheden steeds meer zullen erken nen, dat de Engelschen dezen bondge- genoot gezocht hebben om een heilzaam beginsel te verdedigen. Wat de „entente" tusschen Frankrijk en Engeland betreft, hoopte lord Lans downe, dat zij tot gevolg zou hebben, de reeds bestaande gevoelens van goeden wil te versterken. Engeland koestert, noch door zijn verbond met Japan, noch door zijn overeenkomst met Frankrijk, den geringsten wensch, andere volken op de teenen te trappen. Of de mogendheden nu gerust zullen zijn Bismarcks woord wie den vrede wil wapent zich ten oorlog schijnt meer dan ooit van kracht. Galachtigheid behoeft geen beschrijving voor den ongelukkigeu lijder. Het voed sel kan niet binnen gehouden worden, de tong is beslagen et is een bittere smaak in den mond, het hoofd klopt en doet pijn, de patient voelt zich zwaar, terneergedrukt, ellendig en zeer zwak. Foster's Maag- pillen geven dadelijk een blijvende ver lichting, daar ze de lever en darmen de hulp geven die ze noodig hebben. Wanneer ge aan galachtigheid lijdt, neem dan een Foster's Maagpil na een zwaren maaltijd of immer wanneer Uw voedsel opbreekt of U niet goed bekomt. Fosters Maagpillex zijn een plantaardig, natuurlijk geneesmiddel voor galachtigheid en alle maag- en leverkwalen. Zij worden bereid uit zuivere wortels en kruiden, die in overeenstemming met de natuur werken, en de verstoppende onzuiverheden afvoe ren, waardoor ze een natuurlijke werking van de spijsverterings organen bewerk stellingen, zonder krampen. Overtuigt U dat U de échte Foster's Margpillen krijgt, voorzien van de liand- teekening van James Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks). Deze pillen zijn te Goes verkrijgbaar bij den heer NATHAN EMANUEL en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157, a 0.65 voor één of f 3.60 voor zes doozen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Meeuwen door II. Lin- denborn te Babilonienbroekvoor Rhenen door H. J Olthuijs te Uarmelen. Geref. Kerken. Bedankt voor Schoonrewoerd door J. S. Langen te Gouda voor Koudekerk a/d Rijn door M. Meijering te Wildervank voor Kruiningen door T. Hoekstra cand. te Urk. Remonstrantsche Broederschap. Het kerkbestuur te Haarlem heeft, nu dr. Haentjes door de gemeènte weder be roepen is, gezamenlijk ontslag genomen. Geslaagd te Breda voor de vrije- en ordeoefeningen de dames J. Westdorp te Ierseke en F. Kole te Krabbendijke. Thans kan bericht worden zoo schrijft men aan De Nederlander dat er ernstige pogingen gedaan worden om het Gereformeerd Gymnasium van Kam pen overgeplaatst te krijgen naar Gronin gen. De Vereeniging voor voorbereidend liooger onderwijs op gereformeerden grond slag te Groningen bestaat nog, al iiet ze opzettelijk in den laatsten tijd niets van zich hooren. Het bestuur is pas weer ver gaderd geweest. Een commissie is benoemd om te onderhandelen met de commissie die door heeren curatoren van het Gere formeerd Gymnasium te Kampen voor ditzelfde doel werd aangewezen. Binnenkort zal een ledenvergadering gehouden worden en dau zullen er hoogst waarschijnlijk belangrijke mededeelingen gedaau kunnen worden. Z E N D I J\GT Inhoud van no. 11 (Nov. 1905) de „Berichten van de Utrechtsche Zendings- vereeniging" Halmahera Mededee lingen Ontvangsten. TWEEDE KAMER. Het nieuwe departement. Door de ministers van landbouw, nijverheid en handel, van waterstaat, handel en nijverheid en van binnenlandsche zaken gezamenlijk is een ontwerp ingediend tot wettelijke regeling van het bij Koninklijk besluit van 7 September j.l. ingestelde nieuwe departement van algemeen bestuur, n.l. dat van landbouw, nijverheid en handel. Volgens dit ontwerp zullen alle ver plichtingen en bevoegdheden, den minister van W. H. en N. bij bestaande wetten opgelegd en toegekend, overgaan op den minister van land bouw, nijverheid en handel voor zoover deze onderwerpen betreffen die volgens het genoemde Koninklijk besluit tot den werkkring van het nieuwe departement behooren. De overige ver plichtingen en bevoegdheden blijven aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, welk departement voortaan zal heeten »water- staat". Voorts wordt bepaald, dat alle door dezen minister genomen beschikkingen voor het in werking treden van de wet van kracht zullen blijven tot dat zij gewijzigd zijndat overal waar de staat werd vertegenwoordigd door den minister van W. H. en N. in zaken, die tot den werkkring van het nieuwe departement behoo ren, voortaan de minister van landbouw, nijver heid en handel de vertegenwoordiger zal zijn dat waar particulieren (acten van naaml. vennoot schappen, stichtingsbrieven enz.) den minister van W. H. en N. zekere bevoegdgeid wordt toegekend, deze overgaat op den nieuwen minister, wanneer het onderwerpen betreft, die tot het nieuwe departement behooren. Eindelijk wordt ook uit comptabel oogpunt de positie van het nieuwe departement geregeld het zal mogen putten uit begrootingsposten voor 1905 oorspronkelijk voor het departement van W. H. en N. toegestaan, mits de voordracht daartoe door de beide betrokken ministers worde ge daan. Moet uit de posten van de begrooting van binnenlandsche zaken worden aangevuld, dan is de mede-onderteekening van den minister van binnenlandsche zaken vereischt. Men schrijft ons uit Middelburg Woensdag werd de commissie van be roep voor de chr. scholen in Walcheren geconstitueerd. Als leden namen zitting de heeren J. J. Verhorst en dr. P. Mer- kens van Vlissingen, mr. P. Dieleman van Middelburg, S. Louwerse van Oostkapelle, S. Bosselaar van Aagtekerke en A. Ge- schiere van Grijpskerke. Deze zes leden hebben tot hun voorzitter gekozen mr. A. A. de Veer van Middelburg en tot secretaris mr. P. Dieleman. does. De huisvrouw van J. de W. alhier werd bekeurd door den wacht meester der Koninklijke Marechaussée, wegens verkoopen van sterkendrank aan niet logeergasten. does. Dinsdagavond hield de vereeni ging „Ijsvermaak" op het „Slot Oostende" eene algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer S. v. d. Peijl. De vergadering was zeer schaarsch bezocht. Slechts 3 bestuurs- en 4 gewone leden waren aanwezig. De voorzitter sprak zijn leedwezen uit dat de belangstelling zoo gering is, bovendien zijn er weinigen te vinden om in het bestuur zitting te nemen. Ook onttrokken zich weer leden in de com missie van bijstand. De secretaris, de heer J. M. Slegt, bracht het jaarverslag uit, wat getuig le van activiteit van het bestuur, maar de vorst had niet medegewerkt om het plan voor een ijsfeest in vervulling te brengen. Wel scheen dit nog in Januari te zullen gelukken, maar plots viel de dooi weer in en het plan werd verijdeld. De heer M. Goemans bracht als penning meester verslag uit, waaruit bleek dat de kas, bijaldien geen feest kon gegeven worden, nogal goed staat. De kas der leden die vorigen dienst een goed slot van f 0.365 aanwees, was nu geklommen tot f 74.39. De ontvang bedroeg f 88.465, de uitgaven f 14.075. De kas voor het orgauiseeren van een feest voor minvermogende kinderen bedroeg in ontvang f 33.34, en in uitgaaf f 11.41, goed slot f21.93. Aan de beurt van aftreding waren in het bestuur de heeren S. v. d. Peijl en H. H. Somer. De eerste wilde zich vervangen zien door een jongere kracht, maar liet zich bewegen als voorzitter aan te blijven en werd bij acclamatie herkozen. In plaats van den heer Somer werd gekozen de heer C. den Boer, die ook de benoeming aannam. De voorzitter bracht voorts in bespre king de plannen voor a. s. winter. Wanneer er steun en medewerking is, wil 't bestuur een feest voor de leden doen organiseeren. Voorts zal, weer en ijs dienende, een feest voor behoeftige kinderen worden georga niseerd. Goes. De koninklijk ei kende Weerbaar- heidsvereeuiging «Koningin Wilhelmina" hield Maandagavond hare jaarvergadering. Uit het uitgebracht verslag bleek, dat de vereeniging voor ernstige tinaneiëele moei lijkheden heeft gestaan, die echter, daftk zij eene deze week ontvangen bijdrage van den minister van oorlog, gedeeltelijk zijn opgelost. Het bestuur stelde voor 7 aan deelen van de eertijds aangegane leening uit te loten, in plaats van 1^ waartoe het bestuur verplicht is. Dit geschiedde. In de vacatures in het bestuur, ontstaan door het bedanken van de heeren dr. G. II. Leignes Bakhoven en J. C. H. Hollman werden gekozen de heeren II. J. Molhoek en P. I. Somer. In 't afgeloopen jaar zijn twee onderlinge wedstrijden gehouden. Voor 1906 zal een provinciale wedstrijd worden «itgeschreven op de baan van 150 Meter, die voor dat doel zoo gunstig is gelegen, n.l. in de onmiddelijke nabijheid der stad. Wie als lid der vereeniging wenscht toe te treden, kan zich aanmelden bij het Bestuur. De winteroefeningen met marga-patronen worden gehouden des Maandags, des avonds van 79 uur in de Oude Weverij, onder toezicht van den militairen instructeur, sergeant-majoor Baljeu uit Middelburg. Wilhelminadorp. Van M. S. alhier, waren het vorige najaar een hoop van tien hectoliter aardappelen van zijn land verdwenenthans heeft men hem weer benadeeld met zeven hectoliter weg te kapen. De politie doet onderzoek. Zoutelande. De gemeenteraad ver leende in zijne vergadering van Dinsdag, op haar verzoek, aan mej. C. van Se ven ter tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag als onderwijzeres. De directie van de stoomtram Ant werpenBergen op ZoomTholen, is voor nemens een zijlijn te maken van Bergen op Zoom naar Roosendaal. De opmetingen hebben reeds plaats gehad. Te 's-Gravenhage zag een tram conducteur gisternacht, toen hij van de stallen naar zijn woning terugkeerde, plotseling een in 't wit gekleeden man op bloote voeten in pantoffels met uitge strekte handen en starende oogen over straat gaan. Het bleek een slaapwande laar, die aan het toezicht zijner huisge- nooten ontsnapt, in nachtgewaad op straat was verzeild geraakt. De conducteur nam den man onder den arm en bracht hem naar het naastbijzijnde politiebureau, waar de lijder door doelmatige behandeling tot vol bewustzijn werd teruggebracht. Vrijzinnige tyrannie. Men schrijft uit Kollum aan het Friesch Dagblad Wat een drukte, toen de schoolwet- Kuyper in aantocht was Het bekende pamflet van de Frontmakers werd bij duizenden verspreid. Ook hier werd het huis aan huis bezorgd. Vooral toornde men tegen de Diaconiën, die pressie uit oefenden op de ouders. Daar was men (althans in theorie) sterk tegen. Hoe is nu de practijk Een meisje uit een be hoeftig gezin alhier (de vader ligt reeds langer dan een jaar ziek) werd 1 April j.l. naar de Chr. School gezonden. In den vorigen winter ontving bedoeld gezin (de vrouw behoort tot de Herv. Kerk) turf van de Diaconie der Herv. Kerk. Ditmaal werd dit gezin door de moderne Diaconie gepasseerd, omdat het meisje naar de Chr. Schoolgaat. Geen dwang uitoefenen, foeiGelukkig, dat nu eenige vrienden van het Chr. Onderwijs dit gezin schade loos gesteld hebben. Vergiftige ijswafeitjes. Het Dagbl. v. Nbr. meldt: Heden kwam ons een geval van vergiftiging, bij twee kinderen die ijswafeltjes hadden ge geten, ter oore, dat we zelf niet zouden kunnen gelooven, indien 't ons niet door de moeder der kinderen zelve was medegedeeld. Zondagmiddag toen de heer Loomans te Breda, zich naar de repititie van Breda's Man nenkoor begaf, gingen zijne beide zoontjes een eind met hem mee. Op de Markt gekomen gaf L. zijn beide zoontjes een cent, waarvoor ze wat koopen mochten en zei hen dan naar huis te gaan. De jongetjes liepen met hun cent over de Markt, en hoewel ze van hun moeder nooit aan een wagentje ijs mochten koopen, maakten ze ditmaal van de gelegen heid gebruik en kochten ieder een wafeltje met zoogenaamd sroomijs". Toen de oudste der beide jongetjes een deel van 't wafeltje had opgegeten, gevoelde hij dat 't hem slecht be kwam. Hrj lustte het overschietende deel niet meer en gaf het aan zijn jonger broertje, die 't oppeuzelde. De gevolgen bleven niet lang uit, na enkele minuten gevoelden de kinderen zich beiden onwel. Ze hadden 't vreeselijk benauwd, en gevoelden pijn in de maag. Zoo erg was 't met hen gesteld dat ze op het Kerk plein niet ver van de urinoir gingen zitten. Vooral de jongste bevond zich in erbarme- lijken toestand. Toen beiden daar een beetje gezeten hadden, begonnen ze te braken en ver toonden zich bij beiden ernstige aanvallen van diarrhee. In dien toestand hebben de kinderen daar op 't Kerkplein bijna twee uren gelegen, ziek, tot stervens toe. Ten slotte bekwam de oudste een beetje en wist hij met veel moeite zijn jonger broertje naar huis te brengen. De toestand der beide kinderen is op het oogen blik bevredigend. Alleen de jongste klaagt nog over loomheid en duizeligheid en pijn in de maag. Twee paarden gespannen voor een stilstaanden verhuiswagen te Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2