•^Verwacht Eerstdaags Opening. Lange Kerkstraat C 31, Goes!^ Hel „Packard" Orgel Olmeboomen, Breed-D or sehmachine Franken Van Weel, Goes. NIE Aanbesteding1 Hallo! Hallo! No. c GHF C. W. SIEBRECHT, De meest doelmatige Extra sterke Rosmolens en Hekel-Dorschmachines, Engelsehe Wanmolens. Rslme srttrioi Ploejen, Slroosnljders ra Peemolras, Basrales eerste lias. KUNSTMESTSTROOIERS, WEEGRRUGGEN. Meterie Sinter Naaimclincs De dood vai A. S, J. DEKKER, Poes. Scheepsaf braak te koop. Hoort hem fluiten. ).(- 000000000 Het beste adres voor Manufacturen is dat van L. E. RIVIERE Groote Markt hoek Gravenstraat Middelburg. 000000060 te koop aanbieden Openbare Yerkoopiiig OP VRIJDAG 24 NOVEMBER 1905, 15 21 Olmeboomen, 3 Olmeboomen, 47 Olmeboomen, 124 Canadaboomen, Sterke Kousen en Sokken, Breisajet, Gebreide Vrouwenkousen, 67Vs ct., Stalen Japonstoffen en Planellen. Uit de laatste dagen van Lodewijk XVI. is onze „HEXAGONE", loopt licht en dorscht best uit. Aardappel-Sorteerders nieuwst model, goede werking gegarandeerd. van papier en drukwerken. de levering van papier en druk werken ten dienste der Pro vinciale griffie over de jaren 1906, 1907 en 1908. 1 ÏÏRLING'S PATENTSTIJFSEL bij A. HUBREGTSE, Lange Noordstraat G 31, Middelburg. J. GEERTSE, Oostkapelle. Bibliotheken Catalogus gratis. TE KOOP TE KOOP TE KOOP eene aankomende Meid eene DIENSTBODE benoodigd, een ETandknecht een Smidsknecht, IPtomnctak ÖtoombocriMmêt op tft VERS( FEU IL 6 Novei is alleen verkrijgbaar bij De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Maan dag 13 November 1905, des namiddags om 1 uur, te ZOUTELANDE, op het Dorp, aan het huis van wijlen de Weduwe JAKOBUS KOPPEJAN, in bet openbaar Geboend Kabinet, Tafelkastje, Tafels, Stoelen, Bedden met toebehooren, Kachel, Regulateurklok, Staten Bijbel, Mutsaards, Kruiwagen, Meelkist, Tarwe, Koper-, Blik-, IJzer- en Aarde werk, enz. des namiddags te één uur, te Wilhelmi nadorp, in de herberg bij J. van Dijke, voor den heer h. A. flanken, Directeur van den] Wilhelminapolder, ten overstaan van den Notaris JOH. PILAAR, te Goes, van van 1723 A d., bij M. Rottier Jr. van 1322 A, d., nabij de Kweekerij. van 2327 A. d., op het dorp. van 1223 A. d., bij A. van Putten en van 816 A. d., aan den dijk bij A. van puttbn. Alle boomen zullen vooraf genummerd zijn. Te veilen in pereeelen en in •ombinatiën. sterk, zacht eu kleurvast, Vlasmarkt hoek Penninghoek. 3) FEUILLETON. (S1 o t). De dag begint te schemeren. De Koning lijdt veelCl cry hoort hem zwaar zuchten, doch daarna zegt hij „Ik ga een vergan kelijke kroon met een onvergankelijke verwisselen Te zeveü uren verlaat hij zijn kabinet. „Zie Clery", zegt hij dezen stempel zult gij geven aan mijn zoon dezen ring aan de Koningin Zeg hun, dat ik hen met smart verlaat. Dit kleine pakket be vat haar van mijn geheele familie geef het hun overZeg aan de Koningin, aan mijn dierbare kinderen, aan mijn zuster, dat ik hun nog een ontmoeting in dezen morgen had beloofd, maar dat ik hun de smart van zoo wreed een afscheid heb willen sparen, Ach, het kost mij veel, hen te verlaten, zonder hun laatste omhel zingen 1" Op ditoogenblik is Parijs onderdo wapens; in alle wijken wordt de generaal-marsch geslagen, en in den hof van den Tempel toren wordt de stem van cavalerie-ofïicieren en het getrappel van paarden gehoord. „Het schijnt dat zij naderen", zegt de Koning. Hij behoeft niet te zeggen, wie hij bedoelt; de abt heeft een gevoel, alsof er een emmer ijskoud water over zijn rug gaat. Twee commissarissen verschijnenze zijn vergezeld door Sauterre, een gewezen bier brouwer, thans hooW der nationale gaide. De Koning reikt aan een der commis sarissen een pakje over, behelzende zijn testamenthij verzoekt hem, dit pakje den Raad der Commune in handen te stellen, maar de commissaris weigert het met de wreede opmerking „Wij zijn hier, om u naar het schavot te brengen". ,,'t Is waar," antwoordt de onttroonde Ko ning, en meer zegt hij niet. Hij ziet, dat de commissarissen het hoofd gedekt houden, en nu verzoekt hij even eens om zijn hoed. De gewezen bierbrouwer krijgt haast „Mijnheer," zegt hij tot den Koning, „het is tijd om te Vertrekken." Doch de Koning aarzelt. Hij verzoekt, zich even le mogen begeven naar zijn kabinetSanterre echter heeft haast, en verlangt dat hij terugkomt. De GRIFFIER der STATEN VAN ZEELAND maakt bekend, dat op Woens dag 22 November 1905, des namiddags te twéé uur, in een der lokalen van het Gewestelijk bestuur van Zeeland te Middelburg zal worden aanbesteed De voorwaarden der aanbesteding liggen ter Griffie ter lezing. Middelburg, 2 November 1905. De Griffier voornoemd. KRUSEMAN. 2 Stoommachines met Ketels, 4 gr. Am. Matten 30 X 30.16 M. lang, Eiken Deelen en Mestputstijlen, bij D. VAN EENENNAAM, Arnemuiden. De beste aanbeveling voor de is de nabootsing der verpakking, dat zien de navolgers over het hoofd. Koog a/d Zaan. 2 JACOB D JJIJVI8. »♦♦<-♦♦♦♦♦♦♦♦♦% Die haast maakt op den Koning een onaangenamen indruk; hij slaat de oogen op, zet den rechtervoet vooruit en zegt „Laten we gaan 1" Het geroffel der trommen heeft de Ko ningin naar het venster gedrevenzij drukt haar kinderen aan de borst, en de liere dochter van Habsburg snikt luide „Het is beslist we zullen hem niet we derzien De Koning doorwandelt den eersten hof van den Tempeltoren te voet, nu en dan een smartelijken blik werpend in de vesting, waar zijn vrouw en kinderen zijn. Bij den ingang van den tweeden hof staat het rijtuig, dal hem wacht. Zonder ling het heeft een groene kleur. Groen is toch de kleur der hoop, en voor Lode- wijk den Laatste, den laatsten Bourbon, is er geen hope meer. Lodewijk de Laatste de laatste Bour bon zoo noemt hem het volk. Twee gendarmen staan bij het geopende portier de Koning stapt in, en de priester neemt naast hem plaats. Dan klimmen de gendarmen op den bok, en het rijtuig zet zich in beweging. Er hangt een kille, koude nevelalle vensters zijn gesloten, en door een wereld vol somber zwijgen tusschen een dubbele haag van geweren en pieken rijdt de Ko ning langzaam naar zijn sehavol. De angst, de schrik, de ontzetting heb ben zich meester gemaakt van een groot deel van het Fransehe volkhet beeft voor de revolutie, en het durft niet le protesteeren uit vrees, door haar te wor den geworgd. Maar toch zijn er mannen, die hun liefde voor den Koning in de dagen van zijn rampspoed durven toonen en de abt Leduc, die zijn levenden Ko ning gaat verliezen, smeekt bij de Con ventie om den doodeu Koning. Maar de Conventie weigert zijn verzoek,enLodewijk XVI zal niet rusten in Leducs familiegraf. Het rijtuig zet zijn tocht bedaard, lang zaam voort; de Koning leest de psalmen der stervenden, en te 10 uur 10 minuten is de voet van het schavot bereikt. Het is opgericht in het gezicht van het paleis der Tuilerieën. op het plein der Revolutie, waar een standbeeld is opge richt voor zijn grootvader Lodewijk XV den lichtzinnigsten Koning, dien Frankrijk heeft gekend. Nauwelijks een zending ontvangen of een nieuwe is in aantocht, daar de voor laatste zending weer zoo goed als uitverkocht zijn. HUISMOEDERSZie de omzet en meer als ooit zult u over de soliditeit dezer machines overiuigen. Zeer ge schikt huwelijks-, verjaring- of Sint- Nieolaas-cadeau. Uitsluitend verkrijgbaar Hoofdkantoor voor Zeeland Ondergeteekende, zijn meelhandel overgedaan hebbende aan J. GEERTSE, beveelt hem in de gunst van zijn cliëntcle aanhierbij tevens hartelijk dank zeggende voor het zoo ruimschoots genoten vertrouwen, zoo van het publiek als van zijn leverancier den heer J. C. Minderhoud te Middelburg. C. BRAND, Oostkapelle. De ondergeteekende den meelhandel van C. BRAND overgenomen heb bende, beveelt zich bij het publiek min zaam aan en belooft een vlugge en nette bediening. „Na ons de zondvloed!" heeft die licht zinnige Koning gezegd, en hij is rustig gestorven op zijn bed. Maar die zondvloed is toch gekomen: die schrikwekkende zondvloed der revo lutie, en de man, die de laatste Bourbon word genoemd, zal ondergaan in die ko kende wateren. De Koning staat aan den voet van het schavot, en de bliksem van het Godsge richt verlicht den somberen, mistigen dag. Want het is zonder twijfel waar, dat God een ijverig God is, Die de misdaad der vaderen bezoekt aan de kinderen tot in het derde en in het vierde geslacht. Daar is een onzichtbare wolke van ge tuigen rondom dit schavotmartelaren, die onder de Bourbons hun leven hebben ge laten voor het allerheiligst geloofmarte laren, die weggejaagd zijn van de vader- landsche erve; martelaren, die hongeren koude en verdrukking hebben ondergaan om den naam van Christus den Heere Eu die wolke van getuigen omringt den troon van den man, die de laatste Bourbon wordt genoemd, en die troon is een schavot Er is een groote open ruimte gelaten om het schavot; die ruimte is afgezet door kanonnen en soldaten, en achter die sol daten golft een zee van 80.000 toeschou wers. De Koning stapt uit het rijtuig. Hij heeft zijn overjas achtergelaten in den Tempel- toreneen bruine jas, een wit vest, witte kousen en een korte grijze broek, vormen zijn kleeding. De priester, De Firmont, is in eenvoudig zwart gekleed. De Koning kijkt op, richt het oog op de soldalen, en het geroffel der trommen hoorend, gebiedt hij met luide stemme stilte. Inderdaad verstomt het geroffel, en de Koning op het schavot vindt meer ontzag dan de Koning op den troon. Doch het is slechts voor een oogenblik. Santerre geeft een sein, en opnieuw roffelt de trom. De beulsknechten naderen den Koning, om zijn kleeren uit te trekken, maar hij stoot ze met fierheid terug, en ontdoet zichzelf van zijn das. Zij willen hem de handen binden de handen... Inteekening op de nieuwe jaargang Callenbach bibl. üt 5.— Daamen ƒ3.— Egeling 5. staat open bijH O P S T E R boekh., Goes. Woensdag en Donderdag groote keuze N.-IIoll. Kalveren, eerste soort Gras kalveren, Vaarzen en Stieren. ABRAHAMSE. een Koe, keur uit vier, en 3 Vaar zen, oud 2 jaar en 19 maanden, bij H. JANSE, Oranjezon. een Kalf vaars, rek. 18 Nov., bij de Wed. A. WIELEMAKER, Koudekerk e. Iemand, een nette hand schrijvende, vraagt schrijfwerk aan huis, tegen biilijke conditiën. Br. letter G, GEBRs. HILDER- NLSSE, Middelburg. Met Mei e e I» e IVX eid benoodigd, bij L. SCHOONENBOOM, Duinvliet, Domburg. Met Mei benoodigd bij JAN DE VISSER, te Aagtekerke. Door teleurstelling terstond bij mejuffr. VAN HOUTE, Gravenstr., Middelburg. Met Mei een tweede Bïeitl benoodigd, bij C. CORNELIS8E, Se- geersweg, Middelburg. Met Maart of Mei benoodigd, bij A. JANSE, Koudekerke. In een groote Manufactuurzaak wordt gevraagd een Bediendo met het vak bekend. Brieven onder letter S, bjj den boekh. DEN BOER, Middelburg. Wordt gevraagd terstond of tegen 1 Maart ongehuwd, P. G., bekend met hoefbe slag, voor vast werk, bij dhr. C. GEEL- HOE DT, Mr. Smid te Hoek bij Terneuzen. Terstond of met Mei een ^midsl.iiecht benoodigd, die goed een paard kan be slaan, bij MAR3. BLOK, 's-Heerenhoek. vin. 5,7,30 9,30 vin. 12,—a) b) nm. 3,23 «1 g) 5,30 8,10,nm. 12,25») nm. 3,50 g) vm. 5,7,30d)e) vm. 10,25 nm. 1,55 f) 6,10 9,—11,50 b) 3,23 e) de booten ongeveer 30 minuten na het ver! rek van 1 NOVEMBER 1905 tot en met 28 FEBRUARI 1906. West Europeesche of Spoortyd. Dagelyks: Van Vlissingen naar Breskens Breskens Vlissingen Van Neuzen Vlissingen Vlissingen Neuzen Van Borssele (d) vertrekken Vlissingen of Neuzen. Woensdag, v. Neuzen n. Hoedekenskerke vm. 7,50. v. Hoedekenskerke n. Neuzen vm. 8,30 Deze reizen worden des Zondags mei gemaakt. Bij vertraging van trein 11,44 kan de boot naar Borsselen en Neuzen ten hoogste 5 minuten en die naar Breskens ten hoogste 20 minuten wachten. Bjj vertraging van trein 3,16 kan de boot naar Boxselen en Neuzen ten hoogste 15 minuten en die naar Breskens ten hoogste 30 minuten wachten. Op deze reis wordt te Borsselen niet aangelegd. Deze reizen worden des Zondags en des Woensdags niet gemaak*. Bij vertraging van trein 1,25 te Neuzen kan de boot van 1,55 van Neuzen naar Borsselen en Vlissingen ten hoogste 20 minuten wachten. Op deze reizen worden geen vrachtgoederen en vee vervoerd. d) f) 9 Neen, hij duldt het niethet bloed stijgt hem naar het hoofd. De vorst kan niet dulden, dat zijn onderdanen hem bin den de Koning komt boven in Louis Capet, en in het aangezicht des doods blinkt de majesteit van den Koning bij de gratie Gods. Hij laat zich niet bindendeze man met de vriendelijke, zachte oogen wordt bij de gedachte aan de beleediging, die hem zal worden aangedaan, een leeuw, en hij verdedigt zich vol toorn tegen hetgeen hij als heiligschennis beschouwt. De toestand wordt echter zeer pijnlijk een Koning met zijn beulen worstelend, is een tooneel, waarbij de menschheid van smart en schaamte het gelaat bedekt. De priester is getuige van het ver schrikkelijk tooneel; hij is stom, sprakeloos van ontsteltenis, maar dan, zijn zelfbe- heerscking terug ontvangend, zegt hij „Sire, in deze nieuwe beleediging zie ik niets anders dan een laatsten trek van gelijkenis tusschen Uwe Majesteit en dien Heiland, die uwe belooning zal zijn". Daarop bedaart de Koning, en terwijl de koninklijke handen worden gebonden, zegt hij met treffende gelatenheid„Ik zal den lijdensbeker tot aan zijn droesem drinken''. Als zijn haar is geknipt, begint hij lang zaam de met bloed bevlekte tiappen te be klimmen van het schavot. Het is een zware ganghij grijpt den arm van den priester, en er op steunend, sleept hij zich naar boven. Maar hij heeft ook een last mee te sleepen de zware schuld zijner vaderen, neergelegd op zijn zwakke schouders Doch als de laatste trede is beklommen, heft hij zich plotseling op, doorschrijdt snel de breedte van de gerechtsplaats, wendt zich naar de linkerzijde, en den tamboers met een koninklijk gebaar het zwijgen opleggend, roept hij met een stem, waarin zijn ziel haar recht uitschreeuwt „Volk van Frankrijk, ik sterf onschuldig aan alle misdaden waarvan men mij be ticht 1" Dan roept hij„Ik vergeef den be werkers van mijn dood, en ik bid God, dat het bloed, dat gij staat te vergieten, nooit over Frankrijk moge komen" 1 Hij spreekt nog meermet een sterke, machtige stem, die doordringt tot aan den Pont-Tourmant, maar de trommen roffelen opnieuw, en zijn woorden gaan verloren in het gedruisch. De beulen grijpen hem, en schuiven zijn hoofd onder de valbijl„Zoon van den heiligen Lodewijk stijg ten hemel" 1 roept de priester met plechtige stem het bloed spuit op, en SamsoD, de beul, laat aan het volk van Frankrijk het hoofd van zijn Koning zien. Er was een groot gejuich. Bij de ge boorte van Lodewijk XVI had het volk van Parijs gejuicht, en bij zijn dood was het gejuich niet minder. Hij had hen door zijn geboorte verblijd, en verblijdde hen thans door zijn dood. Zij bestormden het schavotde soldaten kleurden hun sabels, hun pieken met zijn bloed. Er kwam een razernij over hel verblinde volk zij doopten elkander het voorhoofd met het bloed van een man, die slechts het goede voor hen had gezocht, en in den omtrek van het schavot begonnen ze handel te drijven in het haar van hun KoniDg. Het doode lichaam werd in een teenen mand geworpen, en naar het Madeleine- kerkhof getransporteerd. Het werd be dekt inet een zware laag ongebluschte kalk, opdat het totaal zou \erkalken, maar het lijk overduurde den haat, en de over blijfsels werden 23 jaar later naar St Denis gebracht. Lodewijk XVI was nog geen 39 jaren oud, toen hij het leven liet in de handen der moordenaren, die zijn onderdanen wa ren. Het was voortdurend zijn ernstig streven geweest, om al zijn onderdanen gelukkig te maken, en dat hij het zoo weinigen maakte, deed hem pijn. Hij be zat de zucht, om zijn volk goed te doen, maar hij miste de vastberadenheid, om dat doel te bereiken. Zijn leven was een aaneenschakeling van bittere teleurstellin gen, en zijn regeering een eindelooze wor steling tegen den vloed, dien zijn zwakke arin tevergeefs trachtte te keeren. Hij werd door den vloed verzwolgen, dien de lichtzinnigste koning van Frankrijk had voorspeld, en zijn dood was voor Europa een openbaring, waartoe een volk kan wegzinken, als het met God en gezag heeft gebroken 1 Timotheiis ml Prijs per Enkele ml «ai Binnen enkele dad Kamer weer saam. Wat zal haar men{ worden Wel, de hoofdscl] Grondwetsherziening praten over de verl positie daardoor geb| treden Kabinet. Maar hoofdzaak ning zijn. GrondwetsherzienJ art. 80. Monnikenwerk zd schoonste uitvinding zegt de ander. Haast u, haast u| politieke zegeningen en de ander zegt Grondwetsherziening dan maar zijn met n| daar is niets aan wa zouden. En wij, wat zulle Dat er nog hee| Schelde loopen zal gende Grondwetshel ten van ons politie] faat of verzwakt nemen wil. En dan de tien Ook deze zullen discours opleveren. En met reden. Voorzeker, het gel] van het onderwijs sociale wet bij uitl gerechtvaardigd, dj toekomst die iedere kleur ook, zal moei eischen vermeerderT versterking van mil En nu kan men een klein bedrag leveren tijdig gevl waard is dan w| voorkeur verdient, het hooge bedrag da| toch eindelijk zal mq is dat onze Christel geen schot of lot zu| en tribuut hun opg ook, zal betaald mits men van één van dit, dat het geil besteed wordt. En of er op dit mJ zou kunnen volgenl al plaatsen we oif mogelijke standpur De uitbreiding 2) Vervo\ Zoo hadden de behaald, doch ten dien zij van wegl rechtschapenheid, vromen zin ten zed we reeds vermelde den gevallen hele dien noodlottigen voerd naar Meuche kerk werd gebraoh kasteel Weissenleld balsemd. Vervolge leide van de overd landsche regiment] aangevoerd op heil Wittenberg getranl voorjaar, nadat W| eer had gehad, hef koning een poos on<f ntmen, naar Zwcde de vorstelijke pei volgden behoorden! denburg en ook dj pnder den naam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 4