RECLAMES. lieclitszakeii. De inwoners van Goes Kerknieuws. Schooi nieuws. Gemengde Berichten. Kei-gisteren, na een reuzen-meeting te Weenen, kwam het in de Babenberger- strasse tot een hevig treffen met de politie. Agenten te voet en te paard trokken de sabel en joegen de menschen uiteen. Men spreekt van 12 zwaar en 27 lichtgewonden. In den Neder-Oostenrijkschen Landdag is de regeering over de ordeverstorirgen in Weenen geïnterpelleerd. De Christelijk- socialisten gaven van alles de schuld aan de Joodsche socialisten en vroegen den verantwoordelijken autoriteiten om krach tiger maatregelen. Macedonië-Turkije. De Sultan is op het oogenblik in couflikt met al de Europeesche mogendheden. Hij heeft weer eens een onafhankelijk heidsvlaag gekregen, gelijk iedere zwak keling, die onder controle staat, zich wel eens met buitengewone brutaliteit aan die lastige en vernederende positie tracht te onttrekken, maar om spoedig weer in den ouden staat van voogdij terug te ziuken. Zoo zal het nu weer wel zijn. De geschiedenis is overigens deze Langzaam doch zeker brokkelt Turkije af. Een dier afvallige of afgevallen deelen is het vorstendom Bulgarije. Daarvan ten Zuiden liggen de Macedonische provinciën Saloniki, Monastir en Kossowo. De be volking dezer provinciën werd door de handlangers van den Sultan voortdurend uitgemergeld. Deze afpersingen hadden opstanden ten gevolge, die door de ruwe Turksche soldaten op gruwelijke wijze werden onderdrukt. Oostenrijk en Rusland konden de slachting der Christenen niet langer aanzien en besloten door het op stellen van het programma van Mürzsteg in October 1902 verbeteringen in te voeren. Naast een inrichten van de gendarmerie op Europeeschen voet, aangevoerd door Europeesche officieren, werd den Sultan de verplichting opgelegd verbeteringen in de administratie en het financieel beheer dezer gewesten aan te brengen. Deze hervormingsvoorstellen werden aan de Porte in Februari 1903 overhandigd en na lange aarzeling door den Sultan overgenomen. Hilmi-pasja werd tot inspec teur-generaal van de drie Macedonische provinciën benoemd, een Oostenrijksche en een Russische commissaris traden in functie en de reorganisatie der gendarmen werd aan Europeesche oflicieren toe vertrouwd. De controle op de Macedonische finan ciën, liep echter niet zoo vlug van stapel. Aan den eisch van controle vanwege de mogendheden op het beheer der Otto- maansche bank, werd niet voldaan. De Keizer van Duitschland, op oude vriend schap met den Groot-Moordenaar prat, zond den gezant van zijn rijk er op af, doch de Sultan weigerde dezen te ont vangen, wat zooveel bedoelende is als ik heb maling aan uwe vriendschap en aan de controle der mogendheden. Gevolg van een en ander is een vlootvertoon in de Turksche havens, waartoe Rusland en Oostenrijk zich reeds hebben opgemaakt en waarin zij door de overige mogend heden nu wel zullen wordeu gevolgd. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn de verzetten, aangeteekend door H. .1. v. H., Middelburg, D. K., en B. v. B., Arnemuiden, tegen vonnissen van 13, 27 September en 4 October 1905, door niet verschijning van de beklaagden, ver vallen verklaard. M.C. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 6 November 1905 zijn veroordeeld wegens overtreding leerplichtwet -. H. v. G., te Cortgene, A. M., A. S., te Wemeldinge II. S., te Kapelle, ieder t'0.50 b. s. 1 d h., S. v. K., te Kattendijke, H. de V., te Wolfertsdijk, G. N., te 's-Heerenhoek, J. D., te ^Hoedekenskerke, ieder f 1 b. s. 1 d. h., C. G. te Heinkenszand, f2 b. s. 2 d. h. niet beletten dat hond wild opspoort J. S., te Hoedekenskerke, f2 b. s. 2d. h. in gesloten jachttijd wild vervoeren enz. J. K., te 's-Gravenpolder, f 15 b. en f5 b. s. 5 en 3 d. h., verb, verkl. 4 hazen; visschen zonder acte en vergunning-. G. C. R., 1). L., te Goes, ieder 2 X f3 b. s. 2 X 2 d. h. en ieder verb, verkl. bevel uitl. kruisnet of f'0.50 s. 1 d. h.straat schenderij C. D. C., 1'. M., I'. C. M., L. K., te Ierseke, ieder f3 b. s. 2 d. h. strooperijJ. J. K., te Hoedekenskerke, 1'2 b. s. 2 d. h., B. M. B., te Ierseke, f3 b, s. 2 d. h., J. L. de K., te Ierseke, J. de B., te Kruiningen, ieder f4 b. s. 4 d. li., F. v. S., G. A., te 's-Heer Arends- kerke, ieder f10 b. s. 5 d. h.nachtru moer: H. P. K., te Krabbendijke, J. v. IJ., D. O. D., F. S., O. de J., te Ierseke, ieder f2 b. s. 2 d. h.trekdier onbeheerd laten staan: P. S„ te Kapelle, f2 b. s. 2d. h.; namen van nachtverblijoers niet in register aanteekenen W. J., te Ierseke, 1'2 b. s. 1 d. h.loopen op eens anders weiland J. de J., te Borssele, f3 b. s. f2 d. h. vee laten loopen op bezaaiden grond: A. S., te schore, f5 b. s. 3 d. h.sterken drank toedienen zonder vergunning -. M. J. B., te Goes, f 15 b. s. f10 d. h.met spoortrein reizen zonder behoorlijk plaatsbewijsC. K., te Rotterdam, f5 b. s. 3 d. h.vee op spoorweg laten loopenD. S., te Kapelle, 1'2 b. s. 2 d. h.ongerechtigd langs spoor- tceg loopen J. N. B., te 's-Gravenhage, f3 b. s. 2 d. h.zich met wapen op open baren weg bevinden -. J. P., te Kapelle, f2 b. s. 2 d. h.na zonsondergang een sleeper op weg laten staan-. G. deJ., te Baarland, 1*2 b. s. 1 d. h.zonder vergunning van ft. en W. binnen bebouwde kom varken houdenO. M., te Hanswecrt, f8 b. s. 3 d. h. zich te laat in herberg bevinden -. A. M. P., te Ierseke, f 5 b. s. 3 d. h., W. de L., F. v. H., te Waarde, ieder f2 b. s. 2 d. h.herberg te laat openhouden -. W. J., te Ierseke f 5 b. s. 2 d. k., O. S., te Krabbendijke f5 b. s. 3 d. h.zonder verg. van B. en W. openbare vermakelijkheid houden M. R., te Ierseke f 3 b. s. 2 d. h trekhond los laten loopenH. V.. te Goes f 1 b. s. 1 d. h.Schelde bevisschen zonder consentA. P., te Ierseke, G. S., te Oeve- ren (België) iede f 3 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen zonder vergunningJ. S., B. de M., J. S. Az., te Arnemuiden, L. van E., te Vlissingen ieder f 10 b. s. 5 d. h., O. M. en L. M., te Ierseke ieder 2 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen met verboden visch- tuig en opgeven valschen naam -. P. P., te Ierseke f 3 en f 10 b. s. 2 en 3 d. h. visch beneden de wettelijke maat aan boord hebben A. B., te Ierseke f 5 b. s. 3 d. h. in Schelde vuilnis over boord weipenD. D., te Graauw f 10 b. s. 5 d. h.'s nachts zeilen zonder lichtJ. F. J., te Ierseke f 5 b. s. d.h. geankerd liggen zonder lichtC. S. te Hansweerd, fl b. s. ld.hfietsen zonder lichl -. J. B. te Middelburg, N. K. te's Heer Abtskerke, ieder f 1 b. s. 1 d. h., W. A. W. te Krabbendijke, f2 b. s. 1 d. h. dronkenschap: F. K. te Goes, F. B. v. H. te 's-IIeertnhoek, G. v. D. te 's-Heer Arendskerke, H. v. d. E. te Roermond, A. T. te Baarland, J. P., zonder bekende woon pi, ieder f2 b. s. 2 d. h., J. G. van 't W. te 's-Heer Arendskerke, f6 b. s. 3 d. h.idem bij 3e herh.J. A. de K. te Goes, 5 d. h. Vrijgesproken werden: J. v. Z., D. B. te Oudelande, A. M. te Wemeldinge, L. T., A. V. te 's-Heer Arendskerke, J. A. N. te Wolfertsdijk, allen beklaagd van overtreding leerplichtwet-, J. R. te s-Heer Arendskerke, beklaagd van overtreding wapenwet. Voorts werd bekrachtigd het verstek- vonnis d.d. 28 Januari 1905, waarbij J. van 't W. te Baarland, wegens het be lemmeren verkeer op openbaren weg, werd veroordeeld tot i'10 b. s. 5 d. h. In de zitting van heden werd ver vallen verklaard het verzet tegen het verslekvonnis d.d. 18 September 1905, waarbij A. v. d. E. te Heinkenszand, wegens openbare dronkenschap bij 3e herhaling werd veroordeeld tot 4 dagen hechtenis. die aan. Rugpijn lijden, kunnen hieruit zien hoe een bewoner van Middelburg verlichting gevonden heeft. De heer J. Marthe, wonende Baanstraat Q 293 te Middelburg, meldt ons Nu ik volkomen genezen ben van een nierziekte hetgeen ik te danken heb aan FOS TER'.» Rugpijn Nieren Pillenwil ik ze op mijn beurt aan al diegenen aan bevelen, die aan de nieren lijden, want ik ben overtuigd hun hiermede eeu dienst te bewijzen, door hun zulk een afdoend middel aan de hand te doen. Ruim zes jaar heb ik geleden aan eeu verschrikke lijke pijn in den rug en in de zijden, de urine kwam met een branderig, pijnlijk gevoel en was steeds erg vuil en vol bezinksel. Ik sliep slecht en was steeds aangedaan met een vermoeid, afgemat gevoelalle pogingen om van deze ziekte genezen te worden waren ijdel gebleken en toen ik overal zooveel goeds hoorde over uw pillen, nam ik mij voor daar dadelijk een proef mede te nemen. Het verheugt mij u te kunnen zeggen dat de uitwerking boven alle verwachting was. Reeds na een paar dagen verminderde de pijn en twee weken later kon ik open hartig zeggen dat mijn ziekte geheel ge weken was. Uit dankbaarheid zal ik dit afdoend middel dan ook gaarne reconj- mandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz.) wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden wat intusschen de nier ziekte tijd geeft ,zich te ontwikkelen in rheumaliek, waterzucht, eiwitvevlies enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die de heer J. MARTHE gehad heeft. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij d* Firma NATHAN EMANUELen te Middelburg bij den Heer Joh. DE KOOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Nijega cn Opeiude M. Bever sluis te Barendrecht, E. ter Spill te Veen- wouden en J. Visser te Foudgum. Beroepen te Boy I F. Groot, eand. te Monnikendamte Aartswond II. T. de Boer, eand. te Witmarsum, Geref. Kerken. Beroepen te Hoogvliet H. Brinkman te Oldemarkt. Door de geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer J. J. M. Knitel, geboren te Qoes. Examens Ned. Bond van Accountants. Het examen van den Nederlaiidsclien Bond van Accountants zal in de tweede helft van December a.s. te 's-Uravenhage worden afgenomen. Het zal zieli over het geheele programma uitstrekken. De aanmelding voor het examen is tot 15 November opengesteld. Inlichtingen verstrekt het secretariaat van den Bond Tweede Helmersstraat 114, Amsterdam. De minister van binnen], zaken heeft de waarneming van de betrekking van inspecteur van liet middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de ambachts scholen, de industriescholen voor meisjes, de burgeravondscholen endeteekenscholen gedurende hel aan den inspecteur H. J. de Groot verleende verlof van 9 Nov. tot 9 Dec. 1905, voor zooveel spoedeischende zaken betreft, opgedragen aan den heer K. ten Bruggencate, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. Middelburg. Laatstleden Zaterdagna middag is naar het huis van bewaring alhier overgebracht S. v. d. H., oud 70 jaar, koopman, geboren te Goes, wonende te Brussel, verdacht van valscheid in ge schrifte. Tegen hem is rechtsingang ver leend tot gevangenhouding. Middelburg. Naar wij vernemen moe ten er aan boord der bark die thans aan de Loskade ligt, ernstige mishandelingen plaats gehad hebben. JDe stuurman moet naar men beweert eenige matrozen heb ben mishandeld. De politie is met een en ander in kennis gesteld. Veere. Woensdag 15 Nov. des avonds ten 6 ure zal D.V. het nieuwe kerkge bouw der Geref. gemeente alhier in ge bruik worden genomen. Borsele. Vrijdag had ter hoogte van den steiger alhier een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Toen n.l. het zoo bekende „karke'' van de gedelegeerden der suikerfabriek te Ath (België) aan voornoemden steiger een wagen wilde voorbij rijden, reden zij zoozeer aan de vlakke helling van den dijk dat het voertuig zijn evenwicht ver loor en om ver ging. Ofschoon het een hachelijk oogenblik was, kon men niet laten te lachen als men de gedelegeerden op handen en voeten van onder de zeilen zag kruipen, terwijl «Prinske" met zijn beenen naar boven lag te spartelen om recht te komen. Tot overmaat van smart hadden zij nog twee passagiers opgeladen die heel het ongevalletje meemaakten. Ofschoon geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, was het voertuigje toch zeer gehavend. Goes. Naar wij uit goede bron ver nemen, zal de heer J. L. Telj er, deur waarder bij de belastingen, die in Middel burg benoemd was en weer naar Goes solliciteerde, aldaar weer terug benoemd worden. Vlissingen. De dagmailboot (/Neder land" is thans ook van een inrichting voor draadlooze telegrafie voorzien. Deze boot, die enkele maanden heeft opgelegen, komt binnenkort weer in de vaart. Onder verwijzing naar de aankon digingen in de Staatscouranten van 10, 15 en 18 Febr. 1905, wordt ter kennis gebracht, dat de schuttingen door de groote sluis van het kanaal door Zuid- Beveland, te Wemeldinge, weder ge regeld zullen plaats hebben. Te I 'zendijke deed zich, volgens de Bresk. Crt., het opmerkelijk geval voor dat de laatste der drie gebroeders Van der Weijde met hetzelfde nummer (19) heeft vrijgeloot. Colijnsplaat. Voor de Chr. School al hier, die zeer waarschijnlijk 1 Januari 1906 zal geopend worden, hebben zich reeds 44 leerlingen aangemeld. De bouw van de school vordert goed deze week kwam het dak erop en de voorgevel maakt nu reeds een niet onaardig liguur. Waarde. In onze gemeente hebben zich 13 jongens voor het herhalingsonderwijs aangemeld. Het onderwijs wordt gegeven door het hoofd en de onderwijzers der openbare lagere school. Een land- of tuinbouwcursus wordt in deze gemeente in dit jaar niet gehouden, daar hiervoor ditmaal geen jongens te vinden waren. Trouwens Waarde is ook niet groot en er zijn reeds drie land- bouwcursussen gehouden. Zaterdag vereenigden zich te Bres- k ;ns, ten huize van den heer J. G. Ger ritsen, die zijn 25-jarig jubilé vierde, als arrondissements-schoolopziener, de onder hem werkzame onderwijzers. Zij boden hun geachten chef, met een door den heer Bareudse van Schoondijke gehouden van groote waardeering getuigende toe spraak, een fraai bronzen beeld, „De Ar beid", als souvenir aan. Ook de districts schoolopziener, de heer J. H. Blum van Vlissingen, voerde het woord en prees de verdiensten van den jubilaris. Deze dankte, zeer getroffen, voor bet bewijs van achting en sympathie. Iers /ke. Voor het herhalingsonderwijs voor jongens, dat van af November tot Februari wordt gegeven, hebben zich 4 leerlingen aangemeld. Ierseke. Dat het nog niet al goud is wat blinkt aan een motorfiets moge blijken uit het volgende De heer Pb. Bom, alhier gelukkige bezitter van zoo'n voertuig moest Vrijdagmiddag even in Goes zijn voor een zaak waar baast bij was. Om kalf drie op de motor vertrokken arriveerde hij 's avonds 11 uur naast de motor weer in zijne woning. De motor bad zoo af en toe eens geweigerd. Op verzoek van de commissie der op te richten oud goud en zilverwerkten toonstelling hebben zich tot correspon- deereude leden in de verschuilende deelen der provincie bereid verklaard de navol gende beerenjhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke en C. A. Kalbfleisch, respectievelijk burgemeester en Wethou der van de gemeente Vlissingen; jhr. H. A. van Doorn, burgemeester van Veere; A. Lantsheer te Oostkapel le H. M. Kes- teloo te Domburg, mejuffr. M. de Man te MiddelburgO. W. Vermeijs burgemees ter, mr. H. O. Moolenburg, lid der Pro vinciale Staten en J. Franse, notaris te Zierikzee A. W. v. Buuren, burgemeester van Brouwershaven J. W. Wagtlio, wet houder en rentmeester van het Kroondo mein te Tholen N. Polderman, burgemees ter van St. Maartensdijk J. de Koning Kooij, burgemeester, en mr. J. de Witt Hamer, wethouder, van Goes H. G. Ham- inaeher, notaris en lid derProvincialeSlaten te Groede mr. P. C. J. Hennequin, lid der 2e Kamer der Staten Generaal en burge meester van AardenburgJ. A. vanRompu, lid der Gedeputeerde Staten te Neuzen J. F. A. M. van Waesberghe, lid der Frovinciale Staten te Hulst; D. J. Oggel, lid der Frovinciale Staten en burgemeester van Axelen K. J. A. G. baron Collot d' Escury, burgemeester van Hontenisse. Als eene zeldzaamheid wordt uit Hillegom gemeld, dat in die gemeente, met een aantal inwoners van tusschen 7000 en 8000 in de geheele maand Octo ber, zelfs sedert 26 September j. 1. geen enkel persoon is overleden. Geen liefhebbers van de Woningwet. De bejaarde en zeer arme gebr. B. te heerenveen bewoonden een krot. De gemeenteraad verklaarde de woning onbe woonbaar de gebr. B. wenschten hunne woning niet te verlaten. De burgemeester zegde hun dadelijk plaatsing in't armhuis toe, het hielp niet, de beide broers bleven weigeren de woning te verlaten. Toch diende het besluit van den raad uitgevoerd en dus verscheen eergisteren de burge meester met politie en werkvolk aan de woning die gesloten bleek. De gebroeders waren afwezig. De deur werd opengemaakt en het weinig meubilair buiten gezet. Maar toen de broers thuis kwamen sjouwden ze een en ander spoedig weer binnen en gin gen weer in 't krot wonen, alsof er niets gebeurd was. Tegen de broeders is proces verbaal opgemaakt. Ministerieele verstrooidheid. Van den meest verstrooiden minister van het vóór-vorige Kabinet verhaalt men de volgende anecdote. Hij had in een hotel gelogeerd en liet zich 's morgens zéér vroegtijdig roepen. Er was toen nog geen van de medegasten op. Al hun schoe nen en laarzen stonden nog vóór hun deuren, en onze minister merkte dat op omdat hij tevergeefs de zijne voor zijn deur zocht. Waar waren die nu! Er was geen tijd te verliezen. Zijn trein vertrok binnen 't kwartier. En ten einderaad kiest Z.Exc. een paar uit, dat hem 't best schijnt te zullen passen. Beneden laat hij bij den portier van 't hotel een gouden tientje achter, oin den verontwaardigden eigenaar van de meegenomen laarzen tenminste eenigszins schadeloos te stellen. Maar.... de eigenaar heeft zich nooit opgedaan. Zijn Verstrooide Excellentie had zijn eigen laarzen aangedaan ('s-JIert. Ct.J Een Mariniersbond. Uit Den Helder schrijft men aan Het VolkEindelijk be ginnen de mariniers alhier ook in te zien, dat alleen organisatie hen kan brengen tot materieele verbeteringen in hun beslaan. Gisteren had een vergadering van 70 man plaats, die allen als lid toetraden, terwijl een hoofdbestuur werd gekozen. De grond slag van den ouden bond Willem Jozeph baron v. Gent is verlaten, die liet ook korporaals toenu kunnen alleen mari niers lid zijn, waardoor het aanvragen van een nieuwe koninklijke goedkeuring noo- dig is. Het iedentai is reeds 200. De S. W. Weisfeit, secretaris der gemeente Eede, heeft tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag uit die betrekking ge vraagd en verkregen. Bij aankomst te 's-Gravenhage miste de tooneelspeelsler Isadora Duncan eeu valies waarin een groote waarde aan juweelen eu kostbaarheden aanwezig inoest zijn. Er werd naar Rotterdam getelegra- pheerd en het gelukte den snorder te vin den die de hem onbekende dame naar het station had gereden en inderdaad later in zijn rijtuig het valiesje had gevonden en bewaard tot er navraag naar gedaan zou worden. Het is der danseres dan ook weer ter hand gesteld kunnen word n, maar de snoider, die eerst nu vernam welk een waarde hij in huis bad gehad, keek niet erg vriendelijk toen hij met een rijksdaal der fooi werd afgescheept. Nabij Blauwkapel is een blokwaeh- ter dooi een sneltrein overreden en ge dood. Te Termunterzijl is een 30-ja- rige gehuwde arbeider in een sloot geraakt en jammerlijk verdronken. Een elfjarig knaapje te Baflo is tusschen wal en leu- nii g van eene draaibrug geraakt en kort daarna aan de gevolgen overleden. Een zevenjarig knaapje te Friezenveen is bij het spelen te water geraakt en door den vader levenloos opgehaald. De leden der Tweede Kamer zijn tegen Diusdag 14 Nov. tot een openbare vergadering bijeengeroepen. Hinderlijk volgen. De werklieden, die Zaterdag te Amsterdam op hel werk van den heer Kloots in de Van Beunin- genstraat arbeidden, weiden 's middags geëscorteerd door politie en bereden poli tie naar hunne woningen in de Burger straat gebracht. Uitgenomen wat geil uit en geschreeuw vau meest opgeschoten jon gens, viel er niets bijzonders voor. Vooral de bereden politie wist er voor te zorgen dat de werklieden ongehinderd hun wo ningen bereikte. Bij beschikking van den Min. van Kol. is A. C. Laernoes gesteld tei beschik king van den Gouv.- Gen. van Ned liidië, om te worden benoemd tot ouderbaas- ketelmaker bij het marine-etablissement te Soerabaja. Dr. A. C. A. Hoffman te Gouda deelt aan „De Tijd" mede, dat hij, blijkens bericht in den „Echo de Rome", op voor dracht van den „Superieuren Raad van de Romeinsche Orde der Advocaten van Sint Fieter" den 25en Oct. j.l. benoemd is tot promotor dier Orde voor Nederland in de plaats van den heer Henri F. M. Allard te Maastricht. Naar verluidt, zegt De N. Ct. moet dr. Kuyper zich op het oogenblik te Se- bastopol bevinden, een der Zuid-Russische steden, waar, gelijk men weet, de revolu tie 't ergst woedt. Overtreding Dranku-et. Na daartoe van liooger hand ontvangen bevel, maak ten eenige rijksveldwachters te Rotterdam eenige korte reizen met passagiersstoom- booten, ten einde te zien in hoeverre daar aan boord de bepalingen der Drankwet werden nageleefd. De uilslag daarvan was, dat tegen alle hofmeesters proces-verbaal werd opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank in het klein. Het onderzoek, door deskundigen in gesteld naar de oorzaken van het verzak ken van den kademuur te Antwerpen heeft nog lot geen bevredigend resultaat geleid. In de laatste zitting van het Geologisch Genootschap werd derhalve deze zoo ge wichtige vraag nog eensgrondigbehandeld. Aan de overheid werd er een verwijt van gemaakt dat ze niet met de noodige om zichtigheid te werk was gegaan. Eerst thans, nu een ramp te wachten staat, is een onderzoek ingesteld naar den onder- groud. Overigens werd in het licht ge steld, dat de nieuwe muur hier en daar een aantal meters van den natuurlijken oever in de rivier is'uitgebouwd en daar door rust op een zandplaat, waaronder een leemlaag ligt. Door deze zandlaag is een verbinding ontstaan tusschen de rivieren het achter den muur aanwezige grondwater, dat afgeleid behoort te worden. Andere deskundigen waren van meening, dat de onderzijde van den muur door de bagger- werken haar natuurlijken steun had ver loren, nl. de zand- en leemlaag, die daar voor ligt, en die tot dusver de kade legen den zijwaarts werkenden aarddruk en do zwaarte der goederen, pakhuizen en kra nen bad beschermd. Weezen gezocht. In een der wijken van Parijs heeft men te vergeefs naar hulpbehoevende wees meisjes gezocht. Dit kwain aldus. Onlangs overleed een rijke dame, die na opening van baar uitersten wil, een fraaie villa, dicht bij de hoofdstad, bleek bestemd te hebben voor de verpleging van 6 tot 10 weesmeisjes, bij de opneming niet ouder dan 10 jaar, om te worden opgeleid voor linnennaaister en bij haar ontslag een toelage te ontvangen. Er was echter bijgevoegd dat die weezen moesten worden genomen uit het 8e arrondissement van Parijs, waar de dame gewoond bad. Deze wijk nu wordt gevormd door de Champs Elysées, een der rijkste van Parijs, waar bijna uitsluitend welgestelden wonen. Het is dan ook trots alle moeite niet gelukt meer dan 4 weesmeisjes te ontdek ken die aan de eisehen van het testament voldoen en een van die vier heeft men nog wel uit Petersburg laten komen. Zoo zal het grootste deel van dit kleine, maar rijke weeshuis ongebruikt moeten blijven, stellig in strijd met de bedoeling der sticht ster. Koning Alphonsus van Spanje heeft reisplannen. Hij is eerst de gast geweest van President Loubet en Koning Edward heden is hij het van Keizer Wilhelm. De koning van Griekenland is op hetoogen- blik de gast van President Loubet te Parijs. Dc toestand in het gebied van de Saksisch-Tliiiringsche lex Lel-industrie is uog niet zoo gunstig, dat liet werk heden in alle weverijen hervat kan worden. In Gera meldden zich nog zeer weinig uit gestotenen aan, in tegenstelling met Gla- chau,Meerane,Greiz,Reiclienbacli en andere kleine plaatsen van minder beteckcnis. De Iersch-Amerikaansclie priester pater Kelly en de New-Yorkscbe rabbi Levi, beiden vroolijke en zeer geestige mannen, zijn groote vrienden, al houden zij er veei van, elkaar bij voorkomende gelegenheden te plagen. Onlangs waren zij samen op een groot diner, waar ook een schotel met gebraden ham werd voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2