IJl N. N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 29. 1905. elen te koop èïè)fö0)} Vrijdag 3 November. 20e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandseh Overzicht. htiging te koop rs te koop, ud beste erswinkel, ÖP ienstbode nde Meid 000060000 VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Rechtszaken. NTSEN, Middelburg. er, bij AN te Meliülcerke. oetendaalsche weg, j) op een welvarend bevragen onder E ZEEUW, Mid- ichtbonte Vaars 8 maanden oud, g van advertentie terugbekomen bij 't, Landbouwer, burg bfl V e e r e. 8 en 15 maanden, Itie, bij DOMMISSE, mper, Aagtekerke. ei kneelit HILLEBRAND, sthoek. gevraagd e Knecht beschikbaar, bij ndbouwer, Krab- dres Mej. J. P. adhuisweg 122, 1 erenstand, bij J. ange Noordstraat g door de verga rde het leven des fsche poging, om en. re afgevaardigden lans weer in even- het spookachtig ontstond in deze ling, waarbij het 'nzet was. te motiveeren, om olgende stemmen, matigden was er om de ware mo- en te bemantelen, e bedekselen weg- Ilonings eischten 'ordt vervolgd.) RING. ren „Ds. Bloei staat in kolom 2 n in die strenge lman en de con- uistert van de nog tegen de Afge- halve eeuw later? halve eeuw geleden. weet, 1684en escheidenen" be- IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02°. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. I ■IWMMWMWWWM 2 November 1905. De belangrijkste gebeurtenis der week, een evenement in de wereldgeschiedenis is de proclamatie van den Russischen Czaar, waarbij volks vrij heden aan de bevolking van Rusland worden verleend. Vrijheid van geweten, woord, vereeniging en vergadering, dat zijn de grondslagen der burgerlijke vrijheid nu in Rusland afgekondigd. Dat beteekent niets minder dan de over gang van het groote Westersche rijk van een autocratisch bestuur tot een consti- tutioneele monarchie, van slaafsche onder worpenheid tot vrijheid. Zal de revolutie daardoor in haar op komen worden gestuit Welk gebruik zal de bevolking van dit half barbaarscke rijk van hare vrijheid maken? Alleen de geschiedenis kan antwoord geven op die vragen, en geeft daarop niet altijd een bemoedigend antwoord. Ook vrijheid, gelijk alle maatschappelijk en geestelijk goed wordt slechts verkregen langs een weg van lijden en opoffering. Het gebruiken zoowel als het verwerven kost ondervinding en toont misgrepen. Moge deze eerste stap op den weg dei- ontwikkeling door de omringende Staten reeds lang verkregen, strekken tot wel vaart en orde in het rijk welks bodem zoo rijk, en welks hulpbronnen onmetelijk zijn, en dat slechts wacht op een vaste hand, krachtige energie en goed vertrouwen om dat alles tot exploitatie te brengen. Da uitgebreide steppen, de rijke mijnen en bronnen, de vruchtbare teelaarde wacht slechts op de nijvere en kundige hand en op het reusachtige kapitaal dat, daarheen getrokken, gedurende eeuwen aan mil- lioenen een goed stuk brood belooft. 30 October kan alzoo een belangrijke datum in de wereldgeschiedenis worden. Rusland. Het keizerlijk manifest heeft geen ver ademing gebracht. De revolutie is nog niet uit gebulderd. In sommige steden tracht men met wapengeweld haar te keelen, in andere is de wijze raad ge volgd haar maar stil te laten uitrazen. Het vlagvertoon kwam meer uit den boezem der politie dan nit dien der natie. De straatgevechten zullen dan ook nog wel enkele dagen aanhouden. Een lange beweging als deze, komt niet op éénmaal tot staan. Daartegen zou de wet der traagheid zich reeds verzetten. Maar ook de omgang der beweging maakte het onmogelijk. En dan op vele plaatsen waren het politie en leger zelve die de hartstochten ontketenden, ze nu op eentnaal bezweren, gaat natuurlijk niet meer bij zoo groote verbittering en zoo diep geschokt vertrouwen Witte doet al wat hij kan, om den storm door hef maandenlange gedraal van den Czaar aangewakkerd, te bedaren. Bij een bezoek dat dertig dagbladredac teuren hem brachten vroeg Witte dezen hem te steunen om het vrijzinnige pro gram van den Tsaar ten uitvoer,te leggen. Deze was ernstig voornemens, de wen- schen van het volk in te willigen, maar natuurlijk moest èn de pers èn het publiek geduld oefenen, te meer daar de kuipe rijen van reactionaire zijde te vreezen waren. De journalisten waren daar echter niet voor te vinden. Zij eischten daden, geen beloften, onder anderen een amnestfe voor politieke gevangenen behoorde te worden afgekondigd. Daar antwoordde Witte dat bij deze amnestie overwoog, maar dat andere eischen, zooals het onverwijld ont slag van Trepof, niet dadelijk voor in williging vatbaar waren. Hoe kan ik nu de militairen wegzenden, zeide Witte, waar andere burgers om burgers om bescher ming vragen door de troepen. Vorm dan een burgerwacht I riepen de journalisten. Dit achtte Witte onmogelijk. Verwijder dan althans de kozakken, zeide men, waarop Witte de verzekering gaf, dat de kozakken voortaan niemand meer lastig zouden vallen. Ook de niet in het manifest vermelde vrijheid van drukpers eischten de [redac teuren. Die komt, zeide Witte, mits gij geduld hebt. Toen de persmannen bleken hem niet te willen ondersteunen, vroeg Witte, dat dezen hem dan althans niet zouden tegen werken. Witte verklaarde gehoopt te hebben op medewerking der liberalen, doch hij had bijv. aan prins Troebetskoi te Kief geseind om in zijn kabinet zitting te willen nemen, maar zelfs niet eens antwoord ontvangen. Ook andere groepen werden bij Witte toegelatendoch allen spraken hun wan trouwen uit in de goede bedoelingen van 't manifest, en 't afdoende der beloofde hervormingen. Onder anderen is men niet gerust op het werklieden-kiesrechtde afschaffing der censuur op drukpers be richten en telegrammenhet recht van vereenigenen de amnestie. Met het wantrouwen is dan ook de spoorwegstaking blijven bestaan. Te Petersburg zijn toch weer enkele treinen uit Moskau, waarschijnlijk door een treinbataljon bestuurd, aangekomen. Daarentegen moet de staking aan de fa brieken sterk aan het verloopen zijn 23,000 man moet het werk echter nog niet hebben hervat. Het verbond der verbondenen, welks vergadering de politie gisteren wilde slui ten, omdat deze niet bij haar was aan gegeven, zond tegen middernacht een deputatie naar graaf Witte, die dezen rondweg de vraag stelde, hoe het met de amnestie stond. Witte antwoordde, dat was uitgemaakt, dat een amnestie wen- sekelijk was, doch dat de beslissing hier over niet van hem afhing. Des ochtends werd de universiteit op bevel van de politie door de zich daarin bevindende ontruimd en vervolgens gesloten. Te Moskau trok een groote volksmenigte naar de gevangenis om de gevangenen met geweld te bevrij ien. De voormannen wisten echter een bloedbad te voorkomen en vroegen een audiëntie bij den gouver neur-generaal, die hun onmiddellijk werd verleend. Na een telefonisch onderhoud met Witte verklaarde de gouverneur zich gemachtigd mede te deelen, dat alle poli tieke gevangenen, die langs administra tieven weg waren gearresteerd onmiddelijk in vrijheid zouden worden gesteld. Voor de andere politieke gevangenen zou binnen drie dagen een algemeene amnestie worden afgekondigd. Hierop werd het kalm in Moskau. Te Warschau hielden de stakers van de WarschauWeenen-spoorweg een verga dering, waarop zij het manifest voor onvol doende verklaarden en besloten de staking voort te zetten. De weigering van het hoofd der politie om zekere politieke gevangenen vrij te laten, leidde tot een wanhopig ge vecht voor liet stadhuis. De huzaren char geerden op het volk, doodden 16 mensehen en wondden er 73. Een tweede botsing had plaats op het bankplein. De troepen vuur den in de menigte, doodden 4 en wondden 30 personen. Daarna hadden in de straten talrijke volksbetoogingen plaats. De sol daten werden uit de straten teruggetrokken en de politie ontving bevel de menigte niet te storen. Zoo liet men haar nu zelf uit razen. De algemeene werkstaking wordt echter voortgezet. Ook de Pinnen blijven zich op beden kelijke wijze roeren. Gisteren is de poli tieke algemeene werkstaking voor Finland afgekondigd. Het verkeer, de posterijen, de couranten, de telefoon en de telegraaf zijn tot stilstand gebracht. Het telegra- feeren over Helsingfors naar het buiten land wordt door de stakers voorloopig nog toegelaten. Een eigenaardige manifestatie had plaats te Torüea (ook in Finland). Daar ver voegde zich bij het hoofd der gendarmerie Kamenski een deputatie van 40 personen, welke van hem de uitlevering eischte van de wapenen der gendarmen. Na een korte bespreking verklaarde de commandant hierin toe te stemmen, waarop alle wapenen der gendarmen aan de deputatie werden overhandigd. De gendarmen kregen boven dien bevel binnen drie dagen de stad te verlaten. Op dezelfde wijze werd met de gendar men te Kemi gehandeld. Het aantal gedarmen te Tornea bedraagt zeven, in Kemi zes man. Te Helsingfors is het een groote ver warring. De stad was gisterenavond in duisternis gedompeld. De politie staakte, alleen de kozakken niet. Zij hadden pas dertig menschen gewond. Van de pui van het paleis van den gouverneur-generaal kondigde gisteren middag een bode aan dat prins Obolensky klaar stond om met de Finsche senatoren naar Petersburg te vertrekken, ten einde een nieuw regeerstelsel voor Finland te verkrijgen. De menigte antwoordde met gejoel en riep: «te laat". Men rende naar de haven, waar een stoomboot klaar lag, om den gouverneiu-generaal te vervoeren. Ver scheidene volksvergaderingen verlangden gisteren de verleening van volstrekte vrij heid aan de Finnen. Een groote verga dering van burgers eischte het aftreden van den govverneur-generaal en van de senatoren en de bijeenroeping van een nationale vergadering. Alle senatoren hebben beloofd om heen te gaan en hun aanvrage om ontslag in gediend. Reuter seint nog uit Helsingfors dat de gouverneur een telegram uit Peters burg heeft ontvangen, betreffende de bij eenroeping van den Landdag en de afschaffing van de besluiten betreffende de dictatuur. Te Kiëf (Zuid Rusland) waar ook sol daten en matrozen niet vrij van revolu tionair zijn, heerschte gisteren bij het bekend worden van het Keizerlijk besluit groot vreugdebetoon, soldaten en burgers verbroederden zich in de feestvreugde over de verleende rechten, toen enkele ellen delingen begonnen te vuren en een paniek en een gevecht ontstonden. Een oogenblik later drongen cavalerie en infanterie op de menigte in en een bloedbad ontstond. Men verwacht echter dat te Kiëf alles wel recht zal komen, nu de gehate gou verneur generaal dezer provincie, generaal Kleigels, ontslag nam, en de populaire generaal Soekoemlinof tot zijn opvolger benoemd is. Maandag hebben vóór de uitvaardiging van het manifest nog bloedige tooneelen plaats gehad. Vooral te Kazan, waar de kozakken erg huis hielden en plunderden. Het publiek stal de wapens uit het po litiebureau en bracht ze naar het stad huis. Thans is de orde hersteld, doch er vielen vele gewonden. De laatste telegrammen, heden ont vangen, bevestigen dat overal meer de teleurgestelde losbandigheid dan het be vredigde rechtsgevoel aan het woord is. De bevrediging is gekomen, doch veel te laat. Het volk voelt er de kracht en 't genot niet meer van. Of ook wel veel te vroeg. Het volk had over eenige dagen immers toch zichzelf recht verschaft! En toch ook weer juist bij tijdswant in verscheidene streken, provinciën, steden, was feitelijk de toestand van „republiek" al ingetredenen had men de gehoor zaamheid aan den Czaar reeds opgezegd de wetgever was wijkende van tusschen diens voeten Anne Czaar Maar zoo vraagt men zich af wat heeft hem toch bewogen, reeds eenige uren nadat hij Witte met een bedekte weigering had afgescheept, zoo met (volle handen concessies te geven Zondag nog geloofde de behoudende Hofpartij dat zij het pleit zou winnen. Maandag ontving de Tsaar graaf Alexis Ignaliël', die voorstelde een reactionair ministerie te vormen, ten einde de be weging te onderdrukken maar toen kwam bericht dat het leger ontevreden was. Dit gaf bij den Tsaar den doorslag. Denzelfden avond om zes uur was de grondwet ge- teekend. De arbeidersvereenigingen, ge belgd dat er geen amnestie is toegezegd, besloten niet den raad van Witte- te volgen, om ordelijk te zijn, maar de staking voort te zetten. Het laatste be richt luidt dan ook De aanblik van do stad is wonderlijk. Sommigen loopen, uitgelaten van vreugde, door de straten onder het geroep vanhoera, hoera Andoren zijn woedend over het uitblijven van een amnestie. Men verwacht dan ook dat dc Tsaar, nu hij over de brug is, wel een amnestie, schuldvergiffenis voor allen, die bij de jongste onlusten betrokken zijn, zal uit schrijven. Natuurlijk zullen nog wel enkele be noemingen en ontslagnemingen volgen. Reeds geschiedde de ontheffing van Pob- jedonostzef, den opper-proeureur der Heilige Synode, van zijn ambt, en wel bij een zeer vriendelijk gesteld Keizer lijk besluithij blijft echter gehandhaafd in zijn functies als lid van den Rijksraad, als staats-seeretaris en senator. Ook de minister van onderwijs en volksontwik keling, generaal Glazof, is „op zijn ver zoek" van zijn ontheven. België. In België blijft de politiek in den slecht- sten zin de liberalen en socialisten in- spireeren bij hunne beoordeeling van het Antwerpsche haven-vestingwerken-plan doorsteekontwerp. Net als bij ons deze heeren alles op haren en snaren hebben gezet om Kuyper's onderwijswetten te doen vallen zij wilden de wetten wel, doch met „waarborgen" zoo doen zij 't nu in België met het doorsteek-ontjyerp. Zij willen wel de haven, niet de vesting werken. En gelijk zij in Nederland elkaar broederlijk hielpen om Kuyper te wippen, doen zij het nu daar om het clericale bewind omver te werpen. In een te Charleroi door den „Socialis tische Bond" in de Beurs belegde groote vergadering hield Vandervelde de Bel gische Van Kol een rede in dien geest en een liberaal staatsman, Buisset, beloofde hem den steun der liberalen tot omverwer ping van dit „slechte" bewind. Men ver klaarde zich natuurlijk voor de havenwerken, en tegen het vestiugplan. Zwitserland. Nu wij toch over socialisten schrijven, voegen wij er 't bericht aan toe dat bij d# Zwitsersche verkiezingen voor den Natio- nalen Raad de socialisten, gelijk werd verwacht, een zware nederlaag hebben ge leden. Van hun zes zetels hebben zij er vier verloren -. 2 te Zurich, 1 te Winterthur en 1 in St.-Gallen. De radicalen winnen zes zetels, de liberalen en katholieken verloren er ieder één. De socialistische leider Greu- lieli werd niet opnieuw gekozen. Duitschland. Nog iets van socialisten. Het Berlijnsche dagblad Vörwarts (hoofd- red. Bebelj ontsloeg 5 of 6 redacteuren en al meer kwam de oneenigheid in de partij aan het licht, en werd Bebel als autocraat openbaar. Te Rixdorf had gis teren een vergadering plaats van de socia listische kiesverecniging. Een aanwezig lid der perscommissie weigerde inlichtingen te geven, omdat hij de beslissende ver gaderingen niet had bijgewoond. Daarna kreeg dr. Stiidekum liet woord, die krach tig tegen de manier te velde trok, waarop het bestuur en de perscommissie van hun bevoegdheden gebruik hadden gemaakt. De principes der partij waren daardoor ernstig geschonden. De socialisten strijden altijd tegen de geheime zittingen van de krijgsraden en wij betrappen het partij bestuur hier op dezelfde fouten. i n ihi in miniumi Daarna kreeg een der weggejaagde redacteuren het woord, die aan Behels woord herinnerde „Erbarmelijk is het ras, dat zich als een hondsvot laat behandelen" en las daarna onder spottend gelach van zijn toehoorders artikels uit de meest conservatieve bladen voor, die het partij bestuur prezen om zijn manier van op treden. Hij protesteerde er tegen als een „inktkoelie" behandeld te worden en een muilkorf voor te krijgen. En dat noemde men persvrijheidAnderen spraken van het „Ilerrenstandpunkt" van het bestuur. Ten slotte werd een motie om het oordeel op te schortten tot dat ook de andere zijde was gehoord, verworpen en een scherpe motie van afkeuring aangenomen. De Koning van Griekenlaud is op het oogenblik de gast van den Keizer. Te zijner eere had gisterenavond een diner plaats, waaraan de Keizer en de Keizerin, de Kroonprins, prins en prinses Frederik Leopold en andere prinsen deelnamen. Ook de Rijkskanselier, de ministers, de Griek- sche en andere gezanten zaten aan. De Keizer droeg de Grieksehe, de Koning de Duitsche marine-uniform. Tijdens het diner dronken de vorsten op elkanders gezond heid. Noorwegen. De Noorsche Troonquaestie kwam weer een stap nader tot haar oplossing. Giste ren is in het Storthing, na verwerping van alle voorstellen betreffende de volks stemming, met 87 tegen 29 stemmen het regeeringsvoorstel aangenomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt, met prins Karei van Denemarken besprekingen iu te stellen omtrent de vraag of hij zijn verkiezing tot Koning, onder voorwaarde dat er een volksstemming zal gehouden worden, aanneemt. Zweden. De koning van Zweden heeft aan het kabinet-Lundberg, dat na de scheiding zijn ontslag had ingediend, verzocht te willen aanblijven. Kantongerecht te Middelburg. Woensdag zijn veroordeeld wegens straatschenderij: P. C. v. W., A. J. O., Middelburg, tot f0,50 b. s. 1 d. h., II. J. O., A. C. E. G., Vlissingen, tot fl b. s. 1 d. h.nachtrumoerR. T. L. S., vr. v. F. M. R., Vlissingen, tot f2 b. s. 2 d. opgeven van een valschen naam A. D., Vlis singen, tot f5 b. s. 1 d. h.j loopen over weiland in de maand SeptemberK. d. B H. .1. d. J II. J. S„ P. A. W., Middel burg, tot f0,50 b. s. 1 d. h.loopen over grond die beplant isC. B., Middelburg, tot f0,50 b. s. 1 d. h.overtreding leer plichtwet L. d. R., Vlissingen, H. W., Rit- them, A. M., L. M., Arnemuiden, tot f2 b. s. 2 d. h.rijden met eene vélocipède zonder licht J. II. J., A. B., W. P., Mid delburg, W. G., J. P. Domburg, A. d. N., Vrouwepolder, tot fl b. s. 1 d. h.zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorf: J. M., Kleverskerke, totflb. s. 1 d. h.rijden met een rijwiel op een wan delwegJ. G. H., Middelburg, tot f0,50 b. s. 1 d. h., L. A., Middelburg, tot 1 b. s. 1 d. h.loopen over den keer muur van het DroogdokP. B., Sint Laurens, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.noodeloos schreeuwen op d: straat: C. M. S., J. J. S., J. II. F., Mid delburg, tot f0,50 b. s. 1 d. h.zijn trek hond. niet voorzien van een aan den hals band bevestigd metalen leenteekenS. I{«, Nieuw- en Sint Joosland, tot f 1 b. s. 1 d. h.plaatsnemen op een met een hond bespagnen voertuigD. D., Middelburg, J. v. d. V., P. W., Koudekerke, W. B., Oost en Wesl-Souburg, tot fl b. s. ld. h.a's marskramer zijne waren ten vei koop aan bieden zonder hiervan kennis te hebben ge gevenII. W. S., N. J. S., Utrecht, 'tot f 1 b. s. 1 d. h.zijn hond doen bevinden op den openbaren teeg, niet vastgehouden aan een touw of ketting J. W., P. J. A., H. P. D., Vlissingen, tot f 1 b. s. ld. h.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1