Mr. 3. Jl. de Wilde Kippenvoeder. Firma H. J. DRONKERS Co, TE GOES, A. J. BOS ZOON. Tri. J. P. Sluis' OcMnér Tapzün „GROENENDRAAK" Oudste Handel in Steenkolen te Middelburg, üflarktberichten, P o s t e r ij e n. TE KOOP puike, bloemige, bonte, Zeeuwsche AARDAPPELEN. TE KOOP TE KOOP een Hit met Tuig te koop, Een Kalfvaars te koop, J - V I Nu stellen B. e n W. voor om de f 500 niet uit te keeren, tenzij verbeteringen aan de privaten zijn aangebracht. De heer De Rijche verklaart zich hier tegen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 16 tegen 1 stemtegen stemde de heer De Rijcke. Hierna wordt Hoofdstuk 7 aangenomen en geraamd op f 110,266,10s. Hoofdstuk 8 eveneens op f 49088. Hoofdstuk 9 met f 2119. Hoofdstuk 10, Beheer en Onder houd, f 1777,23s. Hoofdstuk 11 eveneens op f 176,976,50. Hoofdstuk 12, Geldbe legging, f 25250. Hoofdstuk 13, Pensioen en Lijfrenten, op f 9962,37s. Hoofdstuk 14, Uitgaven van verschillenden aard f 2063,46. De heer Schorer is tegen de post in dit Hoofdstuk, betreffende subsidie voor het vreemdelingenverkeer. Hij is niet van oor deel, dat deze vereeniging iets doet in het belang der gemeente, wat betreft het gemeente-belang. Spreker gaat in volgorde na welke klasse der maatschappij er bij bezoek van vreem delingen zijn gebaat en dan vindt spreker hier slechts enkelen, bij name café's, siga renhandelaren, enz., enz. De gemeentekas is hier totaal niet mede gebaat. De f 300 die op dezen post is uitgetrokken, wil hij schrappen. De heer v. Teijlingen gaat wel mede met het voorstel van B. en W. Hij zegt dat deze vereeniging wel veel doet voor de ge meente. Hij wijst er op dat deze vereeniging veel vreemdelingen trekt naar deze ge meente. De heer' de Veer is ook tegen dezen post. Waar er eene onvoorziene is van f 702,835 durft hij zijn stem niet aan dit voorstel geven. Hij doet een voorstel om dezen post te verminderen tot f 100. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht, om f 300 te geven, en Wordt aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. Alzoo is het voorstel van den heer de Veer verworpen. Hoofdstuk 15 aangenomen, f 702,835 on voorziene uitgaven. Thans komen de in komsten aan de orde. Hoofdstuk 1 goedgekeurd op f 2163,105. Hoofdst. 2 wordt aangenomen op f 3559,04. Hoofdst. 3 wordt aangen. op f 367651,39. Hoofdst. 4 wordt aangen. op f 122493,075. Hoofdst. 5 wordt aangenomen op f 112,500. Hoofdst. 6 wordt aangen. op f 641335,61. Gemeentebegrooting uitgaven met ont vangstee f 641,335,61, onvoorz. f 954,835. Hoofdelijke omslag f 130,000. Met alge- meene stemmen aangenomen. Aangehouden voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het adres der afdeeling Middelburg van den Alg. Ned. Typ. bond betreffende minimum loon en maximnm arbeidstijd voor typografen. Dhr. Fruin stelt voorop dal de cijfers die in het adres worden aangegeven juist zijn, hij acht het niet noodig dat eerst de Bestuurdersbond wordt gehoord, hij vindt de houding van Burg. en Weth. niet steekhoudend. Spreker is van mee ning dat de gemeente wel eenige pressie mag uitoefenen op de firma Altorffer daar de gemeente de grootste werkgever is aan deze firma, het is bekend dat deze ürma slecht hare werklui betaald, hij is van oordeel dat de gemeente hier wel degelijk pressie mag uitoefenen op de firma om trent de loonstandaard. Dhr. Tak is van dezelfde gevoelens als de vorige spreker. De gemeente mag wel degelijk de loon standaard verbeteren bij deze firma. De voorzitter zegt dat de firma nog al goed loon uitbetaald en nog vacantiedagen geeft met behoud van loon. Dhr. Fruin zegt, dat deze inlich tingen wel anders zijn dan hij heeft gekregen, maar toch is de toestand bij die firma niet rooskleurig. Het is bekend, dat deze firma met halfwassen arbeidt die slecht betaald worden. Spreker zou in het contract met die firma de loonstan daard willen bepalen. De heer Schorer zegt, dat de gemeente moeilijk pressie kan uitoefenen op de firma Altorffer, hij acht dit niet doenlijk. De heer Tak zegt, dat de gemeente wel degelijk met de firma een contract mag aangaan omtrent het minimum loon en maximum arbeidstijd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 7 stemmen, aangaande het niet in willigen van dit verzoek. Het voorstel van B. en W., om met de firma J. C. en W. Altorffer een con tract te sluiten voor levering van druk werken ten behoeve van de gemeente. De heer Tak vraagt, waarom B. en W. hier vragen een contract met deze firma te sluiten en dit niet over te laten aan den raad, waarop de voorzitter antwoordt dat deze toelichting bij de stukken heeft gelegen, waarop de heer Tak dank zegt. Nu wordt dit voorstel aangenomen. Het voorstel van de commissie voor de strafverordening naar aanleiding vaneen adres van F. Geulen e. a. betreffende den invoer van vleesch in stukken. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Bij de rondvraag vraagt de heer Dunne inlichtingen omtrent erf pacht en dien aangaande reparatie, waarop B. en W. antwoorden dat ook naar zij meenen dit bij de stukken heeft gelegen, De heer Schorer meent dat de gemeente hiervoor aansprakelijk is. De heer v. Dunné is dit niet met den vorigen spreker eens hij meent dat de erfpachter aansprakelijk is. Hierna wordt de vergadering gesloten Middelburg. In de gisterenavond ge houden vergadering werd het 16e jaar yerslag van de vereeniging „Kindervoe ding" uitgebracht. De ontvangsten bedroegen f 4349.04'/2 de uitgaven f4064,7 71 /2, zoodat de rekening sloot met een voordeelig saldo van f 284,27. In het geheel werden uitgereikt 37583 oortiën warm eten op 132 maaltijden, d. i. 8503 portiën en 7 maaltijden minder dan in 1903/04. De prijs per portie was bijna 10 cent tegen 9,8 cent in het vorig dienstjaar. Het voedsel was steeds goed en voldoende. Uit Twisk is een welgestelde boer, met een welgevulde portefeuille en in gezelschap eener vrouw, met de Noorder zon vertrokken, achterlatend zijn vrouw en eenig kind. Omtrent de staking en uitsluiting in de bouwvakken te Amsterdam ver nemen wij dat de christelijke beiers en metselaars zich, hetgeen zij al lang hadden moeten doen, aan de leiding der anar chisten hebben onttrokken, en buiten dezen om onderhandelingen met de patroons ge opend hebben. Gisterenavond vergader den de algemeene patroonsvereeniging en de vertegenwoordigers der christelijke metselaars- en opperlieden-vereenigingen, ter bespreking van de vraag hoeveel werk lieden noodig zullen zijn voor de hervatting van den arbeid op de z. g. „besmette" werken van de heeren Schut en Kloots, en ter vaststelling van den dag waarop dit zal geschieden. Eene beslissing werd echter nog niet genomen. De christelijke vereenigingen zullen hierover hedenavond vergaderen. Worden de werken voldoende bezet dan zal de algemeene patroonsver eeniging dit staat vast de uitsluiting opheffen. Dit gaat echter om buiten de heiwerkersstaking. De anarchistische groepen voelen echter nog niets voor toenadering en zullen door posten (pesten) en andere „overredingen" maatregelen de hervatting der werkzaam heden nog heel wat kunnen bemoeilijken. Te Bergen-op-Zoom herdacht gis teren Engelina Jochems, dat zij vóór 50 jaar als dien»tbo&e bij dezelfde familie C. Asselbergs in dienst kwam. Het heeft de trouwe niet ontbroken aan bewijzen van sympathie. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië „De bevolking van Midden-Samosir onderwierp zich. De Kwantansche hoof den van Tjirenti, Inoeman, Basorah en Pangean teekenden de bekende korte ver klaring. Men begint de gedroste dwang arbeiders uit te leveren". Tot toelichting van dit telegram strekke dat de onderwerping van Midden-Samosir, een schiereiland in het Tobameer, blijk baar verband houdt met de actie in de Tobalanden, waarop het bericht in de Staatscourant van 19 October j.l. betrek king had. Een 20-jarige dienstbode in de Pie- ter Nieuwland'straat te Amsterdam kreeg woorden met haar mevrouw en maakte zich daarbij zoo driftig dat zij de deur uit liep en in het water sprong. Toen men ze er uit haalde bleek de ongeluk kige reeds verdronken. Te Halsteren is een 9-jarig knaapje door de stoomtram TholenBergen op Zoom overreden en levensgevaarlijk gekwetst en gekneusd opgenomen. Te Oudepekela ontdekte een melkventster Maandagmorgen brand in het Roomsch-katholieke Armhuis. Men vond de deur van de alleenwonende Marie Tebben nog gesloten. Toen men die deur had opengebroken, vond men de kamer vol rook. De tafel en eenige turven, die over den vloer lagen, brandden. Maria Tebben vond men bewusteloos in haal bed. Zij overleed eenige oogenblikken later tengevolge van verstikking. Het be gin van brand was spoedig gebluscht. Bij het reinigen van een put kreeg een arbeider te Eext een steen op het hoofd, zoodat hij op de plaats dood bleef. Een 70-jarige man, die als naar gewoonte te Purmerend met zijn karretje melk uitreed, geraakte door den storm met zijn karretje te water en werd dood opgehaald. Te Rijswijk is een bedelaar die onder den slagboom was doorgekropen door een trein aangereden en gedood. Bij Kon. Besl. is aan mr. J. O. de Marez Oyens, afgetreden minister van waterstaat, met toepassing van art. 4a. der wet van 9 Mei 1890 (Stb). no. 78) tot regeling van de pensioenen der bur gerlijke ambtenaren, een jaarlijksch pen sioen toegekend van f 4000. Uit een bericht in 1let Volk zagen wij, dat de stakende caisson-arbeiders bij de westelijke viaduct te Amsterdam vra gen om geregeld onder denzelfden lucht druk te werken en niet het eene oogen- blik in een diepen caisson met zwaren druk en even later weer in een nieuw geplaatste schacht met liehteren druk. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot ver tegenwoordigers der regeering op het van 23 tot 27 Mei te Milaan te houden inter nationaal congres van instellingen van wel dadigheid W. Hovy, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam dr. W. II. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rolduc J. F. L. Blankenberg, te Amsterdamdr. H. J. de Dompierre de Chaufepité te 's -Gravenhage. Een dienstbode te Haarlem die voor gaf te dienen bij mevrouw Enschedé, heeft gisteravond den Winkelier Mok beet gehad. Zij kocht een hoed van f 6, doch zei, eerst haar mevrouw te moeten laten oordeelen of hij haar wel stond. Daar zij den ouden hoed en bovendien een pakje, waarop het adres van mevr. E. stond, achterliet, had men geen achterdocht, doch toen er twee uren verliepen vóór zij terug kwam, begon men argwaan te krijgen, waarep het pakje werd opengemaakt, dat bleek te bevatten twee korte turven. Mevrouw E wist nergens van. Het Hotel Toelast in de Gravestraat nabij de Groenmarkt in Den Haag, wordt in het volgende jaar met 1 April opgeheven. Het groote gebouw, waarin het hotel wordt gedreven, is verkocht aan een firma, die er voor haar confectiezaak een geheel nieuw magazijn zal laten optrekken. Het Hamburgsche stoomschip Briet- zig heeft uit Helsingborg aangebracht den gezagvoerder van het Zweedsche stoom schip Johan Zimmerman die Vrijdag bij Blyth met den schoener Antares uit Riga in aanvaring is geweest. De Johan Zim merman zonk binnen de vijf minuten, waarbij 21 mannen en 2 vrouwen zijn verdronken. De Antares met 8 man be manning is eveneens gezonken. Een stoom- treiler uit Huil heeft den gezagvoerder en den kok van de Antares te Stromness aan gebracht, zij beiden waren de eenige ge redden. TELEG RAMM KN. Amsterdam. Een particulier telegram aan het dagblad de Telegraa f meldt heden uit Petersburg De onlusten blijven voortduren, de re geering wordt gewantrouwdhet manifest heeft aan den strijd een gematigder karak ter gegeven. Het revolutionairs comité heeft een proclamatie uitgevaardigd dat de staking zal voortduren tot er verkregen zal zijn amnestie voor politieke misdadi gers en algemeen kiesrecht in burgerlijk» rechten voor beide seksen. De Novoja Vremja zegt: de regeering heeft het ver trouwen verloren door gedwongen con cessies te doen en latere beloften te ver zaken. Amsterdam. De Telegraaf meldt uit Antwerpen: De Duitsche bark „Urdine" is tegengehouden aan het quarantaine station, zij kwam van Pisagua in Chili, waar de pest heerschtdrie man stierven onderweg, een vierde voor Vlissingen, en nog vier man zijn ziek. Er is eene opschud ding in de stad, cordons soldaten bewaken het schip. Amsterdam. Dhr. Idenburg benoemd gouverneur van Suriname is heden alhier vertrokken met het stoomschip Prins Willem I van de West-Indische mail, behalve minister Fock en eenige hoofd ambtenaren van het departement van ko loniën die afscheid namen, waren aan het schip tegenwoordig prof. Rutgers, hoog leeraar a/'d Vrije Universiteit, ds. B. van Schelven en ds. Zaalberg, oud-predikant te Paramaribo. B VRGERLIJKE STAND. Van 30 Oct.1 Nov. MIDDELBURG. Ondertrovwd:P. de Jonge, 24 j. jm. en C. M. Baan, 22 j. jd.M. A. van Munster, 40 j. jm. en A. E. M. Ceulen, 37 jd. Getrouwd: A. Haverkorn en C, Romijn. Bevallen: J. Huibregtse geb. Boone, d.L. Mathijssen geb. Koolwijk, d. E. C. Huijsman geb. Minet, d. Over de maand October. OVEZAND. Geboren: 11, Jan, z. v Aalbrecht Ars en Geertje Wagenaar 15, Apolonia Maria, d. v. Pieter Ver donk en Paulina Maria Rosseel. Overleden: 12, Karei Lodewijk van Steenbergen, 64 j., man van Octavia Joanna van der Mispel30, Klazina Vermue, 72 j., wed. van Cornelis Adriaanse. NISSE. Geboren den 24, Pieter, z. v. Lein Huijssoon en Klazina Noordhoek. Overleden den 2 te Oudelande, Machelina Poelman, 1 jaarden 21 te Utrecht, Jan Bommeljé, 50 jaar, man van Hinderika Trap. DRIEWEGEN. Gehuwd: 26, Jo hannes de Leeuw, 21 j. jm. te Oudelande, en Pieternella Maria Goeree, 22 j. jd. te Driewegen. Overleden: 24, Adriana Johanna N ijs se, 71 j., weduwe van Abraham Koe- OOSTBURG, 1 Nov. 1905. Oude Tarwe f7,75 a f8,15. Nieuwe «Tarwe f 7,25 k f 7.75N. Rogge f 5,80 k f 6,00 N. Wintergerst f8,00 k f8,25 per honderd kilo. Zomergerst f 0,f 0,— per honderd kilo. Haver per 100 kilo f 7,50 k f 8,20. Kook- erwten f 10 f 10,50 Erwten f 0,a f 0, Paardenboonen f 7,25 f7,50. Koolzaad f 0,— k f0.— Waar'ter niet bij staat, is de prijs per H.L. Lijst van brieven en briefkaarten ver zonden aan onbekenden door het post kantoor te Middelburg over de 2e helft der maand October 1905. Binnenland. Brieven: Breure, Dinteloord; A.Jacob, Rotterdam. BriefkaartenA. Klaassen, Amsterdam J. Zandbergen, Oude-VlietM. Sluijter, Zierikzee. Buitenland. BrievenW. Kerry, A. Berlage, Zürich. Briefkaart: Grube, Grindewatel, BRIEFWISSELING. Aan te 's Heer Ar. Aanbevelin gen voor verkiezingen moeten altijd door minstens een persoon geteekend zijn, anders nemen wij ze niet op. V Voor de hartelijke blijken van belangstelling en deelneming, tijdens de ziekte en na het overlijden van onze ge liefde moeder, behuwd- en grootmoeder ondervonden, betuigen wij onzen welge- meenden dank. Uit aller naam, W. RISSEEUW. Schoondijke, 31 Oct. 1905. Aan de Zeeuwsche vrienden een hartelijk vaart wel 1 Dr. J. H. ZILVER RUPE. L. G. ZILVER RUPE. Oostkapelle. Terstond of half November, door te leurstelling, eene nette Dienstbode gevraagd in een gezin zonder kinderen, liefst uit den boerenstand, natte wasch buiten de deurloon naar bekwaamheid. Adres letter Zj bureau DE ZEEUW, Middelburg. Te bevragen bij JOHs. STROOSNIJ- DER, te 's-GravenpolderPrijs 4 gld. per 70 kilogram. een eikenhouten Kabinet bij A. ADRIAANSE Pz., Zoutelande. een overdekte Leurkar, zoo goed als nieuw. AdresA. M. v. d. REPE, Winkelier, Oost-Souburg. Door verandering mak in stad en bij de tram, bij C. ERANSE, Seisweg, Gryjpskerke. bij de rekening, bij A.MEULMEESTER, Serooskerke(W.) ADVOCAAT-PROCUREUR heeft zich gevestigd WIJNGAARDSTRAAT 186. Kantooruren: 9 tot 3 en 6 tot 8. een der oudst< merken in dei Ondergeteekende bedankt bij dezen de geachte Cliënteele van bovengenoemden Houthandel voor de gunst wijlen haren echtgenoot ruim twee en twintig jaren lang en na zijn overlijden haar ver leend en maakt tevens bekend voor nemens te zijn op Zaterdag 4 November a.s. de zaak te sluiten. VLISSINGEN, 1 Novemher 1905. De voordeelen van het toedienen van een week ochtendvoeder, 's morgens als eerste maaltijd, aan kippen en andere hoenders, ter bevordering der eierpro- ductie, zijn in de vakbladen, in dag- en weekbladen in de laatste jaren reeds zoo dikwijls op wetenschappelijke en bevat telijke wijze bepleit, dat die als algemeen bekend mogen worden geacht. Grooter moeilijkheid is het dikwijls voor de gebruikers, om uit de velerlei verschillende fabrikaten, tegen zoo veler lei verschillende prijzen aangeboden, eene goede keuze te doen. Want het moet erkend, door het steeds hooger op voeren van het eiwitgehalte, hebben vele fabrikanten uit het oog verloren, dat de andere bestanddeelen daaronder te veel lijden, en de juiste voederverhouding geheel uit het oog verloren. Bij hei toedienen van zulk voeder worden zeei dikwijls ziekten, als hardnekkige diar rhee, vervetting of andere kwalen ir het leven geroepen, en het behoef nauwelijks betoog, dat van het legger van voel eieren dan geen sprake is ei het doel dus totaal gemist wordt handel gebracht, is nog al die jarei onveranderd van gehalte aan Eiwit e: Vetstoffen, Koolhydraten en minerale be bestanddeelen, en handhaaft daardoo nog steeds zijn ouden roem, als een de beste, zoo niet de beste, en zuiverst die in den handel zijn. Het succes met dit voeder is waarlij verrassend. De kippen, hiermede gevoec leggen minstens 1/t meer dan met eenig andere voeding, terwijl de kosten bijn niet hooger zijn dan met gewone graar voedering10 kippen hebben slecht 21/, ons per dag noodig, terwijl kosten hiervan aan graan voeder worde uitgespaard. Meer hierover, benever gebruiksaanwijzing, prijzen en atteste vindt men in eene brochure van 4 pag. die op aanvrage aan ieder g r a t i en franco wordt toegezonden. De prijzen zijn5 kilo f 0.90, kilo f 1,80, 25 kilo f4, 50 kil f7,25 bij de depothouders. Naar plaa sen waar geen depothouder is, wordt zakken van 10, 25 en 50 kilo frani naaste station van de lijn Roozendaal Vlissingen zonder prijsverhooging, do mij direct van de fabriek toegezonde Proefzakjes van 5 kilo door gehe Nederland franco per post, na on vang van postwissel a fl.— P. SLUIS, voorheen Eversdijk. N. Z. Voorburgwal, Amsterdai Gevestigd 1823. 262 medailles. Depots te Middelburg, D. Alewijnse Sr Goes, L. Versé; Zierikzee, M. ConstandseTholen, Abr. du Burcl St. Annaland, Johs. Goedegebuur Kapelle, J. A. GelokKrabbendijke, Ac Wabeke; Ter Neuzen, P. J. vanStrii de Koning; Rilland, J. Vogel. Depots kunnen op alle plaatsen iederen solieden grutter of kruideni op zeer aannemelijke voorwaarden g vestigd worden. Hoek Langeviele. Middelbo Alle soorten gemalen en ongemalei GRANEN. Puik Rruinnieel voor magere varke? a f3,00 per baal. Prima mooie droge platte Maïs. Bij partijtjes lage prijzen. LANGE BÜRG O 94, berichten dat zij steeds ruim voorzien zijn en geregeld aanvoer ontvangen vai le kw. RUHRKOLEN (uit de Mijn „Rheinpreussen".) bekend als de met voordeeligste en zuiverste voor huiselijk gebruik (best melirte) overtreffende al soorten van Waggonkolen. Ie kw. WAGGONKOLEN, tegen minderen prijs per 16 HL. a contant m 2 °/o korting. GROVE ENGELSCHE, YORKSHIRE, NEW CASTLE, CARDIFF (ze geschikt voor groote fornuizen). CARDIFF, SCHOTSCHE, NEW-CARSTLE, RUHRSTUKKEN, (gesc! teerde stukken voor open Haarden). SCHAALKOLEN in alle soorten. ENGELSCHE ANTHRACIET van de wereldberoemde Mijn „Gwaun-Caj Gurwen Colly Co." (waarvan zij den alleenverkoop bezitten), zijnde beslist i beste en meest economische sooitprijs in verhouding tot andere aangebodi Engelsche Anthraciet zeer concurreerend. BELGISCHE ANTHRACIET (le kw. uit de Mijn „Gouffre"). COKES (geklopt en ongeklopt) volgens noteering der Gasfabriek. BRIQUETTEN, OLMENBLOKKEN, TURVEN en VUURMAKERS. PRIJSCOURANTEN worden op aanvraag gaarne toegezonden. Een lading RUHRKOLEN (Rheinpreussen) is zeilende. Middelburg, November 1905, Telephoonnummer 23.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 3