R£CL^ÏV1£S^ Kerknieuws. Schoolnieuws. Ëleciitszakeii. Gemengde Berichten. 3 kiezingen deel te nemen, voor zoover de korte termijn voor de bijeenroeping der Doema dit zal toelaten, de klassen der bevolking, die thans geheel van het kiesrecht verstoken zijn, terwijl voorts de regeling van het algemeen kiesrecht wordt overgelaten aan de nieuw ingestelde wet gevende macht. 3o. Als onveranderlijke regel wordt gesteld, dat geen enkele wet in kracht kan treden, welke niet is goedgekeurd door de Rijksdoema. Verder zal aan de gekozenen van het volk de gelegen heid worden gegeven daadwerkelijk toezicht te oefenen op de wettigheid der handelingen van de door ons benoemde ambtenaren. »Wij roepen alle getrouwe zonen van Rus land op, zich hun plicht jegens hun land te herinneren, mede te werken tot het doen ein digen der ongehoorde onlusten, en met ons gemeenschappelijk hun krachten te geven tot herstel van de rust en den vrede in hun ge boorteland. «Gegeven te Peterhof op 1 V/30 October 1905, in het elfde jaar onzer Regeering. N1COLAAS". De indruk dien dit manifest maakte op het volk, was een zeer gemengde. Hoe kan 't ook andersGa aan een dronken man die over onvervulde begeerten tobt eens zeggen dat hem een erfenis is te beurt gevallen, tien tegen een dat hij begint te weeuen en te razen en u wil mishandelen. Ook het volk in de groote steden is in dezen toestand. Dol, zinneloos, door het onverschillige heen, droomend slechts van verzet en wrake. En daar komt nu het manifest, niet als een zacht vleienden regendroppel maar als een pijn doenden koud waterstraal, tusschen vallen Te Petersburg hield een groep van meer dan 25 duizend menschen een be tooging voor de Kazan-kathedraal, en trekken van daar naar de universiteit, welker balkon vol roode vlaggen was en waar de stemming zeer opgewonden was. De bonte menigte arbeiders en studenten jubelden tot heesch wordens toe. Voorbij komende officieren van het leger verbroe derden zich met de betoogers, zij boden hun sabels den studenten aan. Geen soldaat was meer op straat te zien. Overal hingen vlaggen uit. Telkens trokken op tochten van mannen, vrouwen en knapen zonder gestoord te worden langs het Nefski Prospekt. Op alle wegen klonk de Mar seillaise. In het midden der stad eischten de ambachtslieden en studenten opgewon den de wegzending der soldaten, en andere dingen, o. a. algemeen stemrecht. Dui zenden vulden de kerken. Duizenden kaarsen brandden op de altaren, vooral op de altaren gewijd aan den Heiligen Nikolaas, den heilige van den Tsaar. In den namiddag had nog een botsing plaats tusschen de menigte en de politie, waarbij nogal slagen vielen. Het was bij de Semofs-kazerne. Des avonds werden zeer vele vergaderingen gehouden, ook door soldaten, officieren en matrozen. Zij hadden hun kragen en epauletten met papier omwikkeld, opdat men het regiment niet zou herkennen. Het aantal personen die in den loop van den dag gedood werden wordt op 10 gesteld. De revolutionaire elementen roerden zich geducht, ook in den nacht. Den geheelen nacht trok een groote volks menigte onder het zingen van de Mar seillaise door de straten, tot het bij het districts-gerechtshof gelegen huis van be waring, waar oproerige liederen gezongen werden. Toen de menigte op den terug weg het huis van Pobjedonostsef voorbij trok, werd er gefloten. Op een punt van het Nefski Prospect werd halt gehouden om een spreker aan te hooren, die het manifest critiseerde. Uit diens rede sprak naast voldoening over de toezeggingen der regeering, wantrouwen over de ver vulling dier beloften. De politie hield zich onzijdig. Er had een vergadering van sociaal-democraten plaats, waarin men het over den duur van de staking oneens was en men niet tot een besluit kwam. Ook omtrent de opwekking om ter verzekering van de richtige uitvoering der hervormingen een arbeidersmilitie in te stellen, is niets besloten. Oproerige manifesten zijn gisteren ver spreid door de sociaal-democraten met de uitnoodiging van het proletariaat om zijn vijandige houding niet te laten varen. Is hier de stemming derhalve verdeeld, te Warschau is het manifest ook al niet zoo gunstig ontvangen. Men vergete echter niet dat daar de Polen wonen en vele revo lutionaire elementen zich daar ophouden. De beambten van den spoorweg Warschau- Weenen besloten in eene groote vergade ring, de staking vol te houden. In de stad heerschte een zeer opgewonden stem ming. De radicale agitatiepartij heeft de door het keizerlijke manifest toege zegde hervorming onvoldoende verklaard. Betoogende menigten werden door de troepen verstrooid. In de straten, die door een ontboden sterke troepenmacht bezet waren, bevond zich 's avonds geen publiek, terwijl er hevig gevochten werd in Lodz, Piotrkof en Pabjanice. Allertreurigst blijft in de provincie Polen de opwinding heerschen. Te Lodz hebben twee Poolsche regi menten de gehoorzaamheid aan hunne officieven geweigerdzij namen dezen gevangen, na de kolonels gedood te hebben. Latere berichten uit Warschau melden het volgende d.d. gisteren De telegrafisten weigeren dienst onder voorwendsel, dat zij vermoeid zijn. In de Tverkastraat zijn twee huizen, waaronder dat van den gouverneur, door het gepeupel vernield. Duizenden inwoners vluchten uit de stad. De ringspoorweg js geheel vernield door de stakers, terwyl de revolutionairen het tuighuis hebben geplunderd en het kasteel van een graaf Ponninsky in brand gestoken. In de Panska-straat hebben de troepen met de bajonet een charge uitgevoerd op de betoogers, die de straatlantaarns ver brijzelden. Drie man zijn gewond. De kozakken hebben in een bosch eene ver gadering van joodsche socialisten verrast en er met revolvers op geschotenéén man werd gedood en 4 gewond. De verlaten straten zoo heette het in een telegram van gisterenavond 10 uur zijn in volslagen duisternis ge huld. Alleen patrouilles trekken rond. Te Odessa heerschte ook een onbeschrij felijke „geestdrift''. De geheele bevolking was op straat; alle winkels waren ge sloten ter viering van den dag. Vele processies trokken door de stad onder gejubel en het zingen van liederen. Zij voerden roode vaandels mee, en ten teeken van rouw over de offers der laatste op roeren ook zwarle vaandels. Voor het paleis van den gouverneur- generaal verschenen omstreeks 20,000 bur gers. De gouverneur wenschte hen geluk met den blijden dag en riepleve de GrondwetDe burgers dankten en vroegen om vrijlating der gevangenen, en verwij dering van de kozakken uit de stad. Baron Kaulbars beloofde hun wenschen terstond te zullen vervullen. In den afgeloopen nacht drong de po litie in het ziekenhuis en verwijderde heimelijk vijf lijken, offers van het op roer van den laatsten Zondag, teneinde aldus de betoogingen te voorkomen, die men heden voormiddag voornemens was bij die lijken te houden. De universiteit en het gemeentebestuur protesteerden krachtig en dwongen de autoriteiten, de lijken weder uit te leveren. De begra fenis zal heden met buitengewone eer bewijzen plaats hebben. Helaas heeft een menigte die door ver momde politie-agenten werd aangevoerd, joodsche winkels aangevallen. De volks menigte trok partij voor de winkeliers en bood tegenstand, waarop kozakken aangaloppeerden en op de menigte scho ten. Daarbij werden velen gedood en ontstonden wanhopige straatgevechten. Ook Finland betuigde zich met de Keizerlijke „verrassing" maar matig inge nomen. Te Ilelsingfors, de hoofdstad, werd terstond in alle fabrieken en werkplaatsen de arbeid gestaakt. De beambten bij de telefoon, de post, de tramwegen en de sporen legden het werk neer. De hoogere scholen zijn gesloten, alle winkels en ban ken zijn dicht, de bladen verschijnen zon der censuur, groote volksmenigten stroo men door de straten. Zoo komen bok be richten omtrent onlusten en botsingen met troepen, die vuur afgaven, binnen o. m. uit Kasan, Kisjinef en Poltawa. In Poltawa, evenals in Bialistok heeft de menigte getracht de gevangenis binnen te dringen, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Zij die niet genoeg oefening kunnen nemen om een natuurlijke werking der ingewanden te bekomen en zij die een zittend leven hebben, behooren Foster's Maagpillen het vertrouwbaar genees middel voor maag en ingewandsziekte te gebruiken. Foster's Maagpillen wor den gemaakt uit zuivere wortels en kruiden en versterken de spierwanden, zoodal de vergane stoffen uit het lichaam afgevoerd worden. Foster's Maagpillen wekken de lever op evenals de maag, de zenuwen, en het geheele spijsverteringstoestelze voorkomen aambeien en ontsteking der ingewanden. Ze genezen trage lever, indigestie, galaehtigheidmisselijkheid, verstopping, hoofdpijn, afwisselende eet lust, verarmd bloed en elk kenteeken van lever-, maag- en ingewandsziekte. Overtuigt U dat U de échte Foster's Maagpillen krijgt, voorzien van de hand- teekening van James Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks). Deze pillen zijn te Goes verkrijgbaar bij den heer NATHAN EMANUEL en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157, a 0.65 voor één of ƒ3.60 voor zes doozen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Serooskerke (W.), D. Muller, cand. te Amsterdam, (N. R. C.)te Oosthuizen, J. W. Poort te De Rijp te Rotterdam, D. J. v. Aalst te Amersfoort. Bedankt voor Aduard, door E. T. de Boer, cand. te Witmarsum voorlJsel- inuiden door J. C. Klomp te Hillegersberg. In don ouderdom van 66 jaar is eergisteren te Dordrecht overleden ds. J. Kromsigt, in leven predikant bij de Ned. Herv, Gera. aldaar. Na in 1865 voor het Prov. Kerkbestuur van Utrecht zijn proponents-examen te hebben afge legd, aanvaardde de thans overledene den 8en April van het daarop volgend jaar de Evangeliebediening te Wijk bij Heusden. Voorts stond ds. Kromsigt nog te Cortgene (1870'83) en te Leiderdorp (1883'85). Den 30en Augustus 1885 deed ds. Kromsigt te Dordrecht zijn intrede. De overledene was reeds lang lijdende en werd algemeen bemind. Zondagavond werd hij in zijn studeerkamer door een beroerte getroffen, waarna de dood onmiddellijk intrad. (Ne Geslaagd te Breda voor de vrije- en ordeoefeningen de dames L. J. Poerstamper te Middelburg en A. J. H. Braat te Vlis- singen en dhr. M. A. v. Dien te Middelburg. Itaad van Beroep ongevallenverzekering te Middelburg. In de gisteren gehouden openbare terecht zitting had de uitspraak plaats, en werd aan klaagster de vorderingen ontzegd in zakede ongevallenverzekering-maatsch. „Fatum" te 's-Gravenhage (partijen van rechtswege, de nagelaten betrekkingen van J. J. K., gewoond hebbende te Ierseke) en Joh. K. te Ierseke. In de eerste zaak was de raad van oordeel, dat J. J. K., toen het ongeval hem trof, in dienst was van A. Pols, werkzaam in diens verzekeringsplichtig bedrijf van oester- en mosselcultuur, zoodat terecht aan zijn nagelaten betrekkingen door het bestuur der rijksverzekeringsbank een rente is toegekend, dat deze rente terecht is bepaald op f 0,24 per werkdag, zijnde 20 pet. van des getroffenen dagloon voor J. G., wed. J. J. K. en op f 0,12 per werkdag zijnde 10 pet. voor elk der overige partijen, en in de tweede zaak dat A. M. K., toen het ongeval hem trof in dienst was van A. Pols werkzaam in diens verz.pl. bedrijf van oester- en mosselcultuur; dat de partij van rechtswege Joh. K., Ierseke de begra feniskosten heeft betaald zoodat de bank hem terecht bij de bestreden beslissing als schadeloosstelling 30maal het dagloon, dat juist is bepaald op f 1,20 is uitgekeerd. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middel burg, van heden is de heer mr. J. A. de Wilde te Goes als advocaat en procureur beëedigd. Goes. Gisteren kwamen alhier samen afgev. van Schoolver, te Goes, Oudelande, Heinkenszand, Wissenkerke, Kolijnsplaat, Wemeldinge, Kapelle, Ierseke, Kruiningen en Krabbendijke om te constitueeren een Bond van Chr. Sehoolbest. voor Zuid- en Noord-Beveland. Nadat een reglement was vastgesteld, werd een bestuur aangewezen bestaande uit de heeren de Jager van Kapelle, Meulenberg van Oudelande, Oranje van Goes, Vogelaar van Krabben dijke en Wabeke van Wemeldinge. Be sloten werd nog niet dadelijk tot het vormen van een eigen beroepsraad over te gaan, wat door Goes en Krabbendijke bepleit werd, doch pogingen aan te wenden in 't vervolg zulk een Raad voor de pro vincie Zeeland in het leven te roepen. Zoo spoedig mogelijk zal de Bond weer vergaderen om vooral de salaris- en pen sioenregelingen te bespreken. Ds. Drost sloot met dankzegging. Goes. Door de 12-jarige Pieter Brouwer werd Maandag een llesch brandewijn van een vrachtwagen ontvreemd en in struik gewas op den Westwal verborgen, waar de agent van politie Moens surveilleerde, wien de handelingen van dien jongen verdacht voorkwamen en die daarom de flesch in beslag nam. Deze jongen en een zesjarig vriendje van hem hadden zoodanig van dien drank geproefd, dat zij in ken- nelijken staat van dronkenschap waren geraakt. Axel. De gemeenteraad heeft met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren Dek ker, Wolfert, Lauiaitre en Van Fraaijen- hove, een verordening op de schoolgelden aangenomen, zoodat nu een schoolgeld zal gelieven worden per jaar en per kind, van f 0,30 door menschen met een belast baar inkomen van f 450 tot f 500f 0,375 bij een inkomen van f 501 tot f 600 f 0,475 bij een dito van f 601 tot f 700 en f 0,625 bij een belastbaar inkomen van f 701 en daarboven ouders aangeslagen in de 2 laagste klassen van den koofde- lijken omslag, betalen geen schoolgeld. Voorts werd, eveneens 'met 7 tegen 4 stemmen die der heeren Oggel, Dekker, Lamaitre en Van Fraaijenhove, vastge steld een verordening op de honden waarbij f 3 verschuldigd wordt voor een waakhond. In de commissie van toezicht op de wegen en voetpaden werden be noemd de heeren v. Hoeve en Dieleman die bedankten. Vlissingen. De brugwachter K. Braun, aan de spoorbrug alhier, waar hij meer dan dertig jaar aan werkzaam is, is op zijn verzoek overgeplaatst naar de brug over het kanaal tusschen Oost-en West- Souburg in zijne plaats is benoemd W. M. van der Dussen, thans bruggeknecht aan bovengenoemde spoorbrug. Ook zijn nog benoemd tot sluiswachter aan de sluis aan de Westerhaven in plaats van P. H. Determan, J. Minderhoud, thans kante nier, en tot kantenier in de plaats van L. Jakobse, A. Jakobse, timmerman alhier. B. H. Determan en L. Jacobse zijn of worden beiden gepensioneerd. Braun komt te Souburg in plaats van Luijmes die ook met pensioen gaatde benoe mingen zijn allen op heden ingegaan. St. Maartensdijk. Door den gemeen teraad werd aan Mej. Elvé op haar ver zoek wegens ziekte verlenging van verlof verleend en daarbij bepaald, dat zij tot 1 Januari e. k. haar volle jaarwedde zal behouden (op dat tijdstip heeft haar ver lof 6 maanden geduurd) om daarna te be palen, hoe verder zal worden gehandeld. Tevens werd nog besloten eene tijdelijke onderwijzeres aan te stellen (vacature mej. Elvé) met ingaDg van 6 November a, s. Bij kon. besluit zijn benoemd in den militieraad voor Zeeland tot voorzitter, J. H. C. Heyse, tot zijn plaatsvervanger, J L. I. de Bats, beiden lid der Provinciale Staten tot lid, L. K. van der Harst, tot zijn plaatsvervanger P. J. Boogaert, beiden lid van den gemeenteraad van Middelburg. Serooskerde (W.) Maandag had de landbouwerszoon Joh. Kodde, terwijl hij op „het dilt" eenige werkzaamheid moest verrichten, het ongeluk er af te vallen op den steenen dorschvloer. Hij werd voor dood opgenomen en in huis gedragen. Het bloed stroomde hem uit den neus en uit eene wonde boven het rechteroog. De spoedig ontboden dokter constateerde ge lukkig geen schedelbreuk, de rechterarm bij den pols is echter gebroken. Heden viert de heer J. G. Gerretsen burgemeester van Breskens, zijn 25-jarig jubilé als schoolopziener in het arrondis sement Vlissingen. Te Ter Neuzen is in hechtenis ge nomen en naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht de 62-jarige G. B. K., dokwerker te Gent, die zich aldaar schuldig had gemaakt aan misdrijf tegen de zeden en thans op weg was naar Amerika. Colijnsplaat Door den raad der ge meente zijn als onderwijzers voor de her halingsschool alhier, in de plaats van dhr. G. Francoys, die naar Rotterdam vertrok, de heeren P. Beun en van As benoemd) Deed de Raad niet meer dan dat f Red, liansweerd. Dhr. J. v. Rooie, kommies bij 's-Rijks Belastingen alhier, is met in gang van 1 December a.s. verplaatst naar Rotterdam. Vergadering van den Raad der ge meente Middelburg op Woensdag 1 November 1905 des voormiddags 10 uur. Voorzitter jhr. mr. Schrorer tegenwoordig alle 17 leden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Voorlezing geschiedt van de ingekomen stukken, dat de minister van binnenlandsche zaken zich vereenigt met de benoeming van Adriaanse aan de Bur geravondschool. Ingekomen een schrijven van de firma Bosman en van Goozen, waarin zij berichten van het gevraagde grond af te zien aangezien de kwestie reeds lang aanhangig is en er finantieel nadeel voor hen is uit voortgesproten. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het teekenen aan de. Burgeravondschool, aanbevolen worden de heeren P. Pieters en J. W. Adriaanse, benoemd wordt de heer P. Pieters met 9 stemmen, 6 stemmen zijn op Adriaanse uitgebracht. Kohieren van het schoolgeld op de lagere scholen A, C, G en J en het herhalings- onderwijs schooljaar 1905/6 zonder stem ming aangenomen. Uitgaven hoofdstuk 1 aangenomen, hoofdstuk 2 afdeeling 1 f 18884,72, afdee- ling 2 f 5747,23, afdeeling 3 f 2055, totaal van dit hoofdstuk f 26686,95. Hoofdstuk 3 f 3947,98. Hoofdstuk 4, jaarwedde politie, brengt de heer Snouck Hurgronje de politiesala- rissen in herinnering. Het spijt hem dat die niet billijkerwijze verhoogd is. Hij wil hiervan nu geen voorstel maken en de begrooting zoodoende niet hooger maken. Hij geeft slechts een wenk tegen een vol gende keer. De heer Gratema gaat niet geheel mede met het minimum en maximum, doch vindt een verhooging wel gewenscht. De burgemeester zegt, dat, als een politie agent tot genoegen is werkzaam geweest, hij dan ook een billijke toelage krijgt. Er zal zoo spoedig mogelijk eene verordening worden opgemaakt en den raad aangeboden. Voorts wordt ook dit hoofdstuk aange nomen in afdeelingen. De 1ste afdeeling begroot op f 22,547, afdeeling 2 f2675,04, afdeeling 3 f 10850, afdeeling 4 f 3849,72, afdeeling 5 f 15024,71, totaal van dit hoofd stuk f 54946,47. Hoofdstuk 5, afdeeling 1 f 6630, afdeeling 2 f 19338,70. Bij art. 3 vraagt de heer de Veer waar of de post f 500 onderhoud buitenwegen vandaan komt, waarop de heer den Bouwmeester uitvoerig antwoordt, dat de buitenwegen steeds verhard worden. Alvo rens art. 3 te behandelen, vraagt de burge meester den raad of zij geen bezwaar hebben terug te gaan van de art. Geen bedenking. Onderhoud van fonteinen, wandel plaatsen, beplanting, enz. Hierbij zegt de heer den Bouwmeester dat er verschil van opinie is omtrent dezen post, hij zegt dat wanneer de raad de f500 voor on voorzien niet toestaat men met dien post moet zien toé te komen. Het voorstel der commissie wordt aangenomen om deze post te brengen op f 915. Het totaal van dit Hoolstuk wordt aangenomen op f33468.70. Bij Hoofdstuk 6 zegt de heer v. Teglingen, dat die post wel kon worden verminderd. Hij dient een voorstel in dien geest in. De heer Sprenger zegt dat bij dit hoofdstuk Gasmeters, die post niet kan worden verminderd ,- hij verklaart zich er tegen. De heer Kruin zegt, deze post behoort niet op hoofdstuk 6, maar zijns inziens op hoofdstuk 5. De heer Tak verdedigt het hoofdstuk, waarop de heer van Teijlingen zegt dat de heer Tak een mouw tracht te passen waarmede hij niet meegaat. Het voorstel v. Teylingen om de 1'6000 te schrappen wordt verworpen met 9 stem men. Naar aanleiding an lett. f| Gasfa briek vraagt de heer Schorer waaraan toch die groote uitgaven aan loon wordt toe geschreven. Er is dit jaar niet minder dan f2000 meer geraamd wat toch wel bar is. De heer Sprenger zegt dat er ab soluut niet minder kan worden geraamd er gaat geen cent te veel uit aan loon. De heer de Veer vraagt of de begroo ting wel voldoende is voor 1906 daar er sinds de laatste twee jaar meerdere werk zaamheden aan zijn verbonden, waarop de heer Sprenger zegt dat men wellicht toe zal komen. Omtrent den post kosten Brandwaar borg vraagt de heer Tak of er panden minder zijn geassureerd dan vorige jaren of dat de gemeente goedkooper terecht is gekomen. De heer Sprenger zegt dat deze begroo ting is als vorige jaren. Omtrent het drukken jaarverslag stelt de heer Tak voor dezen post van f 40 te schrappen en te brengen op f20. De heer Bouwmeester zegt dat deze post wel kan geschrapt worden doch dan op het algemeen ver slag moet worden gevonden. De heer Sprenger zegt dat als dit voorstel wordt aangenomen hij minder verslagen zal laten drukken. Het voorstel wordt verworpen met 14 stemmen. Bij den post Duinwater leiding zegt de heer Kruin dit hij liever zag dat deze post wat meer vare uitge werkt; hij vraagt dit volgende jaren te, doen. De heer Bouwmeester zegt dat dit moeilijk zal vallen, hij wil den heer Fruin gaarne bij hem thuis daarover inlichten met een model als hij bedoelt, daar er in den Raad uren over zou kunnen worden gepraat zonder succes/ Bij den post cokes en steenkolen vraagt de heer Ermerins waar of de 40 cent voor cokes van daan komt, daar toch de cokes voor het meerendeel door de gasfabriek worden gebruikt. De heer Sprenger ant woordt hierop uitvoerig, daarbij er op wijzende dat de cokes ook naar Oranjezon worden vervoerd. Bij art. 3 zegt de heer Schorer dat ook hij geen bedenking heeft tegen verhooging van het salaris van den onder-directeur, doch meent dat het toch niet de bedoeling is om de f 1300 als aanvangssalaris te rekenen. Daana wordt dit koofstuk aangenomen op f 144068. Hoofdstuk 7, afdeeling 3 zegt de heer de Veer dat het wenschelijk is een nieuwe verordening te maken met het oog op het onderwijs. Burg. en Weth. zullen eene nieuwe verordening indienen, zegt de Voorzitter maar hier geldt het eene persoonlijke toe lage van f 200 aan den heer Blankers. Het voorstel der commissie van financiën om den post met f 200 te verhoogen, wordt aangenomen met algemeene stemmen op een na. De heer Schorer vraagt hoe het komt, dat bij het herhalingsonderwijs deze be grooting hooger is dan vorige jaren, of het aantal lesuren meerder is geworden, waarop de Voorzitter toestemmend anri woordt. De heer Fruin vraagt inlichtingen om trent de levering van schoolbekoeften. Hij zegt dat vroeger altijd aan verschil lende boekhandelarenhier ter stede de levering werd gegundthans wordt dit aanbesteed en steeds is de firma Altorffer de minste inschrijver geweest. Hij zegt dat het wenschelijk is dat dan alle leve ringen worden aanbesteed, en niet tei deele. Doch wat betreft het bindwerk vat boeken, vindt hij dit niet goed dat di firma Altorffer ook dit werk steeds heeft Hij zegt dat dit beter ware te verdeele: onder alle binders te dezer stede. Di Voorzitter zegt dat het voor het oogenbli; niet anders kan. Bij art. 21 Kindervoeding vraagt de kee: Snouck Hurgronje stemming, waarop dezt begrooting werd vastgesteld met 11 tege: 6 stemmen. Zij is geraamd op f 700. Bij den post toelage der Christelijke B> waarschoot, zegt de heer Tak dat de sub sidie van f 500 zijns inziens wordt ge brail; tot aflossing van de schuld, daar is hij teger werd dit geld gebruikt aan salarisse enz. dan had hij geen bezwaar doch r stelt hij voor dien post te verminderen t j f 350 daar hij ineent dat de gemeen/ niet is gerechtigd tot het bijdragen vat subsidie voor aflossing. Naar aanleiding van een schrijven va-'- de commissie op het lager onderwijs d:< schrijft dat de privaten niet voldoend zijn, en zij er op wijst dat de gemeen® hierop het oog moet vestigen, zegt de voorzitter dat B. en W. voorstellen f500 niet eerder uit te keeren voordat die privaten zijn gemaakt. De heer i« Veer zegt dat bij het voorstel Tak ni>l alles is opgesomd. Het bestuur der Bewaar- school gebruikt de f 500 niet voor allossin! er is een tekort inplaats van overhij het wel eens met B. en W. dat zij dr subsidie niet geeft voordat de verbeterin: is aangebracht. Als de gemeente de subsidie met 1150 vermindert volgens het voorste' Tak, dan heeft de school zeker nog groote® tekort. De heer Tak verdedigt zijn voor stel nader, er op wijzende dat de schoo'l geen tekort heeft doch steeds aflossingen, aan de Groninger Hypotheekbank doet,| dus ten koste der gemeenle. De heer f' Veer verdedigt zijne denkbeelden met ver schillende voorbeelden. De heer Hei," gaat niet mede met het voorstel Tak, heer Tak is niet legen de subsidie, bij wi zelfs zijn voorstel wijzigen en brengen oj f 400, de voorzitter stelt voor deze zaa» aan te houden tol de volgende vergadering De heer Tak zegt, dat naar aanleidt; van het door hem gedane voorstel, h'. bereid is zijn voorstel inzake de christe lijke bewaarschool terug te nemen, wannef) de heer De Rijcke hem kan verzekei"i dat de aflossing pertinent moet geschiede De heer De Rijcke geeft deze verzefc ring, waarop de heer Tak zijn voors intrekt. d<

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2