NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 24. 1905. Zaterdag 28!October. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bnitenlandscb Overzicht. RECLAMES. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een miskend minister. Siapelooze Nachten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Na minister Kuyper is 't minister Harte geweest, die liet felst is bestreden door den tegenstander, en door den medestander niet altijd met even groot vertrouwen is begroet. En dat niettegenstaande hij zich een hoogst kundig financier heeft betoond. Heden waarom wij gelooven, dat de mi- nistriëele loopbaan van dezen staatsman met den val van het vorige kabinet wel niet voor goed zal zijn afgesloten. Dat mr. Harte een goed minister van financiën was, blijkt uit het feit, dat hij het evenwicht tusschen inkomsten en uit gaven op zoo uitnemende wijze wist te bewaren, dat zijn opvolger in de jongste Millioenenrede de geldmiddelen ondanks de groote buitengewone uitgaven, die uit de gewone inkomsten zijn bestreden, „niet onrustbarend" noemde. Wij herinnerden er reeds vroeger aan dat hij zich bij de uitvoering der wetten, de benoemingen, de behandeling der ambte naren enz. een zoo goeden naam wist te verwerven, dat het eenige blad dat het weten kon, De Fiscusbij zijn aftreden van hem zeide Men moge met mr. Harte in politieke richting van gevoelen verschillenerlcend zal moeten worden, dat zijn bestuur zich steeds heeft gekenmerkt door groote rechtvaardig heid, zonder aanzien des persoons. Tot zijn politieke nalatenschap behoort ook het niet ingetrokken wetsontwerp tot herziening van de Personeele belasting en het wel ingetrokken ontwerp Tariefwet. Wat dit laatste betreft had hij zich laten leiden door het advies van zijn voor ganger, mr. Pierson, dat inzake directe belastingen de uiterste grens van belast baarheid was bereikt en het Tarief van invoerrechten dringend herziening ver- eischte. Zijn Tariefwet is dan ook een doorwrocht stuk dat, vooral door zijn heldere memorie en velerlei belangrijke becijferingen een betrouwbare vraagbaak en leiddraad zal zijn voor zijn opvolgers, die er wel spoedig achter zullen zijn dat alleen daar het gewenschte middel ligt tot blijvende ver sterking van 's Lands inkomsten. Hoe men ook moge denken over de vraag wat beter is, directe dan wel indirecte belastingen, zeker is het, dat deze laatste veel meer stijgen met den aanwas der bevolking, dan wel de eerste. En wat is meer aanbevelingswaardig dan de poging om de dringend noodzakelijke sociale verbeteringen te doen betalen, zij het ook slechts voor een belangrijk deel, door den uitlanderen voor een ander deel door den hooger aangeslagene in de Rijks belastingenterwijl voor zoover aan deze indirecte belasting ook de werkman mee betaalt, dit zou worden opgewogen door den verbeterden algemeenen toestand, uit de verheffing van een deel onzer binnen- landsche nijverheid voortvloeiende! Zoo heeft minister Harte het begrepen en geleerd, en wij wenschen'zijne woorden te bewaren. Mr. Harte heeft ook aan eene betere regeling van de verhouding der gemeente- financiën tot die van het Rijk zijn aan dacht geschonken, en de benoeming eener staatscommissie bewerkt om in die rich ting onderzoek te doen en advies uit te brengen. Dat men zijn voorstellen, die hij latei- terugnam, tot tijdelijke verhooging van den drankaccijns en tot het heffen van vijf opcenten op de bedrijfsbelasting door alle partijen met tegenzin begroet werden, was dan ook niet uit verzet tegen zqn vroed beleid, maar uit den bekenden afkeer van verhoogde belastingen, waar van ieder minister van financiën dupe is. &Dat van vrijzinnige zijde Ket voorstel van den tegenwoordigen minister van financiën om 10 opcenten onder anderen op de bedrijfsbelasting te heffen, wordt toegejuicht of vergoelijkt, terwijl aan dien kant het hardst inderdaad geprotesteerd werd tegen mr. Harte's voorstel tot het heffen van slechts vijf opcenten, bewijst dat de tegenstand der vrijzinnigen tóen een politieken achtergrond had. Een minister van financiën heeft een moeilijke taak, en die van minister Harte was dubbel moeilijk. De politieke geest verwant is al heel spoedig geneigd zich tegen zijn financieel program te verzetten en de politieke tegenstander laat daarbij ook niet zelden de politiek, van haar vuilen achterkant gezien, een woordje meespreken. Wanneer de minister De Meester op het stramien van minister Harte voort borduurt, zal hij op den steun van de anti revolutionaire partij zeer zeker kunnen rekenen. Zijn inzet doet echter vermoeden, dat hij daartoe niet gezind is. Laat ons dus afwachten. 27 October 1905. Met een ambitie, een meer dringende zaak waardig, wordt in de pers gerede neerd en gefilosofeerd over de troons opvolging voor 't geval de Koningin kinderloos komt te overlijden. O zeker, alles is mogelijk, maar bij een vijf-en-twintig jarige denkt men toch niet aan overlijden of bij een jonge vrouw aan kinderloos overlijden. 't Was toch o.i. beter dat men dit onder werp buiten behandeling liet. Maar als dan het geval zich mocht voordoen, zegt men, dan is het vaderland in nood. Waarom Wie kan voorzien voor welke toestanden het dan levend geslacht zal staan? Welke omstandigheden dan overwegend zullen zijn, of welke personen dan op den voorgrond treden zullen Ook dan zal tijd, zonder twijfel, raad geven. De commissie tot het voorbereiden van Grondwetsherziening, zal wel zoo wijs zijn dit onderwerp te laten rusten. Indien zij het te berde brengen mocht dan is het wel de beste remschoen om eene Grondwetsherziening voor langen, langen tijd van de baan te schuiven. Amsterdam zal door den aankoop van de bekende perceelen in de Jodenbree- straat, waarin Rembrandt met Saskia heeft gewoond, een zoogenaamd „Rem- brandthuis" rijk worden. Wel niet in den zin als het „Goethe- huis'' te Frankfort, wat trouwens onmo gelijk zou zijn, omdat men niet beschikken kan over iets, wat tot de stoffeering van Rembrandts woning uit dien tijd behoord heeft. Alleen de gevel is nog in oor- spronkelijken staat. Niet zonder discus sie is de voordracht tot aankoop aange nomen. Enkelen meenden, dat de aan- koopingssom al wordt ook tienduizend g«lden daaraan bijgedragen door de Rem- brandtcommissie te hoog is in verband met het feit dat men er nooit van heeft gehoord, dat onze Rembrandt zeer aan het door hem bewoonde huis in de Joden- breestraat gehecht was. Bovendien, zoo zeide weêr een ander raadslid, het Rijks museum, waar voor het meesterstuk van den grooten meester, n. 1. „de Nacht wacht'' een afzonderlijke zaal wordt ge bouwd, dat is voor ons het eigenlijke Rembrandthuis. In dien trant dachten of redeneerden een negental raadsleden, toen de voor dracht ter sprake kwam, doch zonder succes. De stemming besliste dat de gemeente de perceelen zal aankoopen. In ons vorig overzicht, maar nog meer in de Telegrammen hebben wij den sluier opgelicht die de ellende in Rusland dekt. De toestand is allerdroevigst. Het land reddeloos, het volk redeloos, de regeering radeloos, dit mag ook van Rusland gezegd. En dat wordt nog duidelijker wanneer men de verschillende latere telegrammen leest. De stakingen breiden zich uit. Giste ren staakten ook de werklieden der ad miraliteit eu marinewerven, de beambten van het algemeen bestuur der staatsspoor wegen en de beambten van het Zemsto- bestuur in het gouvernement Petersburg. Ter versterking van het garnizoen is de 24ste divisie aangekomen. In de universiteit had een groote volks vergadering plaats, die bezocht werd door 20,000 tot alle kringen behoorende per sonen en tot in den nacht voortduurde. Op het. binnenplein spraken verschillende leiders, die voorstelden door aanwending van wapengeweld licht in den toestand te brengen. De tot nu toe verspreide stakingen hadden zich tot de algerneene staking van het Russische volk ontwik keld. Deze algerneene staking beteekende de omwenteling. Tijdens de redevoeringen werden sociaal-democratische geschriften verspreid. Zelfs tal van officieren en soldaten traden op en ontwikkelden een „zuiver'' revo lutionair programma. Het meeste praats hadden echter stu denten en arbeiders. Toen 2000 andere arbeiders poogden de vergadering binnen te dringen, omsingelde infanterie de Poly technische hoogeschool. Een professor aan die hoogeschool, de geoloog Amalicki, leider der anti-hervormingsgezinden, werd op de publieke straat door een houw op het hoofd gedood. Voor Zaterdag is de algerneene werkstaking afgekondigd. Gelijk wij reeds meldden was men gis terennamiddag druk bezig met de winkels in de wijk Wassili-Ostroj te sluiten blin deeringen worden aangebracht; de onlus ten zijn reeds begonnenverscheidene winkels zijn geplunderd. De Andrejefski- markt is gesloten. Troepen zijn ontboden. De straten zijn vol werklieden. De po litie patrouilleerd door de straten en ge last de dworniks (portiers) en winkeliers onmiddellijk de deuren te sluiten. De troepen in het garnizoen Petersburg zijn bij keizerlijken oekas, door grootvorst Wladimir gecontrasigneerd, onder de be velen van generaal Trepof gesteld. Op een der stations in Finland zijn gisterenochtend twee wagens volgeladen met bommen aangekomen. Toen de politie aankwam om de wagens in beslag te nemen, waren zij intusschen gelost. De tramdienst is gestaakt. Te Warschau hebben gewapende ben den de dagbladdrukkerijen overvallen zij vernielden de vormen en trachtten het drukken te beletten. De Warschausche Koerier is desniettegenstaande toch ver schenen, hoewel veel later dan gewoonlijk. De andere groote bladen zijn in het geheel niet uitgekomen. Do prijzen der levensmiddelen stijgen snelook te Lodz er dreigt gebrek aan kolende toestand is gespannen. Heden begon de algerneene staking op alle fa brieken. In Pabjanice zijn ernstige onlusten uit gebroken, De troepen gaven salvo's af, waardoor verscheidene personen getroffen zijn. Het treinverkeer tusschen Berlijn en de Russische steden staat stil. Men kan slechts kaartjes krijgen tot aan de grens. Even eens worden geen goederen voor verder liggende plaatsen aangenomen, terwijl alleen nog de stoomvaartlijnen over Lu- beck en Stettin, het mogelijk maken ten minste naar Eibau, Riga, Reval en Peters burg te komen. Er gaan geruchten, vol gens welke de Tsaar en diens gezin naar Kopenhagen of Dannstadt willen vluchten, terwijl Witte met dictaroiale macht be kleed zou worden. Vannacht is de ministerraad in buiten- 1 gewone zitting in de particuliere woning I vau Witte bijeengekomen, waarin, naar verluidt, besloten is, dat Vrijdag een mani fest van den Tsaar de instelling van een ministerieel kabinet en de invoering van vrijheid voor de drukpers enz. zal afkon digen. Te Petersburg op de beurs heersoht een paniek met geweldige daling van spoorweg en industrieele waarden. In ambtenaarskringen worden op groote schaal ontslagaanvragen ingediend, om zich nog haastig een pensioen te verzekeren. Sedert gisteren komen ook talrijke aan vragen om ontslag van politieagenten in, die men door tractementsverhooging daar van tracht te weerhouden. Op den Nikolai-spoorweg, op een afstand van 5 werst van Peteraburg, begon een hoop stakende arbeiders, 5000 man sterk, de spoorbaan te vernielen, om elk verkeer met Moskou te beletten. Eveneens werden de telegraaf- en telefoonverbindingen ver nield. Toen hun dit alles gelukt was, kwam de posttrein uit Moskou aange reden de machinist bemerkte, dat de baan vernield was, en hij slaagde er in den trein tot stilstand te brengen. De woe dende menigte ranselde het spoorweg personeel af, maar raakte de passagiers niet aan. De stoom werd uit de machine gelatende reizigers moesten met de handbagage op den rug te voet naar Petersburg gaan. Om de vernielde spoor baan te herstellen, werd een gepantserde trein met soldaten afgezonden de wagons voorop, de locomotief achteraan. De sol daten hielden zich gereed onmiddellijk te vuren, voor het geval de stakers hen zouden lastig vallen. De spoordijk werd door de ingenieurs hersteld. Op de zuidelijke sporen van Rusland moet de staking eveneens begonnen zijn. Uit Warschau wordt geseind, dat de algerneene staking op de spoorwegen on veranderd voortduurt. Alle verkeer staat stil, geen postverbinding bestaat meer, de toegang tot de spoorstations, die door sol daten worden bewaakt, is verboden. Er heerscht gebrek aan melkde vleeschvoor raad reikt tot Zondag. Slachtvee moet uit Brest over de straatwegen naar Warschau gedreven worden. Heden in de vroegte verstrooide in Praga (voorstad van War schau) infanterie een optocht van stakers. Ook de telegrafische gemeenschap met Moskou, zelfs over den omweg Petersburg en Warschau, is verbroken. Te Petersburg had in den dramatischen schouwburg de eerste opvoering plaats van het stuk van Maxim Gorki„Kinderen van de zon". In het tweede bedrijf ver wierf het stormachtigen bijval bij het ge deelte, waarin Gorki zijne vrijheidsdenk beelden en verwachtingen ontvouwt. In den schouwburg waren alle ontwik kelde liberalen van Petersburg verzameld en huldigden meer Gorki als vrijheidsdich ter dan het stuk zelf, dat overigens weinig dramatische kracht bezit. Uit alles blijkt dat de geest des oproers zijn toppunt bereikt heeft. Duitschland. Uit Berlijn een bericht van een monu ment en een dronk. Het marmeren gedenk- teeken voor den generaal-veldmaarsehalk graaf Van Moltke is gisterenmiddag met eene rede van generaal graaf Von Schliefïen in tegenwoordigheid van de keizerlijke familie en vele vorstelijke personen plech tig onthuld. De keizer heeft aan den voet van het gedenkteeken een grooten lauwer krans neergelegd met het opschrift„Des grooten keizers grootsten veldheer". Des avonds aan tafel hield de Keizer de volgende toespraak Den dag van heden mogen twee dronken gewijd worden. De eene aan het verleden en de herinnering, welken dronk wij in stilte uitbrengen, maar die gewijd is aan de nagedachtenis van den grootsten veldheer van keizer Wilhelm. De keizer ging daarna onmiddellijk voortHet tweede glas aan de toekomst en het heden. Hoe het in de wereld met ons staat, hebben de heeren gezien. Daarom het kruit droog gehouden Het zwaard gescherpt! het doel voor oogen gehouden de krachten ingespannen en weg met de zwartgalligenMijn dronk geldt ons gewa pende volk. Hoera voor het Duitsche leger en den generalen staf SjBij den eergisterenavond ter eere van den keizer te Dresden gehouden gala maaltijd bracht de koning van Saksen een dronk uit, waarbij hij nadruk legde op de hartelijke betrekkingen tusschen de huizen Hohenzollern en Wettin; de koning ver klaarde, dat het de eerste plicht der Duitsche bondsvorsten is aaneengesloten te staan in oude Duitsche trouw voor het vaderland, dat eerst na den dood van den laatste hunner te gronde zou kunnen gaan. In het antwoord van den Keizer op deze rede, zette Z. M. uiteen, dat alle vorsten van het Duitsche rijk door zulke gedachten bezield zijn, als de koning van Saksen onder woorden bracht, het ge makkelijk zal vallen de tegenkanting der wereld tegemoet te treden zulke woorden deden goed na een zoo zwaren arbeid als de afgeloopen zomer geëischt had. De Keizer ging voort met te verklaren, dat als het Duitsche rijk zich zoo ont wikkelt, wij rustig met opgeslagen vizier en vrijen, Duiüschen mannenmoed, zooals die geschonken wordt door een rustig, goed geweten, een ieder in de oogen kunnen zien, die het goed mocht vinden ons in den weg te treden en ons in de recht vaardige behartiging onzer belangen te willen hinderen. Een inwoner van Middelburg geeft on derstaand een geneesmiddel aan, dat voor alle lijders aan aambeien en prikkelende huiduitslag van groot belang is. De heer L. de Voogd, wonende Oude Vlissingsoheweg C 156 te Middelburg, meldt ons: Ik weet niet hoe ik U mijn dankbaarheid moet betuigen voor de voor spoedige genezing van mijn aambeien, waaraan ik reeds ruim twee jaar lijdende was. Tal van middelen en voorgeschreven medicijnen werden hiertegen door mij ge bruikt, doch niets was er dat mij hielp, totdat ik in aanraking kwam met Uw Foster's Zalf, welke onmiddellijk ver zachting schonk en in zeer korten tijd was ik geheel en al van mijn lastig euvel bevrijd. Het is thans geruimen tijd ge leden, sedert ik Uw zalf gebruikte en al vorens U te schrijven, had ik willen zien of mijn kwaal niet terug zou komen, doch ik kan openhartig zeggen, dat ik volkomen daarvan genezen ben. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Zalf geeft, dezelfde die de heer DE VOOGD gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze is te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Middelburg. De Vereeniging „Han delsbelang" alhier verzond dezer degen aan de Vereenigingen, aangeloten bij den Nederl. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industriëelen Mid denstand een circulaire waarin is afgedrukt een circulaire van genoemde vereeniging aan het Bondsbestuur dat, blijkens „de Middenstandsbond" van Vrijdag 9 Dec. 1904 „met het oog op de belangrijkheid van den inhoud", dat schrijven opnam. Het was van den volgenden inhond De Vereeniging ^Handelsbelang" droeg onder- geteekende op, in correspondentie te treden met het Bestuur van onzen Bond omtrent iets, waarbij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1