Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten, Daar heeft de eerste minister Witte deze week een deputatie uit de spoor wegambtenaren en spoorwegarbeiders ten gelioore gehad. De deputatie was vrij scherp en aanma tigend. In hare toelichting zei ze De tijden zijn voorbij, dat beslissingen over vragen van de hoogste beteekenis langs admi- nistratieven weg kunnen worden beslist en alle eischen van de arbeidersklassen moeten door wetten worden geregeld, welke met den wil van het volk worden gegeven en door geheel Rusland worden goedgekeurd, lir is slechts een oplossing onmiddellijke afkondiging van poli tieke rechten en vrijheden en samenroeping van een door algemeen en direct kiesrecht gekozen constitueerende vergadering. Het land mag niet tot een gewapenden opstand worden gedreven en nieuw bloedvergieten mag niet worden ver oorloofd. Het volk heeft genoeg bloed geoiïerd in Mandsjoerije cn thans in de steden, dorpen en het platte land van Rusland. Wanneer aan het recht van de afgevaardigden, om zich de vertegenwoordigers van het geheele spoorweg personeel te noemen, wordt getwijfeld, behoudt de deputatie zich het recht voor haar lastgevers in te lichten over de middelen tot het veroveren van een beteren toestand. Ned. Herv. Kerk. Te Oosthem is Dinsdag na een korte ongesteldlieid overleden ds. E. B. Gun ning te Oosthem, voorzitter der Synode en nog pas benoemd tot lid der Synodale Commissie. Hij diende sinds 9 Juni 1861 achtereenvolgens de gemeenten te Over langbroek, Nigtevecht, Leiderdorp, Nun- speet, Alkmaar, Waspik, Klundert, Zetten en (sedert 1888) Oosthem. Geslaagd voor de vrije- en ordeoefe ningen te Botterdam, tnej. M. T. van de Ransou, van Middelburgen te Breda de heereu J. K. B. Krijger en G. J. v. d. Slikke, beiden van Poortvliet, en K. W. Boeien van Sint Maartensdijk. Gisteren vierde de heer W. A. Kuy- per Boone hoofd der school en directeur der rijksnormaallessen te Heenvliet den dag waarop hij voor 25 jaar zijn betrek king als hoofd der school aanvaardde. Hij ontving tal van huldeblijken en stof felijke bewijzen van waardeering. De heer Kuyper Boone was vroeger ouderwijzer, eerst aan de Chr., daarna aan een openbare school te Zierikzee, waar men nog in ruimen kring de heugenis bewaart van zijn groote verdiensten en schoone talenten. Oudelande. De voordracht voor hoofd der openbare school bestaat uit dhr.H. L. Borgman te Noord wijk, R. van dei- Heide te Hillegom en P. de Porter te Anna Paulowna. jliAJ* i>uo u w. Waarom hebt gij nog geen Kaïniet voor uwe weiden gekocht Twee pendanteii. lo. Bij Scholtébuur. Scholte Stuggink, is wat men noemt, een ouderwetsche boer, hij heeft altijd een vreeselijken afkeer gehad van alles, wat nieuw heette. Het is een boer met een kop wat hij eens gezegd heeft, daar blijft het bij. Hij zal dan ook wel nooit afwijken van dat, wat hij zijn vader en grootvader heeft zien doen. Kunstmest Geen korrel. De weide bemesten Wie heeft er ooit van gehoord. Met een kleine variatie zei hij, als zijn bekende naamgenoot bij Staring »ZiedaarAl werd uw mest van goud, Toch laat ze Stuggink taamlijk koud Wie eere geeft, krijgt eer weerom, Onze ouders waren ook niet dom! Die mest heeft vroeger ook bestaan Onze ouders hebben 't nooit gedaan Zij deden, wat nu Stuggink doet, En 't ging hun niettemin toch goed. En blind was hij voor de gevolgen zijner dwaze hoofdigheid. Naar het bedrijf van zijn buurlui keek hij nooit en het achteruit gaan van het zijne schreef hij toe aan een ongeluk, aan tegenspoed En toch was het niets anders dan eigen schuld. Zijn afkeer van alles, wat nieuw was, was de oorzaak, dat hij niet alleen niet kon concurreeren met de andere boeren uit den omtrek, maar dat hij langzamerhand arm, dood arm werd. Zie zijn weiden 1 Wanneer in het najaar zijn beesten naar den stal gaan, laat hij de wei, de wei, dat wil zeggen, hij doet er den heelen winter en het najaar niets, hoege naamd niets aan. Maar, ge moet ze dan ook eens zienHet gras staat er spierig en schraalals ge naar beneden kijkt, tusschen de sprieten door, ziet ge den naakten grond, er is geen onder- gra» op de wei, geen klaver. Slechts hiel en daar wat overgewaaid roode klaver misschien, doch de malsche, witte klaver, die zoo goed staat in de wei, deze zoo dicht maakt, dat we geen zandkorreltje kunnen zien, hou maar, die is er niet te vinden. Daarenboven zijn de weiden vergeven van Roobol, ook wel Akker-Paardestaart, Her- moes of Unjer genaamd. Op sommige plaat sen noemt men het ook wel Akkerpest, wat een juiste naam is, want het is de pest voor den akker. Het is een, bijna niet uit te roeien onkruid, dat met een diep groeienden wortelstok overal heen kruipt. Men treft het aan op alle ver waarloosde weiden en is zeer schadeijk voor het vee. Wanneer men in het najaar de weiden met Kaïuiet bemest verdwijnt het onkruid langzamerhand. Kaïniet is een zeker middel tegen Bood bol ofHermoes, Dat wist b.v. Stugginks buurman Wolter zeer goed, die het niet langer kon aanzien, dat de weiden van Seholte er zoo ellendig voor lagen. „Waarom ook hebt gij nog geen Kaïniet voor uw weiden gokocht voegde hij hem dezer dagen toe, de Kaïniet is op het oogenblik zoo goedkoop als zij nog nooit geweest is. Voor het geld hoeft ge het dus niette laten. En ge moogt er gerust goed wat opgooien, ze hebben het wel noodig je weiden. Ik zou beginnen met minstens acht zak Kaïniet op een H.A. uit te zaaien, en hoe vroeger ge het nu in het najaar doet, hoe beter. Koop dan ook wat slak- kenmeel en ge zult er het volgende jaar heel wat beter voorstaan. En ook op dat weikc, dat ge ginds over den dijk in de klei hebt liggen, kunt ge gerust wat Kaï niet uitzaaien. Het is in den laatsten tijd al vaak gebleken, dat ook op de klei, Kaïniet zeer goed op de weiden voldoet. Laat je nu eens overtuigen Scholte 1 Kijk toch eens naar je vee. Hoe mager ziet het eruit, wat een slechte kalveren heb je in den laatsten tijd op stal gekiegen, als ge eens vergelijkt met je buurlui. Wezen lijk Scholte, de weiden hebben ook hard noodig bemest te worden, vooral met Kaï niet. Wolter. Wolter, onze ouders waren ook niet dom 1" „Het was den Moriaan geschuurd.'' Onze Middelburgsche corresp. schrijft Tal van vrienden en geestverwanten hadden zich Woensdag naar een zoo weinig mogelijk aangekondigde bijeen komst in de Nieuwe Kerk begeven. Men had blijkbaar alle reclame willen vermijden, teneinde de wyding, die uit mag gaan van een samenkomst als deze niet te verstoren. Het was maar weinig bekend geworden dat een koor van p. m. 70 zangers en zangeressen, twee bekende liederen uit de Hervormingsdagen voordragen zou, en ook was het slechts in den betrekkelijk engeren kerkelijken kring bekend, dat prof. Valeton daar spreken zou. De opgekomenen hoorden goed gezang en een goed woord. Een improvitasie, zooals prof. Valeton die geven kan. Het was een woord gebaseerd op twee bijbelteksten. Eerst Haggai 1 7 en 8 Alzoo zegt de Heere, stelt uw hart op uwe wegen. Klimt op het gebergte en brengt hout aan, en bouwt dit huis, en Ik zal een welgevallen daaraan hebben en verheerlijkt worden, zegt de Heere. En dan I Petri 2:5: Zoo wordt gij ook zelve als levende steenen, gebouwd tot een geestelijk huis, tot een heilig Priester dom, om geestelijke offeranden op te offeren, die Gode aangenaam zijn door Jezus Christus. Haggai's tijd en profetie gaf aanleiding om de beteekenis van den Tempel onder Isrel te schetsen en om te wijzen op de Kerk, als middelpunt van gemeentelijk leven onder den dag des Nieuwen Testa ments. Tijdelijk, stoffelijk, van lager orde, zoo ge wilt, maar onmisbaar in dit aardsche leven, en waarvoor dan ook de Gustaaf- Adolf-vereeniging arbeidt. Het woord in Petrus' zendbrief gaf aanleiding om te spreken over het onvol doende van dit tijdelijke en stoffelijke voor het eeuwige leven, en om de be teekenis te schetsen van een geestelijk huis, en van levende steenen, en van een heilig Priesterdom, en van het offeren van offeranden, en van de noodzakelijk heid voor ons persoonlijk leven van de ootmoedige, altijd herhaalde bede Geest des Heere j, kom van Boven! Middelburg. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de nij verheids- vereenigiug werd het dividend over het afgeloopen boekjaar vastgesteld op 4 pOt. Tot bestuurslid werden benoemd de heeren J. J. A. Sprenger en P. W. 11. de Kan tot commissaris de heeren W. P. de Back, H. P. van de Ree en P. J. Boogaert. Vergadering van den Raad dei- gemeente Middelburg op Woensdag den 25 October, des namiddags ten 2'/» uur. Voorzitter jhr. nir. L. Schorer. Tegen woordig alle leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een Koninklijk besluit houdende goedkeuring van het havengeld en de opname der kas, wordt voor kennisgeving aangenomen. Overgelegd wordt het adres van het gast huis hetwelk bij de begrooting zal worden behandeld dit wordt goedgevonden. Een adres van de afschaffers-vereeniging afdee- ling Middelburg, waarin zij verzoekt om eene subsidie wordt teruggezonden naar Burg. en Weth. om advies. Van den heer J. A. v. d. Heil een verzoek om eene straat te mogen aanleggen en woningen te bouwen aan het Bolwerk idem. Van de afdeeling Middelburg ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, is verzoek, om de graanbeurs op de Dam tochtvrij te maken met den winter; zij wijst er op dat dit in het'belang is van den handel die daar wordt gedreven, idem. Van de onderwijzers der openbare scholen een adres houdende verzoek om de 5°/o die zij moeten storten voor het weduwenfonds te brengen ten laste der gemeente, idem. Van de bewoners der Volderijlaagte adres houdende verzoek om beteren afvoer van het hemelwater, idem. In de commissie voor de strafverorde ning worden benoemd de heeren Schorer, Snouck Hurgronje, de Veer en v. d. Harst. In de commissie van fabricage de heeren v. Dunne (voorzitter), v. d. Ree en van Teylingen. In die van financiën de heeren van Dunné (voorzitter), Dumon Tak en Pruin. In de commissie bedoeld in art. 11 der verordening op de helling eener be lasting naar het geschatte inkomen de heeren van Dunné, Gratema en Ermerins alle heereu waren aftredendvoo: de commissie bedoeld in art. 3 van de veror dening op de helling van het vergunnings recht voor den kleinhandel in sterken drank, de heeren van Dunné met 13, Gratema met 12 en Ermerins met 12 stemmen, die de beuoemiDg aannemen, alleen merkte de heer van Dunné op dat hij liever had gezien dat een der andere heeren in zijn plaats was benoemd ge worden, hij meent omdat hij reeds in zoo vele commissiën zitting heeft deze benoe ming niet te moeten aannemen, daar er reeds veel van zijn krachten word gevergd en hij gaarne in iedere commissie zijn plicht doet. De Voorzitter wijst hem er echter op dat er in deze commissie niet veel werk zal zijn, waarop hij ook deze benoeming aanneemt. In de commissie op de bedrijfsbelasting en andere inkomsten worden herbenoemd de heeren J. C. Frederiks, lid, en W. J. J. Koole, plaatsverv. lid. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1906 wordt zonder stemming goed gekeurd. De door Burg. en Weth. voor gedragen ontwerp wijziging gemeente- begrooting voor 1905, wordt goedgekeurd. Door Burg. en Weth. worden voorgedragen ter rooiing 13 stuks IJpenboomen tegenover de voormalige Wasscherij „De Volharding", 41 aau de zgn. Jeronimusstraat tot aan het Noordplein, benevens 1 Essenboom. De heer v. d. Ree zegt dat tot zijn spijt daarop niet voorkomen die boomen aan de Londenschekaai. Hierop wordt het voorstel van Burg. en Weth. goedgekeurd. Thans komt in behandeling de aanslagen in de belasting naar het geschatte inkomen over 1904 en bezwaarschriften tegen aan slagen in die belasting over 1905. Teruggebracht worden J. W. van de Garde, van de 18e naar de 10e, Mr. A. J. v. Eekelen, van de 54e naar de 51e, C. II. L. de liaan, van de 12e naar de 7e, A. Hubregtse, van de 3e naar de 2e, J. Beereuds, van de 4e naar de 2e, J. L. Hulsenboom, van de 7e naar de 6e, W. A. Ruitenbeek, van de 4e naar de le, J. Meijers, van de 40e naar de 36e, M. Boo- gerd, van de 21e naar de 17e, M. Sanders, van de 12e naar de 9e, P. L. van Miert, van de 20e naar de 19e, F. L. Klaassen, van de 10e naar de 9c. Gehandhaafd werden de aanslagen in de bij elk ge noemde klasse van D. J. Dronkers 33e, A. P. Valk 4e, C. Boasson 32e, D. de Vrie6 Dz. 6e, D. de Vries Sr. 23e, F. D. Hillebraud 6e, W. Vermeulen 8e, A. v. d. Weel le, A. de Jong lie, K. S. Frederiks l'2e, A. G. Augustijn 21e, J. Nierse Cz. 7e, S. Caljouw 6e, J. M. v. d. Harst 19e, E. A. C. I'. Mes 30e, W. Hubregtse 3e, J. Goedbloed 12, Wed. J. Compter 10e, A. J. Haantjes Dekker 28e, M. J. de Haan 16e, 8. Boogerd 23e, II. M. v. Beem 8e, A. H. v. Dorst 2e, C. J. v. Santen 4e, B. Pluijmers 2e, W. van Eenenaam 6e, J. J. Mink 3e, D. Ph. v. d. Vijver 2e, B. ten Have 20e, J. 1'. Leenhouts 5e, J. lngelse 10e, J. II. Brakman 10e, P. v. Sluijs 5e, J. den Hamer 8e, P. L. Klaassen 10e, Wed. P. Zimmer- rrians 3e, W. Kreupeling 18e, Wed. U. W. Denevers 3e, J. W. v. d. Garde 18e, J. Goedbloed 15e, P. G. de Wolff 19e, C. Trappman 17e, L. de Bruijne 2e, A. Pluijmers 20e, terwijl H. v. d. Putte, C. v. Loo, G. C. Romeijn, A. Ph. Miehiclse, Wed. J. Minderhout, A. Schot, F. M. Wibaut en A. J. Dubois werden gehand haafd. Vernietigd werd de aanslag van W. II. Bal, terwijl aan N. E. Melker en L. C. M. Adriaansen ontheffing verleend werd. Omtrent N. M. de Ligt, aangeslagen in de 29e klasse, was de meerderheid der commissie van oordeel dat de aanslag tot de 27e en de minderheid dat die tot de 26e dient te worden teruggebracht. De heer v. Dunné meent dat de posten die de heer De Ligt aftrekt mogen afge trokken worden en stelt voor, den aanslag tot de 26e klasse terug te brengen. Dit voorstel wordt verworpen mot alge- meeue stemmen, behalve die van de heeren De Rijcke, Schorer en Van Dunné. Daarna wordt de aanslag tot de 27e klasse terug gebracht. Wat betreft den aanslag van A. Lieshout in de 16e klasse aangeslagen, stelt de meerderheid der commissie terugbrenging voor naar de 13e klassede heer Van Dunné stelt voor terugbrenging tot klasse 12, welk voorstel wordt verworpen met algemeene stemmen, behalve die der heeren Schorer en Van Dunné. Ten opzichte den aanslag van B. ten Have, stelde de minderheid der commissie voor den aanslag tot de 15e klasse terug te brengen. De raad besluit den aanslag te handhaven -, tegen stemmen de heeren Gratema, Ermerins en Schorer. Wat betreft den aanslag van F. M. Wibaut wordt gestemd, de handhaving wordt goed gekeurd met 2 stemmen tegen die der heeren De Veer en Heijse. De Voorzitter doet mededeeling omtrent de kwestie met de Godshuizen met name het Gasthuis18 Juli werd het voorstel van 3 leden van den Raad aangenomen, om dat bestuur inlichtingen te vragen omtrent geruchten; 24 Juli kwam bericht dat hieraan gevolg zou worden gegeven. Begin Sept. kwam het rapport in dat 27 Sept. in eene gesloten zitting werd be handeld. Toen besloot de Raad meerdere inlichtingen te vragen; 14 Oct. kwam be richt in dat het bestuur bereid is meerdere inlichtingen te geven. Thans wenscht de Raad voorloopig niet openbaar te maken wat in de geheime zitting is behandeld. De Raad is nu in afwachting van het nader antwoord. Bij de rondvraag zegt de heer Tak dat het hem spijt dat nu weder het verzoek van de firma Bosman en van Goosen niet is kunnen worden behandeld. Liever had hij gezien dat de zitting om 2 uur, in plaats van half 3 ware belegd, de zaak is al zoo lang hangende. De heer Schorer sluit zich hierbij aan. De Voorzitter antwoordt, dat het niet te voorzien was dat de zitting zoo lang zou duren en sluit daarop de vergadering. Met ingang van 26 October 1905 is benoemd tot stationchef te Buinen (Drenthe) de heer Brakman, thans klerk 2e klasse te Gees. Vlissingen. Alhier zijn binnengekomen de Engelsche stoomschepen „Ituna" en „Th. Duchess", beide om, een lading cokes in te nemen voor Engelsche havens. Vlissingen. Toen heden morgen de nacht-mailboot Hendrik ter hoogte van de Nieuwesluis was, moest zij uitwijken voor een zeilschip en kwam daardoor met een der raders op een boei terecht, waar door zij eeuige averij bekwam, dat spoedig zooveel mogelijk hersteld werd. Daardoor kwam zij hier (ongeveer driekwart uur) te laat aan. Bruinisse. In de Woensdagavond ge houden vergadering van den gemeenteraad werd o. a. behandeld Een verzoek van de schietvereeniging „Christiaan de Wet" om subsidie. Aangehouden tot volgende vergadering. Goedkeuring der gemeente rekening over 1904, zonder stemming. De borgtocht van den oud-gemeente-ont vanger de heer Van Popering opgeheven. Aan den aannemer van de gemaakte ha venbeschoeiing wordt f 25 ingehouden voor het opnieuw leggen der bestrating. Aan 2 onderwijzers der O. S. die dit jaar hoofdacte verkregen salaris te verhoogen met f 66,67. Het nieuw gebouwde ar restantenlokaal te assureeren voor f 200. Drie tuinen bij het telegraafkantoor te verhuren van nu af telkens voor een jaar. In de politie-verordening op te nemen het verbod om faecaliëu te werpen op de steenglooiing tusschen de dijkpalen 43 tot 25. Aan W. van den Berg en de Wed. W. van den Berg werd wegens vertrek uit de gemeente afschrijving voor den H. O. verleend voor den tijd van drie maanden ten bedrage van f 2,50 en f 13,87. Schrijven van gezondheidscommissie aan gehouden tot de volgende vergadering. Zierikzee. De gemeenteraad benoemde tot gemeente-bouwmeester met 7 stemmen den heer C. Swartbol (gepensioneerd kapi tein der genie bij het Oost-Indisch Leger) tegen 3 stemmen op elk der heeren J.C. Hertb-tein, bouwkundige te 's Gravenhage, en D. Brandt, bouwkundige te Dordrecht en tot gemeente-ontvanger den heer H. E. Beelaerts van Emmichoven te Barne- veld met 7 stemmen tegen 6 op den heer C. J. J. Fokker, burgemeester van Ellemeet. Arnemuiden. Voor de op Zaterdag a. s. te openen school met den bijbel hebben zich 88 leerlingen laten inschrijven, Arnemuiden. Het comité tot onder steuning van weduwen en weezen van op 11 Sept. 1903 verongelukte visschers be sloot heden avond in zijne vergadering een bedrag van f 1600 te leenen aan de gemeente Arnemuiden tegen 4% 'sjaars met een aflossing jaarlijks van f 50. Men schrijft ons In het begin van den zomer verklaarde de gezondheidscommissie, wier zetel te Terneuzen gevestigd is, de woning van den bejaarden voerman Ch. J., te Over slag, voor onbewoonbaar. Daar J. be weerde volgens sommigen ten onrechte niet bij machte te zijn de woning, zijnde slechts een dak tegen den regen en vier muren tegen wind, te herstellen, kwam weldra de dag, dat het huis in naam dei- wet gesloten en verzegeld werd. Goede raad was duur! Om 's daags niet geheel bloot gesteld te zijn aan de verzengende zonnestralen en 's nachts beschut te zijn tegen te groote frischte en koude, bouwde hij zich zonder uitstel een nieuwe woning, die tot heden nog niet voor onbewoon baar verklaard is. Hij groef namelijk een kuil, zette daar overheen een strooien dak, sloot den ingang met een houten deur enwoonde koel en frisch. Onge lukkiglijk kwamen na de warme zomer dagen koude erg natte herfstdagen, waar door het verblijf in de kuil woning minder aangenaam werd. Naar het schijnt waren onder de vereenigde werking van wind en regen de zegels der gesloten woning verbroken en daarom besloot J. zijn oud kasteel zoo noemt hij zelf zijn huis maar weer te betrekken. Slechts enkele dagen mocht hij ongestoord dit genot sma ken, want weldra kwam de politie en maakte hiervoor tegen hem proces-ver baal op. Wat nu? De minister van Marine heeft ter beschikking van de beide controleurs in het havenbedrijf te Rotterdam gesteld een met zes man bewapende stoombarkas der marine. De Prov. Staten van Utrecht hebben benoemd tot griffier den heer mr. L. J Rietberg, hoofdcommies ter provinciale griffie van Overijsel, Naar de N. R. Cl. verneemt, wordt op last van den minister van Oorlog een onderzoek iugesteld naar het verbruik van saccharine in de cantines en in de mili taire apotheken. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint: De vorst van Gowa is ten tweeden male overrompeld te Limboeng, en ten tweeden male ontsnapt. Zijn lijf wacht belette zijn vervolging. Gesneu veld sergeant Buitenhuis, gewond een in landse!) fuselier. Schatting en geweren komen in Boni zeer onvoldoende binnen. Ter verduidelijking merken wij op lo. Het eerste deel van het telegram heeft betrekking op de handelingen van het 6e bataljon dat, na de onderwerping van het rijkje Sidenreng, van uitPare-Pare onder luitenant-kolonel Van Bennekom was afgezonden om de „staatjes der zeven bondgenooten", en -de „vijf verbonden sta ten" dat zijn in de Celebes-taal de staatjes, tot de bondgenootschappen Adje-Tappa- reng en Masenrempoeloe behoorende, te bezoeken en zich van de gezindheid dei- bevolking te overtuigen, en tevni.s den voortvluchtigen vorst van Boni op de hielen te zitten. Na de Masenrempoeloe bezocht te heb ben, zal deze colonne verder door Midden Celebes inarchoeren en te Paloppi in Loewoe, zoo alles goed loopt, moeten uit komen. 2o. Het tweede deel van het telegram doelt op de actie van het 8e bataljon, dat den vluchtenden vorst moest achter halen niet alleen, maar ook gevangen nemen De vorst zet zijn vlucht voort langs den eenigen goeden weg die van West naar Oost, van Djongaja naar Balang Nipa voert, waar onze troepenmacht ge legerd ligt, zoodat de vorst van voor en van achter ingesloten, terzijde niet zal kunnen uitwijken, wijldaar gouvernements- gebied is. Zijn gevangenneming mag dan ook spoedig verwacht worden. (In Centraal-Celebes had de vorst van Boni vroeger zijn macht doen gevoelen. Omstreeks 1897 kwam hij tusschenbeide, op verzoek van Loewoe, in den strijd tusschen de Toradja's aan de Boven-Sadang en de Sidenrengsche vorstjes van Masenrempoeloe, die deze onder Loewoe ressorteerende stammen beoorloogden. Een Bonische strijdmacht versloeg toen de Sidenrengers en den vorst van Boni werden door Loewoe zekere rechten op het gebied der Boven-Sadang afgestaan. Er schijnen in die streken ook vele Boniërs te wonen van wie de vorst gewoon was belasting te doen innen. Herhaaldelijk zond hij troepen derwaarts, om die rechten klem bij te zetten. Nieuwe C r t.) Dr. E. A. Keuchenius heeft ontslag genomen als 2de geneesheer op Veldwijk en zich weer te Scheveningen, zijn vroe gere standplaats, als arts gevestigd. Bij kon. betluit van 13 October jl. is, naar aanleiding van de instelling van het departe ment van Algemeen Bestuur, dat den naam draagt van Ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel, aangevuld met kon. besluit van den tóen November 1881, waarbij nader worden geregeld de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State. Het besluit strekt tot vorming van een nieuwe afdeeling van den Raad van State, welke in betrekking staat tot genoemd departement. De achtste afdeeling zal nu staan in betrekking tot het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, terwijl de nieuwe (negende) afdeeling in betrekking komt tot dat van Koloniën. Dit besluit treedt in wer king op den tweeden dag na dien der dagtee- kening van het Staatsblad en van de Staatscourant, waarin het is geplaats. Het kon. besluit, waarbij de leden der afdeelingen nader worden aangewezen, bepaalt het tijdstip, waarop de achtste afdeeling hare werkzaamheden zal aanvangen. De afdeelingen, die in betrek king staan tot de departementen van Binnen- landsche Zaken en van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengen de bij haar aanhangige zaken, voor zooveel deze niet door den vice-president naar de achtste afdeeling worden verzonden, ten einde. Losgebroken apen veroorzaakten dezer dagen in een plekje in onze Oost aardige tooneeltjes. De Java Bode vertelt het aldus Geheel Pegangsaitn is hedenmorgen in opschudding gebracht. Ontzetting had de bewoners bevangen moeders sleepten haar kinderen in wilde vaart naar binnen en sloten de deuren papa's wapenden zich met pieken, geweren en klewangs en stonden op de loer om eventueele indrin gers te keeren uit eiken boom klonken krijschende kreten een dozijn foxterriers vlogen als dollen door tuinen en perken en keften als razenden eenige inlanders maakten, gewapend met schepnetten de par-force-jaeht o\ er paggers en ijzerdraad- afsluitiugen mee de apenkolonie van den Duitschen dokter was losgebroken Een onzer lezers kreeg een paar goedige Javaansche keezen bij zich aan de ontbijt tafel, die, na hun pooten in zijn gelei te hebben gestoken, zwaai-evolutiën aan de hanglamp maakten, zoodat de glazen en de ballons rinkinkend naar beneden en in het botervlootje terecht kwamen dat een drietal andere monjets zijn chevelures voor goed naar de maan hadden geholpen en een heel klein smoezend aapje er met het te drogen hangend korset van zijn vrouw vandoor was gegaan. De minister van oorlog heeft tot de autoriteiten van de landmacht een circu laire gericht waarin 0. m. het volgende voorkomt De namen der jeugdige militairen, die, op grond van de desbetreffende voor waarde hunner engagementsakte, voor het bereiken van den 18-jarigen leeftijd, we gens aanhoudend slecht gedrag, uit den dienst verwijderd zijn, worden naai den tot dusver gevolgden regel gebracl'f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2