17h7mandënm"akers f St. Hicolaas- Etalage Aanbestedingen. Afloop Verknopingen enz. lidyertentiën. Ben groote geele Wisschen L. EFEMJK, Kapelle. 0LMEB00MEN, 108 zaehte OLMEBOOMEN, BURGERLIJKE STAND. M arktberichten, LAATSTE BERICHTEN. sciioü wTïV eerxe i£v£eld. een groote Meid een Wagenmakersknecht, Weggeïoopeo TE KOOP TE KOOP N.-Holl. Kalvers CALJOÜW. Firma Gebr. MULDER. Krijg aangevoerd 2000 Bos mooie FIRMA Wed. J. G. HEIJKAM=Massee. Openbare Verknoping. Maandag 13 November 1905, OPENBAAR VERKOOPEN 99 zware, zachte 9 zware, zachte OLMEBOOMEN, 2 zware, zachte OLMEBOOMEN, 43liarde0LMIiï500MËi$, Gisteren is de schoone Merelli, de jonge dame, die met Jean Gallay, den pseudo-baron Van Graval en Van Guerclie, in waarheid den oneerlijken bankemployé, een uitstapje naar Bahia maakte, door den rechter van instructie gehoord. Zij bracht een dik manuscript mede, waarin achter eenvolgens beschreven zijn haar leven met den man, met wien zij getrouwd is ge weest, haar debuut in de journalistiek en op het tooneel, haar verblijf- in Zuid- Ainerika met een rijken Chiliaan, en kaar avontuur met Gallay. Zij beweerde eerst te Bahia vernomen te hebben, wie haar baron eigenlijk is. Het Japansche transportschip „Sanclii Marve", aangenomen voor het overbrengen van oorlogsvoorraad tusschen de havens van Mandsjoerije is op een mijn geloopen en gezonken. Drie man van de bemanning kwamen om. Te Messina kwam een gift in van een onbekende van 30000 lire voor de slacht offers der aardbevingen in Calabrië. Het is uitgelekt dat die onbekende de Tsaar is. Bij Belfort is in den nacht van Don derdag op Vrijdag veel sneeuw gevallen. In geen twintig jaren had dit zoo vroeg plaats. Donderdag is een sterke aardschok gevoeld in het district Oloron (Neder- Pyreneeën), Frankrijk. De reis van president Roosevelt. De president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en mevrouw Roosevelt hebben te Charlotte (N. C.) Vrijdag een ontmoeting gehad met de weduwe van den generaal Jackson. Zij begroette eerst mevrouw Roosevelt, die haar zeide hoeveel genoegen het haar deed een van de meest geachte vrouwen van het Zuiden te ont moeten. Ook de president toonde zich zeer verheugd mevrouw Jackson te zien. Daarna hield hij voor een menigte van 25,000 per sonen in het park een redevoering, terwijl mevrouw Roosevelt door mevr. Jackson met nog een honderdtal andere dames werd begroet. Mevrouw Roosevelt verliet den trein niet, daar het oponthoud slechts een half uur duurde. Te Atlanta vertoefde de president iets langer. Er werd een prach tige optocht van militaire en burger korp sen gehouden naar Piedmondt Park, waar de heer Roosevelt voor 50,000 personen sprak. Zijn onderwerp was het bederf in vele kringen, vooral in zekere instellingen, en hij verzekerde, dat het publieke geweten diep geschokt was door de wijze, waarop sommige groote fortuinen zijn verkregen en gebruikt. Daarna had een groote parade plaats. De viering van de overwinning van Trafagar door de Engelschen heeft aan leiding gegeven tot een levendigen handel in oudheden en gedenkschriften, daarop betrekking hebbende. In den laatsten tijd heeft men in de dagbladen zijn veront waardiging over dezen handel te kennen gegeven, daar men het onkiesch vindt, van de geestdrift van het publiek partij te trekken ten einde er zijn voordeel mede te doen en er geld uit te slaan. Er zijn verscheidene bezitters van oudheden, pla ten, portretten, handschriften, en van ver trouwelijke brieven van den grooten zee held aan zijn bloedverwanten, die er nu op uit zijn, goede prijzen voor hun waar te maken. Sinds half April zijn reeds meer dan 500 brieven van Nelson ten verkoope aangeboden, en de missive van Collingwood aan den gevolmachtigden ge zant te Lissabon waarin de slag van Tra falgar gemeld en beschreven wordt, is ook onder den hamer geweest. Kort geleden werden, met nog andere oudheden, de vlaggen en tuigen van Nelson's lijkwagen verkocht. Deze wagen behoort zonder twijfel toe aan de regeering, en van vele kanten wordt er in Engeland op aange drongen dat er een onderzoek zal worden ingesteld, hoe verschillende voorwerpen en gedenkschriften in handen der tegen woordige bezitters zijn gekomen. Het schijnt dat Krupp te Essen met de Russische regeering onderhandelt over den aankoop der Poetiloffabriek. Die zou dan met Duitsehe werklieden worden ge dreven. Op den metro te Parijs heeft zich nogmaals een geval van kortsluiting voor gedaan. Onder de reizigers ontstond een paniek doch de vlammen werden spoe dig gebluscht en alles liep goed af. De vermoording van den Armenischen bankier te Konstan tinopel is voor den rechter geweest. De beklaagde erkende van het Armenische comité de opdracht te hebben gekregen den man te vermoor den. Hij werd ter dood veroordeeld, twee medeplichtigen resp. tot 15 jaar dwang arbeid en levenslange vestingstraf. De «keizer van de Sahara'' wordt alweder in een rechtszaak betrokken. Met zijn broeders Paul en Pieter had Jac ques Lebaudi in een voormalig gasthuis te Ancone een raffinaderij opgericht. Doch daar zijn beide deelgenooten hardnekkig weigerden, hem in hun brieven als «Z. M. Jacobus I, keizer van den Sahara'' te betitelen brak deze, sinds hij zijn oog op de zandwoestijn sloeg, majestueus alle be trekkingen met hen af. Hij weigerde zelfs te deelen in de winsten der vennootschap (welke meer dan een millioen francs be liepen), tenzij men hem die onder de ge noemde betiteling deed toekomen. Paul en Pieter Lebaudy hebben op grond daar van thans bij de rechtbank de ontbinding der vennootschap aangevraagd. En daar broeder Jacques geen teeken van leven heeft gegeven heeft de rechtbank aan hun eisch voldaan. Zeker een van de meest bekende anecdotes, welke aan Nelson's naam ver bonden zijn, heeft betrekking op den zeeslag bij Kopenhagen (begin April 1801). Het opperbevel over de Britsche vloot werd bij die gelegenheid gevoerd door Hyde Parker, maar de eigenlijke actie was door den vlootvoogd overgelaten aan Nelson. Op eeu|J gegeven moment, toen het gevecht in vollen gang was, werd aan Parkers vlaggesehip het sein gegeven „op houden met vechten". Blijkbaar verkeerde de opperbevelhebber in de meening, dat het Nelson's smaldeel niet al te fortuinlijk ging, en dat de Denen zich veel krachtiger en langer verdedigden, dan verwacht was. Doch hoe het zij, het signaal werd gegeven en ook behoorlijk opgemerkt aan boord van Nelsons schip de Elephant. Ook Nelson zelf werd van -het feit in kennis gesteld. Maar hij antwoordde niet en bleef kalm het dek van zijn seliip op en neer wan delen. Plotseling wendde Nelson zich tot den kapitein Foley, met de woorden u weet, kapitein Foley, dat ik maar één oog heb, ik heb dus het recht, af en toe een beetje blind te wezen". En de kijker voor het blinde oog brengend, riep hij vroolijk uit„Maar ik zie het nietik zie het in het geheel niet, dat signaal 1" En Nelsons schepen vochten door. Russische spionnenvrees. Een Duitsch sportman doet te paard een reis om de wereld. Van uit Russisch Polen zendt hij aan een Duitsch blad zijn eersten brief, waaraan wij eenige interessante passages ontleeuen, die een eigenaardig licht wer pen op de gebruiken in het Tsarenrijk. Tegen den avond, zoo schrijft hij o. a., bereikte ik een klein dorpje van een paar duizend inwoners, waar ik besloot te over nachten. Nadat ik verscheidene bewoners tevergeefs naar een hotel gevraagd had, wendde ik mij tot een der strasehniks (politieagenten) met de vraag, waar ik overnachten kon. Deze zeide mij, dat er geen hotel was, maar dat er in 't restau rant wel een bed gereed gemaakt kon worden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het duurde niet lang, of een gendarme met een grooten baard verscheen en vroeg mij naar mijn pas. Ik haalde mijn door het Russische consulaat geteekenden pas te voorschijn, in de meening, dat de zaak hiermede afgedaan zou zijn. De politie man nam echter den pas mee .zeggende, dat hij dien spoedig terug zou brengen. Terwijl ik met den maaltijd bezig was, kwam de politie-commissaris binnen met een gevolg van 6 gendarmen. U is een Duitsch officier Slechts van de reserve. Met welk doel bezoekt u 't land Ik verklaarde hem, dat ik een sport- toer maakte, waarvan hij niets scheen te begrijpen. Heeft u veel pakjes bij u? Niet bijzonder veel. Laat mij ze zien. Vervolgens werd mijn gansche bagage onderzocht; mijn revolver enphotographie- toestel werden geconfiskeerd. Ik bleef kalm en vond de geheele zaak hoogst interessant. Mijn goede luim scheen den politie-commissaris te verwonderen. Ik heb nog nooit iemand gevonden, die zoo onbeschaamd tegenover de politie is, beet hij mij toe. Wat zoudt u er wel van zeggen, wanneer ik u in de gevangenis liet zetten Het zou voor mij zeer interessant zijn de Russische gevangenis te leeren kennen, gaf ik ten antwoordlater zal het Duitsehe consulaat u de gelegenheid geven voor uw maatregelen excuus te vragen. Nu werd de commissaris op eens vrien delijk en vroeg beleefd, of ik zoo goed zou willen zijn naar het districtshoofd te gaan. Deze ried mij aan, mij tot den gouver neur in Siedlec te wenden, om daar per soonlijk teruggave van mijn zaken te verzoeken. Toen ik den volgenden morgen mijn kamer verliet en de straat opging, be merkte ik, dat twee politieagenten mij op een afstand van 50 schreden volgden. Den volgenden dag werd ik onder ge leide van een agent naar Siedlec gebracht waar ik na eindeloos wachten, heen- en weerloopen en vier verhooren, alles van den gouverneur terugkreeg, na eerst de plechtige verzekering te hebben gegeven, dat ik geen Duitsehe spion was! Van 2023 October. MIDDELBURG. Ondertrouwd: F. J. Will, 23 j. jm. en A. H. M. Muiselaar, 21 j. jd.L. J. Cohen Wend, 43 j. jm. en B. van der Wijk, 39 j. jd. Bevallen: M. Riemens geb. Zegers, d.A. J. Grijspaard geb. Yreke, d. G. Ileusev ldt geb. Meeuwse, d. Geboren: een onechte z., moeder 18 j. Overleden: M. Paauwe, 12 w., z. GOES. Geboren: 21, Pieter, z. v. Pieter Quist en Johanna Gerharda Jacoba Everdina VollenhovenGillis, z. v. Cornell-, van de Rafelaar en Cornelia de Groot; Willem, z. v. Adriaan Sinke en Anna Maria van den Ende23, Jan, z. v. Pieter George de Wijs en Ja- comina Rijk. Overleden: 20, Cornelia Johanna, 14 d., d. v. Izaak Pik en Tannetje Roe leven. Van 1821 October. VLISSINGEN. Ondertrouwd: M. Vader, 26 j. jm. en J. M. Cornelisse, 20 j. jd. Getrouwd; C. E, Visser, 26 j. jm. en J. J. Noest, 22 j. jd. C. Huser, 33 j. jm. en E. A. Kesteloo, 29 j. jd. W. C. Rikmans, 22 j. jm. en P. Mos, 20j.jd. Bevallen; J. W. Keersemaker, geb. Goedhart, d.S. B. Engelse, geb. Klaysen, d. Overleden: A. Meijer, z. 2 m.; J. Sponselee, wedr. van J. de Nijs, 39 j. ROTTERDAM, 23 Oct. 1905. B iitenlandsche granen vast. Meel zrer vast, redelijken handel. Prima f 11,50 4 13.— Ie kwal. fll,4 <11.50. Jarige Tarwe(*) f f Nieuwe Tarwe - 8,40 - 9,50 N. Rogge - 5,50 „- 5,90 N. Wintergerst(*) - „- Zomergerst (*)..- Chevalier - 8,25 - 9,— Haver(') - 7,75 - 8,25 N. Bruine Boonen - 9,40 -10,25 N. Witte Boonen -11,— -13,75 8.- - 0,- - 8.75 - 12,50 -14,50 - 14,50 -14,75 N. E r w t e n Kookerwten Kroonerwten Kanariezaad K ar wjj zaad per 100 kilo. Maïs Mixed (Amerikaansche) f 140 4 f Stoomend f139 4 f140. Zeenwsche eieren f 5 10 4 f 5,30. Aardappelen, Brielsche kralen f4,50; 4 14,75; Geldersche kralenf3,75a f 4,50. Friescbe Blauwef 3,20 4 f3.50Zeeuw sche Eigenheimers f3,75 4 f 4,— Friesche Eigenheimers f3,40 a f3,60; Duitsehe roode f2.50 a f2.80, overigens on veran derd. Weinig aanvoer, weinig vraag. A j u i r, aanvoer 12000 Hectoliter, puike kwaliteit, per 60 kilogram bruine groote f2,— kleine f 1,70; stroogelo f 1,90. Woensdag 25 October. Goes, half 4 door Regenten der Ge vangenis levering roggebrood, tarwebrood, aardappelen, rundvleesch, natuurboter, inl. gerookt spek, rijst, groenten, zout, peper, wijnazijn, waskaarsen, zachte en harde groene zeep, soda, koflieboonen, ciohorei, zoete melk, stroop, roggestroo, Rukrkolen, New Castlekolen, cokes, lange turf, brandhout, zand, oantine-artikelen. Biljetten voor 1 uur in een bus. Middelburg, GebouwProv. bestuur 11 u.het onderhoud van de aanleg- en losplaats voor vissohers in den Brakman bij de Isabellasluis en van het havenkanaal van Philippine met bijbehoorende werken, gedurende 1906, '07 en '08. Raming f 2600 per jaar. Inl. hoofding.-dir. Bekaar, Mid delburg, arr.-ing. Nelemans, Neuzen en opz. Bloemkolk, Sas van Gent. Vrijdag 27 Oct. Zaamslag, 1 uur verdedigingswer ken Kleine Huissenspolder. Raming f 12122 Aanwijzing 20 en 24 Oct. Middelburg. Raadhuis l'/a u.leve ren van boomen, heesters, enz. Inl. ge meentebouwmeester. Vrijdag 3 Nov. O.- e n W.-S ouburg. Gemeentehuis het ophalen der asch en vuilnis in die gemeente. Inl. gem.-secretarie. Donderdag 9 Nov. Middelburg. Gebouw Prov. bestuur 11 u.het onderhoud van de Rijkswater leidingen, bewesten en en beoosten het kanaal van Terneuzen, gedurende de jaren 1906. '07 en '8. Raming f5975 per jaar. Inl. hoofding.-dir. Bekaar, Middelburg, arr.-ing. Van Loon, Neuzen, en de opzich ters De Masier, Neuzen, en Bloemkolk, Sas van Gent. Middelburg. Gebovw Prov. bestuur 11 het onderhoud van de tramweg havens aan het Zijpe, gedurende 1906, '07 en '8. Raming f 6000 per jaar. Inl. hoofdinh.-dir. Bekaar, Middelburg, arr.- ing. Van Vlissingen, Goes, en de opz. Enthoven, Zierikzee. Goes. Door den architect L. B. Mudde werd Zaterdagavond voor den heer P. A. van Acker (firma wed. M. van der Reit) aanbesteedhet bonwen van een woon huis aan de Keizersdijk te Goes 135a. Inschrij vers de heeren A. Goedemond te Hansweerd f 4300C. Karelse te Krui- ningen f 8900Ch. L. Wallet te Hans weerd f 4890 en f 4960 J. O. de Beste te Goes f 4244 en f 4293 firma W. J. v. d. Weert Zonen te Goes ad f4175 en f 4205 A. Jacobs te Goes f 3998 en f 4060 W. v. d. Linde te Kattendijke f 3700 en f 3800. De eerste bedragen geldt met ge wone steen, de tweede bedragen met be- tonsteen te bouwen. Het werk werd niet toegewezen. Kruidingen. Door den architect W. Sterk te Schore, werd Zaterdag voor dhr. J. Ingen Housz Bootz te Breda aanbe steed het bouwen van een jachtopzichters woning te Kruiningen, groot pl.m. 78 M2. en verder daartoe behoorende werken. Inschrijvers M. Vader te Vlissingen ad f 3300 J. Heijnsdijk te Goes f 2889 W. Goeman te Ierseke f 2849 A. Marteijn te Ierseke f 2829D. van Maris te Kapelle f 2790 L. J. van Doorn te Krabbendijke f 2755 M. Baveko te Kruiningen f 2750 M. Knuit te Hansweerd f 2731Ch. L. Mollet te Hansweerd f 2728 A. van Paas- sen te Kruiningen f 2680 A. Goedemond te Hansweerd f 2649J. K. Kloosterman te Kapelle f 2600 A. Jacobs, Goes f 2598. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Tholen. Zaterdag werd door not. Van Steenbergen verkocht een huis en erf, voormalige slachterij van de wed. II. Meer man, voor f 1660kooper dhr. M. van Es alhier. Vlissingen. Heden werd door den luit.- kolonel, intendant bij het leger, C. Ouwer- ling, te Breda, een inspectie gehouden over de militaire verplegings-inriehtingen alhier. Nisse. Zaterdag overleed in het zieken huis te Utrecht onze gemeen te-veldwachter J. Bommeljé, in den ouderdom van 50 jaar, na een langdurige ziekte. De overledene stond bekend ais een nauwgezet politie man. Sedert 1884 was hij aan deze ge meente als zoodanig verbonden, v - Wolfaartsdijk. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier werden gekozen dhrn. D. Vleugel (aftr.) met 84 en Jac. v. Strien Az. met 70 stemmen. Dhrn. J. Florijn (aftr.) verkreeg 39 en Joh. Reinhout 31 stemmen. Ierseke. De vrachtrijder G. v. Schaik, alhier nam verleden week voor een inge zetene een pakje mee ter bezorging in Goes bij de vrachtrijder op's-Heerenhoek. Nadat de man zich van die taak had ge kweten vervoegde hij zich eenige dagen later bij zijn lastgever tot het ontvangen der vracht. Verwonderd stond de man echter te zien, toen hem werd medegedeeld dat die vracht den vorigen avond was voldaan aan zijn zoontje. Het zoontje in verhoor genomen werd door de dienstbode die had uitbetaald aangewezen als on schuldig, 't was een andere jongen ge weest. Men was de dupe geworden van een handig oplichtertje, die tot nog toe onbekend is gebleven. ierseke. Baldadige handen hebben Za terdagmiddag de hulp-brievenbus in de Vierstraat dermate van binnen ontreinigd door er slijk in te stoppen, dat bij de buslichting de brieven er zeer onoogelijk uitzagen en de adressen bijna onleesbaar waren. Hansweerd. Het met beetwortelen geladen schip „Tannetje Jacoba", schipper P. Dobbelaar, komende van Waarde en bestemd naar Selzaete, is alhier op den berm geloopen en lek geworden. Door de sleepboot „Progres" is het schip afgesleept. Riliand-Bath. De lust om naar Amerika te gaan doet zich hier meer en meer ge voelen. De vorige week is een huisgezin, uit 7 personen bestaande, vertrokken. Nu gaat er weer een en naar het schijnt zullen nog meerdere binnenkort volgen. Thofen. Heden voormiddag sloegen de paarden van M. Goorden, die suikerbieten aanvoerde, in de kom der gemeente op hol. In vliegende vaart renden ze door de straten en kwamen op het marktplein tot staan doordat ze met de wagen achter de steenen palen bekneld raakten. Gelukkig dat op dit tijdstip de scholen nog gesloten waren, anders was het ongeval niet te overzien geweest. Woensdag 25 Oct., Breede Wate ring en Biggekerke. Donderd. 26 Oct., Oude Kraaiert en 's-Heer Arendskerke. Dinsdag 31 Oct., Meliskerke. Geboren PIETER, zoon van P. QUIST Bz. en J. G. J. E. QUIST—VOLLENHOVEN. Goes, 21—10—'05. geboren J. A. v. d. BRUGGE. C. A. v. d. BRUGGE—Vonk. Kapelle, 22 October 1905. Heden overleed na een langdurig lijden, in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, onze geliefde, echtgenoot en vader, JAN BOMMELJÉ, Gemeente veldwachter te Nisse, in den ouderdom van 50 jaren. Wed. J. BOMMELJÉ—Trap en kinderen. Nisse, 21 October 1905. Heden overleed ten onzen huize onze geliefde zuster en behuwdzuster, JOHANNA HOUTERMAN, wed. C. Jongepier, in den ouderdom van 58 jaar. Namens de familie, K. HOUTERMAN. O.- en W.-Souburg, 21 Oct. 1905. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo vau hier als van elders ondervonden, bij de gelegenheid van onze veertigjarige Echt! vereeniging ondervonden. L. MARINISSEN en Eehtgenoote. St. Laurens, October 1905. Met Mei benoodigd bij J. BROUWER, Dom burg, „Klein Hazenberg". Met Mei benoodigd, bij A. CORNELISSE Sr., Segeersweg, Middelburg. Met Maart a. s. benoodigd P. G., bij W. GOEDBLOED, te N i e n, w dorp. Tegen Mei een Ilandknecht gevraagd, bij L. WIJKHUIJS Pz., Biggekerke. Tegen Mei een Handknecht] die met paarden om kan gaan, en eene ï'fleid gevraagd, bij L. ZACHARIASSE, Biggekerke. een groote vaal-grijze Honda Terug te bezorgen tegen belooning bij L. MELSE, Nadorst, St. Laurens. een prachtige Cadzandsche Bijbeen. Adres: J. J. DE GROOT, Nieuwen St. Joosland. een Kalfvaars, bij de rekening, bij C. MOENS, Zoutelande. Vanaf Woensdag 2 uur en Donderdag RUIME KEUZE De aanbiedingen van Callenbach, Bredée, Daamen, Iloveker, Worrnser, Bolle, Cohen e. a. worden voor denzelfden prijs geleverd door Boekhandelaar FANOY. verscheidenheid middelen tegen den hoest vindt men bij DOET UW VOORDEEL. a f 0,60. VAN De Notaris W. VAN CAMPEN te Goes zal des voormiddags te 10 uren, voor en in de gemeente Goes, in het aan den West-Havendijk op het Roosjeshof; aan den Poelweg op de Algemeene Begraafplaatsen aan den Westsingel. Te beginnen aan den West-Havendijk,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 3