Kerknieuws. Schooinieuws. LANDBOUW. Gemengde Berichten. derijA. S., Middelburg, tot f 0,50 b. s. 1 d. h. laten staan van trekdieren op den openbaren weg A. M., Arnemuiden, tot f 1 b. s. 1 d. h. nachtrumoerM. H., A. K., J. C. K., Middel burg, tot f 1 b. s. 1 d. h., H. A., C. H. K., Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d. h.Ioopen over een stuk grond dat beplant is J. W. L., Mid delburg, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.overtreding drankwetW. W. E., vr. v. M. T., Middel burg, f lo b. s. 4 d. h.overtreding arbeids wet A. R., Middelburg, tot 11 m. f 2 b. en 6 m. f3 b. s. 2 d. h. iedere b.rapen van schelpdieren op de werken van het kanaal door Walcheren A. S., Arnemuiden tot f 2 b. s. 2 d. h.rijden met een velocipede zonder lichtW. A. v. d. H., W. P., A. A. d. K., Middelburg, A. v. W., Óostkapelle,J. J., Vrou wepolder, A. S., Wageningen, C. D., 's Graven- hage, tot f 1 b. s. 1 d. h.schuren van de straatC. B. d. K., wed. J. v. B., Middelburg, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.rijden met eene velo cipede over een klinkerpad L. L. H., Mid delburg, tot f2 b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig C. B., L. P. P., Middelburg, W. v. d. B.,J. F., Grijpskerke, tot i b. s. 1 3. h,uitslaan van een mat: E. C. R., Middelburg, tol f0,50 b. s. 1 d, h.wateren buiten de bakkenH. J. de G., Vlissingen, tot f 1 b. i d. h.rijden met een vélocipidède zonder bel of signaal hoorn S. M., Vlissingen tot f 1 b. s. d. h. zijn hond laten bevinden op den openbaren weg, niet vasthouden aan een touw of ket ting J. G., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. zijn trekhond niet voorzien van een aan den halsband bevestigd metalen kenteeken P. d. B., Vlissingen, J. C., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorfJ. C., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.des nachts laten losloopen van een hond M. P. G-, Vlissingen f 1 b. s. 1 d. h. zich bevinden op een kar met honden be spannen P. P., Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h. en wegens dronkenschap J. d. L., hvr. H. j. W. L., P. G., E. S. S., Middelburg, A. MA. B. L., J. L., Vlissingen, G. M„ Arnemuiden, N. d. H., Meliskerke, tot f2 b. s. 2 d. h., J. M. A., Middelburg, J. B., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h„ H. M., Vlissingen, tot 2 m. 5 d. h., J. F., Vlissingen, tot een week h. (M C.) Kantongerecht te Goes. In de zitting van 23 October 1905 zijn veroordeeld wegens overtreding leerplicht wetC. de M., te Wissenkerke, f0.50 b. s. 1 d. h., T. de L., te Wissenkerke, P. A. V., te Colijnsplaat ieder f 1 b. s. 1 d. h., Jan V., Joh. V., te Rilland Bath P. H. te Wissenkerke ieder f 3 b. s. 2 d. h., P. J. de H., te Wissenkerke f 4 b. s. 3 d. h.zich met geladen geweer in veld bevindenA. B., te Wissenkerke f 1 b. s. 1 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 1 s. 1 d. h.jagen zonder acte en vergunningF. M., te Goes 2 X f 10 b. s. 2 X 5 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 5 s. 3 d. h., G. V., te 's-Heer- Arendskerke 2 x f 10 b. s. 2 X 5 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of f4 s. 2 d. h.niet beletten dat hond wild opspoort J. de R., te Kapelle, J. W., te Borssele, J. M,, te Santvliet ieder f3 b. s. 2 d. h. straatschenderij: A. de K., te Goes, J. K., te Krabbendijke ieder f 2 b. s. 2 d. li., C. K., te Kruiningen f 3 b. s. 2 d. h. strooperaJ. de J., te Hoedekenskerke f2 b. s. 2 d. h., P. K., J. D., te Wemel- dinge ieder f3 b. s. 2 d. h.vee op [eens anders bezaaiden grond laten Ioopen: J. E. W., te Schore f 5 b. s. 2 d. h., C. de B., te Kruiningen f 5 b. s. 3 d. h.Ioopen op bezaaiden grond: J. v. d. S., te 's-Heer Arendskerke f 5 b. s. 3 d. h., G. B., T. v. d. H.. J. K., te Clinge ieder f2 b. s. 2 d. h.sterken drank toedienen zonder vergunning: C. B., te Oudelande f20 b. s. 10 d. h.zwemmen op verboden plaats J. M. de J., te Kloetinge f 1 b. s. 1 d. h.Schelde bevisschen zonder consentJ. v. D., A. H., te Santvliet, W. de M., J. B., M. C. B., G. P., C. B., P. G., C. B., te Beirendrecht ieder f3 b, 8. 2 d. h., P. N., te Ierseke, J. B., te Beirendrecht ieder f2 b. s. 2 d. h.visschen op eens anders perceel in Schelde zonder vergunningC. D., te Ierseke f 3 b. s. 2 d. h., E. D., P. M., te Ierseke ieder f2 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen met verboden vischtuigA. V., J. G., te Ossendrecht, J. de H., L. A., Jos H., J. v. T., P. G., te Santvliet ieder f5 b. s. 3 d. h. en ieder verb, verkl. en vernietiging heiligerSchelde bevisschen met vaartuig zonder nummer: A. W., te Bergen op Zoom f 2 b. s. 2 d. h.'s avonds fietsen zonder lantaarn: J. K., N. M., te Goes, J. van 't W., C. va* 't W., B. V., te Kloetinge, I. V. v. te Krabbendijke, H. A. D., J. A. C., M. N., A. V., te Rilland Bath, M. A., B. v. W., te Kapelle, D. B., C. A. H., M. de J., te 's-Heer Arendskerke, L. de J., te Wolfertsdijk, A. de N., te 's-Heer Abtskerke, A. de R., J. M. v. H., P. v. L., te Wissenkerke ieder f 1 b. s. 1 d. h dronkenschap M. d. P. te Goes, P. K te Nisse, P. d. K. te Wolfertsdijk ieder f 2 b. s. 2 d. h.idem 3-maal gepleegd C. F. te Middelburg 3 X f 3 b. s. 3 X 2 d.h., id. bij e{fde herh. H. D. te 's-Heer Abts kerke 3 weken hecht., id. bij twaafde herh. J. B. te Heinkenszand 14 dagen hecht. Vrijgesproken werd M. K. te Wissen kerke beklaagd van overtreding der leer plichtwet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kollum, J. v. d. Hoeven te Pietersbierum. Bedankt voor Visvliet en Nieuw Dord recht, door E. T. de Boer, cand te Wit- marsuin. Geref. Kerken. Beroepen te Kruiningen F. Hoekstra, theol. cand. te Urk. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Lisse, J. v. d. Vegl te Jiaarlem. R. K. Kerk. Tot pastoor te Ovezande is benoemd de heer J. M. Eg., kapelaan te 's-Gravenhage. Geslaagd te Breda voor de acte vrije- eu ordeoefeningen de dames: S. S. A. v. d. Berg te Zierikzee en J. M. Aarnoudse te Anna Jacobapolder. Geslaagd aan de stads-universiteit te Amsterdam voor het le gedeelte van het arts-examen de heer J. O. Broekcma. De Stct. no. 247 bevat een oogstover- zicht van eenige voeder- en wortelgewas sen, alsmede van eenige vollegronds war- moezerijgewassen. Wat Zeeland betreft, ontleenen wij daaraan het volgende Suikerbieten. De gunstige verwachtingen, welke men ten opzichte daarvan koesterde, werden ruimschoots bevestigd. Van de droogte in den voorzomer heeft dit specifiek klei-gewas weinig te lijden gehad en van den later gevallen regen heeft het nog voldoende partij kunnen trekken. In de eerste plaats kwam dit ten goede aan het gewicht der wortels, zoodat de kwantitatieve opbrengst zeer bevredigend en aanzienlijk hooger is dan in een reeks van voorgaande jaren. Ten aanzien van het suikergehalte waren de verwachtingen niet hoog, doch ook dit schijnt in de meeste streken mede te val len. Zoo was het gemiddelde suikerge halte van de in deze campagne verwerkte suikerbieten aan de suikerfabriek te Oud- Gastel tot 11 October 15,9 pet., aan die te Sas van Gent tot 9 October 15,6 pet. In Groningen is het gemiddelde gehalte ongeveer 1 pet. lager dan in het vorige jaar, doch de totale opbrengst aan suiker per H.A. is aanzienlijk hooger. Uien. Wat quantiteit en qualiteit aan gaat is de oogst van dit gewas vrij be vredigend, hoewel het aantal kleine uien dit jaar veelal groot is. In tegenstelling- met het afgeloopen jaar zijn de prijzen echter laag. De stand was vrij goed. Cichorei. De stand van dit gewas was goed. Herfstknollen. De stand hiervan is vrij slecht. Klaverhooi. De tweede snede klaver- hooi is over het geheel nog minder goed gelukt dan die van grashooi. De oogst daarvan was vrij slecht. De stand van de vollegronds warmoe- zerijgewassen wordt ten slotte wat witte kool betreft vrij goed en van roode goed genoemd. Over schade, veroorzaakt door dieren of ziekte, wordt weinig geklaagd, alleen hebben de muizen, die zich dit jaar over het geheel geducht doen gelden, in de Tielerwaard wat schade gedaan. Zeer veel, ongerief ondervinden de bietenbou wers van het aanhoudende natte weer in den laatsten tijd, waardoor het rooien zeer bemoeilijkt en het tarragehalte der bieten ongewoon hoog wordt. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Een volle Noorderkerk, ondanks het ongunstige weder, gaf gisterenavond be- wijs van belangstelling in het zilveren jubilé der Vrije Universiteit. Ds. Kerkhof van Souburg sprak over de beteekenis der Vrije Universiteit tegen over de wetenschap. Na aangetoond te hebben dat de zucht tot wetenschap alle menschen eigen is en wat machtig wapen God den mensch in de wetenschap heeft gegeven, teekende hij ons de splitsing der wetenschap, zooals de Universiteit die bedoelt. Eerst de wetenschap tegen over God, vandaar een theologische facul teit. Dan de wetenschap tegenover onze naaste, vandaar een juridische faculteit. Ook de wetenschap tegenover ons denk vermogen, dus ook een litterarische facul teit, en ook de wetenschap tegenover ons lichaam, daarom een medische faculteit en eindelijk de wetenschap tegenover de natuur, derhalve een natuurkundige fa culteit. Zoo dient de Universiteit en het is haar taak die op te bouwen, te verrijken, als de diamant steeds tot meer fonkelen te slijpen. Maar de groote, alles beheer- schende vraag is, op welk fondament wordt een zoodanig gebouw opgetrokken 'i Op het vaste fondament van het geloof of op dat der ontkenning en van den twijfel. De Vrije Universiteit heeft vam meet af het eerste gekozen en acht dit, gelijk spreker in bijzonderheden aantoonde, de eenige betrouwbare grondslag. Mr. Dieleman sprak over de Vrije Uni versiteit in hare beteekenis voor het volk. Hij betoogde dat de strijd, tusschen openbaring en rede in den wetenschappe- lijken strijd nieuw was, eerst in de negen tiende eeuw ontstaan. Noch in het Apos tolische tijdvak, noch in de Middeleeuwen met haar scholastiek, noch in het Refor matorische tijdperk ontstond die strijd. Men bekampte toen ketterijen in allerlei oude en nieuwe vormen, maar de groote tegenstelling tusschen geloof en ongeloof dagteekent eerst uit het tijdvak dat door de Revolutie werd beheerscht. Toen werd de vastigheid des geloofs ondermijnd, toen werd het begrip van schuld en straf verzwakt, toen werd de staat in dienst gesteld om plaats te be reiden voor ongeloofstheoriën. En nu is het de beteekenis ran een Vrije Universiteit op Gereformeerden grondslag om terug te keeren tot den confessioneelen grondslag door onze oude Universiteiten, te Leiden en te Utrecht, te Harderwijk en to Franeker aanvaard, en op den bodem des geloofs het recht te herbouwen, de staathuishoudkunde te grondvesten, de theologie te doen her leven, de letteren te herscheppen en straks, als het God behaagt de natuurweten schappen te doen herboren worden. Op dien weg richtte de vijf-en-twintig- jarige haar eerste schreden, voor een Universiteit nog slechts een zuigelings leeftijd, maar toch reeds van beteekenis voor ons volksleven. Dr. Wagenaar sprak over de Vrije en hare beteekenis voor de Kerk. „Gij zult mijne getuigen zijn". Dit woord tot de Kerk van Christus gesproken is het wapenschild waarbij de Vrije zich opmaakte om dKerk te dienen als adviseur en tot de opleiding van den dienst des Woords. In '80 geboren uit den nood der tijden toen alle theologie van de Rijksuniversi teiten was geweerd, en slechts godsdienst wetenschap met aanvulling werd toege laten, werd de Vrije Universiteit geroepen om het pleit op te nemen voor de eere Christi en de roeping opgelegd om Zijn getuige te zijn, tegenover onze oude Uni versiteiten door twijfel en ongeloof on bruikbaar, en waar alle hoop op veran dering ijdel was, omdat de Professoren benoemingen in handen waren van een neutrale Staat en een ongeloovige Synode. Ook aan die taak heeft zij haar krachten gewijd, niet minder als aan de Zending onder Heidenen en Mahomedanen. Zij heeft haar taak vervuld alzoo dat relief door haar is kunnen gegeven worden aan ons kerkelijk leven. Er is een achter grond van soliden bouw, alzoo dat overal waar het Protestantsche leven geleefd wordt naar Gereformeerd belijden, de Hollandsche Kerk gekend wordt, en alzoo dat overal waar theologie beoefend wordt de Encyclopedie van dr. Kuyper niet onbe kend is. Voor de wetenschap, voor het volksleven en voor de Kerk tot sterkte, tot uitbreiding en tot zegen werd de Vrije Universiteit ten slotte in een vurig dankgebed aan God den Heere opgedragen. Middelburg. Zaterdag had alhier in het Nederlandsch Kolliehuis een verg. plaats van de besturen der landbouwver- eenigingen, die den kring Walcheren vormen van de aangesloten vereenigingen in het ressort van het Rijkslandbouwproef station Goes. Vertegenwoordigd waren de landbouwvereenigingen te Koudekerke, Grijpskerke, N.- en St. Joosland, Seroos- kerke, St. Laurens en Zoutelande. Er werd een kringreglement vastgesteld en een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Marinisse te St. Laurens, Terwoert te Koudekerke, F. P. Polderdijk te N.- en St. Joosland, A. de Visser te Grijps kerke en Van Hekken te Serooskerke. Waarde. In de Vrijdagnamiddag ge houden zitting van den gemeenteraad, werd afwijzend beschikt op het verzoek van de afdeeling Krabbendijke van het N ederlandsch Onderwij zersgenootschap om de onderwijzers te verzekeren tegen ziekte. Het hoofd der school en de onder wijzers werden benoemd tot het geven van herhalingsonderwijs aan jongens. Aan burg. en weth. werd machtiging verleend tot het verhuren van het schoolhof. Ver volgens werd de begrooting dienst 1906 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 8857,95. Kloetinge. In den nacht van Zater dag op Zondag zijn op de hofstede van dhr. Herdink een 20tal kippen dood ge beten. Den volgenden nacht werden er op de naastbijzijnde hofsteden een acht tal gedood. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen gehad met een zwarte kort- harige hond met grijze kop en borst. Wanneer uw berichtgever zich niet ver gist, behoort genoemde hond thuis in Goes. In de Vrijdag te Zierikzee door de Vereeniging tot oprichting en de instand houding van de Ambachtsschoolonder voor zitterschap van den heer J. de Bruyne, gehouden vergadering werd de begrooting voor 1996, in ontvang en uitgaaf op f 6360, met algemeene stemmen vastgesteld. Het salaris van den onderwijzer in het schil deren, den heer De Vos, werd met f50 verhoogd. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren M. Couvée, A. Timmerman en M. van der Linden, die allen de benoeming aannamen. Te NoorJwelIe is bij enkele candi- daatstelling tot lid van den raad gekozen verklaard de heer C. Moeliker. Vlissingen. De assistent der Poste rijen J. Verstelle te Breskens wordt op verzoek met 1 Nov. a. s. als zoodanig overgeplaatst naar hier, zulks in de plaats van A. A. Noest, die op 1 Oct. j. 1. de dienst bij de posterijen heeft verlaten met recht op pensioen. De katholieke kiesvereenigingen op Zuid-Beveland zijn aangesloten bij de centrale kiesvereeniging te Hulst. Het plan moet echter bij de besturen dier kies vereenigingen bestaan om zich van deze centrale af te scheiden en uitsluitend deel te blijven uitmaken van de centrale kat holieke kiesvereeniging te Goes. Alle negen de anti-havenmannen te Zaandam die als lid van den Raad hun ontslag genomen hadden, zijn herkozen. De verhouding blijft 10 voor en 9 tegen de havenplanneD van B. W. In het ziekenhuis op den Coolsingel te Rotterdam is het diploma van zieken verpleegster 0. a. uitgereikt aan mejuffr. F. H. Gasille. Een bakker te Medikhuizen kwam Zaterdagmorgen tot de treurige ontdekking dat zijn trekhond en zijn varken dood lagen, tengevolge van hun toegediend vergif. Vrijdag is de wed. Nabben te Broek huizen 100 jaar geworden. Zij is nog zeer kras, en gaat nog te voet naar de kerk over een afstand van een half uur. In 't dorp en in de kerk was het lieden groot feest ter eere van deze oude jubilaris. Een bewoner van den Oppert te Rotterdam heeft een nieuw middel in practijk gebracht om zijne schuldenaars tot betaling te dwingen. Hij heeft namelijk eenige jongens in dienst genomen, die hij voorziet van banden, vast gemaakt rondom de armen en waarop het woord wanbetaler staat. Die jongens stuurt hij zijne niet betalende cliënteele op het dak. Zoo ook gisterenmorgen, waardoor in de omgeving van de Meermansstraat een volksoploop werd veroorzaakt, waaraan de politie een einde moest maken. In Friesland worden in de laatste dagen veel hazen gevangen. Door den verhoogden waterstand zijn zij uit hunne schuilhoeken in de slooten verdreven en hebben zij de laag gelegen terreinen ver laten om de wijk te nemen naar de hooger gelegen gronden, waar ze zich meermalen in groepen van zes a acht stuks ophouden en voor de jagers een mooi schot opleveren. De meeste van de geschoten hazen worden verzonden naar de beide provinciën Hol land, naar België en naar Frankrijk. De prijzen wisselen af van f 1 tot f 2,10 per stuk. Jenever en Stemmen. Het volgende is volgens het Kath. Huisgezin te Baard wijk in de Langstraat gebeurd 't Is Zondag, de dag voor de stemming. Door de menschen, die kerkwaarts gaan, wordt niet anders gesproken dan over de stemming, over de candidaten, die gisteravond Zaterdag goed getrakteerd hebben. Met 'n zekere span ning gaan ze tempelwaarts, nieuwsgierig of de kapelaan niet over het stemmen zou preeken. Maar neen, de kapelaan werpt geen parelen voor de zwijnenEn nauwelijks is de kerk uit, of huurlieden, vrienden en kennissen zoeken elkaar op, vragen elkaar af naar welk café zij zullen gaan en... de jenever, die den candidaat naar den zetel zal spoelen, vloeit reeds over vloedig. Het eene rondje na het andere wordt gegeven. De jenever-candidaat wordt voor zijn gulheid nu eerst voor goed als een goed lid beschouwd. Een strijd gaat er woeden tusschen de twee candidaten, wie het meeste Jenever zal geven. En zoo gaat het den geheelen dag en in ieder café. Huisvrouwen en kinderen ziet men Ioopen zoeken in cafés, waar vader toch blijft, 't ls reeds vijf uur en nog is hij niet komen eten, wat hij anders reeds 0111 twaalf uur of half een placht te doen. Ha, daar staat hij. Maar zou hij meegaan Neen nog niet, nog eerst eentje nemen. „Kastelein, schenk nog eens in. 'tls voor den candidaat hoor 1" De kastelein lacht en schenkt hem weer voor de zooveelste maal in. Met bevende hand wordt het glaasje vastge nomen en naar den mond gebracht. Doch eer het daar is, is reeds de helft van het vocht er uit gevallen. Het verpestend vocht doet reeds werken. Eindelijk daar gaat hij mee met vrouw en kind. Langzaam strompelt hij, terwijl de regen aldoor neersijpelt en de straten in een modder poel herschept, vooruit, nu en dan tegen den grond vallend, waardoor hij er op 't laatst uitziet als een slfjkmassa. Goddank, zucht vrouw of kind, als zij thuis zijn gekomen. Men tracht nu den dronkaard (stemmer) naar bed te krijgen om zijn roes te laten uitslapen. Maar neen, hij wil niet, hij moet weer weg, weer gaan „stem men", nog meer jenever voor den candidaat gaan verzwelgen. En ondanks het bidden en smeeken van zijn vrouw en ondanks het gehuil zijner kinderen, die hem weenend naroepen „ach vader, niet meer gaan drinken", gaat hij toch heen, toch gaat hij zich nog meer ver dierlijken. Weer wordt gedronken en in de café's, waar het drukker is dan met kermis, wordt druk gesproken over een gullen candi daat. Er wordt door die door den jenever bedwelmde mannen gesproken wat door hun candidaat zooal zal worden gedaan. Eindelijk is het politie-uur daar. De cafés worden ont ruimd, en de aldoor nog druk redeneerende mannen gaan naar huis. Doch de woorden worden verkeerd begrepen, men is het niet eens, en een vechtpartij is het einde. Thuis wordt vader door vrouw en kinderen angstig verwacht, want als vader „zat" is dan is hij zoo boos. Ziedaar, een vooravond van den stemmings dag. Wat geluk dat de burgemeester had be paald dat op dien dag de café's gesloten moesten blijven. Wie weet wat de jenever anders had uitgewerkt! Wordt het geen tijd, hoog tijd dat aan zulke toestanden een einde wordt ge maakt Van een duim en een kikker. Een eenvoudig gekleed manneke treedt het spreekvertrek van een neus- en keelarts te Groningen binnen. Een pijnlijke trek ligt op zijn gelaat. Zijn rechterduim is met doeken omwonden. Voorzichtig wordt de hand vooruitgestoken. Hij zegt reeds langen tijd een zwerende duim te hebben en nu is hij ten einde raad in „de stad" gekomen om hulp te zoeken bij een „eerlijkschen" dokter. De doeken worden afgewikkeld. Ernstig kijkt de dokter daarbij toe. Hij verwacht een ontstoken duim te zien, en hij zietvier pootjes, netjes naast elkaar gelegd en kleine spier- trekkinkjes uitvoerende vier groene pootjes, nog vastzittende aan een groen lichaampje, waarin de duim is gestoken. Niet prettig voor zoo'n kikvorsch „Raad van 't boertje", zegt de patiënt. „Je haalt er de ingewanden uit, terwijl 't dier nog leeft en brengt dan den zwerendeu vinger er in. Is 't dier dood, dan neem je een ander". „Een kikker is zuiver", vervolgt de patiënt, „en taai, neen maar, hij leeft nog eenige uren na zijn dood. Ik heb er eenige meegenomen". En meteen haalde hij uit zijn linker-jaszak een handvol le vende kwakers. De dokter legde om den duim een voorloopig verband en zond den patiënt naar het ziekenhuis. Vrijdag is de knecht, van de wed. Silfhout te Velp, die verdacht werd, haar in den kelder geworpen te hebben en daarna diefstal gepleegd, uit het huis van bewaring te Arnhem ontslagen. Het blijft nog eene duistere zaak, hoe alles zich heeft toegedragen. Vrijdagavond had te Meerssen op de mijn Oranje-Nassau een 16-jarige jonge ling het ongeluk, in de brikettenfabriek in een bassin te vallen. De machinerieën stonden onmiddellijk stil. Na een uur werd de jongeling met veel moeite als lijk uit het vuil gehaald. Een boeren zoon te Loonopzand zou de strengen van het paard losmaken, waarmee de vader aan het ploegen was. Hij krijgt van h»t nog jonge dier een trap, slaat achterover en het paard, dat op den loop gaat, snijdt hem met den ploeg over het hoofd, zoodat de hersenen uitpuilden en zelfs op den akker spatten. De jongen overleed aan de gevolgen. Te Amsterdam is een In disch oflicier gestorven, nadat hij bewuste loos en bijna gestikt op zyn slaapkamer gevonden was, waar hij een gaskacheltje had laten branden. Zijn beide dienstboden die in een hooger gelegen vertrek sliepen, hadden insgelijks groot gevaar geloopen. en alhier is een schuitenvoeder op de Handelskade van zijn schuit in het IJ gevallen en verdronken. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Het 13-jarig© eenige zoontje eener weduwe te Wierum, die op zee gegaan was om zijn moeder haar taak te verlichten, is op de Dollard bij een der jongste stormen over boord geslagen en verdronken. De schrijver der rubriek «Langs de straat" te Amsterdam beschrijft weer het volgende door hem bijgewoonde leuke tooueeltje 't Was 'n Judas van 'n beest, valsch, met gemééne streken, 't Was de fmgst van de steeg en de schrik in eenzame nachten. Van d'r miauwe had alles, wat mensche lijk en vrouwelijk was, 't op de zenuwe, rejaal't Was niet alleen 'n valsche kat, maar óók 'n boeve-kat, 'n schurke-kat, 'n dieve-kat, die stal als de rave, en meer op kon vrete als n ménsch. Onderhandelingen waren aangeknoopt met de juffrouw van één hoog, eigenares van twéé kamers én van Mimie, om 't treiterige beest te verdrinken. En toe se niet wou, was 't n óórlog geworde, op leven en dood. Juffrouw Kloase, die 'n komenijs-zaak hield, welke zaak door de kat gewoonweg werd belegerd, dreigde met de pelisie. Juffrouw Blaauw, die 'n waler-en-vuur-nering drééf, dreigde met den dood. Juffrouw Btooter, die eens in de week gebrade spek at, dreigde weer met wat anders. Niets hielp. Geen smeeken, geen bidden, geen vloeken, geen schelden, geen dreigen, geen treiteren, geen vuistschelden. Niets. De juffrouw van één hoog, van twee kamers en van Mimie blééf onbewogen, en koesterde poesje in 'n oude, wijde, warme pantoffel en knuffelde het als ware het volkomen, dóór en dóór, naïef, on schuldig. Toen organiseerde zich in de steeg 'n comité, dat de kat wou vermóórden. En toen 't dier zich te goed deed aan 'n ge stolen leverworst-in-'t-zuur van de komenijs- juffrouw, toen was dit bijna d'r galgen- maal geweest, als niet. De juffrouw van één hoog, die twee kamers en een poes had, dutte in de achter kamer in het vóórvertrek dutte Mimie, héérlijk na de leverworst. Toen klommen 'n paar ape-van-jonges langs 'n ladder en kropen door het opengeschoven raam. Ze pakten ieder had 'n stuiver gekregen voor hun beulswerk het dier bij d'r nek, en stopten d'r in 'n vuile gonjezak. Van de ladder af was in 'n oogwenk geschied. Edoch het ging niet zonder gerucht, en toen de juffrouw van één hoog de verdwenen poes zag, en de ladder, en de sarrende stem hóórde van buurvrouw beneden toen vloog ook zij op straat langs de trap vliegensvlug. Het werd een wilde jacht. Jongens, die 'n stuiver kunnen verdienen, Ioopen hard. Juffrouwen die 'n poes hebben verloren, Ioopen óók hard. Hoop op winst geeft snelle beenen angst voor verlies evenzeer. De kat bewoog zich krampachtig in den zak. En 'n m'nheer, die de jongens zag, én het bewegen van Mimie, dacht met konijnen- dieven te doen te hebben en niét met die naren der gerechtigheid. De m'nheer greep den knaap, die den zak droeg, in z'n kraag, en hijgend kwam de juffrouw-van- één-hoog. Het éérste, wat ze deed, was d'r lieveling bevrijden en d'r streelen het tweede d'n mijnheer bedanken, het dérde den jóngen om z'n ooren slaan, venijnig. Triomfantelijk kwam ze terug mét Mimie. De steeg broedt op nieuwe aanslagen en er heeft zich een ander comité gevormd. Op het speelterrein van een jongens school in de nabijheid van Remiremont kwam eergisteren een dolle hond binnen- loopen. Het schoolhoofd wierp zich held haftig op het beest, dat hem echter zoo hevig in de hand beet, dat hij dadelijk naar het instituut Pasteur te Parijs gei bracht moest worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2