NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 20. 1905. Dinsdag 24 October 20e Jaargang. ""reclames. CHRISTELIJK- HISTORISCH Een slem voor Bilderdijk. Buitenlandsoh Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Behoort Goes te helpen. Rechtszaken. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02°. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. In de groene Amsterdammer breekt de heer Muller te Utrecht een lans voor betere waardeering van dezen rens onder Neder lands geleerden, taalkenners en dichters. Aan zijn waardeerend opstel ontleenen wij, verkort, het volgende „Reeds herhaaldelijk heb ik een stand beeld bepleit voor Multatuli. Zal Bilderdijk het eerder erlangen In elk geval, hij heeft er, in zekeren zin, eerder recht op. „Ik ben niet de eerste die het plan oppert van een gedenkteeken voor Bilderdijk. Wap had reeds bij het 4e Taai-Congres te Utrecht Bilderdijks ophanden honderd sten geboortedag 7 September 1856 ter sprake gebracht, en den wensch geuit dat men dit tijdstip zou waarnemen om te Amsterdam een gedenkteeken voor Bil derdijk op te richten, waartoe de beeld houwer Royer (2) een schoon gedacht ont werp, met de zwaan van den Maeander (3) in top te bezichtigen had gegeven. Hij voegt er evenwel bij dat zich tegen het beoogde plan een heftige iveerstand open baarde. „Wij schrijven thans 1905, en over een jaar 7 September 1906 zal er gele genheid zijn Bilderdijks honderdvijf lig sten geboortedag te vieren. Zal de tegenstand dan zwijgen Zal men dan eindelijk inzien wat geheel Nederland aan het ontzagwekkend genie van Bilderdijk verschuldigd is Dan bepleit de schrijver een Bilderdijk- archief. „Alles moet verzameld worden wat de nalatenschap uitmaakt van den grootsten Nederlandsclien zanger. Grootste zanger, ongetwijfeld, wanneer men let op zijn veelzijdigheid. Grootste genie, breeder en veel omvattender dan zijn kunstbroeder Vondel. „Was Vondel dichter, lyrisch dichter, dramatisch zanger, Bilderdijk was bijna in alles zijn evenknie. Maar hij was daar naast nog veel meer. Hij was groot geleerde uitmuntend taalkennerbegaafd teekenaar, grondig rechtsgeleerde en geestig beoefenaar der geschiedenis. Een reeks geschriften strekt daarvan ten bewijze. En nog veel onuitgegeven handschriften wachten op de hand van verzamelaars, wijl die ook daardoor het beste monument zullen oprich ten, dat aan Bilderdijk door het nageslacht kan worden geschonken". De schrijver bepleit een overbrenging van al die verspreide, verborgen gehou den geschriften in het Rijks-Museum, zoo voor Vondel als voor Bilderdijk. „Letterkunde en schilderkunst hangen ten nauwste samen. Vooral bij onze twee groote nationale verzenschrijversdie zoo voortreffelijke schil ders met het woord, met de taal geweest zijn. Zal men in den boezem van ons koopmansvolk dan nooit iets voelen voor een grootsche schepping? Zal Nederland dan altijd klein en kleingeestig blijven tegenover zijn weinige groote mannen „Bilderdijk was een geest, te verge lijken met geesten als Dante en Goethe. Partijzucht en kleinzieligheid hebben deze waarheid telkens weer doen vergeten. Hadde hij niet in hetNederïandsch, maar in een groote wereldtaal geschreven, zijn naam ware bekend en geëerd in geheel Europa, terwijl hij nu, helaas, nog niet genoeg tot de wereldletterkunde is doorgedrongen. „Als Dante (4) was hij een christen- (1) Dr. J. J. F. Wap, een Katholiek, geboren te Rotterdam 1806, overleden 1880, promoveerde in 1837 tot doctor in de wijsbegeerte; zelf doctor gaf hij onder anderen de dichtwerken van Bilderdijk uit. Red. Zeeuw. (2) Royer, bekend beeldhouwer, vriend en geestverwant van Da Costa en Bilderdijk. Red. Z. (3) Maeander is een rivier in Klein-Azië, ontspringt in Phrygië en valt tusschen Priene en Milete in de Aegaeische Zee. Red. (4) Dante, Italië's groote dichter, een der grootste van alle volken en tijden. Geboren te Florence in 1265. Hij bestudeerde te Padua en Bologna de letteren en wijsbegeerteen te Parijs en Oxford de godgeleerdheid. Aan ver scheidene oorlogen nara hij deel. Hij schreef dichtereen grootsch beschrijvend poëet. Zijn „Ondergang der Eerste Wereld" is in opzet en opvatting met de verheven schepping van Dante vergelijkbaar. Als Goethe (5) beoefende en omvatte Bil derdijk alle ivete?ischappen van zijn tijd en offerde hij ook met smaak aan de teeken kunst en andere scheppende kunsten. Wèl was hij bekrompener, behoudender (6) in zijn levens- en wereldbeschouwing maar daartegenover kan worden aangevoerd dat hij in taalkennis en in sommige bijzondere wetenschappen, zelfs een Goetlie achter zich laat. ii Hel wordt meer dan tijd dat de eenzijdige bevoorrechting van Vondel eens ophoude C). Na anderhalve eeuw moet het eens luid en duidelijk worden gezegd dat Bilderdijk, niettegenstaande al zijn eigenaardigheden en onvolkomenheid (die bewonder ik niet, maar ik begrijp ze) toch in menig opzicht het grootste letterkun dig genie is geweest, dat de Nederlandsche natie tot nu toe heeft voortgebracht. De werken van dien man zijn niet alge meen bekend. Een goede uitgave bestaat alleen van zijn verzen. Zijn geheele let terkundige nalatenschap is onvoldoende ver spreid. Geen archief is daar zooals het gesticht is voor Vondel, en zooals Bilder dijk nog veel meer dan Vondel verdient. Geen kunstrijk standbeeld vereeuwigt Bil derdijks en onzen letterroem Is het genoeg, Nederlanders P «Bilderdijk is iemand geweest, tegenover wien het volk nog alleszins een duren plicht heeft te vervullen. Zijn beeld moet dus in het volle licht tvorden geplaatst. En dit kan alleen door een volledige ver zameling van zijn geheele letterkundige nalatenschap. «Ik breek hier volstrekt geen lans voor Bilderdijks bekrompen oranjezucht, noch voor Bilderdijks verouderde, ofschoon bij hem ook dikwijls grootsche, wereldbe schouwing (9). Maar wel voor zijn schit terend taaigenie, voor zijn tooveren met onze schatrijke moedertaal, voor den ver- bazenden omvang zijner wetenschapvoor zijn huldigen van een ideaal en idealen waar door hij meestal bittere armoe heeft ge leden, voor het door en door vaderlandsche en Nederlandsche, dat wij bij niemand misschien beter dan bij Bilderdijk kunnen waardeeren. «Door groot en grootsch werk te schep pen, en door het groote werk onzer voor gangers te waardeeren, daardoor en daar door alleen kunnen wij in den nationalen wedstrijd der volken onzen rang behouden. Maar helaaswat Carlyle noemde hero ivorship (10) ontbreekt ons. Wij zijn meestal vele wetenschappelijke werken. Onder zijn dichtwerken is »Divina Commedia< de meest genoemde. (5) (v.) Goethe (Johan Wolfgang von Göthe), geb. 1749 te Frankfort a. d. Main, overleden te Weimar 1832. Hij schreef den roman Werther; tal van zijne dichterlijke scheppingen getuigen van zijn diepte van opvattingkracht van taal en rijkdom van verbeelding. Red. Z. De vrijzinnige schrijver noemt Bilderdijk van zijn standpunt bekrompen, behoudend bewijs dat hij zich nog in den gedachtengang en de levensbeschouwing van den ch r i s t e n Bilderdijk niet weet in te leven. Wat lnj be krompen noemt, is voor ons ruimte van blik, dewijl Bilderdijk zich ook als dichter ge steld had onder de tucht van Gods Woord en de leiding des Heiligen Geestes. De beste christen is de grootste dichterRed. Zeeuw. (7) Welk een breede opvatting! Welkeen schril contrast met het feit dat o schande voor het toenmalige Nederlandin 1823 en vervolgens om zijne beginselen gehoond, in letterkundige kringen geschuwd, en uit zelfs de geringste staatkundige betrekkingen geweerd werd. (8) Dat standbeeld had men wel veil in Rotterdam voor Tollens, den vertegenwoor diger van den koopmansgeest, het Nuts-libe- ralisme en de knutselrijmelarfj van voor vijftig jarenRed. Zeeuw. (9) Wij herinneren hier dat het een vrij zinnig man is, die spreekt. (10) Heldenvereering (eerbied voor onze groote mannen). klein en kleingeestig, en knabbelen peuter- ziek aan den roem van die mannen, die Nederland hebben groot gemaakt. De vreem deling moet ons, schande genoeg, meestal het voorbeeld geven van billijker beoor deeling en waardeering. „Wij hebben tot dusver1»al onze groote mannen miskend, loat erger is, ook wel af gemaakt en weggejaagd. Moge dan tenminste het nageslacht billijker zijn Moge althans de nazaat inzien dat wij op de schouders van die groote mannen staan, en dat waardeering en bewondering, zij het ook na het leven, een deel der eereschuld kan afdragen, die wij allen aan die voorloopers en voor ouders hebben „Men spreekt dikwijls smalend van zijn „Geschiedenis des Vaderlands", om een voorbeeld te noemen, maar men vergeet vaak dat ditzelfde eenzijdige werk, waar aan hij trouwens nooit de laatste hand legde, toch geestigvernuftigtintelend, op wekkend en leerzaam is. En nu vermeld ik niet eens al zijne overige wetenschap pelijke geschriften. Zoo zijn bijv. de voorredenen tot zijne dichtbundels Da Costa zag dit reeds goed in letter kundige verhandelingen en kritieken, nog heden de studie waard Bilderdijks keurige vignetten zijn eenigs- zins bekendmaar het woord vignetten drukt den rijkdom niet uit van den voor raad schetsen en ontwerpen, die een blij vende herinnering kunnen worden aan 's dichters fijne hand en geoefende teeken- stift. Van teeken- en bouwkunst, ook van schilderkunst, naar het schijnt, was Bilder dijk zeer goed op de hoogtein zijn Brieven maakt hij daarover tal van geest volle opmerkingen, en in zijn teekeningen, projecten, vignetten, etsen, enz. toont hij zich een zeer verdienstelijk beoefenaar dier zusterkunsten van de Dichtkunst Ziedaar in hoofdzaak wat dr. Muller van dezen ook onder ons christenvolk, helaasveel te weinig bekenden Bilder dijk schrijft. Wij lazen zijn opstel met ingenomenheid, en tellen het niet dat de redactie in een onderschrift zich van zijn beschouwingen losmaakt, dewijl zij het met zijn oordeel over Bilderdijk niet eens is. Onbekend toch maakt onbemind. En wat niet is kan komen. Laten de jonge ren onder ons ernstig vooral onze christen- dichters en -kunstenaars bestudeeren. Ook hier is ons oog op de Vrije Uni versiteit. Daar kunnen en zullen de mannen gevormd worden, die straks ons volk met de vruchten van hun onderzoek dienen. Mannen, gelijk dr. Bavinck het in zijn jongste rede zoo kernachtig heeft uitgesproken en aangetoond die niet jagen naar doode geleerdheid, maar naar levende wetenschap De schrijver noemt in dit verband de De Witten, De Groot, Bilderdijk en Multatuli. Het is al veel gewonnen, wanneer Bilderdijk in de rij dezer miskenden wordt opgenomen. Maar wij noemen er ook Da Costa en Elout, Keuchenius Jen Esser bijom van de thans levenden, met name Kuyper, Lohman en De Visser, maar te zwijgen Red. Zeeuw. Dat de liberalen de sociaal-democraten als tot hen te behooren rekenen, gelijk men in zeker land en in zekere Kamer doet, schijnt ook in andere landen een hebbelijkheid van hen te zijn. In het groothertogdom Baden heeft de uitb.eiding van het stemrecht met de daarop gevolgde aanvullingsverkiezingen aan de Katholieken verscheidene zetels bezorgd, zoodat de liberalen al bang waren dat zij hun meerderheid in den Landdag zouden verliezen. De Badensche pers heeft echter al uitgerekend dat er geen gevaar is, wijl de sociaal-democraten mo gen worden meegerekend De Belgische regeering heeft op'toogen- blik bij de verdediging van haar door- steekontwerp den meesten last van haar naaste vrienden. De meeste leden der Kamer die tegen het ontwerp spraken, zijn clericalen. De Kamer besloot het voorstel voor het sluizenkanaal, en dat voor het onderzoek door een commissie in over weging te nemenen de regeering heeft zich daartegen niet verzet. Zij zal nog heel wat water in haar wijn moeten doen om dit ontwerp er door te krijgen. De spoorwegstaking te Moskou breidt zich uit. Bijna alle lijnen, uitgezonderd de lijn Moscou-Petersburg staan geheel of gedeeltelijk stil. De stakers eischen pers- en spreekvrijheid en een achturigen arbeidsdag. Het verkeer op de meeste van Moskou uitgaande spoorweglijnen werd heden ver hinderd. De All-Russische Spoorweg-bond vaardigde een manifest uit om een alge meens spoorwegstaking tot stand te brengen ten einde politieke eischen vervuld te krijgen. Uit Marokko kwam heden bevredigend nieuws. Thans blijken de gevangen En- gelschen pas losgelaten te zijn. Het schip „Pathfinder" kwam Zaterdag te Tanger aan met den broeder van Valiente, den rooverhoofdman, aan boord, die als uitwisseling moest dienen. De sheriff van Wagan wist gedaan te krijgen,dat Valiente de uitwisseling toestond. Zondag kwam de Pathfinder te Tanger aan met de vrij gelatenen. Tot 15 October waren in Pruisen 275 choleragevallen voorgekomen, waarvan 90 doodelijk. Te Londen is Zaterdag het Nelson- feest gevierd. Het was zeer druk in T rafalgar-Square. Jn den namiddag had op dat plein een indrukwekkende plechtigheid plaats, waar bij de bisschop van Westminster een gebed uitsprak. Daarna ging ik naar de Alberthall, waar tienduizenden wachtten. Er was daar veel enthusiasms. Nadat mrs. Tree Kipling's gedicht had voorge dragen, werd den Japanschen marine attaché Koeroeraki een buste van Nelson bestemd voor admiraal Togo aangeboden. Koeroeraki bedankende, noemde de En- gelschen Broeders ter Zee Aan Keizer Wilhelm is ook een buste van Nelson aangeboden. Ook in andere deelen der aarde vierde men den Trafalgar-dag. Onder anderen Canada, waar zelfs Fransch Canadeezen onder protest der Fransch Canadeesche pers aan de feesten deelnemen. Pobjedonestzef krijgt ontslag. Deze ver volger der Stundisten, der Joden, der Finnen, voorzitter der Grieksche Synode, vijand van den vooruitgang is tot ont slagaanvrage genoopt door het plan der Kobeko commissie in zake de persvrij heid, en het aannemen van het beginsel van den constitutioneelen regeeringsvorm door den Tsaar. Heengegaan zonder begeerd te zijn, zal het ook van hem heeten. Mannen van zijn slag mogen in één adem genoemd worden met Farao, Herodes, Nero, Alva, Granvelle, Combes en dergelijke. Uit Christiania verneemt men dat het Storthing morgen zal beslissen over de quaestie republiek of koninkrijk. Een groote minderheid van een derde der leden (ruim 30) onder aanvoering van den oud-minister-president Behr is voor de republiek. Zondagavond trad hij in een vergadering van duizend personen tot aan prijzing van dit beginsel op. De vergade ring nam een voorstel aan ten gunste van een volksstemming voor de republiek. Het zal echter wel op een middenweg, een overgangstijd uitloopen; en de geluk kige Koning wordt dan prins Karei van Denemarken, achter-achterkleinzoon van Willem I, koning der Nederlanden en ach terneef van Wilhelmina der Nederlanden, als achterkleinzoon van Prins Frederik, kleinzoon van Louise der Nederlanden die gehuwd was met Koning Karei XV van Zweden. Hij is dus achterneef ook van Koning Oscar van Zweden, den tegen- woordigen Vorst. Tokio vierde Zondag leest, wijl deJa- pansche vloot weer thuis is. Togo hield zijn openlijken intocht ten einde den kei zer den terugkeer van de vloot uit den oorlog te melden hij werd begroet door ministers, generaals en diplomaten en was vergezeld van de admiraals Kataoka, Dewa en Kamimura en hun staven, zij reden in keizerlijke rijtuigen naar het paleis, waai de Mikado het rapport ontving en warm de diensten prees, bewezen door de ad miraals, de officieren en de manschappen. Geheel Tokio is op straat en het afvuren van kononschoten en de vroolijk bewe gende menigten maakten te zamen dezen dag tot een heugelijken. Dit kleine artikeltje afkomstig van Steen bergen kan een groot aantal lijdenden hier te Goes helpen en wij moeten den edelmoedigen geest van onzen] buurman bewonderen voor de bereidwilligheid, waar mede hij spreekt om het goede nieuws voor ons welzijn te verkondigen. De heer J. Koevoets, wonende Dam A 75 te Steenbergen, meldt ons Het is thans reeds acht maanden dat ik aangedaan ben geweest met een bedroevende nierziekte, waardoor ik onophoudelijk een vlijmende pijn in den rug had. De pijn was van dien aard, dat ik nauwelijks meer kon bukken en wanneer ik mij dan wilde op richten, moest ik mij moeite doen, om het niet uit te schreeuwen. De urine was immer erg troebel en wanneer zij eenigen tijd gestaan had, bevond zich een laagje bezinksel op den bodem. Ik werd ook veel geplaagd door duizelingen en gevoelde mij steeds lusteloos en vermoeid|oen mij overal zulke gunstige resultaten be kend werden door het gebruik van uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen wenschte ik hier ook een proef mee te nemen. Ik was zeer gelukkig toen ik reeds na de eerste week een groote beterschap kon waarnemen en toen ik twee doozeu ge bruikt had, was mijn pijn verdwenen. Na zulk een voorspoedige genezing, voel ik mij gedrongen U mijn dankbaarheid te toonen, door deze merkwaardige pillen aan elk nierlijder ten zeerste aan te be velen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Tast elke verkoudheid die gij hebt den rug aan, wat rillingen veroorzaakt, die gevolgd worden door het niet geregeld werken der nieren Gevoelt gij u ge prikkeld door kleinigheden lïebt gij koude handen en voeten Lijdt gij aan rheumaliek, hoofd- en rugpijn, wordt Uw urine abnormaal en vormt zich daar steen Indien eenige dezer verschijnselen zich bij U voordoen, kunt gij aannemen dat gij lijdt aan zwakte of ziekte der nieren en deze verschijnselen zijn de voorboden van een ongesteldheid van meer ernstigen aard. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die de heer KOEVOETS gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij de Firma NATHAN EMANUELen te Middelburg bij den Heer Joh. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10.vóór zes doozen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens strooperij J. C. L. Cz., Middelburg, M. J. K., L. L. G. d. P., Vlissingen, tot f 1 b. s. 2 d. h.f P. C. A., Koudekerke, tot f 12 b. s. 5 d. h.straatschen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1