SCHOUWING GELDLENINGEN Wat zegt U ~W. VEEHOUDERS!- Huidziekten Aambeien Middelen Openbare Verknopingen. Afloop Yerkoopingen enz. Adwertentiën. De nieuwe Kaehellak. Donderdag 26 October 1905. 1000 Staalpillen HOOFD- El TANDPIJNMIDDELEN, Hoestverzachtende Middelen Oline boomen, openbaar verkoopen i°. 9 zware ölmeboomen, 226 zware Ölmeboomen, 387 zware Ölmeboomen en 4 Esscheboomen, 4°. 27 zware Ölmeboomen, bij A. HUBREGTSE. 30 zachte UIT UK pms. Marktberichten. dekken. Komt spoedig! ITOIKIKTEIII In flac. a f 0.25, f 0.35, f 0 50, f 0.75. VERBETERDE v/h S. NI. Boogerd, Wegslooten, Heulen en Dammen, ül fl,franco per post f 1,15. Drogisterij „DB STER", LEESBIBLIOTHEEK Boekh. HOPSTER, Goes. DROGISTERIJ „DE STER", 1 zwart Merriepaard oud 16 jaren, 1 licht bruin Merriepaard oud 13 jaren, 1 zwart Merriepaard oud 9 jaren, 1 zweetvos Merriepaard oud 5 jaren, 1 bruin Merriepaard oud 2V2 jaar, 1 bruin Merriepaard oud IV2 jaar; 8 Melkkoeien, 2 vare Koeien6 tweejarige Vaarzen, 8 jarige Vaar zen, 10 Kweekkalvers, 2 Schapen, 6 Varkens, 2 Karnhonden, 50 Kippen en Hanen, 7 Kaapsche Eenden 1 Veerwagen, 2 Menwagens, 1 Driewielskar, 1 Waterkar met vat, 3 Ploegen, 13 Eggen, 1 Rolblok, 1 Bokkenwagen, 1 Tweepaards- Maaimachine, 1 Eénpaards-Maai- machine, 1 Dorschmachine, 1 Ros molen, de helft in een Hooihark, de helft in een Molbord, Arreslede, Veldslede, Handblok, Sleepdeur, Voorsleeper, Slijpsteen, Kooktoe- stel, Windmolen, 2 Kortmolens, Mangelmolen, Geeselstoel,Vleesch- blok, Kiekenrennen, Kaashorde, Meelkist, Spekstander, Tobben, Ladders, Trappen, 2 Kruiwagens, Reepen en Blokken, Kort- en Lang- touwen, losse Wielen, 1 stel Wa- genveeren, 1 groot Vluchtwiel, Planken, Staken, Heuldeelen, Scha penhok, eene partij Mangels, Muts aards, de Mestput, Paardenwant. Landbouw-, Melkers- en Zolder-g-ereedschappen, Karn, Roomtonnen, Botertobbe, Emmers, Melkkannen, Blikken Teelen, Schalen, Balans en gewich ten, Bascule, Maten, Zeeften, Zak ken, Jukken, Kabinet, Bureau, Tafels, Stoelen, Bedden, Kachel, Trapnaaimachine, 80 kilo gerookt Spek en meer andere goederen. publiek verkoopen: dienst verricht hebben, doch enkel en dan naar wij verstaan, slechts gedeelte lijk aan ambtenaren, die tijdens den oorlog in functie zijn gebleven. Prinses Louise van Coburg is, naar zij aan een Parijsch blad mededeelde, thans voor een Hongaarsche rechtbank zelf een proces tegen haar echtgenoot begonnen, daar zij de competentie van de rechtbank voor Gotha niet erkennen wil. De voornaamste der Oostenrijksche socialisten Victor Adler werd te Reichers- berg met een groote meerderheid tot lid van den Rijksraad gekozen. VredeHoe de mogendheden bezig zijn zich te wapenen, kan blijken uit de mededeeling van de kanonnenfabriek Vickers Co. aan de Servische keurings commissie, dat zij voor drie jaar bestel lingen heeft en dus geen nieuwe kan aan nemen. Te Minsk hebben kozakken een straatbetooging van pl.m/800 werklieden uit elkander gejaagd, waarbij veel men sehen gewond werden. Het polytechnicum te Riga is gesloten. Bij de begrafenis van slachtoffers der jongste opstootjes heb ben te Jekattrinodar in Zuid-Rusland ko zakken gevochten met een volksmenigte. Gedurende deze ongeregeldheden werden de buffetten van het station geplunderd. Ook hier vielen vele gewonden. Den vol genden dag herhaalden zich de woelingen, waarbij van de soldaten 3 man zwaar gewond werden. De commissaris en een agent van politie liepen bovendien een leelijk pak slaag op. Concessies. Hel Poolseh en Lithausch zijn bij beschikking van den Tsaar voor- loopig toegelaten bij het onderwijs op de particuliere scholen in Polen, alleen voor het onderwijs in de geschiedenis en de aardrijkskunde is het Russisch verplicht. De Polen zullen echter hun actie voort zetten totdat ook op de openbare scholen deze talen zijn toegelaten. In Duitschland zal deze concessie de regeering niet aan genaam zijn, daar zij koren op den molen is der Duitsche Polen. Bronsveldiaansch. In een driestar onder dit opschrift lezen wij in „De Stand." De Friesch-Christelijk-historischen pogen een bond voor het geheele land op te richten een Christelijk nationalen bond. In hoeverre de poging slagen zal, dient te worden afgewachtdoch alvast meldt dr. Bronsveld zich aan als bewonderaar van den nieuwen bond. Of dit ook een aanbeveling is voor het streven der heeren Wagenaar c. s., zal wel door zeer weinigen, zelfs van de meest vurigeFriesch-Christelijk- historischen, beaamd worden. Dr. Bronsveld, die sinds 1884 steeds dapper streed om het liberalisme op de been te houden èn de Friesch-christelijk- historischen, die immers beweren princi pieel veel zuiverder en sterker te staan dan de anti-revolutionairen Voorwaar, wèl een vreemde, een zeer zonderlinge combinatie. Het zonderlinge komt ook uit in den wenk, dien de heer Bronsveld geeft aan zijn nieuwe vrienden. Dezen wenk, om niet te veel invloed te verleenen aan mannen, die lid zijn van de Tweede Kamer, of getoond hebben dit wel te willen worden. Echt Bronsveldiaansch. Critiek, altijd maar critiek op hetgeen Kuyper en Lobman voorstaanmaar om het anders te doen, dat is voor de heeren een heet hangijzer. Ze verkondigen nog wel theorie, maar ze zijn vol angst voor de practijk. Buiten de Kamer schetteren en men gevoelt tegelijk, dat als één hunner met de praktijk in het Parlement in aan raking komt, hij voor hun vage theoriën een gevaar kan worden. Daarom vooral niet veel invloed aan hun eigen Kamerleden. Misschien ware het nog beter, in 't geheel geen van hun mannen naar de Kamer te zenden dan bleef de critiek alleen aan 't woord en konden ze heerlijk aan 't afbreken blijven. Dr. Bronsveld deed trouwens nooit anders. Een stem uit Indië. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" van 15 Augustus j.l., spreekt op de volgende wijze over den leider van het Kabinet, Mr. de Meester, die een korten tijd in Inclië werk zaam was. «En Mr. Th. II. de Meester zijn wij dan voor goed kwijt Als financieele specialiteit door Minister Pierson naar Indië gezonden om onze verwarde financiën weer op streek te brengen, heeft Indië geduldig gewacht op de geduchte hervormingen, die de heer De Meester zou brengen. Het wacht nog En de nieuwe proef met den bezuini gingsreformator heeft intusschen f36,000 s jaars gekost, plus een flink verlofstrae- tement. i'lee.r Meester, zoo is beweerd, s. vlc®-president van Indië niet doen uj wdde. Van zijn on vruchtbaar- op wetgevend gebied, mag hem daar om geen verwijt gemaakt worden. Heel goed. Maar de heer De Meester heeft nu in Holland zoo'n mooie rede voering gehouden over alles en nog wat van hetgeen lndie noodig heeft om te worden opgegeven uit de inzinking, waar over hij lner zooveel wist te zeggen. Dat was, toen het langzamerhand tijd werd om aan terugkeer naar lndie te denken. De heer De Meester is nu tijdelijk voor zitter van den ministerraad en minister vpn Financiën geworden, beide functies, die hem in staat stellen om zijn goede voornemens in daden om te zetten. Ver loochenen, wat hij pas enkele maanden geleden zei, kan hij moeilijk het is nog geen //Oude plunje" die men weg kan werpen. Wij zullen echter weder gedul dig afwachten, wat er van de mooie be loften komt". Een ernstig ieeken. „Jan van Holland schrijft iii de Stichtsche Courant: Wat 'n ernstig teeken des tijds is toch de ont reddering en ontwrichting van de rechte ver houdingen op het terrein van den arbeid. En dat wordt men nu juist niet het beste gewaar uit krantenberichten of brochures of openbare vergaderingen. Neen, de betrokken personen zelf moet ge er eens over liooren praten in een vertrouwelijk gesprek. Dan voelt ge, dat we de sociale revolutie met groote schreden te gemoet gaan. De zedelijke banden raken hoe langer hoe meer los in de arbeiderswereld, vandaar al de tegenwoordige ellende. Hooger loon, korter arbeidsdag, ongevallen-,ouderdoms-, ziekteverzekering't is alles noodig en nuttig. Maar de kwaal der arbeiderswereld neemt ge er niet door weg. Ja, soms ben ik geneigd te zeggen misschien wordt de hoofdwonde, waar uit de arbeiderswereld bloedt, er nog door ver ergerd. Dezer dagen werd ik daarin weer ver sterkt. Ik had nl. een gesprek met twee jonge artsen, die veel door hun praktijk met de ar beiderswereld in aanraking komenén vanwege de ongevallenwet, én vanwege hun armenprak tijk. De een was werkzaam in Den Haagde ander in Amsterdam en beiden heusch geen aarts-conservatieven, noch kapitalisten. Integen deel, Christen-democraten, in den goeden zin des woords. Maar de blik, dien zij hadden op de arbeiderswereld in onze groote steden, was zeer somber. De onsoliditeit en zedelijke ach teruitgang nam onder haar, volgens hun zeggen, hand over hand toe. Het verantwoordelijkheids gevoel voor zichzelf, voor vrouw en kind, voor patroon en werkman, vermindert al meer. Bru taalheid en speculeeren op publieke kassen en instellingen neemt hand over hand toe. En wie hun het meeste voordeel voorspiegelt heeft hen aan zijn snoer. Vandaar dat de meesten, al weten ze overigens niets van het Socialisme af, toch meeloopen aan der Socialisten leiband in vakvereeniging en in dagen van verkiezing. Kortom, deze beide artsen waren volkomen aan alle illusie gespeend omtrent den tegenwoordi- gen socialen arbeid en wetgeving, die tegen woordig alle partijen op hun program hebben prijken. „Maar wat wilt ge dan", zoo vroeg ik. „Voor alle dingen, zedelijke en geestelijke bewerking van de massa, die nu in onze groote volks buurten, in dit opzicht aan haar lot is overge laten". En toen verhaalden zij mij eenige ty pische staaltjes, hoe door tusschenkomst van een pastoor, de verdere verwildering in een ge zin gestuit was geworden. „Over het alge meen," zoo sprak de Amsterdamsche arts, doet de Roomsche kerk meer arbeid in de groote volksbuurten, dan welk ander kerkgenootschap ook. Bij ziekten, schokkende gebeurtenissen in 't gezinsleven, sterfbed en begrafenis, ge boorte en huwelijk, aanneming en communie, komen Roomsche leeken althans daadwerkelijk met hun kerk en haar dienaren in aanraking. Maar bij de Protestanten is het in dit opzicht treurig gesteld. Als ze nog eens met hun kerk in aanraking komen, is 't zoo oppervlakkig, dat de nawerking van die aanraking gelijk nul is." Dinsdag 24 Oct. Goes, door deurw. Hollmann en Ver hoek half 1 op het Slot beestiaal. Woensdag 25 Oct. Grijpskerke, op Molenzicht door not. Hosang bij J. de Witte half 10 uur inspan. Kapelle, 10 uur op Teekenburg door not. Mulock Houwer 1 zwart veulendra- gend paard 10 jaar, 1 hengstveulen, 3 melkkoeien, stier van 6 maanden, drieling wagen, sleper, 2 eggen, balansploeg, 72 kippen en hanen, stal-, zolder- en melk- gereedschappen, 10000 K.G. best weihooi, 3000 K.G. klaverhooi, aardahpels, uien, beestenpeen enz. Donderdag 26 Oct. Middelburg, 2 uur in de Verge noeging door not Hosang lo. 7780 c.A. bouwl. in Zoutelande in 3 perc. en in massa2o. 2818 c.A. id. en sprink in Koudekerke3o. 4610 c.A. weiland in Ritthem, achter de Kleine Abeele4o. 5730 c.A. id. in St. Laurens5o. 89 A. weiland aldaar 60. 1,3520 H. A. id. in Middelburg bij „Steenvliet"7o. een huis en tuin Seissingel R 195 groot 433 cA. en 80. 5920 cA. weiland in Ritthem achter Kleine Abeele Vrijdag 27 Oct. Middelburg, 10 uur houtzagerij I. de Broekert Co. door not. Verhulst nieuw houtwaren. I e r s e k e door deurws. Hollmann Verhoek half 11 Breedschen dijk 300 oesterzeeften. En om half 1 bij Joosse nieuwe houtwaren. En bij Poleij melk en kalfkoeien, loopvarkens, 9 schapen, rogge en stroo. Zaterdag 28 Oct. Kapelle, 11 uur bij Hanson door not. Lie bert lo. 1480 c.A. bouwl. Rijksweg 2o. 2,0010 H.A, weiland onder Schore, in pacht bij dhr. C. Glerum. En voor dhr. Lindenbergh 1,2060 H.A. boomgaard met 79 c.A. wegeling in Weelmeet. Dinsdag 31 Oct. Middelburg, Notarishuis voormr. Dieleman curator in 't faillissement Alten door not. v. Nimwegen inboedel, kachels, 2 biljarten met toebehooren, brandkasten, 10 uur. Inl. De Groot Hondius. October. Ierseke, 1 uur in de Oesterbeurs door not. Mulock Houwer verpachting 10 perc. bouw- en weiland voor D. Nieuwen- huize. Dondèrdag 2 Nov. Kapelle, half 6 door not. Houwer .wisschen. 's-G ravenpolder, voor erven Pol derman door not. Overman 10 uur inboedel, boeken, timmermansgereedschap, mangels. Dinsdag 7 Nov. Goes, door not. Liebert in het Slot voor dhr. Guljé q.q. 2 uur, boomen te Ovezande, Kloetinge en Rilland. Donderdag 9 Nov. B i e z e 1 i n g e bij v. Hootegem door deurw. Hollmann Verhoek, 11 uur, 150 Olmen. Zaterdag 11 Nov. Hansweert, door not. Schram 176 olmen en 242 canada's. Dinsdag 14 Nov. Goes, bij Boudeling 2 uur voor jhr. v. Merlen door not. Overman boomen. Woensdag 15 Nov. Goes, door not. Pilaar 12 uur in de Prins, de hofstede Den Berg 20,1161 H.A., in pacht bjj H. Mieraseen huis met hoveniering Bergpad 4349 c.A. in pacht bij Jan v. Zweden. Inl. not. v. Reijn te 's-Gravenhage. Kwadendamme, 10 uur door not. Overman Sinidsdijk boomen. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". GOES, 21 October 1905. Peren f2 tot f 3 per kinAppels f 2 tot f 2.50 per kinKroetappels 4 cent per kilo. SCHOUWING. Maandag 23 Oct. Zoutelande. Woensdag 25 Oct., Breede Wate ring en Biggekerke. Donderd. 26 Oct., Oude Kraaiert en 's-Heer Arendskerke. Dinsdag 31 Oct., Meliskerke. Goes. Door den heer A. Corstanje aan den Oostsingel, werd Vrijdagavond aanbesteedhet afbreken van het bestaande woonhuis E 114 en daarvoor in de plaats bouwen een woonhuis, winkel, bakkerij met bakoven en werkplaats. Inschrijvers de heeren G. van Riet voor f 2380W. F. van Riet voor f2345; J. Heijnsdijk voor f 2283 II. van Sprang voor f 2265 en A. Luijk voor f 21ü3allen te Goes. Aan den minsten inshfijver is het werk gegund. Vlissingen. Vrijdag werd aanbesteed de levering van steenkolèn en andere brand stoffen ten dienste der verschillende ge- meente-administratiën en scholen'gedurende den winter 19051906. Inschrijvers: S. M. Visser, Ruhr kolen f 0,88, Eng. kolen fl,34 per H.L.N. B. Bijleveld, Ruhr kolen f0,86, Eng. kolen fl,28 per H.L., korte turf f7,50 per 1000 stuks, brand hout f 8 per Stère C. Pierens, Ruhr kolen f0,865, Eng. kolen f 1,31 per H.L., korte turf f7 per 1000 stuks, brandhout f6 per Stère. TELEGRAMMEN. Westkapelle. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag is alhier ingebroken bij Van Rooijen in de Oranjeboom. Uit een daar opgeborgen negotiekar is ongeveer 80 kilo kaas ontvreemd ter waarde van f 25. Dader(s) onbekend. Amsterdam. Uit Batavia seint men aan Het Handelsblad De Radja van Gowa is nadat hem een geldboete van tien duizend gulden was opgelegd, 's nachts gevlucht. De troepen rukten op naar Goenoeng Sari en raakten bij Padang(?) slaags met den vijand. Onzerzijds twee minderen gesneuveld. De vijand had 150 doodende artillerie nam krachtig deel aan het gevecht. Gedurende den nacht bleef alles rustig. Moskou, 20 October. De machinisten, spoorbeambten en arbeiders van de Mos- kou-Kasanspoor hebben het werk neer gelegd. Het spoorwegverkeer is gestremd stakers verhinderen het vertrek van trei nen. De telegrafisten sloten zich bij de staking aan. Des namiddags begaven zich een 200-tal stakers naar het bestuursge bouw van de lijn Moskou-Jaroslaf-Ar changel, daarna naar het telegraafkantoor. Op beide plaatsen dwongen zij den ar beid neer te leggen. Ten slotte werd de samenscholing door kozakken en politie uit elkander gedreven. In den afgeloopen nacht staakten de machinisten op het sta tion hier ter stede van den Nikolaus-spoor- wegzij schoten op dep hoofdcondueteur van een goederentrein zonder hem teraken. Moskou. 20 October. De werkstakers van den Moskou-Kasan-spoorweg wierpen heden een voor een posttrein tot vertrek gereedstaande locomotief orti. Heden is geen trein in Moskou aangekomen. Op de lijn Jaroskaf-Jaroslaf-Arehangel ver kochten de daarvoor aangewezen beamb ten geen plaatsbiljetten meer, uil vrees voor de stakerstoch gaat het treinver keer door. Reizigers rijden zonder plaats- kaarten op door de conducteurs ingevulde rijbewijzen. Met Mei e e 11 e 31 e i tl benoodigd bij J. SCHOUT, Seisxcg, Middelburg. Melken gsen vereischte. ONTVANGEN een zending Koe- Pottemnarkt. M. J. Timmermans. Geboren PIETER, zoon van P. QUIST Bz. en J. G. J. E. QUIST—VOLLENHOVEN. Goes, 21-10~'05, Voor alle doeleinden verkrijgbaar op kort of lang termijn. Rente en conditiën billijk. Pandbr. en Obligation a vanaf f 100,a 3'/2 en 4'/2 °/o. Fr. br. lett. O, Algem. Z. H. Adv. bur. C. BROUWER, Den II a a g. De stijfsel moet niet op, doch in de goederen zijn. 't Is de vloeibaarheid der ÜRLING'S PAT'ENïSTI.JFSEL die dit doel gemakkelijk bereikbaar maakt. Koog a/d Zaan. 24 JACOB B UIJ VIS. Steeds meer! vraagt men Overal verkrijgbaar. hiervan, en het is toch algemeen bekend dat de ECHTE -> aan scherp concurreerenden -:= prijs worden geleverd -> Desverlangd op 50 cent per week. Hoofdkantoor voor Zeeland: Betaald binnen 6 maanden wordt als CONTANT berekend. Het beste voer om uwe beesten te mesten en de voordeeligste uitkomsten bij uw melkvee te krijgen, is ons eerste kwaliteit g-emengd Krachtvoer. Voor geregelde afname gedurende den winter zeer voordeelige conditiën. Ook steeds voorhandenPaarden- boonen, Platteboonen, Eiwten, Lijnkoe ken, Lijnmeel en andere Voedersoorten. Aanbevelend, Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel, Middelburg. DROGISTERIJ „DE STER", VlusniiirUt. Middelburg. Het BESTUUR van den Polder Ouden Kraayert maakt bekend dat zal gehouden worden op alle bedoeld bij artikel 16 van het Reglement van Politie voor de Polders in Zeeland op Voor Bloedarmoede, Bleekzucht, Zwakte De Apotheek VIERSEN Co., Oosterstraat, Groningenlevert (PILULAE BLAUDIL) Men lette op nauwkeurig adres, billijken prijs, duurzaamheid en gegarandeerde kwaliteit. Tevens verkrijgbaar bij den heer Hugo Wil- lemsen te Middelburg, Lange Delft. VLASMAEKT MIDDELBURG. 1200 uos. 1 cent per dag. 5 cents per week. Vlasmarkt. Middelburg. BIJ INSCHRIJVING TE KOOP staande [in de Snood ij k. Te bevra gen bij F. BURGER, Wemeldingebij wion tevens inschrijvingen worden in gewacht vóór of op 15 November '05. De Notaris J. HOSANG zal op Woens dag den 25 October 1905, voormiddags te 9'/2 uur op de hofstede „Molenzicht" in de gemeente GRIJPSKERKE bewoond door Jan de Witte, in 'liet VOORTS: eene partij benevens: HUISRAAD, waaronder: De veiling van bet beestiaal zal pre cies te één uur beginnen. Op de Hofstede bestaat geen ge legenheid tot stalling. No'aris LIEBERT te Kapelle zal op DINSDAG 7 NOVEMBER 1905, des namiddags 2 ure, op het „Slot Oostende" te Goes, ten verzoeke van den heer F. Guljé te Breda, staande op de hofstede bewoond door dhr. M. Rijk te Ovezande. staande op de hofstede bewoond door dhr. L. Bookman te Ovezande. staande bij de hofstede bewoond door P. Buijsrogge te Kloetinge. staande op de hofstede bewoond door dhr. C. J. van der Werf te Rilland. In perceelen en in massa.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 3