NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 18. 1905 Zaterdag 21 October. 20e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH RECLAÜSS. Euitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Sprokkelingen uit de historie, Wij laten U zelf eordeelen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. XXII. Zooals we reeds vermeldden, kwam de gevreesde ziekte in 1666 met vernieuwde woede binnen Sluis terug. Van uit Holland was zij ook in Vlaanderen, bij name in Brugge overgebracht, en van daar naar 't stedeke Sluis, dat toenmaals een drnk en levendig verkeer met die oude Vlaamsche stad onderhield. Het eerste slachtoffer was eene weduwe uit Brugge afkomstig. Van daar, dat de magistraat van Sluis bij publicatie aan lieden, wonende te Brugge, het inkomen binnen Sluis verbood en verder de noodige maatregelen nam, om zoo mogelijk het voortgaan der ziekte te weren. Zoo werd een afgelegen wijk, „het kwar tier in het bolwerk achter het schutters hof" ingericht en aangewezen tot verblijf voor de aangetaste personen, werden twee „pestdragers" en een „postmeester" aan gesteld ook werd vervolgens op het voorbeeld van andere steden een zooge naamde „kamer van gezondheid'opgericht. Ze vergaderde wekelijks tweemaal, des Woensdags en Zaterdagsmiddags en wel in het kerkportaal, en kreeg de opdracht om met gecommitteerden van den krijgs raad „naar consciëntie" te „disponeeren" over alle zaken, de contagieuse ziekte betreffende. Voorts werd een resolutie (besluit) genomen de scholen voorloopig te sluiten. Doeltreffende maatregelen voorzeker, die voldingend bewijzen, hoe ook onze vaderen behoorlijke voorzorgsmaatregelen niet ver smaadden. Ook de kerk trokken zij binnen den cirkel hunner bemoeienis. Bewoners van besmette huizen mochten niet ter kerk komen, ten minste in geen zes weken. Hadden zij daartegen bedenking, of ge- Voelden zij groote begeerte om met de gemeente optegaan naar het huis des Hee- ren, dan konden deze bezwaarden zich vervoegen bij den magistraat, die dan zou oordeelen of aan hun verlangen zou kun nen voldaan worden en hen zoo noodig een afzonderlijke zitplaats in het kerkge bouw kon doen aanwijzen. Toch gebeurde dit laatste niet ondanks het dringend ver zoek van den kerkeraad, dat toch die genen, die door liefde en barmhartigheid gedreven werden om de aangetaste per sonen te bezoeken en bij te staan, niet met hardheid of strengheid behandeld mochten worden of veroordeeld om hunne huizen te sluiten en zich te onthouden van hel bezoeken der kerk. De magistraat verwees de heeren van de kerk naar de kamer van gezondheid en deze kwam daar ganschelijk niet in. Hoogstens kon den de heeren van den magistraat ver krijgen een biduur, of beter een bidhalf- uur 't mocht niet langer duren dan een half uur iederen dag van 's morgens pre cies acht uren lot half negen waarin volstrekt niet gepreekt mocht worden, alleen maar gebeden „tot afwering van de pestilentiale ziekte, mitsgaders voor den welstand van ons land en de vloot, tegenwoordig in zee zijnde, opdat ze met victorie mocht weder thuis komen". Was het soms een soort wraakneming, over de aanmatiging van den Sluisschen kerkeraad, die bij monde van ds. Maenhout (predikant aldaar van 16651676) den heeren van het stadhuis hun plicht had voorgehouden, om n.l. wat beter toe te zien op een en ander, om de uitbreiding der ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan De heeren hadden ten minste den bij zonderen ijver van den kerkeraad om zich met hunne zaken te bemoeien alles behalve goed opge nomen. Inmiddels kwam er uitkomst. Het huis, waar de rector der Latijnsche school n.l. ds. Kingsma inwoonde, werd met de ziekte bezocht, zoodat ook hij zich genoodzaakt zag uit de kerk te blijven en mitsdien met toestemming van den kerkeraad voor velen Zie De Zeeuw van Woensdag 17 Oct. 1.1. die in dergelijk geval verkeerden als hij, onder den blooten hemel met goede stich ting predikte en wel ééns des rustdaags en ééns des Woensdags. Ook ds. Koelman liet zich niet onbetuigd, zooals te denken is en we weldra hopen te 20 October 1905. Het nieuwste nieuwe ten opzichte van de schoolhygiène is ongetwijfeld het aan stellen van schooltandartsen. Of het er echter ooit toe komen zal, nu slechts een enkele gemeente in ons land tot heden er in bewilligd is, een gewonen schoolarts aan te stellen, ook al eene nieuwigheid der laatste dagen Het is anders toch zoo wenschelijk, ja noodig, zeggen de vakmannen. Het gebit der schoolgaande knapen en meisjes moet niet alleen in orde zijn, maar ook steeds goed verzorgd worden. En dan nog liefst kostelooze behandeling. Het geld daarvoor uitgegeven, is ongetwijfeld best besteed. De scholieren moeten voldoende knnnen bijten en kauwen. Anders kunnen zij bezwaarlijk vechten of snoepen meent ge neen, bezwaarlijk leeren. Denk maar even na. Door onvoldoende verzorging van den mond en vele kinderen lijden daaraan ontstaat kiespijn en hoe ter wereld is het mogelijk met zulk een pijn een som metje te maken of een zinnetje te ver talen. Probeer het zelf maar eens. En dan, die honger lijdende kinderen, een honger, waarin geen schoolvoeding voor zien kan, als ontstaande eenvoudig door een onvoldoend kauwen van het voedsel. Zoo ziet ge op de mondverzorging komt het veeal aan. Tand-specialiteiten daarom. Geen kind ter school, of een onderzoek inge steld, of het gebit in behoorlijken staat is. Op deze wijze, natuurlijk veel mooier en logischer, redeneerde een spreker op de laatstgenoemde vergadering van het Higiënisch Genootschap. Er waren o. i. echter twee lichtpunten in de geheele redeneering. Vooreerst, dat het nog al veel geld zou kosten, om zoo'n tanden-specialiteit aantestellen en vervol gens dat in het buitenland en wat is ons kleine land vergeleken bij het mach tige Duitschland en Engeland b.v. de overheid nog weinig op het gebied van de mond-hygiëne heeft gedaan. Beter ware het wellicht, dat er eens een middel, een afdoend middel natuurlijk gevonden werd, om de kleine babbelaars en wawelaars de mond eens te snoeren. Dat zou èn leerling èn onderwijzers ten goede komen en het onderwijs niet minder. Dit behoort ook wel tot de mondhygiëne, zouden we meenen. Gelukkig waren nog enkelen ter ver gadering, die bovengenoemde verlangens tot de pia vota, tot de vrome wenschen van tandspecialiteiten rekenden en dat doen ook wij. Wat zal er van de Leerplichtwet worden In De Telegraaf vat mr. E. Prak, kan tonrechter te Ridderkerk, zijn op de ervaring gegronde meening over die wet als volgt samen Aan de Leerplichtwet is door het vorige ministerie uitvoering gegeven, al was zij een product van een andere richting. Ik behoor tot de liberale part ij die gemeend heeft, met het tot stand brengen van deze wet een nuttig werk te doen. Na de genomen proef, en door mijne betrekking min of meer bekend met de werking van deze wet, bijzonderlijk op het platteland, ben ik thans van meening, dat de proef niet gelukkig is uitgevallen, en dat het wen schelijk is de Leerplichtwet weder te laten vervallen. Zonder me te willen begeven in beginsel- vragen, meen ik, dat practisch deze wet een zwaren last legt op arme gezinnen, dat zij krachten aan het onderwijs ont trekt en eene uitgebreide admini stratie en dus ambtenarenarbeid noodig maakt, alles met het magere resultaat, dat een zeker aantal personen, dat toch gebrekkig wordt onderwezen, iets minder gebrekkig onderwijs geniet. fS En dat resultaat acht ik niet belangrijk, niet de offers waard. Eene wijziging kan verbetering brengen, maar ik meen, dat het beste is, g e h e e 1 don in geslagen weg te verlaten, en dat de wetgever hier een ongeschikt ter rein heeft betreden. Ook vóór deze wet werd reeds naar de school gestuurd of getrokken, wat belang had bij de kennis, die daar wordt verkregen en in het algemeen gesproken, naar de mate van dat belang. Wij spatieerden hier enkele volzinnen, met de herinnering dat onzerzijds her haaldelijk voor 't te laat ivas, woordelijk zelfs, net eender is gewaarschuwd doch dat de liberale partij, ons protest wan trouwende, met algemeene stemmen die gehate wet er door gesleept heeft. En nu mogen wij ons wekelijks erge ren aan de vele veroordeelingen van arme ouders door den kantonrechter wegens „overtreding der leerplichtwet" ergeren ook aan 't brutale feit dat het hoofd eener school van een fatsoenlijk huisvader de motieven moet weten voor het school verzuim van zijn kinden de wet ook de gewilligen en goeden stelt onder poe nale sanctie. Nu komen liberalen ons gelijk geven. Nu vermenigvuldigt hun getal dat om wijziging dier wet roept. Hier is zelfs een kantonrechter die royaal aandringt op intrekking, opdat de overheid zich terugtrekke van een hij zegt „onge schikt" wij lezen liever „onnoodig te be treden" terrein. De man roept liberalen op hem te steu nen. Welnu, dat zij het dan doendat zij goedmaken wat hun liefde voor Staats bemoeiing bedierfdat zij den armen huisvader helpen verlossen van den last der leerplichtwet. Onze hulp is niet gevraagdanders zonden wij mr. Prak terstond ons naam kaartje. Dat dan zijn geestverwanten 't doen. De Eerw. Pater Weijers, adviseur van den R. K. Volksbond, waarschuwt in Het Centrum tegen ondoordachte aansluiting van den dezer dagen opgerichten Barbiers- en Kappersbond. Deze bond heeft aan tal van Christelijke voormannen om een gun stig advies gevraagd voor zijn organisatie, waaraan sommigen voldedendoch pater W. wil eerst de daden van den Bond af wachten. „Ziel er van is de heer Inte Ons man, een geprononceerd sociaal-democraat, en zooals naar gewoonte, sociaal-democraat voor alles". Hij prijst 't streven van den Bond naar Zondagsrust als christelijk, toch blijft het „te duchten uit dien hoofde, dat ook deze beweging dienstbaar gemaakt zal worden aan de sociaal-democratie. „Ook de Alg. N. Diamantbewerkersbond laat in zijne statuten het roode licht niet zien. Deed hij dit maar, dan zouden er daar niet zoovelen op verkeerd spoor loopen. Want de geest van dezen Bond is sociaal democratisch als ergens anders. En de finantieele en moreele steun, welke hij aan het socialistisch streven, politiek en econo misch, verleent, is van zoo'n belang, dat zonder hen wij spoedig het rooie gevaar hier te lande zouden hebben bezworen. „Zoo heeft de voorzitter en groote toon- aangever, Henri Polak, eveneens sociaal democraat, behendig met zijn volkje weten te manoeuvreeren. Zoo weet hij nog dage lijks door de neutrale leuze onnoozel ver schalkten tot besliste voorvechters van zijn Partij te maken". Het advies van een man als Pater Weijers mag ook voor de Protestantsche Christenen wel een aanmaning tot voorzichtigheid zijn. Neutraal leidt, in onze dagen vooral, tot kleur bekennen in een ook voor hen min gewenschte richting. Wij voegen hier nog aan toe dat ook de heer Huizinga in Patrimonium tegen dien Bond waarschuwt. Geloof niet onze woorden hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, doch lees de onderstaande verklaring van een inwoner van Bergen op Zoom en oordeel zelf. Mejuffrouw H. Berger, wonende Geer- truidaplein M 217 te Bergen op Zoom, deelt ons mede Vanaf het oogenblik dat ik met Uw Poster's Rugpijn Nierenpillen begonnen ben, is het mij mogen gelukken een groote verlichting te bekomen in mijn nierziekte, waarmede ik reeds drie jaren opgescheept was. Al dien tijd had ik onophoudelijk een knagende pijn in den rug ter hoogte van de schouderbladen. Ik was nimmer zonder hoofdpijn, ik was ook voortdurend erg vermoeid en niet wetende wat ik moest gaan beginnen, werd ik gewezen op Uw Poster's Rijgpijn Nierenpillen. De uitwerking hiervan was werkelijk merkwaardig, dadelijk bij het gebruik kon ik beterschap waarnemen en na één doosje geledigd te hebben, kon ik weinig of niets meer van de vroegere ongemakken bespeuren. Wanneer ik dan ook iemand mocht ontmoeten op een dergelijke wijze lijdende, zal ik hem gaarne met Uw afdoend middel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is, en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het gevaar dat een nierziekte na zich slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan en men kan haar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de ware oor zaak zijner kwaal kent. Misschien heeft hij hoofdpijn, pijn in de leden, zenuwpijn, heuppijn, rheumatiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkel baarheid of vermoeidheid en neerslachtig heid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw BERGER gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Poster voorkomt. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij de Firma NATHAN EMANUÉLen te Middelburg bij den Heer Joh. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Van werkstakingen. De werkstaking der letterzetters en drukkers te Petersburg is geëindigd. Nauwelijks is te Berlijn de staking in de electrische fabrieken geëindigd of een gedeeltelijke werkstaking is uitgebroken op enkele linnenfabrieken. Van de onge veer 15,000 personen, die daar werkzaam zijn, staken 3400 arbeidsters en 300 cou peurs. In het gouvernement Warschau staken thans de werklieden aan 13 suiker fabrieken. Naar Noworadomsk, gouv. Pe- trikof, zijn troepen gezonden wegens on lusten, die daar in verband met een werkstaking zijn uitgebroken. De tramwegbeambten te Karkof (Rus land) hebben het werk gestaakt. Er loopen in die stad geen trammen meer. Moorsche roekeloosheid. Men is erin geslaagd met de beide te Tandzjer, gevangen genomen Engelsche officieren in aanraking te komen. De Mooren willen hen echter niet loslaten voordat Valiente, de broeder van het roo- verhoofd, die hen gevangen nam, is vrij gelaten. Doch daartoe moet Spanje eerst toestemming geven. De Engelsche torpedoboot Cherwell is gisternacht in de buu.-t van Ceuta door de Mooren beschoten. De Engelsche ge zant heeft hierop namens zijn-regeering een kras protest een ultimatum bij den Sultan van Marokko, die echter heelemaal buiten de questie schijnt te staan, doch nu gevoeglijk voor zondebok dienen kan, ingediend. Frankrijk heeft last gegeven de En gelsche vertoogen bij den Sultan te Fez te dezer zake krachtig te ondersteunen. De mogendheden beginnen het dus te meenen.. Den 24 October zal het Pransche gezantschap Pez verlaten, dan volgt de Duitsche missie onder graaf Von Tatten- bach, en daarna is de beurt aan de Engelsche. Een later bericht meldt, dat de Mooren uit vrees voor den aanval eener Engelsche torpedoboot, de beide gevangengenomen Engelsche officieren weder vrijgelaten hebben. Vrees of vredelievendheid Dat is niet hetzelfde. En wanneer men nu vraagt wat drijft Frankrijk dezer dagen in zijn Staatkunde van toenadering hier vreesaanjaging daar en machtsuitbreiding ginds, dan weet men niet wat men er van zeggen moet. De „onthullingen" hebben wel zooveel geleerd dat Frankrijk en Engeland een verbond hadden gesloten, waarbij Enge land de vrije hand zou krijgen in Egypte, en Frankrijk in Marokko. Voorts dat Duitschland zich aan dit verbond niet stoorde, en den dreigenden vinger opstak, waarop Frankrijk den man van het Pransch - Engelsch verbond. Delcassé d' alle cassédat wil zeggen met stuk ge schoten vleugel over boord wierp en zich in Duitschlands grens zocht in te dringen. Hier zou men denken aan Pruisenvrees. Want zoo belangeloos de aanspraken op Marokko prijs te geven, nadat feitelijk reeds zooveel is cadeau gedaan, mag men van het land dat in zijn meerderheid nog sterk om revanche roept, niet ver-, onderstellen. Frankrijk zou wel anders optreden als het Duitschland niet naast zich had. En dit blijkt te meer, nu het zijn politiek van vrees aanjaging met name tegen Ve nezuela voortzet. Volgens betrouwbare berichten wil Frankrijk aan dal land een „ultimatum" zenden. Reeds verhaalden wij in onze Telegrammen van Maandag j.l. van zeker vlootvertoon te Cherbourg. Doch nu weet men al te vertellen dat deze voorgenomen vloot-betooging drei gen wordten de schout-bij-nacht Lapeyrère stelligen last heeft door te zetten. Tot basis zal Fort de France op Marti nique worden gekozen. Maar Venezuela is Duitschland niet. De Antwerpsche plannen. De Belgische Kamer zit midden in de besprekingen dezer quaestie. De liberalen schijnen voor een deel uit politiek tegen standers van de koninklijke plannen te zijn; en de clericalen zijn het om nog andere redenen er mee oneens. Zij vallen op de geld-quaestie, en weten niet of de uitgave door het voordeel der uitbreiding van Antwerpens schoone havens wel wordt opgewogen. Er zijn twee clericale voorstellen. Een van De Lantsheere die het ontwerp naar een commissie wil verwijzen een soort plechtige weglegging 1 en een van Melot die voorloopig alleen de kredieten wil toestaan voor het aanleggen van een nieuw kanaal met havenkom; een bedenkelijke amputeering met gevaar voor doodbloeding. De uitbreiding van Antwerpen beoogt tweeërleiuitbreiding van Antwerpens havens en verbreeding harer vestingwerken. En dit laatste nu wil Melot niet en daarom stelde hij voor onder toejuiching dei- liberalen alleen de havenuitbreiding, die vrij algemeen wordt gewenseht. Maar de regeering houdt vast aanhaar voorwaarde. Havenuitbreiding zult gij krijgen, maar gij gunt mij mijn vesting. Melot noemde deze houding kwetsend voor de onafhankelijkheid en waardigheid van het parlement. En dan 108 miljoen francs voor vestingwerkenDat is niet alleen te veel maar wie zegt ons hoeveel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1