NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 17. 1905 Vrijdag 20 October. 20e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Gemengde Beriehten. De lgMeeitm Ier Vrije. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN SiecBatszaketi. Kerknieuws. Schoolnieuws. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 19 October 1905. Een minder ingewijd lezer kan zich bij lezing van het verslag uit Amster dam omtrent het 5e lustrumfeest der Vrije Universiteit gestooten hebben aan het slot, waarin van fuifgeur, en sociëteit en kroeg gesproken wordt. Ter verduidelijking zij daarom herin nerd dat de student zijn eigen taal heeft. Zijn kamer is een kast, zijn huisheer een ploert, zijn onbetaalde rekening een beer, enz. Nu is het Studenten-corps deze week de gastheer van oud-leerlingen der school. Deze heeren nu moeten in Amsterdam een gelegenheid hebben waar zij elkaar dagelijks kunnen ontmoeteneens rustig kunnen zitten babbelen met oude studie makkers eens kunnen ophalen van oude dagen. Daarom heeft men voor deze heeren de bovenzalen van Parkzicht in gericht waar zij vrij kunnen in- en uit gaan en geen „vreemden" worden toege laten. En dat nu heet in studenten- Nederlandsch „kroeg'' of „sociëteit". Deze toelichting is zeker voldoende om te doen zien dat hier geen reden is tot aanstoot of ergernis. sfc Niet betrouiobaar. Een Engelsche dokter Oven heeft den gemiddelden menschenleeftijd vastge steld in verband met de drinkgewoonten. Hij beweert dat de gemiddelde leeftijd van geheelonthouders slechts 51 jaar is dat dronkaards gemiddeld sterven op 53- jarigen leeftijd, menschen die geregeld veel drinken gemiddeld 57 jaar worden en zij, die gematigd drinken, den gemid delden leeftijd van 63 jaar bereiken. In dit verband mag wel als curiositeit worden gemeld dat een dokteres te Leiden mej. Metta de Cock een reeks volksgeschriften geschreven heeft onder den titel„Het inzicht van den wijs geer. Een denkcursus voor het volk", en dat als haar eerste proeve daarvan door de Nieuwe Courant wordt aangekon digd en terecht uitgelachen „Het nut van den alcohol". Haar overtuiging verdedigt zij op de navolgende twaalf gronden lo. Alcohol dient tot onderhoud van het lichaam het is bespottelijk, koolzuur (verbrande alcohol) in den vorm van spuit water te drinken. 2o. Alcohol voorkomt last van gal „want gal, tot stroop verdikt wordt op gelost door alcohol". 3o. Alcohol heft een oogenblikkelijken zwaktetoestand op. 4o. Alcohol kan een dreigende hart verlamming overwinnen. 5o. Alcohol toont aant aan voor welk voedsel gij u in acht moet nemen. 6o. Alcohol werkt opwekkend na in spanning. 7o. Alcohol houdt bederf tegen, want „waar gij vruchten geen drie dagen kunt bewaren, zullen zij jaren goed blijven, wanneer gij ze op brandewijn zet". 8o. Alcohol doodt bacillen. 9o. Alcohol verhoogt onze lichaams warmte. lOo. en llo. De alcohol zorgt voor ge regelde ontlasting en geeft een lang be- nedenlichaam. 12o. De alcohol beperkt het aantal geboortende arme zal dus goed doen te zorgen dat zijn vrouw „dagelijks, in plaats van al die bittere koffie, ook eens een kopje jenever krijgt". Kinderen moet men liever brandewijn geven „of beter nog zuiver alcohol, aangelengd met suiker water", dit is zelfs „een levensbehoefte voor onze kleinen". Maar wat geven wij ze Brillen Wat 'n onzin voor een dame die zulk een schoonen historischen naam op te houden heeft. De Centrale Raad van Beroep voor de tongevallen-verzekering te Utrecht deed uitspraak in bet liooger beroep van C. D. te Rotterdam, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij hem is ontzegd zijne vordering tot toe kenning eener blijvende rente wegens het gemis van den top van zijn linker wijs vinger. Door de Bank werd hem ter zake van dat ongeval genees- en heelkundige behandeling toegekend en eene tijdelijke uitkeering van 70 procent van zijn dag loon, welke uitkeering hij heeft ontvangen tot 25 Februari 1905, toen hein verdere schadeloosstelling is geweigerd. Ook de Raad is van oordeel dat getroffene weer geheel geschikt is tot werken. De Centrale Raad bevestigde de bestreden uitspraak. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde o.a. het beroep van H. AI. van Brakel te Middel burg tegen het besluit van B. en W. dier ge meente waarbij geweigerd is hem te ontslaan van de naleving van een der voorwaarden waar onder hem bij Kon. besluit van 19 Sept. 1899 vergunning is verleend tot oprichting van een huidenzouterij in de Lange Geere. Uit het over deze zaak door Staatsraad mr. Asser uit gebracht rapport bleek, dat appellant verzocht een tweetal luchtkokers 2 meter lager te mogen maken dan was voorgeschreven hoogte (9 meter) tengevolge van het zwiepen door den wind schade veroorzaken aan het dak der inrichting. De provinciale hoofdingenieur adviseerde, het verzoek van appellant toe te staan. Gedep. Staten wezen op de plaats gehad hebbende informaliteiten waardoor appellant niet ont vankelijk zou zijn in zijn beroep en het be streden besluit wegens strijd met de wet zou behooren te worden vernietigd. Voorts werden nog rapporten uitgebracht door staatsraad mr. Asser omtrent het be roep van Jac. Kools en anderen te Oostburg tegen het besluit van B. en W. dier gemeente, waarbij aan de Mij. tot detailverkoop van petro leum De Autemaat, vergunning is ver leend tot oprichting van een bewaarplaats voor gezuiverde petroleum en door Staatsraad mr. Huber, betreffende het beroep van den Raad der gemeente Zierikzee tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland waarbij goedkeuring is onthouden aan de be grooting der gemeente Zierikzee voor 1905. De Kon. beslissingen volgen later. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Visvliet, Aduard en Nieuw- Dordrecht E. T. de Boer te Witmarsum te Meeuwen M. Lindebom te Benne- broek. Geref. Kerken. Beroepen te Oldeboorn, C. W. do Vries te Zevenhuizen. De Unie-collecte bedroeg dit jaar te Goes f195,365 en te Vrouwepolder f 18,15. Tot onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Goor is benoemd de heer C. de Haan te Zie rikzee. Aan de Vrije Universiteit is het candidaatsexamen in de rechten afgelegd door den heer A. Sikkel, geboren te Biezelinge. Vifssingen. Aan de Pottenkade is een afzakking ontslaan. Zooals men weet wordt aan die kade niets anders verricht dan het allernoodzakelijkste onderhoud, want het plan is nog steeds niet opgegeven om die kade een ware modderpoel met al den onaangenamen aankleve van dien te dempen. Het gerucht liep zelfs al lang dat daarna aldaar een R.-K. School zal staan te verrijzen. Maar, wanneer De officier-machinist le kl. W. de Waardt, geboren te Zierikzee, wordt met den lsten November a.s. geplaatst in de directie der marine te Willemsoord, als chef van de stoom werkplaats aldaar en de officier-machinist 2e kl. M. Griek wordt met den 7den November a.s. geplaatst bij de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlis- singen. Middelburg. Een in deze provincie alom bekende militaire persoonlijkheid, is na 30 jaren dienst voor den militairen dienst afgekeurd en zal eerlang in het genot van pensioen worden gesteld, n.l. de sergeant-majoor J. G. Broeksma van het 2e Batt. 3e Regt. Inf. te Middelburg. In welke gemeenten men ook komt en de gesprekken van oud militairen aan hoort, dan is daaraan onafscheidelijk de naam Broeksma verbonden. Vlissingen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is bijna de geheele wascli gestolen bij P. Smith in de Langepad alhier, genoemde wasch stond in een waschtobbe in het water op de achter plaats die door een sloot van een wei gescheiden is. Van een plank over de sloot naar den weg, en van een plank over die sloot naar de achterplaats is door de dieven gebruik gemaakt55 stuks zijn mede genomen15 stuks (kleine) hebben zij achtergelaten. Wolfaartsdijk. In de Woensdag ge houden gemeenteraadsvergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren" en de ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen, is de gemeentebe- grooting over 1906 met ontvangsten en uitgaven vastgesteld iot een bedrag van f 16032,48Vj. Gaarne hadden wij bij der gelijke, eigenlijk niets zeggende berichten eenige detailsbijv. over de uitgaven voor Onderwijs, opbrengst Schoolgelden, Hoofde lijke Omslag, en dergelijke. Red.). St. Annaland. Dezer dagen kwam alhier aan de salon-motorboot „Vooruit gang", nieuw gebouwd voor rekening van dhr. C. de Vos, beurtschipper van hier op Rotterdam, Zierikzee en Bergen-op- Zoom. Woensdagmiddag kwam weer een nieuwe motorboot „Onderneming" binnen voor gebr. Theunisse, beurtschipper op Rotterdam. Naar men verneemt is een derde motorboot in de maak voor den heer W. Heijboer, eveneens beurtschipper op Rotterdam. St. Annaland. Bij gelegenheid der oogstpreek werd in de Ned. Herv. Kerk alhier gecollecteerd f 390,30 voor de armen en f 102,25 voor de kerk. In de Oud Geref. Kerk werd f 272 voor de armen gecollecteerd, ongerekend de giften voor kerk en predikant. St. Annaland, Als een bewijs dat hier veel suikerbieten verbouwd zijn, kan blij ken 'dat nu reeds ruim 5 millioen K.G. zijn ontvangen. Ondanks het ongunstige weer werden alleen in de week van 9 tot en met 14 October 1,590,702 K.G. ont vangen en verzonden, wat een groote leven digheid op de haven aanbrengt. Eergisteren overleed op den huize Voorstonden onder Brummen de heer mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk van 1856 tot'67 burgemeester van Zwolle, van 1853 tot '80 lid- en van 1874 tot'80 voorzitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, en van 1880 tot '81 Com missaris der Koningin in Utrecht, daarna ambteloos. Hij bereikte den ouderdom van 87 jaren. De kolonel A. J. Vetter, comman dant van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, is bestemd om benoemd te worden tot generaal-majoor, comman dant der 3e divisie te Breda. De heer Ingen Housz, candidaat voor de Tweede Kamer te Breda, is kath., doch onderschrijft het partijpro gram nietdat zal dus wel een liberale candidatuur zijn. (Ned.) De heer H., horlogemaker, is eer gisteren in een verwoed gevecht geweest, in een der torens van de gemeente Qel- dermalsen, met uilen. De man had het zwaar te verantwoorden, vooral, toen hij een der aanvallers onschadelijk en daar door de woede der overige veel grooter gemaakt had. Daar de aanvallen telkens gericht waren op het aangezicht van den heer H., scheelde het bitter weinig of hij had een of beide oogen verloren. Gelijk wij reeds in een deel onzer vorige oplaag meldden, verkozen gisteren de Staten van Gelderland tot lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal den kolonel der art. op nonactiviteit C. M. E. van Löben Seis (anti-rev.), oud-lid van de Tweede Kamer voor Ede, met 34 van de 56 stemmen. Do heer jhr. G. A. van Nispen (lib.), wethouder te Arnhem, ver kreeg 18 stemmen. Ter gerechtelijke schouwing is naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht het lijkje van een kind van vier maanden, afkomstig uit Middelharnis. Volgens gerucht zou het kind aan mishandeling zijn overleden. Gisteren morgen vroeg werd door voorbijgangers langs den dijk te Capelle a/d Usel in bewusteloozen toestand gevonden een 30-jarige kaas handelaar, die door een revolverschot aan het hoofd bleek verwond. In zorgwek- kenden tóestand werd hij naar het zieken huis te Rotterdam overgebracht. In het kosthuis aan de Kipstraat te Rotter dam is een koopman uit Schoonhoven van de trap gevallen, waardoor hij een hersenschudding bekwam, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Bij een vecht partij tusschen fabrieksarbeiders te En schede is -een 13-jarige knaap door een onbekende levensgevaarlijk in de long gewond. Op de kermis te Putte aan de Belgische grens hebben eenige personen een Belgischen gendarme met messen zoo danig toegetakeld dat men voor zijn leven vreest. De man had acht messneden aan het hoofd. De hoofddader was een Bel gisch deserteur die de wijk naar Neder land had genomen. Werd de vorige week te Monster een gezin in rouw ge dompeld wegens het verdrinken van een matroos bij het beproeven der reddings boot, thans eischte de zee van daar weer twee kostbare offers. Met den jongsten storm namelijk zijn de gebroeders Willem en Bertus Storm, vaders, de een van elf, de ander van negen kinderen, van welke het oudste nog schoolgaat, bij het vergaan van den Maassluisschen logger waarop zij voeren, vergaan. In de Westerstraat te Amsterdam is een loodgieter die op het dak van een huis van drie verdiepingen werkzaam was, tengevolge van een misstap op de straat gevallen en aan de wonden gestorven. Een treurig ongeluk stoorde gisteren de door den Koning en de Koningin te Londen bijgewoonde plechtigheid der opening van den Koningsweg. De paarden van den landauer, waarin eenige Parijsche gemeenteraadsleden zaten (het is namelijk deze week feestelijke bijeenkomst van Parijsche en Londensche gemeenteraads leden sloegen op hol, verschrikt door het gejubel. Een vreeselijke paniek ontstond, waarbij o.a. vrouwen met zuigelingen vie len en getrapt werden. Slechts een paar vrouwen en een agent bekwamen ernstig letsel. Overigens had de inwijdingsplech tigheid een groot succes, ondanks de aan wezigheid der allerruwste volkselementen uit Oost-Londen gekomen om de aanbie ding van Popiers adres aan den Koning over het vraagstuk der werkloozen bij te wonen. De afgevaardigden werden dooi den Koning zeer minzaam ontvangen; het verzoek om bijeenroeping van het parle ment in buitengewone zitting tot behande ling van dit vraagstuk werd in overweging genomen. Feestzielcte. Wij leven in een tijd dat de menschen van alles een feestje maken. Zondag is in een dorp in het Zwitsersche kanton Aargau feest gevierd ter eere eener kip die haar duizendste ei had gelegd. Uit verscheidene huizen woei de vlag, er werd een optocht met muziek gehouden en er is druk getoost op de wakkere kip De rechtbank te Gotha heeft de echtscheiding van prins Filips van Coburg verdaagd tot 36 October a.s. De commissaris van politie te Sos- nowice (Russisch Polen) is gearresteerd, omdat hij verscheidene moorden vergezeld van diefstal op zijn geweten bleek te hebben. De Engelsche predikant dr. Watson, als schrijver bekend onder den naam Ian Maclaren, heeft Zondag in de Presbyteri- aansche Kerk te Liverpool zijn zilveren leeraarsfeest gevierd en tevens zijn af scheidsrede gehouden. Zijne gemeente leden boden hem bij zijn aftreden een eeregeschenk van 2600 pd. st. (f31,200) aan. Uit alle deelen van Midden- en West-Europa komen berichten over slecht en koud weder. In Stiermarken heeft het vee op de bergweiden veel geleden door de hevige sneeuwstormen der laatste dagen. Te Oberthal is een veehouder, die op weg was gegaan om verloren schapen zijner kudde te zoeken, van koude om gekomen. In Saksen hebben zware sneeuwstormen drie dagen achtereen groote schade aan gericht, o.a. ook in de boomgaarden, waar vele boomen knakten onder den zwaren sneeuwlast. Op vele plaatsen is de aar dappeloogst geheel vernield. De toppen van het Ertsgebergte zijn met een sneeuwlaag van 20 tot 30 centi meter overdekt. In Schotland heerscht ook zeer guur weder voor dezen tijd van 't jaar. Op de Crampianbergen, in het Opper-Spey-dal, in Argyl en op de Lammermuir-bergen en elders is al veel sneeuw gevallen. In Servië zijn wegens het nood-regen- weder de militaire manoeuvres gestaakt moeten worden. Men schrijft ons uit Amsterdam Alvorens het verslag der feestviering van heden te geven melden wij nog het volgende In de eerste plaats dat gisteren middag 3 uur in de Senaatszaal der V. U, do jr oud-leerlingen van prof. Rutgers en u'.t hun naam door eene commissie, bet taan le uit de heeren dr. J. Hania, prof. dr. A. G. Honig en prof. dr. H. H. Kuyper als blijk van erkentelijkheid aan hunnen vroegeren leermeester een bureaux-mi- nistre werd aangeboden. Na een inleidend woord van dr. Hania sprak prof. Kuyper den jubilaris toe, wees op de groote kracht, die van prof. Rutgers was uitgegaan, waar hij steeds met de hem eigen scherpheid en moed voor de gereformeerde beginselen, voor namelijk waar het het kerkrecht gold, had gestreden, en dankte hem voor het geen hij geweest was voor zijne leerlingen. Prof. Rutgers dankte in een korte toe spraak. In de tweede plaats dat het studenten corps des avonds een soiree gaf in „Maison Couturier", zooals wij eergister al aan kondigden. De leden van het Studentencorps en de genoodigden met hunne dames waren zóó trouw opgekomen, dat de zaal van Couturier allergezelligst ingericht, en voor partijen van tot 200 menschen als geknipt eigenlijk te klein was. Vooral in het midden der zaal was het soms een gedrang, dat het bijna onmoge lijk maakte een ontdekten kennis te na deren. En aan de buffetten, nu daar was het heelemaal een quaestie van koppig volhouden. Intusschen het corps kan tevreden zijn over zijn soiree. De ruim 350 gasten amuseerden zich kostelijk en vooral voor de reünisten was het een prachtige ge legenheid, om weer eens kennissen uit de studiejaren te ontmoeten. De soiree bleef tot het laatst toe zeer geanimeerd. Heden gaan de leden van het studen tencorps na afloop van de vergaderingen in het Concertgebouw naar Haarlem, om daar in het Brongebouw onderling te dineeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1