NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 14. 1905. Dinsdag 17 October. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE^ER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 16 October 1905. Rehoboth Nu de Heere ruimte verleende aan onze Christelijke scholen in den ge- meenschappelijken strijd om het bestaan tegen de openbare school, is het of hier en daar de broeders elkander gaan bijten en vereten of men de verhoudingen tus- schen Jeruzalem en Gerizim wil terug roepen of men den tijd van Israels profeten over 't Christelijk onderwijs wil brengen dat Juda Efraïm gaat benijden en Efraïm Juda zoekt te benauwen. Wij zouden dien broeders willen toe roepen, o gij die in 1857 en vervolgens in den geest begonnen zijt, zult gij nu in het vleesch voleindigen. Zult gij, nu eindelijk de ure der be vrijding onzer vrije Chr. school sloeg, uwe vrijheid gaan misbruiken om elkander onaangenaam te zijn? Dat men naast een Chr. school een nieuwe opricht, vindt bij ons geen bezwaar, al roepen wij allen gaarne toe dat zij toch eerst de kosten zullen overrekenen. Maar dat men een bestaande school het leven onmogelijk tracht te maken, dit achten wij onchristelijk en gevaarlijk en zoo verkeert men allicht den zegen van het Rehoboth in een vloek. Hiertegen dient gewaakt. Wij merken dit op, dewijl ons bijna gelijktijdig twee mededeelingen troffen, die op 't bestaan van deze ongerechtig heid wijzen. Zoo deelt de heer Kuyper, hoofd der (Herv.) chr. school te Sint Jacobi-parochie in de Heraut mee dat tot zijn ontroering en verbazing de meeste ouders in zijn dorp die leden der gereformeerde kerk zijn, weigeren hunne kinderen bij hem ter schole te zenden, en ze op de open bare school hebben gedaan of gelaten. En tegelijk een berichtje van de overzij. In de Nederlander komt een Herv. 59 FEUILLETON DOOK SCALÜIS. ROE DE. III. (Slot). Bijna dertig jaren lag de polder onder de baren bedolven, en toen hij dan eindelijk in 1613 opnieuw was ingedijkt, kon de Her vorming weer gaan herleven. Nadat het kerkgebouw weer bruikbaar was geworden, begaven zich eenige leden der gemeente dewijl er nog geen ker kenraad was aangesteld in 1613 naar Vlissingen, waar toen vier proponenten aan wezig waren en verzochten deze aan de Classe van Walcheren, uit deze vier een te benoemen tot vasten dienaar alhier. Als zoodanig werd dan door de Classe benoemd GOVAERT VAN DRIEMEN. Hij werd te dezer plaatse bevestigd den 14 Juli 1613 en is in Mei 1620 te Middelburg overleden. Tot op heden had ds. van Driemen veer tien opvolgers die alhier den dienst hebben waargenomen. De predikantenlijst eens inziende hebben we van drie dienaars een klem stukje levensgeschiedenis mede te e en. Wij ontmoeten dan als vierden leeraar PETRUS ADOLPHI VAN WEENEGEM. ',eb°ren te Middelburg was hij de zoon t an Adolf Roelands van W. en van Catha- rina van de Putte. Als prop. bij de Cl. van alcheren werd hij te Hontenisse be- ïoepen 16 Nov. 1649 en aldaar bevestigd an. 1650 door ds. M. Leeman van Hulst. Vandaar herwaarts de keuze op zich ge- ves ïgd ziende werd hij te dezer plaatste mgele.d den 12 Juli 1654 door ds. J Morris Mei 1689 Hij overleed alhier den 29 Te Hontenisse staande, had hij veel last predikant, ds. Klaassen te Dussen, de menschen waarschuwen dat zoo men bij hen om gaven komt voor de chr. school te Dassen, zij wel weten moeten dat dit niet is een Hervormde, maar een dolee- rende school Inderdaad bedroevende feiten, waarop wij ernstig de aandacht vestigan, opdat men nog intijds in den strijd voor de chr. volksschool zoeke de eenheid te be waren, zoo dit niet kan, in ieder geval na, te jagen den vrede, en de heiligma king, zonder welke niemand God zal zien en geen chr. school waarlijk zal kunnen bloeien Bij de aankondiging van een nieuw tuberculose-middel door Behring, teekent hel «Tijdschrift voor Geneeskunde" aan «Na zoovele voorafgaande teleurstellin gen kan zulk een aankondiging bij de ge neeskundigen geen geestdrift, ja ternauwer nood belangstelling wekken, maar veeleer bezorgdheid, dat alweer bij de lijders en hun betrekkingen, verwachtingen zullen ontstaan, die misschien op een biltere ont goocheling uitloopen, en dat opnieuw het aanzien der geneeskunde zal moeten lijden onder den indruk, dat haar voormannen valsclie profeten blijken te zijn. Hopen wij slechts, dat het dezen keer beter ga dan met TR en TO We achten hot niet overbodig, nu de positie onzer bijzondere scholen is gewij zigd, de aandacht onzer schoolbesturen nog maals te vestigen op al hetgeen vóór 1 Januari in orde dient te zijn, in verband met de ontvangen koninklijke besluiten en aanschrijving van den districts-school- opziener, om voor het vervolg het sub sidie naar de bepalingen der wet te kunnen ontvangen. Verschillende zaken dienen van zekeren Aruout van Geluwe, bijge naamd «den Vlaamscheu Boer", een slimmen, sehranderen kerel, die in het be gin der 17e eeuw uit Vlaanderen, naar Holland trok, daar Hervormd werd, vervol gens weder tot de Roomsche kerk overging en door de Jezuiten onderwezen en af gericht, rondreisde om met predikanten te redetwisten en over die onvruchtbare ge sprekken te Antwerpen boekjes uitgaf. Als zesden predikant vinden wij geboekt ARNOLDUS RUIJMIG. Geboren te Zalt-Bommel den 14 Dee. 1668, studeerde hij ie Franeker en te Utrecht en werd prop. bij de Cl. Z.-Bom mel 6 Juli 1694. Als zoodanig nam hij eerst eenigen tijd de dienst waar te Arn hem en te 's Bosch. Alhier beroepen, vond dit beroep bij de Cl. van Walcheren bezwaar, waarom zij 4 Nov. 1694 de approbatie opschortte en 31 Maart 1695 het beroep afkeurde, niettegenstaande dat het door den Raad van State was goedgekeurd. Zulks baarde een hevige en langdurige kwestie, waarin ook de Staten van Zeeland, ja zelfs Prins Willem III gemoeid werden. Op last van den Raad van State, was de beroepene, in 1669, door den Director ds. de Wit van Sluis en ds. Lips van Zuid- zwndeperemptoir geëx. en vervolgensin Aug. van dat jaar tot predikant bevestigd, waarna hij zitting in de Cl. verzocht, hetgeen de Cl. 6 Sept. d.a.v. weigerde, hem als een huurling verklarende, en tevens hem ver biedende de sacramenten te bedienen. Welke pogingen ook werden aangewend, om het geschil te vereffenen, bleef de oneenigheid evenwel voortduren, welke haren grond vond in het verlangen dei- gemeente in Staats-Vlaanderen om eene eigene Classe te verkrijgen, waarom zij ongezind waren al de bepalingen van de Cl. van Walcheren stipt na te komen, ter wijl deze op eene bepaalde gehoorzaamheid bleef aandringen. Eerst in 1709, toen het eenigszins bleek, dat ds. Ruijimg in deze gemeente volkomen tot genoegen rijpelijk overwogen te worden, sommige ook in overleg met de onderwijzers. Daar van noemen we, leerplan, aanstelling, salarisregeling, woninghuur, pensioneering, en niet het minst de commissie van be roep. Aanbeveling verdient, in zooverre de scholen zelve nog niet voorzien hebben in een commissie van beroep, zich aan te sluiten bij den schoolraad. Naar we vernemen, is men ook inZ. Beve land bezig, om voor dit deel d"r provincie, daarbij gerekend N.-Beveland, zulk een commissie van beroep in het leven te roepen. Het bijzonder onderwijs gaat eene schoone toekomst tegemoet, en eischt een flinke, krachtige organisatie. Deze in de hand te werken en te bespreken is de taak van alle schoolbesturen en zal onge twijfeld heerlijke vruchten dragen voor de toekomst van land en volk. Daarom de hand aan den ploeg en met bezieling gestreefd naar het ideaal, dat nooit te hoog kan worden gesteld. Excelsior, steeds hooger, zij ook hier de leuze. Het oude woonhuis van Rembrandt in de Jodenbreestraat te Amsterdam, door hem bijna een kwarteeuw bewoond (16421665) zooals de later ingemetselde gedenksteen te lezen geeft, dagteekent. uit de eerste jaren der zeventiende eeuw. Uitwendig is er al heel weinig aan veranderd. Het staat er nog juist zooals drie eeuwen te voren met zijn friscli roode baksteenen pui alsmede de zandsteenen bogen, boven de ramen der eerste ver dieping met engelenkopjes versierd. Overigens is er inwendig van het oor spronkelijke al heel weinig over. Thans is het perceel in tweeën verdeeld en meer naar de eischen van den tegenwoordigen tijd ingericht. Het linkergedeelte in de rechterhelft is een handel in oudheden gevestigd is nog het minst veranderd, werkzaam was, werd de kwestie in de Cl. van 26 Sept. 1709 afgedaan, doch niet zonder protest van Middelburg en Vlissingen. Na door de uitgave van eenige werken, blijken van zijne geleerdheid te hebben gegeven, overleed hij hier den 29 Nov. 1725. Zijn huwelijk met Elizabeth van Kessel bleef kinderloos. Als laatsten predikant willen we nog even de aandacht vestigen op JACOBUS CUNEL. Geboren te Leiden 17 Febr. 1706, werd hij den 15 Aug. 1730 prop. bij de Cl, van Z.-Beveland. Als zoodanig tot adjunctpred. beroepen te Hengstdijk c. a., werd hij aldaar bevestigd 20 April 1732. Van daar beroepen in vasten dienst te Retranchement 17 Oct. 1732, werd hij aldaar ingeleid 26 April 1733. Van Retranchement herwaarts de keuze op zich gevestigd ziende den 14 Sept. 1741, begon hij zijn dienstwerk ter deze plaatse den 2 Dec. d. a. v. In 1747 vluchtte hij bij den inval van de Franschen in St. Vlaanderen van hier naar Leidendoch keerde na den vrede in 1748 terug. Hij predikte hier 2 Febr. 1749 bij gelegenheid van de ontruiming dezer landstreek door de vijandelijke troepen over Ps. 66 10—12 en 9 dito op de verheffing van Prins Willem IV tot Erfstadhouder over Jes. 19 20. Hij overleed, als pred. dezer gemeente, te Leiden den 20 Juni 1767. Staats-Vlaanderen was, tijdens den vrij heidsoorlog, het natuurlijk toevluchtsoord voor Vlamingen en Walen, wien in hun vaderland de vrijheid des gewetens was ontzegd. Vlaamsohe Doopsgezinden en Waalsche Hervormden kwamen er zich vestigen en ook te Groede vond men er in niet onbeduidende getale. De eersten sedert 1647 er gekomen, werden echter te Groede niet geduld. Zij hadden dan ook niet hier hun vermaanhuis, maar dit was nabij Nieuwvliet gelegen. De laatsten vormden van 16181808 eene afzonder zoodat men er eenigszins de oude con structie van Rembrandt's huis terugvindt, wat o.a. blijkt uit de zware balkenzolders, welke hier nog niet door plafonds zijn vervangen. Wordt het zooals de bedoeling is, door de gemeente Amsterdam aangekocht, dan zal toch de restauratie wel eenigen tijd op zich laten wachten, uit oorzaak van de groote sommen, daarvoor benoodigd. Het is voor de eerste maal, naar we meenen, dat een gemeenteraad het besluit neemt, om een schoolarts aan te stellen. De Haagsche Gemeenteraad was de schepper van deze ambtenaars-plaats. Zeker, er is wat voor te zeggen, gelijk er voor een badinrichting (warm en koud) aan iedere school iets te zeggen is, en gelijk er ook iets te zeggen is voor de betrekking van portier aan iedere school, en gelijk er ook iets te zeggen is voor een kapper aan iedere school te verbinden. Meer toch niet Elk beroep of handwerk brengt zijn eigenaardige bezwaren en gevaren mede, maar ook zekere eigendommelijkheden, waardoor de vatbaarheid voor sommige kwalen toeneemt. Men geeft ze wel eens den naam van beroepsziekten. In dien zin spreekt men van loodvergiftiging bij loodgieters, en bij schilders weer van een andere kwaal, aan dit beroep eigen. Ook de diamantwerker weet er van mee te spreken, vooral de „machinesnijders''. Dikwijls wordt door hen geklaagd en niet zonder reden over een gevoel van alge- heele afmatting en lusteloosheid, plaatse lijke pijnen als in de maagstreek en aan het hart, deze laatste zich openbarend in hartkloppingen. De oorzaak van een en ander is ontegenzeggelijk het aanhoudend trappen der machine. Er zijn dan ook reeds stemmen opgegaan, om aan dit euvel lijke gemeente met een eigen predikant, die in het zuidelijkste deel der kerk hare zamenkomsten hield. In 't laatst der 17e eeuw was deze ge meente in bloeienden toestand. Blijkens de kerkelijke acte-boeken, berustende te Leiden was in 1685 de kerk te klein om het groot getal vluchtelingen uit Frankrijk te bevatten. De kerkeraad meldde den 27 Aug. van dat jaar aan de heeren van de Vrije van Sluis, dat de in de kerk aangebrachte galerij, met plaatsen voor 100 k 120 personen nog niet genoeg hielp„alle zondagen is de kerk vol, de galerij vol, de tuin vol, dikwijls zien wij aan alle kanten personen staan, of neerge knield zitten" daarom werd het ver zoek aan de heeren gedaan om bij de Staten opnieuw aan te dringen op vestiging eener Waalsche Kerk te Cadzaud. Aan dit verzoek werd dan ook voldaan, wijl er 17 Maart van het volgende jaar aldaar eene gemeente werd gesticht. Bij een later schrijven in 1787, aan de Heeren van den Vrije wordt gezegd dat „de Waalsche gem. te Groede, meer lid maten telde, dan de Hollandsche en dat het derde part van de landen in de Gróesche watering door Waalsche lidmaten werd geposedeert". De eersteWaalsche predikant Jean de Prat werd bevestigd in 1618 en vertrok in 1623. Hij had zestien opvolgers. De laatste Jean Jacques Bordeau, werd eervol ontslagen en predikte afscheid 14 Aug. 1808. Alzoo verdween in dat jaar deze zoo bloeiende gemeente. De weinige leden die er nog overig waren gingen tot de Hol landsche gem. over. Niets herinnert er meer aan en ook niet aan de overige gemeenten in 't land van Cadzanddan alleen nog vele familienamen, allen af komstig van de oude Walen als daar zijn de HnlluLuteijn (Lutin) le Grandenz.*) Dat er vele Walen en Réfugiés, vooral naar 't vierde district uitweken, blijkt wel hieruit dat men niet alleen Fransclie gemeenten vond te Groede en te Cadzand, niaar ook te tegemoet te komen. Op eenvoudige, af doende wijze kan zulks geschieden en dat wel door het aanwenden van mecha nische beweegkracht. Eenige groote juwe liersfirma's hebben naar we lazen reeds lang electrische beweegkracht op hunne snijmachines toegepast. De kosten daaraan verbonden zijn in aanmerking genomen het edele doel, om n.l. deze soort van beroepsziekte bij de diamantwerkers te voorkomen, betrekkelijk gering. Onze landgenoot, de heer Domela Nieuwenhuis, die, ter oorzake van zijne ongewenschte arrestatie in Duitschland alweder op den voorgrond is getreden, blijkt nog steeds dezelfde exentrieke man. Zijn exentrisiteit schijnt de krachtigste oorzaak van zijn bekendheid. Op het vrij denkers-congres dat onlangs te Parijs ge houden is, herinnerde hij zich het voorbeeld van den Frieschen Koning Radboud, die zijn voet uit het doopvont terug trok met de betuiging dat hij liever met zijn vaderen in de hel dan met de christenen in den hemel zijn wilde. Domela Nieuwenhuis overtrof velen in opwinding op dat vrijdenkers-congres met de verklaring dat hij liever niet in den hemel wenschte te komen, maar wel in de hel wilde zijn met alle groote geesten. Zooals hij er een is natuurlijk, bekla genswaardig genoeg. De Troonopvolging. In verband met de onzekerheid, welke er ten opzichte der Troonsopvolging bestaat, geeft de N. Arnh. Ct. volgend overzicht „Sterft de laatste Koningin kinderloos, dan gaat overeenkomstig art. 14 de erfop volging over op de Prinses, die Willem III het naast bestond, diens zuster, PRINSES SOPHIA, 1824—'97, Toen in 1732 de Luthersche Saltzburgcrs, uit hunne woonplaats verdreven werden, kwamen op uitnoodiging van Burgemees ters en Schepenen van het Vrye van Sluis een 800-tal dier ballingen hier een nieuw vaderlamd zoeken. Van dien tijd dagteekent het bestaan der Evang. Luth. gemeente te Groede. Haar kerk in 1740 gebouwd en in 1817 van het orgel voorzien, afkomstig uit de op geheven Waalsche kerk te Oostburg ligt met de pastorie en school aan het einde van het dorp, in de straat die naar Nieuwvliet leidt. Niet geheel beantwoordde de kolonisatie aan de wederzijdsche verwachtingen. De kinderen van 't gebergte konden in de polders niet aarden. De mijnwerkers wa ren voor het boerenwerk niet geschikt. Velen hunner vertrokken en nog meer deren stierven er aan de vroeger zoo be ruchte moeras (Zeeuwsche) koortsen. Het leek wel of de geheele kolonie zou ondergaan. Hoewel inet niet veel leden bleef de gemeente tot op heden bestaan. Ook bij hen herinneren nog veel namen aan de eerste emigranten, zooals Hamacher, Kpi- mel enz. Ons bestek laat niet toe meerdere bij zonderheden, omtrent de Salthburgers en hunne lotgevallen mede te deelen. Wie uwer er meer van weten wil, verzuime niet het bekende werkje van Maclaine- Pont«de Ballingen" te lezen, welk boekje in geen Christ, bibliotheek mag ontbreken. Het werd destijds door de redactie van ons blad zeer gunstig beoordeeld. Wel is het in een ietwat romantisch kleed gehuld, maar 't leest prettig, en wat meer zegt, wijl de schrijfster om zuivere be scheiden te hebben voor haar werk per soonlijk de archieven te Sluis en te Groede bezocht, waarborgt het ons, voor histori sche zekerheid. (Bevolking in 18241897 in 19042408 zielen). Oostburg, Sluis, Aardenburg, Sas van Gent, enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1