Buitenlandsch Overzicht. RECLAMES. Gemengde Berichten. Getuigenis der Kleuren. Kerknieuws. Schooinieuws. itec 1» tszakeu. de verhouding van een nummer tot eene geheele staatsleening. Onwillekeurig wer den wij daaraan herinnerd bij het lezen van de nieuwe leening door Rusland dezer dagen uitgeschreven. Men spreekt er van dat Frankrijk minstens fr. negenhonderd millioen zal overnemen, het overige der leening zou in Duitschland, Engeland en Amerika geplaatst worden. De bankiers firma's in de verschillende landen ook voor Nederland worden reeds genoemd. Zoo zal ook deze leening van het inwendig zoo verdeelde rijk binnen kort volteekend worden. En de rente op tijd uitbetaald is de premie, welke allen bevredigt. Nog steeds, onder de veranderde poli tieke omstandigheden, blijft dr. Bronsveld zoeken naar liberalen die christenen zijn of naar christenen die liberaal, zijn en hij kan ze niet vinden, want ze zijn er niet. De jongste Kroniek legt weder getui genis af van zijn zielsverlangen naar een partij die zweeft tussehen de kerkver- woesteude liberale of vrijzinnige van alle gading en tussehen de kerkelijken van allerlei formatie. Dat de heeren vrijzinnig-democraten in Utrecht de Zondagsrust komen verstoren om te propageeren voor algemeen stem recht is hem onaangenaam, maar dat een christelijk kabinet zich als christelijk komt aandienen en christelijk tracht te handelen is hem evenzeer onaangenaam. Zoo zal hij en de zijnen, wier tolk hij is, ontevreden moeten blijven. Daar zijn er meer zoo Het vorige ministerie heeft er de eer van dat het de misdadige woeling in 1903 bedwongen en daarmede voor altijd de vriendschap die 't trouwens nimmer bezat of vei-langde der S. D. A. P. verbeurd heeft. Kort na de aanneming der spoorweg- stakingswetten schreef niemand minder dan de oud-minister Pierson„Onderne mers verzekeren dat zij thansminder moeite hebben met hun werklieden dan in lange tijden het geval was.'' (Economie Jour nal van Dec. 1903). En thans 'i Nauwelijks is het miuisterie-Kuyper van de baan, of men hoort reeds weer van stakers die het hoofd opsteken, van lei ders die tot herstel van organisatie uit- noodigen. En het anarchistisch avontuur dat in de laatste vij f weken in de bouw vakken te Amsterdam wordt afgespeeld, is niet minder bewijs van de veranderde gemoedsgesteldheid in sommige kringen. Vrees heeft reeds weer voor eigenwaan plaats gemaakten oppassen voor terrori- seeren Wij willen ons niet te vroeg verblijden, als zou het middel tegen de teriDg al gevonden zijn. Maar wie, die den dood met het wapen der tuberculose in de kille hand van nabij heeft gezien of er van aangeraakt geweest is, zal het niet afbidden van den Hemel, dat dit middel toch mocht gevonden worden Verscheidene geleerden hebben hun oordeel over Behrings mededeeling ge zegd. Zij zijn er niet gerust op, algeven zij toe, dat, zal er een de bacil kunnen vinden, hij het zal zijn, want hij is een laboratorium-geleerde bij uitnemendheid. De som der verschillende indrukken is echter niets meer danEr komt een hoop, doch na jaren De geleerdsten onder hen zijn zeer sceptisch gestemd. Brouardel, Calmette, Marmorek, de uitvinder van eenige goed- werkende serums, en anderen, allen ver klaren het niet te weten of er niet aan te gelooven. Een erfenis slechts te aanvaarden onder voorrecht van boedelbeschrijving benefice van inventaris Frankrijk. Engeland. Duitschland. De Fransche, Engelsche en Duitsche bladen kunnen maar niet uitgepraat raken over de onthullingen van Le Matin. Delcassé, de eenige die er een eind aan maken kan, door te zeggen 't is waar of 't is niet waarheeft zich wel in de discussie gemengd, doch alleen om te verklaren dat hij niet de zegsman is van al die praatjes en geen plan heeft eenige ambtelijke onthulling te doen. Hij bevestigt of ontkent derhalve niets. Maar nu komt Reuter, officieus daartoe gemachtigd, de feiten rondweg ontken nen en uit gezaghebbende bron beweren, dat Dnitsehland door Groot-Brittanië is verwittigd, dat de vraag van een aanbod van Engelschen bijstand aan Frankrijk nooit is gerezen. Frankrijk heeft nooit bijstand gevraagd en Engeland heeft dien nooit aangeboden. Bij een navraag in regeeringskringen heeft Reuter vernomen, dat de Engelsche regeeriug over de zaak geen mededeelingen zal doen. Natuurlijk, dat behoefde Reuter er niet bij te zeggen. Men verstaat dat wel. Maar nu komt een ander Fransch blad Figaro vertellen dat het aldus heeft plaats gehad Engeland heeft zijn aanbod niet gedaan in den vorm dien men er aan gegeven heeft. Wel heeft het zich driemaal achter een, naar 't schijnt, tot, de Republiek ge wend om te weten of Frankrijk een for meel bondgenootschap wilde sluiten. De Fransche regeering volgde echter den wenk niet op, ongetwijfeld ter wille van Rusland dat met een bondgenoot van En geland in oorlog was. Maar toen het Fransch-Duitsche conflict scherper werd, bracht de Fransche diplomatie zelve de kwestie weer op het tapijt. De Fransche gezant te Londen, Cambon, verkreeg van den Engelschen minister Lord Lansdowne de mondelinge verzekering dat Engeland daadwerkelijken steuu zou verlcenen in dien het tot een oorlog kwam, en dat hij deze belofte schriftelijk zou bevestigen. Aldus kon Lord Lansdowne omstreeks het midden van Juni aan eenige vrienden ver zekeren dat Engeland's inmenging in een Fransch-Duitschen oorlog niet den minsten twijfel overliet. Duitschland is over die stappen inge licht omstreeks het midden van Mei, door graaf Wolff-Metternich, Duitsch gezant te Londen. Wat is er toen gebeurd!-* Keizer Wil helm aarzelde. Maar in den ochtend van 29 Mei kreeg hij bericht dat de Russische zeemacht bij Tsoe-sjima verpletterd was. Hij bosloot dadelijk, de «Engelsch-Fran- sche coalitie" een slag toe te brengen voordal het Engelsch-Japansche verbond weer vrij zou kunnen optreden. Hij zond de Italiaansche regeering een mededeeling niet, gelijk beweerd wordt, over een Fransch ultimatum aan Marokko, dat tot een casus belli(*) zou moeten leiden, maar over het Engelsch-Fransche verbond. De overeenkomst betreffende militairen steun, bovengenoemd, vormde een casus belli. Het was een ultimatum, aan Frankrijk gericht, maar zijdelings, om nog een deurtje open te laten voor den vrede. «De Italiaansche regeering deelde deze nota van den Duitsehen keizer mede aan haar Franschen gezant Barrère, die ze naar Parijs overbracht. Dat geschiedde op Zondag 4 Juni. Den 5en was Delcassé's ontslag een uitgemaakte zaak. Den 6en had de «historische kabinetszitting" plaats, waarin Delcassé zijn ambtgenooten trachtte te overreden door hen op de hoogte te brengen van Engeland's belofte. Delcassé zeide«Bovendien heb ik een formcele belofte van Engeland's hulp" En hij wilde een stuk uitzijn portefeuille nemen, toen Rouvier hem in de rede viel«Maar ik heb het telegram van Barrère, dat be wijst dat er oorlog komt als wij uw po litiek blijven volgen. Wij allen moeten hier onze verantwoordelijkheid vaststellen. Wat mij betreft, ik weiger een verant woordelijkheid te aanvaarden die u zoo licht toeschijnt, Delcassé". Rouvier wendde zich vervolgens tot elk van de ministers om hun te vragen of zij een oorlog boven een eervollen terugtocht verkozen. En de minister van buiten- landsche zaken had alle stemmen tegen zich". De schrijver van deze verbeterde ont hullingen spreekt dan nog over de mili taire en economische voorzorgsmaatregelen die Duitschland eenige maanden geleden genomen heeft, hij komt tot de slotsom dat de onthullingen opnieuw een spanning zullen teweegbrengen tussehen Duitsch land en Engeland, en bij terugslag ook Frankrijk, dat het slachtoffer wordt van het wantrouwen tussehen die twee. En dit laatste nu kon wel eens waar zijn. Rusland. Terwijl elk oogenblik de tijding van het teekenen van den vrede mag worden verwacht, blijven de opstanden en ver wikkelingen in de bekende hoofdplaatsen des Rijks aanhouden. Zoo hebben weer onlusten plaats gehad in de hoogeschool van Kazan. Toen de kozakken de binnenplaats overrompelden, boden de studenten verzet en gebruikten de kozakken hunne wapens. Er zijn veel gewonden. Voorts is Donderdagavond te Krasno- jarsk de commissaris van politie, Von Eydmann bij den terugkeer uit den schouw burg in het bijzijn van zijn gezin, door zes revolverschoten gedood. Ook te Moskou is het niet zuiver. Onder de stedelijke beambten wordt een circulaire verspreid, waarin van hen geëischt wordt, met 'toog op de dubbel zinnige verhouding van bet stadsbestuur tot den burgemeester, dat zij zich gezamen lijk aansluiten bij de werkstaking der arbeiders. De typografen op een viertal drukkerijen hebben den arbeid ouder militaire bescher ming hervat. De werkstakers, die hen wilden verhinderen den arbeid te her vatten, werden verdreven. De militairen bewaken het gebouw van de maatschappij voor electrische kracht levering, teneinde te kunnen zorgen voor de verlichting der stad. Voegen wij hier nog bij dat in enkele districten hongersnood dreigt of alreeds heerscht, terwijl in Polen de cholera zich meer begint uit te breidende vorige week had men te Warschau een aangifte van 47 ziekte- en 24 sterfgevallen. Zoodat wij veilig mogen zeggen dat Gods hand zwaar drukt op Rusland. EngelandDuitschfand. Een klein kwestietje schijnt tussehen Engeland en Dnitsehland in Zuid-Afrikw gerezen te zijn. De gouverneur van Transvaal heeft een onderzoek ingesteld naar de in Zuid-Afrika verspreide berichten, als zouden de Here ro's, die in Betsjocana-land gedrongen zijn, Casus belli, zaakje daar wel een; oorlog uit zou kunnen voortvloeien. daar voorraden en munitie ontvangen. Hij verzocht aan het Engelsche politie-statiou te Lehoetitoe om een rapport en dit is einde Augustus te Johannesburg ontvangen. Het hoofd der politie in Betsjoeana-land heeft in zijn antwoord nadrukkelijk tegen gesproken, dat de opstandige Herero's eenigerlei steun van daar ontvangen, en ■hiervan is aan den Duitsehen consul-gene raal te Kaapstad mededeeling gedaan. Nu hel Duitschland aldaar niet voor den wind gaat, is het zeer de vraag of het met deze bloote ontkenning genoegen zal nemen. Doch wal er aan te doen 1 Allerlei. Het overige kan onder den naam van „Allerlei" of „Kleingoed" worden saam- gevat. In Macedonië toenemend gevaar. Een bende Bulgaren legde te Monastir een aantal huizen van Serviërs in de asch, en doodde drie Serven. Op Korea toenemende onlusten, en 't ont breekt aan maatregelen om ze te onder drukken. Op Kreta voortdurend groote roerigheid. Tengevolge van moord op drie Moham medanen in de buurt van Kanea hebben de Mohammedanen aldaar de groote mo gendheden om hulp gevraagd. In Syrië al minder veiligheid. Drusen en Maronieten moeten daar steeds door de Turksche regeering in 't oog gehouden worden. Thans verneemt men weer dat ten Z.-O. van Damaskus de Drusen zijn gekomen tegen de Turksche administratie. Het 5e legerkorps is gemobiliseerd. Dit zijn altegaar streken waar Rus of Turk gezag heeft, of meent te hebben. Tyrannie leidt tot anarchie. Het gezag dat zich niet weet te eer biedigen gaat te gronde. De sterren die wij aan het uitspansel zien hebben niet alle dezelfde kleur. De sterre- kundigen bazeeren zich op dit verschil van kleuren om den ouderdom der sterren te schatten. De smid die zijn ijzer in den oven heet maakt, kan ten naasten bij den warmte graad van dat ijzer vaststellen, dat van vuurrood tot bijna witgloeiend overgaat, naarmate zijner hitte sterker is. Kortom eenieder kan bij den eersten oogopslag zonder eenige ondervraging op de straat wandelende zeggen, welke de gezondheids toestand is van een jong meisje, dat wij tegenkomen met de kleur harer wangen en van hare lippen in oogenschouw te nemen. Als haar gelaat bleek is, hare oogen door zwarte kringen omringd zijn, haar gang treurig en haar voorkomen bedrukt is, dan komt dit doordat zij te weinig bloed heeft, dat zij bloedarmoedig is en dat zij behoefte heeft de Pinkpillen te nemen. Genezing van het dochtertje van den heer C. Raven, koster van de R. K. Kerk in de Graaf van, Solmstraat, Utrecht en wonende in dezelfde straal, 11. Mijn dochtertje, 11 jaren oud, zoover- klaart haar vader, heeft vanaf haar prilste jeugd geleden aan bloedarmoede, bleek zucht en klierziekte. Zij had hoegenaamd geen eetlust, vreeselijke pijnen in de buik, des nachts kon zij niet slapen en zij klaagde steeds over koude handen en voeten. Alles wat ik er voor had aangewend bleef vruch teloos. Zoodra zij uit de school kwam viel zij te huis komende van vermoeidheid op een stoel neder en was zij niet in staat gelijk de andere kinderen met opgeruimd heid te spelen en mijne vrouw en ik begon nen het ergste voor de toekomst te vreezen. Een onzer buren de goede werking bij haar eigene dochter ondervonden hebbende, raadde ons aan de Pinkpilleu van Dr. Wil liams te gebruiken en het resultaat is al onze hoop te boven gegaan, want ons ge liefd kind is geheel en al genezen en speelt gelijk de andere kinderen. De Pinkpillen voor bleeke personen (Les pilules Pink pour personnes pales, eischt deze vijf woor den op de doozen) zijn onovertrefi'elijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, witte vloed, welke ziekten het lichaam uitputten en het aangezicht verwoesten. Zij genezen eveneens maagkwalen, rheumatiek, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, neu rasthenie, zenuwzwakte. Prijs f 1.75 de doos 19.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aardenburg A. Scholte cand. le Zullente Muiden K. P. Datema le Zoetcrwoude te Heemstede dr. A. H. den Hartog te Ommeren te Peins (niet Pernis) E. T. de Boer, cand. Aangenomen naar Koudum door J. D. de Stoppelaar te Ilerkingennaar Heves- kes door G. W. Rijkx, cand. te Leiden. Caudidaat Goedhart te Utrecht nam nog geen beslissing in zake 't beroep naar Sellingcu. (Ned.) Geref. Kerken. Beroepen te Schoonrewoerd J. S. Langen te Gouda; te Purmerend S. de Vries te Haastrecht, Oud Geref. Kerk. Beroepen te Rijssen ds. G. II. Kersten te Meliskerke. Ger. Kerken onder het Kruis. Beroepen te Grand Rapids (N. A.) Ned. geref. kerk C. Pieneman te Rotterdam. De minister van binnenlandsche zaken heeft, door bemiddeling van het rijkstoe- zicht, aan de besturen der bijzondere scholen exemplaren verzonden van de Ko ninklijke besluiten van 12 September 1905 (Stbl. nos. "266 en 267). De minister maakt de besturen er opmerkzaam op, dat (te rekenen van 1 Januari 1906) het recht op rijksbijdrage voor de onderwijzers mede afhankelijk is van het voldoen aan het bepaalde bij het eerste lid sub 6 en 7 van art. 59 der lager onderwijswet, en het mits dien van belang is, reeds thans over te gaan tot het samenstellen van de com mission van beroep, waarbij rekening zal zijn te houden met de bepalingen der wet en met de desbetreffende bepalingen van het Koninklijk besluit van 12 September 1005 (Stbl. no. 266). Texens vestigt de minister de aandacht op de bepalingen van het Koninklijk besluit van 12 Sep tember 1905 (Stbl. no. 267), inzonderheid op arlt. 15 en 16. De unie-collecte bracht dit jaar op te Kamperland f134; te Oostkapelle (Geref. kerk) f51,71 te Zierikzee (kerken) f89,12. Veel belangstellingNaar men ons meedeelt is de belangstelling in het feest, dat de Vrije Universiteit de volgende week hoopt te vieren, buitengewoon groot. Veel meer plaatsen dan in het Concert gebouw beschikbaar zijn werden aange vraagd en hetzelfde geldt van den maal tijd in het Bible Hotel te houden, zoodat de Regelingscommissie zeer tot haar leed wezen niet aan alle aanvragen kan vol doen, en velen zullen worden teleurgesteld. De heer Leyseu heeft appèl aangetee- kend tegen het vonnis, door de Arnhemsche rechtbank in zake de rekensom-quaestie uitgesproken. Men schrijft ons uit Middelburg Het laat zich voorzien dat Woensdag meer schoolbesturen dan bij de wet ge vorderd wordt (12 volgens art. 59) zich zullen aaneensluiten om een commissie van beroep in eigen kring te vormen. Ongeveer op dezelfde wijze besloot men in Gelderland en ongeveer om dezelfde reden. In Middelburg besloot men dit te be proeven omdat één commissie voor het heele land den eventueelen arbeid omslach tig en kostbaar maken zou, omdat men van persoonlijke en plaatselijke kennis grondiger rechtspraak wacht en omdat een bekende raad van beroep aan reckt- zoekenden meer vertrouwen geeft. In Arnhem besloot men daartoe omdat betere bekendheid met personen en toe standen in kleinen kring kan gewacht worden, en omdat men bij keuze voor het geheele land komt tot mannen die zoo danig door allerlei zaken worden in be slag genomen dat van een nauwkeurig onderzoek niet veel zal komen. De School niet den Bijbel wekt verschil lende kringen op om dit voorbeeld van Arnhem te volgen en zich districtsgewijze of Provinciaal te vereenigen. Decentraliseeren dus. Middelburg. Door den Commissaris van Politie is proces-verbaal opgemaakt tegen Van B. bierhuishouder alhier, we gens het verkoopen van sterke drank in het klein. Vlissingen. De Koningin van Engeland kwam hedenmorgen per extra-trein hier aan. Op het perron werd de Koningin opgewacht door den Engelschen vice- consul, den heer P. L. de Bruijne en den commandant van het jacht. Dadelijk begaf de Koningin zich aan boord, waarop het jacht naar Port Victoria vertrok en op de reede gevolgd werd door de twee kruisers. Vlissingen. Volgende week wordt het pantserschip «Noord-Brabant" hier ver wacht om aan „De Schelde" 12 nieuwe ketels in te nemen. Nieuwdorp. Vrijdagmiddag geraakte bij den vloed en door den sterken noord westen wind de Belgische sleepkast Louise Termonde, schipper A. Akkerman, voor de haven Z.-Kraaiert op de steenglooiïng. Het schip kwam boven een steiger, waarop het na het vallen van het water bleef zitten. Door de schommelende beweging, veroor zaakt door de golven en den wind, werd er een gat in den bodem van het vaartuig ge- stooten, zoodat een steigerpaal er in door drong; zoo hangt het schip sterk hellend tegen den dijk. De opvarenden hebben het verlaten, daar er bij een nieuwen vloed gevaar voor meer ongelukken bestaat. Vlissingen. Geslaagd de leerlingen der Zeevaartschool alhier J. Lap en E. J. Moojcn voor tweeden en J. But en A. Greppeling voor derden stuurman alle vier bij de groote stoomvaart. Neuzen. De heer J. Nelemans inge nieur bij den rijkswaterstaat die met 1 November naar Utrecht vertrekt, ontving van de opzichters bij de kanaalwerken twee fraaie schilderijen in lijst ten ge schenke. Verplaatst de rijksveldwachter brig.- tit. J. C. Adriaanseu van Grijpskerke naar Serooskerke W Eervol ontslagen bij 's rijks directe belastingen A. Bosselaar kommies 2e klasse te Reuesse. Bij kon. besluit is met ingang van 16 October tot adjunct-ingenieur van den rijkswaterstaat benoemd dhr. N. C. Lam- brechtsen, geboren te Goes. Westkapelle. In de gemeenteraadsver gadering van Vrijdag was afwezig dhr. Moens. Het verzoek van dhr. P. Minder- houd Jr. om eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand wordt verleend. Alsnu komt aan de orde de beëediging van den secretaris, dhr. J. L. den Hollander. Na de beëediging wenscht de burgemeester den nieuw benoemde nogmaals geluk, wijst hem op het gewicht zijner betrekking, en spreekt de hoop uit in eensgezindheid met hem te mogen samenwerken. Tevens haalt .Z.E.A. nog aan hoe de vorige secretaris zich steeds voor het publiek ten dienste stelde, wat hij ook van den nieuwbenoemde verwacht, waarop de secretaris antwuordt het volgende: Mijne heeren! Bij het aan vaarden van de betrekking van secretaris dezer gemeente gevoel ik mij gedrongen een kort woord tot u te riekten. Allereerst mijn dank aan den raad, die in mij het ver trouwen stelde, mij het secretariaat dezer gemeente op te dragen. Van harte hoop ik te toonen door trouwe plichtsbetrachting dat vertrouwen waardig te zijn, zoodat met genoegen mag worden teruggezien op het tijdstip mijner benoeming. Dan een woord van dank aan het College van B. en W., welk College mij onder no. 1 in den raad heeft aanbevolen. Voorts mijnen oprechten dank aan u, burgemeester, voor de waar- deerende woorden tot mij gesproken. Moge het u vergund worden nog verscheidene jaren, niettegenstaande uwen hoogen leef tijd, uwe kx-achten te wijden aan de belan gen dezer gemeente en met den secretaris tot zegen der gemeente te mogen werkzaam zijn. Hoewel nog op jeugdigen leeftijd wacht mij een schoone taak, het gewicht daarvan gevoel ik en daarom vraag ik u op aller steun en medewerking te mogen rekenen, opdat onder Hooger zegen onze gemeenschappelijke samenwerking moge strekken tot bloei van de gemeente West kapelle. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van twee ambtenaren van den burgerlijken stand, waarvoor op de aanbe veling vacature J. Minderhoud Kz. voor komen dhr. L. Cysouw en P. Hendrikse. Gekozen wordt dhr. Cysouwvervolgens voor de vacature P. Mindei-houd Jr., waai-- voor op de aanbeveling voorkomen dhr. L. J. den Hollander en P. C. A. v Hoepen. Gekozen dhr. den Hollander. Westkapelle. Als vervolg op het be licht onder de rubriek telegrammen voor komende in het nommer van Zaterdag 7 October j.l. omti-ent het door de loco motief ti-amlijn Vlissingen-Domburg over rijden van (Lourus) Verhulst, diene nadat het ongeluk had plaats gehad, is genoemde met de locomotief vervoerd naar het alhier naastbij gelegen station, en verder met een di-aagbaar naar de woning van den alhier gevestigden dr. Campert vervoerd, die ook zelf de amputatie heeft verricht en de patient eene volle week ten zijnen huize heeft gehouden en verpleegd, doch alsdan vervoerbaar zijnde is hij Vrijdag per rijtuig naar zijne woning overgebracht, de toestand van den patient is bevredigend. De heer Vas Dias te Amsterdam die door twee Engelschen en een Duitscher is opgelicht, heeft, door de Twentsche Bank daartoe aangezocht, deze schadeloos gesteld voor het geleden verlies. De schade bedraagt voor den heer Dias f 108, waar van hij 1'70, zijnde de waarde van een gouden horlogeketting en ring, door Kuch, een der aangehoudenen, gedeponeerd, heeft terug ontvangen. De andere arrestanten, Norman en Senger, zijn nog in hechtenis gehouden, terwijl Kuch in vrijheid is ge steld, zonder evenwel de stad te mogen vei'laten. Voor zij de waardelooze cheques aanboden, kochten zij bij den heer Vas Dias verscheidene sigaren van de duurste merken, zoodat het scheen alsof de vreem delingen het zeer goed konden doen. Nog dient vermeld, dat de aangehoudenen in den laatsten tijd vele cijfertelegrammen ontvingen, waaruit men vermoedt, dat men met een uitgebreide bende te doen heeft. Te Leerdam hebben twee personen een jachtacte genomen en jagen de do- meinianden af, nadat zc van de huurders der landen toestemming daartoe verkregen hadden. Men wil hierdoor een proces nitlokken, wie eigenaar is der jachtvelden op de domeingronden. Tegen een hunner is proces-verbaal opgemaakt. Door hem zijn reeds 40 hazen op de domeinlanden geschoten. Te Wanrooi (N.-B.) speldden Woens- eenige baldadige knapen een in petroleum gedi-enkte lap aan de jas van een 73jarigen idioten landbouwer. Een hunner stak daairna den lap in brand, waardoor de jas eveneens vlam vaite. Buren doofden de vlammen, doch de man had reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat hij na eeD half uur is bezweken. Een 2jarig kindje te Ootmarsum slikte een stuk glas in met het treurig gevolg, dat het er in stikte. Bij 't uitgaan der fabriek op den Meersenerweg te Maastricht is een 14-jarige jongen die wilde uitwijken voor een fiets onder een tegelijkertijd aankomende automobiel terecht gekomen en bewusteloos opgeraapt na weinige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2