NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 11. 1905. Vrijdag 13 October. 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH BuitealandSGb Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN llecSstszakeii. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 12 October 1905. Israelietische Christenen „De Amsterdamsche correspondent van De Nieuwe Courant, een vrijzinnig blad, schrijft De „koscher'' slachters te Amsterdam hebben het werk gestaakt, die moeten de Israelietische mede-christenen in de hoofdstad óf geen, óf „treive" vleesch eten". Hier worden alle Joden onder den naam die aan 't geestelijk geslacht van Abraham toekomt, aangeduid, en tevens als volge lingen van den Christus. Hoe kan men zich zoo vergissen. Hoe een Jood over den Christus, de gojim, het Christendom denkt, weet men. Het kruis van Christus is hem een ergenis. En dan een Christen 1 Toen minister v. Raalte nog lid dei- Kamer was heeft hij 't voorstel-Harte tot het heffen van slechts 5 opcenten op de Vermogens- en Bedrij fsbelasting ernstig bestreden, en onder meer het opcenten- stelsel tot dekking van tekorten „on deugdelijk" en gevaarlijkgenoemd. Thans heeft minister De Meester, col lega van minister v. Raalte, een tijdelijke heffing van 10 opcenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting voorgesteld. Dus nu niet meer „ondeugdelijk" en „gevaarlijk" Duitschland. Wij beginnen ons overzicht zoo vaak met Jobstijdingen dat wij nu wel eens met nieuws van meer vredelievenden aard mogen inzetten. Gisteren is namelijk op het kasteel Gliicksburg in Sleeswijk de kortelings meerderjarig geworden hertog Karei Edu- ard van Saksen-Coburg-Gotha in het hu- welijk getreden met de nicht der Duit sche Keizerin, prinses Adelheid van IIol- stein-Gltiksburg. Behalve den Keizer en de Keizerin en de prinsen Eitel Fritz, Adelbert, August Wilhelm, Oskar en Joachim, en het Prin sesje "Victoria Louise zijn een onnoemelijke hoeveelheid prinsen en prinsessen, herto gen en hertoginnen in het oude kasteel bijeen geweest. Is deze huwelijksplechtigheid van een regeerend Duitsch vorst reeds van belang voor Duitschland, de verloving, die daar bekend is gemaakt, zal nog oneindig groo- ter weerklank wekken in het Duitsche gemoed. Prins Eitel Fritz, de populairste van 's Keizers zonen, is verloofd met de her togin Sophie Charlotte van Oldenburg, de 26-jarige doehter van den groothertog van Oldenburg en de in 1895 overleden achternicht van den Keizer, prinses Eli sabeth van Pruisen Opmerkelijk is het, dat de bruid van Eitel Fritz 4 jaar ouder is dan haar aan staande. Haar moeder, Elisabeth van Pruisen, bovengenoemd, was een dochter van Prins Frederik Karei, bekend uit den Franseh- Uuitschen oorlog. Oostenrijk-Hongarije. Gelijk wij gisteren meldden is de ver- uagmgsbrief van den Keizer-Koning in e Hongaarsche Kamer van Afgevaardig- en met grooten weerzin ontvangen. Een er algvaardigden sprak van een tragi- comedie. Maar wat er voor blijspelachtigs aan deze tragedie is, verklaren wij niet te begrijpen. Het is altemaal treurspeleen oude orst, die vasthoudt aan de tradi- tien en de nationale belangen, een volk dat verzet pleegt, een ministerie dat het goede wil en tegenwerking vindt bij vorst en volkeen land dat door rassenhaat wordt verteerd, waar is hier het blijde Natuurlijk kan de aarzelende staatkunde van den Keizer-Koning er wat toe heb ben bijgedragen, maar een feit is 't dat hetgeen voor eenige weken goedkoop be reikt en dankbaar aanvaard zou zijn ge worden, thans onherstelbaar verloren moet worden geacht. Dit was duidelijk merkbaar aan de stemming in het verdaagde Huis uit de beleedigende uitroepen, die de oppositie zich veroorloofde, als bijv. toen de gewone begroetingsformule van den brief des Konings werd voorgelezen en men schreeuwdeLaat hij zijn groeten thuis houden, Die kunnen wij missen, Afstand doen, en dergelijke, dit is niet te ver wonderen, doch dat graaf Tisza opstond en in zijn rede toegaf, dat ook hij dit voortdurende verdagen onwettig vond en dat zelfs in het hoogadellijk Magnaten- huis een meerderheid (zij het slechts van 50 tegen 42) gevonden werd voor een motie van protest, dat zijn ernstige tee kenen, hoe door dit dralen en uitstellen allengs de heele Hongaarsche bevolking van hoog tot laag in de armen der coa litie wordt gedreven. Een der beide socialistische afgevaar digden in het Huis van afgevaardigden wilde dan ook maar in eeus revolutie maken, hij stelde voor om het schrijven des konings terzijde te leggen en niet tegenstaande de verdaging bijeen te blij ven en te vergaderen, totdat men door de bajonetten der soldaten uiteen werd ge dreven. Dit zijn teekenen der stemming. F r a n k r ij k. Frankrijk, Duitschland en Engeland zijn in beweging gebracht door de onthullingen van het Parijsche blad Le Matin (De Morgen) in zake de staatkunde van Del- cassé. De Duitsche pers meent te mogen volhouden dat een Engelsch-Fransch ver drag tot' wederzijdschen steun bij een te zoeken oorlog met Duitschland in de maak is geweest, doch door de wijsheid van het Fransche ministerie Rouvier is verijdeld. En dit alles zou uitvloeisel geweest zijn van de vervelende Marokkaansche quaestie. Thans komt een Engelsche Staatsman, Sir Charles Dilke, zijn duit in het zakje gooien. In een vraaggesprek moet hij onder meer het volgende hebben losge laten „De Marokkaansche quaestie heeft nooit ernstig gevaar opgeleverd, zooals beweerd wordt. Weliswaar bestonden er moeilijk heden, maar die bestaan al jaren. Toen Duitschland zich in de quaestie mengde, was het minder om zijn belangen in Noord- Afrika te beschermen, dan omdat het zich zelf geminacht zag door de staatkunde van Delcassé, die Duitschland wilde iso- leeren. Daardoor geprikkeld wenschte Duitschland Delcassé uit den weg te rui men. Het vond daartoe gelegenheid toen Rusland verlamd was en de Marokkoquaes- tie de aanleiding gaf om Delcassé een beentj e te lichten". De Marokkaansche conferentie, zeide Sir Charles verder, kan alleen het gevolg- hebben om de Fransche tusschenkomst in Marokko wat minder snel te doen plaats hebben. De Fransche positie is, naar Dilke betoogt, sterker dan men in Frank rijk zelf wel meende, en de Fransche staat kunde zal minder gewijzigd worden dan aanvankelijk aangenomen werd. Dat er gevaar voor oorlog bestaan heeft, ontkent sir Charles stellig. Hij ziet het bewijs voor zijn meening in het feit, dat Duitschland zijn artillerie niet met de nieuwe kanonnen bewapende. Duitsche officieren schreven wel, dat zij minder waarde hechten aan snelvuurkanonnen dan andere mogendheden. Maar buiten Duitsch land wordt de overweldigende meerder heid der Fransche artillerie algemeen er kend, en de Duitsche regeering is thans, nadat alle kleine staten haar zijn voorge gaan, ook tot de overtuiging gekomen dat de nieuwe bewapening van de artil lerie noodzakelijk is. Indien Duitschland oorlog had gewild, zou het zich vooraf daartoe hebben gereed gemaakt. Het had slechts één wenschden man te zien heengaan, die het wilde isoleeren. En die wensch is vervuld. De verklaringen van prins Bülow noemde Sir Charles eenvoudig en onnatuurlijk. Duitschland wilde geen strijd en al de verhalen over een nieuw verbond tegen Engeland zijn dwaasheden. De wereldvrede is, naar Sir Charles meent, voor langen tijd verzekerd. Er is geen sprake van verstoring van het thans bestaande even wicht tusschen de mogendheden. Ten slotte nog iets in verband met de veelbesproken krach, die tot zelfmoorden, velerlei ellenden en ontbinding van ver scheidene vennootschappen heeft aanlei ding gegeven. De aandeelhouders der raffinaderij Say hebben in een buitengewone vergadering, met bijna algemeene stemmen besloten, het oude maatschappelijk kapitaal van 38,250,000 frs. te brengen op 15,300,000 frs. door het bedrag van elk aandeel van 500 frs. te verminderen tol 200 frs. Doch vervolgens zullen opnieuw 114,750 nieuwe aandeelen vsr: 200 frs. worden uitgegeven om het kapitaal weer te bren gen op de vorige hoogte. De aandeelhouders in de maatschappij welke de drie bladen Patrie, Presse en Echo de l'Armee exploiteerde, hebben be sloten tot ontbinding dier vennootschap en verkoop van genoemde bladen. Zweden en Noorwegen. Een vredelievende oplossing in 't ge schil tusschen de beide broedervolken schijnt verzekerd. Het Noorsche Storthing heeft de over eenkomst met vier vijfden der stemmen goedgekeurd. Nu moeten de Zweedsche Kamers beslissen. Het rapport van de commissie voor de overeenkomst van Karl stad is ingediend. De commissie raadt eenstemmig goedkeuring van de overeen komst aan, en spreekt den wensch uit dat de verdragen die met de over eenkomst samenhangen, in het Franseh opgesteld zullen worden, omdat zij wel licht aan scheidsrechterlijke uitspraken onderworpen zullen worde*. De regearing heeft tegelijk bevel ge geven om de dienstplichtige manschappen van da vloot zoo spoedig mogelijk op zijn laatst den 18en dezer naar huis te zenden, en ook de troepen die naar de westelijke grens gezonden waren, terug te roepen. Italië. Nu wij toch een en ander vermelden van hetgeen de Engelsche oud-minister Dilke van de staatkundige verhoudingen denkt, voegen wij er nog het volgende bij. Er zijn volgans sir Charles Dilke slechts twee donkere vlekken hlac spotsaan den Europeeschen politieken hamelde strijd tusschen Oostenrijk en Italië over de heerschappij in de Adriatische zee, en de dreigende scheiding tusschen Oostenrijk en Hongarije. Herhaaldelijk werd in den jongsten tijd gevreesd voor een botsing tusschen Oostenrijk en Italië. De Albaneesche quaestie en de aanhoudende wrijvingen tusschen Oostenrijk en Italië in Triest zijn voortdurende bronnen van gevaar voor de betrekkingen tusschen deze beide staten. De bewapening van Oostenrijk in 1904 heeft op de Italiaansche regee ring diepen indruk gemaakt, en meer dan eens vreesde men in Rome, dat Oos tenrijk plan had Italië aan te vallen. Gelukkig heerscht in beide kampen groote voorzichtigheid en oprecht ver langen den strijd te vermijden; hierdoor wordt het gevaar wel niet weggenomen, maar toch verminderd, en de vrede in Europa kan daardoor slechts winnen. De Hongaarsche crisis ziet sir Charles zeer duister in. Hij verwacht zelfs Euro- peesche bemoeiing daarmede, met het doel den vrede te handhaven. Hij meent, dat Duitschland er belang bij heeft om tusschenbeiden te treden, teneinde den bestaanden toestand te handhaven. Sir Charles kan echter niet gelooven, dat knappe staatslieden, als de Magyaar- sche leiders, er over kunnen denken om een onafhankelijk koninkrijk Hongarije op te richten. Zij kunnen niet wenschen geplaatst te worden tegenover de Itali anen aan de Adriatische Zee, tegenover de Duitsche en Slavische stammen die hen van kanten omringen. De Magyaren zijn een moedig, onder nemend, ontwikkeld en voorspoedig volk. Maar hun land en hun ras heeft geen natuurlijke grenzen wanneer zij een on afhankelijk koninkrijk beheerschen, zou den zij aan tal van troebelen blootgesteld zijn, die in meer dan een opzicht moeten doen denken aan de geschiedenis van Polen. Geen Magyaarsch patriot kan zulk een toekomst verlangen voor zijn vaderland. Het is bekend, dat de Duitsche keizer zijn zonen Hongaarsch heeft laten loeren en Dilke verwacht., dat de bemoeiing van den Keizer met de Hongaarsche quaestie geheel zal zijn in overeenstemming met de wenschen der mogendheden, en met het doel de monarchie zooveel mogelijk te behouden. Rusland. Uit Rusland weinig nieuws. Het blijft roerig in den Kaukasus en in Finland, te Petersburg en te Warschau en te Moscou niet het minst. In laatstgenoemde stad hebben tal van politieke werkstakingen plaats. Weer 1000 werklieden van den Brester spoorweg hebben het werk neer gelegd, evenals de werklieden van alle door stoom gedreven fabrieken en de machinis ten der stedelijke tramwegen. Ook de werklieden der gasfabriek en de conduc teurs der tram zullen staken. Uit plaatsen in de provincie worden plunderingen der rijksbrandewijnwinkels gemeld. Een en ander is vrucht van politieke teleurstelling, daar de werklieden aan de verkiezingen voor de Doema willen deelnemen. Dagelijks hebben botsingen met politie en troepen plaats. In het geheel zijn 19 man van de troepen en de politie gewond en vier burgers of eenigen meer. Gisteren hebben er weder herhaaldelijk botsingen tusschen de troepen en de stakers plaats gehad. De werklieden van zes metaalfabrieken en verscheidene meubelmakerijen hebben zich bij de werk staking aangesloten. In een dezer fabrieken zijn een officier van politie en een ander persoon neergeschoten, terwijl zij zich met de stakers onderhielden. De couranten kunnen nog steeds niet uitkomen en broodsgebrek begint zich te doen gevoelen. Ook in St. Petersburg is een werkstaking begonnen. De werklieden van een ijzer gieterij hebben daartoe het voorbeeld ge geven. In den Kaukasus hebben Tataren en Armeniërs bij Hosnawar weder gevochten. De Tataren, die aanvielen, werden terug geslagen, en lieten 97 dooden achter. Een aanslag op den gouverneur van Polodië is slechts door een toeval ver ijdeld. De gouverneur moest met een sneltrein uit Kiëf naar Lemberg gaan en de revolutionairen hadden nu de rails op een punt opgebroken. De sneltrein had echter vertraging, zoodat een goederen trein voorging. Deze trein ontspoorde, waardoor groote schade werd aangericht en twee beambten werden gewond. De daders zijn niet gevonden. De generaals Stössel, Fock en Reiss zijn uit Russischen dienst ontslagen. Kantongerecht te Middelburg. Woensdag zijn veeoordeeld wegens straatschenderijP. J., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.nachtrumoer: F. L. V,, te Ylissingen, tot f10 b. s. 3 d. h.laten loopen van vee op een anders weiland P. S., Vlissingen, tot f2 b. s. 2 d. h., J. d. V., Vlissingen, tot f3 b. s. 2 d. h.over treding jachtwetC. d. K., Middelburg, tot 2x7 dagen h. met verbeurdverklaring van het geweer en de eenden, bevel tot uitlevering of betaling der waarde adflö voor het geweer s. 14 d. h. en f 1.50 voor de eenden s. 2 d. hrijden met een vélo- cipkle zonder lichtII. S., W. N. L., L. LMiddelburg, J. P., Domburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.rijden met een middel van vervoer over een wandelweg: M. A. B,, Almelo, tot f 0-50 b. s. 1 d. h., C. A. G., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.noodeloos schreeuwen op straat: J. L., J. d. B., Oost en West-Souburg, tot f0.50 b. s. 1 d. li zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorf: L. H., Middelburg, tot fl b. s. 1 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig: L. H., Middelburg, C. H., Serooskerke, tot f 1 b. s. 1 d. h. zijn trekhond niet voorzien van een aan den halsband bevestigd metalen kenteekenW. v. B., Vlissingen, tot fl b. s. 1 d. h. als bestuurder van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen der politieT. O., Arnemuiden, tot fl b. s. 1 d. h.als muzikant zijn bedrijf uitoef enen op de straat H. v. R. hvr. v. W. J. d. J., Middelburg, tot fl b. s. 1 d. h., L. G., Middelburg, tot f2 b. s. 1 d. h., C. D., Middelburg, tot f3. b. s. 1 d. h.als maskramer zijne waren ten verkoop aanbiedenzonder kennis geving P. A. P., Rotterdam, tot f 1 b. s. 1 d. h.ivasschen van glazen aan den open baren weg: C. D., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.noodeloos klimmen achterop een rijtuig H. v. S., W. J. K., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.rijden met een voertuig niet voorzien van eene lichtgevende lantaarn: J. v. d. B., Vlissingen, tot fl b. s. 1 d. h. rijden met een vélocipède zonder bel of signaalhoorn M. J. B., Vlissin gen, tot f 1 b. s. 1 d. h.als tapper niet zorgen dat zijn lokalen te middernacht ge sloten en ontruimd zijn F. L. V., Vlissin gen, tot f5 b. s. 3 d. h.als bezoekers eener tapperij zich niet vöór of op het slui tingsuur daaruit verwijderen J. v. B., F. J. G. C., J. J. Q., G. H., Vlissingen, tot 1'3 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap L. v. E., Nieuw- en Sint Joosland, tot tot 2 X f2 b. s. 2 d. h. iedere b„ M. W., Arnemuiden, tot f5 b. s. 3 d. h,J. v. R., Middelburg, tot 2 dagen h., D. W. B., Middelburg, tot een week h., B. v. B., Arnemuiden, tot 3 weken h. (M. C.) Voor den Raad van State werd giste ren behandeld het beroep van F. Mays, hoofd der lagere school te Wilhelmina- dorp, tegen de afwijzende beschikking van Gedeputeerde Staten van Zeeland op zijn verzoek om de betrekking van secre taris-ontvanger van den calamiteuzen polder Oost-Beveland te mogen bekleeden. Het beroep werd toegelicht door den voor zitter van het polderbestuur, die betoogde dat de waarneming dier betrekking niet nadeelig is voor de vervulling van appel lant's hoofdbetrekking van hoofdonder wijzer. De koninklijke beslissing volgt later. De Rolterdamsche rechtbank ver oordeelde Dinsdag den brandersknecht te Schiedam die een hond levend vilde, tot 3 maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te Amsterdam heeft H. v. d. Kaaij, oud 43 jaar, koopman te Bussurn, in liooger beroep tot 8 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens poging tot vergiftiging van zijn boekhouder Hoekstra door arsenicum te doen in een paar kopjes koffie die deze proeven moest. De Club de Bienfaisance". Naar hel llbl. mededeelt, zijn de Ver- eeuiging ,,Club internationale de Bienfai sance" (Internationaal Liefdadigheidsge zelschap), gevestigd Vondelstraat 67 te Amsterdam, en de bestuursleden dier „Vereeniging" gedagvaard tegen Donder dag 19 dezer, ter zake dat is bevonden dat door die vereeniging, in afwijking van haar statuten, goedgekeurd bij koninklijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1