NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. No. 10. 1905. Donderdag 12 October. 20e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISGH Bnitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK PRIJS DER ADVERTENTIËN Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. UITGAVE DER FIRMA IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. EN VAN Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 11 October 1905. Wij ontvingen het verslag van de „Provinciaal Friesche Vereeniging van Vrienden der Waarheid1'. De vereeniging steunde in den Cursus 1904/5 negen studenten die zich voorbe reiden predikant in de Hervormde kerk te worden, en negen gymnasiasten. Hiertoe schonk zij een bedrag van f 1150. De ontvangsten bedroegen f 2004 de uitgaven f1621. Ondanks het kleine saldo van f 383 heeft het bestuur toch besloten voor den cursus 1905/6 uit te keeren f 1165 en wel aan 12 studenten en 7 gymnasiasten. Het Chr. Tehuis te Kampen blijkt voor velen een zegendoch het tekort blijft groot. Zonder steun van buiten kan het Tehuis niet bestaan. De heer v. d. Berg had zijn eerste jaar als directeur een bevredigend resultaat. Drie jongelui deden eindexamen, en slechts 1 werd afgewezen, 24 deden overgangsexamen, van wie 21 Het bestuur blijft zich dringend om geldel\jken steun aanbevelen bij allen die de Hervormde Kerk liefhebben. Secretaris-penningmeester is ds. N. M. de Ligt te Middelburgaan zijn adres moeten alle giften gezonden worden. In het Sociaal Weekblad bracht dhr. H. Spiekman, sociaal-democraat, een eere- saluut voor hetgeen dr. Kuyper, tijdens diens ministerschap deed in 't belang van de boot- en havenwerkers. Als vrucht van samenaprekingen met den minister, werd in het ontwerp arbeids wet de bepaling opgenomen dat bij konink lijk besluit veiligheidsmaatregelen voor de bootwerkers zouden worden gemaakt. En toen het bleek, dat het ontwerp niet meer in de Kamer aan de orde zou komen, is nogmaals bij genoemden Minister aan geklopt. En deze lof mag aan dr. Kuyper niet onthouden worden, dat hij niet alleen aan deze roepstem onzer bootwerkers gehoor ver leende, maar ook aanstonds trachtte, voor zoover het door de overheid onder de gegeven omstandighe den mogelijk was, de gevraagde hulp te geven. Er was reeds onder zijn bestuur een commissie be noemd, die zou onderzoeken welke veiligheidsmaatregelen voor het havenbedrijf gewenscht waren, en werd een kon. besluit uitgevaar digd, behelzende de instelling van een tweetal controleurs van den havenarbeid, voorloopig als proef voor twee jaar. Dit is een proefneming van beteekenis vooral hierom, omdat voor het eerst werklieden als zelfstandige arbeidsinspecteurs werden aange steld. Er zijn ook bij de gewone arbeids inspectie wel ^opzichters", die uit werklieden- kringen voortkomen. Maar en dat gaat bij het veelomvattende van dezen werkkring al moeilijk anders zij vervullen daar een zeer ondergeschikte rol. Hier is 't anders. De con troleurs voor den havenarbeid, twee flink ont wikkelde werklieden echter zonder bepaalde academische opleiding, staan wel »onder toe zicht" van de kamer van arbeid, maar dat /"toezicht" kan slechts zeer vaag zijn, waar voor het lidmaatschap der kamer zelf, slechts weinig eischen worden gesteld. Welnu te oordeelen naar het eerste maand- "PP°<t dat deze controleurs aan de kamer lebben uitgebracht, mag m. i. voorloopig deze proet uitstekend geslaagd heeten en is daarmee voor onze sociale politiek van beteekenis ge worden. 6 Bet is een zeer eenvoudig rapport, zonder technische wendingen, zonder omhaal. Het is geen bureauwerk, maar het getuigt van den hoogst nuttigen arbeid, dien deze arbeiders controleurs verrichten. Zij onderzoeken de schepen van alle natio naliteiten, onderzoeken n.l. de werktuigen, ge reedschappen en touwwerk, waarmee gearbeid moet worden, Het aantal schepen, dat per dag bezocht werd, varrieerde van 10 tot 27 en op booten van alle nationaliteiten werden'ge breken ontdekt. Men kan, volgens de cijfers in het rapport, zelfs zeggen dat op »de helft van het aantal onderzochte schepen* gebreken Werden geconstateerd I Die gebreken waren alle van dien aard, dat ze van ongevallen de oorzaak zouden worden. Opgesomd worden voorts de fouten door deze controleurs ontdekt, terwijl ook de pakhuizen der stuwadoors, waar de ge reedschappen voor de lossing liggen, onder zocht werden. Het doet ons genoegen dat de heer Spiekman zij het ook al na de ver kiezingen aan den minister aan wien men deze verbetering dankt dr. Kuy per de eere bracht die hem toekomt. Een lof, die uit zijn mond, wat waard is Het door de N. K. C. aan een Keulsch blad ontleende resumé van een artikel van dhr. Vliegen in Monatshafte wordt door Het Volk eenzijdig genoemd. Bij de jongste verkiezingen aldus de heer VI., waren in plattelandsiistricten 24 duizend stemmen op S. D. candidaten uitgebracht, zoodat de plattelandsbevol king toch voor het socialisme toeganke lijk blijkt te zijn". Bovendien had hij vroeger reeds aan getoond dat, schoon de concentratie in 't landbouwbedrijf afwezig bleef, in alle andere bedrijven de concentratie stellig wel opgaat. Een en ander met cijfers toegelicht". Daar wij het stukje uit de N. R. G. hadden overgenomen, plaatsen wij ook deze tegenspraak. Onlangs lazen wij de volgende uitspraak van een erkend natuurkundige uit Enge land, nog wel een atheïst (godloochenaar). „Indien ik voor het onderwijs mijner kinderen te kiezen had, tusschen een school, in welke ware godsdienstigheid werd geleerd en zulke eene, waar de gods dienst contrabande was, dan zou ik aan de eerste de voorkeur geven, zelfs ook dan nog, wanneer mijn kind een goede dosis theologie op den koop toe slikken moest". Treffende en merkwaardige uitspraak, een groot contrast vormend met een ant woord op de vraag eenige maanden te Bremen op een vergadering van onder wijzers er waren er ongeveer vijfhon derd te zamen aan de orde gesteld, of het godsdienstonderwijs op de openbare lagere school dient te worden gehandhaafd. Het antwoord van de vergadering luidde «Het godsdienst-onderwijs moet van de school af1. Voor wie eenigermate met deDuitsche school-toestanden op de hoogte is, en weet, dat op de scholen aldaar bij onze naburen nog steeds godsdienstig onderwijs wordt gegeveu, is die uitspraak inderdaad ver rassend, en getuigt ze tevens van een treurigen achteruitgang welke met andere verschijnselen en toestanden samenhangt, niet het minst met kerkelijke. Of hoe zou men schier anders kunnen verwachten in een stad waar predikanten optreden, die doopen in den naam van het goede en als die doop voor ongeldig ver klaard wordt, er volstrekt niet op tegen hebben, op de oude wijze te doopen, die den treurigen moed bezitten hunne leer redenen te beginnen met de woorden, toen ik nog een christen was, die zich niet ont zien om te prediken over groote mannen in kunst cn literatuur, als Schiller, Heine, Börne om van Nietsche niet te spreken, maar vergeten te wijzen op de schoonste der menschenkinderen, den eenigen naam tot zaligheid gegeven Vergeten te wijzen Laten we liever zeggen, dat er zelfs onder die heeren zijn, die stout ontkennen, dat Jezus ooit ge leefd heeft, en het daarom raadzaam achten, Nietsche en zijne geschriften op den kansel te brengen, van wien men immers zeker weet, dat hij bestaan heeft al is hij ook waanzinnig gestorven. Er zijn dan ook van die predikanten, naar we lazen, die met de uitspraak //Weg met het godsdienstig onderwijs op de school" ten volle sympathiseeren en zelfs een vereeniging hebben gesticht, om in dien geest het lager schoolonderwijs te reformeeren. Wat alzoo al niet doorgaat onder dien schoonen naam van reformatie. Tot de wet en tot de getuigenis, zegt onze oude Bijbel en daarmede houden wij het. Rusland. Het is of de oproeren in Rusland wer ken in bepaald afgesproken acten of be drijven. Het was toch weer eenige dagen stil, toen daar op eenmaal weer een op roer te Moskou loskwam, en nauwelijks is dit gedempt of daar komen berichten uit Tiflis de roerige gemoederen nog meer ontrusten. In verschillende deelen der stad wer den gelijktijdig bommen geworpen. Een er van ontplofte voor de kazerne in de nabijheid van het paleis van den stad houder, waarbij een kozak werd gedood en elf werden gewond. In de nabijheid van een andere kazerne werden zes bom men geworpen, waarvan vier ontploften en waarbij drie kozakken werden gedood. Voorts werd op deze plaats een bewoner van Georgië door een geweerkogel ge dood gevonden, terwijl een andere Geor giër onder verdenking van bommen ge worpen te hebben, werd gevangengenomen. Bij een derde kazerne onploften drie bom men, waarbij drie soldaten werden ge wond. Hier werd een gewone Armeniër gevangengenomen, verdacht de dader van den aanslag te zijn. Uit de vensters van twee huizen werden voorts schoten ge lost, waardoor een persoon werd gewond. Te middernacht werden vijftien onrust stokers gearresteerd. Ook te Moskou is het nog niet stil. Gisterenmiddag had er nog een botsing plaats tusschen werkstakers en politie, waarbij verscheiden menschen gewond werden. Nog een andere johstijding komt daarbij de regeering verschrikken en wel uit de hoofdstad van Finland (Helsingfors,) dat Hohenthal, de moordenaar van den procurator Johnson, aldaar gisterennacht uit de gevangenis ontsnapt is. Niet zonder reden dat de Russische regeering die het, in de eerste plaats van politiemaatregelen verwacht op, middelen zint, niet om de oorzaak der kwaal weg te nemen, maar om de koerts op te stop pen. In dit verband beechouwe men dan ook het bericht dat zfij van plan is een ministerie van politie te vormen, waartoe de politie en de gendarmerie zullen be- hooren. De assistent-minister Trepof zou voor minister van dit departement in aanmerking komen. F r a n k r ij k. Frankrijk, Rusland's groote vriend en bondgenoot, heeft niet zoo grooten last van opstootjes. Toch heerscht er wel eenige roerigheid. Men moet daar trouwens altijd wat te doen hebben. En nu zijn sommige bladschrijvers op Delcaseé ge snapt, wien zij allerlei ongerechtigs ver wijten, onder anderen dat hij Frankrijk in een oorlog met Duitschland zou hebben willen wikkelen, en daartoe een verbond met Engeland had voorbereid, doch hierin door zijn collega's zeu zijn verhinderd. Intusschen blijft de verdeeldheid tus schen de verschillende leiders over het vraagstuktoenadering tot Duitschland aanhouden. Wel zyn er die ap een Fransch- Duitschen Bond aandringenmaar de meerderheid houdt het toch nog, zij het al onuitgesproken, met Delcassé, den man der revanche. Bewijs dat het Bouloungisme met Ba- langer niet is uitgestorven. Of Delcassé, al noemt men hem thans spottend D'aile cassé, den man met den kapotten vleugel, niet nog eens een rol in Frankrijk spe len zal Of zal Jaurès het doen? Hij, de knappe sociaal-democraat, die Deleaesé ten val bracht, heeft zeker wel den grootsten invloed, van allen, op het ministerie, op de Kamers, en indirect ook op den President. In Frankrijk is de sociaal-democratie groot. Maar het is ook eigenlijk minder door eigen kracht dan wel door de zwakheid harer tegenstanders. Jaurès wees daar zelf op in een rede te Limoges. De monarchisten zoo zei hij willen een verbond met het clericale Spanje en het katholieke Oostenrijk tegen modern Italië en tegen het Duitschland van Luther. De nationalistische partij ligt aan stukken. Millevoye verlangt dat men zich met Duitschland tegen Engeland, Déroulède, dat men zich met Engeland tegen Duitsch land zal verbinden. In de Marokkaansche quaestie hebben de Fransche, Engelsche en Duitsche diplomaten grove fouten be gaan. Delcassé wilde de man der revanche worden. Daarom hebben de socialisten geëischt dat hij ging. Er mag in de opsomming eenige zelfver heffing doorstralen, waar is het dat in geen land ter wereld het socialisme, het prin- cipiëele dat als consequentie van het libe ralisme dat alle gezag uit God ontkent, en nu ook alle gezag van den meester verwerpt, zoo grooten invloed heeft als in Frankrijk. Oostenrijk-Hongarije. Allererbarmelijkst blijft in Hongarije de verhouding tusschen de regeering en de meerderheid der volksvertegenwoordiging. Het lange gehaspel over de ministrieele crisis, de legerquaestie, het algemeen kies recht, en dergelijke is geëindigd met een besluit van Koning Frans Jozef, door hem bij eigenhandig schrijven in het Staatsblad geplaatst, dat hij de Hongaarsche volksver tegenwoordiging tot 19 December ver daagt, omdat het onmogelijk is een nieuw ministerie te vormen. In de Kamer was gisteren bij de ope ning der zitting, waarin dit koninklijk besluit werd voorgelezen, geen enkele minister aanwezig. De voorzitter leest den koninklijken brief voor. Men roept Schavuiten, wat doen jullie met de grond wet Andrassy, een der leiders van de oppo sitie, krijgt het woord. Hij brandmerkt het zonderlinge gedrag der ministers, die tegen het gebruik niet in de vergadering zijn verschenen. (Een stemomdat het lafaards zijnNeen, zij blijven niet uit lafhartigheid weg, want zij hebben meer stoutmoedigheid getoond dan noodig is. Zij hebben minachting voor de Kamer ge toond en het grondwettig terrein verlaten. Er blijft ons niets over dan te protes teeren. Wij zullen geen enkele geweld daad plegen, want wij hebben het recht en de wet met ons, maar een protest is noodig. Niemand weet wat de dag van morgen ons brengen zal. Misschien zul len wij morgen het slotbedrijf van de tragikomedie bijwonen. Men wil het volk raadplegen, maar wanneer dat zijn oordeel uitgesproken heeft, zal men het in den wind slaan, zooals totnogtoe gebeurd is. Andrassy leest vervolgens een lang protest voor. In hoofdzaak heet het daarin: Men stelt den persoonlijken wil des konings tegenover den wil van het volk. De ministerieele crisis is een grondwette lijke crisis geworden. Tisza, ook een leider der oppositie, doch meer parlementair of liever consti tutioneel, zegt, dat hij geen deel kan nemen aan de beraadslaging, aangezien er na de verdaging geenerlei beraadsla ging gehouden mag worden. Daarna verlaat hij met zijn partijge- nooten de zaal. Apponyi, ook een leider, doch weer wat rooder, zegt, dat men zich aan de verdaging medeplichtig maakt, als men van den brief kennis neemt. Het slot der scène is dat het voorstel van Andrassy met bijna algemeene stem men wordt aangenomen, Dit is derhalve weer een staaltje van Hongaarsche lompheidmaar ook de Oostenrijksche Kamer is van geen klein geruchtje vervaard. Wij vestigden er reeds meer de aandacht op. Ook in Oostenrijk breekt de eisch alge meen kiesrecht door. De heele Kamer is er voordoch de regeering verzet zich. Niet omdat zij hel volk vreest, maar om dat zij eerst wettelijke regeling van de reehten der minderheden wil. Geen over tollige maatregel voorwaar, als men het verschil tusschen Oost-en West Hongarije kent. De toestanden in 't Oosten zijn aan die van 't aangrenzende Rusland gelijk, ook wat betreft kennis en beschaving, terwijl in het Westen het Duitsche element meer overheerschend is. En terwijl in 't Wes ten de Duitschers, Italianen en Tsjechen nagenoeg allen schrijven en lezen kunnen is, dit met de Polen, Rhoethenen en Roe- meniërs nog lang niet het geval. Bij de zen is niettegenstaande de schoolplicht het aantal analfabeten nog zeer groot. En om nu te voorkomen dat de minderheden door het algemeen stemrecht aan de meer derheden zullen worden uitgeleverd, wil de Keizer eerst een wettelijke waarbor ging van het nationale leven dier min derheden in het leven roepen. Maar hoe die wetten aangenomen te krijgen in een Kamer waar de Slaven in de meerderheid zijn en door de macht daarvan de Duit schers er onder zoeken te krijgen 1 Wel is de Keizer te beklagen die op zijn ouden dag voor al die netelige vraag stukken zit. En nu komt er nog bij dat zijn ministerie het Oostenrijksche onder von Gautsch met ontslag dreigt, wanneer hij aan den eisch van algemeen kiesrecht in Hongarije die de brug is voor algemeen kiesrecht in Oostenrijk, niet toegeeft Duitschland. Uit Duitschland voor heden geen andere berichten dan van werkstaking en vleesch- gebrek. Te Gera hebben 90 procent der werk lieden in weverijen een werkstaking aan gekondigd, wegens het loontarief, door de leiders, „hongertarief" genoemd. De werkstaking te Berlijn in de me- taalfabrieken duurt voort. Op andere fabrieken bereidt men zich voor de sta king voor, onder anderen aan de fabriek van Borsig. Te Charlottenburg ging Zondagavond plotseling het electrisch licht uit, gevolg hiervan dat de niet-stakende werklieden die Zaterdagavond voor het eerst de fabrie ken weer mochten verlaten, niet waren teruggekeerd. Te Hannover geraakten door staking in een machinefabriek twee duizend werk lieden werkloos. Wat het vleeschgebrek aangaat, een vindingrijk man te Munchen heeft met het oog hierop een groot „visch-restaurant" opgerichtwaar hij zijn gasten voor 30 pfenn. een heerlijk vischmaal geeft onder den reclame-makenden titelgeen vleesch gebrek meer Ook de directie der Munchensche train verschaft baar personeel goedkoope visch. Australië. De plannen van generaal Booth en het Leger des Heil» ter vestiging van eenige Britsche immigranten-kolonies in West- Australië zijn voorloopig mislukt. De grijze aanvoerder van het Leger heeft den eerste minister van den Australischen Statenbond telegrafisch medegedeeld, dat de plannen niet tot uitvoering zouden komen. Deakin seinde terug, dat het hem erg speet. De plannen zijn echter niet definitief van de baan. Het schijnt, dat de bezwaren tegen de voorstellen van Booth niet komen van Australische zijde, maar van Engel- schen kant.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1