NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 9. 1905 Woensdag 11 October. 20e Jaargang, HISTORISGH CHRISTELIJK- Artikel 78 geen leugen. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA F.N VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De voorstanders van algemeen kiesrecht beroepen zich telkens weer op artikel 78 der Grondwet. Dat artikel luidt: De Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Neder- landsche Volk. Zoolang er geen algemeen kiesrecht is, noemen zij dit artikel een wassen neus, een leugen. Deze voorstelling nu berust op een dwaling. Of het kiesrecht door weinigen of door velen, door één persoon of door allen, door mannen alleen, of door mannen en vrouwen, door alle meerderjarige inge zetenen of ook door minderjarigen wordt uitgeoefend, toch staat het onveranderd vast dat „de Staten Generaal vertegenwoor digen het geheele Nederlandsche Volk". Onder de Republiek der Vereenigde Nederlanden werden de afgevaardigden ter Provinciale Staten toegelaten krachtens een lastbrief hunner staden die ter Al- gemeene Staten krachtens een lastbrief hunner Gewesten of Provinciën. Strekte de lastbrief niet ver genoeg, dan werden de besprekingen opgeschort en keerden de afgevaardigden naar hunne committenten (zenders) terug om verder met hen te raadplegen, ruggespraak te houden, en dan met op de noodige pun ten aagevulden lastbrief ter vergadering der Staten terug te keeren en te stemmen. In het eind der achttiende eeuw werd met deze omslachtige wijze van vertegen woordiging gebroken. De Staatsregeling van 1798 vol gens Groen de voltooiing der afbraak van het oude gemeenebest bepaalde dat „het souvereine volk" voortaan zou „regeeren door de mannen zijner eigen keus"en omschreef in een paar artikelen, dat „het Vertegenwoordigend Lichaam" het geheele Volk zou vertegenwoordigen, en geen lid van dit Lichaam immer, eenig afzonder lijk gedeelte des Volks vertegenwoordigen noch eenen bijzonderen Lastbrief ont vangen zou. Na de verdrijving der Franschen in 1812 bepaalde Van Hogendorp in zijne Schels van eene Grondwet voor de Vereenigde Nederlandendat „de Staten-Generaal zouden vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche volk", en de leden der Staten-Generaal zouden stemmen „voor zich zeiven, en zonder last van hunne committenten" (de vergaderingdoor welke zij benoemd zijn). Zoo stond het ook in de Grondwet van 1814, later in die van '48. Terwijl in de tegenwoordige grondwet, die van 1887 artikel 78 is luidende, gelijk wij hierboven zagen„De Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Neder landsche volk". Art. 86 (dewijl de Prov. Staten geen kiescollege voor de Tweede Kamer meer zijn, wel voor de Eerste) luidt aldus„De leden stemmen zonder last of ruggespraak met hen, die be noemen". Wat zien wij na deze historische toe lichting derhalve duidelijk? Dat de grondwettelijke bepaling „vertegenwoordigen het geheele Neder landsche volk", met het kiesrecht niets te maken heeftmaar alleen beteekent dat de leden, in tegenstelling met 't voorschrift I dat vroeger een stad of provincie werd V vertegenwoordigd, nu niet meer de be langen eener stad of provincie of wat of wien ook hebben te behartigen, maar de belangen van gansch het volk van Neder land. Bij de jongste Statenverkiezing in 't debat met een vrijzinnig-democratischen spreker in een kiezersvergadering te Schore is dit door een der onzen dien spreker onder de aandacht gebracht, die de juistheid der opmerking terstond toegaf. Wij denken niet dat alle vrijzinnigen awen onbevangen en gereedelijk ons gelijk op dit punt zullen willen erkennen. Daarom beroepen wij' ons op twee knappe staatslieden, die over de Grondwet geschreven hebben. Mr. De Savornin Lohman, het bekende Goesche Kamerlid, schrijft in zijn Onze Constitutie bij de toelichting van artikel 86: „Tijdens de Republiek waren in vele gevallen de afgevaardigden gebonden aan hun lastbrief, zoodat zij soms zich genood zaakt zagen hunne constituenten om nadere instructies te vragen De ondervinding heeft echter het belemme rende van die staatsinrichting geleerd, en doen inzien dat het wijzer is zijn ge voelen niet vast te stellen, voordat zoo veel mogelijk al het voor en tegen is overwogen". En bij art. 78„De Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Neder landsche volk De woorden duiden eenvoudig de roeping of bestemming van het staatslichaam aan, en behelzen een voorschrift, de oplegging van een plicht Die roeping is eene andere dan die van de Generale Staten gedurende de Repu bliek, vermits deze niet het geheele Nederlandsche volk, maar de souvereine provinciën vertegenwoordigden". Zijn de vrijzinnigen nog niet overtuigd, dan willen wij, hen ten gerieve, uit de Rotterdammer het volgende afdrukken wat professor Buys, de vraagbaak, immers nog, van alle vrijzinnigen, op deze artikelen heeft aangeteekend. Prof. Buys zegt bij den inhoud van art. 86„Zijn beteekenis is niet twijfel achtig de Grondwet wil dat de afgevaar digden naar eigen overtuiging stemmen en verbiedt daarom niet alleen dat zij een lastbrief van hunne kiezers met zich brengen, maar ook dat zij, eenmaal ge kozen, zich terugwenden tot de achter hen staande kiezers om met deze te over leggen hoe zij behooren te handelen Het voorschrift heeft vooral historische beteekenis het moest voor Europa in het algemeen de grenslijn aanduiden tusschen het middeneeuwsche recht en het moderne, en voor Nederland in het bijzonder het onderscheid tusschen het staatsrecht van de oude Republiek en dat hetwelk in 1798 werd ingewijd". En bij art. 78 zegt Buys „de leden van de Staten-Generaal zouden in vervolg van tijd eene geheel andere roeping hebben dan in de dagen van de oude Republiek, toen diezelfde leden de afhankelijke vertegenwoordigers waren van souvereine provinciën, aan de instruc tion van hunne committenten streng gebon den en verplicht bij al hunne overwegingen vóór alles de belangen van die committenten te behartigen De naam „Staten-Gene raal", sedert 1798 uit ons staatsrecht gebannen, werd hersteld en de samen stelling van die hooge vergadering als voorheen aan Provinciale Staten opge dragen. Tot zoover trad men derhalve in den ouden toestand terug, maar ook alleen tot zoover de Staten-Generaal zouden in vervolg van tijd geen provinciën ver tegenwoordigen maar het geheele Neder landsche volk, d. w. z. optreden om de belangen van dat geheele volk te behar tigen". Ja, Prof. Buys ging bij zijne toelich ting van art. 78 verder. Ook in zijn tijd was reeds van de zijde dergenen, die destijds uitbreiding van kiesrecht begeerden, het dwaze beroep op art. 78 der Grondwet vernomen, j Daarom schreef Buys„De Grondwet ljgt hier eenvoudig aan de Staten-Generaal een gebod op, het gebod om de belangen van het geheele volk te dienen. Of dat volk op de samenstelling dezer Staten eenigen invloed kan uitoefenen is daarbij eene geheel onverschillige zaak, want het gebod geldt in elk geval. Het staat hiermee, als op privaatrechtelijk gebied met de voogdij. Een voogd vertegenwoordigt den minder jarige, geheel onafhankelijk van de vraag hoe en door wie de voogd is gekozen. Zoo ook vertegenwoordigen de Staten- Generaal het geheele Nederlandsche volk, geheel onafhankelijk van de vraag op welke wijze deze Staten-Generaal worden samengesteld. Ook de Eerste Kamer, wier leden krachtens de Grondwet van 1815 door den Koning werden benoemd, vertegenwoordigde dus met de Tweede Kamer het geheele Nederlandsche volk". En wil men ten slotte zoo gaat onze Rotterdammer voort Mr. Buys vonnis hooren strijken over al degenen, die gansch en al averechts art. 78 in verband willen brengen met het kiesrecht Dan vermelden wij nog deze woorden«De interpretatie is werkelijk ongerijmd Het kan geen oogenblik twijfelachtig zijn dat art 74 (thans 78) inderdaad niet anders bedoelt dan aan de Staten-Generaal het bovenge noemde zedelijk gebod op te leggen om met terzijdestelling van alle bijzondere belangen altijd en overal het algemeen belang te betrachten. Maar waarom aan die verklaring zoo groote waarde toege kend Is het in den grooten strijd onzer dagen over hervorming van het kiesrecht geen vaste gewoonte geworden om elk pleidooi voor uitbreiding van de kiesbevoegdheid, voor algemeen stemrecht zelfs, onder bescherming te stellen van art. 74 (thans 78) Grondwet De Grondwet wil dus is de schering en inslag van al de hier bedoelde vertoogen dat de Staten-Generaal eene getrouwe afbeelding zullen zijn van de politieke denkbeelden, welke onder al de sehakeeringen van het Nederlandsche volk worden aangetroffen ons kiesstelsel kan echter zulk eene beel tenis onmogelijk scheppen en daarom is dat stelsel niet met de Grondwet te rijmen. Dat men dus sprekende maar weinig eer bied aan den dag legt voor de wetten van de logica, schijnt in den regel niet te worden opgemerkt". Na deze historische toelichting voor die van Buys hebben wij de Rotterdammer dankbaar te zijn want wij hadden ze, wel zakelijk doch niet letterlijk als zij bij de hand hebben wij niets meer te zeggen dan een beroep op art. 78 der Grond wet in 't belang van Algemeen Kiesreeht is ongerijmd, en na de toelichting van Buys, om van Lohman, Heemskerk en anderen te zwijgen, een dwaasheid. 10 October 1905. Wij hebben van de protestvergadering der S. D. A. P. afdeeling Middelburg in ons no. van heden een verslag opgeno men doch beloven niet dat wij derge lijke verslagen ooit weer zullen opnemen. De geschiedenis achten wij genoegzaam bekend om ze nog eens op te halen. Wat veel ontslagnemingen, een zelf moord, gefluister over slechte behande ling in het Gasthuis, praatjes, en zoeken naar een zondebok, ziedaar de geschie denis. De S. D. A. P., die van agitatie leeft, greep dit alles aan om „ontruste" ge moederen nog meer te verbitteren, het gezag der overheid te kleineeren, de so ciaal democratie aan te prijzen en het algemeen stemrecht te propageeren. En ten slotte in een lange motie, met alge- meene stemmen min een aangenomen ver klaard, te constateeren zoo is het en zoo wil het, o Raad, de volkswil Is daar in 't Gasthuis verbetering noodig, men haaste zich die aan te bren gen. Het is trouwens nog niet bewezen dat de snelle afwisseling van een deel van het personeel niet met verbeteringen in verband stond. Maar men kieze daartoe niet den weg der S. D. A. P. met haar dubbelzinnige klachten en goedkoope motiën, die allicht den verkeerde treffen en de zaak niets verder brengen. Niet de volkswilmaar de overheid on derzoekt en beslist; en ook te Middel burg geniet de gemeenteraad vertrouwen bij alle partijenals die recht en eer handhaven, en zoo noodig herstellen zal, ook zonder den aandrang van een volks meeting die niet tot juiste beoordeeling in staat is. Op het Tuberculose-Congres te Parijs zijn nog enkele quaestiën ter sprake ge weest, welke wij hier even ter sprake brengen. Ie. De voeding. Deze is een der voornaamste elementen in de behandeling. Rauw gemalen vleesch, zjeu van vleesch, levertraan, enz. Vet moet vermeden worden en schijnt eerder na- dan voordeelig te zijn. 2e. De kus. Nog eens wordt gewaarschuwd tegen den kus van groote menschen aan kinde ren of kinderen onder elkaar. Bo. Het huwelijk. Hebben de teringlijder en de tering- lijderes het recht om te trouwen Of is het hun zedelijke plicht ongehuwd te blijven, en althans afstand te doen van het ouder schap. In ieder geval moet de lijder wel doordrongen zijn van zijn zware en bijna misdadige verantwoordelijkheid, daar hij kans heeft op een middelmatige nakome lingschap, die voorbeschikt is tót het krijgen van alle ziekten. 4e. De volgende besluiten werden aan genomen Het jeugdige kind krijgt de ziekte in bijna alle gevallen aan den huiselijken haard. De tering van den jongeling is meestal een sluimerend geval uit de jeugd. Hieruit volgt, dat in het kind de tuber culose bestreden moet wordendaarbij komt, dat klier- en longtering bij het kind gemakkelijker genezen kunnen worden, op voorwaarde, dat de ziekte behandeld worde bij het ontstaan. Om het kind buiten gevaar te houden, dienen de volgende voorwaarden Het huis in staat van volmaakte zin delijkheid en gezondheid te houden. Het gebruik van gekookte of gesteri liseerde melk. Het kind te verwijderen van een ziek interieur en het toe te vertrouwen aan in richtingen, welke het kind en pension nemen. Veel zon en veel lucht. Vooral de zonnestralen spelen een groote rol in den algemeenen gezondheidstoestand. Onteigening van oude huizen, welke nesten van infectie geworden zijn. Het alcoholisme is de groote oorzaak van de verwoestingen door tering. Men zal dus het gebruik van alcohol met kracht tegengaan. Met algemeene stemmen is aangenomen, dat het serum van dokter Marmorek tot nu toe het beste middel is tegen de kwaal. De resultaten zijn menigvuldig en succes vol. Tegen Tuberculose Dat het een uitkomst van belang zon zijn indien Von Behring het geneesmid del gevonden had, behoeft niet gezegd te worden. Er sterft toch jaarlijks een zevende van de menschheid aan tuberculoseen daarvan sterft nagenoeg de helft tusschen het 20e en 25e jaar. Voor menschen van tusschen de 30 en 40 en tusschen de 40 en 50 is 't nog altijd een percentage boven de 35 „Volgens de nieuwste ge gevens" zegt dr. Knopf, «is de sterfte aan tuberculose der longen het grootst in Rusland en Oostenrijk, met meer dan 3500 gevallen op 1 millioen inwoners, en het kleinst in Engeland met minder dan 1500. Duitschland (an Nederland) staan ongeveer in 't midden, terwijl Frankrijk bijna het hoogste getal bereikt". Dat wil dus zeggen, dat Frankrijk op één lijn staat met Rusland en Oostenrijk, de landen van onuitsprekelijke onzindelijkheid. Wanneer men. al die cijfer» voor zich ziet, met het verschrikkelijke beeld van het dagelij ksche leed en het dagelij ksche worstelen met hoop en vrees van hon derdduizenden onzer medemenschen, dan voelt men zich zoo vreemd aangedaan, als men leest in de couranten, hoe mannen als Von Behring en Marmorek, die op 't punt schijnen te staan geneesmiddelen tegen de vreeselijke ziekte te vinden, zich verbergen in de meest stuitende ge heimzinnigheid. Wij kunnen niet be- oordeelen of daar reden toe bestaat Alleen verneemt men dat de mededeeling van prof. Behring onder diepe stilte werd aangehoord. Het was een historisch moment, niet omdat hij kwam met een afdoend therapeutisch agens (want voor de beves tiging hiervan verklaarde hij nog eerst, hoewel met even groot vertrouwen alq in 1890 ten opzichte van het diphtherie- serum, controle aan het ziekbed te wach ten) doch omdat hij op weg schijnt te zijn, voortbouwende op de leer van' Metchnikof betreffende de phagocytose, nieuwe banen te openen voor de micro biologie. Dit was de meening van be voegde personen. Maar ook verneemt men, dat hij zijn mededeeling deed vergezeld gaan van deze andere„Ik kan voorloopig niet zeggen in welke richting mijn uitvinding zich beweegt, want ik hecht er aan de eerste te zijn, die de uitvinding ook voltooit. Als ik er meer van zei, zouden bacterio logen, wien mijn lange voorstudies be spaard zijn gebleven, sneller te werk kun nen gaan en me vóór zijn". Een andere hoogleeraar minder eer zuchtig misschien, doeh ijverzuchtig zeker wel een weinig prof. Marmorek ver klaarde aan een bladschrijver Mijn serum aan welks uitwerking ik niet twijfel, zal geen geheim middel zijn. Ik vind, dat een man, die het middel meent gevonden te hebben tot genezing van een ziekte, het recht niet heeft zijn methode voor zich te houden, anders is zijn geneesmiddel nooit te vertrouwen en sleehls een medicament met etiket" (kwakzalversgeheimmiddel of zoo iets In ieder geval maakt het menschelijke in deze wetenschappelijke, medische ge beurtenis op den buitenstaanden leek een akeligen indruk. Jaarlijks sterven in Europa honderd duizenden aan tuberculose; en de pro fessor die het tegengif kent, moet nog een jaar aan zijn uitvinding werken omdat hij de eer er van voor zich alleen verlangt En dat, terwijl bij dadelijke openbaar making proeven, door zijn collega's over de geheele wereld te nemen, stellig zijn uitvinding vroeger zouden kunnen tot rijpheid brengen Maar wat zal men er aan doen Intusschen, hoop doet leven Ook al is ten gevolge van dit klein ge doe het vertrouwen heel wat geschokt en de vraag zich al meer naar voren gaat dringen of het tuberculose-eongres te Parijs waarvan wij al eens een verslag gaven wel de juiste plaats was voor zoo gewichtige mede- deelingen immers het congres had veel van een pretmakerspartij en of iemand die de weldoener der menschheid staat te worden wel komen kan gelijk Von Beh ring met een orakelachtig groot woord op een fuif; in plaats van, na voorbereiding, op eenmaal, stil, groot, met een daad. 4e Middelburg. Het naast het bureau voor vreemdelingen-verkeer gelegen huis op de Groote Markt, thans bewoond dooi den heer Domenie, is door bovengenoemde vereeniging aangekocht-. Verplaatst de klerk .der posterijen en telegrafie 2e klasse F. M. Schmidt van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Neu zen de surnumerAjr der posterijen en telegrafie-J. A. Risseeuw van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Vlissingcn (tele graafkantoor).# - Men schrijft aan de Middelb. Ct Een belangrijke schadepost vcor vtla bietenverbouwers is wel, dat door de Waalsche suikerfabriek La Deuse suisé ance vau betaling is aangevraagd. La Deuse heeft jn Zeeuwsch-Vlaanderen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1