NIËUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 8. 1905. Dinsdag 10 October 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandscb Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ese IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 9 October 1905. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terschelde. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 29 Sept. toten met Donderdag 5 October 1905. 2 Oct. Trein 11,44 v.m. aangekomen 11,55(') a 3,16 n.m. 3,35(2) 3,16 3,25(') O Deze hadden nog aansluiting mei Bres- kens en Neuzen. (2) Deze miste de aansluiting met Breskens en Neuzen. (3) Deze miste de aansluiting alleen aan Neuzen. Van waar? Abusievelijk is in ons no. van Zaterdag onder dit stukje de naam Nieuwe Z. Crt. weggelaten. Wij herstellen bij deze de vergissing. Nu baron Mackay voor zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer bedankte, staat den Starten van Gelderland de gelegenheid open om door de verkiezing van dr. Kuyper de gevolgtrekking te niet te doen, als zou den de Roomsch-Katholieke Statenleden in die provincie in den gemeenschappelijken strijd tegen liberalisme en socialisme van den steun en de leiding van dezen emi- nenten staatman hebben afgezien. Oud-minister Kuyper is geen man om mee te sollen. Daartoe staat hij te hoog. Daartoe heeft het land en hebben de Christelijke partijen aan hem te groote verplichtingen. Het moge waar zyn dat Van Houten, Kuyper en andere hoogst bekwame staats lieden in de Tweede Kamer behooren, zoolang er in de Tweede Kamer geen plaats voor hen is, behooren zij in de Eerste. En indien de Roomsche partij in Gel derland op dit oogenblik de tegenwoor digheid van dr. Kuyper in de Eerste Kamer niet begeert, derhalve de coalitie verbreekt, dan moet dit nu maar eens metterdaad worden uitgesproken. Wij weten dan wat wij aan elkander hebben. En gaarne zullen wij dan in dit geval terugtreden in ons isolement. Braakensiek heeft in zijne karakter- teekening van de Geldersche verkiezing de Katholieken beschuldigd van te boe leeren om de gunst van oud-liberalen en unieliberalen, en daarom de verkiezing van dr. Kuyper te hebben afgewezen. De antirevolutionaire partij wordt op die plaat van den geestigen teekenaar voorgesteld als een ouwerwetsch gekleede dame met dr. Kuyper aan de hand, bin nentredende in het vertrek waar drie dames aan 't kaarten zijn en de Katholieke dame haar de deur wijst, terwijl de beide vrij zinnige dames, hiermede instemming be tuigende, wijzen op het gezellige kaart spel dat door de antirev. vrouw zou worden verstoord. De teekening, de juistheid waarvan voor ons nog niet vaststaat, is een eeresaluut voor de antirevolutionairen in 't algemeen, en voor dr. Kuyper in 't bijzonder. Maar indien het zoo is, dat de Katho lieken plan hebben zich op intiemen voet piet de Vrijzinnigen in te richten, dan is tgoed dat dit zoo spoedig mogelijk wordt uitgesproken. Dan is de weg voor 't ver volg ons afgebakend. Met dr. Kuyper staat of valt de anti revolutionaire partij over de geheele linie In de Rotterdammer staat een bericht dat de aandacht getrokken heeft van de vrijzinnige pers, en daarom ook door de antirevol. pers niet met stilzwijgen mag worden voorbijgegaan. Het betreft een klacht over de houding \n den heer v. Wassenaer, Chr. histo- -.oh lid voor Katwijk, als zou deze het n hebben gegeven om het district Kam pen voor de Christel ij k historischen op te eisehen terwijl hij nu kort geleden tot de oprichting eener centrale Chr. histo rische kiesvereeniging is overgegaan. Wij zien niet in dat op deze klacht de bedreiging past, dat nu baron v. Wasse naer in 1909 zijn Kamerzetel voor Kat wijk en zijn Statenzetel voor Oldebroek verliezen moet. Dat de Chr. historischen den vacanten Kamerzetel voor Kampen begeerden, was een recht dat hun evenzeer toekwam, als het zij het spade 1 den antirevolu tionairen in Goes vrij zal staan het dis trict van den heer Lohman voor zich op te eisolxen. En dat de baron v. Wassenaer de Chr. historische partij in zijn omgeving tot openbaring en organisatie bracht, verdient eer goed, dan afkeuring, en kan in de toekomst aan eene eerlijke, loyale samen werking ten goede komen. Misschien bewijzen wij aan bedoeld bericht te veel eer, door er notitie van te nemen. Misschien is 't slechts een nieuwtje van een enkelen ontstemden berichtgever. Maar ook er kon meer achter zitten. En in dit geval zij den broederen in Kampen gevraagd was uw toorn billijk ontstokenen gaat uwe gevolgtrekking niet schromelijk ver? Of lazen wij niet dezer dagen in de Standaard de veron derstelling van de mogelijkheid dat het optreden onzerzijds in Kampen misschien meer tactisch had kunnen zijn Wij vragen slechts. De nieuw# Minister van Koloniën schijnt onder zeer gelukkige omstandigheden te zijn opgetreden. Niet alleen dat met de onderwerping van Loewoe, welks regeering de omlig gende volkjes en voretjes tot oproer tegen ons gezag scheen aan te zetten, het Neder- landsche gezag op Celebes voor geruimen tijd hersteld schijnt, doch ook de vooruit zichten van de tinopbrengst op Banka zijn zoo schitterend, dat de begrooting van inkomsten met 2V2 miljoen gulden kan worden verhoogd. Een en ander is een gevolg van hoogere productie en prijzen. De opbrengst zal nu 30 duizend pikols meer bedragen en de prijs in 1904 gemiddeld f 77, klom in de veilingen van dit jaar tot gemiddeld ruim f 84 per 50 K.G. In de periode van tekorten bij gebleken dringende noodzakelijkheid om den inlan der, van wien al zooveel getrokken werd, nu zelf eens flink te gaan toesteken, kan deze mededeeling minister Fock niet anders dan aangenaam zijn. Onderstaande uiige opmerking maakt de Nieuwe Courant Uit de onlangs verschenen Memorie van toelichting op de begrooting, Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) heeft een inzender het volgende stijlbloempje geplukt „De uitgetrokken buitengewone hoog leeraar zal moeten optreden voor, enz." Wie kan met dezen emigrant bedoeld zijn Ons dunkt het moet dr. Kuyper wezen. Hoog leeraar was hij, uitgetrokken is hij (van het Torentje naar Egypteland) en buitengewoon blijft hij. Die kan dus ook niet van dr. Kuyper afblijven. Indien de Midd. Crt. eens daartegen mocht willen opkomen dat men den oud-minister met dergelijke moppen vervolgt, zal zij een bondgenoot in ons vinden. Wij zullen vanavond eens zien wat zij doet. De directeur van de Hamburgsche in stelling tot verzekering tegen ouderdom en invaliditeit maakte onlangs een duide lijk sprekende sterfte-statistiek openbaar, opgemaakt naar den levensstandaard. Hij deelde de bewoners van Hamburg naar de inkomsten-belasting in en nam een der meest bekende en meest ver- •preide ziekten, de tuberculose. Op 10,000 belastingschuldigen vond hij dat aan tuberculose per jaar overleden 10,7 van hen die hun inkomen hooger opgaven dan 3500 mark, 20,7 als hun inkomen van 2000 tot 3500 was, 26,4 voor hen die van 1200 tot 2000 mark opgaven, en 39,3 voor hen die van 900 tot 1200 mark leven moesten, en voor de kleinsten der kleinen die beneden de 900 mark moesten gerekend worden was het cijfer verbazend hoog 60 Dit beeld van den invloed van wel ver- zorgd leven op den levensduur ontroove ons de overtuiging niet dat het God is die gebiedt ook over onzen levensduur. Hij was het die ook ons de middelen gaf tot onderhoud van ons bestaan, en het vermogen tot het ontwijken van do ram pen des levens. Die te kennen, en daarmee le ijveren kan ons nuttig en Hem welgevallig zijn. De Köln. Ztg. vermeldt een artikel van den Nederlandschen sociaal-democraat Vliegen in de Sozialistische Monatshefte, in hetwelk hij meedeelt dat de landbouw- commissie uit de Nederlandsche partij tot de slotsom is gekomen, dat de wet van Marx betreffende de concentratie van kleine tot groote bedrijven voor den land bouw althans niet opgaatdat integen deel, met uitzondering van Engeland, een steeds grooter getal van personen in dezen tak van voortbrenging als ondernemers optreden en zoo de voortbrengingsmid- delen in steeds meer, in plaats van minder, handen komen. Toch gelooft Vliegen, dat men in Nederland de feiten geen ge weld hoeft aan te doen, om ten platten lande aanhangers van het socialisme te krijgen. Ook de Duitsche sociaal-democraten, merkt de Kölnische hierbij op, rekenen er op dat de gewone propaganda onder veldarbeiders voldoende zal wezen, om de kleine boeren in grooter getal voor de partij te winnen, en zij besparen zich de moeite om ten aanzien van het agrarische vraagstuk partij te kiezen. Sedert den partijdag te Breslau, heeft men zich ge wacht, zich dienaangaande in theoretische gedachtenwisselingen te begeven en offi cieel uit te laten, wat toch onvermijdelijk zou zijn tot ondersteuning van de bewe ring dat de sociaal-democratie niet alleen een partij van arbeiders of van het indu- strieele proletariaat zou zijn. N. R. C. Zweden en Noorwegen. Het spreekt van zelf dat het vergelijk tusschen de twee op scheiden staande partyen gelijk dit te Kaï-lstad getroffen werd, in beide landen by een betrekke lijk groote minderheid verzet ontmoet. Een vergelijk toch brengt dit gevolg eigenaardig mee. Eigenlijk heeft bij een vergelijk niemand zijn zin, maar men neemt wat men krijgen kan, en wie wijs is, stelt zich er mee tevree. Zoo betoonde zich blijkens de beraad slagingen de vorige weekin het Noorsche Storthing de groote meerderheid, nadat de woordvoerder uit de meerderheid der onderzoekingscommissio de aanneming als in 's lands belang had aangeprezen. De woordvoerder der minderheid daaren tegen, Konow, zeide wanneer de vesting werken gesloopt werden, en Zweden zijn krijgswezen verder ontwikkelde, zou Noor wegen niets kunnen ondernemen. Hij had gehoopt, dat door de overeenkomst volle zelfstandigheid zou worden bereikt, maar deze is zoo besnoeid, dat hij liever de Unie behouden zag, dan deze voorwaar den aan te nemen. De minister-president Michelsen merkte op, dat onder deskun digen alleen de chef van den generalen staf het behoud der vestingen wenschte. De commissaris-generaal voor het krijgs wezen Bratlin weerlegde de bewering dei- minderheid betreffende de vestingwerken. Een voorstel van den socialistischen predikant-afgevaardigde Eriksen om de vraag naar de gerechtvaardigheid der Zweedsche voorwaarden aan het scheids gerecht te 's-Gravenhage voor te leggen, werd na bestrijding door den minister verworpen. Rusland. Er verloopt geen dag of er komen nieuwe berichten van rustverstoringen in Rusland. Te Woronesj aan den Don waren het de seminaristen die, duizend ongeveer in getal, door de kozakken moesten verdreven wor den. Te Moscou moest de gemeenteraad, om de oproerige gemoederen der burgerij tot bedaren te brengen, alle eisehen van het trampersoneel inwilligen. En toch breidt zich de staking nog uit. Al de zetters staken, zoodat op geen enkele drukkerij gewerkt wordt. Te Baku tracht de regee- ring nog altijd door veroordeelingen op groote schaal de menschen tot rust te brengendoch tevergeefs. Te Helsingfors en andere steden van Finland kookt en bruist het onrustbarend. De menschen hitsen elkander op in hunne velksvergaderingen. De regeering nam strenge maatregelen en zal nu tot straf voor de onrustige houding dezer onschuldig geknechte en van haar nationale zelfstan digheid beroofde, godsdienstige bevolking, het bijeenroepen dit jaar van de Finsche volksvertegenwoordiging verbieden. En de regeering doet toch zoo weinig om aan rechtmatige grieven tegemoet te komen. Wat zij nog toegeeft is meer schijn dan wezen. Zoo is 't onder anderen het geval met de zoogenaamde concessie aan de Poolsche patriotten. Het onderwijs in de Poolsche taal zal voortaan toegestaan zijn op de bijzondere middelbare scholen, be halve in de geschiedenis en aardrijkskunde en ook onder deze voorwaarde dat de eind examens gehouden worden voor de com missie van de staatsscholen. Maar en hier wordt weer wat met de eene hand gegeven is, met de andere teruggenomen de bepaling is er bij gemaakt, dat alleen de Polen, die de staatsscholen bezoeken, het genot zullen hebben van de verkorting van militairen diensttijd, die voor studeerenden is toegestaan. De concessie is dus betrek kelijk een wassen neus, want slechts weinig jongelui zijn geneigd hun studietijd vijf jaren lang door militairen dienst te zien onderbroken. Zoolang in dit opzicht geen rechtsgelijk heid aan de bijzondere scholen is toege staan, zal de strijd voortduren. F r a n k r ij k. Men herinnert zich den wakkeren, mis schien al te voortvarendenminister van buitenlandsche zaken Delcassé die zoo onverwachts van het staatstooneel af moest, wegens zijn onvoorzichtige, Duitsch- land prikkelende staatkunde in Noord- Afrika. Omtrent de omstandigheden waaronder deze staatsman zijn ontslag nam, is het volgende openbaar geworden In den avond van 4 Juni ontving de minister van buitenlandsche zaken een tele gram van de Fransehen gezant te Rome, meldende dat, volgens een inlichting door de Duitsche regeering aan de Italiaansche gegeven, Duitschland vernomen had, dat Frankrijk aan den sultan van Marokko een ultimatum had gezonden, hem ver zoekend zich te onderwerpen aan Frank- rijks eisehenzoo niet zou een Fransch leger aanrukken op Fez. De Duitsche gezant bij het Quirinaal voegde er bij dat, zoo Frankrijk nog een stap verder ging, het oorlog zou zijn. Noch de Italiaansche gezant te Berlijn, noch de Fransche te Rome, die nooit iets van de zaak hadden gehoord, konden eenige inlichting verstrekken. Toen Delcassé vernam wat er omging was hij zeer ontsteld en begreep terstond welk leelijk spel er gespeeld werd. Nooit had hij een ultimatum aan Marokko ge stuurd. De ontroering van Delcassé was das te grooter, omdat Engeland juist zijn krach- tigen steun had toegezegd voor het geval Duitschland een onrechtvaardigen aan val deed. Toen kwam den 6 Juni de ministerraad in spoedeischende vergadering bijeen. Delcassé verdedigde zich legen de ver wijten welke de met Engeland gesloten overeenkomst hem op den hals hadden gehaald. Engeland, Spanje, Italië, Rusland en de Ver. Staten zouden, had hij gezegd, de Marokko-conferentie weigeren, wan neer Frankrijk ze verwierp Engeland had zelfs aan de Fransche regeering monde ling beloofd, en was bereid, dit schriftelijk te herhalen, dat het in geval van een Duitschen aanval zijn vloot zou mobili- seeren, het keizer-Wilhelmkanaal bezetten en 100,000 man in Sleeswijk-Holstein landen. Om deze redenen had Delcassé de verwerping van het conferentie-voor stel bepleit. Daarop had een der ministers (Rouvier) geantwoord, dat Delcassé slechts al te goed geslaagd was met zijn politiek tegen Duitschland. Hij had Spanje ver vreemd, Engeland ingepalmd, Italië ver leid. Toen had Delcassé dezen minister in de rede gevallen hij had als minister van Buit. Zaken, Frankrijks buitenlandsche staatkunde gevoerd, niet die van Duitsch land, zeide hij. Ten slotte werd men het dan eens, dat Frankrijk ter conferentie kon gaan, zon der zich te vernederen, wanneer het vooraf waarborgen erlangde. Delcassé had met een handdruk afscheid van zijn ambt- genooten genomen, waarbij een hunner gezegd had „De toekomst zal u wellicht gelijk geven". Het doel met deze publiceering is al te doorzichtig. Nu de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland een feit werd, moet na- tnurlijk minister Rouvier die ze met Von Bulow bewerkte ten val gebracht en tegen Duitschland stemming gemaakt wor den. En wij kennen het Fransche volk immers een beetjehet gevaar voor wel slagen schijnt groot. Duitschland. Duitschland is tegenwoordig bij de spraakmakende gemeente het land van werkstaking en vleeschgebrek. Door het besluit van den Bond van Metaal-industrieelen te Berlijnzich soli dair te verklaren met de electriciteits- tirma's en op den 14en October zijne fabrie ken te sluiten, zal het aantal uitgesloten arbeiders tot ongeveer 65,000 groeien. Bij dezen bond zijn 130 fabrikanten op machi nerie- en electrotechnisch gebied aange sloten. De uitsluiting zal ter sprake komen in den Berlijnsehen gemeenteraad, in den vorm van een interpellatie van de sociaal democratische fractie. De arbeiders voelen zich verongelijkt door de firma Nauck und Hartmann, aan wie is opgedragen de publi catie op de gemeenschappelijke aanplak borden. l)e firma nu heeft geweigerd een biljet aan te plakken van de arbeiders, dat een antwoord is op de plakkaten van de Berlijnsche Electriciteitswerken, waarin gevraagd wordt om nieuwearbeidskrachten. In dit biljet werd gezegd dat geen eerlijke arbeiders onderkruipersdiensten zouden willen doen. Ook de plakkaten betreffende de Donderdag gehouden ver gadering werden geweigerd om deze zin snede „De arbeiders worden door de mil- lioenen-firma's in een hoek gedrukt en de autoriteiten helpen met alle kracht. Daar om moeten wij protesteeren, en is het bij wonen van de vergaderingen dringend noodzakelijk." De sociaal-democraten wil len nu interpelleeren over de censuur, uitge oefend door de firma Nauck und Hartmann, Ook elders in Duitschland zit de staking in de lucht. Zoo is dezer dagen in de Egestorffer machine-fahriek te Hannover een loonstrijd uitgebroken tusschen de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1