Heeren en Einder Dionkers Co„ Middelburg, Openbare Verkoopingen. AdirerteirHSn. i. PLUIJMERS, Langeyiele, Alweer BRAND, (Mapelie. D ekkl eeden-fabriek. het Hofsteedje IZAAK B0ASS0N4 ZONEN, f ÏÏRLIM'S PATEITSTIJim T reclames! Iemand, die zijn broer 150 jaar overleefde Ingezonden Stukken- B ÜRGERLIJKE STAND. LEESTAFEL. iVlarktberi chten. een aankomende of groote Meid ceis Smidsknecht lEZEnST KOE* EEN GROOTE SOKTSERING Winterjassen, Demisaisons, Pantalons, Kinderpakjes, Sport hemden, Boezeroenen, Jongensjekkers, Capes, Wérkgoederen, enz. enz. vindt men bij voorheen BURG bij de Markt. Ontvangeneen prachtige zending Origineele „Simplex" Naaimachines. Prima waterdichte Dekkleeden voor hooi en graan bergen, Wagens, Tenten,' enz., bij Firma GEBRs. RIBBENS, Tl! PACHTEN: met bijbehoorend WEILAND aan den Veerschen Bijwegbij Middelburgbe- bewoond door JAN DE WITTE, samen groot l H A. 24 A. 44 c.A. Bezichtiging 10 en 11 Oct. a.s., na middags 2 4 uur op vertoon van toe gangsbewijs, verkrijgbaar ten kantore van L. A. VAN DER HARST, Korte Delft F 23, alwaar inschrijvingsbiljetten worden ingewacht vóór 16 Oct. a. s. in Effecten en Coupons, LANGE DELFT I 24, nemen gelden in deposito met een dag opzegging a 3 met een maand vast a 3'/4 °/0 met drie maanden vast a 31/, lOpiil „GKOENINDRAAK" Alle soorten gemalen en ongemalen GRANEN. Puik Bruinmeel voor magere varkens a f2,75 per baal. Prima mooie droge platte Maïs. Lange Noordstraat C 19. Koopen en verkoopen Effecten en ver zilveren Coupons op de meest voor- deelige voorwaarden. Nemen gelden deposito rentevergoeding 3 tot 31/,, Wisselen vreemd bankpapier en muntspeciën. in alle plaatsen van ons vaderland te verkrijgen. Koog a/d Zaan. 20 JACOB DVIJYIS. De Apotheek VIERSEN Co., Oosterstraat, Groningenlevert 1000 Staalplllen (PILULAE BLAUDIL) fl,franco per post fl,15. Men lette op nauwkeurig adres, billijken prijs, duurzaamheid en gegarandeerde kwaliteit. Tevens verkrijgbaar big den heer Hugo Wil- lemsen te Middelburg, Lange Delft. Dat men in de Vereenigde Staten geen halve maatregelen genomen heeft met den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen sedert den Spaansch-Amerikaanschen oorlog, kan blijken uit het feit, dat in dat land thans 18 le-klasse slagschepen, 8 le-klasse ge pantserde kruisers, 5 beschermde kruisers en een aantal kanonneer- en torpedobooten worden aangebouwd. is te Londen als getuige in een erfenis proces opgetreden. Op de vraag van den rechter of hij zusters of broers had ver klaarde hijIk heb een broer gehad maar die is al 150 jaar dood. De rechter dacht dat de man gek was en toch sprak de man waarheid. De vader van getuige was op 19-jarigen leeftijd getrouwd en had een zoon gehad, die kort 11a de ge boorte stierf. Op 75-jarigen leeftijd her trouwde de vader en kreeg toen nog een zoon, denzelfden, die nu getuige was in het proces en nu zelf 94 jaar is. Aan gezien 94 plus 7519 precies 150 is blijkt de man waarheid gesproken tc hebben, wat voor iedereen gemakkelijk te be grijpen is. Wij vinden het volgende ook belangrijk genoeg onzen lezers mede te deelen. De heer P. W. A. VAN HEES, Kalverstraat 123, Amsterdam, schrijft ons, dat hij van af 13 Februari '05 aan een vreeselijke borst- en schouderpijn leed, die niet genezen wilde. Alle mogelijke midddelen had hij al geprobeerd. Bij zijn ziekbed ontving hij een zijner ken nissen, die hem de ABDIJSIROOP KLOOS TER SANCTA PAULO aanraadde. De Heer VAN HEES ging tot het gebruik van die beroemde stroop over en voelde reeds na het gebruik van het eerste fleschje vermindering van pijn. Na het gebruik van 4 ilacons kon hij weer op straat gaan en is thans geheel genezen. De Heer VAN HEES wil aan ieder belangstellende inlichtingen omtrent zijne genezing ver strekken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Beleefd vraag ik eenige regelen in uw blad voor hetgeen ik las in een der bladen. Het heeft mij getroffen toen ik las (/Begint het al weer zoo, vraagt Het Huisgezin. Dinsdag was het de eerste zitting, ja, zelfs stond er„belangrijke vergadering" van het nieuwe Kabinet. Aan de orde was de behandeling van het ontwerp-adres van antwoord op de Troon rede. Die behandeling was toch meer dan een formaliteit. Belangrijke politieke vraagstukken waren daarbijaan de orde. Door den heer Troelstra was zelfs een amendement voorgesteld. Ware dit in stemming gekomen, dan had het er kunnen spannen voor het nieuwe Miniaterie, indien de rechterzijde trouwer ware opgekomen, want van de 48 leden die zij telt, ont braken er 18, namelijk 9 katholieken en 9 van de overige, terwijl er op 52 leden der linkerzijde maar 4 mankeerdencom pleet is het 52 tegen 48, en Dinsdag was het 48 links tegen 30 rechts. Zoo kan het ministerie-De Meester een mooie meer derheid hebbenhet absenteïsme ter rechterzijde, de groote bondgenoot van het nieuwe Kabinet, dat ware een curieus geval". Toen ik dat las, Mijnheer de Redacteur, dacht ik by mij zelf, dat begint er al aardig uit te zien, voornamelijk hier om, dat het er voor de anti-revolutionaire partij maar treurig uitziet. Maar ik dacht De Zeeuw zal daar ook wel eenig licht op laten vallen, maar tevergeefs heb ik gewacht. Nu zou ik gaarne willen dat u het eens opnaamt wat of daar toch wel de reden kan zijn van onze volksvertegen woordigers, dat zij niet op hun post zijn, wanneer het er op aankomt. De stembus strijd is nu uit den weg, maar bij zulke gevallen ontbrandt hij bij vernieuwing. Bij voorbaat hartelijk dank voor de plaatsing Uw dw., P. DAVIDSE. Koudekerke, 5 October 1905. (De Zeeuw betreurt het absenteïsme onzer Kamerleden evenzeer als de geachte inzenderen hoopt dat zij door afwezig heid bij gewichtige stemmingen het lands belang niet mede in gevaar zullen brengen. Hiervoor hehoefde echter nu geen vrees te bestaan. Had mr. Troelstra een motie ingediend, de rechterzijde had gerust die quaes tie door de linkerzijde onderling kunnen laten uitvechten. En het zou in dit geval mr. Troelstra wel minder om aan neming der motie, dan om telling der neuzen te doen zijn geweest. Hierbij komt dat de eigenlijke debatten pas bij de be handeling der Staatsbegrooting in Decem ber, en niet bij de behandeling van het Adres van Antwoord op de Troonrede worden gevoerd, zoodat die achttien, op welke de toorn van Het Huisgezin viel, verleden week Dinsdag met eenige gerust heid hunne particuliere zaken konden af doen, teneinde in Nov. en Dec. als één eenig man slagvaardig te kunnen staan. Daarom meenden wij in tegenstelling Xanet onze collega van Het Huisgezin, dit yaal over hunne afwezigheid te kunnen (wijgen. Red.) Toestanden omtrent de boeren- dienstboden op Zuid-Bevetand voorheen en thans. Gelijk alles wisselt, zoo is ook de toe stand, leven en werkzaamheden van het dienstdoend personeel veranderd. In de eerste plaats wil ik mij bepalen bij het loon hetwelk vroeger een eerste boeren knecht had. Men moest een flinke jongen wezen om twintig pond, zegge f 120, te verdienen boven kost en inwoning, ge durende het tijdvak van Maart tot St. Maarten (11 Nov.) en voor het overige van 't jaar kreeg men f 6, 1 ponddus 's winters diende men bijna voor den kost. Jongere knechts kregen veelal niet meer. Een tweede knecht genoot naar omstan digheden veelal f 90 f 100 en een derde knecht naar omstandigheden weder minder. Toen de tijden omstreeks 1870 aanmer kelijk verbeterden, zijn de loonen zeer aanmerkelijk gestegen en was het geen zeldzaamheid eerste knechts aan te treffen die f 180 verdienden en andere naar even redigheid. Toen na 1880 de tijd weder achteruitgang aankondigde, is het weder eenigszins gedaald, terwijl het heden weder aanmerkelijk is verhoogd, en een goede knecht gedurende den winter f 12 en meer verdient, en in den zomer van f 150 tob f 180, benevens kost en inwoningandere knechts naar evenredigheid. Was in vroeger dagen de boer, de goede niet te na gesproken, zeer aristocratisch, en moesten veelal de knechts zich naar zijn wil schikken, tegenwoordig, bij de schaarschte van boerenknechts, maken deze veelal misbruik van hunne macht, en laten zij veelal voelende boer kan ons niet missen. Doordat de toestand van den veldarbeider in de laatste jaren zeer is verbeterd, zijn vele arbeidersjongens liever thuisterwijl vroeger kost, een goed stuk kleeren, goud en zilver, be nevens zakgeld, oorzaak waren dat velen neiging vonden om te dienenbleef men als arbeidersjongen bij vader en moeder thuis, dan kon men hard werken en toch niets krijgen. Nu dat gelukkig veel ver beterd is, hebben sommigen het even zoo goed thuis en veel gemakkelijker. Reden dat de jonge boerenknechts zeer dun zijn, waarom velen zich met gehuwden moeten behelpen. Bij al die verandering en ook verbetering, is het daarom nog niet alles verbeterd. Toen vroeger de boer meer de baas was, kon hij ook beter zijn personeel verplichten. Terwijl vele knechts vroeger door den baas verplicht werden des Zondags gewoonlijk voormiddags naar de kerk te gaan, begeven zij zich tegen woordig maar op veld en wegen, terwijl des middags en des avonds door velen de herberg of bierhuis bezocht worden. Met het kerkgaan hebben velen gebroken, en de boer is niet eens in staat om hen daartoe te verplichten. Was in vroegere dagen regel als bij uitzondering familie bezoek wegens verren afstand, of iets der gelijks Zondags avonds 7 uur thuis, tegen woordig is het geen zeldzaamheid dal baas en vrouw reeds lang te bed zijn voordat de een of andere knecht nog thuis is. Velen zouden dit wel veranderd willen zien, maar, zegt men, men is immers vrij buiten de wei kdagen. Zoo gaat het ook op velerlei gebied. In vroeger dagen leende de knecht zich tot allerlei werkzaamheden als de boer tekort schoot. Plaatsen waar een der knechts 's winters den dorschvlegel hanteerde, of boerenzoons het hakhout kap ten of zaagden en in orde maakten, men zou tegenwoordig bij weinig drukte als dit voorviel en den knecht eens dit voor stelde, er op kunnen rekenen dat hij zijn zaakje inpakte. Stonden op vele plaatsen des zomers de knechts en meiden om, zelfs vóór drie uur op, tegenwoordig kan men dezulken wel opschrijven. En was men des avonds in den zomer vóór 9 uur bij den boer op bed, tegenwoordig is dat niet zoo meer. Had men vroeger knechts die door lange ervaringen bijzonder den ploeg wisten te hanteeren, tegenwoordig komt men in zijn dienst en spoedig rijdt men met de nieuwe constructie van ploegen. Evenwel is men op het gebied van ploegers veel achteruit gegaan. Moest vroeger op een hofstede veel geploegd en geëgd wor den, en vooral in het najaar, tegenwoordig is daar geen tijd meer voor, en gebeurt het niet zelden, dat er knechts zijn die een geheele week met den wagen jijden, zoodat het er niet op aankomt als voor heen. Wanneer toen de boer een knecht huurde was de eerste vraag, kunt gij goed ploegen Algemeen waren vroeger de boerenknechts flinke nette jongens, wan neer ze in hun Zondags pak stonden. Zij waren doorgaans, als ze eenige jaren ge diend hadden, goed voorzien van goud en zilver, benevens een prachtig zakmes, wat den vreemdeling bij hun boerenpak zeer de aandacht trok. Het geslacht van tegenwoordig is voor 4 deel in burgerkleeren gestoken en zoo zal ook de boerenknecht in boerenkleeder- dracht zachtjes aan tot het verleden gaan behooren. Is de toestand met den boeren knecht enorm veranderd, met de vrou welijke boerendienstbode eveneens. De loonen van deze zijn verdubbeld. Vroeger verdienden zij bijna niets, maar tegenwoor dig is het gelijk aan huren bij de stede lingen, ten minste het komt er gelijk aan. Anders zouden .er geen meer ten platten- lande te krijgen zijn. Het is tegenwoordig geen zeldzaamheid boeren aan te treffen die een geheel jaar met een meid te kort hun zaak moeten klaar spelen. Wat orde en tucht by deze aangaat is helaas hetzelfde te bespeuren als bij den boerenknecht. Kerk en catechisatie doen ze aan mede als zij willen, maar liefst uit vrijen wil. Bij hun onderlingen omgang laten zij het niet zel den uitkomen, dat de boerin ze toch niet missen kan. Is het een gelukkig verschijn sel dat ook zij meer verdienen, jammer dat bij velen zoo veel tot hoogmoed strekt en de vreemdeling dikwijls geen dienstbode uit zijn meerdere kan herkennen. Moesten zij in vroeger dagen den boer in den zomer behulpzaam zijn bij het hooien en in den oogst, tegenwoordig gebeurt dit ook weinig meer. Hadden ze vroeger wegens karnen en de toenmalige boterbereiding veel werk, thans, nu men een andere bereiding volgt, is dit wel eenigszins vergemakkelijkt, en hebben zij wel eenigszins meer vrijen tijd dan vroeger. Maar boerendienstmeiden te krijgen is tegenwoordig niet gemakkelijk, vooral wanneer men groote gezinnen heeft. Van „veel kinderen" wordt een zekere afkeer getoond. Velen gaan in den zomer voor hunne ouders veldarbeid verrichten, terwijl ze in den winter dan een dienst zoeken, hetwelk bij de vele onvervulde diensten dan nog zeer goed te pas komt. Wat deze betreft omtrent hun nette Zuid- Bevalandsche kleederdracht, deze blijven daar nog al getrouw aan. Velen zelfs die in de groote steden dienen behouden hun oorspronkelijke kleederdracht, waarin zij gunstig bij de boerenknechts afsteken. X. Voor de 100,000 gulden. Nog in dank ontvangenCollecte van de Ger. Kerk te Colijnsplaat, f 8,66'kals voren te Bruinisse f 23,50uit Souburg van de afd. Patrimonium f2,50; van de Kies- vereeniging f 2,50en gevonden in de col lecte Geref. Kerk f 5. Uit Kruiningen f 5. Thans geven we hieronder een overzicht wat uit Zeeland als dankoffer is ingekomen voor het a. s. zilveren j.ubilé onzer Vrije Universiteit. Aagtekerke f 42,50Domburg f Gapinge fll; Grijpskerke f85,55; Oost- kapelle f 33,25Serooskerke f 80,61Veere f Vrouwepolder f 10 Axel f 815 Hoek fTer Neuzen fZaam- slag f 31,20Zuiddorpe f Bieze- linge fGoes en Kloetinge f 110,20; Hansweerd f Ierseke f Ka- pelle f Kattendijke f Krab- bendijke fKruiningen f 10; Nieuw- dorp f20; Wemeldinge f8,50; Wol- faartsdijk f Baarland f 127,27 's-Gravenpolder f Biggekerke f 16,75; Koudekerke f 150,45; Meliskerke f Ritthem f Souburg f 133$n/; Westkapelle f 5 Arnemuiden f 10,50 Kleverskerke f4; St. Laurens f 7Mid delburg f 319,43; N.- en St. Joosland f 3,50; Kamperland f Kortgene f Kolijnsplaat f39,415; Wissekerkef Aardenburg f7,50; Oostburg f35,425; Schoondijke f 35,925; Waterlandkerkje f 2; Zuidzande f2,25; IJzendijke f2,60; Oud- Vosmeer fTholen f 13 Anna Ja- cobapolder f 26,40 Poortvliet f 4,37 Vlissingen f 131,97; Brouwershaven f Bruinisse f23; Scharendijke fZie- rikzee f 37 Zonnemaire f Namens het Prov. Comité, K. LE COINTRE, Penningm. Over de maand September. RILLAND-BATH. G e b o r e n 5, Pie- ter Jozeph, z. v. Marinus de Hamer en Wilhelmina Levina van de Griek 9, Louisa Maria Lauwerentia, d. v. Johannis Baptiste Luijkx en Philomena Kil13, Rosalia Amelia, d. v. Petrus Steur en Wil helmina Lena Zweedijk 14, Johannes Petrus, z. v. Johannes Sehreurs en Helena van de Velde 16, Pieter, z. v. Marinus Schout en Margaretha Polderman 21, Nicolaas, z. v. Johannes Minnaard en Adriana Cornelia Lainbrechtse 28, Cor nells, z. v. Jan Taillie en Margaretha de Puit. Overleden: 21, Johanna van Tig- gelen, 44 j., geh. met Charles Koevoets 28, Johanna, 19 j., d. v. Jan Traas en Geerlruid Verijzer. Dinsdag 10 Oct. Goes, voor erven A. Korstanje door not. Mulock Houwer in de Prins 8 uur een huis Nieuwstraat, met een strook grond. En een huis met koetshuis, stal en erf 223 c.A. En 3218 c.A. bleekveld en hoveniering bij den Westwal. Vlissingen, door not. Bosch 8uur in de Oude Vriendschap lo. huis Paling straat 136 cA. en 2o. Marinestraat K 263 groot 67 cA. Te zien 9 en 10 Oct. 1012 6D 24. Goes, kalf- en melkkoeien, runders en varkens door deurw. Hollmann en Verhoek half 1 op het Slot. En om 12 uur bij M. Rijk voor P. van Strien, 10 varkens van 10 weken, 15 van 14 weken en 10 van 5 maanden. Verloren Schatten, door Wilh Riem Vis. Zwolle, La Riviére Voor hoeve. Een overdruk uit Timotheus. Een ver haal dat velen geboeid heeft, vooral in Zeeland, dewijl 't grootste gedeelte als in Zeeland gebeurd, en op waarheid ge grond wordt voorgesteld. Een jonge maagd die door haar vriend verleid, dezen volgt naar Zuid-Afrika, waar hij haar met hunne twee kinderen laat zitten om op de dia mantvelden zjjn „geluk" te beproeven. Een moeder die Van verdriet krankzinnig wordt en jaren aaneen dagelijks ver langend naar haar Nelly uitziet. Een ver laten vrouw die na vreeselijk zielelijden sterft; haar man die onschuldig in de ge vangenis geraakt, den Heiland vindt en repatriëert. Twee moederlooze meisjes die met hunne pleegouders uit Transvaal naar Nederland reizen en zich te Koude kerke vestigen. Een samenloop van om standigheden, waardoor de grootmoeder haar kleinkinderen vindt, de echtgenoot zijn kinderen en ten slotte allen tot el kander gebracht worden, en tusschen Middelburg en Vlissingen alles «weer reg kom". Ons komt het voor dat het ver haal grootendeels fictie is. Er komen te veel onmogelijkheden in voor. Toch heeft ook dit „verhaal" zijn waarde, om het doel waarmee de schrijfster het in 't licht gaf. Men zoeke nu maar niet naai de personen, die zal men wel nooit vin den. Bovendien niet om bevrediging dar nieuwsgierigheid zij het den lezer te doen, maar om de toepassing die getuigt van Gods genadige leidingen en ons toeroept dat alleen in Gods weg Gods zegen is. Het leven van onzen Heere Jezus Chris tus naar de vier evangeliën in tijdsorde gerangschikt door C. Brouwer met aan bevelend woord van prof. dr. H. Visscher te Utrecht. Rotterdam J. M. Bredee. Terecht protesteert prof. Visscher tegen de uitgaven van biographieën van den Heiland, gelijk men dat van zoo menigen grooten man doet. Er is dan ook in dien titel „Het leven van Jezus" iets stuitends. Maar daarom hapert er ook aan den titel van hierboven aangekondigd boekje nog wat. Want of ik zegHet leven van Jezus; of Het leven van den Heere Jezus Christus is hetzelfde. Doch, gelijk wij zeiden, dit bezwaar geldt slechts den titel, niet den inhoud. „Naar tijdsorde gerang schikt" laat zich „iïet leven van Jezus" te beter vertellen en bewaren. Daarbij is 't een handig boekje in zakboekje-for maat, zoodat onze chr. onderwijzers, zon dagsschoolonderwijzers, leden onzer Jonge- lingsvereenigingen het met genoegen zullen gebruiken. TELEGRAMM EN, Arnhem. De heer mr. JE. baron Mackay heeft zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer voor Gelderland niet aangenomen AXEL, 7 Oct. 1905. Oude Tarwe f9,75 A f 10 Nieuwe Tarwe f 8,75f 9,25 Rogge f 7.A f 7,50 Nieuwe Wintergerst f 8^— k f8,25; Zo- mergerst f 0,a f 0,— Haver f7.a f7,25; Kookerwten f 10 A f 10,50; Voer- erwten f 0,f0,~ Paardeboonen f8. f8,50; Lijnzaad f 0,f 0,—Koolzaad f0,— A f0,Aardappelen f 4,— k f 5. Alles per 100 K.G. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". GOES, 7 October 1905. Peren f3 per kin; Appels f2,50 tot f 3,80 per kin Tuinzoet 10 cent per kilo Telnoten 35 cent per 100 stuks. fflj Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders PIETER ALEWIJNSE en JACOMINA STURM op a.s. Woensdag 11 October hunne 40-jarige echtvereeni- ging te herdenken. G Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Veere, 7 October 1905. Sl""t'=rfgTS|c^TalB:ra|afSV|a|5b|.='lCl Heden overleed onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer CORNEL1S PHILIPSE, in den ouderdom van 70 jaar en 6 maanden. Wed. C. PHILIPSE— V. D. Kxeeke en kinderen. Wolfertsdijk, 5 October 1905. Van stonden aan benoodigd, bij P. DE POTTER, West hoek, Koudekerke. Terstond gevraagd, P. G., bij JAC. ORANJE, Colijnsplaat. te koop, keu/ uR bij A. ABRAHAMSE, Koudekerke, Westhoek. ORGELMUZIEK benevens alle bestaande koraalboeken voor psalmen en gezangen zijn voorhanden in den boek- en bijbelhandel van F. P. D'HUIJ, Burcht B 10, Bureau van De Zeeuw. a 1 s M.B. Extra aanbieding in Bonkers voor dan boeren stand, spot goedkoop. Terneuzen. Hoek Latigeviele. Middelburg Bij partijtjes lage prijzen. Voor Bloedarmoede, Bleekzucht, Zwakte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 3