RECLAMES. Gemengde Berichten. Waarheid bovenal. Kerknieuws. Schoolnieuws. De Fries Troelstra volgde hem als leider op. Met meer organiseerend talent en meerdere gaven toegerust; meer proletariër en geflankeerd door een generalen staf als zijn voorganger nooit had gekend, leidde hij zijn kudde tot meerdere overwinningen en voedde haar op in tegenstand van den ouden leider, die meer en meer den weg der onbegrensde utopieën opging. Nieuwenhuis predikant, Troelstra advo caat. Beider levenslot liep ook door hun levensbestemming uiteen. De eerste tot het ideeële geroepen en geneigd, de tweed# met al het vuur der jeugd zich werpende in de arbeiders beweging, zoo heftig en scherp in zijn Friesland. Met de arbeiders die hij voor de recht bank verdedigde, leefde hij in, als Dufuis- seaux in België en Millerand in Frank rijk en het proces der Hogerhuizen, volgens hem tot onrechtvaardige straf leidend was hem wat het adsistent-residentschap van Lebak voor Multatuli was, de laatste droppel die den emmer deed overloopen. Wat landnationalisatie en algemeen stemrecht als ideaal hadden gepredikt, werd door de z. i. onrechtvaardige be handeling van arbeiders practisch en dadelijk noodig: verzet tegen het kapitaal op allerlei wijze. Teekenend is een gedicht van den heer Troelstra van 1898, de dagen der Hoger- huiszaak, het draagt tot opschrift Verhard en is van den volgenden inhoud Ik heb vergiftige pijlen getart En hen met drek gesmeten Ik heb in donkere valleien van smart Mtjn tranen-brood gegeten. Met scherpe messen van haat en nijd Is mij het hart gekorven Veel blijde illusies, in korten tijd Zijn zij verwelkt, gestorven. Nu dekt een pantser mijne borst Mijn arme ziel te beveiligen Met ijz'ge blokken is omschorst Mijn heilige der heilgen. Mijn fiere, onkwetsbre Majesteit Troont achter hooge muren Zóó storm ik voort naar nieuwen strijd En kan het ergste verduren. Domela Nieuwenhuis en Wiebren Hogerhuis vormen twee evenementen in onzen hedendaagschen socialen strijd. Juist dezer dagen werd de eerste na korte en de tweede na lange gevangen schap ontslagen. Reeds vroeger maakten we melding van de waarschuwing van de Vereeniging Volksonderwijs te Dordrecht tegen het ge dachteloos geven aan de Unie-collectie ten behoeve der Scholen met den Bijbel. En waarom deze vriendelijke waar schuwing uitging Het is niet, zoo zeiden deze tegenstan ders, om te strijden tegen de christelijke beginselen van waarheid en liefde, wel neen, maar tegen de werken dezer Unie. Wat heeftde Unie dan misdreven vraagt de een of ander wellicht. De heeren te Dordrecht zullen het u zeggen. Hunnegrievenformulieren zij aldus: De Unie benadeelt vooral op kleine plaat sen de deugdelijkheid van het onderwijs, bederft herhaaldelijk den goeden geest onder de bevolking en brengt maar al te dikwijls de eendracht en de verdraagzaam heid in gevaar. Tot zoover. Me dunkt, grieven groot en zwaar. En de Middelburgsche Courant lei ook nog een duit in het zakje en zei natuurlijk op goede, degelijke gronden, hoewel ze o. i. in gebreke bleef de gevraagde be wijzen voor hare stellingen over te leggen Ja, ja, zoo is het maar. De waarschu wing van Volksonderwijs mag wel goed in acht genomen worden, waarlijk niet alleen te Dordt. Menige instelling door de tegenstanders in het leven geroepen zou niet bestaan, als wij vrijzinnigen zelf niet meehielpen haar in het leven te houden. En wat blijkt nu ten slotte na al dat geschrijf Dat de Uniecollecte te Dordt dit jaar vermoedelijk wegens die bijzon dere waarschuwing van de vereeniging Volksonderwijs aldaar, een bedrag van 171 gulden en centen meer heeft opgebracht dan in het vorige jaar. Terecht schrijft dan ook de secretaris Derksen„Wij kunnen het bestuur van „Volksonderwijs" niet dankbaar genoeg zijn voor het doeltreffend strooibiljet." m Rechtszaken. De officier van Justitie bij de recht bank te Zierikzee is in hooger beroep gekomen lo. van het vonnis der recht bank aldaar, waarbij W. A. ten H. Lz. is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, dat hij jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, ter zake van de rechtmatige Uitoefening van diens bediening als lid van de Tweede Kamer in een door hem geplaatst artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode opzettelijk zou hebben be- leedigd2o. van het vonnis derzelfde rechtbank, waarbij M. S. P. en jhr. J. F. Sch. B., die bovenvermeld ingezonden Stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode in den vorm van strooibiljetten hebben doen overdrukken en deze doen verspreiden, werden vrijgesproken van het hun in de dagvaarding ten laste gelegde. A. M. v. d. D., koopman te 's-Graven- hage, vroeger te Nieuwerkerk, heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis tier rechtbank te Zierikzee, waarbij hij wegens poging tot oplichting (het ver zenden van een aaugeteekenden brief met geldswaarde, welke slechts waardelooze papieren bevatte) werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van deu Centralen Raad van Beroep voor de ongevallen verzekering wer'd behandeld het hooger beroep van de Rijksverzekeringbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij, met vernietiging eener beslissing van de Bank, een voor- loopige rente is toegekend vanfl.285per werkdag, zijnde 56 procent van zijn werk loon, aan J. v. d. S., te Middelburg, ter zake van een hem overkomen ongeval waardoor hij lichamelijk letsel heeft be komen. De Centrale Raad vernietigde de aangevallen uitspraak en bevestigde de beslissing van de Bank waarbij aan ge troffene een rente is toegekend van 24* ct. per werkdag. Sedert langen tijd zoo schrijft ons de heer D. van Dijk, Bankwerker, 47 Oost- maasstraat te Rotterdam, heb ik aan rheu- matische pijnen en influenza geleden. Hoewel nog jong zijnde daar ik den leeftijd van 26 jaren bereikt heb, moest ik vree- selijk lijden. De ziekte was van lieverlede begonnen in de handen en voeten, de eetlust verminderde al meer en meer, het weinige dat ik gebruikte werd slecht ver teerd. Voorts had ik maagkrampen, steken in de zijde, was dikwijls zeer benauwd, slapelooze nachten bracht ik door en de weinige nachtrust werd nog door akelige droomen geslroord. Door al de ledematen had ik vreeselijke pijnen, mijne handen waren geheel en al gekromd en ik kon bijgevolg mijn werk niet meer verrichten. Men heeft mij de Pinkpillen aangeraden en na het gebruik van vijf doozen was ik geheel en al genezen en was gelukkig weder te kunnen werken. Het gebruik van de Pinkpillen wordt in het bijzonder aangeraden aan personen die werken en verplicht zijn te werken. Zonder de hulp van Pinkpillen zouden zij dikwijls onmachtig zijn om te werken en verplicht zijn rust te houden. Zij zouden verscheidene Zaterdagen, dag van betaling zonder geld blijven. De Pinkpillen die de bloedarmoede met succes bestrijden onderhouden de krachten der werklieden ontwikkelen hun eetlust, bevorderen de spijsvertering. Zoo gij van Uw werk ko mende te vermoeid zijt is dit een bewijs dat uw werk te veel van Uw krachten vergt. De Pinkpillen geven bloed met elke hoeveelheid en versterken u zoo, dat ge Uw werk beter verrichten kunt en niet de minste vermoeidheid ondervindt. Zij zijn werkdadig en dientengevolge niet duur. Het is beter de Pinkpillen te nemen en de verbetering te gevoelen die zij daar- stellen, dan een goedkooper middel te gebruiken, wat niets uitricht, zij zijn on- overtreffelijk voor zwakte toestanden onder welke vorm ookbloedarmoede, bleek zucht bij jonge meijes algemeene zwakte, zenuw zwakte. Zij genezen maagkwalen, verdrijven de schele hoofdpijn, de zenuw pijnen en verschaffen een hal me en ver kwikkende slaap. Zij doen de rheumatische aandoeningen verdwijnen en herstellen U van lichamelijke en geestelijke overspan ning. Prijs f 1.75 de doos f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bleiswijk G. Verdoes Kleijn te Acqoy. Aangenomen naar Biggekerke door M. v. Empel, cand. te Dordrecht. N. R. C. naar Meeden deor L. Offerhaus te Britswerd. Oud-Gereformeerde Kerk. Hoedekenskefke. Tot ouderling bij de Oud-Geref. gemeente alhier is met alge meene stemmen gekozen dhr. P. de Putter. De Unie-Collecte bedroeg dit jaar te O.- en W.-Souburg met Groote Abeele f74.66. Middelburg. Gisteravond was in de omstreken waar te nemen een prachtige regenboog bij maanlicht. Middelburg. Door den burgemeester is met ingang van 9 October a. s. be noemd tot agent van politie 3e klasse, Th. Eisenberger, milicien-sergeant bij 't 7e Regiment Infanterie. Vlissinger». De generaal-majoor, com mandant der derde divisie zal Maandag een inspectie over het garnizoen alhier houden. Vlissingen. Door den storm zijn enkele schoeners van het Hollandsch en Belgisch loodswezen met eenige schade hier bin nengekomen. Een Hollandsche schoener kwam met een gescheurd zeil binnen. Heinkenszand. Hedenmorgen is de arbeider A. v. L., dood gevonden op den weg tussclien Heinkenszand en Nisse. Nadere bijzonderheden ontbreken. Goes. Vrijdagavond vergaderde de buurtvereeniging der Langevorststraat in het café Bookelaar, teneinde het flnanti- eel verslag van het gehouden feest te vernemen. Over een jaar inleg was ont vangen f 365.28* en uitgegeven f 345.61, goed slot f 19.675. Bovendien bleef er nog heel wat materiaal aanwezig, dat bij een volgende feestelijkheid weer dienst kan doen. Alvorens het bestuur zijn taak' neerlegde, werd bij monde van den voor zitter den heer P. Oosterbaau de vraag tot de aanwezigen gericht of de Buurt vereeniging zou blijven voortbestaan of ontbonden zou worden. Door alle aan wezigen werd te kennen gegeven dat men het voortbestaan ten zeerste wenscht. De aftredende bestuursleden bestaande uit de heeren P. Oosterbaan, A. M. Ver- tregt, A. Frankin, P. de Jonge Jz. en W. F. van Riet werden allen opnieuw gekozen en namen de benoeming aan. In plaats van H. Schouwenburg werd tot bode gekozen L. Glerum. Goes. Door den- heer A. S. J. Dekker alhier, is uitvoering gegeven aan het voor nemen om een pijporgelfabriek op te richten. Reeds heeft de aanbesteding van het i erbouwen en inrichten van de fa briek plaats gehad. De landbouwer A. A. v. Nieuwen- huyzen te Oud-Vossemeer heeft in, voor hem aangevoerden straatmest uit Middel burg, een gildepenning van het jaar 1709 gevonden. (N. R. C.j Het hoofdbestuur der schippersver- eeniging „Sehuttevaer" ontving van den minister van waterstaat bericht, dat met de betrokken autoriteiten gecorrespon deerd werd, inzake oprichting van een verklaringsstation te Walsoorden. Bij kon. besluit is W. Ittmann, apotheker te Amsterdam, met ingang van 16 October a.s. benoemd tot apotheker 2e klasse bij de zeemacht. Stavenisse. In de Vrijdag gehouden gemeenteraadszitting werd de begrooting 1906 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 14813,55*. Onder de inkomsten komen Voorgoed slot vorige dienstjaren f2018,54, inkomsten uit bezittingen f 172, wegens rechten, loonen en gelden f 2268, opcenten op 's Rijks directe belastingen f 1516,75*, hoofdei, omslag f 2600, andere hellingen f 340, rijksuitkeeringen en bijdragen f 5883,61. Tot de uitgaven behooren kosten van bestuur f2420, kosten van politie, brandweer, straatverlichting en gezondheidsdienst f 1849,35*, onderhoud openbare werken f1571, kosten lager onderwijs f 5866,56*, kosten armwezen f 810, renten en aflossingen van gemeente- schulden f 1548,25. Met 5 tegen 2 stemmen werd afwijzend beschikt op een verzoek van eenige ingezetenen tot openstelling van het telefoonkantoor op den Zondag. Stokm. De storm van gisteren heeft hier en daar in 't land nogal scha en last veroorzaakt. De stil liggende bommen, vastgemeerd aan de dukdalven in de Scheveningsche haven, raakten door de woelingen der zee los. Twee er van dreven naar den kant en één werd zóó lek, dat zij gezonken en nu geheel wrak is. Uit Gouda van Vrijdagmiddag: Door den hevigen noordwestelijken wind bereikte het water in den IJsel heden een ongekende hoogte, zoo vroeg in den herfst. De uiterwaarden liepen alle onder, waar door het grasgewas (nagras) daarop zoo goed als waardeloos is geworden. Uit Genemuiden Nadat de wind sedert eenige dagen vrij krimperig geweest was, schoot hij heden nacht plotseling naar het Noorden. Het zeewater wies tot 2.10 M. -t- A. P. en zette al de buiteupolders rondom Gene muiden onder water. De veehouders moeten nu luin vee naar de binnenpolders brengen of op stal zetten. Uil Harlingen De postboot „Terschelling" is wegens storm hier blijven liggen. De stoomboot „Heemstra", van Amsterdam is niet aan gekomen. Uit Delfzijl Hier heerscht heden een hevige storm uit het Noord-Westen; in het O.-Friesche gaatje is de noodvlag geheschen van een zandzuiger. Uit Zwolle De N.W. storm heeft het water in de stadsgrachten zoodanig opgestuwd, dat ver schillende lage stadsgedeelten zijn onder- geloopen. De weilanden om de stad staan blank. De keersluizen in de Willemsvaart zijn gesloten, zoodat de scheepvaarten die richting gestremd is. Vam Urk Door een hevigen storm uit het Noord Westen is de postboot „Minister Ilavelaar" heden na aankomst van Kampen in de Urker haven blijven liggen, om met de middagpost terug te keeren. Tengevolge van den hoogen vloed is het eiland grootendeels onder water gezet, wat voor de veehouders niet voordeelig is. Door den langdurig drogen zomer heeft het vee veel gebrek geleden en moet nu vroeg gestald worden. Tengevolge van den Noordwesten storm is bij Kampan het water tot 2.15 M. boven A.P. opgestuwd de lage gedeelten van het Kanipereiland zijn daardoor onderge- geloopen, evenals alle uiterwaarden langs de rivier den IJsel, benevens do Wilsum- merweerd, een uitgestrekt stuk bouwland bij Wilsum. De Dronther-zeedijk is even eens overgeloopen, waardoor de polder Dronthen onder water is gezet. Het eiland Marken staat onderwater. H.M. de Koningin en de Prins zijn op 't oogeublik gelogeerd te Dobbin in Mecklenburg. De Prins heeft een paar dagen te Friedrichsmoor met zijn neef den groothertog en andere heeren gejaagd. Hij zelf heeft ook een hert geschoten. De moeder van Prins Hendrik, groot hertogin Marie, is uit Gmunden terugge keerd en zal weldra een bezoek brengen aan Koningin Wilhelma te Dobbin. Het bestuur der club van vooruit strevend liberale leden der Tweede Kamer bestaat thans uit mrs. Borgesius, voor zitter, Pierson en Hubrecht, onder-voor zitters, Patijn, secretaris, Dolk, penning meester. Twee dienstmeisjes hebben 't over hun „volk''. Er wordt geconstateerd, dat er in beide huizen veel aan muziek ge daan wordt. Volgens het eene tullen mutsje zingt de oudste jongejuffrouw toch zoo beeldig met haar jonger zusje bij de piano, maar voor het andere was dat nog lang niet mooi genoeg haar juffrouw zong onlangs op het concertoch, hoe noemen ze dat ook weer o, ja, Mar garine. Ze had gehoord van solo en ge lezen van Solo-Margarine. (llist.) Bij het afdeelingsonderzoek van de Slaatsbegrooting is gebleken, dat een meer derheid voor de tijdelijke belastingsvoor- stellen van minister De Meester (de tien opcenten op bedrijfs- en vermogensbelas ting) vermoedelijk wel is verzekerd, doch dat de meerderheid zeer klein zal wezen. Waarschijnlijk zal de linkerzijde met in begrip van de sociaal-democraten vóór, de rechterzijde tegen stemmen. IJandelsbl. Leger des Heils. In de publieke vei ling van Maandag jl. is het groote gebouw op den hoek van de Prins Hendrikkade, het Damrak en de Nieuwe Brugsteeg, te Amsterdam voor het Leger des Heils aangekocht voor de som van f55000. Dit gebouw, dat een oppervlakte heeft van 135 M2 is negen jaar geleden geheel nieuw gebouwd en heeft eenige jaren als hotel dienst gedaan. Het is gekocht om inge richt te worden tot hoofdkwartier van het Leger des Heils in Nederland. Tot nog toe was men er niet in geslaagd een ge bouw te vinden, waarin de verschillende takken van administratie met dehandels- afdeeling en drukkerij vereenigd konden wordenthans hoopt men in dat nieuwe gebouw dit alles onder één dak te ver eenigen. Daardoor zal niet slechts de ad ministratie zeer veel gebaat zijn en ver eenvoudigd kunnen worden, maar tevens zal in de uitgaven hiervoor een aanmerke lijke besparing gemaakt kunnen worden. In het gebouw de „Vrede" op Rapenburg waar thans nog o. a. de handelsafdeeling en de drukkerij van het Leger gevestigd zijn, zullen dan waarschijnlijk de industrieels inrichtingen die nu nog in huurgebouwen zijn, vereenvoudigd kunnen worden. Naar het Hbl. meldt, heeft de mi nister van Oorlog bepaald dat, bij wijze van proef en bij genoegzame deelneming, in het tijdvak medio November tot medio Februari in de garnizoenen 's-Gravenhage, Amersfoort, Breda en Arnhem landbouw- cursussen voor onder de wapenen zijnde militairen zullen worden gehouden. De lessen zullen worden gegeven eens per week, telkens gedurende 2 achtereenvol gende uren in de kazerne. De deelneming aan de lessen geschiedt geheel vrijwillig. De deelnemers moeten behooren tot den landbouwenden stand en een voldoenden graad van ontwikkeling bezitten. Het aan tal deelnemers in écu garnizoen zal min stens 20 moeten bedragen. Te Rolduc is een vereeniging op gericht ter bestrijding van de onzedelijk heid door woord en beeld. De studenten verbinden zich nooit een onzedelijk boek te koopen zonder ernstige reden, nooit twijfelachtige lectuur ter hand te nemen zonder de toestemming van een bevoegd man wiens raad zij hebben ingewonnen, op elke manier die boekhandels te boy cotten waar onzedelijke geschriften ver kocht worden met woord en pen elke schilderij, circulaire, of prentbriefkaart te bestrijden, die niet net is en ten slotte die huizen, gezelschappen of feesten te ontvluchten die gelegenheid geven tot onzedelijkheid. Mgr. Corteu zal trachten afdeelingen van dezen Bond op te richten in alle groote gemeenten van het land. Tengevolge van het ongeluk te Evgelshoven ligt op de mijn Laura en Vereeniging het geheele bedrijf stil. Te Brussel vergaderden de aandeelhouders om een besluit te nemen wat nu geschieden moet. Sommige buitenlandsche mijnwer kers zijn reeds vertrokken. Op 11 October zullen hertog Karei Eduard van Saksen Coburg Gotha en prinses Victoria Adelheid van Sleeswijk Holstein in den echt worden verbonden. De Keizer zal de plechtigheid bijwonen. De doema van Petersburg heeft met 80 stemmen meerderheid besloten elke eerebetooging voor Witte te weigeren, onder voorwendsel dat het verdrag van Portsmouth slchts een uitdelging is van de fouten, door Witte als Staatsman begaan toen hij aan het bewind was, fouten die den oorlog hebben veroorzaakt, zegt men. De schepen mogen het Suezkanaal tot Ismailia opvaren. Morgen wordt het kanaal geheel voorlietverkeeropeugesteld. De mailbooten zijn bereids vertrokken. Het anarchistisch orgaan te Berlijn zegt, dat de heer Domela Nieuwenhuis niet t« Keulen in hechtenis genomen werd voor schending van het uitzettingsgebod, maar wijl hij als anarchist staat op de lijst van personen, die bewaakt worden door de internationale organisatie tegen de anarchie. Daarop komt hij voor als uo. 9. De onlangs overleden anarch'stische aardrijks kundige Elisée Reclus was no. 27. Volksgezondheid. De part. corr. van liet Handelsblad vertelt van het Parijsehe Tuberculose-congres „Onder alle factoren", zeidc de Duitsche afgevaardigde, Geheimred Bielefeld, die van grooten invloed zijn geweest op het succes „waarmee de strijd tegen de tuber culose bij ons bekroond word, staat de verplichte staatsverzekering van den ar beider vooraan. Van 18851903 hebben onze ziekenkassen aan onderstand bij ziekte en bevalling uitgekeerd een som van 1.117.962.482 mark. De assurantie- vereenigingen, de onderlinge hulp en in- validiteits-verzekeringcn hebben van '91 1903 uitbetaald de som van 915.550.238 mark. Wanneer een arbeider de eerste symptomen van tuberculose vertoont, sturen wij hem weg naar onze sanatoria of ver pleegden hem goed in eigen huis, waardoor hij behouden blijft voor zijn familie en voor het land, terwijl de kassen door een tijdelijken werkdadigen onderstand de duurdere ontloopen, op welke een slepende ziekte of een overlijden haar zou te staan komen. Onze ziekenkassen hebben dan ook reeds 211 millioen mark aan sanatoria cn dergelijke inrichtingen besteed en 133 millioen aan het bouwen van arbeiders woningen, enz. De sterfte door de tuber culose omvatte in Pruisen 88.283 gevallen in 1886, en ondanks den aanwas der be volking slechts 66.726 gevallen in 1902. Van 37.36, waarop het sterftecijfer in ste den van meer dan 100.000 inwoners stond op 10.000 inwoners in '86, viel het sterf tecijfer op 22 in 1902. Uit onderzoekingen blijkt, dat dit gelukkig resultaat voorna melijk te danken is aan de verplichte werkliedenverzekering." De bevolking van het eiland Wight is ten prooi geweest aan een hevige ont roering naar aanleiding van een somber drama, dat zich heeft afgespeeld tussclien drie zeelieden. Eenige dagen geleden gingen John Kitchen, Hockings en Albert Dallimore op een bootje te Cowes in zee om een tochtje te maken. Zij kwamen slechts met hun tweeën terug. Maar 't werd niet dadelijk opgemerkt. Eerst den volgenden dag werd Kitchen vermist, en verklaarden de twee anderen dat zij hem sedert hun terugkeer van zee niet meer gezien hadden. Gisteren spoelde echter het lijk van den ongelukkige aan en het geneeskendig onderzoek toonde aan, dat hij bezweken was oader hevige slagen en daarna in zee geworpen. Toen men Dallimore opzocht, vond men hem aan boord van het jacht Solanthe, waarop hij als matroos diende, aan een balk hangen. Vermoedelijk had hij Hockings, dien men gearresteerd heeft, geholpen om Kitchen te vermoorden, daarna berouw gekregen en zich opgehangen. Het preces-Hockings wordt met spanning tegemoet gezien. Een Israëlietisch orgaan verbreidt het gerucht, dat de Nobelprijs dit jaar zou komen aan dr. L. Zamenhof, den uit vinder van de nieuwe wereldtaal Espe ranto. Zooals men weet is Zamenhof be halve Esperantist een beroemd oogendokter te Warschau. Naar luid van een telegram uit Blan- tyre, heeft de builenpest zich te Chinde, in Portugeesch Oost-Afrika, vertoond. Eenige menschen zijn er al aan bezweken. Terwijl eenige Amerikaansche mil- lionairs o.a. Havemeyer van de suikertrust en Thomas uit Boston, met hun dames, te Cripple Creek een bezoek in een mijn brachten, ontstond er een dynamiet-ont- plotïing. Enkele van de bezoekers kregen kwetsuren. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing. Het waarschijnlijkst acht men dat er geen opzet in het spel is geweest, maar dat de mijn werkers in hun achteloosheid niet gedacht hadden aan het bezoek. Uit geheel België komen berichten over ruw weer. Vooral op de kust heeft men er veel van te lijden. Te Steene, bij Oostende, is een huis ingestort. De Alberta en de Belgica, die beide al drie dagen geleden in zee hadden moeten gaan, blijven nog steeds binnen. De Topaze, die op Tilburg vaart, heeft hare laatste reis let terlijk onder water gedaan. Het Hbl. van Antwerpen meldt Woensdag te 5 uren reed de trein, die van Bergen kwam, met ongewone snel heid de statie van 's-Gravenbrakel binnen, snelde onder het glazen dak door zonder stilhouden en botste eindelijk tegen een locomotief, die een manoeuvre uitvoerde. De schok was hevig. De manoeuvree- rende machine werd zwaar beschadigd, maar gelukkig kwam de machinist er van er af met eenige lichte kwetsuren. Voor den reizigerstrein zijn de gevolgen erger. Een twintigtal personen werden gekwetst. De treinoverste, die in den vóórfoergon zat, moest naar het gasthuis worden gedragen. De machinist is zinneloos geworden van schrik. Het schijnt dat het ongeluk te wijten is aan het feit dat de remteestelle ondanks al de pogingen van den machi niet werken wilden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2