FEUILLETCIT. Snippers uit de oude doos. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. LË PRIJZE Per I Vlissingen. De storm heeft hier weer een offer geëischt, gisterenavond is de sloeproeier D. de Waal alhier op de reede bij het aanbrengen en af halen van Lood sen met zijn been verward geraakt in een tros, waardoor hij te water is geraakt en alzoo jammerlijk verdronken. Een ander die hem nog vasthield moest hem loslaten om zelf ook niet te water te geraken, De Waal was een zeer oppassend man, hij is ongeveer 56 jaar oud en zou eer lang met pensioen gaan, hij laat een weduwe achter met 8 kinderen, waarvan 2 gehuwd zijn, zijn lijk is spoedig ge vonden en reeds naar zijn woning ver voerd, zijn been waarmede hij verward geraakte is als het ware geheel afge knepen het hing er aan een paar vezels bij. Over het bezoek van de Koningin- moeder van Italië aan de boerderij van den heer Wassenaar te Jelsum (Fr.) deelt de N. Gron. Ot. het volgende medeDat was een consternatie toen de eigenaar van deze modelboerderij plotseling vernam, dat hij een Koningin op bezoek kreeg Hij stond daar midden in de kamer in z'n daagsch pak, had zelfs geen sohoenen aan z'n voeten, en oordat moederde vrouw deze voor haar echtgenoot kon halen, stond H. M. reeds voor den man, die er een oogenblik beduusd van was. Maar de schoenen waren gauw aangetrokken en toen leidde hij H. M. door zijn fraaie boer derij. Wel drie kwarlier duurde het be zoek en H. M. liep heel het huis door, kwam in de stallen, in de keuken en zelfs op de zolders. En zoo aardig als het was, toen H. M., die gewoonlijk Fransch spreekt, in de hoop, dat de heer* Wassenaar haar zou kunnen verstaan, plotseling in het Duitsch begon te vragen. En toen ook dal niet hielp, vroeg ze hoe sehr schim in het IIol- landsch heette en toen zei ze, nazeggend de klanken, die men haar had voorgezegd «zeer mooi, dank u wel". Ze had veel gevraagd over den veestapel en ook hier met groote ingenomenheid de collectie oud zilver en porcelein bewonderd. Dat die eenvoudige man eigenaar van zooveel moois was, kon ze zich haast niet begrijpen. Het bezoek aan Friesland is tengevolge van het slechte weer sterk ingekort moeten worden. Omtrent de crisis in de bouwvakken te Amsterdam valt niets anders te mel den, dan dat de hei-werkers en de-patroons het verlangen te kennen gaven, om de commissie van tien tot een van 20 werk lieden en 20 patroons uit te breiden, om daardoor meer het gevoelen der arbeiders direct te vernemen. De werkstaking der „koscher"-slagers is voorloopig geëindigd. De twee slagers aan wie de toegang tot de vleeschhal op 1 Oct. was ontzegd, zijn weer toegelaten om op de oude voorwaarden te werken, namelijk f3.75 per bout. Deze toestand blijft voorloopig tot 1 Januari e. k. be stendigd. Intusschen zal een commissie uit de Hoogduitsch en Portugeesch Israë- lietische gemeente benoemd worden om met een commissie uit de slagersvereeni- ging „Eendracht" pogingen te doen om alle geschillen te beëndigen. Bij kon. besluit is aan mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduijnen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren van de Technische Hoogeschool te Delft. Bij kon. besluit is verlof gegeven aan P. van Bijsterveld, te Lanteren, grond- 51 DOOR SCALDIS. GOES. IV. Vroeger had de stad nog eene Herv. Kerk„de kleine of Gasthuiskerk" ge- heeteD. Deze stond aan het eind der Lange Vorststraat, en was oorspronkelijk de kapel van het aan de H. Agues gewijde vrouwenklooster, hetwelk in de eerste helft der 15e eeuw gesticht werd. Bij reso lutie van den Raad van 29 Dec. 1601 werd dit klooster met deszelfs goederen den armen afgestaan en het gebouw tot een gasthuis bestemd. Drie en veertig jaren later werd de kapel vergroot, met opoflering van eene niet geringe som en tot den Herv. dienst geopend. In 1809 werd zij aan de Roomsch-Katholieken toegewezen, doch in 1815 teruggegeven. Zij werd evenwel niet meer in gebruik genomen, maar tot een pakhuis vorbouwd. Wat de Kerkhervorming te dezer stede aangaat, was deze elders reeds diep door gedrongen en had „eiken dwang ten spijt conscientiën geschokt, consientiën bevrijd" toen er in Z.-Bevela ud\iia.u-welijka aan werd gedacht. Afgelegen en weinig aanraking hebbende met de buitenwereld, bleef de groote meerderheid der bevolking, ook uit geringe belangstelling in godsdienst zaken, zonder veel gehechtheid, echter trouw aan de Roomsche kerk. De beweging schijnt van de Doopsge zinden te zijn uitgegaan, van wie enkele leeraars werden gegrepen en ter dood gebracht. De eerste prediking op den 27 Aug. 1566 door deu doopsgezinden Valerius eau Genejf', eerst schoolmeester te Hoorn en later te Middelburgwerkte wel weinig uit, doch de toen uitgeworpen vonk bleef langzaam voortsmeulen om ter bestemder tijd het vuur te ontsteken. Door wijs beleid van den Magisstraat eigenaar, de versierselen van ridder in de Koninklijke militaire orde der Heilige Maagd of der Ontvangenis van villa Viqosa, hem door Z. M. den Koning van Portugal en der Algarven geschonken, te aanvaarden. (Blijkens mededeeling van een inzender in Het Maandblad tegen de Kwakzalverij heeft de heer P. v. Bijsterveld deze on derscheiding die hem dezer dagen door den consul van Portugal werd overhan digd, te danken aan het feit dat hij de Koningin van Portugal met goeden uit slag had behandeld). Te St-Andries (N.-Br.) wierp het 6-jarig zoontje van een geweermaker, een hagelpatroon in den brandenden haard, met het noodlottig gevolg, dat de patroon ontplofte en het kind tal van kogeltjes in liet hoofd kreeg, waardoor het terstond dood was. Nabij Terborg is een 20 jarig meisje, dat in verkeerde richting van de nog in beweging zijnde tram sprong, onder den wagen geraakt, met het nood lottig gevolg, dat haar beide beenen wer den algereden. Maandag is te Vlaar- dingen van de haringvisscherij terugge keerd de stoomlogger „Therese", schipper M. van Rijn met verlies van 2 der opva renden, den stuurman A. Brouwer, oud 28 jaren, en den matroos F. Kwak, oud 23 jaren. Zaterdagnamiddag was bij het afwerken van kantjes haring, regenbuien veel wind en een hevige stortzee overgeko men die het naar bakboord overgooide, zoodat de verschansing onderwater lag. Op dat oogenblik waren 4 mannen op het dek, de schipper die zich terwijl hij door het water werd overstelpt, aan den mast kon grijpen en den stuurman en 2 matrozen, die alle drie over boord werden geworpen. Eerst toen het schip weer rees en de schipper het dek weer onder zich vóiflde, zag hij een man buiten boord liggeu. Het was de matroos G. den Breeins. Hij had een breel die over boord was gespoeld weten te grijpen, en hield zich daarmee drijvend. Met groote tegenwoordigheid van geest wist hij zich nog van zijn laarzen te ontdoen, terwijl de schipper met zijn schip manoeuvreerde om hem nabij tc komen en hel scheepsvolk gereedstond tot redding. Na 20 minuten was hij binnen boord. Toen zag de schipper een tweeden man drijven, blijkbaar reeds dood, het hoofd hing voorover in het water. Men trachtte ooik hem nog aan boord te brengen, doch hij zonk weg. Intusschen was aan boord onderzocht of nog meerderen vermist werden. Het bleek helaas waar, twee mannen hadden in de golven hun dood gevonden, de bovengenoemden. De stuur man laat een weduwe en 3 kinderen achter, de matroos is ongehuwd. De orthodoxe Joden in de hoofdstad hebben ook hun „vleeschnood" (gehad). -Je correspondent van de „N. Ct." vertelt daarvan het volgende Er is geen „Koscher"-vleesch te koop in Amsterdam. De „koscker"-slachters heb ben het werk gestaakt, dies moeten de Israëlietische medeburgers in de hoofdstad óf geen, óf „treive" vleesch etenDe meesten kiezen den laatsten weg, die gezien de controle in ,het gemeentelijk abattoir voor hun gezondheid geen nadeelige gevolgen te vreezen geeft. Do zaak is deze. Tot betere controle, dat de voorschriften van den ritus goed zullen worden uitgevoerd houdt de Hoogduitsche Iraëlietische gemeente bij het Waterloo- plein er een vleeschal op na. Zij verhuurt in werd hier wel de beeldenstorm voorko men, doch de nieuwe denkbeelden ver spreiden zich toch steeds verder. Toen na de satisfactie van 22 Maart 1578 de invloed der Hervormden toenam, traden deze, hoewel de minderheid uitmakende, stouter op en het duurde niet lang of het eerste artikel der bovengenoemde overeenkomst, waarbij vrijheid van uit oefening van den Roomschen eeredienst bedongen was, werd, jammer genoeg, door de omstandigheden krachteloos ge maakt. Op den 25 Mei 1578 had te Goesin eene particuliere woning, de eerste gods dienstoefening plaats. Slechts enkele maan den later werd door een paar predikanten uit Walcherenonder lijdelijken tegenstand van den Magistraat, de Groote Kerk in beslag genomen, waarin op 8 Oct. 1578 voor het eerst werd gepredikt. De meer derheid der bewoners, die de Roomsche leer bleven aankleven, scheen liever te volgen dan te handelen en gewende zich spoedig aan den nieuwen staat van zaken. Zóó langzaam was hier de voortgang der Reformatie dat in 1612, onder de leden der gemeente nog geen 20 notabele personen waren te vinden, die bij vacature voor eene plaats bij de regeering in aanmerking kon den komen, zoodat besloten werd om ook op te nemen mannen „geen professie doende van de Gereformeerde religie, maar die deze evenwel waren toegedaan". Toen dan bij den voortgang der Hervor ming een predikant beroepen kon worden, werd in 't najaar van 1578 tijdelijk, als zoodanig, aangesteld HENRICUS BRANDT. Bij het bezoeken van Oosterland en het bespreken van den beruchten H. Slatius hebben we al even met hem kennis ge maakt, als toen pred. zijnde te Zierikzee. Wij willen echter wat meer uit zijn levens geschiedenis weten. Drie maanden alhier in dienst geweest zijnde, werd hij door den Magistraat, op aanraden der Geestelijkheid, verzocht met die hal opstallen aan verschillende Jood- sche slachters, die daar dan hun bedrijf ritueel uitoefenen. In die hal is dus voor de orthodoxe Joden het „koschere" vleesch te krijgen. Wat daarbuiten, zij het ook door Joodsclie slachters en van ritueel geslachte beesten, wordt verkocht is voor den vromen man minder betrouwbaar. De Joodsche gemeente maakt van die vleesch hal een aardig zaakje, moet aan dit bedrijf over 190-1 zelfs meer dan f 20.000 hebben verdiend, en wilde nu den betrokken slachters een vijftigtal nog wat meer de duimschroeven aanzetten, door elke bout binnenkomend vleesch met 25 cent hooger te belasten. Toen twee slach ters weigerden koogeren cijns te betalen en deswege uit de hal werden gebannen, besloten allen er het bijltje bij neer te leggen. Met eeuige aarzeling, bevreesd voor de ontstemming van de Middelb. Crtdie het verboden heeft, deelen wij mede dat in de Hollandsóhe dagbladen gisteren vermeld werd dat dr. Kuyper uit Zuid- Rusland te Weenen terug is, en in die van lieden te lezen staat dat de oud minister dezen winter te.Kaïro doorbren gen zal en eerst in het voorjaar in het vaderland hoopt terug te keeren. Te Rotterdam is in den afgeloo- pen nacht de meubelfabriek van Van Reeuwijk, Pannekoekstraat, drie verdie pingen hoog, vol geschilderde meubelen en timmerhout-, totaal uitgebrand. Dure geschillen Tijdeus de Erfgooiers-troebelen in het Gooi in dit jaar zijn er gedurende elf dagen namens den woordvoerder der eene partij 20 veldwachters te Blaricum op de Meent gestationeerd geweest, welke in de vergadering van 26 September j.l. de volgende nota indienden wegens door hen genoten 30 flesschen Nightcap, 13 flesschen jenever, 10 ilesschen Hoppe, te zamen 53 flesschen oude klare 51 fles schen cognac, 5 flesschen moezel1059 halve flesschen bier 570 glazen bier en limonade 593 kop koffie 29 kop thee 14 glazen kwast, sherry en cognac 252 diners55 eieren7790 sigaren60 flesschen melk; 296 broodjes met eieren 882 broodjes met kaas 816 broodjes met ham1780 broodjes met vleesch240 logiesalles te zamen voor een bedrag van plus minus f 2000. Nederlands vertegenwoordiging in Zuid-Afrika.ingetrokken Met machtiging van de Koningin, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken in getrokken de door de vorige regeering voorgestelde verhooging der begrootiug van Buitenlandsche Zaken voor dit jaar, bedoelende de instelling van een consu laat-generaal te Johannesburg, met vice- consulaatschappen te Pretoria en te Kaap stad. De Tuberculose. Op het congres te Parijs heeft Professor Behring verklaard overtuigd te zijn dat hij een geneesmiddel heeft gevonden tegen tuberculose. In Augustus van het volgende jaar, op het laatst, zal hij er meer over mededeelen. Aan de bacteriologen Raux en Metchnikolf heeft hij nu reeds zijn methode uitgelegd. Het is een geneesmiddel dat niet alleen voorbehoedend doch ook genezend werkt, geen serum of vaccinestof. Hij zal, evenals hij met zijn diphtherie- serum deed, het geheim een tijd lang bewaren. prediken op te houden, doch hieraan geen gevolg willende geven, werd het hem ver boden. Wat hiervan het gevolg was is niet bekend, maar wel dat hij in de eerste Class, vergadering van Z.-Beoeland, gehouden te Kapellc den 4 Mei 1579, voorkomt als eerste predikant van Kruiningen, aan welke ge meente hij schijnt geleend te zijn van de kerk van Middelburgwaaraan hij verbon den was, niet als gewoon leeraar maar misschien als proponent. Hij was een hoof dig en eigenzinnig man, die te Kruiningen weinig tot genoegen werkzaam was, waarom hij alles aanwendde om van den dienst aldaar ontslagen te worden. Zoo onttrok hij zich aan de vergadering der Classis, voor den eersten keer in Z.-Beveland gehouden, zonder wettige oor zaak hij nam voor een reis naar Holland te doen, en niettegenstaande de Cl. ver zocht, zulks pit -te stellen „opdat door zijne afwezigheid, zijne toehoorders niet verachteren zoudè'n", volbracht hij echter zijn voornemen, zonder medeweten der classis, zonder zijn dienst te bestellen of iets aan zijne kerk te schrijven. Op grond hiervan en om gedurige nalatigheid in zijn dienst, werd goedgevonden, ook op advies van den Middelburgschen kerke- raad, hein zijn ontslag te geven, op hope dat hij op andere plaatsen nuttiger zou werkzaam zijn. Men gaf hem een be hoorlijk en naar waarheid opgemaakte attestatie. Hij werd toen pred. te Jabbeke in Vlaanderenals hoedanig hij voorkomt in de handelingen der Cl.verg. te Brugqe van 19 Jan. 1580, waar hij scriba was. In April van dit jaar werd hij naar Zierikzee beroepen. In verschillende Synodale vergaderingen in Zeeland gehouden, had hij in de be stuurscollegeszitting. Hij was daarom in kerkelijke zaken en ook in het predikambt zeer bedreven. Ds. Brandt was te Delft geboren en bezocht do hoogeschool te Heidelberg waar hij 24 Mei 1577 als student werd inge schreven. Dat hij een geleerd man was, blijkt Te Ratibor, in Silezië, kwam dezer dagen het gezin van een Russischen sol daat uit Mantchourije aan, bestaande uil een 27-jarige moeder, drie kiuderen en een grootmoeder. Zij kwamen naar Ratibor om werk te zoeken maar zij zagen zich teleurgesteld. Al wat zij hadden was opgeteerd en de zwervers verkeerden iii een diep ellendigen toestand, toen de politie hen opnam. Zij kregen in het politie bureau te eten en men maakte daarna in het ruime lokaal waar zij opgesloten waren, zoo goed en zoo kwaad als het ging, bedden voor hen gereed, om den nacht door te brengen. Maar den volgenden morgen vond men alle vijf de zwervers dood verstikt door gas, dat uit de openstaande kraan stroomde en het gelieele vertrek vervulde. Waarschijnlijk had de groot moeder, die al terstond klaagde over het schelle licht, dat haar hinderde aan de oogen, toen de anderen sliepen de glas- vlam uitgeblazen en daarmede aller levens licht gebluscht. In Schotland is de eerste sneeuw gevallen. Na vele dagen van regen heeft het ook te Montreux gesneeuwd. De druivenoogst heeft daardoor veel geleden. Te Antwerpen is gisteren een 11- jarig meisje, op weg naar school door een van een gevel vallend uithangbord zoo danig getroffen, dat zij kort daarna over leed. Te Briinn, in Moravië, hebben gis teravond opnieuw onlusten plaats gehad. In een paar koffiehuizen kregen de Duit- schers het met de Tsjechen te kwaad, werden de ruiten ingesmeten en kwam het tot een algemeene vechtpartij. Een boekhandel werd geplunderd, de boeken op straat geworpen en de boekhandelaar afgeranseld. De Olympische spelen te Athene en Marathon zijn vastgesteld van 16 tot 29 ApriD1906. Do commissie heeft reeds uit Italië, Oostenrijk, Engeland, Zweden, Amerika, Frankrijk en België van gym nasten en athleten toezeggingen van deel neming ontvangen. Te Port Said, ingang Suezkanaal, liggen nu al 77 stoombooten, waaronder 16 mailbooten te wachten tot het kanaal weer vrij is, hetgeen nog wel enkele dagen kan aanloopen. De groei van Johannesburg. Er wordt in Johannesburg in toene mende mate gebouwd. In de drie weken eindigend 9 Augustus werden 205 plannen voor den bouw van huizen en kantoren binnen de grenzen van de municipaliteit door den stadsraad goedgekeurd. Hier onder is ook het plan voor de nieuwe winkels van Cleghorn en Harris, die 50,900 pd. st. kosten. Het totaal der bouw kosten van deze goedgekeurde plannen is 186,976 pd. st. liet ligt in de rede, dat deze levendigheid in het bouwvak niet aan allen welkom is. Eigenaars van in staat van verval verkeerende huizen zagen reeds hun huren dalen en worden door deze bouwerij natuurlijk met nieuwe ramp, verdere daling van huur of verlating, be dreigd. Intusschen toont bovenstaand cijfer wel duidelijk aan, dat het vertrou wen in den groei der stad zeer groot is bij de ter plaatse gevestigde firma's (Z. Afr. R) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heveskes, W. Rijkx, eand. te Leidente Waddingsveen, D. J. hieruit, dat hij te Z.zee tot rector en naderhand tot superintendant der La- tijnsche school werd aangesteld. Hij overleed aldaar in April 1627 en was gehuwd geweest lo. den 16 Augs, 1592 met Jannetje Corns.d. Bollandt jd. van Z.zee en 2o. huwde hij 8 Mei 1618 te Z.zee met Elisabeth Adriaenswed. aldaar. Uit zijn eerste huwelijk werd geboren, Wil helmus in 1593, die als de vierde pred. te Nieuwerkerk in Duiveland in dienst was van 7 Juli 1619 tot aan zijn overlijden in 't voorjaar van 1625. TIM ANNUS VAN OOSTERZEE. Misschien was deze aldus geheeten, wat meer voorviel, naar zijne geboorteplaats, gelegen in de Zeven wouden van Friesland. Hij was dc eerste, wettig aangestelde predikant alhier, waar hij uit Leiden komende den lsten Dcc. 1578 zijn dienst aanving, met welk tijdstip hem door de stedelijke regeering, met toestemming van Gecomm. Raden, eene jaarwedde van 350 gld. nit de geestelijke goederen werd toe gekend. Zijne handteekening wordt ge vonden onder de eerste diakonierekeningen van 1579, 1581 en 1583 en soms teekende hij zich Tinmanus Eruroth. In Oct. 1579 was hij lid van de eerste Prov. Synode te Goes; voorzitter van die te Vlissingen in Febr. 1581 en werd door deze afgevaar digd tot de Nationale Synode te Middel burg in Juni 1581. In den zomer van 1582, deed hij nog eene com missiereis naar Hollandwaarvoor hij uit de stedelijke kas werd schadeloos gesteld. Volgens den nog in archief be rustenden beroepsbrief, werd hij den 15 Maart 1583 naar Bolsward beroepen. Wijl hij niet voorkomt op de naamlijst der predikanten in de Cl. Bolswardschijnt hij dit beroep niet te hebben aangenomen, doch ook in Goes wordt er na dien tijd van hem geen gewag meer gemaaktalleen is bekend, dat hij hier ter plaatse is over leden in Sept. 1583. Ds. Van Oosterzee, werd hier, tot op heden, door een en tachtig ambtgenoolen Hupkes te Genemuideu te Maurik, J. Cramer te Hoenderloo. Vastgestelde Salarisregeling (Chr. School) te does. Aanvangssalaris op 18 j. leeftijd f550, met 5 2-jaarl. verh. van f25 en 4 vijf- jaarl. van f50; dus na 2 dienstj. ook elders f575; ua 4 dienstj. t'600; na 5 dienstj. f650, nl. f 50 rijkssubsidie le vijfj. verh.: na 6 dienstj. f675; na 8 dienstj. f700; na 10 dienstj. f775, nl. f50 rijks- subs. -t- 5de 2-jaarl. verhooging van 25 gld.; na 15 dienstj. i'825, nl. f50 rijks- subs. 3de öjaarl. verh.na 20 dieustj. f875, nl. f50 rijkssubs. 4de öjaarl. verh. Voor de niet rerpl. hoofdacte ontvangt men f 100 van 't Rijk en f25 van 't Bestuur. Voor de verplichte bijaeten wordt f 100 uitbetaald, voor de niet verplichte f25. Acte N. II. geeft f50 gld. Bovendien neemt het Bestuur de helft van de pensioen premie voor de onderwijzers eu van de premié voor weduwen en weezen voor zijne rekeningook voor de jaren, die de onderwijzers reeds aan de Ulu. School te Goes hebben doorgebracht. (School met den Bijbel.) Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer J. A. de Wilde, geboren te Goes. De heer De Wilde, zoon van den heer 11. de Wilde, vroeger lid van den ge meenteraad te Goes, daarna te's-Graven- hage en lid der Staten van Zuid Holland voor 't district Middelharnis, gaat zich te Goes als advocaat vestigen, iu het huis Wijngaardstraat, vroeger bewoond door den heer Leijgraaff. Het vermoedelijk bedrag, door het rijk over 1905 uit te keeren aan de bijzon dere scholen als bijdragelo. voor de onderwijzers en 2o. in de kosten om te voorzien in de behoefte aan schoollokalen, bedraagt voor het district Middelburg respectievelijk 1'40.480 en f4962, totaal f45.442 en voor het district Goes f 16.510 en f2065.50, totaal f 18.575.50 Het vermoedelijk totaal cijfer bedraagt f2.403.074.50. Te Leiden slaaagde aan de univer siteit voor het le natuurkundig examen de heer C. M. Flohilen voor het can- didaats examen godgeleerdheid lc gedeelte de heer V. E. Vethake. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, 'Vrijdag, zijn veroordeeld wegens landlooperijM. li., 45 j., timmerman, zonder vaste woonplaats, thans le Mid delburg in hechtenis, tot 3 d. h. en 6" maanden plaatsing in eene rijkswerkin richting mishandeling R. V., 43 j. en M. de M., 24 j., arbeiders, St. Kruis, ieder lot 6 m. en K. L., 18 j., glaspersersjongen, Mid delburg, tot 3 m. gev. straf, en E. E., 25 j., slager, Iiontenisse, tot f 15 b. s. 15 d. h., en G. V., 20 j., arbeider, Oostburg, tot fö b. 8. 5 d. h., en eenvoudige beleedigingP. P., 21 j., schip persknecht, lerseke, tot f10 b. s. 10'd. h., en A. C. S., 36 j., hvr. van C. C. v. W., zonder beroep, S'oppeldijk, tot f3 b. s. 3 d.h. Vrijgesproken I'. L. v. d. B., 27 j., poelier te Heikant, gemeente St. Jansteen, beklaagd van mishandeling en A. J. II. opgevolgd van enkelen willen wij nog een stukje levensgeschiedenis nagaan. Als vierde predikant op de lijst wordt vernoemd PETRUS EVERARDUS. In de West-Vlaamsche stad Nieuwpoort, was de Reformatie krachtig doorgedron gen. Op den 3 Mei 1582 had aldaar een Synode plaats van West-Vlaamsche broe ders, nadat op de Brugsche Synode van 4 Nov. 1579 Nieuwpoort tot eene Olasse werd verheven. Pieter Guérard, een af gevallen monnik predikte er het Evangelie. Hoogstwaarschijnlijk is hij dezelfde als onzen ds. Everardus. Hij nam te Nieuw poort de dienst waar, totdat hij den len Juli 1583 te Goes in dienst trad. In dat zelfde jaar werd hij reeds beroepen te 's-Hage, doch vertrok eerst derwaarts in Mei 1584 en overleed aldaar in 1604. PH1LIPPUS LANSBERGEN. Wanneer men het leven van ds. Lans bergen nagaat, zou men van hem kunnen zeggen„hij paste niet in de lijst van zijn tijd". Hoewel, uit de geschiedenis, bij velen bekend, meenen wij toch dat hel niet ondienstig is, hier ter plaatse iets meer uit zijn werken te weten. Hij werd ge boren te Gent den 25 Aug. 1561 uit het huwelijk van Daniël, Heer van Meulenbeke en Paulina van den Iloningh, en ontving zijne opleiding in Frankrijk, vanwaar hij naar Eng clary) trok. De „nieuwe leer" trok hem aldaar machtig aan, vooral na dat door dit reizen zijn blik was verruimd. In Engeland oefende hij zich in de god geleerdheid en wiskunde Reeds zeer vroeg, immers op 19-jarigen leeftijd, en alzoo in 1580 was hij reeds predikant te Ant werpen. Hij hleef er totdat deze stad, den 16 Aug. 1585, voor Parma's geweld bui gen moest. Toen begaf hij zich naar Leiden, waar hij 26 Oct. 1585 als student in de godgeleerdheid werd ingeschreven Den volgenden keer zullen we zien w hem verder wedervoer. (Slot vo, van S., 51 j., beklaagd ran gevaar. Inzake C. te Terneuzen mishandeling 8 dagen gev fekomen, is s. 10 d. k Inhoud vai door de Ver verij", red. I Amsterdam. Berichten liteiten en ti een grafsteen Mededeeling Over een tand wortel. Weer geneeskunst ënische Blatt verkoop van Anti-transpir Boekbeschoi clopaedie voc vlugschriften Correspond L.A Omtrent de dat zij over Er zijn landl 20 duizend dezen tijd va een prijs al wordt, wat Wat het su zijn de cijfer gesteldheid het voorjaar gische fabrik prijs besteed van Suikerfa beuren dat o ontvangt doi en aan de Zu ze ontvangei geeontraeteer zij elkander In de 1 werden lau Zeeuwsch-Vl den 138 mei Clinge 95, langs Veldzic De uitvoer uivoer langs 876 stuks tt De uitvoer land dus 168C Augustus en grootste uitv grenskantoor 308 stuks, (station Nisp uit Hulst was en Eysden NEDERLAND Cert. N. W. dito Obl. dito Cert. HONG. Bel.1 1892/1904 ITALIË. Ins. 6i OOSTENRIJK Mei-No veml dito Jan.-Jul PORT, Obl. le dito 3 e RUSLAND, O 1880 geconi dito 1889 H dito '94 6e dito 1867-69 dito 1884 go SPANJE O.B Perpet Sch. TURKIJE Ge; JAPAN. Leen 1899 Obl. ARG. REP. B Leening 189 BRAZILIË. O Londen dito Fundin 1898. dito dito 190 VENEZUELA Industrieels NEDERLANE N.W. Pac Ned. Hand. NEDERLAND Holt. Spoor Mij totExpl St. Spw. A N.-L. Spw. ITALIË. Spoo leeningen II Zuid-Ital. S POLEN. W.1 RUSLAND. C Maats. Obl Z.W. Spoo AMERIKA Top. S. F van gew. aa dito Alg. H N. Y. Pensy Ohio prior Illinois Cerl dito Leas L. Miss. Kans le Hyp. O Centr. Pac. Union Pac. Comp.Cert Aand.. dito conv.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 2