UWSBLAD VOOR ZEELAND No. 6. 1905 Zaterdag 7 October. 20e Jaargang, CHRISTELIJK' HISTORISCH RECLAMES. Buitenlandscb Overzicht. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN $,en boodschap van Steenbergen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 6 October 1905. „De Nederlandsche Krijgsman" wordt dit flinke blad wel naar verdienste door onze Christel, oud-militairen gesteund bevat een met groote piëteit geschreven „In Memoriam" aan den helaas zoo vroeg en onverwacht ontslapen soldatenvriend graaf C. W. v. Limburg Stirum, lid van de Eerste Kamer voor Gelderland. Uit de weinige woorden die de redactie onder het portret van den graaf liet plaatsen, blijkt hoe diep zijn heengaan wordt be treurd. „Aan den adel naar geboorte paarde de overledene een adel des harten, die in hem den waren, oprechten en eenvoudigen christen deden kennen, die, wars van partijzucht, altijd het groote doel, de be vordering van Gods Koninkrijk voor oogen hield". Dit is de tweede Van Limburg Stirum die, binnen den tijd van twee jaren, aan deze goede zaak ontvalt. Nederlandsche Krijgsman, wij treuren met u 1 De raad die een Steenbergsclie aan de inwoners van Goes geeft. Het volgende zal de lieden van deze stad zeer zeker belang inboezemen. Mejuffrouw P. de Sain, wonende Berg- "sche Grintweg F 47 te Steenbergen, meldt onsHet is thans reeds twee jaren dat ik geleden heb aan een doffe pijn in het beneden gedeelte van het lichaam. Mijn maag was totaal van streek en ik kon letterlijk geen eten meer verdragen, na eiken maaltijd werd ik onpasselijk, het eten kon schijnbaar niet meer verteeren. Eveneens had ik veel last van duizelingen en kreeg ik dikwijls opstijgingen van het bloed naar het hoofd, welke door plotse linge huiveringen gevolgd werden, alsof het koorts was. Met mijn slaap was het treurig gesteld, deze was immer erg on rustig en ik gevoelde mij ten eenen male lusteloos en ellendig, toen men mij wees >op de vele genezingen door Uw Foster's Rugpijn Nierenpillen tot stand gebracht. Dadelijk maakte ik hier gebruik van en het verheugd mij U te kunnen melden, dat zij mij veel goed gedaan hebben. Ik voelde na een paar dagen de pijn vermin deren, het eten ging veel beter en nadat twee doozen gebruikt had, kende ik rriijze'1f n'et 'neer, zoo flink en veerkrachtig gevoeldb* 'k mij weer. Uit dankbaarheid zal ik dit' probaat geneesmiddel gaarne voor dergelijk ziekt?n aanbevelen. Ik ondergeteUkende verklaar dat het bovenstaande waa.r 18 en machtig U het publiek te maken c?0 elke wlJze die U goeddunkt. Indien gij op de een jdjindere wlJze lijdt aan de nieren, loopt gij" §e,Taju' een ontsteking aan de nieren te bekomen, steenen in de blaas, waterzucht, suiker ziekte enz., want aangetaste nieren ^enezn nooit van zelfindien men ze verwaan oost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nieren pillen geeft, dezelfde die Mejuffr. de Sain gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Zij zijn te Goes verkrijgbaar bij de Firma NATHAN EMANUEL; en te Middelburg bij den Heer Joh. DE R005, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Rusland. t.w De toestand in org wekken cl. De den Kaukasus blijft Tataren hebben alle wegen versperd en maken zich gereed alle Armenische dorpen te verwoesten. Het moorden duurt voort. In de eerste drie dagen van October werden te Akbare 33 christenen gedood, te Ghéran 5 en te Zanglok 2. Graaf Worontzof Dachkof, onderkoning van den Kaukasus, verklaarde in een brief aan den Tsaar, dat de toestand uiterst gevaarlijk en hij zelf niet in staat is, de orde te herstellen. Hij geeft daarom den wensch te kennen, af te treden als onder koning. Hij heeft trouwens meer dan 100 brieven van revolutionairen ontvangen, die hem met den dood bedreigen zoo hij den Kaukasus niet verlaat. De arbeiders te Tiflis hebben een ulti matum gesteld. Zij besloten den arbeid niet te hervatten alvorens de volgende hervormingen zullen zijn ingevoerd lo. alle arbeiders van welken landaard ook, zullen in de fabrieken gebruikt kunnen worden 2o. de overheid zal den werklieden de verliezen vergoeden, die zij tijdens de onlusten mochten hebben geleden Bo. de werklieden zullen het recht heb ben wapenen te dragen voor hun per soonlijke verdediging. 4o. de politie zal hervormd en alle Ta- taarsche, Mohammedaansche en Armenische elementen worden uitgesloten. Intusschen gaat de regeering voort met vredelievende, quaestien oplossende voor bereiding van verbeteringen in den re- geeringsvorm. Vooral sedert Witte terug is, bevat de Regeeringsbode dagelijks ukazen, decreten en zendbrieven betreffende de aanstaande verkiezingen. Men verneemt echter dat in deze docu menten angstvallige zorg wordt besteed aan het vermelden der uitzonderingen, maar dat de vrijheid, die de verkiezings veldtocht vereiseht volkomen wordt gene geerd. Hetgeen de progressisten echter niet ontmoedigd. Zij verklaren zich over tuigd, het, in den veldtocht, wel van de slecht georganiseerde politie te zullen winnen. De regeering begrijpt, dat zij zwak staat een staaltje daarvan zijn een geheime zend brief an generaal Trepof, waarin hij de politie aanzegt, nauwlettend toezicht te oefenen op de boeren, en een 2e reglement door Boeligin uitgevaardigd, waarin aan alle niet-kiezers verboden wordt, dekies- vergaderingen bij te wonen. Minister Boeligin heeft voorts voorge steld, aan den Kaukasus 29 vertegenwoor digers te geven in de Rijksdoema. Bij graaf Iswolski te Petersburg is Woens dagavond een conferentie gehouden ter be spreking van een ministerieele combinatie. Witte was daarbij tegenwoordig. Is wolski is sterk Duitschgezind en tegen een toenadering met Engeland. Hij wordt gedoodverfd als Lamsdorfs opvolger. Japan. Terstond nadat het vredesverdrag zal zijn geratificeerd, zal, naar men verwacht, admiraal Togo bij den Mikado in audiëntie worden ontvangen, om hem een volledig verslag te doen van alle operatiën der vloot. De vloot van 200 schepen van elke soort zal zich naar de baai van Tokio begeven, waar de Keizer revue over haar zal houcUn. Hoogstwaarschijnlijk zal het Engelsche eskader dan mede feestvieren. Op 9 October wordt het te Jokohama verwacht en er worden reeds groote toe bereidselen gemaakt voor een geestdriftige ontvangst, waarbij de Engelsche admiraal, sir Gerald Noël en zijn hoofdofficieren de gasteü van den Mikado zullen zijn. In het Hibija park wordt een tuinpartij gegeven voor ruim 2000 onderofficieren en matrozen en om de sportlievende En gelsehen te streelen, zullen Japansche worstelwedstrijden gehouden worden. Heel Tokio wordt versierd met dooreengestren- gelde Engelsche en Japansche vlaggen en 's avonds zullen duizenden lampjes de straten verlichten. De matrozen zullen kosteloos mogen reizen tusschen Tokio en Jokohama en gratis tot de museums, theaters en andere vermakelijkheden worden toegelaten. De Japansche handel en geldmiddelen zijn nu het onderwerp der regeering. Baron Sjiboesawa heeft in een rede in het congres der vereenigde Kamers van Koophandel te Tokio een rede gehouden over het groote belang van uitbreiding der verkeersmiddelen en den overzeeschen handel. In tegenstelling met hen, die de finan- cieele toekomst van Japan donker inzien, verwacht baron Sjiboesawa, dat de bronnen van inkomsten zullen toenemen, zoowel in Japan als in Korea. Bovendien blijkt hij een voorstander te zijn van het toelaten van buitenlandsch kapitaalhij verklaarde zich zeer verheugd, dat zijn pogingen in den vreemde aangewend om kapitaal binnen het land te lokken, op het punt zijn, te slagen. Vooral in Korea zullen de kapi talisten een loonend terrein vinden. Italië. Wat wordt Italië toch geteisterd dit jaar. Terwijl uit Calabrië en Sicilië steeds weer berichten van nieuwe aardschokken komen, wordt de streek tusschen Napels en Rome voor een deel door cyclonen verwoest. Ook in de provincie .Veneto houden de elementen hier en daar ver schrikkelijk huis. En na de groote over- strooiningen van 't voorjaar treft dit onheil des te erger. Italië zal een moeilijken winter tegemoet gaan. Letterlijk geen en kele provincie is dit jaar gespaard, nadat de rampen met den grooten watersnood van Bari zijn begonnen. Reeds de aardbeving van Cantabrië alleen zal het land 25 miljoen lire kosten. Duitachland. Nu er kans is op eene „entente" Fran- krijk-Duitschland-Rusland, naast de alli antie Frankrijk-Engeland-Japan stortte de Engelsche pers al de fiolen van haar toorn uit over de Duitsehe regeering die al meer bezig is Engelands licht te be timmeren. De overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitsehland in zake Marokko, gevolgd door een vraaggesprek te Baden-Baden tusschen den Duitschen Rijkskanselier Van Bulow en een paar Parijsehe dag bladschrijvers, was het sein. Waarin v. Bulow zich dan toch wel vergrepea had Hij vertelde aan een der bladschrijvers dat hij altijd gemeend had dat Frankrijk Duitsehland wilde isoleeren (ter zijde stel len) en toen het Fransch Engelsch trac- taat in zake Marokko tot stand kwaui, daarmee Duitsehland inderdaad door Fran krijk was gekrenkt. Toen bleek dat Frankrijk van Marokko een tweede Tunis (afhankelijk van Fran krijk) wilde maken, is Duitsehland, aldus von Bulow, er tusschen gekomen, niet uit haat maar uit eigenbelang, wijl gewaakt moest voor de Duitsehe belangen. Dat Duitsehland toenadering tot Frankrijk zoekt heeft 't getoond in het jongste Marokko-tractaat waarbij Duitsehland zooveel mogelijk heeft toegegeven. En nu constateer ik met blijdschap dat Frank rijk tegenover Duitsehland zijn jaren oude staatkunde van wantrouwen voor een van loyale samenwerking heeft ingeruild. Van heden af zijn Frankrijk en Duitseh land geen traditioneele vijanden meer. De Fransche pers is eenigszins verlegen met de zaak, alleen de Galliër (Gaulois) schettert nog eens in den ouden trant dat de vlammende artikelen van Dérou- lède en Drumout, die een kruistocht tegen Duitsehland prediken om de verloren pro vinciën te heroveren, toch eigenlijk de ware politiek bepleiten. De Duitsehe pers eindelijk bewaart een merkwaardig stilzwijgen, behoudens een enkele die de hoop op „nauwe vriend schapsbanden" tusschen de oude vijanden niet wil prijsgeven, nu de oude wrok begraven blijkt. De gebeurtenis is van gewicht genoeg om er de aandacht op te vestigen. Handhaving van den vrede in Europa kan slechts het gevolg zijn van deze toe nadering, waaraan de roem kleeft va* Ron vier en Von Bulow Goes. Tegen tien winkeliers hier ter stede, die in gebreke waren gebleven, hunne maten of gewichten te doen her ijken enz., is procesverbaal opgemaakt. Goes. Gisteren avond kregen op den Westwal alhier, twee jongens van 13 k 14 jaar twist, die zoo hoog liep dat de een den ander een steek met een mes toebracht. Goes. M. S. is na ontslag uit de straf gevangenis alhier, naar Middelburg over gebracht in het huis van bewaring, in verband met de door hem gepleegde zware mishandeling op Jan Huige. Vlissingen. De sergeant Felix, van de 3e comp. 4e bataljon, is tegen 9 October benoemd tot sergeant-schrijver bijdeper- manente-militaire spoorweg-commissie, standplaats 's Gravenhage. De soldaat V., van de 4e co.mp..j?_ ba taljon infanterie, sedert Augustus x904 gedeserteerd is door den krijgsraad in liet 3e millitair-arrondissement veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. M. C. Met ingang van 15 November a. s. is benoemd tot deurwaarder der directe belastingen voor het district Middelburg, zijnde de gemeenten Middelburg en Vlis singen, de heer J. L. Teljer, thans in dezelfde betrekking te Goes. De ondermachinist bij de Maatsch. tot Expl, van ss. D. C. Bouff is van Roo sendaal naar Vlissingen verplaatst. Oostburg. De winter is in aantocht. Gisterennacht zwierf de landlooper W. door Oostburg rond om te zien of er niets van zijn gading was. Jawel, eerst gapt hij een wagenspil van een buiten staanden wagen, slaat daarmee een ruit in bij de wed. V. en pakt daarna een paar busjes en een trekpot mee. Maar een kommies, juist van zijn route terugkomende, rekent het heele zaakje in, om tegelijkertijd den delinquent gelegenheid te geven over het verschil tusschen het mijn en dijn na te denken. (Bovenstaand- bericht ontvingen irijnaliet afdrukken van ons vorig no. Red). Oud-Vossemeer. Woensdagmiddag haalde de landbouwer K. zijn kinderen per rijtuig van de school. Ter hoogte van de hofstede van d. W. werd het rijtuig door een windhoos omvergeworpen waarbij een meisje een arm brak. Een huifkar van den winkelier C. onderging hetzelfde lot doch daar deden zich geen persoonlijke ongelukken bij voor. Enkele boomen werden ontworteld of van takken beroofd. Ook te St. Annaland heeft de wind veel schade aangericht. Bij den landbouwer J. G. werd het dak van huis en schuur zwaar beschadigd. Van een stapel gerst werden ruim 600 schooven weggeslingerd. Op de hofstede is niet een boom waaraan de hevigheid van den wind niet te zien is. Ofschoon dit bericht een dag te laat komt, en in hoofdzaak reeds in andere bladen stond, nemen wij het nog heden op, met het verzoek aan onze berichtgevers er bij om ons wat vlugger te bedienen. Nog andere te laat ingekomen berichten werden dan ook door ons ter zjde gelegd. Red.) Colijnsplaat. Ondanks het gure weder werd gisterenavond door het fanfare-ge zelschap „Wilhelmina" alhier een serenade gebracht aan den Weled. heer I. P. van Breda, secretaris-ontvanger dezer ge meente, die zoo pas van de huwelijksreis met zijne echtgenoote terugkeerde en zich hier metterwoon neergezet heeft, in hunne nieuw gebouwde woning. De serenade met fakkellicht slaagde zeer goed en al de lede» werden daarna in de woning ontvangen om vervolgens in de school hun gewone repetitie te houden. lerseke. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Na de vermelding van eenige ingekomen stukken, kwamen een 17-tal verzoekschriften om afschrijving van hoofd. omsl. en schoolgeld in behande ling. Een er van werd afgewezen, op de andere gunstig beschikt. Samen werd ongeveer f 280 afgeschreven. Daarna wer den de verordening op de heffing en die op de invordering der nieuwe straatbe lasting vastgesteld. De belasting komt op de eigenaars der panden en bedraagt 20 cent per strekkenden meter, totaal volgens raming f 1200. B. en W. stelden nu voor uit de Dreef, de Stokvisch en Zanddwarsstraat de keien uit te breken en deze door klinkers te vervangen, en het riool in de Stokvischstraat te ver nieuwen. De keien zullen dan gebruikt worden ter verbinding der Zanddwarsstraat en het Schuttershof. De werken zijn samen geraamd op f 873,92s. Het voorstel werd zonder discussie aangenomen. Een ontwerp tot bestrating der lage kade ligt gereed en komt later in behandeling. Nu volgde de begrooting. Hiervan vond geen enkele post bestrijding, doch op voorstel van den heer Cupery werd er een nieuwe aan toegevoegd, nam. pre sentiegeld voor de raadsleden ad. f 108. De salarissen der schoolhoofden thans bij aanvaHg f 825 en f 800, werden ingevolge de gewijzigde onderwijswet opnieuw ge regeld en verhoogd tot f 875. De heer Wesdorp wilde een pensioen voor den havenmeester op de begrooting brengen, maar hoewel men dien ambte naar zeer genegen was, kon men toch van geen pensioen spreken, voor hij ont slag gevraagd had, of men wist dat hij dit van plan was. De begrooting werd goedgekeurd met eindcijfers groot f32608,355. Bij de laatste rondvraag bepleitte dhr. De Schipper het wenschelijke van een eigen keurmeester, doch men zag geen kans, daaraan te geinoet te komen. De heer Muller critiseerde het pas verrichte werk tot reparatie van den Oosthavendam en wensch te een meer afdoend herstel. Een paar leden deelden zijn zienswijze, doch gaven den voorz. toe, dat men het nu gedane werk niet kon afbreken. Ein delijk bracht de heer Muller nog de klachten van vele schippers ter sprake over het ongelijkmatige in hun havengeld. (De heer Wesdorp deed dit in een vroegere vergadering, waarin de heer Muller af wezig was), maar de voorz. herhaalde zijn vroeger uiteengezette zienswijze, dat ver betering alleen te wachten is als de schip pers zich allen in Nederland lieten meten. Daarna werd de vergadering gesloten. Staatscourant 233 bevat de statuten der Visschersvereeniging Helpt elkander te Tholen Zij stelt zich ten doelhet steunen van weduwen en weezen van visschers, als mede het steunen van minvermogende zieke visschershet verschaffen van steun bij even- tueele schade aan vaartuigen of vischtuig, ver oorzaakt buiten schuld van den eigenaar of visscherhet behartigen der belangen van de visschenj in het algemeen, door aan visschers, die op garnalen-, bot- of herdervangst uitgaan, zooveel mogelijk schriftelijke vergunning te doen geven door pachters van oester- of rriossel- perceelen, waarop genoemde vischvangst kan worden uitgeoefendhet behartigen der be langen van oester- en mosselvisscherfj, in het bijzonder door nauwkeurige naleving van het reglement op de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, vooral aangaande het overboord werpen van zeesterren of ander vuil hetgeen voor de oester- en mosselcultuur zou kunnen schadelijk zijn. Zij tracht dit doel te bereiken door het slichten van een fonds, waaruit de ondersteuningen,, in art. 2 genoemde kunnen geschieden en door het houden van besprekingen op vergaderingen. Heinkenszand. Een tweejarig kind van dhr. De Jonge, viel met den mond op een scherp voorwerp, en werd zoodanig gewond, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1