Sanguinose 3 Gemeente Serooskerke (W.) Afloop Verkoopingen enïT AdvertentiSn. lu ooit is ze keopesü der Voetpaden met de Kunstwerken, Asphaitdakpapier. Harders Gierpompen. Mammui Stallantaarns. «3 nette Dienstbode, eene Meid gevraagd een flinke llandkneeht OPNEMING Marktberichten. Mr. SchoeH- en Gareelmaker bij A. A. DE TROIJE, 't Zand bij Midd'b. te beginnen op Maandag 9 Oetober 1905. zuiver plantaardig. Wordt door ieder verdragen. Helpt snel en zeker in alle gevallen van Bloedarmoede en Zenuwzwakte. YAN DAM Co., fabr., Den Haag. D« tweelingtunnels onder de rivier Hudson, met welker bouw nu 57 jaar ge leden begonnen werd, maar die tengevolge van zeer zware technische moeilijkheden gestaakt moest worden, zijn dezer dagen gereed gekomen. Er zullen intusschen nog wel anderhalf jaar moeten verloopen voor de electrische trams tusschen New-York en Hoboken rijden. Maar dan zal ook dat reuzenwerk weer onder de knie zijn. Te Odessa is het lijk van generaal Kondratenko, den held van Port-Arthur, aangekomen, en met bijzondere plechtig heid door de overheid in ontvangst ge nomen. De belangstelling van het publiek was groot. Op last van den Tsaar zullen eerebewijzen gegeven worden, overal waar de trein met het lijk, op den tocht naar Petersburg, langs komt. De Tsaar zal bij de begrafenis, die op staatskosten te Peters burg plaats vindt, aanwezig zijn. Sedert eenige dagen is men te Se- bastopel bezig een Engelsch oorlogsschip te lichten, dat door het vuren der Russen in den Krim-oorlog dus ongeveer een halve eeuw geleden gezonken is. Het schip had een som van zeven en een half millioen gulden aan boord, bestemd voor de soldij van de matrozen der Engelsche vloot. De Italiaan Rislucci heeft het werk ondernomen. Men twijfelt er echter aan, of hij slagen zal. Twee Amerikaansche oplichters, over wier uitlevering drie jaren lang door de regeering der Vereenigde Staten onder handeld is, zullen nu eindelijk door Canada op het grondgebied der unie gebracht worden. Het zijn „kolonel" Claynor en „kapitein" Greene, beiden uit Georgië, beiden in 1899 in staat van besehuldiging gesteld wegens bedriegerijen, bij de uit voering van havenwerken te Savannah ten nadeele van het gouvernement gepleegd. Zij ontsnapten naar Canada, en naar men zegt hebben zij een millioen dollars besteed om, door alle instantiën heen, hun uit levering te beletten. Aangemoedigd door het sucees> ondervonden bij sleepen over zee van groote houtvlotten, heeft een Maatschappij te San Francisco besloten, een vlot van spieren en balken te bouwen, dat een inhoud van niet minder dan 10,000,000 voet zal hebben. Dit zal het grootste houtvlot zijn dat ooit gebouwd werd. Het zal ongeveer 735 voet lang en 55 voet breed zijn en een diepgang van 22 voet hebben. Ongeveer 10 maanden zullen er noodig zijn dit reuzen vlot in elkander te zetten. Na de voltooiing zal het door de sterkste sleepbooten van San Francisco over den Stillen Oceaan naar Shanghai gesleept worden. Een kolen- of tank- stoomer zal het vergezellen om de sleep booten van de noodige brandstof te voor zien. De brand in de fabriek der Belgische lirma Peltzer en Zoon, te Czenstochowa, in Polen, welk gebouw bijna geheel in vlammen is opgegaan, was hoogstwaar schijnlijk door de werklieden aangestoken. De oorzaak van hun woede lag in het feit dat de directie niet wilde toestemmen in hun eisch tot het wegzenden van een meesterknecht van Belgische nationaliteit. Wanneer de Poolsche werklieden zoo danig grieven hebben tegen een meester knecht, dat zij hem verwijderd willen zien, geven ze dat op een eigenaardige, symbolische wijze te kennen. Voorzien van een zak naderen ze de meesterknecht grijpen hem aan, stoppen hem in den zak en dragen hem daarin buiten de fabriek. Zoo groot is de invloed van deze hande ling en zoozeer ontneemt ze den betrok kene alle prestige, dat geen gevallen be kend zijn, waarin een meesterknecht, na aldus behandeld te zijn, gehandhaafd kon worden. De firma Peltzer heeft zich aan deze gewoonte niet willen onderwerpen en de brand is daarvan het gevolg. Keizerin Eugénie heeft aan hout handelaren der stad Bordeaux het domein verkocht, dat zij bezit te Solferino en dat eene oppervlakte heeft van 13,000 hecta ren. Dit domein werd door den Keizer aangekocht in 1857, op liet oogenblik dat de dorre gronden waarde begonnen te krijgen. Van dat tijdstip af is de waarde ervan voortdurend gestegen. Luitelant v. Lekow te Lissa, die in zijn dronkenschap een burger op straat heeft dood geschoten, is naar de militaire gevangenis te Posen overgebracht. Er zal tegen hem een klacht worden inge diend wegens mishandeling met doodelij- ken afloop. Zijn slachtoffer is Zaterdag onder groote deelneming begraven. De commandant en verscheidene officieren van het 56ste regiment veldartillerie liepen in den stoet mee. New-Yorksche statistiek. Alle veertig- seconden komt er, volgens een statistiek in een der New-Yorksche bladen, in dia stad een emigrant het land binnen en om dé 22/3 minuut vestigt er zich een in New-York. Elke 3 minuten wordt er iemand in hech tenis genomen, Elke 6 minuten wordt er een kind geboren en elke 7 een begraven. Om de 13 minuten wordt er een huwelijk gesloten, om de 42 een nieuwe zaak opge richt, en om de 48 minuten breekt er een ernstige brand uit. Om de 49 minuten ven laat een schip de haven van New-York. Om de 55 minuten komen groote treinen uit het westen aan, die duizenden vreemden in de stad brengen. Om de 2 uur gebeurt er een ongeluk, waarbij een mensch om het leven .«■komt. Om de 7 uur gaat een firma failliet, om de 8 uur gebeurt er een poging tot moord. Om de 10 uur wordt er zelfmoord gepleegd, alle 2 dagen een moord. De haven van Hamburg zal weder belangrijk worden vergroot. Aanleiding daartoe heeft gegeven, dat de bekende scheepswerf Vulean, de Stettin, een deel van haar bedrijf naar Hamburg wil over brengen. De Senaat dezer stad heeft thans een voordracht daarover ontworpen vol gens welke Hamburg een terrein van 43 hectaren aan de Elbe voor de werf in orde laat maken met een nieuwe haven ter breedte van 214 meter, welke thans voor groote schepen als ligplaats zal die nen. De kosten zijn op bijna 7 millioen mark geraamd. De Vulcan betaalt slechts een pacht van 50 pfenning per vierkante meter gedurende de eerste 25 jaren en van 75 pf. de volgende 25 jaren, en A'/2 pCt. over de 2 millioen mark, welke de gereedmaking van het terrein zal kosten. Voorwaarde is, dat de Bondsraad inlijving van het terrein en de haven bij het vrij- havengebied goedkeurt. Dit terrein is het laatste, dat vlak bij Hamburg voor scheep vaart en nijverheid beschikbaar was. Men zal in het vervolg de gronden aan de Elbe tegenover Altona en Neumühlen moeten in gebruik nemen, welke reeds aan Hamburg behooren en die de regeering al sedert jaren allengs met het uitgebag gerd rivierzand laat ophoogeu. Het wekt opzien, dat keizer Frans Jozef niet deelneemt aan de jacht in de Steiermarksche Alpen, die gisteren begon nen is. Hij heeft die nog geen enkel jaar verzuimd. Aangenomen wordt, dat de keizer wegens de Hongaarsche crisis de jacht niet bijwoont, waaruit de conclusie getrokken wordt, dat er gewichtige be slissingen betreffende Hongarije te ver wachten zijn. In de oekaze waarbij de heer Witte tot graaf is verheven, zegt de tsaar „Deze eer wordt hem verleend als erkenning van zijn verdiensten voor den troon en zijn land, en voor de uitstekende vervul ling van een politieke zending van het grootste belang, welke wij hem hebben toevertrouwd, zoowel als een getuigenis van onze genegenheid." Er is een aanslag gepleegd op het leven van senor Palma, president van Cuba. Men had op de spoorwegbrug, welke hij op weg naar huis moest passeeren, wiggen tusschen de rails geslagen. Ge lukkig reed de trein langzaam en kon men een ongeluk voorkomen. Bij grooter. snelheid, zou de waggon ontspoord zijn Een Fransch blad vestigt de aan dacht op het feit, dat men ook in de oudheid met het gebruik van rails bekend was. Nog onlangs werd bij de poort van Bons-en-Oisans in de Dauphiné duidelijke sporen van zulke rails gevonden. Wan neer de bodem van de straat naakte rots of steen was, die slechts met een dunne laag aarde was bedekt, dan namen de ouden niet de moeite den geheelen weg berijd baar te maken. Zij maakten dan alleen insnijdingen in den weg op een afstand, die juist aan de wielen van de wagens toeliet om daarvan gebruik te maken onge veer dus als onze tramrails, zonder dat ze dan natuurlijk van ijzer waren. In Griekenland en Sicilië zijn deze kunst matige wagensporen nog dikwijls te zien. De poort van Athene op den weg van den Piraeus naar de Agora en de groote weg van Sparta naar Helos vertoonen deze insnijdingen, die eveneens nog in de om streken van Syrakuse voorkomen. Ook komen er somtijds groote uitwijkbogen voor, want zóó druk was het verkeer niet noch de haast in die dagen, of men kon het wel met enkel spoor doen. De in Frankrijk opgemeten insnijdingen lagen 1,44 meter uit elkaar. Uit Trapani (westkust van Sicilië) wordt gemeld, dat te Mazzara een aard schok is gevoeld, die grooten schrik te weegbracht bij de bevolking. Er schijnt geen schade aangericht te zijn. De spoorweg ten N. van de Zambesi is nu reeds een 275 K.M. gevorderd. Den 27en September werd er in de twaalf uur van den werkdag 9'/4 K.M. spoor gelegd dat heet een „wereld-record". Tol Lord Mayor van de City van Londen oor het cityjaar, dat met 9 No vember begint, heeft de raad van sche penen gekozen schepen Vaughan-Morgan, lid van de firma Morgan Brothers, koop lieden en couranteneigenaar. De gekoze ne is 74 jaar en ongetrouwd. Het schatrijke, oude gilde der goud smeden te Londen heeft zijn hooge school te- New Cross aan de Londensche uni versiteit ten geschenke gegeven. Lord Rosebery, de kanselier dier universiteit, heeft de hooge school als universiteits instelling ingewijd. In sigarenfabrieken in New-York is een nieuwigheid ingevoerd, die op Cuba reeds land in vigeur is. De werklieden, die daar met het rollen van sigaren bezig zijn, huren onder elkander een voorlezer, die hen dagelijks ongeveer 3 uur uit de krant of uit boeken voorleest. Over deze gewoonte in Havanna wordt gemeldDe voorlezer zit dan aan een soort lessenaar te midden der werklieden. 1 b2 uur wor den gewijd aan de nieuwtjes van den dag, die uit plaatselijke bladen worden voorgelezen, de andere 1''2 uur dienen tot het voorlezen van novellen of populaire wetenschappelijke werkjes. De voorzit ter en de secretaris van zulk een groep tabagueros zien te voren de cou ranten door en wijzen aan wat gelezen moet worden en bespreken met de colle ga's welke boeken gelezen zullen worden. Iedere sigarenmaker moet 15 cents in de week betalen en als er een achterstallig blijft, wordt het voorlezen gestaakt en de wanbetaler de fabriek uitgewerkt. De lectuur schijnt dus nog niet erg beschavend te werken. De derde pijler van de ijzeren Nec- karbrug, die men sinds het voorjaar bezig is te Heidelberg te bouwen, is ingestort. Er zijn geen menschen verongelukt, het scheepvaartverkeer is echtèr waarschijnlijk voor langen tijd, gestremd. LAATSTE BERICHTEN* Goes. Men verzoekt ons mede te deelen, om verkeerde gevolgtrekkingen te voor komen, dat het drietal door het kiescollege der Herv. Gemeente opgemaakt en door ons vermeld, te weten de H.H. ds. Couvee, Schuller en de Voogd, alphabetisch is. Colijnspiaat. Zaterdag a. s. zal op initiatief van Dr. Aaltz alhier in de school voor het publiek optreden, Dr. Fleischer van Makkum, om te trachten hier, evenals op zoovele plaatsen eene afdeeling van „Het Groene Kruis" op te richten. Het is zeer te wenschen met het oog op het vele goede, door „Het Groene Kruis" reeds uitgewerkt voor zieken en nabestaanden dat een talrijk publiek de voordracht van Dr. Fleischer zal bijwonen en aanhooren, en hij de voldoening erlange, dat hier even als op zoovele plaatsen, ook reeds in Zuid-Beveland, een afdeeling opgericht wordt. Kats. Dhr. J. Schroevers alhier, is Maandag benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Arnemuiden en Dinsdag 1.1. reeds als zoodanig in dienst getreden. Werkstakingen te Moskau. Moskau. De meehaniciens, werkzaam in de herstellingswerkplaatsen van de electrische tram, hebben den arbeid neer gelegd. Zij weigeren de wagens te reini gen enz., zoodat de wagens allengs voor het gebruik niet meer geschikt zijn. Heden-ochtend vroeg trachtten de sta kers het uitrijden van een wagen uit het station te beletten. De werkstaking van de letterzetters breidt zich voortdurend uit. Op het oogen blik ligt de arbeid aan zeven groote druk kerijen stil. Vlissingen. Dinsdagavond werd door notaris W. S. Bosch alhier in de „Oude Vriendschap" verkocht -. I. Een huis en erf met tuin aan de Badhuisstraat N 61, groot 1 are 62 centiaren, aan dhr. W. v.'Nieuwen- huijzen te 's-Gravenhage v.oor f 7800 H. Een huis en erf met plaats aan de Zeil- markt H 68, groot 47 centiarep, aan dhr. J. A. van Beers alhier voor f 4230III. Een huis en erf met plaats en tuin aan de Joost de Moorstraat M 11, groot 1 are 12 centiaren, aan dhr. B. Leijdekkers alhier voor f 3510. GOES, 3> October 1905. De aanvoer was niet ruim en de prijzen weinig veranderd. Oude tarwe f o,a f o,Nieuwe tarwe f 6,25 k f6,7$. Nieuwe rogge f 5,25 a f 5,40. Wintergerst per 100 kilo f 7,20 a f 7,60. Haver per 100 kilo f6,50 a f6,80. Bruine boonen f8,50 a f 9,75. Karwijzaad f13,25 a f13,50. Koolzaad f o,a f o,Kroon- erwten f9.a f9,75. Groene Erwten fo, a fo, Versche Boter per K.G, f 1,10 a f 1,30. Versche Eeieren per 100 stuks f5a f 5,20. Middenprijs van Eieren f 1,25 per 25 stuks, idem Boter fo,6o per 'ƒ2 K.G. Boter aan part. f o,per pond, Eieren aan part. f o, per 25 stuks. De aanvoer van Boter en Eieren was ruim. OOSTBURG, 4 Oct. 1905. Oude Tarwe f7,75 a f 8.15. Nieuwe Tarwe f 7,25 k f 7,50 N. Rogge f 5,40 A f 5,70 N. Wintergerst f 7,60 f8,10 per honderd kilo. Zomergerst f 0,f 0,— per honderd kilo. Haver per 100 kilo f 7,20 A f 7,75. Kook- erwten f9,— Af 9.40. Erwten f 0,— a f 0, Paardenboonen f 7,75 A f 8,Koolzaad f 0,- A f0.-. Waar'terniet bij staat, is de prijs por H.L BURGERLIJKE STAND. Van 2—4 Oetober. MIDDELBURG. Geboren: Een onechte, z., moeder 30 jaar. Over leden: P. vanFlierenburg, 2 j.,z. GOES. Geboren: 1, Johan, z. v. Mariuus Olivier en Pieternella Kooman 4, Elisabeth Johanna, d. v. Adriaan Willem de Groot en Adriana Johanna Schrijver. Over de maand September. SEROOSKERKE (W.) G e b 0 r e n 27 Johanna Suzanna, d. v. P. Melis en M, Meijers. Overleden: 11, J. Vermeulen, 3 mnd., z. v. L. Vermeulen en P. Walrave. KRABBENDIJKE. Getrouwd: 7, Jan Ilaverhoek, 38 j., wednr. van Geer- truid Kaan en Neeltje van Boven, 28 j. jd. 21, Adriaan Allewijn, 22 j. jm. en Dina de Kok, 25 j. jd,28, Cornelis Jan Ber- man, 25 j. jm. en Jacoba de Goffau, 19 j. jd. Geboren: 4, Maatje, d. v. Karei van den Berge en Janna van Baren; 6, Lena Cornelia, d. v. Willem Krijger en Wilhelmina Poleij 29, Augustijn, z. v. Gilles Overbeeke en Elizabet Jeremiasse. Overleden: 2, Hendrika Jaeoba, 11 m., d. v. Jacob Verburg en Kornelia Wil helmina Rooze 12; Jan Coinclis, 4 m., z. v. Dingenis Daniël Zweedijk en Chris tina Verstraaten, COLIJNSPKAAT. Ondertrouwd: 6 en Getr. 21, I. P. van Breda, 29 j.jrn. en F. Steenkamer, 25 j. jd. G e 11' o u wd13, A. Noordhoek, 22j. jm. te Kortgene en Elizabeth Filius, 24 j. jd. Geboren: 4, Jacobus, z. v. G. Geel hoed en Jacomina.de Smit;8, Levina, d. v. P. H. Tazelaar en M. Koster Jozias Abraham, z. v. M. C. Hol les tel le en Jannetje Schets13, Pieter, z. v. J. Munster en Ca. Bril16, Johanna Maria, d. v. A. P. Dijke en Pieternella Remijnse. Overleden: 11, Dina, 16 d., d. v. J. Karman en Cornelia Visser. KAPELLE. Geboren: 24, Leendcrt, z. v. Lein Eversdijk en Wilhelmina Kraak 28, Jan, z. v. Hendrik Paulus Ganse man en Sara Baas; 30, Jan, z. v. Hubrecht Eversdijk en Adriana van Overloop. O v e r 1 e d e n 7, Jan Staal, 69 j., echlg. van Adriana de Dreu. SCHOUWING. Donderd. 26 Oct., Oude Kraaiert. 1875. Eben Haëzer. 1905. Zoo de Heere wil en zij leven hopen JAN CORNELIS BROUWER Cz. en PIETERNELLA HENDRIKSE op a. s. Vrijdag 6 Oetober hunne 30- jarige echtverbinding te herdenken. Uit aller naam, Hun dankbare vrienden. Veere, 4 Oetober 1905. 7 WT" twL:-/., ..U-^TV Zaterdag, 6 Oetober, a.s. hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders, ADRIAAN LEUNIS DE RIJKE en ADRIANA WIJKHUIJZE, hunne 30-jarige echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare zoon, behuwd dochter en kleindochter. Nieuw- en St. Joosland, Oetober 1905. Hartelijk dank aan allen voor de betoonde belangstelling bij mijn 70sten jaardag op 29 September j.l. Oost- en West-Souburg, 4 Oetober 1905. W. F. DAANE. Mevr. BAERT, Bellamijkade, Vlis singenvraagt tegen 1 November eene wasch buiten huis. Zich liefst per soonlijk aan te melden. Terstond bij P. DAVIDSE, bij de Begraafplaats, te Middelburg. Terstond benoodigd bij de Wed. P. KASSE, Vrouicepolder bij Veere. De ondergeteekende maakt het geachte publiek van GAPINGE bekend, dat hij zich alhier gevestigd heeft als in de zaak van wijlen den heer POPPE, belovende een prompte civiele bediening. Gapinge, 5 Oetober 1905. L. A. LUTE1JN. Wegens aanstaande verbouwing wor den nog 30 stuks le klas RIJWIELEN opgeruimd tegeu zeer lagen prijs met volle garantie. Ook groote sorteering LAIföPEtf worden op uiterst lagen prijs gesteld ES MIDDELBURG. In Maart 1903 schreef de heer M. Woudstra, schoenmaker te Bolsward aan een vriend Wat ben ik dankbaar voor Uw raad om de SANGUINOSE te gebruiken Ik heb drie flesschen gebruikt, en mijne zwaarmoedigheid en zenuwachtig heid zijn geheel overwonnen, Die lasi van zenuwen heeft kan ik de SAN GUINOSE aanraden. M. WOUDSTRA. En in Maart 1905 schreef hij aan denzelfden vriend Toen ik de SANGUINOSE nog niet had gebruikt kon ik nergens heen, naar geen kerk, naar geen vergadering, of liet was mis met mij, dewijl ik zooveel last van zenuwen had. Maar ik heb nooit beter middel ge had dan de SANGUINOSE. Maak het maar méér en meer bekend, ik sta aan Uwe zijde. M. WOUDSTRA. De Sanguinose is beslist het beste middel in al zulke gevallen want de zwakste magen en de teerste gestellen verdragen haar. Maagpijn, gebrek aan eetlust, gebrekkige spijsvertering, hoofdpijn met brakingen, benauwdheid, moedeloosheid, slapeloosheid, gebrek aan kracht en aan energie, worden snel en afdoende overwonnen door de SANGUINOSE. In de meeste gevallen is tweemalen per dag een eetlepel (15 gram) vol doende. Dan duurt een flacon tien dagen, en kost U de behandeling slechts 12'/2 of 15 ets. per dag. Dat is goedkooper dan eenig ander dergelijk middel. Prjjs per fl. f 1,50 6 fl f8,— 12 fl. f 15 Te Ziorikzee: M. S. Polak. Tholen bij Groenewegen. Te Ierseke bij Dooren- bos. Goes bjj alle Apothekers en Drogisten. Te Middelburg bij Schulte, Korte DelftR. M. Smits, Lange Giststr.Joh. de Roos, VlasmarktW. Hubreehtse, drogist. Te Vlissingen bij S. Luitwieler. Te Breskens bij v. d. Sande—Monjé, Te Axel bij Jos. de Feyter. Te Ter Neuzen bij v. Overbeeke LeuDis. A. Roose, Winkelier, Koudekerke (Walcheren). J. J, Lebbe, Oostkapelle. M. Goffau, Rilland. W. Rouw, Kade, Veere. Zuidvliet, Wemeldinge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 3