NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, I No. 4. 1905. Donderdag 5 October. 20e Jaargang. GHRISTEUJK- HISTORISGH Bnitenlandscb Overzicht. RECLAMES. 000000000 VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TuLtoexcuLlose. LANDBOUW. EGBA AF. s (behalve Maan man Antwerpen 's morg. u. 7. IENST /LAKE 8. lake 5,45, 8,45, rden 8,08,11,01, BOTTEBDAM. v. Midd. 8,— 8,- 8,- 8,- 8,- 8,- 8,- v. Rott. 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8.30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 SCHELDE' n 18 8,— 11, 19 8,30 11,— 1.20 8,— 11, r. 21 8,- 11,— 22 8,— 11,30 a.23 8,— 12,— 24 8,30 12,30 n 25 9,— 9,— 3.26 9,30 10, 2710,10,30 2810,30 10,30 2911,- 10,30 ].30 7,— 10,30 31 7,30 11,— een datum is tweede getal ig 1ZÏEBIK2EE, ikzee. 1 ij k s 't mor- d a g e 1 jj k s )nderd Donder- a 18 2,30 1.19 2,30 20 2,30 21 2,30 1.23 2,— 24 2,- n 25 2,— 1.26 2,— 1.27 2,— r. 28 2,— .30 2,— 31 2,— 2,30 2,30 2,30 2,30 1,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 den datum ia iddelburghet 's middags van j dit verganke- aanschouwing m het volgende Cats in her in alle deelen aan der heijden [wassen, schijnt te willen [passen, it hij er heeft [gestaen, minste niet fvergaen. t d' ouden ickmaals klagen, nenschen korter [dagen, of eenigh [seldsaem beest, schepsels sonder [geest, langer dient [te leven, dickmaels [wordt gegeven. een beest het [leven sluijt, i met de beesten [uijt. choon is af- gesponnen ^en eerst be- [gonnen. eleeft tot Godes [eer, roor immermeer. 'dt vervolgd.) IEDER EN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ii. (S 1 o t.) Voorloopig volstaan wij met de over neming van het slot der rede van dr. Pel over ditzelfde belangrijke vraagstuk ge houden. Na de geneeskundigen te hebben op gewekt om met volharding den strijd tegen deze volksziekte te voeren, en de bezwaren als onkunde en volksgebruiken niet te tellen, eindigt de redenaar aldus Wie heeft geen teleurstellende ervaring geoogst, als hij streed tegen de opvatting, dat alles slechts een „gevatte en vast gezette kou" was of den strijd aanbond tegen het te harde stoken in onze ver trekken of tegen duffe, muffe slaapver trekken, in het bijzonder tegen de z. g. alkoven, of een pleitrede hield voor be hoorlijke luchtverversching en huidreini ging, of aandrong op het gebruik van gekookte melk! Is het niet onbegrijpelijk, dat in een stad als Amsterdam, waar als het ware van de daken wordt gepredikt liet gebruik van ongekookte melk staat ge lijk met een aanslag op het. levenzelfs in ontwikkelde kringen schier dagelijks nog melk, misschien bezwangerd met kiemen van typhus, roodvonk of tuberculose, in ongekookten staat wordt genuttigd Hoevele deskundigen zijn ten slotte ge zwicht in den strijd tegen het nuttelooze, het overbodige en veeleer schadelijke, om het lichaam met overtollige kleeren te belas ten, eene vooral op het platteland vast ingewortelde gewoonte, die wel den leve rancier, doch niet den drager ten goede komt Wie heeft eindelijk geen ondank geoogst als hij voor de zooveelste maal wees op het verderfelijke van te veel rooken of pruimen of nog eens zijn waarschuwende stem deed weerklinken tegen het afschuwelijk mis bruik van sterken drank, die ramp onzer natie Niet iedereen is, helaas, ontvankelijk voor goeden raad Doch wij gelooven ten slotte in het goede en zijn overtuigd, dat aanvankelijk slechts enkele, doch later vele welden kende lijders ons met vertrouwen zullen naderen en gaarne de hier gegeven wen ken en voorschriften zullen behartigen. Doch dan dienen wij zelf bedachtzaam, langzaam, stapje voor stapje, voelend en tastend te werk te gaan, en dan dient de organisatie van het geheel aan mannen te worden toevertrouwd, die begaafd zijn met een helder doorzicht en een gezonden practischen zin, die slechts streven naar het bereikbare en geen nimmer te ver wezenlijken idealen najagen. Het kan niet anders of dan zullen de goede vruchten eenmaal niet uitblijven. Daarom roepen wij alle weidenkenden met luider stemme toe „Steunt onze pogingen, moreel en materieel De bestrijding der tuberculose als volks ziekte noemde ik reeds vroeger een zeer ingewikkeld sociaal-hygiënisch probleem, dat eensdeels ten nauwste samenhangt met het vraagstuk der volkshuisvesting, volks voeding, levenswijze, fabrieks- en nijver- heids-hygiëne, arbeidsduur, en andersdeels met volksopvoeding, volksvoorlichting en volksontwikkeling. Vast geworteld is nog mijne overtuiging dat, indien alle menschen geneigd, bereid en in staat waren zich flink te voeden, excessen in welke richting ook, te ver mijden, dus verstandig en doelmatig te leven naar de wetten der levenskunst (eubiothiek) aan de bedenkelijke gevolgen der tuberculose paal en perk waren ge steld. Verbetering der sociale toestanden en voorlichting van het volk, opdat het steeds weer opnieuw doordrongen worde van de noodzakelijkheid om verstandig Je leven, zullen dan ook voorzeker de "kste wapenen blijken in den strijd ..jde tuberculose. Hoog er loonen best, doch dan ook een doelmatig, oeconomisch, spaarzaam gebruik der verdiende penningen. Een heerlijke laak, invloedrijk en vruchtdra gend, is hier weggelegd voor de vrouw des huizes, die spaarzaamheid en overleg paart aan huishoudelijkheid en goeden smaak. Een mijner Fransehe ambtgenooten, Crancher, vroeg eenmaal om „Ècoles de menagères". Zou het inderdaad geeu aan beveling verdienen de gelegenheid te openen tot oefenen in koken, kinderver zorging, huishoudelijkheid, spaarzaamheid, het bestuur eener huishouding, etc. Kor ter merkuren goed, doch dan de vrije tijd ook gebruikt tot rust, doelmatige ont spanning of nuttige bezigheid. Heter woningen uitnemend, doch dan ook geen geregeld bezoek meer dier holen, waaruit de verpestende lucht den voorbij ganger reeds onaangenaam aandoet en waarin de drankduivel troontdan dient de werkman ook te bedenken, dat hij voor het geld, dat hij aan den sterken drank offert, zich zelf en zijn gezin beter kan voeden, kleeden en huisvesten. Welk een machtig wapen in den strijd tegen de tuberculose biedt zich hier als van zelve aan Spaarde hij deze som over van af zijn 20jarigen leeftijd, dan zou hij, 65 jaar oud geworden, over een levenslang pensioen van f 24 's weeks kunnen beschik ken. Dan zou het niet meer voorkomen, dat in een stad als Londen van elke zeven personen er twee hun leven eindigen in een armenhuis of een ander gesticht. Beter toezicht op defabriekshygiëne, betere keuring van levensmiddelen, betere volks voeding, alles uitnememd, doch dan ook beter behartiging van eenvoudige voor schriften der gezondheidsleer, minder zor geloosheid bij het aangaan van den echt, dan ook hooger waardeering van 't geen goed en nuttig is en ernstiger streven om deze voorrechten deelachtig te worden. Want eerst als ook op de medewerking en den steun van die kringen der samen leving, waarin de tuberculose de meeste slachtoffers eischt, kan worden gerekend, zal de strijd tegen deze veelvuldig voor komende ziekte, die in haar schromelijke gevolgen slechts door het monster van liet alcoholisme wordt geëvenaard, met vrucht kunnen worden ondernomen. Eerst dan, doch ook niet eerder, zal voldaan kunnen worden aan eene der edelste uitingen van het menschelijk harthet bevorderen van het geluk en het welzijn zijner medemenschen. Tot zoover dr. Pel. Wij kunnen niet anders dan tot nadere kennismaking met den strijd tegen de tuberculose opwekken. Zorgvuldige nauw lettende oppas en behandelingreinheid en zuiverheidvernietiging van uitwerp selen, wanneer men reeds een dergelijke lijder(es) in huis heeft,, en voorts dat men zich onthoude van het gebruik van sterkedrank en ongekookte melk het ge bruik van jord-ijzer-levertraan door kin deren schijnt zeer aan te bevelen. Wij weten het uur van onzen dood niet doch mogen evenmin, onnoodig ons in ge vaar begeven, hetwelk wezen zou God te verzoeken. Sinds den val is er een worsteling tus- sehen Leven en Dood „op leven en dood", een strijd waarin God de Ileere de ge neeskundige wetenschap belieft te gebrui ken. Daarom make een iegelijk die de beteekenis der geneeskunde ook en vooral van die zijde wehscht te bezien, van de resultaten van het onderzoek dezer weten schap een dankbaar gebruik. Heeft de rereeniging tot Gereformeerde Ziekenverpleging hier niet een roeping te vervullen 4 October 1905. Diep treurig. De heer Ketelaar, als men weet, is de grootemond van de Neder- landsche, openbare onderwijzers. Hij spreekt voor hen in Den Haag op 't Binnenhofin Luik op de tentoonstel ling overal. Ze mogen hem echter weieens 'n com missie van contróle of zoo iets ter zijde stellen. Want hij kan me dan raar aan 't doorketelen slaan Zaterdag pleitte hij voor 't idee, om de vrouw die in zekeren toestand is, toch onderwijzeres te laten, zij het ook met 5 maand verlof. Daar had men wel ooren na op die vergadering. Maar werd gevraagd ge bedoelt toch zeker de gehuwde vrouw, die in dezen toestand is, meneer Ketelaar Nee, nee! meent de „vooruitstrevende" afgevaardigde van Amsterdam, de „Bur gerlijke Stand" maakt hier niets uit. Gehuwd of ongehuwd doet er niet toe En dus, om de dingen op z'n Bijbelsch maar bij hun naam te noemen De lieer Ketelaar en z'n metgenooten zien er niets geen been in, om de opleiding tot alle „christelijke en maatschappelijke deug den" op te dragen aan een hoer. Is 't niet diep treurig? (O. C.) In het gewone leven worden plannen die onuitgevoerd blijven of bedoelingen buiten de openbare critiek gehouden. Eerst als de plannen daden geworden zijn worden ze aan beoordeeling onderworpen. Het partijleven wijkt meer en meer van dien algemeenen regel af. Wat men plan had te doen, maar niet deed, en waarom men het niet deed, wordt onderwerp van openbare bespreking. Zeker niet met de beste intentie. Zoo is er nu twist ontstaan tusschen de Zutfensche Courant en De Standaard over de vraag of de Staten van Gelder land, voor zoover ze tot de antirevoluti onairen behooren, dr. Kuyper tot lid van de Eerste Kamer hebben willen candi- deeren. De Zutfensche zegt even beslist ja als De Standaard neen. Het is in elk geval bij willen gebleven, geen enkele stem is op den afgetreden Minister uitgebracht en de leden van de Geldersclie Staten zullen toch ook wel geweten hebben dat dr. Kuyper zich, vermoedelijk voor langen tijd, naar het buitenland begeven heeft, en voor de Tweede Kamer geen candidatuur wenschte. Dus ook vermoedelijk niet voor de Eerste Kamer. Welke verheven bedoeling, der pers waardig nu zoodanige mededeeling heeft is ons een raadsel. Opmerkelijk is 't hoe sommige onzer dagbladen het buitenlandsclie voorbeeld gaan volgen in het verspreiden van sen satie-nieuws. Niet de vraag of het waar is, maar of het pakt schijnt de pers te beheerschen. Journalist-romanschrijver is de nieuwste betrekking aan de dagblad pers. Ook ons blad nam het prettig geschre ven stukje over de Friesche kapster van de Koningin op, de betrokken persoon zelf heeft dat verhaal naar het rijk der fantasiën verwezen. Zoo worden zoogenaamd eigen mede- deelingen met naam en kwaliteit van den zegsman, zonder schaamte gefantaseerd, hoe zal het nu zijn als de zegsman niet genoemd wordt of behoeft genoemd te worden Voor een mededeeling als uit de Staten van Gelderland staat niemand in, en daar van behoeft zich ook niemand iets aan te trekken. Naar alle waarschijnlijkheid staat ze op één lijn met die omtrent de Friesche kapster, met dit onderscheid dat de Friesche tot vermaak en de Geldersche uit hate lijkheid is gefabriceerd. OostenrijkHongarije. Te Briënn (Moravië) is de rassenhaat aanleiding tot een bloedigen burgertwist geworden. De stad bestaat voor de eene helft uit Duitschers, voor de andere uit Tzjechen. Nu willen deze laatsten een lioogeschool oprichten, en daartegen komen de Duitschers in verzet. In plaats van dat die nu ook een hoogeschool gaan stichten, gaan ze de Tzjechen beletten hun hoogeschool te bouwen. De Duitschers hadden een vergadering belegd om tegen het plan der Tzjechen te protesteerenen dat deed den beker overloopen. Zaterdagavond trachten de Tzjechen de Duitschers tegen te houden, en Zondag toen deze laatsten weer naar hun club gebouw trokken, vielen de Tzjechen hen weer aan, met steenen, stukken ijzer en stinkbommen. De Duitschers antwoordden met stokken, en de politie met den sabel. Meer dan twee honderd personen werden gekwetst, waarvan zes ernstig. Een professor werd een oog. uitgeslagen. Ook uit Praag (hoofdstad van Boheme) komen berichten van opstootjes. Trots het verbod der politie om een volksver gadering te houden, kwamen omstreeks 1500 Tzjechen en sociaal-democraten in de Wladeslawslraat bijeen en begonnen te schreeuwen en te schelden. De politie, die tussehenbeide wilde komen werd uit gescholden en met stokken geslagen. Daarop werden de betoogers uiteenge dreven. Eerst na veel moeite en na een aantal personen gevangen te hebben ge nomen, gelukte het der politie de orde te herstellen. Duitschland. De staking en uitsluiting te Berlijn houden de gemoederen in de industriëele wereld gespannen. Zondag had er een conferentie plaats tusschen werkgevers en werklieden in de electriciteits-industrie. De voorzitter van het „Gewerbegericht" de „magistratsrat Von Schulz", liet allereerst de arbeiders twee eischen toelichten. De Siemens- werklieden verlangen een loonsverliooging van 15 procent, terwijl de directie 5 pro cent wil geven. De arbeiders aan de A. E. G. (Allgemeine Electricitatsgesell- schaft) willen een gemiddeld loon van 50 pfenning per uur, daarentegen is de directie geneigd het minimumloon van 30 pf. te brengen op 33 pf. en dit te doen stijgen naar gelangwan den diensttijd. Bovendien eischen de werklieden een andere regeling van de ploegen en van het overwerk. Wijl de partijen niet tot overeenstemming geraakten, werden de besprekingen ver daagd tot Maandag. De heer Von Schulz had weer voorbesprekingen met patroons- en werklieden-afgevaardigden. Het bleek hem dat de arbeiders dan alleen bereid waren voorstellen te doen om tot een over eenkomst te geraken, wanneer de firma's vooruit verklaren wilden iets meer te willen doen, dan zij toegaven voor het uitbreken van den strijd. Daar vertegenwoordigers der drie firma's verklaarden niet meer te kunnen toegeven dan reeds gedaan werd, verklaarde de heer Von Schulz de poging tot verzoening voorloopig voor mislukt en verdaagde de besprekingen tot een nader tijdstip. Onmiddellijk daarna heeft een lid van het werklieden-comité de bemiddeling ingeroepen van den opperburgemeester Kirschner. Deze zal natuurlijk, als de staking grootere afmetingen aanneemt thans staken 33,000 werklieden en de bond van Berlijnsche metaal-industriëelen heeft reeds gedreigd met een uitsluiting van 65,000 arbeiders trachten verzoenend in te grijpen, zoodra hij er op rekenen kan dat ook van de zijde der werkgevers gevraagd wordt naar verzoening. De staking van de machinisten en stokers aan de dertien kracht-stations van de Berlijnsche Electriciteitswerken was gisteravond nog niet volkomen. De arbeiders beweren dat het hun gelukken zal de thans nog werkenden over te halen tot de staking. De groote „Berliner Strassenbahn" heeft het verkeer tot de helft ingekrompen. De krachtstations worden door de politie bewaakt. Gisteren werden brandweer lieden aan het werk gezet om het bedrijf te doen doorgaan. Wordt ge geplaagd door een gevoel van volheid, slaperigheid of zwaarte na maaltijden Maagpijn, geelachtigheid van het wit der oogen, maagzuur Lijdt gij aan slechte spijsvertering, galachtigheid of verstopping? Wanneer ge 's morgens opstaat, hebt ge dan een onaangenanien smaak in den mond en is de tong besla gen Hebt gij moeilijkheid bij het adem halen, een gespaimcn gevoel over de borst Al deze en vele andere symptonen wor den veroorzaakt door de aanwezigheid van vergiftigen afval in het gestel en het is gevaarlijk er geen acht op te slaan, het kan leiden tot slechte spijsvertering of bloedarmoede of de ongelukkige ontsteking van den blinden darm. Wanneer ge U niet zoo.Hink gevoelt zooals het behoort, neem dan een dosis Foster's Maag pillen en ge zult zien hoeveel opgewekter en geestkrachtiger ge den volgenden morgen zult zijn en wat beter is zult blijven want Foster's Maagpillfn genezen alle ongesteldheden der lever, maag en inge wanden en wel dadelijk en voor goed. Overtuigt U dat U de échte Foster's Maagpillen krijgt, voorzien van de hand- teekening van James Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks). Deze pillen zijn te Goes verkrijgbaar bij den heer NATHAN EMANUEL en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157, A 0.65 voor één of 3.60 voor zes doozeu. De Midd. Crt. bevat de volgende nut tige wenken voor Kippenhouders 's Morgens zoo vroeg mogelijk warm zach voeder, bestaande uit gerstemeel, zemelen, ge kookte rijst en ('/3 melkeiwit) vleeschmeel goed kruimelig aangemaakt. Geef dit in zinken bak ken, die gemakkelijk schoon te houden zijn zinken fonteinen voor drinkwater, zijn aanbe velenswaardig, omdat zij niet stuk vriezen. In den loop van den dag groen voer, fijngesneden gras, geen grashalmen, die kropziekte kunnen veroorzaken, per dag een handjevol fijn ge stampte schelpen, die bevorderen de spijsver- teering. Voor 'top de roest gaan eerste quali- teit graan tarwe, gerst, haver en boekweitin den winter daarbij een weinig kleine maïs die geeft verwarming zonder de kippen vet te maken. In den winter legge men veel lang stroo in den uitloop, maar overdwars, opdat ze zich bij 't verlaten van het nachthok niet •kwetsen. Het nachthok moet ruim zijn; licht en lucht moeten er in kunnen doordringen en van binnen moet alles goed gesloten kunnen worden. Alle tocht dient vermeden te worden. De wanden worden aangestreken met witkalk en een weinig carboleum om de luis er uit te houden, want deze verwekt veerenplukkers. De uitloop of ren dient hoog, ruim, lichten luchtig te zijn om dien gemakkelijk te kunnen spittenmen mag ook niet te veel hoenders bij elkander plaatsen, bij een te groot aantal vermindert de eierproductie. De ren moet ge dekt zijn, om haar vrij te houden van de bran dende zon en ook van regen en sneeuw, en aan de oost- en noordzijde gesloten ter be scherming tegen 't gure weer. Het nachthok plaatse men 60 cM. boven den grondhet moet aan drie zijden, ook in den zomer, goed gesloten zijn. In de ren kan men iederen mor gen de asch uit de kachel strooien, na de stukjes er uit gehaald te hebbende kippen baden zich daarin, wat zeer goed is voor het verdrijven van de luis en haar bovendien eene gezonde beweging verschaft. Zitstokken moeten los liggen om ze van tijd tot tijd goed te kunnen schoonmaken; de kuikens moeten minstens vier. maanden oud zijn, eer men ze in hokken met zitstokken brengt. In de ren mogen geene zitstokken aan wezig zijn. Het nachthok moet altijd zindelijk worden gehouden, minstens tweemaal per week moet het worden schoongemaakt en van duin zand voorzien. Legnesten kan men bij voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1905 | | pagina 1