Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws. Schooinieuws. II eclitszake 11. Gemengde Berichten. bedreigt door het bestuur van het Kabinet- Combes. Niet minder wordt Frankrijks handel en nijverheid door het bestuur van dat kabi net, onder de zweep van Jauri», ongeveer gelijk aan die van Troelstra ten onzen', bedreigd. Men leze slechts de tijdingen uit Mar seille, een van de voornaamste Fransche havensteden, in den laatsten tijd tot ons gekomen. Da straten waren, gedurende de laatste werkstaking, ledig en verlaten, op de ka den was geen levend wezen te zien, fabrieker, werkplaatsen en dokken waren ontvolkt. Een der voornaamste takken van bedrjjf voor Marseille is de olie-industrie. Drie honderd duizend kilo grondstof voor deze industrie wordt dagelijks verwerkt, van lijnkoeken iederen dag éen miliioen stuks afgeleverd, maar nu ontbrak aanvoer en dus stond het bedrijf stil. Zeep nauw verwant aan olie deelde hetzelfde lot. Graan en meel werd in- noch uitge voerd, evenmin als suiker. De handel, het bedrijf, verplaatst zich naar Spanje en Italië. Genuien Barcelona plukken de vruchter. En geen wonder. Ia 1903 hadden de dokwerkers zich vijjwillig verbonden om zich bij geschillen te onderwerpen aan een scheidsgerecht, maar in 1904 zeggen ze: we erkennen g°en scheidsgerecht, we zijn uwe slaven niet. En als de schepen op 't punt van ver- Irek staan, als men het anker lichten zal dan vertrekken de manschappen. Of de ketels springen zuiler, daarom bekommert men zich niet. Onmiddellijk voor den oogst, als de druiven rijp zijD, en enkele dagen alles kan verwoesten dan staken de wijnlezers. Zoo staat men er in Frankrijk voor. Voor patroons is daar geen recht, en onder een regeering die steunt op een parlementaire meerderheid, waarin de so cialisten den doorslag geven, wordt het recht van werkstaking een dreigend gevaar voor den Staat. RUSLAND en JAPAN. Het is of de Russische kolos met blind heid geslagen is of moedwillig domheden pleegt, teneinde eigen ondergang te be spoedigen. Bij de dwaze benoeming van een tweeden bevelhebber in Mantsjoerije naast Koero- patkin, komt nu de tijding van openbaar geworden groote tuchteloosheid in het Rus sische hoofdkwartier de wereld verbazen. Bij dagorder werd medegedeeld. Den Hen Juli werd de commandant van een kozakkenregiment ontslagen, omdat hij zijn stelling verlaten had op een onbevestigd gerucht, dat de Japanneezen voortrukten, waardoor hjj al de bewegingen van het Russische leger in.gevaar bracht. Den 23en Juli werden twee kolonels van een Siberisch scherpschutters-regiment ontslagen; oorzaak onbekend. De commandant van een ander regiment werd ontslagen wegens aanhou dende dronkenschap. Den 13en Juli wer den bij dagorder eenige officieren berispt omdat zij ia het station te Liaoyaog op luiden toon over de bekwaamheden hunner superieuren gesproken hadden en daarop hadden afgedongen, ten aanhoore van het publiek. Nog vermeldt de dagorder dat de ammunitie- en transportwagens dikwijls zonder noodzaak in den steek gelaten wor den voegt er bij dat deze zeer moeilijk te vervangen zjjn en houdt verder ïd, dat de snelvuurbatterijen dikwijls hun geheelen voorraad uitputten, door eenige minuten hevig te vuren op een onbepaald doelwit. Verder bevelen de commandanten dat de oefeningen met grooter waakzaamheid zul len geleid worden, teneinde te beletten dat de ChiDeezen voortdurend mishandeld worden, hun eigendom verwoest en de vrouwen door de Russische troepen worden aangevallen. Deze orders leveren een sterk contrast op met de houding der Japansche troepen. Wat zal Koeropatkin nog te hervormen hebban in het veel te groote leger, om op overwinning te mogen hopen. Hij heeft zich iu dezen oorlog reeds ge noeg als een held en een taktiku3 ontpopt, om voor deze taak berekend te worden geacht. Ook nu weer is zijn dralen om bij Moekden den Japanneezen slag te leveren een daad van wijs beleid, die den Japannees, die naar Fort Arthurs val hunkert, maar slecht te stade komt. Bij het debat 07er het Adres van ant woord op de Troonrede besprak dhr. Troelstra de ontbinding der Eerste Kamer. Die ontbinding is verklaarbaar naar sprekers meening en ze deed hem in zeker opzicht bjjzonder veel genoegen. Verklaarbaar en begrjjpeljjk. Want wat ligt meer voor de hand voor de regeering, die in de 2e Kamer de meerderheid achter zich heeft, dan dat zij ook tracht die meerder heid te verkrijgen in de andere Kamer. Ze doet hem ook in zeker opzicht bij zonder voel genoegen. Nu toch krjjgen de liberale heereD, die verleden jaar zoo juichten en jubileerden, toen deze zelfde regeering in haar machtspolitiek de arbeiders trof, loon naar werken. Ze krygen het nu op hunne beurt met de regeering te kwaad en worden eenvoudig zonder complimenten naar huis gestuurd. Daar tiert en raast men nu wel over, doch spreker doet aan dit vervaarlijk markt geschreeuw in geenen deele mede. Hij ziet het wel gaarne, dat een christelijke regeering dit „revolutionaire middel" der ontbinding in handen neemt en het flink gebruikt ook. Wat zijn persoon betreft en de voor uitstrevende pers is aan zjjoe zijde hij iS wars van de meening, dat alleen sprake kan zijn van een ontbindingsrecht bij een conflict tusschen de Kroon en de Kamer. Eene andere vraag is het echter, of een minister, die »de Koning" beschouwd als overheid, als souverein, dit ontbindingsrecht mag toepassen als er sprake is 'van een conflict, zooals in het rapport aan de Konin gin wordt vermeld, tusschen de Kamer en het Kabinet (niet de Kroon en hare ver antwoordelijke ministers). Volgens dhr. Troelstra kan het Diet anders, daD dat in het onderhavig geval de regeering pressie heelt uitgeoefend op de Koningin, zoodat bij deze ontbinding kan geconstateerd worden het feit, dat het Koningschap in het gedrang gekomen is. 't Is spreker best, maar het is dan toch niet antirevolutionair. Er bleef toch wel een ander middel over, om uit die moeilijkheid te raken. Waar om nu juist de keuze tusschen aftreden van het geheele kabinet en ontbinding Waarom niet van den minister, die bet ontwerp had geteekend Er ware, volgens dhr. Troelstra, onder de coalitie toch wel iemand te vinden geweest, om Minister Kuyper te vervangen. Maar 't is ons zoo goed, zegt de spreker. De Minister is, alzoo doende, gestadig bezig koren aan te dragen en te werpen in den socialistischen molen, waar het ver malen wordt tot voedzame spijze voor onze Nederlandsche arbeiders. Na hem begon dhr. v. Kol en wel over een ander chapiter. Deze spreker criti- seerde heel scherp onze expeditie in de Gajoe-lander. Het was een ongemotiveerde daad, waar in enkele dagen meer dooden vielen dan gedrfrende Moa's-achlikbawind, en waarvoor dan ook de regeering ten volle verantwoordelijk is. De volgende spreker was dhr. Smeenge. Hy wilde opmerken, dat in de Troonrede niet sterk genoeg wordt uitgedrukt, dat de binnenschipperij er erger aan toe is dan ooit te voren, terwijl land- en tuinbouw wel degelijk leden door de droogte. Een onderzoek naar den achteruitgang en voor stellen tot verbetering zouden hem welkom zijn. Nu was dhr. Drucker aan het woord. Deze afgevaardigde zou later over de ont binding willen spreken en wel bij de be grooting, als er sprake is van het regee- ringsbeleid. Evenzeer zou hij de bespre king van de Overjjselsche quaestie willen verdagen tot dat het daarmede in verband staande wetsontwerp in behandeling komt. Vervolgens kwamen dhr. Hugenholtz en v. d. Zwaag mst hunne bezwaren. De eeiste had het over den verderfely ken geest, die stelselmatig zou worden aangekweekt, niet door den Matrozenbond, zooals wel verluid wordt, maar eenig en alleen door de vervelende plagerjjen en de censuur, waaraan de Marine onderworpen is en waar voor de Minister en andere autoriteiten verantwoordelijk zyn. Het blijkt zoo nu en dan, dat de regeering het mindere marine-personeel meer als een vijandig corps beschouwt, dan als eeri, dat steun geeft voor de verdediging des lands. Toch hebben al die «vervolgingen" den Marinebond slechts versterkt en in leden tal doen toenemer. En dhr. v. d. Zwaag protesteerde even als zijn collega v. Kol tegen de gruwelen in de Gajoe-landen. Alleen konuigde hjj te dezer zake geen amendement aan op de betrekkelijke zinsnede van het Adres zoo ais deze laatste. Ook dhr. Pynacker Hordijk voelde be hoefte om zijn hart te ontlasten, doch hij wilde eerst beter ingelicht worden over sommige punten. Ea daarvoor zou hij zijn tijd afwactiten bij de Indische begrooting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordwjjk D. Faber, cand. te Bussum te Marsum J. Koorts Sik- kema te Westzaan; te Surhuisterveen F. W. J. v. d. Kieboom cand. te Utrecht. Bedankt voor Jutfaas door dr. J. W. F. Gobius du Sart te Woudrichem; voor Benthuizen door W. R. Kalshoven te Elspeek. Geref. KerkeD. Beroepen te Hoogvliet, A. Mulder te Schoonrewoerd te Nieuwe Pekela, T. Rispens te Oenkerk te Moordrecht en Opeinde-Njjega, G. Kerssies, cand. te Sau- werd. Bedankt voor Westkapelle door J. Rui la cand. te Bols ward. Geref. Gem. onder 't Kruis. Bedankt voor Charlois door H. Roelof- sen te Opheusden. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Noordekos door L. H. Beekamp te Delft. De Unie-collecte bedroeg f202,46 te Axel en f56,83' te Nieuwerkerk op Duiveland. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Sleeuwijk is benoemd mejtffr. E. C. v. Vjjven, thans al3 zoodanig werkzaam te Dinteloord. Het hoofdbestuur van het Ned. Onder wijzersgenootschap heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden in zake het ont- werp-arbeidswet. Het verzoekt de Kamer het daarheen te willen leiden, dat een be paling opgenomen wordt, waardoor arbeid in een bedrjjf van landbouw, tuinbouw, boschbouw of veehouderij buiten de tijden van verlof, bedoeld in art. 12 der Leer plichtwet, verricht door kinderen, die vol gens art. 63 van het ontwerp geen arbeid mogen verrichten, wel onder arbeid, in den zin van de Arbeidswet wordt verstaan in art. 63 de leeftjjd, waaronder kinderen geen arbeid mogen verrichten, gesteld wordt op 14 jaar; en de maximum-arbeids duur van jongens en meisjes in den zin van art. 8 op niet meer dan 8 uur per etmaal gesteld wordt, en het einde van dien arbeid niet na 5 uur Ts namiddags valt, behalve in eenige in de wet genoemde of bij Koninklijk besluit vastgestelde be drijven. Bij bevelschrift der arrondissements- recht bank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank ver wezen A. v. d. W., oud 14 jaar, koe herder, geboren en wonende te Overslag, gedetineerd te Middelborg, ter zake dat hij in den avond van 5 September 1904, om streeks 8 uur, te Overslag in den polder Varempé, opzettelijk een roggestapel, toe- behoorende aan E. Verhoosel, staande op een afstand van ongeveer 23 meter van een roggestapel van P. Schatteman, en op een afstand van ongeveer 128 meter van een rogges'apol van E. Bambost, met een lucifer in brand gestoken heeft, tengevolge waarvan eerstgenoemde roggestapel geheel is afgebrand en door welke brandstichting gevaar te duchten was voor de twee andere bovengenoemde roggestapels. Aan den beklaagde is de heer mr. C. L. Gratama, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Middelburg. Vrjjdag 30 September a.s. zullen met groot verlof naar hunne haard steden tsrugkeeren, de ingeljjfden der militie die voor verkorte oefening zyn aan gewezen en niet tot een der beide ploegen van het blijvend gedeelte behooren. Zij die tot de eerste ploeg behooren gaan met tydelyk verlof tot 1 December en keeren alsdan ferug om hun overige 4 maanden te dienen. Zjj, die tot de tweede ploeg behooren, gaan met tijdelijk verlof tot 1 April en komen alsdan terug om de laatste vier maanden onder de wapenen te blijveD. Wissenkerke. In de j. 1. Maandag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Onder de ingekomen stuk ken kwamen voor: goedkeuring der wijzi ging van de verordening op de heffing van den Hoofdelyken Omslag, zoodat voortaan geen beschrjjvingsbiljetten meer worden uitgereikt en een brief van 't gemeente bestuur van Kortgene met inlichtingen over de hoogo kosten geraamd voor 't telegraafkantoor, waaruit blijkt, dat het aanbrengen der bewuste zonneblinden een gevolg is van het rooien der boomen voor gemeld kantoor. Het bekende verzoek van do Kamer van Koophandel en Fabrieken te HoogezandSappemeer om haar adres tot wijziging van art. 245 der gemeente wet te ondersteunen wordt als zijnde voor deze gemeente van geen belang, eenvoudig voor kennisgeving aangenomen. Op het bekende verzoek om verhooging van sub sidie voor eventueeien aanleg fan den tram Wolf. veer Borsselen wordt, met algemeene stemmen, gunstig beslist. Van Ged. Staten was ingekomen een brief waarbij word verzocht de begrooting van het B. A. nog eens te doen herzien wijl b. i. een paar posten lager konden zijn gerasmd en in verband daarmede het verleende subsidie door den Raad mede kan worden verlaagd. Door den voorzitter werd medegedeeld dat door B. en W. in overleg met gemeld bestuur was besloten de aangegeven posten samen met f80 te verminderen, waarom thans werd voorgesteld ook de subsidie met dat bedrag te verminderen en dat te brengen van f820 op f740, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Daarna wordt voorzien in de ontstane vacatures wegens gewone aftreding, in de commissie tot weriüg van schoolverzuim op het dorp en worden als leden herbenoemd de heeren J. W. de Neve en J. Kramer Bz. Na geheime zitting wordt verder met de agenda voortgegaan. Uit een van Ged. Staten ontvangen brief big kt, dat de door hen ontworpen regeling van de bezoldiging voor ambtenaren van den Burgerlijken Stand door H. M. de Koningin is goedge keurd. De voorzitter zegt hierop te heb ben gewacht om tot de geheele regeling betreffende den Burgerlijken Stand, over eenkomstig de gewijzigde gemeentewet, te kunnen overgaan, teneinde die regeling dan te doen aanvangen op 1 Januari 1905. Diensvolgens wordt voorgesteld het aantal ambtenaren te bepa'en op 3, waarvan 1 belast met het sluiten der huwelijken (be zoldiging f 40,) 1 belast met al de werk zaamheden (bezoldiging f160) on 1 als plaatsvervanger (onbezoldigd). Bij stem ming wordt voor eerstgenoemde betrekking benoemd de heer Adr. van der Maas, wet houder, voor de 2e de heer C. N. van der Hejjde, ambtenaar ter secretarie en voor de derde de beer G. L. van der Hejjde, secretaris dezer gemeente, die allen de benoeming hebben aangenomen. Daarna worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld de besluiten: lo. tot verschaffing van localiteiten, tot ver deeling der wetkzaamheden en tot bepaling der bureau-uren voor den Burgerl. stand. Uit het laatste bljjkt dat op werkdacen dat bureau officio <1 geopend zal zyn van 9 ll'/j ure des voormiddags en op Zon- en Cbr. feestdagen, ia niet voor uitstel vat bare gevallen, van ll'lj12'is ure. Ten slotte wordt behandeld de aangeboden ge- meente-begrootiog over 1905. Deze wordt, na toelichting san den heer Nieuwdorp 0"er 't verschil in de belooningen der klok luiders en der opzichters van de brand- bluschmiddelen hier en te Kamperland en na vermindering van den betrekkelijken post voor subsidie aan 't Burgerl. Armbestuur met slgemeene stemmen vastgesteld, in ontvang en uitgaaf op f 23021,93 met eene onvoorziene uitgaaf van f 338,36. Waarna de vergadering wordt gesloten. Ellewoutsdijk. Door de eerste leve ring der bietentermijn waarvan de suiker fabrikanten het recht hadden en behielden om te doen vervalleD, waarvan ze dan ook gebruik gemaakt hebben is thans het reeht aande landbouwers om te leveren, waar van zeer weinig gebruik zal gemaakt worden uithoofde de geringe premie van 50 cent per 1000 K.G de drukte en de uitstekende weersgesteldheid om aardappels te rooien en dan de slechts matige opbrengst, men hoopt dat ze met wat regen nog bijkomen zullen en boeten worden niet toegepast. Toen verloopen voorjaar hier een fabriek was n.l. die te Sueskerke (België) die houger prjjs besteedde dan deze bond van suikerfabrikanten, en er hier in deze om geving nog wat contracteerde, waren de heeren van den bond er spoedig bij om ge noemde fabriek over te balen en te doen stoppen en wat zal er nu gebeuren? Van een drie- of viertal suikerfabrieken dio hier gecontracteerd zijn en aan de haven gebracht worden voor den algemeenen bondsprijs krjjgt nu de fabriek te Sueskerke de bieten. Werden er verleden jaar veel buiten den bond om geladen, dit jaar zal dat vermoe delijk niet zijn. Men schrijft ons uit het zuideljjk deel van Zuid-Beveland Er beerscht hier tegenwoordig een onge kende drukte met het rooien der aardappels. Niemand herinnert zich hier in deze streek zooveel aardappels vorbouwd te hebben ge zien als thans en nog nooit zooveel hoopen op het land zien liggen ook. Overal waar men komt ziet men niets dan hoopen, want zjj ruimen zeer slecht op en die opruimen worden meest voor speculanten bij de havens in hoopen gereden. Tegen den algemeenen prjjs van f 2,25 zjjn de meesten niet ge negen te leveren. Een viertal landbouwers specialiteiten in den aardappelenbouw zijn gezamelijk in accoord gegaan met een Hol- landschen koopman en hebben er verkocht voor drie gld. per H.L. benevens voor hunne rekening kuilen. Wat de opbrengst aangaat deze is buitengewoon hoog, zoo dat de yverklieden er ook wel bij varen. Het stroo is eveneens door de groote massa wegens dekken duur, zoodat in het alge meen gerekend bet voor den landman ge lukkig is dat zij weder een uitstekend jaar met de aardappels hebben qualiteit, quan- titeit en weersgesteldheid, niets laat te wensehen over en het laat zich aanzien dat binnen een paar weken de aardappelen ver opgeruimd zullen wezen. Uien worden hier minder verbouwd, maar die er zijn, zijn grootendeels verkocht, betzij van da zomer al of tegenwoordig voor de goede prjjzen van drie gld. en meer. Deze hebben over het algemeen veel ge leden van de kroefworm. Cichoreiwortels treft men hier niet aan en de suikerbieten zijn maar matig en hebben te veel van de droogte geleden, zoodat de opbrengst be neden het middelmatige zal blijven. Ge lukkig dat de suikerprijzen tegenwoordig goed zijn en de fabrikanten er tegen aan staande jaar minstens f 1,50 bij kunnen doen, anders zal de bietenverbouw bier allengs tot het verleden gaan behooren. Beste aardappels, dure ajuin, goede erwteD, goede klaver, duur hooi, bet zijn al dingen die doorgaans de landbouwers beter aan staan, dan goodkoope suikerbieten, waar nog bij komt, dat voor landbouwers zonder paarden veel onkosten bij komen van ver voer. Er is niets dat zoo duur komt te staan van wagenvracht als suikerbieten. Met ingang van 1 November a. s. wordt Mej. M. S. LamainVerhorst, op haar verzoek eervol ontslag verleend als Brievengaarster van het Hulpkantoor te Wissekerke, terwijl tegen dien datum in hate plaats is benoemd de heer W. C. Lamain. De klerk der posterijen en telegrafie le klasse J. L. M. Boot wordt met 1 Oc tober verplaatst van Hulst naar Hillegom en met 3 October te Huls* geplaatst de klerk 2e klasse A. A. Kloet, thans met militie verlof. Met 1 October a. s. is de machinist van de Rotterdamsche tramwegmaatschappij G. van Beek te Anna-Jacoba-polder, overgeplaatst naar Rotterdam op de lijn RotterdamNumansdorp. Terneuzen. Gisternacht overleed hier de heer J. C. Harte, lid van den raad, voorzitter van bet burg. armbestuur, der commissie van fabricage en der plaatselijke schoolcommissie. Hij was 80 jaar oud ge worden. Te Weesp is een 20-jarig bijziend joDgmensch bij dikken mist in de Vecht- sluis geraakt en verdronken. Te Hille- sluis i3 een 73-jarige krankzinnige man door een trein der Hollandscke spoor ge grepen, weggeslingerd en gedood. Te Noordwelle dronk een tweejarig kind m een onbewaakt oogenblik uit een ketel met kokende koffie, waardoor het zich inwendig zoo brandde dat 'het den volgenden dag onder de vreeselijkste pijnen bezweek. Te Maastricht is by een vechtpartij een man door zyn tegenpartij Zondagnacht z o- danig met een mes in de borst gestoken dat hij aan de gevolgen is bezweken. Tijdens de kermis ie Made heeft eergis- terenmiddag by een twist een jongmensch zijn tegenstander, een oppassend jongeling van 18 jaren doodgestoken. Te Nieuw- land (Z. H.) kreeg een vierjarig knaapje, tijdens moeder3 afwezigheid, doordat zyn kleertjes in aanraking met de brandende kachel kwamen, zulke hevige brandwonden dat het aan de gevolgen stieif. Te Olst is een kindje, dat door de moeder eenige oogenblikken alleen gelaten was, uit den wagen in het vuur gevallen. Hoewel spoe dig geneeskundige hulp aanwezig wa?, is de kleine kort daarna bezweken. Te Jubbega nam een 14-jarige jongen inde ouderlijke woning een dubbelloopjachtge weer van den muur, waarvan één der kopen geladen was. De jongen wist dit niet. Na eenigen tijd wilde bp het geweer weer ophangen, doch hij 1 et het vallen. De haan van den geladen loop viel op den grond, waardoor het schot afging, dat den jongen bout portant in de borBt kreeg. Hy liep nog naar buiten, waar hij dood neerviel. Te Breda is een bejaarde zwerveling die in een logementje den nacht had doorgebracht, on zich 's morgens raar beneden wilde begeven, door een duizeling bevangen, van de trap gestort en met ge broken halswervel doodopgenomen. Te Delft zou een melkhandelaar zijn kippen voeren op zjjn erf, struikelde en viel voor over in een mestpoel. Toen men hem te hulp kwam, was hij reeds gestikt. De sociaal democraten zyn al aan 't werk. In 't district Leiden hebben zij mr. Mendels en in het district Franeker ds. A. v. d. Heide candidaat gesteld voor de Kamerverkiezingen in 1905. Bij een vechtpartij tusschen twee personen te Nijmegen beet de een den ander een stuk uit de lip. Het stuk lip met een gedeelte van den knevel werd door de politie in beslag genomen en de gekwetste naar het ziekenhuis vervoerd. Te Hellendoorn is in den ouderdom van slechts 37 jaren overleden dr. H. W. Boele, sedeit de oprichting geneesheer-direc teur van het Volkssanatorium aldaar. Op de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam is het tot een botsing tusschen directeur en leerlingen gekomen. De directeur, de heer J. W. Visser, had bij kennisgeving het groenkopen der nieuw aangekomen leerlmgen verboden en tot nog toe onbekend geblevenen hadden dit schrij ven afgescheurd. De directeur was daar over zeer terecht verstoord en na de leer lingen bijeengeroepen te hebben, sprak bij zijn ergernis over deze daad uit. Een deel der leerlingen duidde dit op hun beurt den directeur zoo zeer ten kwade dat zij besloten hem dit betaald te zetten. Toen men deD heer Visser verleden jaar bij zijn zilveren feest .een huldelijk had aangeboden, bad deze aan alle deelnemers als bewijs van zijn dankbaarheid zijn foto grafisch portret geschonken en nu hebben 130 der leerlingen de onbetamelijkheid gehad hem dit portret terug te sturen. De directeur heeft deswege de school ge sloten en is voornemens deze gesloten te houden tot de leerlingen „amende honora- blo" hebben gedaan. Van een zjjner vrienden kreeg een mijnwerker, die beneden in de mjjn OraDje- Nassau werkzaam was, het bericht, dat zjjn vrouw druk bezig was met inpakken en op het punt stond te vertrekken met den eerst- komenden trein in gezelschap van een an deren mijnwerker. Zoo spoedig mogelijk haastte zich de verbolgen echtgenoot naar boven en liep op een draf naar zijn woning in de Kolonie, waar hjj zich van de waar heid van het hem medegedeelde overtu;gon kou. Toen onmiddelljjk naar 't station. Hier aangekomen vond hjj zjjne vrouw plus nog iemand gereed staan om te i ertrekken. Zonder veel complimenten maakte de man zich meester van de koffer, dat voor hem de meeste waarde had, en verwjjderde zich even vlug als hjj gekomen was. Een zijner kennissen, die hem vroeg, waarom hjj zjjn vrouw ook Diet had mee teruggebracht, kreeg tot bescheid„Dat die naar den drommel kopt, daar was toch geen hou den meer aan (N. L. K.) Eén der dochtertjes van president Steijn ontving dezer dagen op de boerdeijj van T. Blom, te Baarn, de laatste les in de kaasbereiding. Zy heeft in koiten tjjd deze echt Hollandscke kunst geleerd, welke zij van voornemen is weldra in Zuid-Afrika uit te oefenen. Verkiezingen. Te Vlaardingen is tot lid van den gemeenteraad gekozen de oud wethouder Hoogendjjk (lib.) die zijn ont slag genomen had wegens dequ estiemet den ontslagen gemeente-ontvanger Schuit maker, met 386 s'emmeD, tegen 333 op genoemden Schuitmaker (socDe heer Hoogendjjk werd ook gesteund door de Chr. hist, en antirev. Te Assen zijn voor de Tweede Kamer candidaat gesteld prof. mr. M. W. F. Treub met 15 ljjstenmr. N. G. Pierson met 7 ljjsten, H. Bos (antir.) met 2 en A. v. d. Heide (see.) met l.De drie linkerzijde-candidaten treden voor de kiezers op iederen avond, Tieub en v. d. Heide ook 's Zondags. In het kiesdistrict Deventer werd tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2