NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 154. 1904. Dinsdag 27 September. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER AÜVERTENTIËN LANIÏBOU W. Rogge en Kali. E e c k t s i a li e n, Gemengde Berichten. ELKBN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 26 September 1904. Op onrustbarende wijze neemt het ver zet tegen ons gezag in onze Oost-Indië toe. Pas zijn de opstanden in de Alaslanden gedempt, of Fioros baart zorg. Nauwe lijks zijn de onlusten ook daar weer afge- loopen of aanslagen van nog ernstiger aard worden in de nabijheid van Soerabaja openbaar, waardoor de vrees voor Hadji's en hunne in 't wit gekleede met vergifte klissen gewapende handlangers tot een paniek overslaat. En zie, nog is dit ge vaar niet ganschelijk afgewend, of daar wordt Kotta Radja, Atjeh's hoofdstad, op geschrikt door amokmakers, die eene so ciëteit binnendringen, in een oogwenk onder de aanzienlijken der stad slachtoffers maken, en na hun slachterswerk te hebben volvoerd, ongehinderd weer vertrekken. Dit zjjn inderdaad zeer ernstige feiten die van een geheim complot sprekeD, waarvan de draden, hetzij te Kioto, hetzij aan den Ganges worden vastgehouden. Want de haat tegen de „Christenhonden" is groot, en de eerbied voor het gezag schijnt slechts te wachten op een algehee- len triomf van het Japansche heidendom, om voor goed heen te gaan. Wat ginds gebeurt mag door geen onzer onverschillig worden aangezien, ook al mag het geloof juichen wijl God regeert. Wij schreven in ons vorig no. abusieve lijk dat de heeren Hovy en Godin de Beau fort als Eerste-Kamerleden resp. in 1910 en 1913 moeten aftreden. Men leze hiervoor 1909 en 1912. Reeds vroeger vestigden wij er de aan dacht op dat hot eerstvolgende jaar van aftreding valt op 1906 en met 1907, dewijl de Kamer nog in een gedeelte van het nu pas afgeloopen zittingjaar in haar tegen woordige samenstelling bestaan heeft, en een gedeelte van een jaar voor een heel jaar gerekend wordt. De zittingstijd is dus 1904 tot en met 1912, en mag in geen geval langer dan negen jaren duren. Trouwens artikel 146 der Kieswet spreekt ten deze duidelijk: „Bij ontbinding der Eerste Kamer begint de rooster van aftreding telkens opnieuw te werken over twee jaren, te beginnen met den eorstvolgenden derden Dinsdag in September. De Eerste Kamer zelve is echter op dit punt nog niet gerust, en wacht op inlich tingen van den griffier. Deze hef ft er de geschiedenis op geraadpleegd en bevondeD, dat in 1850, na de ontbinding wegens de nieuwe Kieswet, ook 't tijdstip van het zitting-nemen der leden als uitgangspunt genomen is. In onze dagen van feminisme en plei dooien voor vrouwen-stemrecht is het hier volgend getuigenis van den menschkundigen Generaal Booth, van het Heilsleger misschien waardig in herinnering gebracht te worden: „Hoe ouder ik word, hoe krachtiger ik gekant ben tegen alles wat de wetten van het familieleven, die den grondslag van al het bestaande uitmaken, tracht te onder mijnen. De mensehheid is samengesteld uit twee seksen, en wee dengene die haar in twee afdeelingen verdoelen en iedere helft tot een geheel maken wil. De nieuwe tijd heeft onze meisjes on handig en hulpbehoevend gemaakt. Hoe zeeraeteken zij af bjj hare flinke en knappe grootmoeders. De bakker b. v. heeft een der grondslagen van de hnishoudkundo vernield. Geen vrouw kan tegenwoordig meer brood bakken. Maar in het verre westen, of in de prairiën, of in de wou den van Afrika, waar de bakkerswagen niet iederen morgen met versch brood rondgaat, denkt men niet zonder leedge voel aan de onverteerbare kost, die deze arme vrouwen haren hongerigen echtgenoo- ten moeten voorzetten. En zoo is 't ook met de wasch, met het melkeD, met het spinnen, en met al die huiselijke zaken die vroeger als iets dat van zelf sprak, aan alle meisjes die in de wereld kwamen werden geleerd." Spreek vrjj over de rechten der vrouw! Een van haar eerste rechten is een op voeding in overeenstemmingjmet hare latere roepingjj als vorBtin van „haarf gezin, als moeder harer kinderen. V '2 ÉS"?- In de Haagsche Kroniek van de (liberale) N. Gron. Ct. leest men „De zomer die achter ons ligt, heette en was een zeldzaam mooie; iedereen dacht dat onze badplaats" (Scheveningon) „goud had opgestapeld. En wat hoort men nu? Van alle kanten wordt beweerd dat de rekening van schier alle ondernemingen deerlijk is tegengeval len. Kurhaus, Palace-Hotel, Garni, Oranje hotel alles viel, wat de financieele resul taten betreft, tegen. Toch waren er duizenden bezoekers meer dan verleden jaar. Waar zit dat in In het gehalte dergenen die onze badplaats komen bezoeken de cbic, de „rijkdom" komt nietde oorzaak daarvan ligt eenvoudig hierin dat er voor die klasse geen voldoende uitspanning isde rjjke lui, die badplaatsen bezoeken voor hun genoegeD, gaan daar waar zij laat ik het maar zeggen tevens, Weib und Spiel vinden. Dat is zeker jammer maar 't is oen feit de strenge wering van het spel te Scheveningen heeft dien toeloop van vermogende badgasten zeer doen vermin deren." Hier is dus een bedekte klacht over de overheidszorg die slechtigheden als jeu de poule en dergelijke spelen weerteen aan klacht tegen den „rjjkdom" en de „chic" wegens hunne zedeloosheid en oppervlakkig heid, dat zjj niet komen ter wille van natuur schoon en kunstgenot, maar om aan hunne zondige lusten bot te vieren. En de schrijver van het bovenstaande schijnt het te bejamme ren dat hun daartoe de gelegenheid wordt afgesneden en Scheveningen niet genoeg geld meer slaan kan uit menschelijke zonden. Oud Rome was rijp voor den ondergang zoodra de „rijkdom" naar geen andere ontspanning meer vroeg dan die van „vrouwen en spelen". Optimi corruptio pessima. Als het beste bederft, is 't het slechtste. H M. da Koningin bevindt zich op dit oogenblik met haar Gemaal en haar Moeder te Amsterdam. Het koninklijk bezoek aan de hoofdstad dat uitgesteld was wegens ongesteldheid van den Prins der Nederlanden. Te Amsterdam voelt men den polsslag des nationalen levens met zijn zoet- en bitter-, zijn wijs- en dwaasheden. De Koningin in de hoofdstad, dit is alle jaren een gebeurtenis van groote beteekenis. Yersterke ook dit bezoek den band tus- schen Nederland en Oranje. De Marine te Den Helder gaf bereids het voorbeeld. De boeren hebben dit jaar nog al geklaagd over de rogge. Zij was te kort van halm en stond te ijlhet stroo was ook te dun. Voor zooverre ik de rogge dit jaar gezien heb, moet ik de klagers ditmaal gelijk geven. Inderdaad, de rogge stond niet best. Wat kan hiervan de oorzaak zijn Ik vraag met opzet, wat de oorzaak kan zijn, daar het vrij moeilijk is, met zekerheid te zeggen, wat de oorzaak is. In het oogstoverzicht van 15 Juli, uitgegeven van wege de af- deelirig Landbouw van het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, staat letterlijk: »De winterrogge staat over het algemeen dit jaar te hol, terwijl het stroo niet laDg is. Op vele plaatsen is de rogge in Maart sterk uitgewinterd. Het warme weder in April schijnt oorzaak, dat het ge was te spoedig omhoog schoot en te weinig stoelde. Vandaar te hollen stand. Over het algemeen is de aar echter goed geladen". En dan volgen enkele streken, waar het gewas zeer goed, goed, vrijgoed en matig stond. Het oogstverslag zoekt dus in [de eerste plaats de oorzaak in het weder en inderdaad als het verschijnsel algemeen[is, ligt het voor do hand, dat het weder er niet vreemd aan is. Daar echter in som mige streken, b.v. op het zand in het Gooiland van de provincie Noord-Holland en op de klei in Friesland en Groningen en op de veengronden in Overijsel, Gronin gen en Utrecht het gewas zeer goed en goed stond, moeten er dunkt mij, toch ook nog andere oorzaken zijn, daar wij wel kunnen aannemen, dat het weder en vooral de temperatuur in do genoemde streken niet gunstiger is geweest dan in de andere niet genoemde deelen van ons land, waar ook rogge is verbouwd. Doch het verschijn sel kan behalve aan het weder ook aan iets anders te wijten zijn. Het zou bepaald de moeite waard zijn te onderzoeken, in hoeverre de bodems, waar de rogge dit jaar geheel geslaagd is, rijk ware aan kali. Het is bekend, dat eerst in den laatsten tijd ontdekt is, dat de rogge groote behoefte heeft aan kali en dat deze plant betrekke lijk slechts weinig vermogen bezit, om ge noemde stof aan den bodem te onttrekken. Hoe meer gemakkelijk opneembare kaliver bindingen er dus in den bodem zijn, hoe beter. Vooral het roggestroo bevat veel kali. 1000 KG. rogge (graan) bevatten 17,6 KG. stikstof, 8,4 KG. phosphorzuur, 5,6 KG. kali en 0,5 KG. kalk, terwijl 1000 KG. roggestroo bevatten 2,4 KG. stikstof, 2,1-KG. phosphorzuur, 7,8 KG. kali en 4 KG. kalk. Waar dus als algemeen ver schijnsel slecht roggestroo voorkomt, is het niet gewaagd ook aan kaligebrek te denken. De mogelijkheid bestaat, dat bij ongun stig weder voor de uitstoeÜDg beide oor zaken samenwerken. Daar het absoluut zeker is, dat de rogge behoefte heeft aan kali, komt het ons daarom wenschelijk voor, dat de boeren, die dit jaar weder rogge zaaien in elk geval te zorgen, dat ëen der oorzaken den oogst van 1905 niet kan be derven. Ik raad daarom aan het roggeland in elk geval te bemesten per HA. met 150 KG. chlooikalium öf 200 300 KG. pa tentkali öf 500 k 600 KG. kaïoieb Deze kalibemesting moet zoo vroeg mogelijk op het roggeland plaats hebben. Jan van de Maiik. RUSLAND en JAPAN. Port Arthur wordt nog steeds belegerd. En wat dit zeggen wil getuigt het volgende telegram dat Zaterdag aan het hof te Sf. Petersburg zoo groote ontsteltenis brengen kwam, en uit welk telegram valt op te maken dat de stad het wel niet lang meer houden zal, of mogelijk zich al overgegeven heeft. Het telegram luidt: »De Japanners doen op dit oogenblik een algemeenen aanval die veel heviger is dan een der vorige kon zijrj. Zij vallen de stad van 3 kanten tegelijk aan en hebb3n hun geheele macht vooruitgeworpen, besloten er een eind aan te maken. Land-torpedo's vernietigen heele bataljons »A1 de eskaders van de admiralen Tongo en Kammimoe^a, die niet langer op het Wladiwostok-eskadt r behoeven toe tezien(?), nemen deel asn deze worsteling die de laatste dreigt te zijn. »Da belegerden vechten op dit oogen blik als in een smeltoven. VandenWolfs- heuvel (in het noorden) en de reede stort zich een ware hoos van bommen op de stad, de haven en de vesting", enz." De Japanneezen hebben sinds de vorige week al zes forten in de tweede verdedi gingslinie van Port Arthur veroverd. De winterkoude heeft op de slagvelden van Mantsjoerije baar zetel opgeslagen. Ook vreezen de Russen te Moekdep zeer voor een slag nabij deze stad, waarbij de vorige slechts kinderspel waren. Koera- patkin is echter vol moed. Hij heeft 60 duizend man versterking gekregen, en hij bereidt zich voor op een hardnekkigen weerstand aldaar. Aan terugtrekken denkt bjj niet. De te Wladiwostok aanwezige strijdmacht onder bevel van generaal Linewitsj, die, volgens Central News, in de richting van Gensan had moeten marcheeren om de Japansche verbindingslijnen te bedreigen, heeft nu bevel gekregen naar Char'oin op te rukken. De toestand wordt derhalve ook daar ernstig ingezien. Ook heerseht er grooten nood te Wladi wostok ten opzichte van sommige artikelen doordat de legerautoriteiten den geheelen spoorweg in beslag nemen. Schoenen en papier zijn niet te krijgen, terwijl suiker 90 cent het pond doet. ji ,,De generaal der infanterie Gripenberg, opperbevelhebber der troepen in bet mili taire district Wilna is benoemd tot bevel hebber over het tweede leger in Mants- joeiije. De Tsaar zond hem den volgenden eigenbaniigen brief: .'^s3 »De ware verwoedheid, waarmee de Ja panners den ooilAg voortzetten, naast de hardnekkigheid en groote militaire eigen schappen der Japansche troepen, hebben mij dien besluiten om onze strijdkrachten op het oorlogster rein aanmerkelijk uit te breiden ten einde in den kortst mogelijken tjj 1 tot een beslissend resultaat te komen. Dientengevolge zal het getal onzer troepen een cijfer bereiken, dat niet meer toelaat om ze in ééa enkel leger te groepeeren. Ik heb daarom de noodzakelijkheid in gezien de troepen in Mantsjoerije over twee legers te verdeelen. Het bevel over het eene blijft bij Koeropatkin berusten en ik benoem u tot bevelhebber over het Generaal Orlof, die door zijn minder tactvol optreden oorzaak was dat de Russen hunne prachtige stellingen te Liaojang moesten prijsgeven, is overeenkomstig Koeropatkin's besluit teruggeroepen naar St. Petersburg er zonder verderen vorm van pioces uit den militairen dienst ont- slager. De sedert jaren in Liaojang woonachtige Eogelsehe zendeling dr. Westwater zijn naam is al geen onbekende meer sedert den strijd om die stad heeft aan een correspondent der der Daily Mail verklaard, dat de winter voor den veldtocht in Mant sjoerije misschien de beste tijd is, omdat de wegen dan het best begaanbaar zijD. De sneeuw ligt niet hoog de temperatuur daalt wel zeer sterk, maar de koude is niet snerpend zoolang er geen wind is. Zelfs midden in den winter is de zon zoo warm dat overdag bij windstilte zelden dikke winterjassen worden gedragen. Kantongerecht te Goet. In de zitting van 24 September 1904 zijn veroordeeld wegens overtred. leerplicht wet: T. de L., H. G. L., M. K. teWissen- kerke G. C. S. te Cats, A. B. te Rilland- Batb, ieder f 0,50 b. s. 1 d. h., M. M. te Heinkenszand 1 0,50 en f 1 b. s. 2 X 1 d. h., M. W. te Kloetinge, H. M., C. J., C. R. te Heinkenszand, J. de F. te Colijns- plaat, L- de V., A. van S., te Cortgene, C. v. d. D. te Rilland, L. van O. te Krui- ningen, J. den H„ A. S., te Wemeldinge, P. C. te Borssele, J. den N. te 's-Heer Arendskerke, J. SJ. B. te Goes, J. K. te Ovezande, J. K. te Wissenkerke, M. P. te Waarde, P. de J. te 's-Heerenhoek, ieder fl b. s. 1 d. h., M. W. te Krui- ningen, M. W. te WiBSenkerke, C. L. H. te Goes, P. J., G. H. te Wemeldinge, P. T. te 's-Heerenhoek, P. M. C. P. te Cats, G. T. te Kloetinge, C. J. B., H. B. te Cort gene, M. V., Driewegen, H. J. S. te Waarde itder f 2 b. s. 2 d. h A. de B. te Krab- bendijke, P. D., M. B. te Wissenkerke, M. de P. te Goes, Ph. S. te 's-Heerenhoek, ieder f 3 b. s. 2 d. b., L. K., P. v. d, B. te Kruiningen, ieder f 4 b. s. 3 d. h., C. B. te 's-Heerenhoek f4 b. s. 2 d. h., J. S. te Goes f5 b. s. 3d. b., J. P. te Cats f 6 b. s. 3 d. h.jagen zond. acte en verg. A. de B. te Nisse 2 X f3 b. s. 2x2 d. h verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 1 s. 1 d. h. en verniet, patroonniet be letten dat hond wild opspoort: A. H. te Colijnsplaat f2 b. s. 2 d. h.wild verk in gesl. jachttijd: J. A. van O. te Colijns-3 plaat f 10 b. s. 4 d. h.visschen zond. verg. M. W. te Kapelle f 1 b. s. 2 d. h.stroo-j perijM. H. te Kruiningen f3 b. s. 2 d. h. trekdier onbeheerd laten staanH. R. te'. Heinkenszand f 1 b. s. 1 d. h. loopen over bepl. grondA. K. te Kapelle f 3 b. s. 2i d. h., J. K. te Heinkenszand, f 5 b. s. 3 d. h.loopen over grond met verb, toegang J. M. te Goes f 1 b. s. 1 d. h O. S. te Krabbendijke f2 b s. 2 d. h.sterke drank toed. zond. verg.M. R. te Wemeldinge f 15 b. s. 10 d. h.Schelde bev. zond. con-, sent: G. Z. te lerseke f3 b. s. 2 d. b., M. W., P. de T. te lerseke f2 b. s. 2 d. h., K. Z., A. W., J. L. de K., P. M., E. MJ te lerseke ieder f 1 b. s. 1 d. h., E. M.' te lerseke f 4 b. s. 3 d' b,, C. H. te ler seke 2 X f 1 b. s. 2 X 2 d. h.dronken schapC. W. te Heinkenszand f2 b. s. 2 d. h., J. V. te Heinkenszand, f 5 b.' s. 3 d. b.id. bij le herh.H. D. te 's-Heer Abtskerke flÖ b. s. 3 d. h. Vrijgesproken werden: T. M. te Schore, A. V. te Cats, D. S. te Wolfertsdijk, A. de L. te Biezelinge, J. van F. te Kloetinge, J. V., A. T. te Heinkenszand, C. K. te Wissenkerke, W. L., J. K., P. B., te Ril- land-Bath, P. v. d. S. te Kruiningen, J. H. te Wemeldinge, P. B. te Baarland, allen beklaagd van de overtred. leerplichtwet. Voorts werd bekrachtigd het verstek vonnis dd. 19 Maart 1904, waarbij J. B. te Kruiningen wegens jachtdelict werd veroordeeld tot 2 X f 3 b. s. 2 x 2 d. h., met verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f 2 s. 2 d. h. en waartegen verzet was gedaan. Middelburg. Zaterdag vergaderd» het Polderbestuur van Walcheren, Afwezig met kennisgeving de heer P. Dumon Tak, ééne vacature. Na goedkeuring der geloofsbrieven van den heer Boogaeit, en van de notulen komt ter tafel de polderrekening over 1903, in ontvang f 308037,94s, in uitgaaf f297470,89 en aldus met een goed slot van f 10567,05s. Bij monde van den heer Snouck Hur- gronje adviseert de commissie, met het nazien der rekening belast geweest, tot goedkeuring, welke dan ook zonder verdere discussie met algemeene stemmen volgde. Na eene korte geheime zitting, die op verzoek des voorzitters plaats had, wordt aan de orde gesteld hetdijkgeschot voor 1905. Het dagelijksch bestuur had eene voor- loopige raming der kosten voor 1905 in gezonden, met het oog waarop wordt voor gesteld een dijkgesehot van f 13,50 per hectare schotbaar- en f5,30 per Hectare vrjjland. De commissie, belast geweest met het onderzoek dier voorloopige ramingen, ad viseert bij monde van den heer Snouck Hurgrouje het voorstel van het dagelijksch bestuur aan te nemen, hetgeen daarop zonder verdere discussie plaats had. Tot het nazien der volgende begrooting en rekening werden door den voorzitter, met toestemming der vergadering, benoemd de commissarissen Cysouw, K. Allaart en Dumon Tak. Westkapelle wordt aangewe zen als de gemeente, waar met Middel burg do verkiezingen in 1905 zullen plaats hebben, terwijl mede de commissarissen worden aangewezen, die in de stembureaus voor die verkiezingen zullen plaats nemen. Daar het tegenwoordig tolhuis op den Meliskerkschen weg wegens bouwvalligheid vernieuwd moet wordeD, welk tolhuis ge deeltelijk op grond van een ander staat, stelt het dagelijksch bestuur, om aan dien toestand een einde te maken, voor om van den aangrenzenden eigenaar, O. Poppe te Meliskerke, 11 M2 grond te koopen voor f 11, welk voorstel zonder discusse wordt aangenomen. Mede wordt zonder tegenspraak genoegen genomen met een voorstel van het dage lijksch bestuur om aan den opzichter M.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1