NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 152. 1904 Donderdag 22 September, 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Gemengde Berichten. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA en van "Wie setoli met 1 October op ons bind abonneert, ont vangt Het tot aan ciien datum gratis. RUSLAND mnT JAPAN. Bij den algemeenen aanval door de Ja- panneezen op Port-Arthur hervat, hebben deze twee forten veroverd. Aangezien staatkundige overwegingen in het belang van Rusland's prestige de Russen verbie den om Moekdsn zonder gevecht te ont ruimen, zal de eerstvolgende groote slag bij Moekden en niet bij Tiëling geleverd worden. Op de laatstgenoemde stelling zullen de Russen alleen terugtrekken wan neer zij het onderspit delven. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Het was voor enkele dagen uwen cor respondent vergund een blik te werpen in de oude loterijzaal op het Haagsche Bin nenhol, waar de vereenigde zitting der Staten-Generaal gisteren bijeenkwam. Uit den aard der zaak brkend met de restauratie van onze Abdijgebouwen lokte dit bezoek hem, gelijk reeds herhaalde maler, tot eene vergelijking uit. En die vergelijking viel niet uit in het voordeel van de Grafelijke gebouwen aan den Haagschen vijver. Het Binnenhof en de Abdij vertoonen duidelijk de sporen van gebouwd te zijn in denzelfden tyd. De rondboog en de kruisgewelven zijn overwegend. Maar de zoogenaamde loterij-zaal maakt op den bezoeker zoozeer den indruk van een middeneeuwsche kerk, dat men zich hoogst bezwaarlijk verplaatsen kan in een vergaderzaal der twintigste eeuw. Die bouw en een groote vergaderiüg zijn twee. Daar is geen harmonie tusschen die hoogere muren, die fraaie kap, dat groote raam in den voorgevel, en die hooge kruisramen op zij, en die eiken stoeleD, en den mooien troon. Verbazend groot en forsch staat daar de troon, een stuk de midden-eeuwen waardig, maar wat die troon omringt is klein, petieterig. Een zekere indruk, beter in gevoel dan in woorden uittedrukken, doet de harmonie in de abdijgebouwen prijzen en in de Rid derzaal het gemis aan die harmonie op merken. 't Zal wel niet anders kunnen. Een historie van een half dozijn eeuwen laat zich niet gemakkelijk aanpassen. Zoo verschillend zjjn onze bt heeften en onze eischen, ook zoo verschillend onze smaak. In ieder geval zoo ergens dan staan we hier op klassieken bodem. Hier, in en rond dit Grafelijk kwartier concentreert zich meer dan ergens elders de historie van Nederland, onze scboone vaderlandsehe geschiedenis. Middelburg. Bij het bestuur der ver- eeniging ,,Uit het VolkVoor het Volk" alhier bestaat het plan om op 5 December een St.- Nicolaas-feest te organiseeren voor de on- en minvermogende kinderen van de openbare- en bijzondere scholen. Wie den schoolkinderen een dubbelen feestdag wil helpen bereiden, steune het bestuur in zijn zoozeer te waardeeren pogen. Middelburg. Onbekende personen heb ben zich een der laatste nachten toegang verschaft tot de chemische stoomzuiverings- fabriek van do firma D. J. Pennock op het Seisbolwerk en hebben daar enke'e ter ontsmetting aanwezige damesgoaderen ontvreemd. Middelburg. Da aangekondigde meeting van Generaal Booth zal niet plaats hebben in de concert- en gehoorzaal maar in het Schuttershof. De Generaal zal vergezeld zijn van Kolonel Lawley en zijn secretaris, terwijl Kommandant en mevrouw Estill met hun staf Nederland zullen vertegen woordigen. De Generaal zal aan het station feestelijk ontvangen worden. Middelburg. Het request tegen de in voering eener straatbelasting is, voorzien van 883 handteekeningen, aan den gemeen teraad gezonden. Goes. Dinsdagavond vergaderde het Hoofd-Comité voor het Kroon jaarfeest met belangstellenden uit de burgerij tot het doen en aanhooren van besprekingen en het bespreken vau plannen. De voorzitter, de heer D. D. v. d. Bout opende en leidde de niet zeer talrjjke ver gadering. Allereerst gaf de Voorzitter een kort relaas van het optreden van het Comité xn zijn tegenwoordige samenstelling. Bij het optreden van het voorloopig Comité uit de Kerkstraat was de wensch algemeen dat allereerst daarin zouden zitting hebben de twee eenig overgebleven laden uit het Comité van '98 (Kroningsfeest)de heeren Breetvelt en De Ligay, en dat het Eere voorzitterschap toekwam aan den burge meester. Op de laatste vergadering met de burgerij was het plan van dat comité in zake de benoeming van da overige leden van het comité verworpen. Men was voor samenstelling uit de afgevaardigden der buurtcomité's. Van deze werden afgevaar digd de heeren Nieuwstraat L. Dnvekot Voorstad BuijsroggeKorte Kerkstraat A. W. A. RossVlasmarkt Van Schelven Beestenmarkt LunenburgGroote Markt J. Th. PilaarPapegaaistraat Wessels Langevorststraat Oosterbaan Lange Kerk straat DonnerOpril en Magdalenastraat, c. s. J. de Jonge Jr.St. Adriaanstraat Breetveld Wijngaardstraat Riscb 's-Heer Hendrikskinderenstraat v. d. BoutGroote Kade Hollmanndoch deze laatste heeft bedankt. Da voorzitter noodigt de Groote Kade uit spoedig een ander aan te wijzenen de nog niet geconstitueerde buurten Ganzepoortstraat, Klokstraat, Sta tionsweg met L. P. v. d. Spiegelstraaten Tusschen twee Poorten daartoe spoedig over te gaan en naar het Hoofdcomité een afgevaardigde te zenden. Ia de vergadering van het aldus gefor meerde Hoofdcomifé bleek de heer Donner de aangewezene voor het voorzitterschap te zijn doch deze meende te moeten be danken waarop de heer v. d. Bout geko zen werd, die de benoeming aannam. De voorzitter zegt dit gedaan te hebben met grooten schroom, dewijl hij van de moei lijkheid dezer veelomvattende taak overtuigd is en hij de gaven vau wijlen den v. d. Bilt la Motthe mist, dien hij derhalve slechts opvolgen, niet vervangen kan. Hij roept daarom aller steun en medewerking in. Verder zegt de voorzitter werden benoemd de heeren Risch tot 2e voorzitter Breetvelt le secretaris, H. D. de Witt Hamer 2e secretaris; De Ligny penning meester, de Jonge 2e penningmeesterde overige leden zullen later in verschillende function behooren op te treden. Het Comité had lang stilgestaan bjj de vraag hoe het feest in te richten. Hierbij zal echter alles afhangen van het geld. Een voorloopig programma van de Lange Kerkstraat leverde geen resultaten. Daarom had het comité ten laatste besloten het volgende programma aan te bieden lo. Bedeeling aan de armen. 2o. Feestrede met feestcantate. 3o. Zanguitvoering kinderen met kinderfeest. 4c. Optocht versierde fietsen. In den avond met verlichting her haald. 5o. Concerten door de Goesche Harmonieën en Zangvereenigingen en alles wat Goes op dit gebied kan aanbieden. 6o. Optocht vak- en andere vereenigingen. 7o. Volksspelen. 8o. Versiering en verlichting van de Markt, Kerkstraat en Beestenmarkt. 9o. Vuurwerk. Waarbij nog komt in den morgen muziek van den torer, en 's avonds te voren een muzikale wandeling. O ter den datum werd lang gesproken doch men was algemeen van meeuing dat dit niet de 31 Augustus kaa zjjn, wegens de kermis, en ook omdat de inwoners der omliggende dorpen die op 31 Aug. in hunne eigene gemeenten feestvieren, dan niet tegelijk ook hier zouden kunnen zijn. Teneinde meer publiek naar Goes te lokken, is der halve een andere datum vastgesteld. Deze meedeelingen werden met algemeene instemming begroetvan de gelegenheid tot bespreking werd een ruim gebruik gemaakt. Verschillende denkbeelden wer den geopperd, bestredon, losgelaten vragen gedaan en beantwoord. Slot waarvan is dat alle mogelijke zangvereenigingen tot medewerking zullen worden uitgenoodigd, en allo muziekcorpsen uit de omgeving zu len worden gevraagd hot feest wol te willen opluisteren. Is het program te rijk, dan is er geen bezwaar er een feest van twee dagen van te maken. In de buurt- vereonigingen zal verslag van 't bespro kene gedaan en er op aangedrongen wordon in de eerste plaats de bijdragen te be- stommen voor het Hoofd-Comité, en in de tweede plaats, indien dat gewenscht wordt, voor versiering van eigen straat. In ieder geval rekent het Hoofd-Comité op zeer ruime bjjdragen, die men in ter- mjjnen of in eens kan storten. Een voorstel om aan de vereenigingen te verzoeken, dat vóór 15 October bij den secretaris van iedere straat inkomt een op gaaf van het bedrag waarop het Hoofd bestuur mag rekenen tot uitvoering van dit Programwerd bij acclamatie aan genomen. Te 10 uur sloot de voorzitter onder dank betuiging voor de opkomst en de geani- meerderde bespreking, en met krachtige aansporing tot actioveu zedelijken en geldelijken steun deze goed geslaagde bij eenkomst. Goes. Dinsdagmiddag had]alhier inde schouwburgzaal der sociëteit,: de opening plaats der tentoonstelling van de afdeeling „Goes en omstreken" der Nederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Tegenwoordig waren B. en W. van Goes, de Griffier der Staten van Zeeland, h<?t bestuur der AfdeeliDg, de leden der Jury, de Rjjkstuinbouwleeraar, de Tentoonstel lingscommissie; verschillende inzenders en eenige genoodigden. De voorziiter der Afd. de heer Hanken sprak ^het openings woord, waarin hij de wordingsgeschiedenis dér afdeeling verhaalde, hulde bracht aan de afdeeling „Waleheren\die vaffieen door haar voorgenomen tentoonstelling, teneinde die van haar oudere zuster te doen slagen, afzag, en met dank aaD de Maatschappij en haar Voorzitter voor haar belangstelling het woord gaf aan dezen laatsteG. baron Senarclens de Grancy. Deze gaf een kort overzicht van het ontstaan en de uitbreiding der VereenigiDg, bedankte de afdeeling Walcheren voor haar medewerking, en wees op de zware con currentie met het buitenland op pomolo- gisch gebied. Te Dusseldorf zal 8 Oct. een tentoonstelling gehouden worden die gewagen zal van een verdubbelde concur, rentie waarbij Nederland een zware taak zal hebben om zijn roem op te houden. Het zal derhalve noodig zijn op de voor- tentoonstelling die 1 Oct. te Amsterdam gehouden wordt, het allerbeste in te zen den en Spr. noodigt dan ook de inzenders die hier bokroond worden uit, hunne in zendingen ook te Amsterdam te brengen. Het geldt een nationaal belang. Ten slotte bracht Spreker dank aan zoo- velen die het wèl slagen dezer tentoon stelling mogelijk maakten: o. a. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin Moeder, en Z. K. H. de Prins der Neder landen voor de geschonken medailles; voorts het bestuur, de regelingscommissie, de jury, en vooral den commissaris W. J. van den Bosch, voor diens omvangrijken arbeid. Voorts aan de Staten van Zeeland, het Gemeentebestuur van Goes en de Land- bouw-Afdeeling, voor de verleende subsidie, aan alle particulieren, die de zaak hebben gesteund, aan de directie der Soc. V. O. V. voor het afstaan van zalen en tuin; aan den rijkslandbouwleeraar, en aan alle inzenders. Spr. heeft, bij de voorgenomen reorganisatie der Maatschappij goede ver wachtingen van de afdeelingen Goes en WalchereD, welken hij grooten bloei toe- wenscht, ook en vooral opdat met veree nigde krachten de tuinbouw in Zeeland tot hooger bloei gerake. Beide toespraken werden met applaus beantwoordde eerewjjn werfl aangeboden van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. en hiermede was de tentoonstelling geo pend en ging men een kjjkje nemen. Reeds bij den eersten oogopslag krijgt men den indruk dat men hier te] doen heeft met een uitstekend voorbereide en geslaagde tentoonstelling; van een waren wedijver om goed voor den dag te komen, in het kleine zoowel als in het groote]; zoowol wat de vruchten en bloemon als de versieringen betreft. Reeds in de vestibule alsmede vlak bjj den ingang der voorzaal wordt het oog aangenaam vorgast door de keurige coni feren-versiering der firma Dominicus Co., boomkweebers te Wemeldinge. Wandelt men de rijen vorder langs, dan staat men verlegen bij de taak om aj het schoone te vermeldeD, want eigenlijk is alles vermeldenswaardig. In de afdeeÜDg A trekken vele rijke appel- en peersoorten de aandacht, van fijne qualiteit, en die on willekeurig de gedachte wekkenWat is Zeeland toch een rjjke oofttuin. En hoe weinig weten velen onzer Zeeuwen nog welke fijne soorten, vooral van de peer, zjj aan de markt, of althans aan den man brengen De zwaarste peren, een vijftal van één soort, vaD dhr. Jan Lindenbergh Cz. te Wemeldinge wogen 24,8 ons de 5 grootste appelen van één soort, de „Pomme Fram boise" van dr. Folmer te Driewegen, wogen 19,2 ons. Ook de Warners King van den heer Stomps te Middelburg is een kolossale appel die den bekroonden uit KruiniDgen van dhr. Duindam zeer nabij streeft. In de afdeeling B waren prachtige af gesneden rozen, verscheidenheden van cac tus dahlia's; prachtige bouquetteD, manden met bloemen, fautasiestukken en dergelijke, aan het oinde van de zaal, welke alle terecht de bewondering wekten. Vooral de versieringen V van den heer Noske te Middelburg trokken zeer de aandacht. Het fantasiestukje een collectie bloemen geplant" in een savooije kool van dezen heer werd algemeen toegejuicht. De afdeeling C bevatte de blad- en bloem planten ter kamerversiering; daaronder genoten de palmeD, pisangs of bananen en eeders veel bekijks. De afdeeling D eindelijk bevatte de door dhr. Heijbroek uit Bussum ingezonden werktuigen om ziekten en schadelijke in secten te bestrijden; terwijl ook allerlei soort verpakkingsmateriaal van de Werk verschaffing „De Vlijt" te Heusden de aan dacht trok. Van hetgeen wjj daar noemden was slechts een enkel nommer, onder meer de prachtige coniferen van Dominicus Co. buiten mededinging. Veel van hetgeen buiten mededinging ingezonden werd, mocht er ook wezen. Het gaat niet aan om alles te noemen, al moest het wel. Daarom slechts een greep hier en daar. Een prachtige collectie vruchten zond de heer C. Bookelaar in. Fijne perziken, waaronder buitengewoon groote, een ana nas, zuidvruchten, tomaten enz.een en ander is ook te koop. Steenbart en Luteijn uit Oostburg plaat sten 72 appel- en peresoorten in keurige verscheidenheid. Vooral de heer D. J. v. d. Have had kostelijke collecties, inzon derheid van zijn peren, 125 soorten liefst, gedeponeerd. Zeelands proeftuin bood ins gelijks een rijke sorteering keurige vruch ten. Men zag in die afdeeling heerlijke versch geplukte aalbessen, moerbezië", fram bozen, aalbessen, vijgen, blauwe druiven, al eigen teelt, en niet uit kassen of bakken. Natuurlijk was er ook ook veel kasgoed, grooter en fijner. Onder de eigenaardig heden mogen wij niet vergeten te melden eenige potten met honig van den heerJ. J. v. Willigen te Kapelle, de honig van bijen door hemzelven gekweekt. Een een voudig bakje waarin de honigraat, werd met belangstelling bezichtigd. Ook de kolos sale Williams Duchesse van dhr. J. Lin denbergh had veel bekijks en niet minder de inderdaad praehtige inzending meloenen en perziken uit den tuin van den heer W. F. K. Lenshoek te Kloetinge. Nog noemen wijeen partijtje aardappelen van Corstanje, een pompoen van 44 kiio van P. Duivewaard te Kapelle een groote eet bare kalabas van P. de Jonge te Ierseke verschillende groenten en prachtige hxnd- peren van D. de Jonge te Goeseen ver zameling vruchten van J. de Geus te Bie- zeliDgeen lest niet minst de col lectieve inzending van „Walcheren", waar onder die van den heer P. Fak Brouwer, wegens plaatsgebrek slechts gedeeltelijk geëtaleerd, oprechte bewondering verdiende. Verm,elding verdient nog de uitstalling van dhr. D. da Clercq te Bloemendaa), van instrumenten tot het versch bewaren van vruchten en groenten onder anderen de Week's Sterilisator, die op zoovele plaatsen reeds werd bekroond. Niemand meene dat het niet door ons genoemde minder belangrijk zou zijn maar plaatsgebrek noopt ons het bierbij te laten. Volga nu de lijst der Bekroningen. Afdeeling A Vruchten. Peren. No. 1. Verzameling van 25 soorten tafel- peren, iedere soort 5 stuks, uitmuntende door ontwikkeling, smaak en goede opvol ging in tijd van rijpheid. Eere-prijs zilve ren medaille van Z. K. 3. Prins Hendrik der Nederlanden en le prijs »Zeeuwsche Fruit teelt-Maatschappij", te Goes, 2e 0. J. Stomps, boomkweeker te Middelburg, 3e H. A. Hanken te Wilhelminadorp. No. 2. Verzameling van 10 soorten tafel peren, iedere soort 5 stuks, uitmuntende door ontwikkeling, smaak en goede opvol ging in rijpheid van September tot eind December, le prijs A. Tukker te Goes, en 2e niet toegekend. No. 3 Verzameling van 5 soorten tafel- peren, iedere soort 5 stuks, rijptijd vau Januari tot Maart, le prijs D. J. van der Have te Kapelle, 2e J. Q- C. Wabeke te Rilland-Bat h. No. 4. Verzameling van 5 soorten peren, die de meeste aanbeveling verdienen voor keukengebruik, van September tot Decem ber, van iedere soort 5 stuks, le prijs Engel de JoDge te Ierseke, 2e D. J. van Have te Kapelle by Goes. No. 5. Verzameling van 5 soorten peren, die de meeste aanbeveling verdienen yoor keukengebruik van December tot April, van iedere soort 5 stuks, le prijs Engel de Jonge te Ierseke, 2e Jan Lindenberg Cz. te Wemeldinge. No. 6. De 5 fijnste peren van één soort, niet toegekend. No. 7. De 5 grootste peren van a soort. Prijs Jan Lindenbergh Cz. te Wemeldinge. No. 8. Verzameling van 5 soorten peren, iedere soort 5 stuks, het meest geschikt voor den groothandel. Prijs J. Q. C. Wa beke te Rilland-Batb. Appelen. No. 9. Verzameling van 25 soorten tafel- appelen, iedere soort 5 stuks, uitmuntende door ontwikkeling, smaak en goede opvolging in rijptijd. Eere-prijs zilveren medaille van H.M. de Koningin en lepr.»Zeeuwsche Fruit teelt-Maatschappij" te Goes, 2e C. J. Stomps te Middelburg, 3e H. A. Hanken te Wil helminadorp. No. 10. Verzameling van 10 soorten tafelappeleD, iedere soort 5 stuks uitmun tende door ontwikkeling, smaak en goede opvolging in rijptijd van September tot December, le prijs A. Lantsbeer te Oost- Kapelle, 2e »Zeeuwsehe Fruitteelt-Maat schappij" te Goes. No. II. Verzameling van 10 soorten tafelappelen, iedere soort 5 stuks, uitmun tende door ontwikkeling, smaak en goede opvolging in rijptijd van December tot April, le prijs H. A. Hanken te Wilhelmina dorp, 2e niet toegekend. No. 12. Verzameling van 10 soorten appels, van iedere soort 5 stuks, die de meeste aanbeveling verdienen voor keuken- fruit zuur en zoet, opvolgend in rijptijd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1