NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 146. 1904 Donderdag 8 September 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISeH Yier punten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Hoe Borssele van zijn dominé afkwam elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02\ UITGAVE DER FIRMA en yan van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wie zich met 1 October op ons blad abonneert, ont vangt het tot aan dien datam gratis. o Op vier punten beoogt het wetsontwerp tot herziening van een paar artikelen in de wet op het lager onderwijs verbeteringen. Wij bespraken er reeds twee vante weten de vrijmaking van het bijzonder onderwijs bevorderen door hoogere Rijks bijdragen en de positie der onderwijzers verbeteren door aan de uitkeering vanwege het Rijk de voorwaarde van wettelijke sa- larieering te verbindeD. De regeering wil echter ook aan de bij zondere scholen de vrije examens verlee- nenen de opleiding en de examens van alle onderwijzers verbeteren. Wat de twee eerste verbeteringen aan gaat; merken wij nog op dat op 't oogen- blik voor eiken leerling van de openbare school uit de openbare kassen f3 wordt betaalden voor een leerling der vrije school slechts nog niet eens het vierde gedeelte. Het vrjje onderwijs wordt dierhalve in zjjn ontwikkeling door geldelijke bezwaren gestuit. Hoeveel elke bijzondere school per jaar meer in kas zal krijgen door de voorge stelde Rijksbijdrage dan thans, hebben wij in een onzer vorige nommers reeds aange toond. Herinneren wij nog dat de verbetering der rechtspositie onzer Christelijke ondei- wjjzers bij wet worden van dit ontwerp een aanmerkelijke schrede vooruit doet. Immers de subsidie aan de bijzondere Bcholen wordt slechts verleend wanneer de onderwijzers ontvangen minstens de minima der door de wet aangegeven traktementen en tusschen de schoolbesturen en onder wijzers een contract besta waarin wordt vermeld of de onderwijzer voor vast of voor tijdelijk is aangesteld. Voorts nog indien de onderwijzer tegen zijn wil wordt ontslagen heeft hij recht van beroep op eene commissie van 7 leden, waarvan 3 te kiezen door het bestuur, 3 door de bijzondere onderwijzers (waartoe 12 bijz. scholen zich hebben te vereenigen) en 1 door de 6 (voorzitter). De minimumtraktementen die door het Rijk zullen worden betaald, bij aanneming der wet, zijn voor het hoofd eener school f 750, f 800, f 850, 900, f 950, aan een school met 199 en minder leerlingen, en al naar gelang het hoofd heeft minder dan 5, dan 10, dan 15, dan 20 dienstjaren, of 20 en meer dienstjaren telt. 2 FEUILLETON. Overal in de provincie werd dit adres ter teekemrg aangeboden. Het eerst te Goes, waar het vervolgens in alle herbergen werd neergelegd. Daarna ook op de dorpen rond Goes. Alleen Borssele scheen vergeten. Waren nu met het wegblijven van het zoogenaamde Dankadres ook deondeilinge veeten en partijschappen uitgebleven, dan was het heusch zoo slim niet geweest. Het was echter gansch anders. Ook in dit stille dorpje, zoo vlak bjj de zee, had den de gebeurtenissen in den lande lang zamerhand de geesten verdeeld. Men be gon partij te kiezen, eerst stil en bedekt, later, toen de tijdsomstandigheden dringen der werdeD, meer in het openbaar. Vooral na het oproer te Goes in 't laatst van Januari 1787. Men wist op het dorp te vertellen, hoe in de stad sommige straten waren afgezet, huizen geplunderd, en hoe een deel der be volking, de zoogenaamde Patriotten, of die er voor gehouden werden, onder de vreese- ljjkste dreigementen gedwongen werden, het Dankadres te teekenen. En van over heidswege zag men dit alles zoo maar Ijjde- Die rijksbijdrage voor minimumfrakte- ment wordt resp. f 100, f200 of f 300grooter, al naar gelang het is een school met 200 tot 309 310 tot 419 of 420 en meer leerlingen. Voor elk der onderwijzers die het hoofd der school bijstaan zal het Rijk uitkeeren f 500 bij minder dan 5 dienstjarenf 550 een dienst jarental van 5 tot 10; f600 bjj 10 tot 15 f 650 bjj 15 tot 20 dienstjaren en f700 bij 20 en meer dienstjaren. Ea voor elk der onderwijzers, die het hoofl der school bijstaan en den rang van hoofdonderwijzer bezitteD, f 100 meer en wanneer zij den leeftijd van 23 jaren vol bracht hebben en volgens artikel 24 moe ten aanwezig zijn in scholen met meer dan vier onderwijzers f200 meer. Elk der mannelijke onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan, geniet bovendieD, indien hij gehuwd is en den leeftijd van acht en twintig jaren bereikt heeft, eene tegemoetkoming in de huishuur ten bedrage van ten minste f50 per jaar. Een lager salaris, dan de bijdrage van het Rijk bedraagt, mag in geen geval aan den onderwijzer worden uitgekeerd. Op straffe van de Rijkssubsidie te ver liezen. Het Rijk zal ook een bjjdrage geven ter tegemoetkoming in de bouwkostenen wel per jaar voor scholen van 40 en miader leerlingen f46; van 41 tot 90 leerlingea f 75,321van 91 tot 145 leerlingen 1 135,124; van 145 tot 199 leerlingen 1217,80; van 200 tot 254 leerl. f261,05; van 255 tot 309 leerlingen f 324,30van 310 tol 364 leerl. f 287,55 van 365 tot 419 leerlingen f450,30; van 420 tot 474 leerl. f 414,05 van 475 tot 529 leerl. f577,30; en van 530 en meer leerl. f640,55. Thans nog iets over de vrije examens en het subsidie van bijzondere kweekscholen. Het beginsel der vrije examens, jsren geleden reeds door de. H. Pierson verdedigd, en genoemd onder de drie machines die de openbere school zouden leegmalen, is door het wetsontwerp niet aanvaard. Ojk wij vreezen dat aaa vrije examens in de praktijk groote bezwaren verbonden zijp. Toch zagen wij met genoegen het ont werp een stap in die richting doen. Dit geschiedt door de bepaling, dat de leerlingen der kweekscholen, door hunne eigen onderwijzers, ten overstaan van een of meer Regeerings-afgevaardigden, kun nen worden geëxamineerd, ter verkrijging der acte als onderwijzers. Hat jus promovendi ook voor de bijzon dere kweekscholen. lijk aan. Geen schutter zeide men mocht zich in de weer stellen. Zelfs het bataillon militairen, onder Houston, aldaar in garni zoen, bleef werkeloos. Het gepeupel had alzoo vrij spel. Met bezwaarde harten gingen sommige dorpelingen onder wie ook Schout en Schepenen het voorjaar te gemoat De bui kwam over naar de dorpen. Nu en dan hoorde men verontrustende betichten uit de omliggende gemeenten, n.1. 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand. En uit de onderlinge gesprekken werd het meer en meer openbaar, dat met het weder zij dsch vertrouwen ook de stille rust uit de harten was verdwenen. Daarenboven was het een publiek ge- Op Woensdagnamiddag, nadat het Dank adres in de stad (Goes) was geteekend, gingen de muiters en corps met het Oranjevaandel naar ds. Echten, predikant en heer van Wisse- kerke en dwongen den ouden man, het Oranje vaandel 'te kussen, Oranjehoven te roepen, het Dankadres te teekenen en hun daarop braaf wijn te schenken. Zijn bidden en smeeken alleen kon hen bewegen, om niet alles te ruïneeren en kort en klein te maken. In de herberg en bij den smid op dat dorp hebben zij het even zoo slecht gemaakt. Zie Utrechtsche Courant van Woensdag 14 Mrt. 1787 no, 32. Het ontwerp verhoogt ook de subsiiiëa voor bijzondere kweekscholen, waardoor de oprichting dezer scholen zeer in de hand gewerkt wordt. Zij moeten echter aan zeer hoog gestelde eischen voldoen. Da subsidiën nu zullen bedragenf 70 voor ieder wekelijks gegeven uur onder wijs, tot een msximum van 140 uren per week en f 800 voor iederen kweekeling, die slaagt voor het onderwijzersexamen, tot een maximum van 12 kweekelingen 'sjaars. Da meerdere rijksuitgaven zijn te stelle 1 voor het lijzonder onderwijs op f2.059.981 en voor het openbaar onderwijs op f40.000, te zamen f2.099.981. Krijgt de regeling met 1 Januari 1906 kracht van wet, dan zal te rekenen zijn op een meerdere Rijksuitgaaf in totaal van 12.738,981, terwijl voor de volgende jaren zal zijn te rekenen op een meerdere stij ging van ui*gaveu met plus minus f213.000. In naam der rechtsgelijkheid betuigen wij onze groote ingenomenheid met dit wetsontwerp. Dat de liberale pers en de openbare school er zich tegen verklaren, is te be grijpen en te vergeven. Zij toch zijn nog niet zoo met de eischen der biliijkheid en der verdraagzaamheid die ieder het zijne gunt op de hoogte en schoon lichamelijk in het nieuwe tijdperk ingezet, moeten zij wel wat de geestelijke zijde van hua leven aangaat, nog bij voorkeur vei- wjjlen in de oude periode waarin de neu trale school de alleen zaligmakende was en het liberalisme als staatsgodsdienst, wbrkte. Maar het verzet bewijst dan toch dat de regeering met dit wetsontwerp op den goeden weg is. Evenwel, ingenomenheid zonder vreeze koesteren wij niet. Deze laatste betreft echter niet de re geering en het wetsontwerp maar de Chr. School. Reeds J. A. Wormser schreef den 29 Juli 1845 aan Groen van Prinscerer „Het ontbreekt den Christenen in het algemeen, vooral in ons land, aan een ge loof in God, dat veerkracht heeft, het is te week, te slap, te aangeleerd men heeft te veel vergeten dat men leeft op een wereld van strjjd. Daarom zie ik uit ge makkelijk verkregen vrijheid van Christe lijk onderwijs spoedigen ondergang van het Christelijk onderwijs tegemoet; door voort- durenden tegenstand verwacht ik dat het getal voorstanders vermeerderen zal Inderdaad waar straks wellieht de wet 't den Christenouders zoo gemakkelijk maakt heim, dat de schepenen niet eenstemmig dachten over de gebeurtenissen der laatste maanden. Zoo lang mogelijk had men dit verschil bedekt gehouden. Het uitblijven van het Dankadres had hun. pogen be gunstigd. Doch nu ging hot niet langer. Men moest kiezen of deelea. Ieder oogen- blik konden de dorpelingen overvallen worden door een bende plunderaars uit Goes. Daarom besloot de Magistraat al het moge lijke te doen om die ramp te voorkomen. In allerijl werd een adres gereed ge maakt van den volgenden inhoud »Wij, ondergeteekenden, verklaren ons te conformeeren met het Dankadres aan de Staten van Zeeland en voor den vrede met Engeland en den Keizer". Bedoeld adres wordt nu ter teekening aangeboden. Eerst aan den dominé, naar aloud dorpsgebruik. Doch ds. Pieter de Bruyp, voor schepenen ontboden, zocht onder allerlei voorwendsels van de onderteekening af te komen en al- zoo den dans te ontspringen. «Hoort eens, vrienden", zegt d°. de Brujjn ten slotte, „het is voor mij bepaald een moeilijk geval". Naar mijne meening is er niet da minste reden om te teekeneD. En daarbij is de resolutie niet eenparig genomen, en, gaat de dominó op ernstigen om een Chr. school te stichten, daar be staat giuud voor deze verzuchting. Als 't zoo zonder strijd gaat, sterft dan straks de veerkracht niet weg, zal de Chr. School er niet onder lijden Wjj vestigen evenwel op drieërlei de aandacht. In de eerste plaats dat de strijd voor Chr. Onderwijs een andere is dan in Groens dagen. Toen kon men met Christelijk Onder wijs, met lezen, schrijven en rekenen te- vroden zijn. Thans wordt er in leerplan en leergang en leermethode heel wat meer vereiseht, zoodat het gevaar voor inzinking thans geringer is. Christelijke kweek scholen, verbetering der hulpmiddelen, ver meerdering van leerkrachten, organisatie van het Christelijk schoolwezen, meerdere bestudeering der talrijke vraagstukken over opvoeding en onderwijsdit en nog voel meer dat in de laatste jaren naar voren trad zal een tegenwicht zijn tegen het ge vaar van de verslapping dor school eener- zijds, en de inmengiDg van den Staat an- dererzijds. De Staat moet weten dat bij met de beginselen en het Christelijk ka rakter der Chr. school rekening te houden heeft. En dat zal hij weten, wanneer studie en organisatie, arbeid naar binnen en naar buiten samengaan en gelijken tred houden. 7 September 1904. »En niet minder scherp teekent zich reeds aan dan horizon af de electrale worsteling, waarvan de Statenverkiezing in dezen zomer ons het voorspel bood. Scherper dan ooit te voren zal in 1905 de strijd zijD, waarbij de handhaving van ons christelijk volks karakter de inzet worden zal. Waar soci alen en liberalen thans weer de wapenen blank schuren, en het plan de campagne op maken, zou vadsige rust onzeszijds verraad zijn aan de ons heilige banier". Aldus De Heraut: Laten al onze broederen in Zeeland zich dit voor gezegd houden. In alle vijf de districten hebben onze kiesvereenigingen zich nu reeds gereed te maken. Zij er dege studie en duidelijke voorlichting bij de leiders. De pers hoopt hierbij krachtig voor te gaan, en rekent op den steun van steeds meerderen, die nu nog van verre staan, voorlichting bij liberale en neutrale bladen zoeken, of in de chr. pers veroordeelen hetgeen zij nog nauweljjks ten behalve kennen. Het twintigste jaarverslag van de Ver- eeniging voor christelijlce verzorging van Icranlc- toon voort >ik kan mij als herder en leeraar bezwaarlijk inlaten met een twist tusschen de leden der staten onderling, dit voelt u zelf ook wel. Maar, en hier rust de leeraar even, om bedaard en veelbeteekenend te ver volgen, indien de Magistraat mij ordonneert te teekenen, dan moet ik zwichten, en zal hoe ongaarne ook, mijn naam zetten". Nu volgde een kort, doch pijnlijk oogenblik. »'tls jammer, dat de dominé bezwaar heeft, om t9 teekenen", zei een der schepe nen, «doch als de zaken zoo staan, dwingen willen we u niet". »0, dat hoegenaamd niet, verklaarden de andere". Ea daarmede was dit onderhoud afge- loopen, en ging ds. de Bruijn naar huis. Later, toen hij uit den brand was, zei de dominé tot zijne vrienden »Je begrijpt toch wel, dat ik volgens mijne beginselen dat dankadres niet dan gedwongen konde of wilde teekenen, en alles aanwendde om het te ontwijken. Van mijn 18e jaar ben ik eigenlijk gezegd al Patriot en dan teekenen op zoo'n adres. Sommigen hebben hun naam gezet voor en pietje ('Is z. rijkst'.), anderen teekenden in de kroeg voor een zoopje, te Viissingen teekenden zelfs En- gelschen". Intusschen bleken vele schapen in dezen van den herder te verschillen. De meeste bewoners van Borssele teekenden en we zinnigen m zenuwlijders in Nederland werd ons gisteren bezorgd. Drie gestichten met 1500 verpleegden 't Is diep treurig I Wat zorg en wat leed, wat ellende en wat benauwdheid omringt dat cjjfer van 1500 patiënten 1 Hoe menig huisgezin is door dit lijden een zwaar kruis op de schouderen gelegd Het gansche schepsel zucht, ook hier als in Manschoerije, maar op andere wijze *Toeh, ook deze medaille heeft een keer zijde. Te midden van de oordeelen ont wikkelt zich Gods barmhartigheid, die ons bevoorrechtte boven Russen en Aziaten, door een zorgvolle en christelijke behan deling, die daardoor hot lijden onzer patiën ten komt verzachten, en den troost eener ge- wenschte verzorging aan nabestaanden of vrienden schonk. Dat Veldwijk en Bloemendaal en Dennen oord bloeit, helaas bloeit, het iB een treurige gedachte. Maar dat Veldwijk en Bloemendaal en Dennenoord bloeit, het is ook een bewijs van Gods barmhartigheid. Een weinig olie en wijn in diep geslagen wonden. Wanneer socialistische arbeiders-organi saties geroepen zijn tot agitatie dan vloeit gewoonlijk geen honig van hun lippen. Zoo wordt het ontworpen arbeidscontract en arbeidswet een slavenwet genoemd en overlevering aan de willekeur der patroons. De Roomscb-Katholieke Volksbond denkt er blijkenB haar manifest aan de Neder- landsche arbeiders anders over. In dat manifest wordt betoogd, dat dit contract den arbeider zal vrij maken, de ge huwde vrouwen en minderjarigen zullen beschermd worden, dat zal worden opge komen tegen gedwongen winkelnering en boetestelsel, dat uitbetaling van loon bij ziekte zal verzekerd zijn. Verder wordt gememoreerd het verbod van uitbetaling in kroegen, de verplichting van verpleging en geneeskundige behan deling bij inwonende arbeiders. Zoo blijkt dus ook hier weder dat tweeërlei kijk mogelijk is. Het is nu zeker dat de vergadering der Staten Generaal op 20 dezer zal geopend worden zonder afgevaardigden van Over- ijsel ter Eerste Kamer. Men herinnert zich de liberale meerder heid is op 3 Augustus weggeloopen, zon der te doen waartoe zij naar grondwettige verplichting geroepen was, dat is stemmen. Do meerderheid ging op de vlucht. Tot heden toe is geen buitengewone zonder slag of stoot. WeUra wist men precies te zeggen, wie wel en wie niet geteekend hadden. Als een loopend vuurtje verspreidde zich het bericht ook over de dorpen uit den omtrek naar de stad Goes. 't Was toen Vrijdag, 't Werd Zondag. De dominé had alleen 's morgens dienst. Zoo even na den middag kwam een bode nit Goes over het stille dorp en meldde zich aan de pastorie aan. Hg wil den dominé spreken. Deze vraagt den man, wat zijn verlangen is. »Ta, dominé", zegt onze bode, »men heeft mij expresselijk van Goes naar hier ge zonden, om u en nog twee andere, be woners aan te zeggen, dat, iDgeval ge niet bereid zijt om het adres te teekenen, en liefst nog van daag, ge er op rekenen kunt dat op den dag van morgen de pastorie naar den grond gehaald wordt. Tevens is mij opgedragen u ook mee te deelen, dat, als het papier van daag nog geteekend en wel naar Goes verzonden wordt, de zaak in het reine is. Meer heb ik u niet te zeggen, dominé," zoo sprak de man „en ik wensch u verder een goeden dag". En weg was de bode. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1