NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 142. 1904. Dinsdag 30 Augustus, 18e Jaargang HISTORISGH CHRISTELIJK- Buitenlandsoh Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN In de Staatsie-koets. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Kerken van goud, De dominees van hout. Aangezien de idee der vrije kerken pas rè, de Hervorming kon geboren worden, heeft de Staatsmacht zich vóór dien tjjd tegenover de Kerk nimmer onzijdig ge houden. De Kerk werd door den Staat geslagen of gestreeld. Vervolgd of verheven in "de Staatsie-koets. Wij hebben gezien, hoe de Kerk onder 't kruis de edelste en heerlijkste krachten ontwikkelde en overwinnen moest, ver mits de grove en lompe wapenen van het Staatsgeweld daartegen niets vermogen. Laat ons nu het beeld beschouwen, zoo- als dit door de historie geschilderd is van de Kerk, welke door de wereldlijke Over heid in den praalwagen van den Staat een eereplaats werd gegund. Van de zooge naamde Staatskerk. Een Staatskerk leert, ons de Historie, verliest aan innerlijke kracht, wat zij wint aan uiterlijke praal. Hoe komt dit? Zoolang heel het volk tot één en de zelfde Kerk behoorde, spreekt het vanzelf, dat die ééne aanwezige kerk als de Staats kerk weid beschouwd. Schilferde zich van die eene groote Kerk een klein groepje af, dan Heef die groote kerk de Staatskerk, omdat zij toch nog bijna heel de natie in haar schoot omvatte. Dit alles werd als he9l natuurlijk be schouwd. Maar geheel anders kwamen destukken te staan, als die ééne groote Kerk in twee, bijna evensterke kerkformaties spleet. Dan moest uitgemaakt worden, welke dezer beide kerkformaties nu eigenlijk de ware was en dus als Staatskerk moest worden geéérd. Die vraag kon natuurlijk niet beslist worden door de beide worstelende groepen, welke elkander verketterden, want die werden het daaromtrent nimmer eens. Toch moest er eene keuze gedaan wor den, want in eiken Staat moest een Staats kerk zijn. Welnu dan besliste de wereldlijke Over heid in dit geestelijk geding. Zij plaatste zich in den rechterstoel en daagde de beide groepen van belijders voor zich en verdoemde\ de eene en sprak de andere vrg. Nu was dit geheel ongeijjmd, daar God aan de Overheid het zwaard gegeven heeft", maar aan de Kerk (en niet aan de Over heid) de belofte om haar in alle waarheid te leiden. Door als rechter loven de verschillende kerkformaties te gaan zitten, ging de Over heid dus hare bevoegdheid te buiten. Maar wat wilt ge In het stelsel der Staatskerk kè,n het eenmaal niet anders en moet ten slotte in kerkelijke gedingen de einduitspraak verblijven aan de Macht m van het Zwaard". Doch van dienzelfden oogenblik begon dan ook het verval der in het gelijk ge stelde Kerk. Zy kon namelijk het vonnis der wereld lijke Overheid, waaibg zij in het gelijk gesteld en als de Staatskerk erkend werd, niet terug wijzen. Zij aanvaardde het. Met blijdschap. Maar tegelijkertijd erkende zij de be voegdheid van de wereldlijke Overheid, om als hoogste macht recht te spreken in den strijd der geesten en te beslissen in allerlei kerkelijk geschilen voor de Overheid, welke behept is met eene on uitroeibare neiging om hare macht steeds uit te breideD, vormde deze erkenning nu den grondslag voor verdere onbehoorlgke machtsaanmatiging. Ontvingen de »geestelijken" der triom- feeiende Staatskerk in het vorstelijk paleis eene plaats der eere, omgekeerd eischte de Overheid voor hare afgevaardigden een eereplaats en invloed in de kerkelgke vergaderingen. Z|j eischte voor de magistraatspersonen fraai gebeeldhouwde, van hemels voor zier e banken in de kerken. De »kastjes" werden om de pilaren ge timmerd. Bepaalde de Overheid, dat alleen leden der Staatskerk tot staatsambten konden worden benoemd, van hare zjjde eischte zij een machtige plaats in het centium der Kerkeen plaats, waarop zij geen recht had naar het Wootd van God. Nu sloop van alle kanten de wereld de Kerk binnen. Hoe zeiden de onverschillige gelukzoe kers, is het lidmaatschap dier kerk ver- eiseht tot de bekleeding van een staatsambt, dan moest men wel in de hersens gepikt zijn indien men zich niet bjj haar voegde. En zij sloten een overeenkomst met catechi seermeesters, om voor een vooraf bepaalde som zooveel onderwijs te ontvangeD, als noodig was, om als lidmaat dier kerk te worden ^aangenomen"een geldsom, welke grooter was* naarmate de predikant, bij welken men wilde »aangenomen" worden, den naam had van streng te zijn 1 Dat was het lot van elke Staatskerk. De eere, de bevoorrechting, haar door de wereldlijke Overheid geschonken, bleek haar altoos noodlottig. Opgeheven in de Staatskoets, liet-^êij zich voortrollen op de raderen der Staats macht haar heeilyke, geestelijke drgfvee- ren verlamdenzij verloor de macht zelf haar weg en stuur t9 bepalenen haar droeve toestand werd nog jammerlgker, doordat politieke fortuinzoekers en andere geestelooze menschen door alle deuren bij hoopen binnensloopen, en van hun recht als »lidmaat" gebruik maakten om alle geestelijke reactie tegen zooveel ellende terstond den kop in te drukken. Wel betaalden de Staatskerken de Staats- gunsten tot den duuisten prjjs In zeker opzicht is elke Staatskerk een witgepleisterd grafvan buiten versierd van binnen vol doodsbeenderen 1 Staatskerken in den oorspronkeljjken zin van het woord, zijn er niet veel meer. Maar nog wel bevoorrechte kerken. Eu blijkt het dan niet, dat de bevoorrechting de schotel linzenmoes is voor welke de kerken hare edelste goederen verkoopen Hoe is voor de Roomsche kerk in Frankrijk de Staatsgunst niet veranderd in een Staatsjuk, zoo loodzwaar, dat de kerk er onder kreunt en zucht Hoe weinig kracht gaat er uit van de Staatskerken in Duitschland en Rusland en Engeland t Men moet schier vreezen, dat zij haar ondergang te gemoet snellen. Ook onze Hervormde Kerken zijn door de Overheid geëerd boven andere. Maar diezelfde Overheid heeft door middel der Staatsmacht een ijzeren, mechanischen band om haar geslager, waardoor haar geestelijke invloed wordt belemmerd, haar geestelijk leven ten doode toe wordt geprangd. Met dank aan God den Heere erkennen wjj, dat in het Hervormde Kerkgenootschap nog duizenden kloeke en trouwe belijders der Gerelormeerde Waarheid zijn dat er vele predikanten nog gevonden worden, die elke Gereformeerde Kerk met vreugde als predikant zoude ontvangen, indien hun kerkelijk standpunt dit niet onmogelijk maakte. En toch Yergeljjk nu den zogenenden invloed, die in ons land van het groote Hervormde Kerkgenootschap op de natie uitgaat, met dienzelfden invloed, uitgaande van de veel kleinere Vrije Kerken en ge begrijpt ter stond, waarom de zonen dier Vrije Keiken nog liever onder 't kruis kun kerken zagen, dan dat zij bevoorrechting zouden vragen van de wereldlijke Overheid Zij baden niet om Staatsgunstzij eischen die evenmin. Maar alléén, steunende op de genade en trouw van haren Koning, den Heere Jezus Christus, zoeken zij de vrijheid om in Zijnen Naam kloeke daden te doen De Vrjje Kerk in den Vrjjen Staat 29 Augustus 1904. Uit een referaat over den bloei der mid delbare meisjesschool op de 39e algemeene vergadering van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Midd. Ond. dezer dagen te Groningen gehouden, blijkt dat deze scholen een kwijnend bestaan leideD. Ze gaan niet sterk achteruit in leerlingental zooals de gymnasia, evenmin flink vooruit, zooals de H. B. S. voor jongens. Behalve de hoofdoorzaak van dit verschijnsel, dat n.l. het diploma geen rechten geeft, noemt men ook de oorzaak, dat deze soort 6cholen minstens een kwarteeuw ongewijzigd zijn gebleven. Hervorming is dan ook het wachtwoord. Er moeten thans andere eischen gesteld worden aan de opvoeding van jonge meisjes. Een zekere dosis algemeene beschaving aan brengen is niet langer voldoende, men roept luide om opleiding voor het beroep. Meer en meer neemt het aantal toe van jonge meisjes, die een beroep wenschen te be- kleeden. Van een duizendtal meisjes, die zich voor een werkkring voorbereidden, waren volgens vertrouwbare gegevens, meer dan de helft voor het onderwijs, een tiende deel voor studie, 14% voor administratie en 8% voor apothekeres bestemd. Als het getij verloopt, dient men de bakens te verzetten. Met een soort luxe-scholen komt men er niet. Naar aanleiding van de ook door ons opgenomen uitspraak van een anticleiicalen paedagoog in Het Schoolblad, verdient het opmerking dat het blad waarin het hoofd der openbare school te Hurwenen zijn tegen de Chr. school en de Chr. opvoeding ge richte stukje schreef, onder de redactie staat van een gepensioneerd schoolhoofd, een schoolopziener en een kweekschool directeur. Wel een bewijs, wat men van dergelijke mannen zou te wachten hebben, wanneer het schooltoezicht en de verzorging ook van het bijzonder onderwjjs geheel en alleen bjj hen berustte. Trouwens zelfs een man als de ou'- minister Van Houten staat op dit punt niet zuiver. Nog in 1899 noemde hij in openbaren geschrifte enze Christelijke scholen „kin derpakhuizen door geloofsijver gesticht". Daar hebt ge 't al. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers heeft de koe bij de horens gegrepen en inzake de voorgestelde wijzigingen van de Wet op het L. O. een referendum uit geschreven, waarbij de bijzondere school in den ban wordt gedaan en de openbare school wordt voorgesteld als de eenig ware. Die subsidieverhooging, die subsidiever- hooging. Daarin ziet genoemde bond »een niet gerechtvaardigde bevoordeeling van een gedeelte der burgerij in strjjd met het algemeen maatschappelijk belang." Gevolg van een en ander is, dat de bond besloten heeft, bijaldien de motie wordt aange nomen met kracht tegen dit ontwerp en tegen iedere subsidie aan de bijzondere school te ageeren. Dat is de napret van de algemeene ver gadering te Zutphen. Einde September hooren we daarvan meer. Te Berlijn wordt dezer dagen de aan dacht gevraagd voor een postzegeltentoon stelling. Z9gels van allerlei vorm en kleur, van alle mogelijke rijken en stater, ook staatjes, zijn daar voorhanden. Ea vele van fabelachligen prijs. Verbeeld u lezer, een verzamelaar had eene prachtige, ge heel eeiiige collectie uit Amerika ie gebracht, eene waarde vertegenwoordigend van een kleine tachtig duizend gulden. En dan nog ontbrak er één zegel'je aan, een post zegeltje dat men een halve eeuw geleden met twee centen betaalde en nu niet min der kost dan derdigduizend mark, zegge achttienduizend gulden. Schier ongelooflijk. Een staaltje vaa verkwisting, zouden we zoo zeggen, dat ons denken doet aan den dwazen tulpenhandel van weleer. De veelbesproken Dowie is weör in Amerika terug. Dit land gaat hem boven alles en president Roosevelt is een man naar zijn hait. Op zjjn tocht naar Zion City was hem geen bijzondere ontvangst be reid. Trouwens, daarop was de gewaande profeet niet gesteld. Hjj wilde, zoo sprak hij, zijn heilige voeten niet bezoedelen met stof van Chicago en bleef stilletjes in zijn wagen. Maar te Zion City was de „glori- euse rentiée". Met vlaggen werd hij in gehaald en de geheele stad was versierd. Een vierduizendtal zijner volgelingen begeleidden hun heer en meester naar den tabernakel. Zoo iets is alleen in Amerika mogelijk, het land van humbug en reclame ook op geestelijk gebied. F r a n k r ij k. In Frankrijk is het meest belangrijk® feit dezer dagen de vernieuwde werksta king te Marseille. Daar zijn thans ongeveer alle booten door de reeders stop gezet. Een aantal door den Staat uitgeruste schepen voorziet thans in den dienst tusschen Marseille, Alger en Tunis. De minister van Oorlog heeft order gegeven om voorhands het vertrek van militairen of detachementen van de reede van Marseille te staken. In een onderhoud dat een delegatie uit de dokwerklieden met den prefect' had, werd uitdrukkelijk verklaard, dat de arbei ders bjj hun eisch van acht uren arbeid en 60 centimes loon per uur bleven volharden en dat, als die eiseh Maandag niet was in gewilligd, de algemeene secretaris van de „Fédération nationale" een beroep zou doen op alle Fransche havens om mede het werk neer te leggen. Alle havens van de Mid- dellandsche zee zouden slechts op het wachtwoord wachten. Men is in Italië, met name te Genua niet weinig in zijn schik over dezen strjjd. De haven van Genua, die veel verbeterd en vergroot is, is in de laatste jaren met reuzenschreden vooruitgegaan. Men werkt er hard, ora tegen Marseille te kunnen concurreererde scheepvaart neemt er snel toe en blijlt de huidige toestand in de groote haven nog eenigen 1iji bestendigd, dan zal Genua zeker zege op Marseille behalen. Zonder twijfel zou, schrijft da „Petit Bleu", wanneer de algemeene staking in alle Fransche havens werd geproclameerd, waarmee gedreig-1 wordt, wanneer de Fran sche regeering de reedeis niet dwirigt de stakers allen weer in dienst te nemer, niet laüg kunnen durer. Maar wanneer de eischen van de stakers, n.l. een arbeids dag van 8 uur tegen 60 centimes per uur (bij ons wordt, zooals men weet, door de bootwerkers overdag veel meer verdiend) worden ingewilligd, zou de concurrentie van Genua, waar veel langer gewerkt wordt voor veel Isger loor, zich toch nog duchtig voor Marseille doen gevoelen. Kreta. De politieke wateren zullen wel niet V6el in roering gebracht worden door de jongste berichten uit Kreta, waarvan de Prins George van Giiekenland gouverneur is. Daar heeft de beweging voor vereeniging met Griekenland weer eens het hoofd op gestoken. De prins toog bereids op reis om de regeeringen der groote mogend heden voor dat plan te winnet). Maar deze zullen zijn verzoek wel heel koetjes ont vangen en hem zelf met een kluitje in het riet sturen. Aan een nieuwe Oostersche quaestie voelt wel "niemand behoefte, en zulks te meer wijl Kreta op 't oogenblik een volkomen zelfbestuur heeft en de su- zereiniteit van den Sultan er slechts in naam bestaat. Ook zal h8t werk zoo'n vaart niet loopen met 's Prinsen bedreiging om zijn ontslag als gouverneur te nemen. Binnen den door hem gestelden termijn van drie maanden, zal men hem wel aan 't verstand weten te brengen, dat het zijn plicht is op zijn post te blijven en zich met ijver en onpartijdig heid van de hooge fonctiëa te kwijlen, die men hem heelt opgedragen. RUSLAND en JAPAN. Eerst wat over Japan. De soldaten en matrozen hadden tot nog toe grooten last van kakke. Eakke is in Japan een ziekte, die wel een weinig overeenkomst met de berri berri in onze Oost, en gevolg van het eten van rijst met visch. Zij tast, schijnt het, bij voorkeur krach tige jonge meDsehen aan en openbaart zich eerst door loomheid in de ledema'en, die in lamheid overgaat, en veelal in den dood eindigt. Daar de kakke het meest dreigt voor groote opeenhoopingen van menschen massa heeft de Japansche regeering naar middelen uitgezien deze gevreesde ziekte te bestrijden. Reeds waren op Korea de gelederen van Koeroki vanwege de kakke ernstig gedund. Doch verandering van voediDg bracht de ziekte tot staan. Sedert den invoer van geconserveerd vleesch is zij niet meer voor gekomen. Het heeft wel wat gekost om het eeuwen oude Japanscb bijgeloof te overwinnen dat alleen vleesch van visschen lust. Maar nu wil de soldaat er wel aan. En zoo krijgt bij dan 's morgens thee met brood, 's middags rijst met viscb, en 's avonds brood met geconserveerd vleesch. De sterfte bedraagt nog slechts 0,58 procent. De soldaten drinken geen water maar limonade. Voor de matrozen op de vloot, 18000 in getal, worden althans dagelijks 50000 flesschen koolzuurhoudende limo nades aangevoerd. Voorts krijgen zij sigaren, bloemen enz. met de vleet. Dagelijks vaart uit de haven van Sasebo een vrachtschip met 9000 brooden van een pond voor de 18000 matrozen der gecombineerde vloten En nu iets over het oorlogstooneel. Donderdag en Vrijdag hadden weer bloe dige gevechten plaats om en bij Liaoyang, met aan beide zijden zeer belangrijke ver liezen. De Russen verloren 1450 man en 24 kanonnen en de Japanneezen werden on bruikbaar geschoten. Zaterdag begon de aanval der Japanneezen op Anshantie en Anting. De aanval op laatstgenoemde vesting wordt door Koeroki zeiven geleid. Het hardnekkigst was het gevecht bij Liauwelansan, waar de Rassen overwinnaars bleven en de Japanneezen naar het dal Nahigan werden teruggedreven, doch met hunne artillerie den Russen nog een ver lies van duizend dooden bezorgden. Het regent sterk en de rivieren wassen. En nu wat Port Arthur betreft. De Chineezen beweren, gelijk vroeger reeds is aangestipt, dat de Russen eigenlijk nog slechts enkelepunten sterk bezet houden den Gouden Berg, den Wit-marmeren berg, en Liao-ti sjan. De andere groote forten zijn wel is waar nog niet door de Japan neezen veroverd, maar worden zoo hevig bestookt, dat ze voor de Russen geen waarde meer hebben. Men vermoedt dat de Russen het langst zullen stand houden op het Tijger-schiereiland en op Lioa-ti-sjan. Van andere zjjden komen echter berichten die veel hoopvoller klinken. Ten slotte nog iets omtrent het Oostzee- eskader. Het was bezig uit te varen toen de hoofdmaehinist van de Orel een verdacht gekraak hoorde bij het aanzetten der machines. Bij onderzoek bleek een kwaad willige hand grof zand te hebben gestrooid, in de kussenblokken van de groote schroefas. Natuurljjk waren deze blokken door de wrijving ernstig beschadigd, zoodat herstel lingen vaneen paar weken noodig zullen zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1