NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 139. 1904 Dinsdag 23 Augustus, 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISGH Biittulaadsek Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN LANDBOUW. Het nut van het Thomasslakkenmeel. Gemengde Berichten. el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 22 Augustus 1904. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terschelde Vlissingen. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 12 Aug. tot en met Donderdag 18 Aug. '1904. 15 Aug. trein 11,44 aangekomen 12, 3,16 3,49(') 6,04 6,32(") 16 x. 11,44 12,— 3,16 3,35(2) 18 11,44 12,05(') 6,04 6,19 Dezen misten de aansluiting met Neuzen. (2) Dezen hadden in 't geheel geen aan sluiting. Kenmerkend is 't dat de vraag op het Internationaal Socialistisch Congres te Am sterdam de groote vraag aller vragen is hoe bewaren we de partij voor burger lijke invloeden Niet te verwonderen waarlijk. Ook de meest bijziende zal wel inzien dat de staat van verwording komende is. Een motie verleden jaar te Dresden aan genomen veroordeelt scherpelijk alle samen gaan met burgerlijke party en. In mijn isolement ligt mijn kracht, zegt op zijn beurt de socialist, ten minste de meerderheid der socialisten op het Congres te Dresden, maar niet de Fransche en Ea- gelsche socialisten. Zjj willen water in hun wijn doen. De scherpe kanten glad slijpen. Met kleine meerderheid werd de Dres- dener motie aangenomen, maar eerst nadat con damn'e in repousse veroordeelen in verwerpen was veranderd. Mr. Troelstra heeft op het Internationaal Congres onder meer beweerd dat het op treden onzer regeering bij de beruchte Aprilstaking een gemeene laagheid is ge weest. Voor deze qualilicatie beloonde Bebel hem met een goede aanteekening. Wel had hij zijn hart vastgehouden, zei hij, maar de Hollandscho sociaal democraten waren toch ten slotte gezond revolutionair gebleken Dat gezond en revolutionair alleen bij elkander passen in een partij die zich buiten de gemeenschap heeft gesloten, be hoeft onzerzijds niet te worden aangetoond. Doch wel mag nog wel eens voor de zoc- veelste maal herinnerd worden dat, in weerwil van Troelstra's pogen zich het misdrijf en de schande van dor socialisten optreden in 1903, van den hals te schuiven, dat optreden door de feiten en door de eigen bekentenissen van Troelstra en zjjn geest verwanten geoordeeld ligt. Zelf speelde hij in heel die beweging een dubbelzinnige rolstemde hij voor een werkstaking terwijl bij wist dat zij mis lukken moesten noemde hij na de mis lukking deze staking een anarchistisch avontuur waarin de S. D. A. P. en bjj waren meegesleept. De Baanbreker van 18 April 1903 quali- ficeerde de tweede staking als een brute uiting van anarchistisch onverstand. Wat men dus al niet durft, ter wille van de volksgunst en een pluimpje van den god der „Internationale" Het verdient onze aandacht dat, onder de socialisten in alle landen, maar voor namelijk in Rusland en Oostenrijk per centsgewijze zoovele Joden gevonden worden. Ook het internationaal socialisten-congres de vorige week in Amsterdam gehouden, droeg daarvan naar men zegt, de sporen. Zou bet niet uitvloeisel zijn van de ver volging en onderdrukking hen, vooral in Oost-Europa aangedaan, die hen drijft tot ieder die hen op uitkomst doet hopen Of zou het de oude, van geslacht tot geslacht voortlevende Christus-haat zjjn, die hen doet gevoelen dat aan socialistische zijde de scherpste pjjlen tegen het christendom geslepen worden? Of zou het de cosmopolitische trek zjjn, die hun een vaderland overal en nergens geeft en die hen zich doet aansluiten bjj de vaderlandloozen Of zou het om allo drie deze redenen zijn Het internationaal socialistisch congres past in zjjn samenstelliug en uitspraken op de dichterlijke beschrjjving van het Jodendom eens door een onzor gegeven iu deze woorden Bij, de Jood als cosmopolie1', weet bjj orvaring hoe de sneeuwjacht geeselt in de steppen van Siberia en kent den heeten windstroom in de Sahara. Daar golft geen zee of hij heeft geschuimd togen de kiel die hem droeg, daar stijgt geen rots of ze is gestempeld door den indruk van zjjn voet, daar daalt geen dal of het heeft zjjn stem vernomen. Verdreven of uiteenge jaagd als een volk is toch de natie geble ven, onder alle volken gebleven en toch met geen enkel vermengd, onder alle vol ken opgenomen en toch in geen enkel op gelost. En wijlen onze dichter Ten Kate zei zoo schoon: Hjj heeft zijn pelgrimsstaf gesneden uit den bergeik van het hooge Noorden, maar ook uit het suikerriet van de tusschen de keerkringen gelegen eilanden. Aan die teekening denken we als wjj Rus en Japannees, Franschman enEngelsch* man, Duitscher en Noor zien samenkomen en pleiten voor eenerlei belang. Smyrna. Deze stad met hare 350 duizend inwo ners is wel eens genoemd: »the smartfst town in Turkey" en »het Chicago van het Turksche rijk". Er is hier eene bedrijvig heid en drukte die weldadig aandoet. Het Smyrna der vroege oudheid lag aan de noordzijde van de baai en bloeide reeds lang vóór de dagen van Salomohet Smyrna van hedeD, aan de zuidzijde van den scüoo- nen inham, is toch ook al zoo jong niet meer, daar het van de derde eeuw onzer jaartelling dagteekent. Altyd een der voornaamste zeehavens van Westelijk Azië geweest zijnde, is Smyrna immer eene drukke handelsstad ge weest. Van alle zijden kwamen hier de kemelen met zijde en tapijten en schapen wol, enz., beladen, samen om naar de over- zeesche markten te worden verzonden. Niet zelden waren de karavanen of reisgezel schappen vier of vijf maanden onderweg en legden zij een afstand van duizend mijlen af. En zoo ziet men hier het recht Oos- tersche naast en in verband met het Wes- tersche. De straten zijn hier, als in alle Oostersche steden, nauw en vuilde hotels echter, en de voornaamste handelshuizen, zoowel als do woningen dsr rijken staan aan een breede straat die langs het schoone strand der baai kronkelt. Smyrna beslaat eene plaats in de gewijde geschiedenis. Hier toch, werd reeds vroeg eene Chris telijke gemeente gesticht. Geheel in het duister schuilt de oorsprong der Smyrna- sche Christen gemeente; gewoonlijk ver moedt men dat zij door Paulus gesticht is gedurende zijn langdurig verblijf in Efeze. Hoe dat ook zij, aan haar wordt een der brieven van den Heiland aan de zeven gemeenten gericht. Aan haar komt geen verwijt of berisping; maar woorden der vertroosting en bemoediging. »Ik weet uwe werken en verdrukkingen, en armoede, (doch gij zijt rijk) Vrees geen dezer dingen die gij lijden zult." (Openb.2:8—11). De geloovigen hadden het in deze stad der weelde en des zingenots zwaar te verant woorden. Opmerkelijk is het dat van al de stedeD, waar die zeven gemeenten van Klein Azië gevestigd waren, Smyrna de eenige is die in de geschiedenis beteekenis heeft blijven behouden. Van Laodicea is nauwelijks eenig spoor te vinden. Te Sardis niets dan eenige bouwvallenin Tbyatira zijn wel eenige duizende inwoners, maar van het leven der gemeente is niets overgebleven. Pergamus on Philadelphia zjjn st9den van 30- A 40 duizend inwoners, maar bezitten niets dat ons aan do geschiedenis der Kerk herinnert, terwijl Efeze is een klein, on aanzienlijk dorpje, waar eenige merkwaardige riïnen in den laatsten tyd zjjn ontdekt. Er is éen9 plaats in de onmiddeliijke nabijheid van Smy.na die ons in verband brengt met de Kerkgeschiedenishet graf, namelijk, van den martelaar Polyearpus, discipel van Johannes, die in het jaar 155 op den brandstapel zijne beljjdenis met den dood bezegelde. Vruchteloos waren de pogingen die men aanwendde om hem tot verloochening van den Heiland te bewegen. Zy'n antwoord wasZes en tachtig jaren heb ik den Heere Jezus gediend, en Hij hoeft mij nooit anders dan welgedaanzou ik Hem dan nu verloochenen Meteen wenkte hij de soldaten, dat ze de fakkels maar zouden aanleggen. Vermoeiend is het beklimmen van den berg Pagus, aan wiens zijde onderschei dene honderde voetrn boven de stad, een steenen- massa met een kalklaag overdekt, elf voet en drie duim lang, zes voet en negen duim breed, en vjjf voet en twee duim hoog, de plaats aanwijst waar het stof van den vrome:. Kerkvader rustdoch velen getroosten zb'° deze moeite. En nu nog iets over den tegenwoordi- gen godsdiens'igen toestand van deze be langrijke etad. Van de 325.000 inwoners zijn 200.000 Grieken60.090 Mahomedanen40.000 Armeniërs en de overige onder verschil lende rassen en sekten verdeeld. De Mo hammedanen noemen deze stad „ongeloovig Smyrna", zeker omdat de volgeningen van den valschen profeet hier in de minderheid zjjn. Ook is Smyrna het middenpunt van een uitgestrekt Zendingsveld onder het toezicht van den American Board," die in 1820 reeds het werk hier aanvaardde. Omstreeks eene eeuw geleden was Smyrna de eenige plaats in het Turksche rijk, waar zende lingen werden toegelaten. Tbans zijn er onderscheidene zendings-posten in Klein Azië gevestigd, en wordt een zielental van drie en een half millioen met hei Evan gelie bereikt. Van bij zonderen invloed ten goede zijn de hoogescholen hier gevestigd, waaraan tusschen de drie- en vierhonderd jonge lingen studeeren, waarvan de helft Grfe- ken zijn, en de anderen uit verschillende gedeelten van Klein Asiö en van de eilan den in de Middellaudsche Zee komen. Allen ontvangen dagelijks onderwjjs in den Bijbel, gelijk dat in al de Zending-inrich tingen rondom den Levant het geval is. De leuze dezer school is het apostel woord Waakt, staat in het geloof, houdt u manlijk, zjjt sterk." (I Cor. 1613. De oorlog heeft het aanzijn geschonken aan een quaestio die tot het zenden van een nota heeft aanleiding gegevon. Immers de regeeringen van de Vereenigde Staten en Engeland hebben, met betrek king tot de quaestie, of levensmiddelen al of niet moeten worden beschouwd als con trabande, eene nota ingediend te St. Peters- burg. In do nota van de Vereenigde Staten wordt de verklaring, afgelegd bij het be gin van den oorlog met Spanje, in her innering gebracht, ten bewijze, dat de Russen niet het recht hadden de „Arabia" met levensmiddelen bestemd voor Japan, in beslag te nemen. Voorts wordt er op gewezeD, dat do Russische regeering stoenkool voor con trabande heeft verklaard bij het begin van den oorlog. Maar het is nu mogelijk dat het Oostzee-eskader zelt kolen noodig heeft, die dan door de neutrale mogendheden zonden moeten worden geleverd. Engeland maakt zich vooral ongerust over de levensmiddelen. De Engelsche regoeririg is van oordeel, dat geen koopwaar kan worden beschouwd als contrabande, zoolang het bewijs niet is geleverd, dat zij werkelijk bestemd is voor de oorlogvoerenden. Het meel van de „Aiabia" bijvoorbeeld was bestemd voor een Engelsch huis te Yokohama, en nergens is uit gebleken, dat het bestemd was voor de Japansche legers. Niettemin heeft het prjjsgerecht te Wla- divostock de Arabia" kalmpjes prijs ver klaard. Indien deze gedragsljjn regel werd, zou ieder voedingsmiddel, dat gezondon werd |!naar',een der havens van de oorlog voerende partijen, tot contrabande worden geproclameerd. Engeland houdt vol, dat alleen als contrabande die goederen zijn te bsschouweu, die direct bestemd zijn voor de legers. Men weet, waar Engeland de schoen wringt. Immers zouden bij 'n zeeoorlog alle voedingsmiddelen, die over* zee moeten komeD, aan de genade zijn overgeleverd van den vijand,'(wanneer het recht jvan de onzijdige mogendheden om voedingsmidde len over te brengen, niet meer werd erkend. En men begrijpt ook, dat de Vereenigde Staten, wier uitvoer zoo ontzettend groot is, wat betreft levensmiddelen, de vrijheid van handel, wensehen te bewaren. Daar staat tegenover, dat Rusland, als continentale mogendheid in oorlog met een eilandonrjjk als Japan, niet anders kan doen dan met alle kracht de middelen, waarover hot beschikt, om den tegenstan der afbreuk te doen, te verdedigen. En van al deze middelen, is het aanhouden van maritieme transporten wel een van de doeltreffendste. Wijl het echter niet vaststaat dat Rus land de internationale wetten of gewoon ten geschonden heeft, zal het zich wel niet haasten deze quaestie te doen oplossen. Overigens omtrent den oorlog geen ander nieuws dan dat beide partpen zich de eer der eindoverwinning na langer of korter tijd voorbehouden; en zich verheugen de een op den val, de andere op het behoud van Port-Arthur. Zaterdag vooral werd deze stad zeer hevig beschoten. Steeds daideljjker wordt dat Japansche officieren bezig zijnChineesche troepen te oefenen en rijkelijk van wapens en ammunitie te voorzien. Stackelberg, de onbekwaam gebleken be velhebber bij den slag van Wafenkau, is door Koeropatkin van zijn commando ont heven. Deze laatste trekt terug op Moekden. Dat overigens bet critieke van den toe stand door den Czaar erkend word', blijkt uit het bijeenroepen der reservisten uit tal van districten en der reserve-officieren. Duitsch Zuid-West Afrika doet nog maar raar. Eerst scheen generaal Van Trotha eenige voordeelen te behalen. Doch toen het op een eindbeslissing aankwam, braken de Herero's door en ontweken den slag om terug te komen in schadelijke nachtelijke aanvallen. De Duitschers zullen nog wel eenige maanden van oefening in het onbekende land moeten doormaken, waarin zij zich trachten de Afrikaansche vechtwijze eigen ts maken, zich op de hoogte van het terrein te stellen, en zich voor te bereiden op de zware taak om een volksstam klein te maken die zich in kleine troepen verdeelt en het land al moordend en brandend doortrekt. Met het vreedzaam binnendringen" in Marokko schijnt het niet zoo gemakkelijk te gaan. Volgens twee berichten uit het Noord-West-Afrikaansche Sultanaat zou de toestand nu niet zoo rooskleurig zy'n. Eenige stammen hebben blieven gericht aan de vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden, waarin zij verklaren, dat zij, als de Fransche oorlogschepen niet aan stonds teruggeroepen worden en de Fran- schen zich niet terugtrekken van elke in menging in de tolaangelegenheder, er maat regelen zullen genomen worden om het ryk van den sheriff te vordedigen. Reeds kwam liet enkele malen tusschen Marokkanen en Fraupchon tot een min ge- wenscht treffen hetwelk doet vreezen voor het begin eener gevaarlijke verwikkeling. Weinig hadden da beide Engelschen, Thomas en Gilchrist, gedacht, toen zy in 1879 een middel uitvonden, om uit de ijzererts den phosphor te verdrijven, dat de phosphorslakken, die daarbij ontstaan, den landbouw zulke onschatbare diensten zouden bewijzen en het gebruik ervan als meststof in korten tijd zulk een vlucht zou nemen. Welke redenen zijn er, die het slabkenmeel een zoo voorname plaats doen innemen in de ry der kunstmest stoffan en die maken, dat deze meststof in V6le gevallen te verkiezen is boven andere phosphorzuurhoudende kunstmest stoffen In de eerste plaat3 zy opgemerkt, dat men bezwaarlijk een goedkoopere phosphorzuurhoudende meststof kan vinden, dan thomasslakken, daar 100 K.G. van ongeveer 17% f2.50 kost zoodat 1 kilo procent op ongeveer 15 cent komt te staan. Daar de prijs van het slakkenmeel even als die van andere meststoffen aan ver andering onderheven is en ook het phos- phorzuurgehalte niet standvastig is, geven deze cijfers slechts het gemiddelde aan. H09 is het met dit phosphorzur en tho masslakkenmeel gesteld, wat de oplosbaar heid van het phosphorzuur betrefr, vraagt gij Het phosphorzuur van het slakken- meel is niet oplosbaar in zuiver water, evenals dat van superphosphaat. Doch zuiver water is ook niet in den bodem aanwezig. Het bodemwater is altijd voor zien van zuren, die ér in opgelost zijn, in de eerste plaats van koolzuur, maar ook van humuszuur, zwakke wortelzuren enz. Hiervan is het gevolg, dat het slak kenmeel al spoedig in den bodem uiteen valt en verder in het bodemwater oplos baar is. Het i3 dus niet meer dan billijk, dat we de oplosbaarheid gelijk stellen aan die van andere phosphorzuurhoudende mest stoffen dat we de waarde van het tho masslakkenmeel tenminste om de oplos baarheid van het aanwezige phosphorzuur niet lager stellen dan die van het super phosphaat. Verder bevat het thomasslakkenmeel een belangrijke hoeveelheid kalk, voor een groot deel in een vorm, die oplosbaar is in het bodemwater. Al deze eigenschappen maken, dat het slakkenmeel voor zeer veel gewassen, als voor grassen en klavers, voor knollen en spurrie, voor alle vlinderbloemigen als erw ten, lupine enz. maar ook voor alle graneD, alle tarwe, rogge, gerst en haver een zeer gunstig werkende meststof is. Eu in de eerste plaats is het slakkenmeel geschikt om op te treden bij de herfstbemesting. Al valt er ook in de maanden October April nog zooveel regen en sneeuw, het phosphorzuur gaat niet verloren, dooh wordt, voor zooverre het nog niet aan stonds gebruikt wordt, door den bodem vastgehouden. En dit is het groote voor deel, dat het thomasslakkenmeel boven het supherphosphaat heeft, daar het in water oplosbare phosphorzuur der superphospha- ten door wegspoeling gemakkelijk verloren kan gaan. Middelburg. De burgemeester maakt bekend dat H.M. de Koningin-Moeder hem verzocht heeft allen vriendelijken dank te willen betuigen, voor de zoo ondubbelzin nige blijken van hartelijke toegenegenheid, haar betoond gedurende haar verblijf op 19 dezer te Middelburg. Het strekt H.M. tot groote vreugde hieruit te hebben ont waard, dat zy nog voortleefde in de her innering der bevolking van Middelburg, hoewel het reeds fien jaren geleden wat. dat zij deze gemeento bezocht. Goes. Bij gunstig weer hoopt de Har monie „Hosanna" morgen (Dinsdag)avon te 81/., uur een Volksuitvoering te gevei, op de Muziektent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1