Graanzakken Arls A. fMeien Bowland BOUW-EN WEILAND, Een Ponny le koop gevraagd. Advertentiën. OPENBARE VERKOOPING op Doiieitü 18 Aipstns 1904, het Woonhuis, Openimre Yerkoopingen. Afloop Yerkoopingen enz. 9 i. 38 cl. Tuingrond Marktberichten. Poste rijen. een Bakkersknecht, TE KOOP weder te consulteeren. Te pachten voor 7 jaren, tienri- J vrij, verkoopen: 6 Werkpaarden van 4—14 jaren, waaronder van Belgisch ras, 1 jong Paard van 2 jaren Menwagen met toebehooren volledigen Boomwagen, Kettingen, Gaffels, Sleeper, enz. 3 KALFVAARZEN 2 anderhalfj. VAARZEN. een 2-jarig RUND en 2 JAAR LINGEN. de OPPER VRUCHTEN 2 perceelen AARDAPPELS en I perceel SUIKERPEEN 1 Veerenbed, Linnenkast, 2 Tafels, Stoelen, Klok, Glas- en Aarde werk, Arbeidersgereedschap, Mest, SteekkarKruiwagenKookfor- nuis, 2 Geiten, 2 Varkens, 40 Kippen, 30 Kuikens, enz. Openbare Verpachting Vijf Mometers in de lucht. Bp het oplaten van een vlieger voor wetenschap pelijke doeleinden te Tegel in Duitschland, heelt een vlieger een hoogte bereikt van 5080 meter. Voor dien tijd was de groot ste hoogte die bereikt was 4800 meters. Op het oogenblik, dat de grootste hoogte bereikt werd, stonden zes vliegers in de lucht. Voor deze zes vliegers, waar in de hoogste het instrument voor de waarneming was vastgemaakt, was een lengte van 12.300 meter draad noodig. Toen men den draad weer begon op te winden was de drukking 150 kilogram toen 23(>0 M. op gewonden en de drukking nog 100 kilogram was, brak de draad los. De bovenste vliegers waren gedurende het opstijgen als een witte vlek tegen den blauwen hemel mot een kjjker zichtbaar, de onderste waren door den nevel bedekt. Op het oogenblik, dat bet afbroken plaats had, zetten alle vijf vliegers met 10.000 M. draad, zich gelijk in beweging en ver dwenen in N.W. richting. De vliegers volgden de wind. De draad werd over het land gesleept en bleef meermalen vast zitten, maar of door afbreken, of door de drukking geraakte ze telkens weer los. Twee andere vliegers met een draad van 400 mooters bleven in de lucht hangen en stonden daar twee dagen lang. Het instrument bleef onbeschadigd. Er heeft in Engeland een voort durende achteruitgang plaats in het cijfer van de studenten in de medicijnen. Deze achteruitgang is te moer opvallend, omdat in de laatste tien jaren de bevolking van Engeland zeer toegenomen is. In 1891 waren in Engeland 1308 studenten in de medicijnen ingeschreven. Negen jaren later waren er nog slechts 779. In de laatste vier jaren werd het aantal nog steeds minder. Er worden natuurlijk verschil lende gronden voor deze vermindeling aangegeven. De hoofdoorzaak wordt ge zocht in de groote onkosteD, die de op leiding veroorzaakt. Vroeger gingen de jongelieden bij een dokter in de leer, zooals men bij een schrijnwerker in de leer gaat, en later vervolledigden zij hun kennis in een hospitaal. Na drie of vier jaren konden zij dan hun examen doen. Sedert echter, elf jaren ge leden, de studietijd op minstens vijf jaren gesteld werd en het examen verscherpt, stegen de studiekosten aanzienlijk en be dragen minstens f 10.000. Deze som kan ieder vader niet aan de opvoeding van zijnen zoon ten koste legger, en daarom gaan de zoons in andere vakken, b.". electrotechniek, ofschoon een bekwaam arts van Engeland minstens vijf pond sterling per week ver dienen kan. Noodlottig erfdeel. Onlangs eifde een wijnkoopman van Lyor, Pierre Calandre, 64 jaar oud, een fortuin van G00.000 fr. De man was sedert dien geweldig zenuw achtig en dronk onophoudelijk. Gisteravond dronk hij een vreeselijke hceseelheid absinth en stikte er in. Verbrand in een hist. Een geheimzin nige ontdekking deed men te Drumherk in Schotland. Daar stond het huis vaa Thomas Dvignan in brand. Met geweid verbrak men de deur en verschafte men zich toegang om de vlammen te keerer, maar toen vond men in een kist vastge bonden en met verbtand hooi en stroo bedekt, bet verkoolde lijk van Dvignan zelf. De ongelukkige was veertig jaar oud en woonde met zijn zuster samen. Van deze is veertien dagen niets gezien of ge hoord. De politie zoekt naar haar in ver band met deze ijeelijke ontdekking. Het kleinste kindje, dat ooit in de openbare broedplaats te Coney Island bij New-York is gebracht, is daar Maandag opgenomen, zorgvuldig in een wollen deken gepakt. Het woog een pond en zes ons e2 was elf en een halven duim lang. Veel vuldige zuurstof-ademhalingen zijn noodig om het kleine hartje kloppend te houden. Er wordt een afternoon-tea in New-Yorn op touw gezet voor alle kinderen, die is de bedoelde inrich'ing het broedprocek ondergaan. Uit den Zuid-Af/ilcaansehen oorlog. Luitenant Witton van de Bushfeld kara- binieis, die voor drie jaren tot levenslange tuchthuisstaf veroordeeld werd, omdat bij een gewonden en gevangen Boer doodschoot, is op bevel van den Engelschen koning weer op vrije voeten gesteld. De minister van Oorlog maakte er gisteren in het Lager Huis melding vaD. Luitenant Witton had een afdeeling gevangen Boeren te trans porteeren, toen een Engelsch officier, Horant voorbjjkwam, die Witton den raad gaf, de gevangenen eenvoudig dood te schieten. Toen de Boeren bemerkten wat men met hen voor had, trachtten zij de bewakers te overweldigen. Men raakte handgemeen en Witton schoot een Boer dood, die een poging gedaan had om hem zijn geweer te ontrukken.. Te Hamburg werd een stelling, ten behoeve van een bouwwerk opgericht, door den hevigen storm opgeworpen en viel dwars in de straat, die, het was juist op het middaguur, gevuld was met voorbij gangers. Twee van hen werden gedood, meer dan twintig zwaar gewond. Het electrische tramwegverkeer moest meer dan een uur gestremd worden. Eerst tegen half twee gelukte het de brandweer de laatste gewonden uit het puin en van onder de balken weg te halen. Een pianofabriek te Schwerin is af gebrand, daarbjj zijn 200 piano's die ge deeltelijk geheel afgewerkt, gedeeltelijk in aanbouw waren, een prooi der vlammen geworden. Het bedrijf moet nu voor eenigen tijd gestremd worden, wat meer dan honderd gezinnen broodeloos maakt. De fabriek zal eehter zoo spoedig mogeljjk en wel in grooteren omvang weder opge bouwd worden. Een vrouw naar Lhassa, de heilige stad. De Engelschen zijn nu Lhassa binnen getrokken en hebben reeds per telegrafie met en zonder draad in 't kort gemeld, hoe deze stad er uit ziet, spoedig zullen nu wel langere beschrijvingen volgen van deze stad, die nog nooit door een Wes terling betreden is. Honderde malen heb ben energieke reizigers zich op weg be geven naar deze stad, maar het is geen van hen gelukt er binnen te dringen. Ook een vrouw heeft hot eens gewaagd de reis naar de «heilige stad" der Lama's te aanvaarden. Zij was een Engelsche zondehnge, Annie Taylor, die in 1884 naar China girg om zich te wijden aan de bekeering der heidenen. Zij leerde de Tibettaansche taal en nam in 1892 van uit Tauchau den tocht naar Lhassa aan, vergezeld van verscheidene inboorlirgen, waarbjj oon jong Tibettaan, dien misB Taylor verpleegd had. Zij hadden een gevaarlijken rnarsch te doen, over berg paden, door een hooggebergte, dat voort durend door roovers onveilig werd ge maakt. De koude was zoo groot, dat hun hand vastvroor aan het heft van het mes, en slechts losgemaakt kon worden met verlies van geheele stukken huid. Het was onmogeljjk warme spijzen klaar te maken. Om eene rooverbende uit den weg te gaar», moest de kleine troep in een slagregen tweemaal te paard door een ri vier waden, maar het baatte niet, de rei zigers werden achterhaald en uitgeplun derd. Toch gelukte het nog een Chi neesehen bediende, Noga genaamd, den roovers weer af te nemen, wat van hem was en daarbij ook eenige kleedingstuk- ken van zijn meestereB. Reeds in het eind van September waren de nachten bitter koud. Er kwamen sneeuwstormen opzetten, die dagen lang aanhielden. Er moesten rivieren doorwaad worden en in doornatte kleeren werd de reis voortge zet. Oreral waren roovers, die den rei zigers het verder trekken bemoeilijkten en des nachts de legerplaats onveilig maakten. De grootste plaag was echter de Chinees Noga, een brutale kerel, die zijn vrouw meegenomen had, en deze met de zweep zóó mishandelde, dat miss Taylor tusscheü- beide komen moest. Dat verdroot den ruwen man, die zich hierdoor zocht te wreken, dat hij zijn meesteres bestal en bij elke gelegenheid de reizigers, die zij ontmoettp, mededeelde, dat de vrouw, die hij verge zelde, een Engelsche was. Ten slotte wei gerde hij verder te gaan als hem geen voorschot werd verstrekt, liet de paai pen bijna verhongeren en gedroeg zich zoo ruw, dat miss Taylor hem moest ontskan. Dit was waarschijnlijk, wat Noga wilde. Hij wist heel test, dat de Lima's iedereen met den dood bedreigden, die het waagde een vreemde naar de stad te voeren. Hij was plotseling verdwenen en miss Taylor ge loofde eerst, dat hij naar China terugge keerd was. Na eenige dagen echter ver nam zij ian kooplieden, uit Lhassa, dat Noga naar deze stad onderweg was. I:- tusschen was het Kerstmis geworden, de koude werd iederen nacht scherper, zoo dat het mogeljjk was, kokende thee te drinken. Miss Taylor had haar tent ver kocht, daar het haar aan dragers ontbrak en moest in de open lucht slaper, als er geen hol gevonden werd, waarin de kleine troep den nacht kon doorbrengen. Op enkele dagreizen van Lhassa ver wijderd, werd miss Taylor aangehouden door Tibettaansche boden, die eischten dat zij zou terugkeerer. Na lang heen en weer praten en langdurige besprekingen, werd men het er over eens, dat de boden van den Lama de door haren Caineeschen bediende van alles beroofde Engelsche paar den, een tent, vellen en levensmiddelen zouden geven, op voorwaarde, dat zij de terugreis zou aanvaarden. Het was toen Januari en de kowde was nog heviger dan te voren, zoodat een der paarden doodvroor. Na ontbeiingen en onder voortdurend le vensgevaarbereikte miss Taylor den I3den April Tacmenlae, waar zjj door Fransche missionarissen opgenomen werd, die haar de middelen verstrekten om verder te rei zen naar de kust. Tegenwoordig bevindt miss T.ylor zich in Yatung. Het zal een groote voldoening voor haar zijn, dat zij nu, na zooveel jarer, er tcch nog toe zal kunnen komen Lhassa te bereiken onder de beschutting van En gelsche bajonetter. De bootwerkers te Ajaccio hebben een werkstaking geproclameerd. Zjj weigerden Zaterdagochtend de stoomboot Ville de Ba- stia van Marseille te lossen; zelfs de baga ge der passagiers en de post moest aan boord blijven. En de zeelieden weigerden ook het werk te doen. Reden zouden zjjn de woorden van een Marseillaansch kapi- tien die de Corsikanen meenen, dat voor hen beleedigend zijn. Te Gronau is de vrouw van een spoorwegwerker in brand geraakt door het aanmaken van een kachel door middel van petroleum. Zij is aan de gevolgen bezweken. De Wostotsjoeg Westnih, een te Wla- diwostok verschijnende courant, heeft haar uitgave moeten staken wegens gebrek aan papier. D,t is nergens te krijgen, behalve te Irkoetsk, doch de spoor heeft het te druk om het vandaar naar Wladiwostok te vervoeren. Prins Karei van Hohenzollern, gemaal van prinses Josephina van België, zal Woesdag als militair-attaché bij de Japan ners naar het oorlogsterrein vertrekken. BVRGERLTJKE STAND van 1215 Augustus. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. Labruijére, 19 j. jm. en E. Poppe, 20 j. jd. Bevallen: E. Landman geb. Luit- wieler, d. P. Hagethorn geb. Govaert, d. Overleden: J. BreBler, 2 mnd., d. J. F. Scherjbeler, man van H. W. Stevens, 67 j.H. Douw, wed. van M. de Keijzer, 61 j. GOES. Ondertrouwd: 12, Cor nelia van Strien, 26 j. jm. en Adriana Weststrate, 23 j. jd., beiden te Goes. Overleden: 13, Cornelis, 3 mnd., d. v. Lambertus Berks en Catharina Traas 15, Maria, 9 mnd., d. v. Johannes Kloosterman en Cornelia Spruit. Van 2—12 Augustus. IERSEKE. Geboren: 8, Marinus, z. v. Marinus Pekaar en Adriana Geense Joppa Janna Maria, d. v. Cornelis Steketee en Dingen» van de Vrede 7, Waltherus Johannus Maria, z. v. Adri- anus Petrus van flertum en Adriana Rijk Helena Elizabeth, d. v. Adriaan van Loo en Maatje Klap. Overleden; 10, Marinus, 2 dagen, z. v. Marinus Pekaar en Adriana Geense. van 1013 Augustus. VLISSINGEN. Ondertrouwd; W. C. Leentvaar, 30 j. jm. en P. J. Willemse, 25 j. jd. Getrouwd: C. Spuij, 25 j. jm. en J. Florusse, 24 j. jd. H. D. Streefkerk, 24 j. jm. en C. Doense, 23 j. jd. J. Kopmels, 24 j. jm. en T. Bok, weduwe van J. J. Schier, 28 j. Bevallen: P. Schuurbiers, geb. Ge- leijn, z. I. J. FaliD, geb. De Rjjcker, z. H. Bijl, geb. van der Wee', z. J. van Duin, geb. Wezepoel, d. L. M. Billiaert, geb. Hallet, d. M. de Nooijer, geb. Oreel, z. J. C. de Raad, geb. Timmer mans, d. J. Scheers, geb. de Hoogh, z. D. Lenaerts, geb. Ravia, twee z. Overleden: C. Jobse, z 10 m. H. Marijs, z. 11 w. P. Hage, eebtgenoote van G. K. Lichtenberg, 56 j. Bezienswaardigheden te Goes. Oudheidkamer op het Stadhuis, de raad zaal met de door Geeraerts geschilderde g-auwtjep. De groote St. Maria Magdalena Kerk gebouwd in de 15de eeuw, het orgel, door Willem Diaken uit Haarlem gemaakt 1641'43, gedekt met een Turksche kap. Het huis Oostende, of grafelijk slot van Jacoba van Beieren, dagteekent uit de 13de eeuw, alleen eenige kelders zijn van den ouden bouw overgebleven on de be kende moerbeziënboom door haar geplant, die nog elk jaar rijke vruchten heeft. Gathisch huis op de Turfkade D 25 met fiaaien gevel uit het begin der 16de eeuw. Op de veemarkt een zeer fraaie pomp met kindergroep door A. Vervaart 1774. AXEL, 13 Aug. 1904. Oude Tarwe f9,— f9,25; Nieuwe Tarwe f 0,k f 0,Rogge f6,50 f7,— Nieuwe Wintergerst f 7,25 k f 7,50 Zo- mergerst f 0, a f 0,Haver f6,75 a f 7,— Kookerwten f 10,— k f 10,50; Voer- erwtenfO,f0,Paardeboonen f 0, afO,—Ljjnzaad f 0,k f0,— Koolzaad f9,f 10,Aardappelen f 2,10 2,35. Alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 15 Augustus 1904. Buitenlandsche granen zeer stil. Meel stil, zeer vast. Prima f 12, a 13,—. Ie kwal. f 11,25 k 12,-. Zeeuwsohe eieren f 3,80 a f 3,90 Maïs Mixed (Amerikaansche) f 129 ft f 130 Tarwef 7,75 f 8,10 Nieuwe Tarwe - 7,50 - 8,30 Rogge- Nieuwe Rogge - 5,— - 5,25 N. Wintergerst - 7,25 - 7,60 Zomergerst (*)..- 7,- 7,25 Chevalier - 8,- 8,25 Haver (*)....- 7,- - 7,25 Witte Boonen Bruine Boonen - Erwten - Kookerwten». - Kroonerwten - 8,— - 8,75 Kanariezaad - 14,-17,— Karw|jzaad - - N. Koolzaad - 7,75 - 8,35 per 100 kilo. Veilingsvereeniging „ZUID BEVELAND''. Goes, 13 Augustus 1904. Pruimen 10 tot 12 cent per kilo Engel sche Krozen 8 cent per kilo; Appels f3 tot f3.20 per H.L.Oomskinderen-peren 2'/a tot 23/i cent per stuk Snijboonen 70 cent per kin Komkommers 2'/a cent per stukJonge Hanen 36 cent per stuk Tafelappels 4 cent per stuk Honing f 1.20 tot f 1.40 per kilo. Woensdag 17 Aug. Biggekerke, 2 uur door not. Hosang bij Sturm voor J. Klaasse op het Zand ver pachten voor 7 jaar 23 perc bouw- en weiland 13,3923 H. Nieuwdorp, half 12 bjj Modderkreeke een huis en erf door not Mulock Houwer. Rilland, 11 uur bjj Colpaert voor dhr. v. Weel door deurw. Hollmann en Verhoek 13 H.L. bruine juin, en 17 H.L. aardappels in Zimmermanpolder. Donderdag 18 Aug. Kruiningen, 3 uur in het Wapen van Zeeland door not. Prins appels en peren. En noton in den boomgaard van dhr. C. Rijk. Goes, door not. Noordijke en Pilaar 1 uur aan de schuur van L. Karebe 6 werkpaar den, w. o. v. Belgisch ras, joi g yaard van 2 jaar, menwsgea met toebehoor?n, volle dige boomwagen enz. Wemeldiiige, 10 uur voor erven Busbaan door not. Houwer bjj Korstanje een buis dorpstraat 608 c.A. En 938 c.A. tuingrond. Kapelle. Vrijdag werd door not. Lie- bert voor diverse eigenaren uit 19 boom gaarden appelen verkochtopbrengst f 3467. Er werden hooge prijzen besteed. TELK GRAMMEN. 's-Gravenhage. Bjj kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur der directe belastingen aan dhr. J. E>'ers te Middelburg met dankbetuiging voor de vele diensten vjjftig jaren lang den lande bewezen. Voorts is benoemd met irgang van 1 October tot directeur van het Rjjks- landbouwproefstation te Wageningen Dr. A. J. Swaving, directeur van het Rjjks- proefstation te Goes, in plaats van Prof. Mayer, wien eervol ontslag is verleend. Goes. Zaterdagavond vergaderden in s>de Prins van Oranje" de bewoners der Nieuwstraat, Cornelis Eversdijkstraat, Stoof- straat en Westwa', opgeroepen door het voorloopig oomité om gezamenlijk een buurt- vereeniging in het leven te roeper, voor de bekende feestviering in 1905, met aan sluiting asn het hoofdbestuur der buurt- yereenigingen alhier. De vergadering koos tot bestuur de heeren L. Duvekot Cz., J. B. Huij8se, J. Visser, J. Adriaanse en H. Molhoek, die onderling de functiën zullen verdoelen. Naar wij alhier vernomen werd heden te Wemeldinge feest gevierd ter eere van den jongsten gezworene van den polder_ de Broede Watering bew. Yerseke, den heer W. Dekker Pz. De nieuwbenoemde werd door ruiters en fietsers afgehaald, en zorgde voor een flink onthaal. Nadere bijzonderheden vernamen wij niet. Vlissingen. Hedenmorgen om 7'/a uur vertrok van hier naar Veere H.M. „Bulgia", commandant Serló en zal aldaar verblijven tot a.s. Donderdag en dan weer naar hier terugkeeren. Lijst van brieven en briefkaarten ver zonden aan onbekenden door het Postkan toor te Goes over de le helft van Augus tus 1904. Brieven: van Goes A. Waandere, 's Hage van Wemeldinge Mej. J. A. Moe- leker, Leiden van R'dam Vliss. IV Faasse, Hansweerd. Briefkaarten van Goes F. Mets, Vlissingenvan Breda Vliss. II J. Ger ritsen, R'dam. Zoo de Heere wil en wij leven, hoopt onze geliefde Moeder MARIA NAGELKERKE geb. Glerum, den 18 Augustus, haar 80sten ge boortedag te herdenken. litre dankbare hinderen behuwd-, klein- en achterkleinkinderen Wolphaartsiijb, 16 Augs. 1904. Heden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van bijna 68 jaren, onze Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer JOHAN FREDER1K SCHEIJBELER. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Wed. SCHEIJBELER—Stevens. Middelburg, 15 Augustus 1904. Voor de talrijke en treffende be wijzen van belangstelling en deelneming, zoo van hier als elders ondervonden, ge durende de ziekte en na het overlijden van onze dierbare echtgenoot?, moeder, dochter, zuster en behuwdzuster SUZANNA ADRIAANSE, betuigen wjj bjj dezen onzen hartelijken dank. Uit aller naam, R. KOPPEJAN. S. KOPPEJAN. Meliskerke, 12 Aug. 1904. IN ALLE SOORTEN TEGEN VOORDEELIGE PRIJZEN bij W. A. DE RIJCKE, Krommeweele, Er biedt zich aan om ierstend in dienst te treden of n.et I September a.s. die genegen is zelfstandig te werken. Adres Hulpkantoor Oud-Vossemeer letter D. een puik veeren Bed en een nieuwe Kinderwagen. Adres Boekh. EANÓY. Adres Boekh. FANOY. is vanaf heden b ij inschrijving: in de gemeente Kloetinge, tusschen Heernisseweg en Paapsland, groot 1 Hec'are 70 Aren 70 Centiaren, thans in pacht bij H. Gunst tot mi het rooven van den oogst 1904. Inschrijvingsbilletten in te leveren ten kantore van Notaris PILAAR vóór 23 Augustus aanst. De Notaiissen M. NOORDIJKE te Co- lijnsplaat en JOH. PILAAR te Goes, zullen DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1904, des namiddags te ééa uur te Goes, aan de schuur van dhr. C. Karelse, aan den 's-lleer Bendrikskinderendijk, voorts: Daarna voor dhr. C. de Buck en Voor dlr\ M. Verbeem 's voorm. te 10 ureD, te Wemeldinge, in het koffiehuis van Korstanje, voor de erven Wed. J. Bustraan, ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van te Wemeldinge aan de Dorpstraat, met SCHUUR en ERF, groot 6 A. 8 c.A. EN aldaar aan den Achterweg in dien tuin en daarna ten sterfhnize van A. de Schipper, van OP Maandag 29 Augustus 1904, 's voormiddags te 11 uur, te Goes, in »de Piins van Orarja", ten oveistaan van No taris MULOCK HOUWER, van in de gemeente Goes, in Gallissenhoek, Terwelhoek, Hubelandshoek en in den Goeschen polder, thans in pscht bij J. Euige, de Wed. A. Westdijk en W, Hijman.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 3