NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 135. 1904 Zaterdag *13 Augustus. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Het Neo-Malthnsianisme. RECLAMES. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN ^Verdwijning van een bosch, Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De leer van het Neo-Malthusianisme berust op een leugen. De voorstanders dezer leer hebben het Goddelijk woord: „Weest vruchtbaar en vermenigvuldigt u" omgezet in: „Woest onvruchtbaar en krimpt het getal uwer nakomelingen in". Voor den zegen der zelfuitbreiding heb ben zjj den vloek der zelfbeperking in de plaats gesteld. De apostolische vermaning: onthoudt u van elkander voor een tijd hebben zij voor den materialistischen raad ingeruild: vol doet aan de lusten doch houdt uw gezin klein. Deze omkeering der heilige huweljjks- ordinantie dankt de ongeloovige wereld aan de bekende theorie van Malthus, doch tegen diens bedoelen misbruikt, dat de uitbreiding der menschheid gepaard gaat met de onmogelijkheid der vermeerdering van de voor haar beschikbare levens middelen. Malthus stelde voorop dat bjj ongebrei delde uitbreiding van het menscheljjk ge slacht, een deel er van in kommer moet wegsterven, dewijl de aarde niet genoeg zaam oplevert om die gansche menschheid te voeden. En dit nu is een leugen. Hot zijn hoogst bedroevende cijfers die de afneming of althans uiterst geringe toe neming der bevolking in Frankrijk tenge volge der zonde van het Neo-Malthusia nisme te zien geven. En ook in ons land, bijvoorbeeld in Amsterdam, staan de geboortecijfers tot de huwelijkscijfers in beschamende verhouding. Daar daalde het geboortecijfer in ver houding tot dat der bevolking van 1880 tot '89 van 36 tot 34 procent; in 1889 tot 1900 van 34 tot 30 prooent; in 1901 was het 29 procent; in 1903 slechts 28 procent. Het verhoudingsojjfer blijft derhalve dalende. Malthus leerde dat de vermeerdering van voedsel in de verhouding der rekenkundige reeks 1, 2, 3 enz. plaats heeft; terwijl de vermeerdering der bevolking in datzelfde tijdperk geschiedt volgens de meetkundige reeks 1, 2, 4, enz. Dr. Bruinsma nu heeft in zijn jongste uitnemende werk„De leer van Malthus voor Nederland toegelicht" deze totaal on bewezen bewering op zeer verdienstelijke wijze onder handen genomen. Snijdend doch waar is zijne opmerking dat deze hardvochtige theorie zoo spoedig en grif schijnt aangenomen, opdat de rijke man Lazarus van zijne poort kunne houden, en met een gerust geweten den zak kan toeknoopen, wanneer armoede hem om een aalmoes vraagt. En wij die het Schriftwoord in eere houden dat rijken en armen elkander ont moeten, dat wil zeggen tot elkander naderen opdat de eerstgenoemden de laatstgenoemden zullen te hulp komen, waardeeren de scherpe afstraffing van dezen geleerde aan het adres van het Kapitalisme gericht, dat „armoede, gebrek en honger volgens deze theorie niet ten laste komen van persoonlijke heb zucht of maatschappelijke misbruiken maar hot onvermijdelijke gevolg zijn van alge- meene natuurwetten" waartegen men zich immers niet verzetten kan. Nu leert de oud-minister Pierson in zijn bekend boek over Staathoudkunde dat in landen met onbeperkte vermenigvuldiging de bevolking na 40 jaren verdubbeld ie, en zoo voegt hij er bjj „het is volkomen duidelijk voor een ieder die een oogenblik nadenkt, dat zelfs met een aanwas, waar van onze eeuw getuige was, de voortbren ging geen tred kan houden, althans niet op den duur". Een sluitrede waarop zegt dr. Bruins ma terecht niet veel valt af te dingen doch voegt hij in één adem er bij „men kan volstrekt niet toegeven dat het tjjdperk der wanverhouding reeds is aan gebroken" geljjk de Malthusianen reeds van le voren gelieven vast te stellen j en ook is het niet bewezen „dat zulks binnen af- zienbaren tjjd zal geschieden". Malthus gewaagde zelfs van een verdub beling van een tijdperk van slechts vijf en twintig jaar. Een veronderstelling die in de lucht hangt. Immers indien er twee korenhalmen groeien op een plek die vroeger maar een halm droeg; of een aar twintig korrels bevat die vroeger terzelfder plaatse er slechts tien inhield, dan heeft reeds dit alleen de theorie van Mathus voor goed neergeslagen. En nu is het inderdaad een feit dat onder den zegen des Heeren veel woest land ook in ons land ontgonnen is, dat de opbrengsten por jaar schier verdubbelden dat van sommige vruchten hier en daar twee oogsten in een jaar gewonnen worden, waar te voren slechts van één oogst sprake was. En niemand kan zeggen dat de grens reeds is bereikt. Dr. Asselbergs zegt in het Katholiek Sociaal Weekblad: „Inderdaad, wat is er niet reeds gedaan, en wat kan er niet nog gedaan worden om de inner lijke waarde van den oogst te verhoogen, om de maat en de gowichtshooveelheid te vergrooteD, om het ras van den veestapel te verbeteren, wie zal uitmaken waar de grenzen liggen der productiviteit?" In Nederland is in betrekking tot oog sten, opbrengst van vee, beschikbaarheid van den bodem, hoeveelheid en soort der producten heelwat veranderd. Dr. Bruinsma heeft berekend en aange toond dat alles te zamen genomen de pro ductie in Nederland vrij zeker zelfs meer dan ruim 28 procent in 20 jaren toege nomen is. Zoodat er niets, letterlijk niets overblijft van de bewering van den oud-minster Pierson, zoo straks aangehaald, als zou aan elke berekening ontsnappen de aantooning dat de groeikiacht der voortbrenging zoo veel grooter zal worden als noodig is om de rekenkundige reeks 1, 2, 3, in een meet kundige 1, 2, 4 enz. om te zetten. De. Bruinsma verwjjst in zijn door ons genoemde boek al dat gescharrel met Mal thus en zijn cijfers en reeksen naar de rommelkamer! Wij zijn dankbaar voor den krachtigen wetenschappelijken steun van dezen bekwa men geneeskundige in onzen strijd tegen het Neo Malthusianisme. Geljjk de lezer weet hebben wjj zijn statistieken niet noodig, dewijl wij het door hem bestreden kwaad een zonde tegen het lichaam achten en dit lichaam als zijnde een tempel des Heiligen Geestes, naar de Apostolische waarschuwing niet straffeloos geschonden wordt. Voorts is de leer van het tweekinderstelsel vrucht van on geloof en mistrouwen, welke in Christelijke kringen niet mogen voorkomen. Want kinderen zjjn een erfdeel des Heeren. En gelijk eenmaal Oud-Israel den zegen van Jehova in het groote kmderen- tal zag, aanvaarden ook wjj Christenen ieder kind ons van God geschonken als een kostelijk geschenk, een pand, ons ter op voeding en tjjdelgke bewaring toever trouwd, om in den tgd ons sieraad en onze kroon te zijn, eens in den jongsten dag voor den Christus wanneer Hij komt op de wolken, door ons te worden voor gesteld met een „Zie hier Heere ons en de kinderen die gij ons gegeven hebt"en in de eeuwigheid zoo zij en wij tot de vrijgekochten mogen behooren saam met ons den Heere te prijzen in het Vaderhuis met zijne vele woningen. Dit is geen illusie, maar werkelijkheid. Een werkelijkheid, waarvan het vooruit zicht ons verzoent met de vaak drukkende zorg die het groote gezin met zich brengt, doch waar de Heere ons naar Zijne belofte glansrijk door helpt. Nog eens, wij hebben de statistieken der geneesheeren niet noodig in den strijd tegen het neo Malthusianisme, Maar wij zijn er toch blij mee« Als van den strijd tegen den vaccine- dwang, den schoolstrijd, den strijd voor Zondagsrust, mag wanneer 't zoo voortgaat, ook van dezen verwacht worden dat men het gelijk aan onze zijde erkent. 12 Augustus 1904. Terwijl men over 'talgemeon bij de op leiding tot onderwjjser voor kweekscholen pleit, hoort men hier en daar een stem ten gunste der R. Normaalscholen, met het doel om die niet alleen te bestendigen, maar ook haar aantal uit te breiden. Hoe is het mogelgk, zoo zou men kunnen vragen, dat in een tijd, waar allen, tot zelfs de vereeniging voor Gereformeerd onderwijs toe, over de noodzakelijkheid van kweekschoolopleiding het tamelijk wel eens zijn, nog van bevoegden stemmen opgaan voor meer rijksnormaallessen. Is er reden voor? Er is een motief en wel dit. Het platteland is ten aanzien van ge legenheden voor meer uitgebreid onderwijs al zeer stiefmoederlijk bedeeld. Wil of moet men wat meer weten, dan het gewone dat de lagere school biedt, dan moet men naar de steden. Worden nu vanwege het rjjk de normaal scholen uitgebreid en haar aantal vermeer derd, dan worden daardoor velen we deuken hier vooral aan zoontjes en ook wel dochtertjes van burgemeesters, secreturissen, dominé's, onderwijzers, enz. goedkoop in de legenheid gesteld om hunne kennis te vermeerderen en hunne kundigheden uit te breiden. Een eenvoudig admissie-examen en ze zjjn er. Of de leerling al of niet voor het onderwijs bestemd is, dit doet er eigenlijk minder toe. Daar wordt zelfs niet eens naar gevraagd. Eu telken jare kan men in de desbetref fende verslagen lezen, zooveel normaallessen met zooveel leerlingen zijn er in ons goede Nederland. Niet gaarne zouden we iemand de ge legenheid ontnemen, om op een min kost bare wjjze van de kennis en geleerdheid van anderen te profiiteeren er is nog zooveel aanleg in dood kapitaal maar toch inzake de vermeerdering van rijksnor maalscholen op het platteland, in verband met het uitgesproken doel, om ook aan hen, die niet uitdrukkelijk verklaren voor onder wijzer opgeleid te willen worden, gelegen heid te openen op zulke rijksinrichtingen hun kennis te verrijken zeggen wij, met de wet in de hand „Het is waarlijk niet te hopen, dat de regeering dezen weg inslaat, zoolang in art. 12 der wet op het L. O. de clausule is te lezen „Van rijkswege worden kweekscholen en normaallessen tot opleiding van onder wijzer» opgericht en onderhouden." Wij voor ons zouden gaarne zien, dat de ouders en voogden van de leerlingen der normaallessen verplicht waren de ver klaring af te leggeB, dat zij hunne zonen of pupillen voor het onderwijs bestemden. Daarin is o. i. niets onredelijks. Wanneer zulke scholen niet langer aan het doel beantwoorden, waartoe zjj zjjn opgericht, kunnen zij gerust worden opge doekt. De opleiding zal er het best bjj varen. Het daardoor bespaarde geld zal zijn weg wel vindeD. De cursussen ter op leiding van hoofdonderwijzers kunnen nog wel eenige jaren subsidie gebruiken. De sociaal-democraat Hermans verklaarde onlangs in een openbare vergadering van christen-democraten dat „godsdienst privaat- zaak" is, en dat hij, Hermans, „lid van den Dageraad dus atheïst" (Godloochenaar) is. Zoo denken er ook de mannen van Het Volk metterdaad over. In een der jongste Zondagsbladen van dat hoofdorgaan der S. D. A. P. staat het volgende„Een bijbeltekst, die de macht van God verheerlijkt, profeteert, dat de Heer den leeuw zal doen nederliggen bjj het lam. In dezen tekst wordt dit als een buiten gewoon be wjj s van de groote macht des Heeren gegeven. Zelfs voor den Heer was dat dus al een heksentoer En elders in datzelfde blad wordt gezegd „De Heer bedient zich van zijn dienaar, dominee Sikkel, om den stengel der revo lutie af te slaan die was opgeschoten in de christelijke vakorganisatie." Dergelijke taal is erger dan Godslasterlijk en levert een bedenkelijk commentaar op de bewering dezer heeren dat „godsdienst privaatzaak" is. In hun netten laat zich geen Christen vangen. Iedereen in Nederland heeft het lieve boekje gezien en gelezen dat door de Pink- pillen is uit gegeven geworden «Bloemen- spraak". Er zijn zoo in Nederland als in Frankrijk 15.000.000 exemplaren uitgedeeld hetgeen een millioen ponden papier ver tegenwoordigt. Om deze hoeveelheid voort te brengen heeft men ongeveer 300 400 boomen moeten omhakken, ze in een pap moeten verwerken en in een pletmolen doen. Dit boekje heeft dus gekost de verdwijning van een klein bosch, maar het heeft des te meer de wondervolle hernieuwde eigen schappen der Pinkpillen van het bloed doen kennen en het is de oorzaak geweest van talrijke genezingen, waaronder wjj die vermelden van den heer M. Haze, brieven besteller, Boezemkade 5, te Rotterdam. »Hij verklaarde aan onzen verslaggever die hem voor eenigen tijd geleden een be zoek aflegde, dat hij sedert 4 5 jaren lijdende was geweest aan hevige hartklop pingen die van lieverlede zich al meer en meer hadden voorgedaan, zulks was mjj pijn lijk en hinderde mij erg in het loopen om mjjn beroep van brievenbesteller uit te oefenen. Ik was voortdurend ongesteld en benauwd en had ook veel last van duize ligheden. Ik besloot tot het algemeen be kende en geroemde geneesmiddel n. 1. de Pinkpillen over te gaan, en na de behandeling strikt volgens de voorschriften gebruikt te hebben, heb ik hoegenaamd geen last meer van hartkloppingen of benauwdheden en ben geheel hersteld. Na ongeveer een jaar gewacht te hebben of de genezing van bljjvenden aard was kan ik U thans een bevestigend antwoord geven met machti ging mijn volkomen herstel te publiceeren." Zoo de geneesmiddelen die men U aange raden heeft, schipbreuklijden, aarzelt niet, neemt nog heden de Pinkpillen, zij zullen U niet teleurstellen. Zjj zuiveren en ver rijken het bloed, geven krachten, wekken den eetlust op, versterken den maag, regelen en bevorderen de spjjsvertering. Het is het geneesmiddel dat de grootste regel matigheid heeft wat de resultaten betreft. Zij bekomen en hebben in de geheele wereld snelle genezingen veroorzaakt in gevallen die als ongeneeslijk verklaard waren en zij hebben in vele gevallen eene bewondering opgewekt vergezeld van eene waarlijke verwondering. Zjj genezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagpijnen, rheumatiek, zenuwzwakte, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht Prijs f 1.75 de doos, f9per 6 doozen. Verkrijgbaar bjj Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheker. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bjj JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bjj Gebr. MULDER, Drogerjjen en Verfwaren. Onze Middelburgsche corresp. schrjjft In een ommezien was ditmaal de kermis opgeruimd om plaats te maken voor de stedeljjke muziektent op de Markt. Maandag, Sacraments-dag in de Roomsch-Katholieke kerk, in de wandeling ook wel half oogst geheoten, zal een groot Muziekfeest in onze stad plaats hebben. Niet minder dan 24 corpsen zullen daaraan deelnemen, en, alle deze zullen gezameljjk één nommer door deD heer Jan Morks, luitenant-direc teur van ons stedeljjk muziekcorps ge componeerd, op do Markt uitvoeren. Onze drie muziektenten, Markt, Molen water en Buitentuin zullen van 124 ure geregeld bezet zjjn. Acht muziek corpsen zullen in ieder der tenten hunne gaven doen hooren, en de vierde, in den tuin van hot Schuttershof zal 's avonds 8 ure bezet zjjn. Het eiDde zal met gedruisch gepaard gaaD, want een schitterend vuurwerk zal tot besluit worden gegeven. Extra-booten en extra-treinen zullen de op dien dag uitgaande Zeeuwen naar hunne hoofdstad brengen. Goes. De Knapenvereeniging Openb. 10 11b maakte gisteren een uitstapje per spoor tot Dordrecht, en verder met de prachtige Fop Smit boot naar Rotterdam. Daar werd in het Witte Huis per lift de reis naar boven gemaakt en het heerlijk panorama van Rotterdam bewonderd. Het »Waarenbuis" werd bekeken, zoomede de concurrent daarvan, het nieuwe «Waaren huis", de Grand Bazar werd doorwandeld, en een wandeltocht door Rotterdam gemaakt. Dat de diergaarde werd bezocht, spreekt vanzelve, en de jongens waren spoedig heel eigon met den olifant, stonden op goeden voet met de apen en keken met aangename huivering naar de leeuwen en tijgers, 't Was een goede, heerlijke dag voor de knapen. Ze hadden zeiven een kas gemaakt voor de uitgaven, en gedeeltelijk van sommige Goesche kindervienden een »steunpenning" ontvangen. Waren die gevers er bjj geweest, wat zouden ze schik hebben gehad in de vreugde die zij hielpen bereiden's Middags werd middageten gebruikt in „Kosthuis no 1", op de Kipstraat no. 48. En daar willen we iets van zeggen. Om 10 minuten voor half twee, kwamen de ongeveer dertig honge rige knapen en leiders in dit groote, eenvou dige eethuis. De directeur, dhr. E. v. Essen, wist van de komst niet af, en keek maar één oogenblik „beduusd" toen hem werd gevraagd of direct kon gegeten worden. Toen lachte bjj even, en verzocht maar naar de bovenzaal te gaandadeljjk zou het eten klaar zijn. Ea 5 minuten vóór 2 uur, dus in 35 minuten was de geheele tafel afgeloopen, en hadden de knapen volop gegeten. Lekker vleescb, en aardappelen met gestoofde boontjes, vormden den maal tijd. En dat kostte zóó weinig, en alles was zoo smakelijk en zindeljjk dat ieder die met leerlingen een uitstapje maakt, en ieder die graag „warm eten" krijgt en geen hotel rekening kan betalen, gerust naar mijnheer Van Essen kan gaan, Kipstraat 48, Rotter dam, Kosthuis no. 1 van de Maatschappij van kosthuizen. 't Is er spot goedkoopMaar ge zelschappen doen verstandig den directeur, dhr. Van Essen, vooruit te schrjjven. Want er komen héél véél gezelschappen scholen, vereenigingen, weeshuizen, enz., en dan wordt het zelfs een handig man als dezen directeur te druk om direct te bedienen. Daar dus om denken. Borssele. Woensdag werd den Raad door Burg. en Weth. de begrooting voor 1905 aangeboden. Zjj bedraagt, in ontvang en uitgaaf f 122 47.745, zjjnde ruim f1400 hooger dan voor 1904, voornamelijk toe te schrjjven aan meer kosten van wegen. Op de voordracht van vier personen voor de benoeming van twee zetters plaatste de gemeenteraad de heeren J. Bruinooge, D. Wisse, O. Mol Az. en C. van 't Westeinde. De vergadering besloot opnieuw KoDink- ljjke vergunning aan te vragen voor de heffing van havengeld, daar de concessie 1 Januari a. s. ten einde loopt. M. C. Nisse. In een weide alhier is cnder het vee van den landbouwer De Pree van 8i-Gravenpolder het houtvuur uitgebroken. Twee der aangetaste runders zjjn bezweken en onder politietoezicht begraven. Om alle misverstand te voorkomen, komt het ons gewenscht voor, mede te deelen, dat de vergadering welke 8 Sop-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1