NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 127. 1904 Dinsdag 26 Juli 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Alles op z'n tijd. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Alles heeft, naar bet woord van Isreüls wijzen koning zijn bestemden tijd op aarde. Die les ter harte te nemen zal ook voor ons aangenaam en profijtelijk zjjD. Daar is ook voor ons een tijd om te strijden en een tijd om te rusten van den strijd, een tijd om te klagen en ook een tijd om te roemen. Weken lang leefden we bjj het strijd rumoer door de verkieziDg opgewekt, en moge de einduitkomst ieder antirevolutio nair tot dankbaarheid stemmen, de strijd op zich zelf geeft tot roemen geen stof, en tot danken geen aanleiding. Het opzweepen van hartstochten, het zoeken naar prikkels, het op den voorgrond brengen van wat hatelijk is of zou kunnen zijn kenmerkt te zeer, en op onvermijde lijke wjjze, nagenoeg lederen verkiezings strijd om hem niet als een noodzakelijk kwaad te achten. Maar als alles op z'n tijd plaats heeft dan gaat ook weder het verkiezings-rumoer voorbij en het kalme, rustige, werkzame leven, die onwaardeerbare gave Gods om te kunnen en te mogen arbeiden, ieder in het zijne, hervat zijn onverdeelde rechten. En dan ligt daar in ons kleine land een groote wereld van arbeid voor ons open, een wereld waarbij alleen met ons zelf en niet met anderen een strijd te strijden is. Een strijd waarbij liefde het fondament en zelfopoffering het cement is en waarbij ha telijkheid en scherpte plaats maken moet voor sympathie en vrede. Op óén enkele uitiDg van die wereld te wijzen is voor ditmaal ons doel, want als het onzen lezers gaat als ons dan verza melden zich op hun schrijftafel ofboeken- rek of in elk geval in hun huis dit gepas seerde halfjaar weder een gcooter of kleiner getal van verslagen betreffende onze christe- lij k-philanthropische stichtingen Die verslagen na te lezen zal ons doel niet zijn. Slechts aan de hand van enkele van die verslagen onze lezers die niet zoo overvloedig met deze bedeeld zijn als .wij of 't zou ook kunnen zijn die deze ver slagen ongelezen ter zijde leggen, enkele oogenblikken te wijzen op den arbeid in Gods Koninkrijk in den vorm van christe lijke barmhartigheid verricht. Rijk en vele zijn de zegeningen Gods bij het grondvesten en de verdere ontwik keling geschonken, en nu de Zeeuwen komen te staan voor een grooten arbeid op dat terrein, een arbeid die wel eens de vraag op de lippen legtwat zullen wij onder zoovelen nu dacht het ons gaat steun en sterkte te kunnen geven aan het twijfelmoedige hart als we eens een oogen- blik de verslagen voor ons leggen van het vorige jaar, de verslagen die ons een pho- tografie leveren van hetgeen er in 1903 op dat gebied voorviel. Niet alle verslagen, ook zelfs niet die ons gezonden werden zullen we bespreker, dat zou vrij eentonig worden. Slechts enkele, die betreffende de oudste in jaren, de middelste en de jongste zullen ons de stof leveren voor een kort overzicht. Dat de Heldring-gestichten te Zetten behooren tot de oudste, uitnemendste en meest gezegende stichtingen der christe lijke barmhartigheid is van algemeene be kendheid. Heldring en Pierson zjjn twee namen met duidelijke letters in onzevaier- landsche geschiedenis opgeschreven. Steen beek, Talitha, Bethel en de christelijke Normaalschool zjjn aan geen Nederlander onbekend. Sinds vele tientallen van jaren, immers van '48 af staan de stichtingen in de Betuwe daar als getuigen van wat de christelijke liefde vermag tot oprichting van het gevallene en tot bewaring van wat dreigt verloren te gaan. Met volkomen bewnstzjjn hebben Heldring en de zijnen vrjj-uit zonde ook zonde ge noemd, en de banier van het „getuigen en redden" geplant in de woestijn van ellende en zedeloosheid om alzoo de hand der christeijjke barmhartigheid te reiken. Ge heel andere dan in de Betuwe is een niet minder rijk gezegende stichting der chris telijke liefde in het hooge Noordon. Nog slechts tot middelbaron leeftjjd gevorderd, heelt de stichting der barmhartigheid te Wagenborgen de hand uitgestoken tot lijdenden en vorwaarloosden. Niet om zonde en eigen schuld, niet door wange drag of roekelooshoid wordt Wagenborgen gezocht en bevolkt, maar om het lijdon te verzachten of drageljjk te maken van zoo- velen die deu strijd om het bestaan niet mee strijden kunnen. Idioten en ljjders aan lichaam en geest vinden in de zich steeds uitbreidende Groninger stichtingen een toevluchtsoord door christeijjke barmhar tigheid gesticht en gedragen. Deze dertig jarige is naast de bjjna zestigjarige stich tingen op de Betuwe een bewjjs voor den voortgaanden zegen van de ontwaking van het plichtsbesef onzer christeijjke bevolking tegenover zonde en ellende. En de jongere stichtingen Waar zullen we beginnen en waar eindi gen? Daar ligt het verslag van Het Hooge land, een stichting op de Veluwe, die be doelt christeijjke verpleging van landloo- pers en bedelaars. Het stichten van arbeiders- koloniën is haar doel, om door geregelden arbeid te brengen tot een geregeld leven. Daar ligt hot verslag van Jeruël, die op het terrein der Inwendige Zonding te Rot terdam arbeidt en haar voornaamste ter rein van arbeid in de Zandstraat de bekende buurt waar losbandigheid en ongerechtig heid tiert, vindt. Daar ligt om nog slechts deze eene te noemen het verslag van den arbeid onder de Nederlandsche visschers op de Noordzee. Een arbeid van twee zjjden aangevat en nu reeds een tien tal jaren met zegen beoefend, zoowel door het Kerkschip „De Hoopals door de pre dikanten der Geref. Kerk die daarheen jaarljjks worden gezonden op initiatief van de gemeenten aan de zeekust gelegen. Een enkel Btaaltje van het vele dat ge daan wordt door de christeijjke liefde mag ditmaal, in dezen rustigen tijdook tot eigen opwekking en aanmoediging wel eens een plaats vinden. In een der verslagen trof ons dit beeld in vorige eeuwen stond in Athene een tempel, gesticht ter eere van de barmhar tigheid. Daar stond ze afgebeeld met een gespleten hart waaruit bloed kwam drui pen. Ze hield dat hart in haar rechter hand. Uit hare oogen vloeiden tranen en op het altaar aan haar voet en haar gewjjd, mochten niets dan tranen worden geofferd en zuchten gebracht. -En onder de altaren die de Atheners voor hunoe goden haddon opgericht, was ook het altaar der barm hartigheid, waartoe traden alle bedrukte en bedroelde menschen, waartoe allen toe vlucht namen die onder eenig kruis ge bogen waren. Christenen wenschen van het altaar der bjjgoloovige Atheners niets te weten. Maar toch, treft u deze voorstelling niet Een gespleten, gebroken hart, zinnebeeld van een bewogen zjjn met anderer lot en lijden, zóó bewogen, dat het hartebloed gaat spre ken en de innerlijke roerselen des gemoeds gaan werken en aan 't oog tranen worden ontperst En in een ander verslag vinden we tot slot deze woorden van wjjlon onzen dichter Beets, waameê we ook dit korte woord eindigen Werk door en woeker met uw uren, Spaar gaaf noch kracht! Straks daalt de nacht: De roest slijt meer dan 't schuren. 25 Juli 1904. Onderstaand oordeel van een Katholiek tegenover dat van een ander Katholiek (mr. Kolkman, lid der tweede Kamer) die in ontbinding niet het eenige middel zag, heeft voor onze lezers groote waarde. Dr. Nolens, het lid der Tweede Kamer, zegt in de Venloosche Courant, dat het hem voorkwam, dat alleen ontbinding der Eerste Kamer in aanmerking kon bomen, en wel io. omdat aan het aftreden van den min. van binn. zaken alleen gedacht kon worden door hen, tot wie hij zou kunnen zeggen „orderint, dum metuant" 20. omdat gelijktijdige ontbinding der Tweede Kamer een door niets gerechtvaar digde maatregel zou zijn 30, omdat er alleen door ontbinding der Eerste Kamer klare staat van zaken kon komen 40. omdat de Eerste Kamer in geen opzicht meer in overeenstemming was noch met hare directe, noch met hare indirecte kiezers 50. omdat te vreezen stond dat, evenals in de Tweede Kamer, ook in de Eerste van libe rale zijde andera ontwerpen, b.v. de drankwet, als partijzaak behandeld zouden worden 60. omdat door de oude Eerste Kamer niet meer een heilzame maar een verlammende invloed op de werkzaamheid van regeering en Tweede Kamer kon worden uitgeoefend. De motieven, waarop de maatregel van sommige zjjden ontraden werd, hadden z. i. niet veel kracht; wolk oordeel hjj in zjjn artikel nader ontwikkelt. Daar is dan toch één daad van de re geering die der afkeurende critiek van de oppositie ontsnapt. Multatub', de wijsgeer van het liberalisme, heeft ons geleerd dat, wat te dik gezaaid wordt niet opkomt, een wijsheid trouwens bij onze boeren en tuinders reeds lang bekend. Of de oppositie die les niet begrijpt Of wordt de critiek niet te dik gezaaid De stemme der critiek gaat uit tegen Hooger Onderwijswet en Tariefsherziening, tegen Arbeidswet en Arbeidscontract, tegen Drank- en Vaccine wet, en tegen den persoon van dr. Kuyper niet het minst. Begrijpt men dan ganscheljjk niet dat zoodanig onophoudelijk ageeren en agitea- ren doodloopt? Intusschon het is eau feit van beteekenis dat de benoeming van Generaal van Heutz tot Gouverneur-Generaal in de Oost ont snapt aan hatelijke critiek. Men schijnt met de benoeming van den man die in Atjeh meer dan gewoon talent van regeeren en organiseer en ontwikkelde, tot de hoogste waardigheid in Indiü vrede te kunnen vinden. Zoo is er dan toch nog iets mogelijk dat dan feilen, toeneinenden partijstrijd niet doet opvlammen Volgens het overzicht van den oogst, bewerkt door den landbouw-inspecteur volgens verstrekte gegevens door de rijks- leeraren van land- en tuinbouw, is de stand der gewassen in onze provincie over het algemeen gunstig. De stand van eetaardappelen er zijn dit jaar bijzonder veel aardappelen gezet is ditmaal zelfs zeer goed. 'tls maar te hopeD, dat het uitblijven van den gewenschten regen geen ongunstige verandering brengt. Wat zouden klaver en suikerbieten om maar iets te noemen opknappen bij een Hinken, zachten regen. Ea de weiden alom. Volgens het volksgeloof zou men in zes weken geen droppel krjjgen, omdat 20 Juli, de zoogenaamde dag van St. Margriet zonder regen voorbijgegaan is, maar als St. Laurens eens komt (10 Augustus). Dan, ja dan... Gelukkig dat wij weten en gelooveD, dat niets bij geval gebeurt, maar loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvrucht bare jaren den Christen toekomt van Gods vaderlijke hand. En met het oog daarop betaamt het ons, zooals Jeremia weleer, „in de zake der groote droogte", alles van Hem te verwach ten, want „Hij doet al die dingen". De Avondp. verneemt, dat de minister van binnenlandsche zaken een circulaire heeft gericht tot Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciöi, waarin wordt medegedeeld, dat het voornemen bestaat, om vóór de in 1905 te houden verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, een algemeene herziening van de indeeling der kies- en stemdistricten aan de orde te stellen, Aan de gemeenteraden zal nu de vraag worden voorgelegd, of wijziging van de bestaande indeeling van hunne gemeente in stemdistricten noodig of wenscheljjk is, en zoo ja, hoe elk stemdistrict dan zou worden. Deze herziening zal plaats hebben, opdat iader kiezer gelegenheid hebbe, binnen de bjj artikel 57 der Kieswet aangegeven tijdruimte zijn kiezersplicht te vervullen. Wij hopen dat meer dan een gemeenteraad ook in onze omgeving hiervan gebruik zal maken, en daarbij niet zien zal op de geringe ui'gave die de plaatsing van een tweede stembureau zou vorderen. Met name in Hoedekenskerke en Wis- senkorke (N.-B.) zou een tweede stembureau geen weelde zijn. De kiezers van Kwadendamme en Kam perland moeten veel te ver loopen om hun stem te gaan uitbrengen. Ook van 's-Heer Hendrikskinderen naar 's-Heer Arendskeike (Ouddorp) is de wandeling veel te ver. In die gemeente achten wij een derde stern- district beslist gewenscht. Mr. Sybrandi heeft de beschuldigingen tegen hem uitgebracht in de liberale pers, blijkens oen ons gezonden afdruk uit het Twentsch FbMsifWaltegaar afdoend weerlegd. Van de plaatsruimte in ons volgend no. zal afhangen of en hoeveel wij er nit overnemen. De vinnigheden der naaimeisjes die alles slechts van hooron zoggen wisten, en er toch maar op door lasterden, zullen nu wel uit wezen. Onlangs is te Amsterdam een centrale vereeniging voor kinderkleeding opgericht onder den naam: »Voor het schoolkind". Doel dezer vereeniging wordt als volgt omschreven. »Er zijn in onze groote stad bedoeld wordt Amsterdam een aantal jeugdige tobbers, die steun behoeven bij de oplos sing van het steeds verdrietige, soms on oplosbare probleemhoe bereiken we het schoollokaal Ze dien bijstand te verleenen is het naaste doel der nieuwe vereeniging. »Ze te bewaren voor ziekte is haar verder liggend doel". Vooraf gaat in de verspreide circulaire oai steun een aandoenlijk tafereel, waaruit onder meer ook de onmisbaarheid van schoenlappers en schoenwinkels blijkt. Zeer liberaal vat genoemde vereeniging bare taak op. Geen verschil maakt ze tusschen bijzondere en openbare scholen. Ze helpt alle kinderen. Wij voor ons hopen en verwachten, dat geen besturen der chr. scholen ooit bij dergelijke vereenigingen zullen aankloppen om steun. Zooveel vertrouwen hebben we wel in onze schoolbesturen, dat, mocht het noodig blijken, voor enkele leerlingen helpend tusschenbeiden te komen, ze eerder in eigen zak zouden tasten, dan hunne toe vlucht te nemen tot dergelijke vereeni gingen. Trouwens, in den regel behooren de leerlingen onzer christelijke scholen, niet onder degenen, die de school verzuimen uit gebrek aan klompen of schoeisel. Er zijn uitzonderingen zeer zeker. Doch ééa zwaluw maakt nog geen lente. En het stoffelijk overschot van den ex- president Kruger zal voorloopig rusten in 't midden van zijn geest- en stamverwanten. Morgen zal Hik en Duinen, de bekende Haagscho begraafplaats aan deu Loosduin- schen weg, het stoffelijk overschot bergen van den uitnemendsten der hedendaagsche ballingen, om binnen enkele maanden ver voerd te worden naar zjjn vaderland, dat hjj tot Engelsche overmacht hem verdreef, heeft gediend met al zjjn kracht en gaven. De Gelderland bracht hem in ons midden, weldra laadt een marine-stoomer zijn ljjk- kist en brengt hem in Afrikaanscben grond ter ruste, Zjjn graf zal daar liggen onder Engel sche heerschappjj. Weemoedige gedachte. Indien het geloof en do hoop ons niet geleiden, geljjk dat bjj Kruger het geval was Wat lk nu doo weet gjj niet, maar gjj zult het na dezen verstaan STATEN-GENERAAL. Vereenigde Vergadering van de beide Kam°rs, op Zaterdag den 23sten Juli 1904, tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal. De heer SCHIMMELPENNINCK VAN DER OYE bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Kon. Besl. van den 19ien Juli 1904, No. 23, waarbij de Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd, heden, te 3 uren des namiddags, zich te begeven naar de ver gadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie, die den heer Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleideD. Kort daarna treedt de Minister, vooraf gegaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De heer KUYPER, Minister van Bin nenlandsche Zaken, neemt plaats vóór den troon en houdt de volgende toespraak Mijne Heeren I Gedurende deze zitting der Staten-Generaal kwamen onderscheidene maatregelen van wet geving tot stand. Een met Frankrijk gesloten overeenkomst betreffende den wederzijdschen invoer uit onze koloniën werd door u goed gekeurd de beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van tuchtscholen bracht de kinderwetten een stap nader tot haar invoer; eenige artikelen van het wetboek van koop handel ondergingen eene wenschelijk gebleken wijzigingvoorstellen tot herziening van de Gemeentewet en van de wet op het krank zinnigenwezen mochten uwe medewerking verwervenhet aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi werd verlengd en herzien in verband hiermede werd besloten tot in trekking van de muntbiljetten en tot het toe kennen van de hoedanigheid van wettig be taalmiddel aan de biljetten van de Neder landsche Bankde wet tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men onderging een noodzakelijke verbetering en in de wet op de vermogensbelasting werd een recht tot navordering opgenomende aanleg, de exploitatie en het gebruik van telegrafen en telephonen werden nader wet telijk geregeldbepalingen betreffende de mijnontginning werden met wijziging van de bestaande mijnwet vastgesteldde aanleg van onderscheiden werken van algemeen nut werd bevorderd de oprichting van een departement van landbouw in Nederlandsch Indië werd door u mogelijk gemaaktomtrent het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op het Hooger Onderwijs werd met de Eerste Kamer geene overeenstemming ver kregen. Met het oog op de hierdoor ontstane on gelegenheid heeft Hare Majesteit de Koningin besloten, die Kamer te ontbinden en zullen de Staten der onderscheidene gewesten eerlang tot de samenstelling van een nieuwe Kamer overgaan. De koningin heeft mij opgedragen, mijne heeren, u dank te zeggen voor den ijver en de toewijding, door u betoond. In naam de koningin verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de Commissie, bestaande uit de heeren Kist en Woltjer, leden der Eerste-Duymaar van Twist, De Stuers, Van Yeen en Smidt, leden der Tweede Kamer, uitgeleid en nadat zij in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de VOORZITTER de vereenigde vergadering. RUSLAND en ENGELAND. Er dreigde een botsing tusschen deze twee. Er was namelijk door een Russisch oor logsschip in de Roode Zee een Engelsoh stoomschip dat onder Russische marinevlag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1