NIEUWSBLAD 1904. Dinsdag 12 Juli. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH Buitenlandse!] Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN SrfiMBU$"fVRAAiïr~ el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De directie van ons blad heeft besloten geen advertenties be treffende rechtstreeksche ver lotingen om geld of andere voor werpen meer op te nemen. By stemmingen voor Kamer of Staten zijn er wel eens heetgebakerde mensohen die aan de eerste opwelling van wrok over de stembusnederlaag toegeven en dit aan een onschuldige die hun brood eet doen voelen. Wanneer dergelijke driftige mengohen niet op hun besluit terugkomen met royaal sohuldbelijden, dan is dit een daad van laffe machtsoverschrijdicg, die niet genoeg kan worden afgekeurd. Van dergelijke wraaknemerij zouden wij uit het kiesdistrict Goes ook wel eenige staaltjes kunnen vertellenzoo oude als minder oude. Van jongsten datum is zeker wel dat een anti-liberaal kiezer die zich voor de antirevolutionaire eandidaten ge ïnteresseerd had, daarvoor gestraft werd met 't verlies van een liberalen klant van ongeveer f 5 per week. Én ook elders schijnt, ondanks de alge meens verlichting en beschaving, dit kwaad nog niet uitgeroeid. Te Gouda toch hebben twee liberale heeren Brinkman en Spit toen de stemming ongunstig voor de liberalen was uitgevallen, hun melkboer afgezegd en ver wezen naar de antirevolutionairen. Te Epe ontsloeg de liberale drukker Hooiberg zijn tuinman met 't bericht er bij dat hij geen fijne meer op zjjn erf verlangde. Te Peursum (district Sliedrecht) heeft de liberale candidaat Jan Kloek, door de liberale pers als Christelijk historisch aan bevolen, daags na de stemming waarbij hij gevallen was, zijn antirevolutionairen zwa ger die hem steeds graan leverde en op de antirev. eandidaten had gestemd, met vloeken de deur gewezen, en hem gezegd dat hjj voortaan voorbij moest gaan. Wij zouden hier nog bij kunnen aan halen het krijgsgeschrei dat de vrijzinnigon in Overijsel (ook de Midd. Crt. stak haar duit in 't zakje!) tegen mr. Sybrandiaan heffen naar aanleiding van diens open en ronde bestrijding van het beginsel van het liberalisme gebleken uit hetgeen van vrij zinnige zijde geleerd en aangeprezen wordt. Gelooft maar, als die sehetteraars konden dat zij mr. Sybrandi zouden behandelen gelijk mr. Levy het hun al in 1881 heeft geleerd: Als deze o, zoo onverdraagzame clericalen de hand naar den Staatsteugel uitstrekken zullen wg ons tegen hen ver zetten, zelfs, als 't moet, met de daad Te Alfen aid Rijn eindelijk maakte een liberale notaris het nog erger. Het onderstaande wordt door den heer Kemink, lid van Gedeputeerde Staten vau Zuid Holland in de „Rjjnlandsche Courant" meegedeeld. Op den dag na de stemming voor de Staten zeide notaris J. C. Spruijt door de telefoon op zeer onwellevende wijze aan den winkelier A. J. Grobbe de klandizie op, met da belofte ook zijne geestverwanten in die richting te zullen bewegen 1 De reden was, dat Grobbe krachtens zijn beginsel voor de anti-liberale candidateD, ijverende, als waarnemend secretaris onder staand biljet verzond Om het groote belang van de stemming, welke morgen zal plaats hebben, wordt u ook door deze nogmaals dringend aanbe volen uwe stem uit te brengen op de heeren N. D. Kemink en F. H. van Wichen. Namens de Chr. Hist. Kiesver., A. J. GROBBE, waarn. secretaris. Aarlanderveen, 16 6-'04. De bedreiging werd nader aangedikt door eene advertentie in de „Rynbode" van 26 Juni, luidende: HANDEL IN COMEST1BELEN te Oudshoorn of te Alfen a. d. Rijn. Een net, actief JONGMENSCH, van beslist vrijzinnige beginselen, die zich in eene der bovengenoemde plaatsen wil vestigen, gaat bepaald eene goede toe komst tegemoet, mits iiij puike waar levert en de klanten op een vlugge be diening kunnen rekenen. Aansluiting aan het plaatslijk telephoon- net. is zeer aan te bevelen. U zal mij toestemmen dat eeu dergelijk bedrijf, een furie tegen andersdenkenden, jde spuigaten uitloopt en overwaard is alom bekend gemaakt te worden. Degenen die meenden, dat de brooduit- stooting tot het verleden behoorde, hebben misgerekend zij mogen in hunne annalen een nieuwe bladzijde openen en daarop aanteekenen dat het perverse feit zich op nieuw voordeed te Aifen aan den Ryn ia de maand Juni 1904 Ik vraag Is notaris J. C. Spruyt vergeten hoe in het jaar 1886 bij invloedrijke anti-liberalen geflikflooid werd om steun op het verzoek schrift ter zijner benoeming Hoe zou het dezen notaris smaken wan neer zijne anti-liberale klanten het leer om leer gingen toepassen? Dankend voor de plaatsing, Uw dienstw. dienaar, N. D. KEMINK. Voorzitter van de Centrale Chr. Historische Kiesvereeniging in het district Alfen. Alfer, 27 Juni 1904. Wij voegen aan deze mededeeliDgen niets toe. Hier past Huygens' klacht »Wie 't sehrikk'lgkst er van zwijgt, heeft nog te veel gezeid f' Amerika. Het program waarmee de democratische partij den kamp om het presidentschap der Vereenigde Staten aanvaardt, bevat niets over de muntquaestie; maar wel: handhaving der Monroe-leer, bescherming van Amerikaansehe burgers buitenslands, geen internationale bondgenootschappen, hot behoud der „open deur" op handels gebied in Oost-Azië; geen uitzuiging moer der bevolking van de koloniën. Dit programma is Vrijdag door de partg te St. Louis vastgesteld. Daarna werden eandidaten genoemd. De afgevaardigde van New York prees Parker aan en voegde er bij dat deze niet het woord voorde omdat hij zjjn partg niet wilde overheerschen maar dienen, welke woorden met uitingen van groote geestdrift in de zaal en op de galerijeD, wel een half uur lang begroet werden. Daarna kwam de afgevaardigde van California met een aanbeveling van Hearst. Diens aanhangers deden, onder de banier van Californiö een ommegang door de zaal, uitgejouwd door de Parke- rianen. Vele der ommegaanders drukten in het voorbggaan Bryan de hand. Nog enkele andere eandidaten werden genoemd. Doch Parker verkreeg ten slotte het ver- eischte twee derden der stemmen, nadat de afgevaardigden van een paar staten hun candidaat hadden losgelaten en op Parker waren overgegaan. Parker had 658 stem men, en werd ten slotte met algemeene stemmen als de candidaat aangewezen. Gelijk wij reeds in ons vorig overzicht (7 Juli) schreven heeft hij tegenover Roose velt geen kans. Met lof spreekt men in de republiek Columbia over den nieuwen president Reyes. De kiezers deden een goed werk met dezen tactischen staatsman te benoemen. Zoo ooit dan is er nu te Bogota iemand noodig die met vaste doch niet al te strenge hand de teugels voert. Hij was 't die indertijd Columbia's aan spraken had te verdedigen bij de Ameri kaansehe regeering te Washington, toen de nieuwe republiek Panama ter wereld kwam, en Columbia daardoor eeu groot stuk van zijn gebied zoo maar op eenmaal kwijt raakte. Nu heeft Columbia don nieuwen staat nog niet erkend, en het eerste wat president Reyes zal te doen hebben is deze quaestie te regelen. Berusten in 't gebeurde zal wel zijn devies zjjn, en voorts zorgen dat de nadoolen er uit voortspruitende, nog niet vermeerderen. Columbia sloot zich reeds bij Venezuela aan. Men zegt dat Reyes eon toenadering tusschen de Zuid-Amerikaansche republie ken beoogt. Slaagt hij daarin en brengt hg daarbij de partijen in zijn land tot rust, dan zal men zijn optroden wol zegenen. Finland. De Russische regeering gaat voort met Arm Finland te knevelen. Het dagblad der Jong Finsche partg is opgeheven, zijn uitgave voor altijd verboden. Streng wordt onderzocht door den rechter al wat be trekking heeft op den moord op Bobsikoff. En de nieuwe landvoogd Obolenski, wij zeiden het reeds, zal nog gestrenger op treden dan zijn voorganger. Schaumann heeft waarlijk zijn vaderland geen dienst bewezen met zijn moordaanslag. Doch ook te Petersburg speelt men een gevaarlijk spel, dat wel eens anders kon uitloopen dan bedoeld was. F r a n k r ij k. De wet op de afschaffing der klooster scholen is met spoed en met groote meorder- heid door Kamer en Senaat aangenomen door den President bekrachtigd en in het Staatsblad opgenomen. Nog 350 congregatiescholen worden hier mede weggevaagd, en de leerlingen gaan over naar de openbare school. Een stelsel van de meest fanatieke aan randing der vrijheid, door een partij die uit den strgd voor de vrijheid heet opge komen. Dat uit geen enkel liberaal blad, ook in Nederland, een protest tegen deze schande lijke geweldpleging opgaat, zegt meer dan twintig betoogen onzerzijds, waar een volk onder do vrijheidsbegrippen der liboralen goregeerd, wordt heengevoerd. RUSLAND en JAPAN. De Japanneezen rukken steeds nader op hun doel af. Da legercorpsen van Okoa en Koeroki hebben zich vereenigd en nu trekken zij noordwaarts, met de kennelijke bedoeliDg om langs de Russische krijgs macht bij Moebden heen te trekken, de Tianssiberische lijn door te snijden, die aan Koeropatkine dagelijks soldaten, kanonnen, levensmiddelen toevoert, Koeropatkine in den rug te vallen en zijn verbindingslijn met Charbin af te snijden. Hier komt bg dat de regens opgehouden hebben en de strijd thans gevoerd wordt onder groote hiite. Ea naar den mensch kunnen alleen de regens de Russen redden. Kaiping is na een driedaagsch gevecht genomen. De Russen verloren een aan tal kanonnen en manschappen, een verlies dat echter in de schaduw treedt voor de beteekenis van het verlies der plaats zelf. Met Kaiping zijn nu alle passan welke oostwaarts door liet gebergte loopen, in handen der Jipanneezen, en nu kunnen dez9 ook naar het westen krachtig optreden. Gevolg daarvan zal zijn dat de Rissen het heele kustgebied tot aan Tasjitsiao zullen moeten ontruimen. Daarmede is dan Nioetsjwang en de gemeenschap met de zee aan de Japanneezen overgelaten, en deze kunnen zich een nieuw steunpunt kiezen voor de verzorging van het leger te velde. De Choenchoezen treden als brave bond- genooten der Japanneezen herhaaldelijk tegen Russische spoortreinen en verbin dingslijnen in het krijt. Toch gaat de toevoer van manschappen geregeld voort dagelijks 1600 man. Op 15 September kan op die wijze weer een Russisch leger corps van 130 duizend man in Mantsjoerije staan, Tenzij voor dien tijd niet wat anders gebeurd is, waarop blijkens hetgeen wij hierboven meedeelder, groote kans bestaat. Nadere berichten omtrent de ontmoeting tusschen de Russische en Japansche eskaders in de golf van Korea brachten aan 't licht dat er aan Japansche zijde fouten zijn gemaakt, waardoor de Russen hebben kunnen ontkomen. De Japanneezen schoten op hun eigen torpedo's. Hun eskader was driemaal zoo sterk als dat van d9 Russer, welke laatston, bijtijds deze overmacht meikond, zich haastig naar het noorden terugtrokken. De Japan neezen achtervolgden hen uit allo macht, en schoteu doch raakten niet. De Rus sische schepen bleven ongedeerd, daaren tegen werden twee Japansche torpedobooten tot zinken gebracht. De vervolgingen werden gestaakt, wijl de Russische schepen in snelheid de Japansche verre overtreffen, en deze laatste waarschijnlijk ook wel niet meer zoo zeewaardig zullen zjju als vroeger. Over Port-Arthur geen nieuws. Het ge rucht gaat dat Russische schepen en tor pedojagers opnieuw de buitenhaven ver laten hebben. Omtrent den stand van het beleg, bewaart de Japansche regoering het diepste stil zwijgen. Men weet, dat sinds do bezetting van Daliiy, het Japansche leger eiken dag een vaster en nauwer kring om de plaats vormt. Ook is bekend, dat verschillende gevechten, van moordere of mindere be teekenis plaats hebben in het heuvelland om de stad; dat Togo's vloot nacht en dag in de weer is. JDe Japansche generale staf laat echter geen enkel bericht, ook niet bet minst- beduidende, over den stand der zaken door. Eón ding slechts weet mener hebben iederen dag schermutselingen plaats in den omtrek der vesting. Vluchtelingen uit Port-Arthur vertellen, dat een Japansche afdeeling, ten oosten van de stad, geholpen door de vloot, zich zonder tusschenpoozen inspant om een stelliDg te bemachtigen, die de stad be- heerscht. Da Japansche vloot bombardeert van den morgen tot den avond de haven en elk oogenblik worden gewonden in de stad gebracht. Verscheidene huizen zijn tot hospitaal ingericht. Ten noorden van de stad hebben alleen eenige schermutselingen plaats, doch ook hier hebben volgens de verkenners, de Ja panners hun kampen reeds dicht nabij de stad opgeslagen. Duitsehe militaire des kundigen beschouwen de Russische stel lingen by Liaoyang Haicheng onhoudbaar tegen e9n aanval van Japanners aan drie zijden. Zij verwachten, dat Koeropatkine zal terugtrekken en voorspellen den val ran Port-Arthur. 11 Juli 1904. Er was in de vrijzinnige pers met vrjj wat ophef verteld dat de provinciale staten van Drente die uit enkel liberalen be houdens een Katholiek I bestaan tot lid van Gedeputeerde Staten hebben verkozen dien eenigen Katholiek. Thans bljjkt echter dat deze man dhr. Dommers, burgemeester van Schoone- beek, zoowel op kerkelijk als op politiek gebied volbloed-liberaal is en b.v. nooit in de R. K. kerk komt. Van »'t bijzondere" van 't feit is derhalve hiermede alles af. Luctor et Emergo, het antirevolutionaire blad aan de overzijde van de Schelde, merkt terecht op dat we wel wat behoefte heb ben aan een beetje Attisch zout in onze couranten-lectuur. 't Lijkt wel eens op pap waarin de grut jes weinige zijn. Attica noemde men oudtijds de land streek waarin Athene lag, zooals Walcheren de landstreek waarin Middelburg ligt. Athe ne's inwoners hielden van nieuws, maar niet van nieuws dat in flauwiteiten verliep. Het geestige dat prikkelde en een lach op de lippen bracht, noemde men A'tisch zouL Ach, wisten we de plaats waar dat te koop was Vooral in de dagen dat men nabetrach tingen op verkiezingen meent te moeien houder, en bij gebrek aan Attisch zout hatelijkheden tapten over flauwiteiten zeurt 1 Nog levendig herinneren we ons de feest viering van het zilveren jubilé der Unie Een School met den Bijbel, en zie reeds is Augustus in aantocht, de rijkgezegende oogstmaand ook voor onze Christelijke scholen. Zal die schoone, veelbelovende maand ook dit jaar voor onze scholen een over- vloedigen oogst opleveren Voorzeker, indien de collectant, de vriend van het Christelijk onderwijl ook bij u ditmaal niet te vergeefs aanklopt om eene gave der liefde, der toewijding en der dankbaarheid. Ze heeft ons zooveel te her inneren die jaarcolleete voor de scholen met den Bijbel. Maar ook te zeggen. Niet bet minst aan de ouders. Want het woord, eenmaal oud-Isrel voorgehouden, geldt ook onder deu nieuwen dag „En deze woorden, die ik u heden ge- biede, zullen in uw hart zijuen gij zult ze uwen hinderen inscherpen en daarvan spreken als ge in uw huis zit, en als gij op den weg gaat, en als gij nederligt, en als gij opstaat". Ea een middel daartoe is ongetwijfeld ook het Christelijk Onderwijs. Wacht hoor, daar gaat weer een legende aan het loopen. De Eerste Kamer moet de Hoogor On derwijswet behandelen en dan is 't goed dat zij het weet. De Nieuwe Rotterd. Crt. begon ah En meerdere zullen van daag wel volgen. De liberalen vertellen namelijk dat het met de vrijheid aan die vrije universiteiten zoo droevig geschapen staat. Prof. Lobman Sr., dat weet men we), die is gedwongen ontslag te nemen. Maar nu zijn er in den loop der tijden nogal meer hoogleerareu aan de Vrije- Universitoit verdwenen. Zeker is het" aldus de Nieuwe Rot- terdamsehe Courant „dat eene universiteit waar binnen weinige jaren de helft harer professoren afgedankt of weggedrongen wordt al heel oneigenaardig een vrije uni versiteit heet.'' Voor wie in oppervlakkig beamen met deze gansch leugenachtige, stellig niet door den geest der verdraagzaamheid ingegeven, bewering moge meegaan, zij hierbij herin nerd dat Prof. Lobman Jr. ontslag nam toen zijn vader henenging Prof. Van Ronckel heenging omdat hg slechts voor een korten tijd zijne hulp had toegezegd Prof. Hoedemaker de stichting verliet wijl zg tegen zijn wenseh in verband met de Geref. kerken kwam te staan en Prof. Dilloo zijn taak neerlei wegens het aannemen eener benoeming in zijn vaderland. Van onwillig aftreden was bij geen dezer vier sprake. Zoodat al heel onverdiend is de persi fleering door de N. Rott. Ct. van prof. Geesinks betoog op den Groningschen Universiteitsdag dat de dogmatische grond slag der V. U. »in geen enkel opzicht een belemmering der vrijheid in wetenschap pelijk en onderwijzend opzicht vormt". De Nieuwe Rotterdamsclie Courant heeft derhalve hoegenaamd geen reden om „zich verbaasd af te vragen" „wat in die kringen onder vrijheid verstaan wordt". Wat in haar eigen kringen onder vrij heid verstaan wordt, die vraag ware beter op baar plaats geweest, na al hetgeen het liberalisme in den lande tegen de vrijheid deed, en van het optreden der Franscha regeering tegen de bijzondere scholen open baar werd. Doch hierover zwggt men. Splinter en balk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1