NIEUWSBLAD No. 119. 1904. Donderdag 7 Juli. 18e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Ballenlandseb Overzicht. ilburg. llicnstliode. eiioodigil DEREN, d bij Middelburg. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. i) wordt tegen 15 aagd eene k H 82. le terstond ENB.ROOSEND. ,20 1,37 4,2 7,55 ,30 1,47 4,12 8,5 ,38 1,55 4,20 8,13 4,32 8,25 4,46 8,40 5,4 9,1 5,12 9,10 5,23 9,23 5,26 9,27 5,49 9,45 6,12 10,6 6,31 10,19 6,59 10,40 8,15 11,10 8,4311,35 9,3 11,48 9,25 12,5 9,4012,17 9,42 12,19 9,55 12,30 6,2410,4 12,37 6,51 10,27 12,58 7,2 10,38 1.10 7,14 10,50 1,22 7,22 10,57 1,29 7,3211,6 1,38 1,— 4.10 7,11 0 2,5 5.15 8,16 2.35 5.57 9'40 ,50 2,7 ,2 2,21 ,23 2,40 ,32 2,49 ,45 3,2 ,50 3,5 ,6 - ,27- ,45 1,11 4,15 4,39 4,58 5,20 6,- 6,2 6,15 6 13 3,40 7,— 0,45 LB. BOTTERDAM. d 'sZordags. Van Middelburg 8.45. „SCHELDE" in?. 19 8,30 12, oen 20 8,30 12, ond. 21 8,30 12,— rijd. 22 8,30 2,— ater.23 9,— 2, ond. 24 8.3, aan. 2510,— 11, ins. 2610,30 11.30 oen 27 6,— 12, ond. 28 6,30 12,— rijd. 29 7,— 12,— ater. 30 7,30 12, ond. 31 6,30 1, kter een datum is het tweede getal 0 G—ZXERIKZEE. Van Zierikzee. ins. 5 6.30 3, oen 6 7,30 3,30 ond. 7 6,30 3,30 rijd. 8 7,30 3,30 ter. 9 7,30 3,30 nd. 10 6,30 4,30 aar. 11 7,30 3,30 ns. 12 7,30 3,30 oen.13 7,— 3,30 ond. 14 6,30 3,30 ijd. 15 7,30 3,30 te'-. 16 7,30 3,30 nd. 17 6,30*) 5,30 aaD. 18 7,30 3,30 ns. 19 7,30 3,30 oen 20 7,30 3,30 nd.21 6,30 3,30 lijd. 22 7,30 3,30 ter. 23 7,30 3,30 nd. 24 6,30 4,30 aan.25 7,30 3,30 ns. 26 6,30 3,30 oen 27 7,— 3,30 nd. 28 6,30 3,30 ijd. 29 7,30 3,30 ter. 30 7,30 3,30 nd. 31 6,30 5,30*) lissingen. gen 5,15 's midd. n 6,30. 'd. Dageïjjks. 3,23 en 6,10 f) m. 3,50 6,40 1,55 a) en 4.45 3,23 6,10 f) na het vertrek Neuzen vm. 8,50 ens, Borsselen en Borsselen en skens, Borsselen sselen alleen aan elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van De directie van ons blad heeft besloten geen advertenties be treffende rechtstreeksche ver lotingen om geld, of andere voor werpen meer op te nemen. ARBEIDSCONTRACT. Het voorloopig verslag is verscheneD. Dit is het verslag dat opgemaakt wordt door de commissie van rapporteurs wanneer de Tweede Kamer in de sectiën bijeen is geweest, om zulk een wetsontwerp voor loopig te bespreken. Wie spraken en instemming betuigden of akeuring ten beste gaven, komt in zulk een verslag niet uit. Natuurlijk want het is een bespreking binnenskamers. Wij kunnen derhalve slechts vernemen wat senkele leden" of »vele leden" van zoodanig een wetsontwerp zeggen. Dit houde men wel in het oog, wanneer wij een en ander uit het »Voorloopig Ver slag" meedeelen. Vrij algemeen was men bet eens met de regeling dat al sedert jaren op wet telijke regeering van 't arbeidscontract van alle zijden was aangedrongen, en sprak men den weusch uit dat het zou mogen ge lukken, de voorgestelde regeling nog vóór de algemeene verkiezingen van 1905 tot stand te brengen. Verscheidene leden betreurden, dat de regeling der arbeidsovereenkomst hier te lande niet kan geschieden door uit de maatschappij zelve, als gevolg van de orga nisatie van uit den arbeid voortgekomen lichamen. Sommige leden waren van oordeel, dat deze regeling, hoe goed ook bedoeld, aan de verwachtingen niet zal kunnen beantwoorden, omdat voorsbands de elemen ten ontbrekeD, die zoodanige sociale wet geving tot haar recht kunnen doen komen voor den landbouw goede Landbouwraden, voor de industrie goed werkende Kamers van Arbeid. Eenige leden konden niet goedkeuren, dat in dit ontwerp de regeling van het arbeidscontract is opgezet als civielrechte lijke regeling en tot den civielrechtclijken kant van het vraagstuk bijna geheel be perkt is gebleven. Anderen noemden de in dit ontwerp, op het voetspoor van de overige ontwerpen, gevolgde gedragslijn verstandig en de daarin aangegeven methode van regeling Diet enkel theoretisch juist, maar ook practiscb alleen bruikbaar. In bet bjjzonder keurde men dezerzijds goed, dat ook in zooverre het privaatrech teljjk karakter van de aangeboden regeling is gehandhaafd, dat vooralsnog aan de niet naleving harer bepalingen geene gevolgen van strafrechtelijken aard met eene enkele uitzondering dan zijn verbonden, en met het geven van voorschriften van burgerlijk dwingend recht is volstaan. De vraag werd gesteld, of het wel aan gaat, de bepalingen van het ontwerp zonder meer van toepassing te doen zijn op de beambten en bedienden der spoorwegdien sten. In de derde plaats werd de positie der handelsreizigers besproken en onder ver wijzing ook naar het rapport van de han delsreizigers vereeniging »Eendraeht«, be toogd, dat met de eigenaardige verhoudingen, waaronder deze, hier te lande ongeveer 8000 personen tellende, groep arbeidt, in het ontwerp niet genoegzaam rekening is gehouden. Sommige leden achtten het niet wee seks lij k de bepalingen van het entwerp niet van toepassing te doen zijn op alle personen in dienst van Staat, provincie, gemeente, of eenig ander publiek-rechtelijk lichaam. Sommige leden waren teleurgesteld dat in dit wetsvoorstel alleen de individueele en niet ook de collectieve arbeidsovereenkomst is opgenomenandere leden achtten zulks terecht geschied, daar bij de gebrekkige ontwikkeling van het vakverenigingsleven, deze zaak voor regeling nog niet rijp was. Volgens eenige leden behoorde de wetgever het vakverenigingsleven hierbij te hulp te komen, door iu de wet de voorwaarde voor h9t sluiten van collee'ieve arbeidsovereen komsten aan te geven. Vele leden gaven er hunne ingenomen heid mede te kennen, dat in het ontwerp bepalingen zijn opgenomen tegen de zoo genaamde qedwongen winkelnering. Eenige leden zouden het loetestelsel lij de wet geheel willen hellen verbodenindien ter bevordering van bedrijfsbelangen een geldelijke prikkel voor de arbeiders noodig is, dan zou een premiestelsel en geen boete stelsel aanbeveling verdiener. Anderen wilden vrijheid zien gelaten tot het opleggen van andere disciplinaire bestraffingen, als onthouding van vrije dagen, schorsing, weg zending voor een dag of een halven dag met verlies van loon, verlaging in rang enz. Ter sprake kwamen de vragen, of eene bevalling met hare gevolgen kan worden aangemerkt als eeDe ziekte, die de arbeidster haar aanspraak op het loon niet doet verliezen en zoo ja, of van de bevalling van eene ongehuwde vrouw hetzelfde kan worden gezegd. Eanige leden hadden tegen het noemen van de onzedelijkheid, als oorzaak van eene ziekte die de aanspraak op het loon doet verliezen, ernstige bedenking. Sommigen hadden zoowel tegen de op neming ia het artikel van „grove schuld" als tegen de schrapping van „onzedelijk heid" bezwaar. Sommige leden meenden dat de verplich ting om inzage in de boeken aan de arbeiders le geven, indien dezen een aandeel in de winst hebben, tot eenig gevolg zal hebben, dat het thans hier en daar voorkomende en zeer toe te juichen beding, dat den arbeider een aandeel iu de winst der onder neming zal toekomen voortaan achterwege blijft. Het denkbeeld den werkgever te verplich ten de ingehouden gelden van zijne arbeiders afzonderlijk op de spaarbank to beleggen of op andere wijze afdoende zekerheid te stellen voor de teruggave, werd van ver schillende zijden gesteund. Veel te zwaar werd geacht de verplichting volgens welke de wetgever niet slechts in geval van ziekte of ongeval van een bij hem jnwonenden arbeider de kosten van diens behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling zal hebben te dragen, maar tevens tijdens da ziekte hem ook zijn loon zal hebben uit te betalen en daarenboven nog de kosten van een plaatsvervanger. Enkele leden achtten elke regeling omtrent uitreiking van getuigschriften bij eindiging der dienstbetrekking het zekerste middel om den arbeider tot slaaf te maken van den werkgever. Men vroeg of het ontbreken van bijzon dere bepalingen omtrent eindigingder dienst betrekking voor bet geval, dat de onder neming des werkgevers in andere handen overgaat in de praktijk niet tot moeilijk- bedon aanleiding zal kunnen geven. De voorgestelde regeling omtrent de opzeggingstermijnen ontmoette bij zeer vele leden bedenking. Zij achtten een opzeggingstermijn van zes maanden als maximum in elk geval te lang, terwijl bun hoofdbezwaar was, dat deze regeling eene werkstaking dit woord opgevat in den zin vangemeenschappelijke beëindiging der dienstbetrekking met inachtneming van den opzeggingstermijn zooal niet onmo gelijk zal maken, dan toch in hooge mate zal belemmeren, tenzjj in de voorgedragen regeling alsnog een uitzondering zal worden gemaakt voor collectieve opzegging dei dienstbetrekking en er voor zoodanig geval een voor alle arbeiders gelijke opzeggings termijn worde gesteld. De voorstanders der regeling meendeD, dat zjj niet uitsluitend met het oog op de belangen des arbeiders moet worden bezien, maar men daarbij ook het oog op de belangen des werkgevers behoort te vestigen. Enkelen dezer achtten, met het oog op werkgevers die groote werken uitvoeren, een majimum opzeggingstermijn van 6 maanden niet te lang. Sommige leden konden er zich niet mede vereenigeD, dat den echtge noot de bevoegdheid wordt toegekend, de arbeidsovereenkomst door zijne vrouw aan gegaan ontbonden te doen verklaren niet alleen wanneer daarvan gevaren dreigen voor het huisgezin, maar ook wanneer van den be dongen arbeid nadeelige gevolgen zijn te duchten voor de vrouw zelve. Enkele leden wilden onder de grondige redenen voor den arbeidor om de dienstbe trekking te verbrekeD, zien opgenomen staking van den arbeid door een zeker deel de helft, twee derden of drie vierden van zijne medearbeiders. Vrij algemeen echter kon men zich hier mede niet vereenigen. Engeland. De Engelsche regeering heeft het naar buiten en binnen te kwaad. De Gekke Mullah en de Liberalen baren haar veel zorg. Eerstgenoemde is oorzaak van den vrij smadelijken afloop der Semaliland-expeditie. Men herinnert zich he*: trotsclje woord van een der Britsche generaals in de Somali - land-campagne„Wij zullen den gekken Mullah vangen levend of dood Maar de expeditie is geëindigd en de Mullah leeft nog en is vrij als een vogel in de lucht. Het publiek in Engeland en de Britsche regeering hebben eigenlijk nooit recht geweten, waarom zij den Mullah be oorloogden. Toen de Engelschen dan ook in de zandwoestijnen van Somali land reeds te veel geld en bloed hadden verspild, kwam uit Londen bevel, dat het zoo mooi genoeg was. Deftig stond dan ook in de Engelsche bladen van de vorige week te lezendat op 24 Juni 1.1. verschillende transportschepen met Britsche troepen van Berber naar Durban zijn in zee gegaan, Somaliland la tende voor wat het is. Algemeen is dan ook de indruk dat de Mullah zoo gek niet is als de Engelschen hem willen hebben. Laatstgenoemden hebben sedert de Zuid- Afrikaansche oorlog de regeering 'niet be hoeft te versterken, bij de verkiezingen voor het Lagerhuis herhaaldelijk de meest onmogelijke overwinningen bevochten. Zij zijn thans weer in de wolken over den uitslag der verkiezingen te Sowerby, waar de liberale candidaat met 741 stem men meerderheid werd gekozen. Deze uit slag geeft vertrouwen en men verwacht een hevigen strijd bij de behandeling der „Licensing Bill(Vergunningen-wet). Eon wet van ongeveer gelijke strekking als de Drankwet in de Nederlandsche Kamer behandeld. Liberalen en Ieren hebben zich tegen deze wet verklaard, en de opp. s tie m het Lagerhuis wordt meesterlijk geleid door John Morley en Joha Redmond. De ver klaring van dezen laatste dat al de Iersche leden tegen het d wangstelsel van den minister zullen stemmen, werd door de regeerings- partjj met ontsteltenis ontvangen. Immer?, bij een niet al te beste opkomst der leden van de regeeringspartij zal dit-, bij een stemming, bet Kabinet een nederlaag kun nen berokkenen, te ernstig om niet door aftreding te worden gevolgd. Intussehen behoeft men zich niet al te ongerust te maken, want een voorstel van minister Balfour, strekkende tot snellere afdoening van het ontwerp, werd met 262 tegen 207 stemmen aangenomen. De Engelschen mogen echter ook van een gelukje spreken. In Tibet liep de zaak mooi. De „lama" der Tibetanen zond een gezant om te onder handelen. Reeds op het eerste kanonschot waren zij vreedzsam lomen aanloopen om hunne onderwerping aan t9 bieden. En d9 ij dele „overwinnaar" maakte hiervan gebruik om een rechtbank, een „durbar", te organiseeren, waar de Tibetanen hun zaak zouden moe'en brengen voor hem, generaal Younghusband, wiens wil daar wet van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. zou z(jn. Maar men schijnt ook in Lhassa dergelijke zaken zeer goed te verstaan, en het middel te kennen om dergelijke ver tooningen van te voren belachelijk te maken. Na een voorloopige bespreking op 1 Juli met den Tongsa Penlop den feitelijken bestuurder van het vorstendom Boetan die op verzoek van den Dalai Lama zijn goede diensten was komen aanbieder, en waarbij de Penlop de komst van de onder handelaren uit Lhassa aankondigde, werd een voorloopige wapenstilstand gesloten, die den Tibetanen evenwel niet heeft belet, ijverig te werken aan de versterking van hun fort, de Jong. Den 2en Juli vonden de eerste bespre kingen plaats tusschen de Tibetaarsche gevolmachtigden en Younghusband. De Tongsa Penlop en ook generaal Macdonald en diens staf woonden de onderhandelingen bij. Beide partijen zetten haar standpunt en het doel harer politiek uiteen, waarna Younghusband den Tibetanen vroeg naar hun geloofsbrieven, die echter niet konden worden geproduceerd. Es groote definitieve „durbar" zou nu Zondagmiddag tegen 12 uur plaats vinden. Younghusband had niets verzuimd om de bijeenkomst zoo schitterend en indruk wekkend mogelijk te maken. Hij zelf, Macdonald en de Britsche officieren waren ter plaatse, ook de Tongsa Penlop was met zijn heele gevolg opgekomen, maar de Ti betanen bleven eenvoudig weg, en Younghusband stuurde toen zijn mannetjes ook heen. Tegen vier uur schikte het den hoeren uit Lhassa hater en kon de „durbar" worden geopend. Deze vergadering was karakteristiek, omdat de Tibetanen precies zeiden, wat zij ook den vorigen dag en vroeger steeds hadden verklaard. Of de vijandelijkheden nu zullen worden hervat, mag gevraagd worden. Ia ieder geval zija de Engelschen in Tibet weer de baas. Portugal. Weer hadden in dit onrustige land ernstige ongeregeldheden plaats. Voorna melijk in de hoofdstad Lissabon en te Oporto. De republikeinen hielden een meeting te Lissabon, die door meer dan tienduizend personen werd bijgewoond en waar door professoren dor universiteit en vele poli tieke personen werd gesproker. Na afloop der meeting wilde bet zeer enthousiaste volk twee der sprekers, de heeren Macbado en Costa in triomf naar huis drager. Er onstond een manifestatie. De politie kwam echter tussohenbeide en er ontstond een bloedig gevecht met het gevolg dat aan beide zijden velen werden gewond. Soldaten moesten ten laatste te bulp komen om de orde te herstellen. De heeren Macbado en Costa werden in hechtenis genomen. Hetzelfde had te Oporto plaats, waar de populaire dichter Guerra- Yuenqueiro door het volk naar den schouw burg werd gedragen. De politie verzette zich ook hier tegen de manifestatie en in het gevecht werden vijftien personen ge dood 6d verschoidenen gewond. De voor stel ing in den schouwburg werd verboden. Het zou niemand verwonderen zoo naar aanleiding der gebeurtenissen het ministerie aftreden moest. DUITSCHLAND. Da verbroedering tusschen Engeland en Duitschland, na laDge jaren van naijver en wantrouwen, door groote mannen als Gladstone en Von Bismarck gevoed, schijnt een vasten vorm te hebben verkregen. Na het bezoek van Edward te Kiel, het bezoek van Wilhelm te Plymouth. Terstond na 't bezoek te Kiel, werden nieuwe beschikkingen voor het Duitsche oefeningseskader in de Noordzee, door den Keizer vastgesteld. Acht linieschepen en zeven kruisers zullen Vrijdag naar Plymouth gaan en daar vijf dagen blijven. De slag- vloot zal tusschen 14 en 19 Juli de havens van Niauwediep en Vlissingen en tusschen 22 en 25 Juli de Shetlandeilanden aandoen, en van 29 Juli tot 5 Augustus de Noorsche havens Moldo-fjorJ, Bergen, Christiansund en Trondhjem bezoeken. Vóór bet bezoek van koning Eluard te Kiel bestond er geen plan op het aandoen van Engelsche havens. Deze verandering der beschikkingen is een gevolg van de vriendschappelijke ontmoeting der beide vorsten. Uit Plymouth wordt bericht, dat daar groote feestelijkheden ter eere van het bezoek der Duitsche marine worden voor bereid. Voorts zijn nog bezoeken van Duit sche opleidingschepen in Plymouth, Ports mouth en Dartmouth m de maand Augus tus op 't programma geplaatst. Wie zou zich niet oprecht verheugen bij zoodanige vredelievende uitingen, ook al is het uitingsmateriaal minder geschikt om een vredelievende stemming te wekken dan wel de gedachtewie den vrede wil, wapent zich ten oorlog. AMERIKA. De verkiezingen voor een President heb ben in November plaats; doch de drukte der voorbereiding is nu reeds in vollen gang. Roosevelt wordt met groote meerderheid herkozer, gevolg van zijn groote populari teit en zijn schoone regeerialenten in de weinige jaren van zijn optreden openbaar geworden. Doch ook zonder dat zou zijn kans groot zijn dewijl de democraten verdeeld zijn. Een groep wenscht Cleveland terug terwijl een ander dezen staatsman uit den tijd vind*-, en het wagen wil met Parker, die ook den steun van Bryan geniet. Een verdeeldheid die natuurlijk den republikeinen zal ten goede komenen wjj gelooven dat dit ook maar het beste is ook. RUSLAND en JAPAN. Omtrent het voor de Russen zoo nood lottige jongste zeegevecht bij Port-Arthur worden natuurlijk allerlei gissingen uitge sproken. Vast staat dat zij daarbjj 3 schepen en 800 man verloren hebben. Ook de ge vechten aan de landzijde van Port-Arthur waren al heel ongelukkig. De Japanneezen vielen aan met 40000 man en veel artillerie, terwijl zij reeds den 28 Juni 30000 man in de Kerr-baai en op de Elliot-eilanden aan Jwal gezet hadden. Thans hebben zij ook Kaiping bezet, dank zij Koeropatkins dralen. Een heb belijkheid die hij met den grooten Romein Fabius Cunctator schijnt gemeen te heb ben; alleen met dit onderscheid dat deze er voordeel mee behaalde en de ander er zijn roem en zjjn mannetjes mee verspeelt! Goes. Dinsdagmorgen is in de ouderlijke woning alhier gearresteerd M. A. uit Vlis singen verdacht van oplichting, ten nadeele van een persoon aldaar gepleegd. Twee hoeden, kleederen, ondergoed en gouden voorwerpen werden in beslag genomen, een en ander werd naar Vlissingen gezonden en de verdachte onder politiegeleide daar heen gevoerd ter oonfronteering. Zij werd in voorloopig arrest gehouden. Kwadendamnie. Maandag heersebte hier een aangename drukte wegens 't Ko- ninginnefeesf. Onder de punten van het programma van het wieier feest was het lange-pijpen-rijden wel het voornaamste 8 prachtige prijzen waren voor dezen wed strijd uitgeloofd, waarvan de le, 2e en 3e prijs successievelijk werden behaald door P. Chamuleau, J. de Vos en G. Zuidhof. „ConAmore" van Hoedekenskerke luisterde de feestvreugde op door hare schoone mek- diëo. Het feest werd besloten met een prachtig vuurwerk. De surnumerair der posterijen en telegraphic A. P. J. de Kiewit is van Goes naar Vlissingen verplaatst en de klerk der posterijen en telegrap'nie 2e klasse J. A. Salomé van Hansweerd naar Oss. Rilland. Dh*. J. Mast alhier is benoemd tot arbeider bij de Staatsspoorwegen te 's-Hertogenbosch.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1