Kerknieuws, Schoolnieuws. Gelengde Berichten. slechts alleen het zakje aan de menschen kon toereiken. Later zei dominó»ik wilde wel, dat onze koster dat voorbeeld eens gezien had misschien zon hg door zooveel jjver geprikkeld, wat minder een Oiogenesen wat meer een cynicus willen zjjn. Maar met dit al had deze hondenhistorie nog een leelijk staartje. De koster meende zich verongelijkt en kwam in hooger beroep. Maar de classis kwam daar niet in. Ze verstond, dat »hare recommandatie niet nodigh noch vorderlijk sou sijn" voor den man. Nieuwe teleurstelling maar ook nieuwe ergernis. Want de «Ambtsjonkere, Schout en Erf genamen" besloten eenvoudig met groote heeren is 't bezwaarlijk kersen eten den vermaanden koster naar hunne hand te zetten en hem als schoolmeester «mercke- lyk in sijn schoolgagjj te verkorten". Daar keek Meester Forsius raar vaa op. Het volgende jaar ging hij op nieuw naar de classis, die onder de hand al het moge lijke gedaan had, om de zaak in der minne te schikken. Nu waren de heeren op de vergadering wat beter te spreken. Zij besloten »noch eenmaal te onderleggen by de WelEl. Jonker, Schout ende Erfgenamen om hierin te voorsien" bij die autoriteiten moest men wezen of anderszins dat de kosterije resignere, mits conditie dat hij gerestitue9rt worde in sijn volle tractemeut der scholen". Of nu de oomes het hoofd in den schoot legden, of wel de koster, is bezwaarlijk uit te maken. Wellicht voelden beide partijen, dat zij, ieder afzonderlijk, iets moesten toegeven voor de rust en den vrele der kerk, wier belangen zij moesten be hartigen. Oelukkig behield de pastor loei onder dit alles zijn vroolyk humeur. Hij zong maar »'k Meng onder al mijn zorg een dosis vroo- [lijkheid, Om onder iedren last de schouders kloek te zetten". Het geslacht der ontevreden schoolmees ter-hondenslagers is later langzamerhand uitgestorven. RUSLAND en JAPAN. De gebeurtenissen te Port-Arthur nade ren do crisis; do Kussen zijn bereid hot ergste onder de oogen te zien met alle troepen, waarover zjj kunnen beschikken. De weinige niet-Russische Europeanen, die zich nog te Port-Arthur bevinden behalve de verdachten hebben bevel ge kregen Port-Arthur te verlaten met de Noorsche stoomboot Sentis, die gereedligt om allo vrouwen en kinderen weg te brengen. Alle Russische onderdanen te Port-Arthur hebben bevel gekregen zich bij de troepen te laten indeeleD, en hebben daaraan voldaan. Vier slagschepen en een aantal kanon- noerbooten en torpedobooten worden in de haven gehouden, terwijl twee slagschepen, vijf kruisers en een torpedoboot flotilla in zee kruist. Eon aantal jonkeD, met veische voorraden geladen, is erin geslaagd door de blokkade der Japanners heen te breken. Maandagnacht zijn een Russisch linie schip en eea Russische torpedojager bjj den ingang van Port-Arthur in den grond geboord. Het eskader van Wladiwostok werd Vrij dagavond door het beele Japansche eskader onder bevel van Kanimoera nagezeten en bjj Tsjoesjima aangevallen. Ten slotte doofden de Russen de vuren en ontkwamen in de duisternis. Overigons blijken do Japansche berich ten zeer overdreven. Het Russisch Port- Arthur eskader is nog ongedeerd; en het bezetten van forten door Japanneezen is ook niet waar gebleken. Van de passen door hen bezet werden er reeds twee door de Russen hernomen. Alleen blijft de overmacht der Japansche artillerie, die wonderen doet, voor de Rus- Ben gevaarljjk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Venendaal M. Jongebreur te Jaarsveld ta Ter Heyie A. B. v. d. Put cand. te Zevenbergen. Geref. Kerken. Beroepen te Oudshoorn F. v. d. Heyden em. pred. te Kralingen. Badankt voor Delfzijl door B. v. d. Werff te Grootegast; voor Bunschoten door J. J. Miedema te Oharlois. Zondag 31 Juli a. s., hoopt ds. H. Mulder te Zaamslag B intrede te doen, na bevestigiog door ds. R. Mulder, van Haarlem. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Arnhem en te Kornhorn J. W. Polman te Murmerwoude. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer W. H. Ittmann, geboren te Goes. Middelburg. Voor het eind-examen van het gymnasium alhier zijn geslaagd alle candidaten, en wel de heeren J. J. Cleuver, C. J. de Krujjter en de extraneus D. M. Vermet voor getuigschrift A J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg en de extraneus J. P. Wibaut voor getuigschrift B. Rechtszaken. Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift derarrondissements-recht- bank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting verwezen A. W., 45 jaar, veldarbeider, geboren en wonende te St. JansteeD, thans in hechtenis in bot huis van bewaring te Middelburg, ter zake dat hjj op 5 Juni 1904, dos namiddags omstreeks 4 uur, in de buurtschap Hoekje, gemeente St. Jansteen, opzettelijk brand heeft gesticht in de door hem bewoonde woning, gelegen vlak naast een woning, bewoond door P. Smet, welke woning grensde aan een woning bewoond door P. J. Bosman, terwijl laatstge noemde woning wederom stond onmiddelljjk naast een woning bewoond door P. A. Cer- pentier, welke brand hij heeft gesticht door op den zolder zijnor woning oon hoop oude kleeren en lompen met een luciferopzetteljjk in brand te steken, tengevolge waarvan zjjn woning met de zich daarin bevindende goederen is verbrand en ook de bovenge noemde woningen van P. Smet, P. J. Bos man en P. A. Cerpentier in brand zijn geraakt en door welke brandstichting te duchten was gemeen gevaar voor zijn woDing en inboedel en voor do 3 biven- vermelde woningen mot hetgeen zich daarin bevond, toebohoorende onderscheid .-nljjk aan P. Smet, P. J. Bosman en P. A. Cer pentier. Aan den bek'aagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd do heer mr. J. F. van Doinse, advocaat te Middolburg. Qoes. In een Vrijdag jl. gehouden ver gadering van ruim een dertigtal leden der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs werd in het bestuur de secretaris-penningmeester de heer C. Oranje met algemeene stemmen herkozen, en iu plaats van den heer C. Snoep die zich wegens hoogen leeftijd niet hark;esbaar stelde, gekozen de heer A. D. F. v. d. Wart, die de benoeming aannam. In de commissie voor het nazien der rekening werd in plaats van den heer J. O isewaarde die bedankte, gekozen de heer E. v. d. Bosch die zich die keuze liet welgevallen. De voorzitter dhr. Donner sprak een har telijk woord tot het bestuurslid C. Snoep die een reeks van jaren de school zoo trouw als bestuurslid had gedienden bij het scheiden zich in de vriendschap zijner oud-medebostuurders en adviseerende leden van 't bestuur en de leden der Vereeniging aanbeva'. Bij 't punt „voorkomende zaken" werd door de heeren Dekker en v. d. Wart de salarisregeling en de publiceering der j larverslagen in overweging gegeven en verdedigd, en een woord van dank gewijd door den voorzitter aan het hoofd der school en de onderwy'zers en onderwijzeressen voor hunnen arbeid inzonderheid den heer v. d. Brugge die weldra de gemeente hoopt te verlaten. De heer M. de Jonge Jz. eindigde met dankzegging. Goes. In de op Vrjjdag j. 1. gehouden vergadering van de vereeniging „Handels belangen" alhier, is besloten om toe te treden tot den Nederlandschen bond van vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand. Daardoor ontvangen de leden der vereeniging o. m. gratis het wekelijks verschijnend orgaan van den bond. Op dezelfde vergadering worden wederom drie nieuwe leden aangenomen, zoodat het getal thans tot 50 is geklommen. Goes. Voor den Gemeentelijken Zen- dingsdag te Middelburg op 20 Juli a. s. te houden, voorm. in de Nieuwe Kerk en 's nam. in den tuin „Schuttershof" is voor 't laatste de medewerking der Geesche Harmenie „Hosanna" gevraagd en toegezegd. Goes. De Harmonie „Hosanna", direc teur dhr. L. de Beste, geeft morgen Dinsdag een Uitvoering voor begunstigers en huis- genooten, des avonds te 8 uren, in den schoonen tuin der sociëteit „Van onge- nuchten vrjj", daartoe weer zoo geheel belangeloos door de eigenaren afgestaan. Het programma luidt: Koraal. 1. Marche des Oavroches, Doublevc. 2. Liberie, Ouver ture, J. Martin. 3. Eenvoud, Fantasie, C. de Dreu. 4. La Margarita, Fantasie, J. Martin. 5. Modestie, Fantasie, J. B. Minne. 6. Liederen-potpourri, arr. S. Heinsma. 7. VAurore d'un beau jour, Fantasie, J. Martin. 8. Eendracht, pas-red. D. Bauwens. Koraal. Kinderen beneden de 15 jaar worden niet toegelaten. Sterke drank is niet verkrijg baar. Ververschingen zjjn zeer billijk te bekomen. Natuurljjk hebben de leden der sociëteit vrijen toegang. Maar ook de be gunstigers en hunne huisgenooten. En nu spijt 't ons dat de begunstigers zich over 't algemeen bij dergelijke uitvoeringen zoo zelden laten zien, maar er hunne kinderen of dienstboden op uit sturen. Nu, dezen laatsten gunnen wjj gaarne wat. Maar iu de eerste plaats zjjn dergelijke uitvoeringen toch voor de begunstigers besterad. Laten zij dat toch begrjjpen, en dat toonen door een zoo groot mogelijke opkomst. Het zal „Hosanna" vereeren en aanmoedigen,- en hunzelven bijaldien schoon weder ons mag ten deel vallen een heerlijke ontspanning bezorgen, waartoe natuur en kunst zoo kostelijk kunnen samenwerken. In de Vrjjdag te Axel gehouden ver gadering van aandeelhouders in de eerste Nederlandsche coöperatieve beetwortel suikerfabriek van Sas van Gent is, in de plaats van den heer J. A. Pateer, tot bestuurs lid gekozen de heer P. Vereecke van Hontenisse. In plaats van den heer W. Dieleman Pz. is gekozen de boer K. de Koejjer Lz. van Terneuzen en als plaats vervanger de heer K. de Koejjer Fz. van Zaamslag. Het verslag over het afgeloopen jaar luidt niet gunstig. Bij enkele candidaatstelling zijn tot leden van de gemeenteraad herkozenTe Duivendjjke de heeren T. Gast, J, Jonker en C. van Staalente Serooskerke (Schouwen) M. van Damme, W. Boot en L. Hanse te Renesse A. Blom, G. de Oude en M. Steur Cz.te Burgh A. Bejje, H. J. Romoijn en G. A. van Zajjen en te St. Filipsland Th. A. Bondeling en Dorst. Colijnsplaat. Zaterdagmorgen wilde M Janse, alhier een vet rund naar Kortgeno brengen om het op de boot af te leveren. Bij de hofstede ^Veldzicht" geraakte het beest echter in de sloot, zoodat het een poot brak en afgemaakt is moeten wordon. Heinkenszand. Door het muziekge zelschap »Euterpe" alhier is Zaterdagavond bij den heer G. Nijsse, bij gelegenheid van zijne tachtigjarige jubileum eene serenade gebracht. Da leden werden goed onthaald. Vlissingen. Benoem! tot machinist bij de Amaterdamsche brand w. de hoer M. T. Auer, monteur aan de fabriek De Schelde* alhier. 's-Heerenhoek. Zaterdag hield de gemeenteraad alhier vergadering, waarbij G leden tegenwoordig waren, afwezig M. van der Meulea zonder kennisgeving. Nadat de voorzitter de notulen gelezen had kwamen de ingezonden stukken ter tafel waaronder was de regeling van de tractementen der ambtenaren van den Bur gerlijken Stand door Gedeputeerde Staten, waarbij aan den eersten ambtenaar eene som van f80 en aan de beide plaatsver vangers ieder f 10 wordt toegekend. De gemeenterek'ening die door den raad word nagezier, is vastgesteld met een ontvangst van f 7967.05s en een uitgaaf van f 7518.99» dus met een goed slot van f448.06. Verder kwam nog ter sprake de subsidie voor den tram Borssele—Wolfaartsdijk, door de Pioüncah Staten is te kennen gegeven, dat de subsidie door de belanghebbende gemeenten en polders met f 100 per jaar moet vermeerderd worden, of de subsi lie inplaats van 15 jaar, 20 j iren bij te drageü. De raad besloot de toegezegde f 75 gedurende 20 jaren bij te dragen. Men schrjjft uit PapendrechtEen aardig geval doet zich in onze gemeente voor. Door de inrichting van het nieuwe tele- phoonkantoor vanwege de gemeente kunnen de nieuwe bewoners (hot gezin van den telefoonhouder) geen anderen toegang tot de woning krijgen dan door hot eigendom van J. Wapperom, die dat echter niet wil toestaan dan tegen een vergoeding van f25 's jaars. In de raadsvergadering gisteren bracht da' zaakje de poppen aan 't dansen. De voorzitter had f 5 geboden, volgens hem een alleszins billijk bedrag. De heer A. Visser wilde in geen geval Wapperom's oisch inwilligen. Men had vroeger maat regelen moeten nemen om zulk een onbil- ljjken eisch te voorkomen. De heer Veth wilde oen toegang koopen, doch dhr. v. d. Graaf vreesde, »dat de vent dan een bui gewone eisch zou doen". Ten slotte werd toch maar toegegeven en met 7 tegen 3 stemmen de huursom tot wederopzeggons toogestaaD. N. R. C. Op de Noordzee is iemand uit Marken van een logger geraakt en verdronken. Te Gorinchem is een milicien op nood lottige wjjze in de Merwede verdronken. Te Velzen is een 15 jarige knaap bjj hot baden verdronken. Te Groningen ge raakte een 8 jarige knaap tusschen twee achter elkaar rijdende hooiwagens, met het treurig gevolg dat het kind zoodanig ge kwetst werd dat de dood er op volgde. Te Rotterdam werd gisterennacht een EDgelsche matroos die op de stoep van een huis aan de Leuvehaven in s'aap gevallen was, wakker doordat oen paar mannen zijn kleeding doorsnuffelden. De Engelschman stond op en viel do straatroovers aan, doch bij de vechtpartij die daarop ontstond, kwamen zij zoo dicht bjj don waterkant dat de Engelschman in do Leuvehaven viel. Hij kwam in zjjn val met de borst terecht op eenige in het water liggende balken, tengevolge waarvan hij inwendig ernstig gekwetst werd en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijne aanranders hadden hem inmiddels van ongeveer f 3 aan Hollandsch en Engelsch geld beroofd, het welk hij in een vestzak bewaarde. Zjj bleven onbekend. Op de spoorbaan te Utrecht is een man door een binnenkomenden trein der Centraalspoor overredon en godood. Vorige week maakten wjj melding van een vechtpartij te Slikgat waarbij een man is doodgeschoten. Het schijnt daar nogal raak geweest te zjjn. Ean wegwed strijd eener Slikgatscbe wielervereeniging had vele Zevenbergers naar Slikgat gelokt. Het was zeer warm en in de herberg was braaf gezopen. Daar brak de twist om e°n nietigheid uit en vloeide er bloed. De woedende vechtenden ijlden naar buiten waar de twist werd voortgezet doch hand tastelijkheden werden voorkomen door de marechaussee die zich tusschen de partijen plaatste, die als tijgers sisten. Toch werd de toestand al te hachelijk. Knuppels en steenen zwaaiden en vlogen door de lucht. Messen werden geslepen. Enkelen liepen reeds met bijna afgesneden vingers. Toen eindelijk de belhamels zich vloekende tegen de politiemannen keerden en geen waar schuwingen hielpen schoten de marechaus see in de luchff doch werden met hoonge lach en doodbedreiging beantwoord. Hierop schoten zij ia de menigte van welke drie werden aangeschoten, oen gedood en een dooielijk gewond werd. Het was verschrik kelijk en hoewel de rauwe kreet»Hier ligt er al een dood" door de menigte weer klonk, tot bezinniDg kwam men nog niet. Toen de marechaussee een 20-tal kogels door de geweerloopea gejaagd had, durfie men haar nog toeroepen, dat zij al haar kogels had vet schoten. De heer J. C. Pilaar, oud-lirecteur van het rijks-telegraafkantoor te Arnhem, en bevorens te Zierikzee, is overleden. Notaris Moens is Zaterdag in vrijheid gesteld en te Beverwijk teruggekeerd. De Koningia en de Prins zijn Zater dag te Schwerin aangekomeD. Z j warden ontvangen door de moeder van Prins Hen drik, Groothertogin Marie en de Groother- togin-Moeder. Oader het gejuich der menigte begaven zij zich Daar Rabensteinfeld. Omtrent den aanval te Singkel, waar van wij iu ons vorig no. (Telegrammen) meldiag maakten verneemt de N. R. 0. dat de aan<atlers Gijoes wareD, vermoedelijk uitgeweken, voor de colonne Van DaaleD. Vermoord werden twee Europeesche fuseliers en een kind van den postchef Bruins; gewond een fuselier, een inlander, de echtgenooten van den controleur Van DeMen en van den postchef, de bonne lacobi van den ontvanger en een bediende. Hat blad voegt daaraan toe: Singkel of Singkil, vanwaar een drama wordt geseind, zooals in Nsderlands-Indiü al zoo dikwijls is afgespeeld, is de hoofd plaats van do gelijknamige onderafleeling der af keeling Siboga, die behoort tot de residentie Tapanoeli, gouvernement Suma tra's Westkust, De plaats Singkel ligt op een delta van de rivier van Singkel of Alas-rivier, die ontstaat uit de samenvloeiing van de Sim pang kanan en Simpang kiri (rechter en linker Simpang). De Simpang kiri wordt aangenomen te ontspringen op de Batoe Gapit in de Alas- landen, en is over een lengte van vijftien dagmarchen voor inlandsche vaartuigen bevaarbaar. Zij vormt dus voor inlanders een goede verbinding met de Alaslanden. Ous gezag werd te Singkel gevestigd den 29en Mei 1840 in 1861 werd de plaats door een zeebeving verwoest. Ter bescher ming van onze belangen is er een kleine versterking opgericht, die bezet is door een detachement van drie officieren en 75 man. Het Europeesche bestaat uit een contro leur van het binnenlandsch bestuur (de heer Van Dalden), die aan het hoofd staat van do onderafdeeling Singkel, een klerk, tevens een agent van de Wees-en Boedel kamer een ontvanger der in en uitvoer rechten en accijnzen (de heer H. J. Fliers) tevens havenmeester, en een commies van den post- en telegraafdienst (de heer De Tourton Bruins). Singkel is via Siboga telegrafisch met Padang Sidempoean verbondan, hetgeen in benarde omstandigheden veel waard is. Het blij kr-, dat de aanval op Singkel geheel onverwacht geschiedde. Zeer voor de hand ligt de verklaring, dat die araok- par tij door voor de colonne Van Daaleu uitgeweken Gajoes uit de Alaslanden is uitgevoerd, zij hadden daartoe slechts de Simpang kiri af te zakken en daar de tal rijke kampongs aan de oevers van dien stroom veelal door Atjehers zijn bewoond, konden zij er zeker van ziju, zooal niet gesteud, dan toch zeker niet tegengewerkt te zullen worden. De bevolking van Sing kel zelf bestaat uit een mengelmoes van Atjehers, Maleier3 en Bataks, die in de plaats is gekomen van de oorspronkelijk zuiver Atjesche bevolking. Veel steun zal van deze lieden door de besturende ambtenaren ook niet ontvangen, zijn. Nu men gewaarschuwd is, bestaat er geen gevaar voor nieuwe calamiteiten een detachement van 75 man, desnoolig een afwachtende houding aannemende in het fort, waarin ook alle niet strijders eea toe vlucht vinden, kan het geruimen tijd uit houden. B jj kens een telegram is de Condor ook reeds naar Singkel gezonden. Da Condor is een klein vaartuig van de gouvernementsmarine, dat te Padang in station ligt. Te Djokja is een dweepzieke hadji opgepakt Hij had veel volgelingen, die hij voorbereidde tot den „heiligen oorlog". Ean arbeider te Weerdingerveen heefc bij het graven in den veenbodem aldaar de lijken gevonden van twee men schen, man en vrouw, die waarschijnljjK jaren geleden daar den dood hebben ge- vondeD. Beide lijken waren nog volkomen ongeschondende nagels zaten nog op de vingers. Iu het Drentsche museum van oudheden te Assen zullen deze ver droogde lijken zeker e9n plaats krijgen. De expresident Stejjn en mevr. Steijn zullen eenigen tjjd op Scheveningen door brengen, als de gasten van den heer en mevrouw Kröller. Uit de Haarlemmermeer meldt men dat de vergiftiging van Datoma daar groote ontsteltenis heeft veroorzaakt, die nog ver meerderde toen bekend werd dat vrouw D. bekend zou hebben den moord te hebben gepleegd. In al de jaren, dat zij getrouwd waren, bemerkten zelfs de buren weinig of niets van een slechte verstandhouding tusschen man en vrouwintegendeel, ze stond bekend als een goede vrouw en moeder Er zijn 12 kinderen en de vrouw was zelfs grootmoeder. Hoe zjj bij mogelijkheid iets kon uitstaande hebben met den landlooper v. 't H., begrijpt men niet. Met spanning ziet men den uitslag van het onderzoek tegemoet. Dr. Dowie de „Profeet", is in zijn stad Zion City bij Chicago terruggekeerd. Hij werd er met veel vreugdebetoon ont vangen. Men had er o. a. een eerepoort voor hem opgericht, waarop de namen der door hem bezochte steden stonden vermeld die waar de Profeet goed ontvangen werd met zwarte letters en die, waar hjj slecht werd ontvangen, met roode. Op de roode lij et staan Lenden, New-York, San Fran cisco, Melbourne, Adelaide, enz. Vrijdag heeft de Kening van Portugal, terwijl hij zeer warm was, twee glazen bier met ijs gedronken, waardoor hij een con gestie kreeg en eenigen tijd bewusteloos bleef. In een kolenmijn van Boismoreau waren verscheidene mijnwerkers bezig kolen op te delven, toen een reusachtige blok steenkool onverwachts losliet en in een put stortte, waar drie arbeiders aan het werk waren. Hot geraas van dien val trok de aandacht der overige werklieden, die onmiddellijk te hulp snelden en begonnen hun kameraden op te delven. Een hunner had men spoedig gevonden. Hg had vele kwetsurer, maar geen ernstige. Van den tweeden was de rechtervoet verbrijzeld en verder was hjj met wonden overdekc Maar het derde slachtoffer lag met het hoofd onder het brok steenkool dat niet minder dan 1.20 meter lengte had. Eerst na hard werken vermocht men het op te heffen en toen vond men don mijnwerker dood, zijn hoofd was geheel vermorzeld. In 1901 werden te Greenwich een aantal Nelsonrelieken gestolen, een gouden zakuurwerk, een portret in émail, zeven penningen enz. Eindelijk heeft de politie iemand te pakken, die bij den diefstal betrokken schijnt. - Men schrijft uit Pretoria, dd. 13 Juni: Er is hier een vereeniging voor christelijk nationaal onderwijs opgericht, voor het dorp alleen. In de consistorie van de Vereenigde Kerk hebben de leden der Commissie voor C. N. O. vergaderd met do hoofden van scholen van het dorp en met afgevaardigden der schoolcommissies. Besloten werd een vereeniging als genoemd te stichten met een gemeenschappelijke kas tot steun der vertegenwoordigde scholeD, voor zoover die 'tnoodig hebbert. Er z|jn hier: de Oost- eindschool (hoofd W. Klooster), de West- eindschool (hoofd T. Wagner), de school van den heer Vaandrager, de Burgersdorp- school (hoofd M. Ribbens) en de Eendracht- schoul (hoofd dr. Hoogenhout), terwijl te Goeie Hoop (een onderdeel van Pretoria) nog een school zal opgericht worden, naar alle waarschijnlijkheid. Ik verneem, dat van de leerlingen van dr. Rainink's gym nasium maar een paar naar de Eendractit- school zjjn meegegaan. iV. R. C. Een rijk mensehenvriend te Rome, Sangiorgi geheeten, is van oordeel, dat elk mensch het recht heeft om te eten. Hjj gaat daarom bakkerijen oprichten. Het brood verkoopt hij tegen zeer lage winst, en wat dat oplevert wordt gebruikt om aan alle armen die er zich voor aanmelden kosteloos brood uit te reiken. De bakkers te Rome protesteeren. Uit de Fransche strafkolonie op Nieuw- Caledoniti is in Frankrijk aangekomen het Algcrijnsche stamhoofd El-Mokrani. Ruim dertig jaar heeft de nu 65-jarige Arabier daar gezeten. In 1871 nam hy aan een opstand in Algerië deel, en daarvoor werd hy tot levenslange verbanning veroordeeld. Hij heeft nu gratie gekregen en gaat naar Algiers terug. Toch mag hy daar nog niet overal wonen, De Engelsche minister van financiën heeft een bron van inkomsten ongebruikt gelaten 1Op een vergadering van dieren vrienden heeft Aflalo, een schrijver over natuurlijke historie, voorgesteld en de vergadering nam het voorstel aan om in deputatie naar den minister van financiën te gaaD, en hem te verzoeken een katten belasting in te voeren. Aflalo schatte het aantal katten in het Vereenigde Koninkrijk op zes millioen. Rekenende, dat er jaarlijks een millioen worden afgemaakt, en een millioen aan de belasting zouden ontkomen (nuffige katten, muizenverdelgers, wil hjj b-v. uitzonderen), wil hij van de andere 500,000 aan belasting trekker. De Fransche regeering gaat voort met de wederrechtelijke kloosterontruiming, onder protost. Te Nantes had zjj veel te stellen met het klooster der Premonstranten. Onder bescherming van een militaire macht, bestaande uit twee compagnieën infantere, l'|2 eskadron dragonders en 40 gendarmen, werden de deuren en vensters met bijlen opengehakt, terwijl men met de brandspuit alle verzet achter de deuren onmogelijk maakte. Mot geweld moesten daarna alle monnikon één voor één uit het klooster worden ver wijderd, dat daarna door infanterie werd bezet. Bjj de Capucijnerorde herhaalde zich het zelfde verzet, doch dit werd niet volgehouden toen de hoofddeur eenmaal was opengebroken Na de uitzetting verzamelden de monniken zich in een kerk in de stad, waar een gods dienstoefening werd gehouden. Bjj bet uitgaan der kerk werd de volksmenigte, die de réverends pères toejuichte en hen toezong, door politie on troepen uiteengo- jaagd. De visschersstoomboot Salvia is- te Grimsby aangekomen met 27 vreemdelingen, de eenige overlevenden van de 800 man bomanning en landverhuizers van het Deensche stoomschip Norge, van Kopen hagen naar New York. Woensdag stootte de Norge op het Rockhall-rif in den Atlan- tischen Oceaan op 200 mjjl ten W. van de Hebriden. Het schip begon zich snel met water te vullen. Acht booten werden er uitgezet, drie werden daarbij stukgeslagen. De overigen werden met reizigers gevuld. Slechts twee booten wisten weg te komen. Er ging een zware zee,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2