No, 116. 1904. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Donderdag 30 Juni. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bli Hit timer Maart een Bijwisel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN EERSTE KAMER. Gemengde Berichten. elkhn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,96. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—6 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uit de Memorie van Antwoord, in zake de Hooger Onderwijswet stippen wij het vol gende aan: Breedvoerig wordt het verzet besproken, dat gevoerd wordt op grond van de tegen stelling tus3chen vrije en gebonden weten schap. De vraag is volgens den Minister, moet en mag de overheid de eerstbedoelde opvatting van wetenschap officieel als de eenig ware ijken En moet wie met den minister de tweede opvatting van weten schap is toegedaan van overheidswege als onwetenschappelijk worden gebrandn erkt? Noch onze grond we', noch de wet op het Hooger Onderwijs staan dit toe. De poging om, naast het hooger onderwijs van staats wege gegeven, ook aan het bijzonder hooger onderwijs recht van bestaan te geven, sluit in zich het bestaanrecht van eene andere opvatting van toeten schap. Over de grieve, dat het ontwerp, wordt het wet, het wetenschappelijk peil van het hooger onderwijs in het algemeen zou ver lagen, zegt de Minister «De openbare universiteit zal blijven wat ze was, en het opkomen van niet serieuse vrije hooge scholen zou door niet aanwijzing ver hinderd worden, of had men zich in de aan wijzing vergist, door intrekking van die aan wijzing te niet worden gedaan". Verder luidt het «Het denkbeeld hierin bestaande, dat de christelijke partijen, nu zij aan het be wind zijn, de openbare universiteiten, dooi de toevoeging van nieuwe katheders zóó zouden kunnen inrichten, dat ook de protestanten en de roomsch-katholieken de volledige, weten schappelijke uiteenzetting van eigen levens beschouwing ten gehoore kregen, zou samen een negentig nieuwe hoogleeraren noodig maken. Op zulk een constitutie zijn onze rijks universiteiten niet ingericht". En voorts: Het schrikbeeld, alsof de oprichting van vrije universiteiten verdeeldheid in den boezem der natie zou kweeken, vermag op den minis ter geen indruk te maken. De gedeeldheid in levensopvatting bestaat. Bij elke stembus die opengaat vooral de laatste blijkt, dat de natie gedeeld in levensopvatting is". Ten slotte over het het civiel effect en de waarborgen. •Dat het toekennen van het civiel effect aan de bijzondere universiteiten haar de vrij heid zou verzekeren, om den staat diensten te geven is onjuist. Daar hiervan geen sprake is en de staat vrij blijft, om zijne diensten te kiezen, waar hij wil, springt de onhoudbaar heid van dit beweren in het oog. De keuze, noch van de rijksuniversiteit, noch van de bijzondere universiteit maakt op het benoemingsrecht van den staat ook maar de geringste inbreuk. De regeering ziet harerzijds geen kans, om meerdere waarborgen op te nemen zonder de vrijheid van het onderwijs illusoir te maken. Wat telkens uit het oog wordt verloren, en waarop toch niet genoeg de nadruk kan wor den gelegd, is het onloochenbare feit, dat hier te lande geen compleete bijzondere universi teit op eenmaal volledig kan optreden"^ Is nu, zoo kan men nog vrager, het bestaand recht om examen met civiel effect af te leggen aan eene openbare universiteit voor de bijzondere universiteiten niet vol doende te achten Volstrekt niet want ie. is het voor eene bijz. universiteit krenkend en vernederend, indien zij hare kwee- kelingen aan de keur van eene concurrente openbare universiteit moet onderwerpen 2e. is het studiebedervend en 3e. is het met de huidige ontwikkeling van de wetenschap in specialer richting in lijn rechten strijd, iemand ah student te laten examineeren door trien niet zijn hoogleeraar 29 Juni 1904. De uitslag der herstemming voor de Staten der verschillende provinciën is, dat door de Christelijke part gen slechts één zetel is bjj gewonnen. Overel zegevierden de liberalen met kleine of groote meerderheid door den steun der sociaal democraten. Te Leeuwarden met 5000 tegen 2G00 stemmen. Te Groningen met 2000 en 1587 stemmen tegen 1460 op den katho liek en 1803 op den antirev. Te Oude Pekela, Bedum, Schoterland en Voorst waren de meerderheden weer grooter. Te Rotterdam IV werd de liberaal Havelaar herkozen met 2331 tegen 2271 op den antirev. Slob. Te Dordrecht wonnen de aftredende liberalen het van onze candi- daten Rens en v. Schelt met 2300 eD 2374 tegen 2027 en 1932 stemmen. Te Leiden werd de liberaal Paul herkozen met 2346 tegen 2339 op den katholiek Bots. Daar misten wij den officiëelen steun der Chr. hist. Te 's-Gravenhage eindelijk verspeelden de antirevolutionairen twee zetels en de Chr. historischen eer;Daar was de stand zoov. Hattum 9669, Evers 9670, v. d. Toom 9394, de Vries 9351 en Limburg 9333. Eu Gevers 7719, v. Wassenaer 7559, Kolk man 7504, De Mos 7428 en Teixeira 7425. Te Amsterdam 11 won Roosenburg het met 1110 tegen 1005 stemmen op Ter Haar (chr. hist.) Ia Amsterdam 111 werd L. Serrurier (1.) herkozen met 2624 en ge kozen Tak (soc.) met 2500tegen 2465 op den aftredenden liberaal Kal ff en 225ST op v. d. Goes terwijl in Amsterdam IX de liberalen herkozen werden met 3500 tegen 3000 stemmen op de Christelijken. Enkhuizen herkoos met 3449 den antir., Sluis, terwijl de aftredende lib. Zijp met 3316 in de minderheid bleef. Zaandam herkoos de liberalen met 3400 tegen 1800 stemmen. In Utrecht 1 werden herkozen de liberalen v. Lier en De Louter met 3000 tegen 2300 op prof, v. Veen. In Utrecht 11 werd de antir. Grijns gekozen met 1642 terwijl de lib. aftredende Mees met 1297 stemmen uitviel; de overige af tredenden Reiger en v. Beuningen, werden met ruim 2000 stemmen herkozen. In Rotterdam 1 eindelijk werden herkozen de liberalen, met 2308 stemmen terwijl de onzendr. Bavinck en Gillissen met 2232 en 2130 in de minderheid blevèr. De N. R. Crt. was al bevreesd dat dr. Bavinck gekozen zijnde geen zitting zou kunnen nemen, dewijl hij een schoonzoon is van het Statenlid Schippers. Die vrees zal nu wel weg zjjr>. Bovendien was het feit orjuisf. Dr. Bavinck is geen schoon zoon van den heer Schippere. Wel zjju broeder de professor. De Staten van Friesland bestaan thans uit28 liberalen, 2 sociaal democraten en 20 uit de Christelijke parlijen. Da Staten van Zuid-Holland uit 46 Christeljjken en 36 „vrijzinnigen". Van liberale zijde is in 1901 in het district Hontenisse een verkiezings-panflet op oranjepapier gedrukt onder de kiezers verspreid, ter bestrijding der candidatuur- Fruijtier. Wij hebben dit afgekeurd, en de libe rale heeft gezwegen. Thans riep de Nieuwe Rotterd. Crt. en terechtach en wee over het ver spreiden van een antirevolutionaire ver kiezingscirculaire in Rotterdam IV op oranje papier. Zij noemde dit „een eeuwige schande voor de antirevolutionaire partij". Aangenomep. Maar wat was 't dan te Kruininge en omstreken, toen de liberalen hetzelfde deden En in 't district Ridderkerk, nu eenige dagen geleden 1 Daar trad te Slikkerveer de heer De Gaer op en werd door den voorzitter ds. Vonkenberg tegen die stembuspractijk der liberalen op waardige wijze geprotesteerd. Doch de liberale pers ook de Nieuwe Rott. Crt. hield haar woord van af- keurirg in. Dit is meten met twee maten. Verkiezingscirculaires op oranjepapier is af te keureD, onverschillig wie 't doet; want Oranje is van ons allemaal; de libe ralen houden evenveel van Oranje als de antirevolutionairenen Oranje houdt van allen, zooals ds. Vonkenberg terecht op merkte. Deze waardige woorden moesten we), waarlijk niet alleen in verkiezingstijden, met gulden letteren gegrift staan in aller harten. Ze zijn het ten volle waard. De Rotterdammer verneemt dat te Am sterdam in een distriet bij de herstem ming 283 antirevolutionaire mannen aan 't werk zgn geweest om do kiezers te bewerken. Zij dit een voorbeeld ter navolging, met name op Zuid-Beveland. Daar is meer dan eene gemeente, waar door of vanwege de Kiesvereeniging niet alleen het persoonljjk bezoek werd ver zuimd doch zelfs elke controle op den stemdag achterwege bleef. Bijvoorbeeld Wemeldiogo. Iu liet Volk lazen wij het volgende berichtje De «Politieke vereeniging op vrijzinnig-de- mocratischen grondslag" te Heerenveen, waar van de heer Zelvelder, secretaris van den Vrijz. Dem. Bond, de ziel is, heeft geweigerd mee te werken tot steun voor de uitgesloten diamantbewerkersacht ich zelf te zwak om samen te gaan met de beweging voor alge meen kiesrecht in Friesland; maar wel stelde zij conservatief-liberale candidaten voor de Prov. Staten in 't district Schoterland. Er staat boven Vrijzinnig democratische practijk. Maar hce was, wat het laatste betreft, de sociaal-democratische practijk Bijvoorbeeld in Franeker Immers net eender. Dit heeft wel iets van »pot en ketel". In meer dan een blad werden de kiezers dringend uitgenoodigd, vroeg ter stembus te gaar, in elk geval, zooveel mogeljjk voor twee uur 's namiddags. Dit is een zeer nuttige, practische wenk. Daardoor wordt de arbeid der verkiezings- comitó's zeer vergemakkelijkt. Nu kan men zeggen,,'t is mosterd na den maaltijd", 't Is zoo, maar dan toch na een maaltijd, die ons wel bekomen zal. In allen gevalle, laten de kiezers het al vast in hunne ooren knoopen. Men weet nooit, hoe het nog te pas kan komen. De gouverneur van A'jeh generaal v. Heutsz zal bij zijne aankomst te 's Hage, overeenkomstig zijn bescheiden karakter, de generaal is zeer eenvoudig niet officieel gehuldigd, door den Minister v. Koloniën verwelkomd en begroet wordeD. Voorts wordt er eene commissie gevormd, om den generaal bjj zijn aankomst te ont vangen. Aan het hoofd dezer commissie zal staan luitenant-generaal Kool, oud minister v. oorlog en chef van den gene- ralen staf. Vele Haagsche ingezetenen zullen bij die gelegenheid ongetwijfeld vlaggen. Eere wien eere toekomt. Op een der bijeenkomsten der Nedor- landsche Psychiatrie en Neurologie dezer dagen te 's-Hage gehoudeD, kwam 0. a. naar aaleidiDg van een referaat, de gezins verpleging van krankzinnigen ter sprake. Aan Veldwijk komt de eer toe, in ons land het eerst de gezinsverpleging in toe passing te hebben gebracht. Zulk een ver pleging mits goed gewaarborgd, werkt uit stekend. In het rijksgesticht te Grave werd later dezelfde methode gevolgd. Men liet aldaar de rustigste patiënten met een ver lofkaartje door het stadje wandelen. Doch zooals we reeds boven zeiden, dienen er goede waarborgen te zgn. Moermalen komt het toch voor, dat bedoelde verpleging meer wordt gezocht wegens de grootere goed koopte dan wel in het belang van den patient. Wil het goed zgn, dan dient de gezinsverpleging zoowel uit geneeskundig als hygiënisch oogpunt volkomen tot haar recht te komeD. Terecht merkte dan oek dr. Ruisch bjj de discussie op, dat het van het grootste belang is, dat geen patient worde gegeven in gezinspleging dan daar, waar die nood zakelijke waarborgen worden in acht ge nomen. Anders de ervaring in het buitenland bewijst het wordt zulk een verpleging eerder een vloek dan een zegen. Toezicht alleen is hier niet voldoende. Het moet scherp en voortdurend geschieden. Anders gaat men een stap achteruit. De geachte spreker moende dan ook, dat op een en ander, vooral wat het toezicht betrof, de aandacht ook der Staten-Generaal, dient te worden gevestigd. Naar de bladen verhalen gaan weer vijf kapitalisten Amsterdam verlaten. Sr men brachten zij minstens f 50000 stedelijke belasting op. De te hoog opgevoerde belasting in Amsterdam is er oorzaak van. En dan bazelen de vrijzinnig democraten op hunne verkiezingsmeetings nog van verhooging der inkomstenbelasting. Zooals Amsterdam met zijn steeds hooger inkomstenbelasting de Amsterdammers naar Hilversum jaagt, Zoo jaagt Nederland met een verdubbeling van zijn vermogensbe lasting de Nederlanders naar België. En dan begrijpt men de gevolgen. De belastingopbrengst vermindert met ieder jaar het nationale vermogen kwijnt en de werkman wordt kind van de rekening. Er is dan geen geld voor zijn pensio neering. Dit zou geschieden wanneer de regee ring inging op htt zotte advies van de vrij zinnig democraten, en der sociaal democra ten die bjj ieder nieuw gat in de schatkist „den kapitalist" maar zouden „aanpakken". Zoo op de manier van „houdt den diet" 1 Eenige dagen geleden heeft bij gelegen heid van eene j larlijksche tentoonstelling van Nomandische fokstieren een Fransch senator, dijkgraaf van St. Quontin, in eene publieke rede de Hollandsche boter geprezen en de go8de organisatie onzer botercontröle erkend. In het bijzonder wees de Fransck- man op de contrölestations hier te lande, waardoor den kooper de zuiverheid wordt gewaarborgd. Verder deelde de spreker verscheidene bijzonderheden mede over onze zuivelbereiding aan de hand van het ge schaft „Boterproductie en Botercontióle", vanwege de afieeling landbouw van het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid uitgegeven, eene brochure, die in een langgevoelde behoefte voorziet en in verschillende taleD, zelfs in het Spaanscb, is vertaald voor rekening, de laatste ver taling tenminste, van de Argentijnsche regeering. Hoe gunstiger onze boterhandel in het buitenland, vooral in het afzetgebied, bekend staat, hoe meer het vertrouwen zal stijgen en de verkoop zal toenemen. Het was helaas, wel eens anders. Er is e6n tijd geweest, dat de botervervalsching den Hollandschen naam in discrediet bracht. N u raakt lang zamerhand onze zuivelbereiding we ér op den goeden weg, wat moedgevend is voor de toekomst. Hulde daarom aan de regeering, die ook door middel van een officieel geschrift ver beterde kennis wenscht aan te brengen aangaande de oud-Hollandsche Zuivelbe reiding, mede een onmisbare bron van inkomsten voor burger en boer. Nog steeds is het een eer voor een land, als het zijne kunstwerken op prjjs stelt. Het is er mee, als met familiestukken, welke men niet gaarne zou verkoopen. Gaan de kunstschatten het land uP, dan gaat een deel van het historisch verleden der natie te loor. Daarom is het een ver blijdend teeken des tjjds, als de oogen meer en meer opengaan voor den rijkdom ook van onze nationale kunst. En elke poging, welke dient om dien schat zuiver en ongeschonden te bewaren, heeft het recht op onze sympathie. In sommige landen gaat men zelfs op dit gebied een schrede verder. Zoo is er dezer dagen in SpaDje een we'sontwerp voorbereid, dat den Staat veroorloven zou, om den uitvoer van kunst werken togen te gaaD. Een dergeljjke regeling bestaat sinds lang in Italië, het land der kunst bij uitnemendheid. Eigenaars van kunstwerken behoeven tot den uitvoer eeno bijzondere vergun ning van de regeering. Wordt deze ge weigerd, dan is de staat bereid de bedoelde kunstwerken aan te koopen. We denken hier in het bijzonder aan de verschillende vereenigingen, voor dit doel opgericht. Onze Middelburgsche corresp. schrijft 't Was in dien goeden ouden tijd toch ook wat te zeggen om aan de centen te komen. Nu worden we geplaagd door directe en indirecte belastingen. Personeelo- en be drijfsbelasting, hoofdelijken omslag en grondbelasting en van de Tariefwet zou men dezer dagen droomen. In de middeleeuwon bad men ordinaris beden en extraordinaris beden. De eerste dienden voor gewone en de tweede voor buitengewone uitgaven. Maar buitenge wone uitgaven hadden toen reeds een zekere onweerstaanbare neigiDg om gewone te worden. Men betaalde bij gemet steenschiolen en bij gemet bij der breede. Ook toen betaalde men dus bij de lengte en bij de breedte, of bij een van beiden. Maar betalen was de boodschap. Dat kunnen we leeren uit het omvangrgko werk door mr. R. Fruin, archivaris te Middel burg dezer dagen uitgegeven en bevat tende een catalogus van het rjjke bezit van het archief van Prelaat en Edelen in Zeeland. Mr. Fruin gaf ten vorigen jare een cata logus van hetgeen in de Abdij zit in be trekking tot de Abten, nu wat er zit in betrekking tot Prelaat en Edelen. Een wegwijzor voor den geschiedvor- scher, een leiddraad voor den man van wetenschap, dat leverde onze gverige Zeeuwsche archivaris, die daar een werk voor het heden en de toekomst verricht, in het rgk voorziene archief, hem toever trouwd. De bouwmeester die de kruisgangen maakt als dio waar in ver verleden dagen abten en prelaten en monniken zich in bewogen, heeft een medegenoot gevonden in den man die de paperassen van bis schop en abt, van prior en edelen opent en den toegang mogeljjk maakt tot hun geestesarbeid. Zoo komt in de Middelburgsche Abdij stof en geest uit den nacht der eeuwen te voorschijn. Wissenkerke. Heden namiddag had schipper Lavooij van Selierpenisse, voerende het schip „Oosterschelde", geladen met brikken voor het werk aan den Vliete- polder, het ongeluk, bij het ankeren voor den wal, op zijn anker te looper, waardoor een lek cntstond, dat het schip in korten tijd deed zinken. Gelukkig was er 16 man werkvolk bij de hand, die op korten afstand bezig waren materialen te lossen en die nog juist intijds met vereende krachten den inboedel en de bedden in de aanwezige 2 booten konden overbrengen. Daarop voer alles met schipper en gezin naar den wal, alwaar de waterbouwkundige Krijger dade lijk zijn dagverblijf voor het gezin beschik baar stelde. Het werkvolk is daarop bij het afgaan van 't water begonnen het schip, dat nu gedeeltelijk droog kwam, te lossen en men hoopt dat het ontstane lek met de voor dergelijke gevallen aanwezige hulp middelen voorloopig kan gestopt worden om het daarna naar de werf te voeren voor volledig herstel. Wissekerke. Tot gemeente-veldwachte1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1