Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 18 Juni 1901. No. 111. Gemengde Berichten. Uit de Tweede Kamer. Het verbod van het gebruik van den zoogenaanden .lichtbak", waarop 't wild en 't schadelijk gedierte afkomt en gemak kelijk onder schot komt, had veel voeten in de aarde. Br waren een betrekkelijk groot aantal sprekers ingeschreven, om hun licht over dezen .lichtbak" te laten schijnen. Zoowel jagers als de heeren Kolkman en Tijdeman als wel practische laudbouwers als de heer Okma zeiden er het hunne van. Goed voor jagers, zeide de een, slecht voor den landbouw, merkte een ander op, die op zijn beurt we«r tegengesproken en af gemaakt werd door een derde, alles behalve een vriend van de stroopers. En tot staving van zijn beweren ging hy het zondenregister van die .gevreesde lui" eens voorlezen. Om maar iets te noemen. Niets, hoegenaamd niets ontzien ze, die stroopers. De velden trappen ze plat, en de vruchten ruineeren ze. Sommigen zien er zelfs geen been in om de afsluitingen van hun erven te verbreken. (En wat nog erger is, de boeren moeten alles maar lij delijk toezien, want klagen durven ze niet. 't Is daarom meer dan tijd, dat daar een schotje voor geschoten wordt, nu de wet gever met de wet in de hand, machteloos daar tegenover staat. Er is reden voor die klacht. Immers sinds de Hooge Raad eenige jaren geleden he9fc uitgemaakt, in afwij king van de interpretatie van den kanton rechter te Tholen, dat het gebruiken van den lichtbak tot het opsporen van wild niet strafbaar was gesteld bij art. 15 der jacht wet, blijkt het noodig, om tot wetswijziging of beter tot »wetsbevestiging" het woord is van den Minister in dezen over te gaan. Waarom is men toch niet vroeger daaraan begonnen, zoo vroeg men. Zeker, zoo sprak ZExc., had ik vroeger met deze wijziging kunnen komen, maar er kunnen oorzaken voor zijn. Immers niet altijd is men in staat den gewenschten spoed te betrachten. En daartegenover staat het verwijt, dat men te overijld handelt. De voorbereiding eischt trouwens meer tijd, dan men wel denkt. De goheele herzie ning der jachtwet wordt niet uit het oog verloren. Vandaar de ingestelde staatscom missie met haar wel omlijnd program. Speciaal is de aandacht gevestigd op de afschaffing der heerljjke jachtrechten en op eene billijke schadeloosstelling wegens wildsohade. Deze mededeelingen van den Minister had de Kamer grootendeels te danken aan dhr. Troelstra. De houding van den Mi nister was niet correct in dezen naar hij meende. De oommissie was ingesteld een paar dagen na het verschijnen van het ongunstig verslag der Kamer. En hoe eer- zjjdig was ze saamgesteld. Niet één sociaal democraat was er in opgenomen. Daaren boven wordt door dit wetje de algeheele herziening op de lange baan geschoven. Dit protest van dhr. Troelstra werd be lichaamd in een motie van afkeuring, om nl. de regeering te verzoeken het ontwerp terug te nemen, wijl deze partiüele her ziening niet zoo dringend is, dat zjj vooraf dient te gaan aan eene in inzicht gestelde algeheele herziening. Deze motie werd met 52 tegen 16 stem men verworpen. En de wetswijziging, die o. a. verdedigd was geworden door dhr. v. Wichen, Zijlma, Tydeman, De Ridder, Okma, Lucasse en Erie sen, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Den geheelen dag is nog met dit wetje heengegaan. Donderdag werden eenige kleiue ontwerpen en suppletoire begrootingen van Buitenlandsche Zaken en Marine afgedaan. Onder de hand deed Minister Ellis de mededeeling dhr. v. Wassenaar v. Catwijck had er op aange drongen dat er in de opterichten scheeps- toko's geen sterke drank zon verkocht mogen worde», ook niet voor het „oorlam" dat hy van voornemen is, het zoogenaamd „oorlam" afteschaflen. Deze mededeeling werd o. a. door dhr. Ter Laan met inge nomenheid ontvangen, in de veronderstel ling, dat de schepelingen recht zouden hebben op vergoeding, wat echter de Mi nister ontkende. Voorts werd nog gehandeld over de pen sioenaanvrage van een paar oud-militairen, een soldaat en een sergeant by de marine. Da eerste krygt tydeljjke gemoetkoming, want hy is volgens het oordeel der Kamer nog met een „breukband" te helpen, de laatste daarentegen vol pensioen, als zijnde voor handenarbeid totaal ongeschikt. En ten slotte werden, na goedkeuring eener wijziging in zake de pensioenwet voor militaire ambtenaren van minderen rang, door minister Bergansius de hoofl- bepalingen medegedeeld van een reglement, volgens hetwelk de rechtspositie der werk lieden in de Rijksinrichtingen is geregeld. RUSLAND en JAPAN. Dinsdag had een ernstig gevecht plaats bij Wafangko, de Russen hadden 1000 dooden en verloren 14 kanonnen. Ook de Japanneezen hadden 1000 dooden. De Russische oorlogsschepen uit Wladi- wostok zijn in oostelijke richting ontko men. Twee Japansche transportschepen werden in den grond geboord. Statenverkiezingen. De uitslag dezer verkiezingen in de pro vinciën Friesland, Groningen, Gelderland, Utrecht en Noord-Holland is datin Fries land de liberalen hun meerderheid behouden jn Groningen zy zich in de districten Gro ningen, Bedem en Oude Pekela aan her stemming moeten onderwerpen met kans op nog eenig vorlios dat in Utrecht de 'christelijke meerderheid nog eenigszins versterkt werd, dank zij de uitwerping van het liborale lid voor Amersfoort den heer Bulken dat in Noord-Holland, de stand zoo ongeveer dezelfde blijft, en in Gelder land een antirevolutionair (Brantsen) voor 't district Doesburg door een liberaal ver vangen wordt. Ook te Weesp verloren de liberalen 2 zetels. Eenige cijfers laten wij hier volgen Bedem. Herstemming tusschon de anti revolutionairen met 1913 en do liberale aftredenen met 1787. Oude Pekela. Herstomming tusschon 2 r. k. en a. r. candidaten met 1281, do 3 liberale aftredenen met 1929 en een sac. dem. mot 637 stemmen. Amersfoort. Herkozen Schimmelpen- ninck chr. h:st. met 2178, Hartman r. k. met 1992, en v. Beek r. k. Gekozen v. d. Burg a. r. met 1740 stemmen. Bulk, lib. aftr., had 1453 stemmen. Utrecht. Herkozen Huydecoper lib. Herstemming tusschen prof. De Louter lib., v. Lier lib., prof. v. Veen chr. hist, en J. Gerritsen soc. IJsselstein. Herkozen de katholieken. Amsterdam. I, V en VI herkozen de liberalen. Amsterdam VII en VIII de anti-liberalenAmsterdam II herkozen de antirevol. Meilink, de chr. hist, in her stemming Amsterdam III herstemming tusschen de liberale aftredenden en de socialisten Tak en v. d. Goes. Amsterdam tusschen de aftredende liberalen en de anti liberalen. Voorts verspelen de liberalen Haarlemmermeer en Velzen, doch winnen waarschijnlijk een zetel in Enkhuizen. Dokkum, en Sneek. Herkozen de anti-liberalen Leeuwarden herstemming tusschen anti-liberalen en aftredonde libe ralen Schotetland tusschen do aftredende liberalen en de socialisten. Franeker her kozen de liberalen het eenige antirevol. aftredend lid werd door den socialist ver vangen zoodat de a. r. daar een zetel vorspelen Franeker niet »om" ging en de verhouding aldaar 30 (lib.) tegen 20 (anti lib.) komt te staan. Te Amsterdam is slecht gestemd. In 3 districten bleef de helft der kiezers thuis, in de overige een derde. Kerknieuws» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwolda J. v. Dijk te Losdorpte Noorsten J. Boojj cand. te Woerden;te Zweeloo Ph. Abobingte Koedjjk, Bedankt voor Maassluis door D. den Breems te Charloisvoor Peins door P. H. Swijghuizen cand. Geref. Kerken. Beroepen te Bunschoten J. J. Miedema te Charlois. Ds. L. Adriaanse, emeritus-predikant te Utrecht, die als missionnair-dienaar werkzaam was te Poerworedjo en met een 2-jarig verlof hier te lande vertoefde, is na gehouden geneeskundig onderzoek onge schikt verklaard om weder naar Poerwo redjo terug te keereD, en is nu beroepbaar gesteld. De missionnair-dienaar G. I. Ruijsse- naars, werkzaam te Poerbolinggo, uitgezon den door de Kerk te Rotterdam, en sinds 1902 arbeidende te Poerbolinggo, zal zich genoodzaakt zien, wegens de klimaatgesteld heid in Indiü, weder naar Nederland terug te keeren. Ds. W. Ramaman, pred. te Scharen- djjke, zal Zondag 23 Aug. den dag herdenken waarop hjj voor 40 jaren het predikambt bjj de Christ. Geref. Gem. te Hattem aan vaardde, na aldaar bevestigd te zijn door nu wijlen prof. Bummelkamp. Ds. Raman stood achtereenvolgens te Hattem, Gene- muiden, Waddingsveen, Puttershoek, Vlis- singen, Kockengen, Westbroek, Oosterbeek, Leerdam, en is sinds 17 Juli 1896 te Scharendjjke werkzaam. Schoolnieuws. Tot curator der theologische school is ge kozen dr. B. Wielinga te Arnhem voor Gelderlandsec. ds. Hoekstraen ds. W. Bosch te Almkerk voor Noord-Brabant, sec. ds. v. Haeringen. 's-Heerenhoek. De heer E. K. Pols, onderwijzer te Overschie, is als zoodanig benoemd aan een der Herv. Diaconiescholen te Rotterdam. Aan de Vrije Universiteit slaagde voor het prop. ex. rechten de heer A. S.kkel, geboren te Biezelinge. Bjj het te 's-Gravenhage gehouden examen voor chr. bewaarschoolhouders (acte B, zwaardere vorm) als vervolg op acte A, slaagden o.a. de dames H. L. F. Hageman te Ter Neuzen, M. A. v. Arent- hals en C. Wouterse, beiden te Vlissingen. Rechtszaken. Arrondmements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling: M. J. R., 31 j.( jjVr. van A. v. O. H, gemeente Koewacht, tot 15 b. s. 5 d. h.P. J. M21 j., varensgezel, Terneuzen, tot 14 d. gev. straf; J. D., 38 j., hvr. van F. H., N. de W., 26 j., beiden zonder beroep, Ierseke, de le tot f5 b. of 5 d. h. en de 2e tot f3 b. s. 3 d. h. ;H. de D., 33 j., schoenmake7', Vrouwepolder, tot 14 d. gev. strafJ. de G., 43 werkman Middelburg, tot f5 b. s. 5 d. h.J. R., 21 j., schipperskneoht, Philippine, tot 1 m. gev, straf. eenvoudige beleediging J. V., 36 j., brieven gaarder, Sehore, tot f 5 b. s. 5 d. h. dierenmishandeling O. B 14 j., melk- jongen, VlissingeD, tot f5 b. s. 5 d. b. vernieling en mishandeling: D. J. S., 17 j-, zonder beroep, Middelburg, aldaar gedeti neerd, tot 2 m. gev. straf. huisvredebreukP. B., 21 j., boerenknecht, Hoedekenskerke, tot f 10 b. s. 10 d. h. dief dal: D. J. S., 17 j., K. de B17 j., beiden zonder beroep, C. S., 16 j., werk man, allen Middelburg, de le en 2e aldaar gedetineerd, de le en 2e ieder tot 1 jaar gev. straf, met mindering der doorgebrachte hechtenis, en no. 3 tot 7 d. gev. strafJ. A. K., 32 j., koopman, Bergen op Zoom, thans in hechtenis te Middelburg, ont- slagen van rechtsvervolging, met last tot zijne plaatsing in een krankzinnigengesticht, den proeftijd van een jaar niet te boven gaande. Vrijgesproken werden: J. G., 44j.,bode Middelburg, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg, met vernietiging van het vonnis in eersten aan leg, wegens overtreding gemeente verordening te MiddelburgH. W., 20 j., dijkwerker, en L. B., 25 j., arbeider, beiden te West- kapelle, wegens mishandeling en huisvrede breuk. Ierseke. In de Woensdagavond gehou- deD raadsvergadering, die door 7 van de 11 leden werd bijgewoond, en door den burgemeester werd voorgezeten, werd aller eerst modegedeeld, dat het torenuurwerk weder in gang, doch nog niet volxömeD op orde is, en dat aan het herstel van den havendam met kracht wordt gewerkt. De heer A. Hartoog, lid der schoolverzuim commissie, die aan de beurt van aftreden was, werd herbenoemd, en in een ontstane vacature werd benoemd meji-ffi-. S. J. Sinke, onderwijzeres aan de chr. school. Tot onderwijzeres aan school 2 werd met ingang van 1 Juli met alg. st. benoemd mejuffr. C. H. Loawerse te Wormerveer. Met haar stonden op de voordracht mej. E. Lurooij te Scherpenisse (no 2) en mej. A. R. No tenboom te Amerongen (uo 3). De heeren Sauer, Cupcrjj en Hartoog werden benoemd om een commissie uit te maken voor be zwaarschriften tegen den hoofl. omslag. Als slot was aan de orde de behandeling eener verordening als bedoeld in ait. 1 der woningwet. De heer Sauer verklaarde zich onvoorbereid voordezenomvangrjjken arbeid en vreesde, dat dit ook met vele andere leden het geval zou zijn. Daarom stelde hy voor, het ontwerp aan ieder lid voor een paar dagen ter inzage te zenden. De heer Schipper wijzigde dit voorstel in dien zin, dat het ontwerp nog 8 dagen op de secretarie ter visie zou gelegd worden. Het voorst. Sauer werd verworpen, het andere aangenomen. By de lcatsto rondvraag ver zocht de heer Cuperjj, als de raadsverga dering weer op Maandag wordt bepaald, de oproepingsbiljetten een dag vroeger rond te zenden, wjjl anders, wegens dan tus- schenliggenden Zondag, de tijd van voor bereiding voor de leden feitelijk tot één dag beperkt wordt. De voorz. vond dit goel. Nog vestigde de heer Cupery de aandacht op een paar straatgedeelten, waar de meuschen veel last van het, water heb ben. De vcorz. antwoordde, dat het tege lijk met andere ingekomen bezwaren aan de orde kan komen. Daarna werd de openbare vergadering gesloten. Da commissaris der Koningin maakt bekend, dat in het jaar 1904 do jacht op het waterwild wordt geopend op 1 Juli. Te Kruiningc heeft gisteren in het debat met den heer WellemaD, een anti revolutionaire debater, die door de open bare onderwijzers buiten de zaal gedrongen werd, een slag gehad met een bierglas tegen het hoofd. Hij loopt nu met een buil in 't hoofd, en met een geschonden oog. Schore. Een zetfout. Het van hier vermelde ongeluk (zie ons vorig no.) had niet Donderdag maar Maandag plaats. Wissenkerke. Het Zangersfeest had Woensdag plaats. Te 11 uur kwamen de deelnemende gezelschappen in rytuigen aan. Na verwelkoming plaatste Apollo zich aan 't hoofd van den stoet en voort ging het door het dorp naar de school. Te 12 ure schaarden zich de besturen der deelnemende gezelschappen zijnde Zang en Vriendschap van Wissenkerke, Tot Oefening en Uitspanning van Borsele, Hoop op Beter van Kortgene, Uitspanning door inspanning van O. on W. Souburg en Vlissingsch Mannenkoor, waar door den Bondsvoorzitter den heer P. Kramer van Kortgene met eene toespraak de eerewijn werd aangeboden. Onmiddellijk daarop vormde zich de stoet voor den optocht door het dorp voorafgegaan door de gymnastiek Olympia met Apollo aan 't hoofd en gevolgd door eene breede schaar menschen. Aan den Burgemeester werd daarbij eene ovatie gebracht door 't spelen van het Wilhelmus. Daarna trok de stoet naar het weide-ter rein en 't was een heele toer om den stroom van menschen die niet tot de uitvoerenden behoorden tegen te houden en dezen van een toegangsbewijs te voorzien, daar volgens schatting aan een paar duizend toegang werd verleend. De opening met het Bonds lied Neerlands Moeder, onder leiding van heer C. Flipse door alle gezelschappen gaf dadelijk een gunstigen indruk van 't geen ten gehoore kan worden gebracht en die indruk bleef ook by de uitvoering der af zonderlijke nummers ons bjj. Buitengewone applauzen vielen ten deel aan Vlissingsch Mannenkoor alsmede aan 't stuk De Vriend schap van O. en W. Souburg, Hymne van Colynsplaat en het aard-'ge liedje Het Kwezelken van Borsele. Te ongeveer 5 ure was de uitvoering op dat terrein afgeloc- pen en ging het in optocht terug naar het feestterrein op het dorp. Weder onder loiding van denzelfden directeur werd daar, bij de mziektent, ge zamenlijk het Bondslied »Na een oawoder" gezongen. Schoon klonk dit lied on 't bevostigde onzen dunk dat zanguitvoeringen toch beter klinken in meer afgesloten ruimte dan in open lucht. De heor Flipse maakte zich daarna tot tolk van de deelnemende gezelschappen en 't publiok om Vlissingsch mannenkoor te verzoeken nog oen nummertje ten bo3te te geven op do muziektent, waaraan dat koor bereidwillig voldeed door nog een paar nummers te zingen, waarmoe hot een welverdiend hoera als applaus mocht weg dragen. Daarna werden onder de gebruikeljjke plichtplegingen de herinneringsmedailles door 6 bekranste nymfjos den voorzitters der gezelschappen omhangen waarbij menig woord van hulde aan »Zang en Vriend schap" voor de ontvangst ten deel viel. Ten slotte richtte de onvermoeide leider dhr. Flipse het woord tot het publiek om allen die tot het wolslagon van dit schoone feest hadden medegewerkt of bjjgedragen, daarvoor te danken inzonderheid daarbij hulde brengende aan den heer Burge meester voor zijne medewerking in deze krachtens zjjn ambt en aan den heer P. Gillisse voor het belangeloos afstaan van zijne weide als feesterreiD. Laat ons hior nog bijvoegen dat het concert van «Apollo" de verlichting, de fakkel optochten het mooie vuurwerk naar wensch slaagden. Door don Minister van Waterstaat HaDdel en Njjverheid is benoemd tot op zichter bij do werken aan den Dordtschen waterweg, standplaats Dordrecht, den heer J. J. Blok te Waarde. Na Dinsdagavond ingeleid te zijn met oen rede van ds. Elzinga, werd Woensdagmorgen om 10 uur een aanvang gemaakt met de feesteljjke herdenking van het 50-jarig be staan der Theologische School. De stad was rijk met vlaggen versierd ter eere van de jubilaresse. De Burgwalkerk, waar de feestelijke her denking plaats vond, was reeds vroeg met een talrijke schare gevuld. Er werden 1200 kaarten uitgereikt, terwjjl eenige honderden moesten worden teleurgesteld. De kerk was aardig versierd met guir landes van dennegroen, vlaggen en planton. Groote portretten in lijst van Van Velzen en Brummelkamp waren op goed zichtbare wijzo aan de gaanderij bevestigd. De morgen- samenkomst word bijgowoond door prof. dr. Geesink en prof. dr. H. H. Kuyper, vaD de Vrjje Universiteit, Hr. Ms. Commis. voor Overijsel, den heer Lijcklama Nyebolt, B. en W. van Kampen en tal van afgevaardig den uit alle oorden van het land en uit Duitschland en Ameiika (ds. Robbert). De samenkomst werd geopend door het zingen van Ps. 138 1 en het lezen van eenige verzon uit Ps. 78. Ds. Westerhuis ging daarna voor in gebed en riep de aan wezigen een harteljjk welkom toe. Daarna werden in het bjjzonder de curatoren, Hr. Ms. Commissaris, B. en W. van KampeD, de prof. van de Vrije Universiteit en de Theologische School te Embden en de leora- ren van hot Gymnasium te Kampen welkom geheeten. De minister van Binnenlandsche Zaken was verhinderd te komen. Na het zingen van Ps. 106 26 hield prof. L. Lindeboom de feestrede. Ds. J. Bavinck is nog de eenige levende van degenen, die door de eerste synode tot leeraren zijn benoemd. Spreker vermelde als eigenaardigheid, dat deze synode ver gaderde van 822 Juni en nog geen f 100 kostte. De school werd geopend met 37 leerlingen, waarvan nog 7 in leven. Een 80-tal curatoren hebben achtereen volgens belangeloos de kerken gediend. De school tolt nu nog 20 studenten, terwijl 4 professoren en 3 lectoren het onderwijs is opgedragen. Het gymnasium telt 40 leerlingen en bezit 9 leeraren. Meer dan 500 evangelie-predikers mocht deze school kweeken en ze zenden over heel de wereld. Op velerlei terrein is de invloed der Theologische School merkbaar geweest. In de eerste plaats op het gebied der Theologie in haar strijd tegen de Groninger richting. De anti-revolutionaire party is steeds gevoed en versterkt door het werk van deze inrichting. Zuid-Afrika en Amerika stichtten op het voorbeeld van Kampen een Theologische School. De heer Lyklame Nyeholt verkreeg nu het woord, bedankte voor de ontvangst, en feliciteerde de jubileerende school, terwijl Z. Ex. namens H. M. de Koningin ds. Littooij, als oudste curator der Theologische School, benoemde in de orde van Oranje Nassau, (applaus). De burgemeester van Kampen sprak nog een kort woord van felicitatie. De morgenvergadering werd daarna met dankzegging gesloten door ds. Noordewier van Meppel. De middagvergadering begon met het zingen van Ps. 98 3 en gebed door ds. J. Hessels van Zwolle. Ds. Noordewier, van Meppel, bekwam nu het eerst het woord. „De geschiedenis van het curatorium" was het onderwerp, Van hen, die het eerst zitting namen in dit college, is niemand moer in leven. W. A. Kok, werd meermalen de bisschop van Drente genoemd. Ds. BruiD, van Varseveld, de eigenaardige humorist en zoo velen meer, wier namen een by zonderen klank gekregen hebben in de kerkelijke wereld van toen. Hot Curatorium heeft een geschiedenis van tranen en blijdschap en de spreker deel een enkelen greep uit de rijke stof. Vervolgens werden telegrammen verzon den aan H. M. de Koningin, en aan minister dr. Kuyner. Prof. Geesink voerde namens do Theolo gische faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam, het woord. Prof. M. Noordtzjj richtte daarna eenige oogenblikken het woord tot de vergadering. Spreker doet dit met genoegen en is ook nog nooit ten opzichte van de school een pessimist geweest. Was hy het ooit ge weest, dan zou de geschiedenis der school in de laatste jtren hem wel genezen hebben. Iategendeel! Spreker heeft de stellige overtuiging gekregen, dat, zal er ooit sprake zijn van een zich vrij uiten, men de Theo logische School der kerken in haar waarde moet laten (applaus). D?. Donner, van Nieuwdorp, beklom nu de tribune en sprak over het studiefonds, voor 16 jaren opgericht. Er is nu over het geheele land een comité benoemd voor het bijeenbrengen der benoodigde gelden, f 1250 alleen kwam uit Friesland. De gelden voor het studiefonds zijn nu reeds f 18.700 en nog zijn alle gelden nier bijeen. Zelfs Z rid-Afrika zond nog ruim f 300 voor dit goede doel. Dr. Kapteya voerde namens het gymna sium het woord. Da titel van het gymna sium, Ger. gymnasium verlionden aan de Theologische School, wijst aan, dat de felicitatie iets meer is dan een bloote for mule. Een tweede bewijs hiervoor i3 het doel van dit gymnasium, waarbij deze spreker ook nog even stil stond. Prof. Bouwman beschreef de examen- week, telkens een gewichtige gebeurtenis in de geschiedenis der Theologische School van vroegere dagen. Prof. dr. Honig wees op de groo'e ver wijdering, die er bestaat tusschen het ge loof en de wetenschap. En dat behoeft niet. Da Theol. behoeft niet te staan tegenover de wetenschap. Ze hebben belang bij elk ander en mogen niet geseheiden zijn. Het moet gaan bij den eenvoudige en den wijs geer om een schuilplaats bij het kruis van Christus. Maar de Theologie boet tegen woordig haar goeden naam er bjj in en drijft af op de wateren van het sentiment. De feestdag werd besloten met een ge zellige samenkomst om 7 uur, waartoe alleen genoodig 'eu werden toegelaten. Door wijlen den heer Boersma, kerk voogd te Hempens, zijn o.a. legaten ver maakt aan de diacoci ön van Leeuwarden, Huizum, Hempens, Goutum, Wartena, Wir- durn en Warga, elk f 10,000. Bovendien vermaakte de overledene aan de kerkvoogdij te Hempens f20,000, terwijl zijn knecht in het onbezwaard bezit komt van de boer derij van den ei flater met den geheelen stal vee en van f40,000 aan contanten. Daar laatstgenoemde een huisgezin heeft met 9 kinderen, mag dit vorstelijk legaat goed besteld heeten. Dat ook de schatkist des lands profi eert is te begrypenaan successie van de nalatenschap moet over de f70.000 worden betaald. (L. C.) Aan het station te Vlaardingen zijn eergisterenavond drie joDgens van 9, 11 en 14 jaren door de politie aangehouden en naar h3t politie-bureau overgebracht. Zij maakten zulke grove verteringen, dat dit de politie verdacht voorkwam. Bij een nader onderzoek bleek, dat de jongens van Rotterdam gekomen waren per spoor en om reisgeld te krijgen een goud horloge en andere voorwerpen gestolen en aan den man gebracht hadden. Als reden waarom zij naar Vlaardingen waren gekomen gaven zij op dat er in Vlaardingen minder agen ten waren dan te Rotterdam en men dus gemakkelijker kon stelen. Tijdens de jon gens onder verhoor waren, kwam een winke lier aangifte doen dat bij hem de lade was gelicht en hjj zes (gulden vermiste. Zij bekenden ook dit gedaan te hebben. Een caféhouder te Tilburg miste gedurig sterkendrank en geld. Om den dader te ontdekken hielden hij en zijne vrouw zich gisteren afwezig en werd de politie in de woning verdekt opgesteld. Weldra daagde de dief op in den persoon van de wed. S., de eigenares van het café, hetwelk zij aan den caféhouder verhuurd had. Juist toen zy bezig was met het ledigen van eene flesch uit liet buffet, werd zij door een inspecteur van politie op heetei- daad betrapt, en gevankelyk naar Breda overgebracht. Tot lid van den gemeenteraad in Amsterdam III is gekozen de heer P. L. Tak (soc. dem.) met 2747 stemmen. Mr. P. A. Diepenhorst (a. r.) had er 1403. C. F. L. Lambrecbtsen v. Ritthem 1241. In Amsterdam IX moet herstemd worden tus schen Kater fa. r.) met 2076, Molkenboer (r. k.) met 1947, J. H. Scheltema (1.) met 1911, mr. J. C. Post (1.) met 1802. De soc. dem. bleven met 1587 stemmen inde minderheid. Een aardig staaltje van dieron-instinct werd te 's-Gravenhage in den nacht van Dinsdag op Woensdag waargenomen. Er was uren lang een zware plasregen gevallen en een aantal paarden, die het in do wei te koud begonnen te krijger, ondernamen, na vermoedeljjk over de prikkeldraad-!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 5