Kerknieuws» Schoolnieuws. Gemengde Berichten. te Rilland Bath, fl b. s. 1 d. h. verb, verkl. geweerniet beletten dat hond wild opspoortJ. de J., te Oudelande, f 1 b. e. 1 d. b.met strik wild bemacht.A. R., te Borssele, f2 b. 8. 2 d h. bevel vernie', sti ikeieren toeken van wildL. C. v. L., te Colijnsplaat, 2 x f 4 b. e. 2 x 4 d. h. P. de R., te Cdgnsplaat, 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. b.straatschenderijM C. v. W., te Vlissingen en J. W., te Wemeldinga. ieder 13 b. 8. 2 d. k.vee op beplanten grond laten loopenR. R., te Wolfertsdijk, f 1 b. s. 1 d. h.loopen op bei. grondJ. F., en E. K.. te 's-Gravenpolder, ieder f3 b. p. 2 d. h A. R,, te Eilewoudsdjjk, f 1 b. s. 1 d. b.loopen over grond met verb, toegang H. B. Ste öoee, f 0.50 b. p. 1 d. h. P. M Lz., P. M. Ez., J. M, en E. M., te Ierseke, ieder fl b. s. 1 d. b.herberg te laat open houden J. V., te 's-Gravenpolder, f3 b. s. 2 d. b.; zich te laat in herberg bevindenM. H., J. F., L. J., A. de W. te 's-Gravenpolder, ieder f 2 b. s. 2 d. h.op straat bedrijf uitoefenen zond. verg. van Burgem. en opgeven valschen naam: G. F. v. W., A. T., G. v. H. te Middelburg, ieder f 3 en f 5 b. s. 2 en 3 d. h.op straat bedrijf uitoefenen zond. verg. van Burgem.: A. H. W. to Middolburg, 13 b. 8. 2 d. b.sterken drank toedienen lond. verg.: K. R. te Ovezande, f20 b. s. 10 d. h.overlred. arbeidswetJ. de N. te Goes, 2 x f 3 b. 8. 2 X 2 d. h.zond. consent in Schelde paling hebben P. M. te Ierseke, f 2 b. s. 2 d. h.Schelde bev. zond. consent A. P. P., J. L. du K., P. D., O. C. te Ierseke, ieder fl b. e. 1 d. h.schelpvisch rapen aan werken zeedijkL. v. d. H. te Clinge, f 5 b. s. 3 d. b.'savonds fietsen zond. lichtA. D., C. B., J. P. te Goes, J. V. te 's-Heer Arendskerke, G. L. te Kapelle, M. P. B., M. M. B. te Heinkenszand, ieder 1 b. s. 1 d. h.dronkenschap C. L. te Goes, f 2 b. s. 2 d. h.P. D. te Arnemuiden, P. v S. te Ierseke, ieder f 5 b. 8. 3 d. h.dronken schap bijleherh.F. D. te Hoinkenszaud, 3 d h. Vrijgesproken werden A. v. d. W. te Goes, A. F. te Kats, J. v. F. te Kloetinge, W. D. te Cortgene, J. B. te Driewegon, J. v. N. te Krabbendjjke, G. v. K. te Waarde, I. W. te 's-Gravenpolder, allen beklaagd van overtreding leerplichtwet. Ontslagen van rechtsvervolgingJ. V. te 's-Heer Arendskerke, beklaagd van over treding der jachtwet. Bg bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting verwezen M. A. J. v. V., oud 13 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Zuiddorpe, gedetineerd te Middelburg, ter zake van diverse diefstallen van geldswaarden en opzettelijke brand stichtingen, bg voormeld bevelschrift in het breede omschreven. Aan de beklaagde is de heer mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Deze zaak zal behandeld worden op Vrijdag 17 Juni a. s. terwijl door het O. M. 8 getuigen en 1 deskundige zijn ge dagvaard. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maassluis D. den Breems te Charlois; te Zoutelande F. A. Visser eand. te Utrecht te Hoogeloon W. J. Kan cand. te Velp. Deze gemeente is vacant sedert 4 Dec. 1869. Geref. Kerken. Beroepen te Zonnemaire A. L. Ruys te Montfoortte Krimpen a. d. Lek A. Taal can 1. te Scheveningen te Ierseke H. J. Heida te De Leek. Overleden ds. H. J. Reujjl te Dor drecht, oud 44 jaar. Krabbendijke- Zondag 29 Mei deed ds. J. Sybrandy zjjn intrede in de namid daggodsdienstoefening en had tot tekst Hand. 7 37. De bevestiger ds. J. de Ksning, emeritus-predikant had tot tekst Hebr. 13 17. Beide malen was het kerk gebouw zeer goed gevuld, terwijl bij de intreerede ook de kerkeraden der naburige Ger. kerken, van Rilland en Kruiningen, door een tweetal kerkeraadsleden waren vertegenwoordigd. Oostburg. De heer A. Goethals van Sohoondjjke, benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School alhier, heeft die benoeming aangenomen. Benoemd tot hoofd der Cdr. Bewaar school te Sluip, Mejufi'r. Arenthals te Vlis singen. Vanwege de Ned. Vereeniging voor gemeentebelangen is na gehouden examen het diploma van aspirant gemeente-secre taris en ambtenaar ter secretarie uitgereikt aan dhr. J. W. Schuurman te Middelburg. De minister van binnenl. zaken heeft het schriftelijk examen voor de hoofdakte bepaald op 28 Juni, het mondeling op 18 Juli, te 's Bosch, Arnhem, Den Haag, Am sterdam Zwolle en Groningen. Voorzitters zjjn te 's Bosch J. E. v. Renesse, districts schoolopziener te Arnhemte Arnhem Jhr. mr. L. F. H. Michiels van Kessenich in specteur van het lager onderwijs in de eerste inspectiete 's-Gravenhage J. H. Blum schoolopziener in het district Mid delburg te Amsterdam J. C. Fabius, in specteur van het lager onderwijs in de tweede inspectiete Zwolle C. A. Zel- velder, districts schoolopziener te Heeren veen; te Groningen dr. J. D. R. Scheffer, distr. schoolopziener te Winschoteu. In de commissie te 's-Gravenhage hebben 0. a. ook nog zitting de heeren Le Grand districts schoolopzi-ner te Dordrecht, L. v. Brngger, arr. schoolopziener te Goes; H. Bijleveld, directeur der geref. kweek school te Amsteidam; De Visser Smits dir. eenor chr. kweekschool te Den Haag Gerritsen dir. der chr. kweekschool te Nijmegen; en voorts Eerdbeek, Husen en Scholtens hoofden van chr. scholen te 's-Gravenhage, Utrecht en Rotterdam- Benoemd tot tijdelijk onderwijzer, gedurende de maand Juni, aan de Chr. school te Mijrs'ieerenland de heer M. Vorhago, te Koudekerke. Wg' vestigen de aandacht op de uitgave van de vereeniging Vreemdelingenverkeer te Middolburg van haar reiswijzer met beschrijving van het eiland Walcheren, en de bekende photo's van de bezienswaardig heden uitgever is de lirma van Benthora en Jutting. does. De heer D. N. Visser, oud-loe<ling der Goesche Ambachtsschool, thanB te Spij- kenissp, is benoemd tot buitengewoon op zichter bij het maken van een buitenhaven te Scheveningen. (ioes. A. s. Dondordag vergadert do A.-R. Prop. Club in Samuel. Onderwerpon Verslag afgevaardigde naar den Bondsdag Voordracht de Gildon, met debat. Toegau- koljjk voor goestvorwanten. Qoes. Zaterdagavond was in „de l'rins van Oranje" door de uit de typografen benoemde commissie eene vergadering uit geschreven tot behandeling der concept statuten en verkiezing van bestuursleden. De oudere vakgenooten lieten zich echter wachten zoodat de commissie het met een 10-tal jongelieden moeBt stellen. De concept-3tatuten werden voorgelezen doch niet in behandeling genomen. Het bleek, dat de commissie zich voorstelt een neutrale vakvereeniging te stiohten, met het doel om de ontwikkeling der vakge nooten te bevorderen door het houden van cursus-vergaderingen, het organiseeran van verzamelingen van fraai druk- en bindwerk en om langs dien weg meer in contact te komen met de patroons, teneinde en hun belangen én die der gezellen door goede samenwerking te behartigen. De heer Smit gaf daarna een causerie ten beste over de hygièneop de werkplaatsen en voegde daaraan verscheidene wenken toe, ten nutte der gezondheid, waarvan nog zoo weinige werklieden het groote belang inzien. Te betreuren valt het, dat zoo weinige oudere vakgenooten het belaDg van eene organisatie ter harte nemen. Zouden zij ze wel waard zijn Waarde. In de Zaterdag gehouden ver gadering van den Valckenissepolder werd de rekening over het dienstjaar 1903/04 vastgesteld, in ontvang op f 524.G5, in uit gaaf op f 399.61, zoodat het goed slot be draagt f 125.04. Vervolgens werd de be grooting voor het dienstjaar 1904/05 opge maakt in ontvang en uitgaaf op f 580.06, met een post van onvoorziene uitgaven, groot f 73.83'. Het djjkgescbot werd be paald op f3.50 per H.A. Waarde. Iu de Zaterdag gehouden ver gadering van ingelanden van den Emmanuel- polder word de rekening over het dienst jaar 1903/04 vastgesteld, in ontvang op f 542.80', in uitgaaf op f 429.14, zoodat het goed slot bedraagt f 113.655. Do begrooting voor het dienstjaar 1904/05 werd opgemaakt in ont vang en uitgaaf op f 717.73', met een post van onvoorziene uitgaven, groot f 77.84' terwijl het bedrag als dijkgeschot om te slaan werd vastgesteld op f6 per H.A. Rilland-Bath. In hot R. K. Klooster en Kerk alhier, zal ook een uurwerk ge plaatst worden, dat op 6 verschillende plaatsen den tjjd aangeven zal waarvan 2 zichtbaar aan de buitenzijde aan de beide geveleinden der kerk en op 4 plaatsen binnen in hot klooster. Rilland-Bath. Daar de vergaderingen van de afdeeling Kruiningen der maat schappij tot bevorderiug van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, die steeds in Kruinin gen werden gehouden doorgaans zeer slecht werden bezocht, was besloten de Mei-vergaderingen te doen plaats hebben in een van de verschillende gemeenten tot die afdeeling behoorende bij rooster door loting aan te wjjzen. Het eerst kwam daarvan onze gemeente in aanmerking en had deze vergadering Zaterdag plaats. Hoewel meer bezocht dan vroeger was de opkomst het aantal leden in aanmerking genomen nog gering. Jam mer dat er uit onze gemeente van de 17 leden nog 10 leden afwezig waren. Rilland-Bath. De Maandag gehouden raadsvergadering werd door alle leden bij gewoond. Hoewel de aanbesteding der verbetering aan de havenwerken meer bedroeg dan de raming word toch be sloten deze aan den laagsten inschrijver dhr. J. van de Sande alhier te gunnen. Naar aanleiding van eenige aanmerkingen van Ged. Staten omtrent de verordeningen op do woniDgon enz. in verband met de woiiingwot word besloten de verordening in dien zin te wijzigen. Aan de voorwaarden bij K. besluiten gesteld tot oprichting van een telefoonkan toor en waaromtrent door den Min. v. W. H. en Ng".h. inlichtingen waren gevraagd werd besloten te voldoen. Tut lid der bouwcommissie werd benoemd dhr. W. Griep, die daarvoor het vorig jaar om ge zondheidsredenen had bedankt, Borssele. De heer Vorsterman van Oyen trad hier Vrjjdag op met een rode over »De politieke toestand met hot oog op de Prov. verkiezingen". Ondanks de woinige ruchtbaarheid van liberale zjjde er aan gogeven, waren onze geestverwanten toch op de hoogteer waren er tot uit Baarland on Oudelande, en oen woord van lof komt toe aan onze a -r. kiesverooniging te Driewegon die voor alles zorgdo dat er mannen waren om den spreker op meer dan een punt op historische gronden tegon te spreken. In een rode van twoe en een half uur (circa half 8 tot circa tien uur haalde de spreker don Belgischen oorlog, de grondwetsherziening van '48, minister Vogel in 1820, de drukpers, afschaffing op het gemaal enz. aan, liet buiten verwachting het onderwjjs rusten, zong don lof der liborale partjj en legde uit hoo de beste wetten op allerlei gebied te maken en uit te voeren zijn. Spr. was zeer tegen de Tariofwet, zou liever do vermogensbelasting en successiebelasting opgevoerd zion zeido dat er wol gold ishaalde or Kuypers oude plunje, Rome en Dordt en andore afgozaagdheden bij en beval de vrijzinnige candidaten voor do Staten aan. Aan het debat namen deel do heeron ds. v. d. Berg en Koelmans (red. van Luctor) te Neuzen. Eerstgenoemde wees op den langen tijd door Spr. genomen en vroeg hoeveel debat er werd toegedaan. Het antwoord luidde elk 20 mi nuten. De eerste debater sprak zijn ver! azing uit dat iemand van zoo groot wettenmakend talent als de lieer Van Oyen nog geen adies tegon de Tarief wet had ingediend. Hij bracht dezen Spr. voorts de uitspraken van minister Keyper onder 't oog tegen over diens beschuldigingen aan 't adres van dit Kabinet; hg somde op hetgeen dit ministerie reeds ingediend heeft, en ver klaarde zich bereid aan te tornen dat het den toets zijner voorgangers glausrjjk dooi staan kan. De heer Koelmans ontkende dat de libe ralen voor gelijk recht zijn, getuige de school en Tnoibecke die Groen van Prin- sterer op het punt van de vervolging der afgescheidenen bestreed. In zake de Ta- riefwet haalde deze debater voorbeelden aan uit Twenthp, de katoenindustrie, enz. dat verhoogd invoerrecht de nationale nij verheid ten goede komt, en niet dat nadeel heeft waartegen de vrijzinnigen zoo roepen. Ook in zake leerplichtwet en vaccinedwang staan de liberalen niet zuiver. Debater eindigde met een aanbeveling voor de drie aftredonden en den heer Timans burgemee ster van 's-Heerenhoek. In zijn repliek b9woog zich de spreker me9St op onderwijsgobied en nam hij het op voor de openbare schoo', die wij, zeide hij, willen leegpompen. Spreker en debaters vonden een aandach tig gehoor. O ader de aanwezigen zagen wij o.a. den heer D. Mulder lid der staten. Baarland. In de Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van het water schap Baarland c. a. waren alle 42 inge- lannen tegenwoordig of vei tegen woordigd. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering en mededeeling van ingekomen stukken kwam het eerst in behandeling de regeling der grensscheiding met den polder Hoedekenskerke. Hierover werden uitge bracht 21 stemmen voor en 21 stemmen tegen en doordat de voorzitter geene be slissing daarover wenschte te nemen werd het aangehouden tot de volgende vergade ring. De rekening werd vastgesteld op f 19922.43'ij in ontvang en f 13862.53'/2 in uitgaaf; alzoo goed slot f6059.90. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 49089.99, waaronder is begre pen eene te doene geldleening van f 30U00 voor werken aan de steenglooiing en zink werk met steenbestorting. Voorts werd machtiging verleend tot verkoop van op gaand houtgewas en eene aanbeveling op gemaakt voor gezworen wegens periodieke aftreding van dhr. A. M. Steketee, Op het drietal werden gebracht no. 1 dhr. A. M. Steketee, no. 2 dhr. J. Elenbaas, en no. 3 dhr. A. Bruggeman. In de voorkomende zaken werd voorgesteld de vergaderingen van ingelanden voortaan in de herberg te houden, waartoe besloten is. Ook kwam het voorstel in, den waterbouwkundig amb tenaar dhr. M. v. d. Velde to ontslaan en daar dit ontslag niet kan gegeven worder, voordat de belanghebbende is gehoord, werd hij in de vergadering ontboden. Alstoen werd hem de raad gegeven eervol ontslag aan te vragen, hetgeen hij deed en wat hem werd verleen 1 tegen 15 Juni a. s. Colijnsplaat. Maandagmorgen ontdekte de postbode op den weg Kats Colgnsplaat, dat verscheidene hekken aan dammen en weiden waren afgerukt, vernield en in de sloot geworpen. Wolfaartsdijk. Zondagmorgen is de zoon van den landbouwer G. H. zoodanig door een stier aangevallen dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn toestand is bevredigend Heinkenszand. Vrijdagavond hield de volksweerbaarheid alhier een vergadering. Voorgesteld werd de statuten te wijzigen, wat goedgekeurd werd. In het bestuur waren 6 leden, wa3r er nu 9 moeten zijn, zoodat men tot een benoeming van 3 nieuwe leden overging. Gekozen zijn de heeren J. Tramper, A. Fokker en C. Zuidweg. Voorts werd besloten, dat ieder deelnemer aan de schieting 5 c. per week moet bij dragen voor het i 25 te kort. De voorzitter deelt nog mede, dat nog eenige leden zijn toegetreden, Heinkenszand. Verleden week werd een ingezetene door een verschrikkelijk geschreeuw uit den slaap gewekt. De ver schrikte bewonors gingen door het aanhou dend geschreeuw uit bed en kwamen tot de ontdekking dat een bunsing in huis was, die een gevecht met de kat aanging, deerlijk gehavend nam toen de bunsing de vlucht. Te Maastricht heeft een vrouw bij het stoken van de kachel zulke hevige brandwonden gekregen dat zij aan de ge volgen is overleden. Bij een twist in een herberg te Overschie maakte de her bergier zich zoo boos ot beaDgst dat hij dood neer zeeg. Te Ruinen is een werkman bij het graven van een welput omgekomen; de put zakte in en hoewel dertig menschen met spoed werkten om hem te redden, mochten zij er niet in slagen. Te Zo meren is een burgerwoning afgebrand, de vrouw die met vier kleine kinderen alleen thuis was, bekwam daarbjj zulke hevige brandwonden dat zij aan de gevolgen over leed. Te Katwijk is een zesjarig knaapje dat daar aan 't spelen was door een automo biel gedood. Zaterdagavond 11 uur is nabij Den Haag een werkman door de tram over reden en gedood. Het lgk van den vermis ten v. D. te Raamsdonk is gevonden. Op het lgk werd een briefje gevonden waarin hij zijn ouders verwittigde wegens een hopelooze liefle een einde aan zijn leven te hebben gemaaktderhalve wol misdaad maar in den vorm van laffe zelfmoord. De hoer A. C. W. Scheffer, voor zitter van de Vereoniging voor Christe lijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland, is Donderdagavond wjj meld den het reeds nadat hij de laatste bij eenkomst met de Regelingscommissie ge sloten had, in Parkzicht te Amsterdam plotseling onwol geworden en in de armen van den vice voorzitter den heer J. C. de Puy neergezegen, waar hij den geest gaf. Terstond werd een dokter gehaald die slechts den dood kon coustateeren. Een zoon van den ovorledone die te Amster dam modisch student is, werd geroepen, benevens een dochter die haar vader van Harlingen, waar hjj hoofd eener chr. school is, vergezeld had, doch ook zij zagen hun vader niet levend woder- Zaterdagmorgen 7 uur werd het stoffe lijk overschot van dezen jongston ridder naar het station gebracht en naar Harlin gen vervoerd. Heden Maandag had de begrafenis plaats. De heeren ds. Allaart, Lettinga, De Puy en anderen voerden het woord bij de groeve. Zaterdag op den weg naar het station was er groote deel neming. Aan weerszijden van den ljjkwagen, die gevolgd werd door een honderdtal chris telijke onderwijzers on onderwijzeressen, beneyens eenige openbare onderwijzers, schreden voort de loden van het hoofd bestuur der voreeniging, de heeren Wiegand, Brants en Ikema en de heer Bjjleveld, lid der Tweede Kamer. Op de kist lag oen krans van de Regelingscommissie van het gouden jubileum. Toen de stoet op het station aankwam, werd het stoffelijk hul sel in den daarvoor bestemden waggon geplaatst, waarna de aanwezigen zich ver zamelden in de wachtkamer, waar eenige treffsnde woorden werden gesproken door de heeren Emous, Wiogand en Bjjlevold. Bij de plechligheid was ook tegenwoordig, de heer Bigot, voorzitter van het Ned. Onderwijzers-Genootschap. In de Marnixstraat te Amsterdam liepen Vrijdagmiddag twee kleine meisjes van ongevoer 8 en 10 jaar, van welke het jongste hevig schreide, terwijl het oudore zusje, blijkbaar niet wetend wat te doen, hulpeloos om zich rondzag. Om een der groezelige bloote armpjos had de kleinsto een goor doekje gewonden, dat ze er voor zichtig en steeds luider gillend begon af te wikkelen. Eon voorbijganger merkte het op en vroeg het kind, wat er aan mankeerde, waarop het zusje antwoordde, dat Annetje zoo was gevallen. Hjj onderzocht nu tden arm eens en ontdekte dat deze min of meer krom stond on bovendien ondor den elleboog een kleine diepe wonde vertoonde. Op zjjn aandringen om mode te gaan naar een apotheker, begonnen beide kinderen nog harder te scheien dat wou moeder vast niet hebben en ze durfden het ook niet aan moeder vertellen en ze zouden zoo maar naar school gaan en met dat „doekie" zou het vanzelf wol beter worden, zei wijs hot bezorgde oudere zusje. Eindelijk wist hij do kinderen echter over te halen hem te volgen naar een apotheek, waar bleek dat de arm der kleine gebroken was. Voor behoorlijke behandeling wei£nu natuurlijk aanstonds zorg gedragen. (Echo). Men schrijft aan de N. Crt. 't Geval is historisch en 't geschiedde dezer dagen in zeker dorpje in Gelderland. De dokter van die plaats heeft een motor rijwiel; en ter wille van vrouwlief heeft hij zich één van die bekende tweewielige wagentjes aangeschaft, die achter aan het wiel bevestigd wordt. Zoo maken zo samen monig heerlijk ritje, manlief als vastberaden machinist, vrouwlief als oenige passagier in den sierlijken tender. Ook dezer dagen werd de tuf-tuf weer voorgebracht, de tonder aangehaakt, en voort ging het langs bosschon en velden. De tocht was niet ver, maar dit was voor manlief geen reden om de vaart te temperen. Binnen weinige minuten was de plaats van bestemming bereikt; manlief afstappend, wil ook zijn eega helpen uitstijgenMaar 0 schrikvrouw lief, die zoo parmantig in den tendor had plaats genomen hij was er zeker van viouwlief en tender beido waren verdwenon. Het was om een oogenblik verbluft te blijven staan. Maar onze wakkere chauffeur koos kort beraad, IJlings ging de tuf-tuf het traject terug en jawel, daar lag vrouwlief en tender goed en wel ongedeerd in het gras. De tender was loBgoraakt onderweg en manlief met zjjn macbino waren maar voortgovlogen, niets bemerkonde van dit moderne ongeval. Te Montfoort is iemand die eenigo maanden geloden tjjdeljjk werd ontslagen uit hot Rjjks-KraDkzinnigengesticht te Medemblik, en dus nog in observatie, woder- om daarheen verYoerd. Ruim 5 jaar ge leden had deze zelfde persoon, te Utrecht in garnizoen, in een vlaag van waanzin een milicien in de kazerne doodgeschoten. Toon in het begin dezer wook zjjn oudo strijdlust weer ontwaakte, wjjl hjj iemand die hem naar zjjne meening had veronge- 1 jjkt, mot moord bedreigde, achtto do politie het geraden hom weder naar Medemblik terug te brengon. In de gomoente Utingeradeel, met oen voostapel van ongevoer 7000 melk- kooien, heoft thans de eenige veehouder, op wiens hoeve tot dusver nog do melk werd gekarnd en de kaas gomaakt, zich ook aangesloten voor de levering daarvan aan eon dor vior zuivelfabrieken in die gemeente. Het is nog geen 20 jaar ge leden, dat in de waag te Akkrum in een jaar ongeveer 4300 vaten boter worden aange voerd. Thans komt daar, evenals aan de waag te Oldeboorn, wa*r vroeger ook een zeor groote aanvoer wap, geen enkel vat meer. Door oen Rjjksveldwachter was proces verbaal opgomaakt tegen eenige jongens wegens het visscheu zonder akte of ver gunning, en daarbjj de snoekstrikken in beslag genomen. Toen hjj die strikken aan hot Parket te Rotterdam wilde de- ponoeren, waren zjj spoorloos verdwenen. Bjj onderzoek bleek hom, datzjjn eigen zoontje ze voor l'/j cent per stuk verkocht had aan dezelfde jongens. Volgens een bericht is de villa, waarin president Kruger te Menton gewoond heelt voor deu volgenden winter weer gehuurd' Omtrent den opstand te Sidoardjo (res. Soerabaja, Java), reeds Vrjjdag door ons gemeld, verneemt men dat 60 hadji'B de patroulle van luitenant Holle aanvielen en allen worden neergeschoten. Het huis van den hoofdaanlegger werd omsingeld en hjj zelf afgemaakt. Nog 40 rebellen werden gevangen genomen. De opstand is gedempt de bevolking bleef rustig. Het opstootje is geheel plaatseljjk. De resident die het waagde de oproerlingen toe te spreken werd aan het been gewond on in het kanaal ge worpen. Hierop volgde een charge onzer- zjjds met bovengemeld gevolg. De heer Tjjdens, oud-lid der Tweede Kamer voor het district Winschoten, is te Drieborg overleden, in den ouderdom van slechts 45 jaar. Een hoor die zich te Padang op reis naar Java bevond, vermiste een wissel van tameljjk groot bedrag, die ondanks alle jjverigo pogingen van de politie zoek bleef. Wie schetst echter zjjn verbazing toeD hjj oenige dagen later, na een bezoek in de Bovenlandon, bezoek kreeg van een hem onbekend heer die hem het wissel tor hand stelde. Het raadsel was spoedig opgelost. De reiziger had het wissel in een der zakken vergeten van een wit jasje dat hjj aan een waschman had toevertrouwd. De waschman had het jasje gewasschen enz. en bjj vergissing aan oen verkeerden klant gogeven die de genoemde vonst deed, en zoo den naam van den eigenaar te weten kwam, wien hjj wissel en „wisselkleed" ter hand stelde. De bakkerswerkstaking te Berlgn is thans geheel geöindigd. Nu de gemalin van Prins Johann Georg van Saksen tweeden zoon des Konings is overleden, is er nog slechts ééne vertegenwoordigster der Koninkljjke familie aan het Saksische Hof, nameljjk Prinses Mathilde, die 40 jaren telt en on gehuwd is gebleven. De Koning is sinds verscheidene jaren weduwnaarde Kroonprins is gescheiden en Prins Max, dei de zoon des Konings, is priester. Het huwelijk van Groothertog Friedrich Franz van Mecklenburg-Schwerin met Prin ses Alexander van Cumberland zal den 7en Juni te Gmunden worden voltrokken. Het programma der feestelijkheden blgft onver anderd, ondanks den dood van Hertog Paul Friedrich. Uit den stal van Graaf Potocki, te Krzeschowice, in Galiciü, zijn door onacht zaamheid van een rijknecht 16 renpaarden ontsnapt, en die kostbare dieren werden allo, bij het loopen over een spoorweg, door een sneltrein overreden. Generaal Botha heeft bjj het sluiten van het Boeren-congres te Pretoria betuigd, dat de afgevaardigden niet in alle opzichten voldaan zijn over Sir Arthur Lawley's ver klaringen, maar dat er toch veel grond tot hoop en goede verwachtingen is gegeven, waardoor de Boeren geneigd kunnen zjjD, in de toekomst samen te werken met do Regeering. Lady Lawley, de vrouw van den Gouverneur, had de leden van het Con gres uitgenoodigd tot bijwonen van een tuin- partjj ten haren huize, vóór hun vertrek. Maar slechts twee of drie Boeren gaven gevolg aan die noodiging en geen der hoof den was verschener. Overigens verneemt men uit Johannes burg dat toen Lawley tot de voormannen der Boeren zei dat Milcer het verlangen te kennen had gegeven een samenspreking met hen te hebben, dezen weigerden, zeg gende liever met Lawley dan met Mdoer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2