NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 100. 1904. Zaterdag 21 Mei. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH JMItarleirtiiina. Gemengd Voer. RECLAIMS." VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wegens liet Pinksterfeest verschijnt „De Zeeuw" a. s. Maan dagavond niet. LANDBOUW, Hoe men met de kalimest moet omgaan. UIT DE PERS. De vreugde is bij ons Gemengde Berichten. SCIIWABE, te Leipzig. Solied en billijk. J. H. SCHAFFERS, Apotheker. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. RUSLAND en JAPAN. Admiraal Togo berichtte aan de Japan- sche regeering dat twee Japansehe pant serschepen door ronddrijvende onderzeesche mijnen zijn vernield. Meer dan duizend matrozen kwamen er bij om. Het grootste, de Hatsoese, groot 15 duizend ton, droeg 18 kanonnen en 741 koppen. De Japanneezen gaan voort met troepen te ontschepen op Liaotong, en rukken langzaam op. De Russen hebben veel last van de Choenchoezen, roofachtige stammen uit het Noorden die door de inlanders geholpen worden. Bg het gebruik van elke meststof en dus ook bij het gebruik van het een of ander kalizout, is het van het hoogste gewicht, dat men op de hoogte is van de behande ling der mest. Tevens moet men weten, wanneer en hoe men de mest op het land moet brengen, en hoeveel men er van per gemet of per H.A. moet geven. Nu het gebruik der kalizouten in den laatsten tijd hoe langer hoe meer toeneemt, acht ik het niet overbodig een en ander aan de lezers van dit blad mede te deelen omtrent de wijze, waarop de kalizouten behandeld moeten worden. De kalizouten moeten in de eerste plaats besteld worden met garantie van een zeker gehalte aan kali en een zeker fijnheid. Het is het best de zouten te koopen per kiloprocent, dat wilzeggeD, men betaalt per procent. Het is niet noodig, dat de zouten aanstonds uitgestrooid wor den, als men ze gekocht heeft; men kan ze, zonder verlies, gerust een tijdje bewareD, als men maar zorgt dat men ze droog houdt. Behalve dat men verlies heeft, beginnen vele kalime8tstoffen, vooral het kaïniet, als het voohtig wordt, klompen te vormer, die slechts moeilijk fijn te krijgen zijD. Hoe fijner het kaïniet is, hoe beter. Kan met het zout droog bewaren, dan vermen ge men het met wat turfmolm. Het vocht dringt daarin en het zout gaat niet vastzitten. Thomasslakkenmeel en kalk mogen met kaïniet of eenig ander kalizout alleen on middellijk voor het uitstrooien vermengd worden, overigens kan men kalizouten met alle andere meststoffen vermengen. Alle kalizouten moeten ondergeploegd en onder- gehakt worden. Alleen op grasland en op meerjarig klaverland wordt kali als overbe mesting gegeven. Wat de tijd der bemesting aangaat kan het volgende dienen. In den herfst of in den winter geeft men het best de aange zuiverde zouten, zooals kaïniet, carnalliet enz. De overige zouten, dus de gezuiverde zouten zooals choorkalium, zwavelzure kali magnesia (ook patentkali genoemd) enz. kan men alle in 't vooijaar geven, doch liefst zoo vroeg mogelijk. En nu nog de voor name vraag, hoeveel kalimest moeten de verschillende gewassen hebben Heeft men van kaïniet 1000 K.G. noodig, dan behoeft men van patentkali sleshts 400 K.G. en van chloorkalium en zwavelzure kali slechts 250 en 200 K.G. Verder heeft men op zand meer kali noodig dan op de klei en bij knol en wortelgewassen meer dan op granen. Als reg6i kan men stellen, dat men op een matig vruchtbaren grond bij een sterk-kali-behoevend gewas 1000 K.G. kaïniet op de Heet. noodig heeft. Jan van de Mark. DE LEERPLICHT. De Standaard dringt er in de volgende bewoordingen bjj den Minister van Binnen- landsche Zaken op aan, dat nog vóór de verkiezingen van het volgend jaar de her ziening der Leerplichtwet gereed komt. Hoezeer noch intrekking noch herziening van de Leerplichtwet in het programma, dat het Kabinet in de Troonrede aangaf, was opgenomen, stond toch tamelijk wel vast, dat deze wel niet kon bljjven wat ze is. Niet alleen toch dat er uit onderscheidene deelen des lands gedurig zakelijke klachten rezen tegen haar hardheid, nam in den laatsten tijd ook in andere kringen de be denking toe tegen haar technische ingewik keldheid. Gevolg hiervan is, dat voor- en tegen standers elk van hun standpunt allengs sterker op herziening aandringen. De onder wijzers klagen, de schoolopzieners klagen, de rechters klagen, de ouders klagen, de kinderen klagen, de óón over dit, de ander over dat, maar steeds meer algemeen wordt de opinie, dat wijziging geraden is. Met het oog hierop trekt het do aandacht, dat de minister, van wie zulk een wjjziging zou moeten uitgaan zich op hot zilveren feest der Unie nader dan bij do begrooting- discussie over deze aangelegenheid verklaard heeft. Uit hetgeen hij op dit feeBt te Utrecht sprak mag thans namelijk met zekerhoid afgeleid, dat het plan om tot herziening over te gaan vaststaat, en wat nog meer zegt, dat deze herziening niet enkel vormelijk de techniek van de wet, maar ook zakeljjk haar inhoud wijzigen zal. De minister voegde er bjj, dat overhaasting hier ondenkbaar was, omdat de maatstaf voor de herkiezing van zulk een wet uit de ervaring, uit de practijk moet worden ge nomen, iets wat wel noch tegenspraak, noch bestrjjding zal ontmoeten. Dringen willen we dan ook niet. Maar toch schijnt het ons gewenscht, dat ook dit vraagstuk nog in deze legislatieve periode in gereedheid kome. Zulk een wet, als ze te lang onveranderd gelden blijft, geeft zoo licht aan het leven een verkeerden plooi, die er naderhand zoo moeilijk weer is uit te krijgen. En vergeten mag ook niet worden, dat het juist de Leerplichtwet was, die in 1901 de oppositie versterkte. CVmfo-ff-revolutionnair, door intrekking van de wet moet ook hier niet gehandeld worden, maar ««^-revolutionair wijziging toch dan nu voor goed op het agendum te plaatsen. Zeer zeker, waaide lezers en iezeresseD zult gij in Uw familiekring wel eens treu rige oogonblikken bijwonen en bijgewoond hebben n. als de gezondheid bjj een Uwer huisgenooten te wenschen over liet en vooral wordt deze treuiigheid nog grooter wanneer men ziet dat alle middelen die men tot opbeuring aanwendt vruchteloos zijr, zulks was ook het geval bij j< fi'rouw L. van Putten te Mepper), gem. Zweelo, pro". Drenthe. Van een harer kinderen bekomen wij het volgend schrijven. Tuai s zijn wij er toegekomen om den welstand onzer moeder U te schrijven. Als wij op het verledene terug ziea voor dat wjj liaar Uwe Tinkpillen deden gebruiken, dan kunnen wij niet anders zeggen als dat de Pinkpillen ons ten zeerste veriast hebben. Als gij haar voor het gebruik der Pink pillen gezien hadt en gij haar nu ziet zoudt gij haar gelaat nau welij ks herkennen. Voor heen was zjj bleek en mager en wij vreesden het ergste en thans heeft zij een flinke kleur en geniet eene volmaakte gezondheid. Voorheen hadden de versterkendste levens middelen hoegenaamd geen invloed om hare krachten op te beurer, doch IhaDs kan men zien dat het vcedsel haar doet profitee red zij gevoelt zich sterk en opgeruimd en de treurige stemming die in ons huis gezin heerBchte heeft plaats gemaakt voor eene algemeene opgeruimdheid. Ook wjj kunnen geljjk zoo velen zeggen en die ook de goede uitwerking der Pinkpillen on dervonden hebben, dat dezelfde wonderen zich ook bij onze geliefde moeder hebben voorgedaan. Wjj kunnen ze niet genoog een ieder aanbevelen en wjj betreuren slechts dat wij er niet vroeger mede aan gevangen zjjn en zeggen dikwijls bjj ons zei yen, och ware dat toch een genot voor ods geweest indien wij dit geneesmiddel eer gekend hadden. Wij hopen dat het vorenstaande een goede les moge zijn voor de vele personen die op een zekeren leeftijd gekomen zijnde da gelijks een zeker gevoel van onwelzijn en krachteloosheid bespeuren. Aarzelt niet meer, verkwist Uw geld niet aan opgehe melde geneesmiddelen die nimmer de zelfde treffende resultaten gegeven hebben gelijk de Pinkpillen die geven en die gij dagelijks in de couranten vermeld vindt. Zoo gij nog twijfelt welnu, niet? is gemakkelijker dan U tot die personen te wenden waarvan gij de attesten leest en wij zijn er van overtuigd dat zjj uit dankbaarheid Uw schrij ven niet onbeantwoord zullen laten, want allen zeggen, maakt mijne genezing bekend op dat het tot heil moge strekken van andere lijdende personen. Wij zijn er zeker van dat in Uwe onmid dellijke omgeving pei.ionen zijn dio door de Pinkpillen genezen zijn, ondervraagt hen, U behoeft geen vertrouwen te hebben in het geen wij U zeggen. De PiukpilieD, wij herhalen het, zjjn de hernieuwer van het bloed en de versterker der zenuwen bij uitnemendheid, zij bewij zen de grootste diensten aan de vorming van het opkomend geslachtvoor personen op zekeren leeftijd geven zjj nieuwe levens kracht en bewijzen' bij de vrouwen op zekeren leeftijd d. 1. bij het keeren der jaren het gevaarlijkste oogenblik des le vens der vrouw de grootste dienster). Verder zijn zij onovertreffelijk tot de ge nezing der ziekten voortkomende uit een slecht en verarmd bloed zooals bloed armoede, bleekzucht, zenuwziekte, rheu- matiek, St. Vitus dans, heupjicht, maag ziekten enz. Prijs f 1.75 de doos, f 9— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilió, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheker. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bij Gebr. MULDER, Drogerijen en Verfwaren. Middelburg. Nu de vrijzinnig demo cratische kiesvereeniging de heeren U. P. den Bouwmeester, dr. J. C. Bolle en J. Polderdijk eandidaat stelt voor de Staten in 't district Middelburg staat 't vast dat liberalen, vrijzinnig democraten en soci alisten voor deze hunne gemoenschapgeljjke candidaten in het vuur zullen gaan. Goes. Gisteren is in de gemeente 's-Heer Arendskerke onze vroegere stadgenoot Jan Dordmond opgepakt en op last van den Commissaris van politie naar Middelburg overgebracht, waar bij in de gevangenis is opgenomeD, terzake van bedelarjj. Hij liep de huizen af met een brief waarin hij zich voor een schipper uitgaf die zijn scheepje verloren had, en geld vroeg voor eon nieuw scheepje. Goes. De bewoners der Cornelis Evers- dijkstraat hadden, zoo zij 't geweten haddeD, heden den geboortedag kunnen herdenken van den man wiens naam zij onbewust helpen vereeuwigen. Den 20 Mei 1586 toch werd Cornelis Fransz Eversdijk, wis kundige, te Goes geboren. Hij was zeer er varen in de wiskundige wetenschappen. Wij noemen van zijn werken »Prachttafelen", »Tafelen van interest", en Tafelen van de Wannemate". In 1635 werd hjj lid van de rekenkamer van Zeeland. Hij werd genoemd Zeelands Arehimeed, wiens werk zjjn stad en Staat ten oorbaar was en steeds tot eer en nut zou strekken. In Decem ber 1666 overleed hij in hoogen ouderdom te Middelburg, Do heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer en algemeen secretaris van den Bond van Nederl. Onderwijzers, treedt op 4 Juni a. s. voor de afdeeling Goes van genoemden Bond in eene openbare vergadering op met het onderwerp »Het goed recht der Openbare School" en dit naar aanleiding van de feestrede van ds. Talma op 11 April 1.1. hier gehouden en het pogen van ds. Boersma alhier, om oen Chr. Herv. school op te richten. (Wij voegen hieraan voorloopig niets anders toe dan ditde heeren van »de school waar aan de natie gehecht is" voelen heel goed welke school door de poging van ds. Boersma gevaar loopt. Wij moeten zachtjes aan naar het doel van het Unierapport»de vrije school voor heel de natie.". En dat zal te Goes ook langzaam komen. Red.) Middelburg. Tot leden van hetZeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn o. a. benoemdei Van hier: ds. L. Bouma geref. pred. (kerk B) en ds. H. Jonker en dr. H. T. Ubbink herv. predikant, jhr. mr. L. van Bronkhorst S and berg, hoofdcommies ter pro vinciale griffie van Zeeland, J. H. Deibel, redacteur van de Middelbarqsche courant, D. Kruijder, leoraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de Ryks Hoogere burger school, H, H. Pilger, dirigeerend officier van gezondheid der 3e klasse, mr. A. J. Roest, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, en mr. G. W. Sanne?, griffier bij den Raad van beroep. Van elders mr. F. J. N. van Dam, kan tonrechter en lid van de Provinciale Staten, te Oostburg, C. P. I. Dommisse, gemeente archivaris te Vlissingen, J. J. van der Harst, arts, te Koudekerk?, mr. J. M. Isebree Moens, kantonrechter, te Zierikzee, G. C. A. Juter, R.-C. priester, oudheidkundige, te Sluis, mr. J. E. J. M. van der Kud, officier van justitie, te Zierikzee, J. W. Perrels, custos der oudheidskamer, te Veere, dr. N. Japikse, historicus te's-Gravenhage, ds. A. J. Kar, herv. predikant te Velp, vroeger (1862 tot 1870) te Nieuw en St. Joasland. Te Sint-Kruis zou de knecht P. B., van den landbouwer F. S. een rijtoer maken. Nauwelijks was hij weg, of het paard kwam zonder zijn berijder op het hofplein terug. Men ging toen zoeken, en een uur later vond men het lijk van den knecht aan den weg liggen. De geneesheer, die terstond geroepen werd, kon geen sporen vinden van geweld, noch van trappen van het paard. Het lijk werd naar de woning van den landbouwer overgebracht. Stavenisse. De kiesvereeniging „Al gemeen Belang" alhier heoft tot candidaten voor de Prov. SfateD, kiesdistrict TholeD, gesteld de heeren J. van Gorsel te Poort vliet en J. N. Elenbaas te Krabbendijke St. Maartensdijk. Door Ingelanden van het Waterschap St. Maartensdijk werd Woensdag de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden. Ter voorziening in de vacatures van gezworenen wegens de pe riodieke aftreding der hh. I. P. Hage en N. J. Nelisse werden de volgende voor drachten opgemaakt. Vacature HageI. P. Hage (aftr.) A. Eienbaas en C. Noom Nz. Vacature Nelisse: N. J. Nelisse (aftr.), G. Hoek Mz. en Jobs. Bastiaanse. Door den heer J. J. de Jonge werd nog ter sprake gebracht het aanbrengen van een nieuw scheprad in den watermolen volgens een nieuw systeem vervaardigd en waarmee volgens een ten vorigen jare uitgebracht rapport de waterverplaatsing aanmerkeljjk meer zou bedragen, dan met het bestaande scheprad. Na discussie werd besloteD, dat het Bestuur een onderzoek in loco zou in stellen en in de volgende vergadering van Ingelanden zijn advies zou ter tafel brengen. Het Dijkgeschot werd voor de verschillende polders vastgesteld op de volgende bedragen per H.A.Polder Oudeland f 11Middel land f4.50, Noord f7, Uiterst Nieuwland f4.50, Ravensoord f5, Groote en Kleine Landekens f 3, Slabbecoorne f 11, Molen f 12, Pluimpot f 3, Vroonlanden Ravensoord f 2.30, Overige Vroonlanden f0.30. Borsseie. Woensdag benoemde de ge meenteraad tot ambtenaren van den burger lijken stand de heeren J. Bruinooge Az., D. Wisse en A. Boone. Oud-Vosmeer. Door ingelanden van de vrije polders van Vrijberglre is tot dijk graaf, tevens ontvanger-griffier, benoemd de heer D. J. Arnpt Gz., in de plaats van zijn vader den heer G. J. Ampt, die als zoo danig geen herbenoeming wenschte. In gelanden van het waterschap Oud-Vosmeer besloten den machinist een verhooging van f50 te geven, zoodat zijne jaarwedde thans f550 bedraagt, terwijl tevens met meer derheid van stemmen besloten werd om het water af te malen tot 2 20 M., inplaats van tot 1.50 M. 4 2 M., zooals tot heden geschiedde. [M. C.) Colijnsplaat. Dezer dagen is de laatste hand gelegd aan den inlaagdijk van den polder Nieuw Noord-Beveland. Den 23 Nov. '03 is er aan begonnen, zoodat het werk 5'/2 maand heeft geduurd. Gemid deld werkten er 45 man, zoodat dit van de winter een aardig buitenkansje was voor veleD. Het mooiste is, dat de werklui het onderling hebben aangenomen en ge werkt tegen een loon van f 1.20 per dag, terwjjl ze het saldo nu kunnen verdoelen, naar dat ieder gewerkt heeft. Om te lachenIn het kiesdistrict Amersfoort dat voor drie vierden anti liberaal is werd verleden jaar tengevolge van verdeeldheid de liberaal Bolk gekozen tot lid der Staten in de vacature van den a. r. Yan Asch v. Wijck. Nu gaan de antiliberale partijen saam om dien zetel te heroveren. Maar hoor nu wat de libera len te berde brengen om dien zetel te be houden. In de N. R. C. komt een bericht voor waarin o. a. s'aat„Op goede gron den kan worden voorzien dat de christelijk historischen in dit district aan de eischen van goede trouw zullen voldoen door het af tredend lid Bolk, lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort opnieuw te candideeren". De aftredende, schoon liberaal, wordt daar christelijk historisch genoemd. Het klinkt aardigeen Statenlid aan te bevelen in qualiteit van lid van het kies college der Ned. Herv. Kerk Maar is 't ook eerlijk Tegelijk lazen wij ook een bericht in de Nederl. dat te Amersfoort bij herstemming tussehen een orthodoxen en een modernen eandidaat tot lid van genoemd kiescollege de moderne eandidaat gekozen is. De nationale collecte tot delging van de schuld der weesinrichting te Neerbosch heeft tot dusver opgebracht f57,654.90. De prijs van het VARKENS- en BIGGENVOER van Heden overleed, tot onze diepe droef heid, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde echtgenoot-, vader, behuwd- en grootvader JAN RIEMENS, in den ouderdom van 62 jaren. Uit aller naam, Ja. RIEMENSRooze, Zoutelande, 19 Mei 1903.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1