Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. LE Colijnsplaat, f 1 b. s. 1 d. h.trekdier op weg onbeheerd laten staanH. D., te Ierseke, f 1 b. s. 1 d. h.nachtrumoer verwekken M. S., te Hansweerd, f2 b. s. 2. d. h. loopen op beplanten grond zond. verg.P. B., en P. J. H te Goes, ieder f 0.50 b. p. 1 d. b. niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op eens anders grondN. H., te 's-Heerenhoek, f3 b. 8. 2 d. h. zich met boksbeugel op weg bevindenM. S., te Goes, f 1 b. 8. 1 d. b. sterken drank aan kind verkoopen J. M. H. S., te Goes, f5 b. s. 3 d. b.vuil water op straat werpenJ. S., te Colij nsplaat, f 1 b. 8. 1 d. h.zond. verq. vuurwapen afschieten J. P. A. R, te Kapelle, f2 b. s. 2 d. h.j in bebouwde kom mestvaalt hebben enz.H. S., te Kruiningen, f3 b. s. 2 d. h.na slui tingsuur zich als bezoekers in herberg bevinden: C. v. d. K., en K. v. d. K., te Dordrecht, ieder f3 b. 8. 2 d. h.te zwaren vracht vervoerenJ. W„ te Kapelle, J. V., ta Kat- tendyke, J. v. d. Wte Heinkenszand, ieder f2 b. 8. 2 d. b,zond. consent in Schelde paling hakken A. v. L., te Ierseke, f2 b. p. 2 d. h.Schelde bevisschen zond. concentA. M., M. G. v. B., te Ierseke, ieder fl b. s. 1 d. b. J. K., C. M, J. P., H. V„ J. E„ te Ierseke, ieder f2 b. s. 2 d. b.vieschen op eens anders perc. in Schelde zond. verg.M. B., te Ierseke, f 2 b. 8. 2 d. h.in Schelde korren op verb, plaatsL. D., te Hansweerd, f10 b. s. 4 d. b. J.de K, A. v. D„ A. D„ allen te Graauw, ieder f8 b. s. 4 d. b.visschen binnen 500 Al. enz. J. M„ te Graauw, f5 b. s. 3 d. b.visschen met vaartuig met onkenbaar nummer enz.A. v. D., en A. H., te Graauw, ieder 2 Xf8 b. 8. 2 x 4 d. b.fietsen z. lichtC. de B., D. W. den H., C. S., te Goep, J. P., te 's-Gravenpolder, ieder f 1 b. p. 1 d. h. dronkenschapH. W., te Rotterdam, J. S., en C. Z„ te 's-Heer Arendskerke, A. A., te Heinkenszand, ieder f2 h s. 2 d. h. P. Fte Hansweerd, M. M., te Kloetinge, A. H., te Ierseke, ieder f3 b. s. 2 d. h. C, B. v. d. B., te Sehorp, f 3 b. s. 3 d. h. P. v. S., te Ierseke, f5 D. s. 3 d. h.id. bij le herh.J. A. de K., te Goes, f3 b. s. 3 d. h.id. bij tweede herh.: A. v. d. E., te Heinkenszand, 5 d. h. Vrijgesproken werden: M. O., te Gies, L. v. d. W., te Wissankerke, J. AL, P. de F., en G. de W., allen te Colijnsplaat, be klaagd van overtreding der leerplichtwet en C. Z., te Kapelle, beklaagd van overtreding der jachtwet. In de zitting van 16 Mei 1904 werd bekrachtigd het verstekvonnis d.d. 22 De cember 1903, waarbij J. W. te Ierseke wegens vischdelict werd veroordeeld tot f 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h. en waartegen verzet was gedaan. Voor de rechtbank te Middelburg is behandeld de zaak tegen C. K., oud 23 jaar, geboren te Nisse, laatst dienstbode te Middelburg, ter zake dat zjj den 15en Maart 1904 te Middelburg het lijk van een kind van het mannelijk geslacht, met het oogmerk om de geboorte of het over lijden daarvan te verhelen, in een riool op de achterplaats eener in de Lange Noord straat gelegen woning heeft verborgen. In deze zaak waren vanwege het openbaar ministerie drie getuigen gedagvaard. De zaak is met gesloten deuren behandeld. De eisch is drie maanden gevangenisstraf. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage stonden Vrijdag terecht drie klom penmakers K. P. B A. S. en J. B. S. uit St. Jansteen, door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf wegens mishandeling bij Kapellebrug, van een smokkelaar, dien zij op een avond op den weg met messen zouden hebben gestoken na hem met een steen te heb ben geslagen zoodat hij bloedend ver wond was. In een herberg hadden de beklaagden en de mishandelde vooraf woor den gehad. De beklaagden beweerden on schuldig te zijn. Tien getuigen werden gehoord in deze zaak, die reeds vroeger voor het Hof was behandel 1, doch toen uit gesteld tot het hooren van nadere getuigen. Advocaat-generaal mr. Reitsma achtte het vonnis juist gewezen, maar niet zwaar genoeg en eischte een gevangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden. De verdediger mr. Le- deboer pleitte vrijspraak. Uitspraak 26 Mei. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zweeloo C. Ph. F. Abbing te Koedjjk; te Oud-Bejjerland dr. J. D. de Lind v. Wijngaarden te Utrecht. Aangenomen naar Heukelom door J. v. Duyvenbooden te Estnaar Elburg door L. J. v. Rhjjn, laatst te Doesburg. Bedankt voor Barneveld door D. J. Hup- kes te Genemuidenvoor Harderwijk door dr. F. J. Los te Barneveld. Ds. H. A. L. Feykes te Arnemuiden hoopt Zondagnamiddag 29 Mei afscheid te prediken te Arnemuidenen Zondag daar aanvolgende intrede te doen te Coljj nsplaat, na bevestigd te zijn door zijn vader ds. Feykep, van Dordrecht. Geref. Kerker. Aangenomen naar Bergentheim door C. Diemer te HiDdelopen. Chr. Ger. kerk. Bedankt voor Lisse door P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Oud Geref. Kerk. Beroepen te Krabbendjjke J. R. v. Oordt te Charlois. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het le gedeelte arts-examen de heer J. J. M. Knitel. Aan het vergelijkend examen van candidaten dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor op zichter van den rijks-Waterstaat, werd door 104 deelgenomen, het getuigschrift is uitgereikt o. a. aan J. J. Blok te Waarde, J. Pouwer te Souburg, C. Schagen te Vlis- singen, D. N. Visser te Hoogvliet, A. J. v. Vemde te Terneuzen en P. J. de Wilde te Kattendijke. (De heer Visser is oud leerling der Goesche Ambachtsschool). Aan de technische hoogeschool te Aken is bevorderd tot electro technisch ingenieur de heer F. M. Blankert, van Middelburg, wien tevens door de hoog leeraren de medaille werd toegekend (eer volle onderschei iing voor uitmuntend exa men). Tot onderwijzer aan de bijzondere christelijke school te Heinenoord is be noemd de heer F. de Hullu, thans te Oostburg. Goes. Er heeft zich alhier een steun comité gevormd voor de uitgesloten dia mantbewerkers te Amstëfdam, en wel uit de afieelingen Nederl. Onderwijzersbond, Schilders-, Timmerlieden-, Landelijke Mi- lieiensbond, Sjc. Dem. Arbeiderspartij, en Arbeidersvereeniging „Ons Huis". Bereids is door dit comité, waarvan de heer J. J. van Aaitser, openbaar onderwijzer alhier, correspondent is, een circulaire verzonden om „enkele invloedrijke en bekende stad- genooten uit te noodigen met hun naam een simpele adhaesiebetuiging te verleenen aan ons streven en als adhaerenlen in ons comité zitting te nemen". Aan deze mededeeling voegen wjj de herinnering toe dat de scheidsrechterlijke beslissing door den minister van binnen), zaken aangeboder, door de Diamantbewer kers indertijd aanvaard, doch door de Patroons afgewezen is, en dat de bede om steun voor de uitgeslotenen, onder anderen de aanbeveling draagt van prof. dr. H. Bavinck, onder de uitdrukkelijke reserve evenwel dat hij niet treedt in bsoordeeling van de quaestie. Dit standpunt wordt ook door ons ingenomen, weshalve wij ,,'nvloed- rijke en bekende stadgenooten" uitnodigen hunne zedelijke medewerking niet achter te houder, en mode daardoor de kans op grooten geldel ij ken steun te verhoogen. Onder de uitgeslotenen zijn ook een paar duizend van onze naaste geestverwanten. Bij de verleden week geëindigde prijskampen onder de leerlingen der Aca demie voor Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen te Rotterdam zijn in de afd. »Bouwkunde" bekroondJ. Koeman met de zilveren mediljeen A. A. van Nieuwenhuijzen met een eervolle vermelding. In deze afieeling kwamen geen meerdere bekroningen voor. Beide bekroonden zijn oud-leerlingen van de Ambachtsschool te Gies, en zijn be kroond op een ontwerp voor een kantoor gebouw met portierswoning. Goes. De typografen alhier beginnen te leven. Er is een vereeniging tot stand gekomen, die aanvankelijk 17 leden telt. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren L. Smit, W. J. v. d. Boogaard en L. Dirkse (de heeren D. C. Seller en Chr. Korstanje hadden hunne benoeming niet aangenomen). Middelburg. Bjj beschikking van den minister van oorlog, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, is ten aanzien van den milicien-soldaat 8. de Hamer uit Wemeldinge, die buiten zijne schuld ter volledige oefening is ingelijfl, teneinde genoemden loteling tegemoet te komen, bepaald, dat genoemde milicien reeds op 1 November a. s. in het genot van groot verlof zal worden gesteld, zonder dat dit van nadeel zal zijn voor de andere mili ciens", indien hij voor het blijvend gedeelte mocht worden aangewezen. Middelburg. Het 2e Bataljon 3a Regt. Inf. in garnizoen alhier, is aangewezen om van 3 Augustus tot en met 13 Augustus a. s. de legerplaats bjj Harskamp te betrekken. Heinkenszand. Vrijdagavond hield de weerbaarheid hare jaarlyksche vergade ring. Het beBtuur bedankte naar het schijnt door oneenigheil op één nade heer P. Steenbakker. Gekozen is J. D. da Graaf, voorz., H. L. van Vessem, seer., E. C. H. Cappon, penningm., J. F. J. Walhout en I. Koole, commissarissen van toezicht. De kas sloot met een kwaad slot van f23,19. Vlissingen. De vrijzinnige kiesvereeni- ging heeft tot candidaat gesteld voor de prov. staten de heeren dr. J. J. v. d. Harst en W. A. graaf van Lijnden (afcr.). Hulst. De centrale antir. Kiesvereeni- ging in 't kiesdistrict Hulst besloot de candidavuur der aftredende katholieke statenleden E. Dumouleijn, Jos. v. Waes- berghe, J. A. v. Rompu en A. Moerdijk over te nemen en krachtig te steunen. Ook de Katholieke kiesvereeniging stelde genoemde heeren definitief candidaat. De heer G. A. Vorstarman vanOijen te Aardenburg is door een aantal vrij zinnige kiezers in het district Sluis tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld, en heeft zich bireid verklaard deze can- didatuur te aanvaarder. Verplaatst met 23 April de rijks veldwachters I. J. Drever (brigadier) van 's-Heer Arendskerke naar Heinkenszand, C. Weststrate (brigadier) van Brandwijk naar Zaamslag; J. A. Duininck (brig.-tit.) van Aardenburg naar 's-Heer Arendskerke; A. Op den Brouw, van Wissenkerke naar Brandwjjk, Wissenkerke. Zaterdag werd alhier de jaarljjksche alyemeene vergadering der kolenvereeniging „Ons Belang" gehouden. Uit de door het bestuur gedane rekening en verantwoording bleek dat van I Mei 1903 tot 30 April 1904 was ontvangen f 2547 62, uitgegeven f 2246 45;,, alzoo meer ontvangen dan uitgegeven f 321.165, terwijl aan kolen in de pakhuizen aanwezig is voor eene waarde van f270.48, samen alzoo in reserve f591 644, waartegenover eene geldleening van f300. De kolen werden den leden geleverd tegen 71 cent vrij op den wagen op de kaai en tegen 80 cent vrij aan huis en uit de pakhuizon tegen 82 cent en 86 cent alles per H.L. Met algemeeno stemmen werden herko zen do periodiek aftredende secretaris C. N. van dor Hejjde en de commissarissen P. C. Meulenberg en P. O. Koets. In de vacature van den commissaris W. du Claux, vertrokken naar Zierikzee, werd gekozen de heer C. H. van den Berg. Besloten werd aan de overige vereenigingen in N. Beveland voor te stellen elkanders leden bij verhuizing, zonder betalen van nieuwen inleg, over te nemen. Rilland. De Vrjjdag 13 Mei gehouden raadsvergadering word bjjgewoond door 6 leden. Afwezig dhr. C. v. d. Werff met kennisgeving. Medegedeeld werd o. m. dal volgens kasopname bij den gemeente ontvanger bleek dat ontvangen was f 18505,88' en uitgegeven f 18391,41 zoodat er een goed slot was van f 114,46'. Ver volgens eene kennisgeving van Gedep. Staten waarbij zij goedkeurden het raads besluit tot het aangaan van eene geld leening groot f 3000 tot verbetering van de havenwerken te Bath en het aanleggen van eene rioleering te Rilland. Verder van het hoofdbestuur der posterjjon en telegraphie een afdruk van de beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverhoid waaruit blijkt dat tegen de vestiging van een Rijks telefoonkantoorgeene bedenkingen bestaan en dat tot die ves tiging overgegaan zal worden zoodra daartoe in verband met meerdere aanvragen om vestiging gelegenheid bestaat. Wat be treft de verbetering aan de havenwerken werd besloten zoo spoedig mogelijk daar mede aan te vangeD. De aanbebteding werd bepaald op 27 Mei a. s. Tot dage- lijksehen opzichter van het werk werd be noemd dhr. J. Nieuwdorp te Zonnemaire met algemeene stemmen. Ook werd be houdens nadere opmerkingen van Gedep. Staten vastgesteld eene verordening als bedoeld bij art. 1 der woningwet alsmede een dito inhoudende bepalingen omtrent straten, rooilijnen, gebouwen,geen woningen zijnde alsmede voorschriften omtrent wo ningen niet rustende op art. 1 der woning wet. Met alle punten betreffende het ad vies van de gezondheidscommissie te Krui- ningon kon de Raad zich vereenigen met uitzondering van het laatste lid van art. 12 der verordening als bedoeld bij art. 1 der woningwet. In plaats van 0,75 Meter hoogte voor de borstwering bij woon- en slaapvertrekken achtte de raad 0,50 Meter voldoende. Daar er bij tweede adverteering nog geen liefhebberij voor levering van grint was werd besloten pogingen in het werk te stellen tot' onderhandsche aanbesteding. Naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten waarbjj opgemerkt werd dat op de begrooting voor 1904 in ont vang en uitgaaf geen posten gebracht waren betreffende de begrooting der school te Rilland, werd besloten in de begroo ting de noodige wijziging te brongen, ter- wjjl eveneens werd goedgevonden over te gaan tot de noodzakelijk geworden her ziening van de ligger der wegen en voet paden. Rilland. Toen de postbode S. Ruster alhier Zaterdagmorgen zich met zijne ge wone bestelling nabij den 2en weg bevond, hoorde hij een gehuil 't welk op geschrei van kinderen geleek. Daar hij evenwel niets zag vermoedde bjj aanstonds dat dit geluid van de zijde van de zich daarbij bevindende watergang kwam. Bij onder zoek bleek dit werkeljjk hot geval te zijn. Twee kleine kinderen nauwelijks kunnende loopen stonden tot aan de schouders in het water. Toen hij hen er uit haalde waren hun klompjes zoo vast in de mod der gedrongen, dat hij die naderhand met behulp van zijn stok uit de modder moest wringen. De kinderen waren zeker zonder toezicht al spelendo te water geraakt. Ware de bode daar nn jnist niet gekomen dan had er veel kans bestaan dat de kin deren verdronken waren. Rilland. Dhr. J. Borgo, alhier, is heden geplaatst als bediende bij de Maat schappij tot Exploitatie van zuivel-inrich- tingen »Neerlandia" den Haag. Rilland. Met ingang van 16 dezer zal de dienst van den postbode J. Dansen, van de morgentreinen, die de eerste post aanbrengen, aanmerkelijk verlicht worden. Voor het mede vervoer der van die treinen geregelde afkomende vrachten naar het hulpkantoor der posterijen te Rilland is nu ook de 2e postbode S. Raster belast op Zondagen en werkdagen behalve des In de tweede helft van de vorige maand zijn langs de grenskautoren van Zeeuwsch-Vlaanderen Daar België, gezonden 165 Nederlandsche melkkoeien, en wel langs Clinge 91, Sis van Gent 33 en Veld zicht 41. 's-Gravenpolder. Heden Maandag had de vergadering van Ingelanden van den polder ,,'s-Gravenpolder" plaat». Alle in gelanden waven tegenwoordig of vertegen woordigd. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken en voorlezing notulen, werden door den voorzitter tot commissie vau resumtie der notulen van deze vergadering aangewezen de heeren Den Boer, O 'erman en Schouten. De rekening over 1903/4 werd vastgesteld in ontvang op f1200.91' en in uitgaaf op f 1109.65'al zoo met een goed van f91.26. Alvorens de begrooting in behandeling te nemen komt ter tafel het voorstel bestuur tot be- grinting van diverse wegen, ter lengte van 3155 M. op eene breedte van 2.50 M. en ter dikte van 18 e.M., waarvan de kosten geraamd zijn op f 6360. Na discussie wordt dit voorstel aangenomen met 9 tegen 8 stemmer, l blanco. Alleen wordt de breedte op voorstel van dhr. den Boer gbracht van 2 50 M. op 2.25 M. De aanleg dier wegen te dekken door geldleening. De begrootiDg over 1904/5 wordt daarna vastgetteld in ontvang en uitgaaf op f7460.12, met een post voor onvoorzien van f97.52. De wijze van het doen der geldleening wordt over gelaten aan het Bestuur. De benoeming van een dijkgraaf thans aan de orde komende, wordt dhr. J. Wou- tersen aftredend, met op een na algemeene stemmen benoemd. De bedoeling is den aanleg der wegen in het openbaar aan te besteden. Da pol- derlasten zijn gebracht van f 225 op 1 250 per H.A. Bergsma de timmerman-verpleger op Veldwijk is Donderdag ten gevolge van den steek van een verpleegde gestorven. Een paartje in Schoterland, dat eerst daags door den echt zal worden verbonden, bouwde in drie uur een woning van zoden. De nestor onzer componisten, Richard Hol, is Vrijdag overleden, op den leeftijd van 79 jaar. De Belgische Rijksambtenaren ver dachten zekeren handelaar W. en diens zoon, te Watervliet juist overdeZeeuw- sche grens bij IJzendijke van het binnen smokkelen van jonge varkens en meenden dat de molenaar P. W., wiens molen juist beneden den zocgenaanden vrijendijk staat, medeplichtig was. Die vrije dijk ligt juist op de grensloopt men er aan de eene zijde af, dan is men op Belgisch, aan de andere zijde op Nederlandsch grondgebied. Op een dag kwam de muilezel met de kar van den molenaar geheel alleen langs den dijk en ging het hofplein van zijn meester op. De ambtenarer, die in hinderlaag zaten, waren echter spoedig bij de kar, welke niet met giaan voor den molen, maar met biggen geladen was en namen alles in beslag. De molenaar trachtte zich vrij te pleiten door te zeggen, dat hij er niets aan kon doen, wanneer de domme ezel op zyn hof kwam in plaats van den weg te volgen. Toch werd hij met den handelaar W. en diens zoon veroordeeld tot een boete van 200 franken (f100). Te Gemert werd een gezin in rouw gedompeld door het overlijden van een achttal jonge kinderen. Omtrent de oor zaak van dit plotseling overlijden verdiept men zich nog in gissingen. Te Leeuwar den is een 70-jarige man door de tram overreden en gedood. Te Gasselte kwam een hond op eenige spelendo kinde ren aan; een 9-jarig knaapje schrikte er van, zette het op een loopen en zakte plot seling dood ineen. Nabij het station Best is een spoorwegwerker door een nachttrein overreden en gedood. Een werkman te Zevenbergen dronk, terwijl hij verhit was, zoo schielijk koud water dat hjj aan de gevolgen is overleden. Van den pasgestorven Hongaarschen dichter Maurits Jokai worden een menigte anecdoten verhaald. Bij een feestmaal dat eens te zijner eer gegeven werd, begon een der aanzittenden een toost met de woorden „Maurits Jokai is de koning der Hongaarsche dichters. Zijn hoofd draagt geen kroon, doch Een pruik'', zoo viel Jokai die zeer vroeg kaal werd hem lachend in de rede. In een zijner romans teekent Jokai een ridder, die geen kinderen heeft en naar Palestina trekt om daar om kinderzegen te bidden. De uitgever liet door een teekenaar een titel blad ontwerpen, waarop het afscheid van don ridder moest worden afgebeeld. De teekenaar begreep zijn opdracht echter ver keerd en teekeDde bij het afscheidstooneel een half dozijn kinderen, die zich aan de rokken der burchtvrouw vastklemden. De uitgever wilde de teekening niet hebben en den teekenaar geen honorarium uitbe talen. Doch Jokai vond een middel om den armen kerel te helpen. Hij laschte n.l. in don roman de volgende zinsnede „De burchtvrouw evenwel hield zooveel van kinderen, dat zij de gewoonte had, de kin deren van haar personeel rondom zich te verzamelen, ze op de armen droeg en van 's morgens vroeg tot 's avonds met hen speeldec. Het moet erkend worden, dat Jokai altijd heel nederig over zijn werken sprak. Alleen was bij er trotsch op, dat de dichter Toldy eens gezegd had, onder Jokai's boeken geen enkel te hebben gevon den, dat hij niet aan zjjn dochter in handen koD geveD. Wij nemen natuurljjkaandatmej. Toldy een fatsoenlijk meisje was. Jokai's hevigste tegenstander was de criticus Gyulay, die dikwjjls niets goeds in de romans van den dichter vond. Toen nu, bjj de jongste volkstolling Jokai ook de vraag moest be antwoorden, of hij schrijven kon, vulde hij de vraag aldus in „Ik geloofja, Gyulay zegtneen." (IV. Crt.) Ook op het slagveld, midden tussohen de dooden en gewonden wordt wel eens golachen, zegt de Nieuwe Crt. In een werk over den Fransch-Duitscben oorlog, door een Duitsch stafofficier, wordt het volgende verhaal gedaan. Na een veld slag had de Russische militaire attaché bij hot Prussische hoofdkwartier zich dood moe, met het gelaat naar den grond ter aarde geworpen en was zóó vast inge slapen. Twoe Duitsche pioniers met het begraven van dooden belast zagen den officier liggen en liepen op hem toe. Zij bekeken even zijn uniform en overlegden onder elkaar, wat dat wel voor een officier kon wezen. Het was een groen uniform en de beide mannen werden hot er over eens, dat het eon hoogst geplaatst Fransch officier moost wezen, waarschijnlijk van de jagers. Wat daarvan ook wezen moge, dachten zjj, in ieder goval is bij dood. En daarom, daar gaat bij De aarde begonnen zij onder hem weg te graven. Maar toen werd de officier wakker en begon zelfs onmiddellijk in krachtige taal het bewjjs te leveren, dat hij nog lang niet dood was. Men kan zich de verbazing en ontzetting der twee grafdelvers voorstellen. De heeren van het Pruissische hoofdkwar tier, die toegekeken hadden, zonder spel- lebrekers te willen zijn, brachten een goed oogenblik door ten koste van hun gast. Onlangs overleed te St. Cloud ten huize van haar neef een oude, zoo men dacht rjjke dame. Verbaasd waren deze neef en nog een andere neef, toen bleek, dat de tante niet anders dan eenige kunst voorwerpen naliet. De andere neef deed nu afstand van zijn rechten op de niet be staande erfenis, en vroeg slechts, als een klein aandenken aan zijn tante, een enkel terra-cotta beeldje. Het werd hem gegeven en hij nam het mede naar Parijs. Nu had hij een dienstbodo, die wel eens wat brak en zoo was het beoldje niet lang in huis, of daar stond zjj met de scherven vóór zich liggend op den grond. Het was bjj ongelnk gebeurd Maar het ongeluk bleek een geluk te zjjn. Met de scherven waren op den grond ge vallen elf bankbriefjep, elk van duizend francp, die in het beeldje verborgen had den gezeten. Zij hielden daar gezelschap aan een medaillon en een vlokje haar. Niets zou van dit al zijn uitgelekt, wanneer de meid niet door haar mevrouw was weg gezonden. Uit wraak nu over haar weg zending ging deze alles vertellen aan den neef te St. Cloud. Daze nu eischt de hefft van de gevonden som op en dreigt met een proces. Een «gelukkig" mensch zwalkt thans op zee gelukkig zonder het zelf te weten. Een prjjs van 100,000 free, is nameljjk toegevallen aan een matroos uit Bretagne die op een mailboot in de Middeliandsche Zee vaart. Hij weet nog niets van bet «geluk", dat hem ten deel is gevallen en zal er eerst van hooren, wanneer hjj van daag of morgen te Oran aankomt. Nu Stanley dood is, komen er natuur- ljjk vele pakkende verhalen van en omtrent hem los. Hij zelf gaf in zijn door tien duizenden gelezen boek „Hoe ik Livingstone vond" de volgende korte, maar uiterst kern achtige beschrjjving van zjjn beroemd onder houd met den man, die hem opdroeg Livings tone te gaan zooken. Die man was, zooals mon weet, de heer Gordon Bennett, de uitgever van de New-York Herald. DeNieuwe Crt. verhaalt het aldus Stanley bevond zich destijds in Madrid, waar hjj op zekeren dag het volgende telegram ontving van Gordon Bennett. „Kom vooreen belangrijke zaak naai Parjjs". Stanley bedacht zich geen oogenblik maar was nog dienzelfden dag op weg naar de Fransche hoofdstad. Daar aangekomen, begaf hjj zich direct naar het hotel, waar Gordon Bennett zjjn intrek had genomen, en drong zonder aarzelen door in de kamer waar de hoofdredacteur-manager van de New-York Herald in bed lag. Daar ontspon zich do volgende dialoog „Wie bent u „Ik heet Stanley." „O, juistGa zitten. Ik heb een belang- rjjk werk voor u". Na een robe-de-cham- bre om de schouders te hebben geworpen, vroeg de heer Bennett plotseling „Waar denkt gij dat Livingstone is?" „Ik weet het werkeljjk niet." „Nu, ik geloof dat hjj leeft, en dat hjj gevonden kan worden en ik zal u uitzenden om hem te zoeken". Daarop, plotseling „Wat zal het kosten „De reizen van Burton en Speke naar Centraal-Afrika hebben tusschen do 3000 en 5000 pond gekost. Ik ben bang dat dit niet onder de 2500 te doen zal zjjn". „Goed ik zal het u zeggen, hoe wjj het zullen doen. Neem nu duizend pond op als die op zjjt», neemt u er nog een dnizend op zjjn die op dan weer duizend en zoo voortmaar u moet Livingstone vinden" En daarmede was de quaestie afgehandeld. Stanley verliet de slaapkamer van Gordon Bennett, nam het noodige geld op, en ging uit om Livigstone te zoeken. Dat hjj hem ook gevonden heeft, weet ieder. De stakiDg der Fransche scheeps officieren te Cette en Marseille is geëindigd. De zeelui, 4000 in getal, besloten de eischen der officieren der koopvaardijvloot in te willigen. In de overige havensteden wordt dit voorbeeld gevolgd. In een mijn te Lerrin (111- N.-AJ ontploften 50 vaten buskruit, terwijl 325 delvers aan het werk waren. Men vreest voor 200 dooden en 80 gewonden. Met overgroote meerderheid 2061 tegen 43 stemmen heeft de diamant» werkersvereeni zoeningsvoorstc leden verworpe verliest daardoi Een ber dal van Cadoi blokken daalde labso, waar 7 en 3 menschel hucht is door vrees voor niet Do Franscl Donderdag uit IS niet minder da mode genomen, uit Amerike is De Deutsch mede naar Har De werk zullen hoogstwa Tengevolge va over de patro inwilligden, he gegeven, zoods nieuwe voorwa Er is spr de West-minst ook Livingsto echter men is Stanley op zjjn heeft. Officieel alleen do eerste do abdij zal ge m. a. w. niet 1 Sir H. Cai dor liberalen, i heeft een broei de regeeringszj bell, conservat universiteiten zal nu aftreder Een kon onderzoek te het straatverki te zoeken om Gisteren getuig stiek, in dienst er in 1901 in menschen woo vlakte was gro 2.471 are); 3C acre. Bij huis wordt gerekend de straten niet Bij een v Einiselli te Pet onvermakelijk i reeks wedstrijc aan avond in s bleef de kozak deD Franschm: worsteling had het publiek w overprikkelden ling trad de licht en deelde weigeide, hem mie van 5000 schouwers wei hoorden een begaf zich op 1 politie getelefo werd een woes het lied was, schouwe van publiek de pre uittellen. Het 1 Ijjke oorzaak d worstel-wedstri teiten-theaters slechts als loki direction verst voren met de 1 evenals anderei geëDgageerd. kunnen winnen buiten beschou was daarom o afspiaak gemaa Corres van Ant Nederlai Sybiand Brujjr. No 4 (Mei post. Pujsvr; Kennisgevin van den Secre Aanvullende Zal deze Boi nadeelig saldo duur nuttig ku en toetreding Zouden Midd en Terneuzen gebruiken Christ dr. H. Kok. De brochurs duidelijking vs geljjkheid voor de bovenstaand van prof. Bavi echter dieper, oorsprong der historisch verlo hoog houdt. Met genoege schrijver de wetenschap, bl Kamer aangeno van bijzondere hoogeschool-gra goeden keer in lieken sedert d de Thomas-jtu

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2