NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 97. 1904. Zaterdag 14 Mei 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij ilt miner ktart een Bijmpel, g VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT m PERS. REGLASV3ES. TE HOME. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VEI JD AG AVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uit de Tweede Kamer. Deze week heeft de Kamer slechts twee dagen vergaderd, maar is in dien tijd eene belangrijke schrede verder gekomen. Zoo als de kansen nu staan, is het niet onwaar- schijnlijk, dat het scheepje der Drankwet, ■zij het ook ietwat gehavend, in behouden haven aanlandt. Dat het oorspronkelijk ontwerp wel wat gewijzigd ook gelouterd? uit de smeltkroes zou komen was te voorzien. Alle weldenkende lieden zijn het er over eens, dat de drank de zinnen benevelt, het volksleven vergiftigt en de liefelijkste be namingen worden gebruikt om het drank duiveltje le qualiftceeren. Vooral in de laatste dagen is dit het geval geweest. Maar komt het er op aan, de middelen aan te geven, waardoor die demon van regee- ringswege moet worden bestreden, dan loopen de meeningen ver uiteen. De een wil zus, de andere zoo. Zooveel hoofdeD, zooveel zinnen. Voor den geheelonthouder is die aanwijzing te vaag, deze maatregel te laks, en die strafbepaling weer te onbe duidend, terwijl den matigen gebruiker de vrees bekruipt, dat de regeering in dit of dat opzicht te ver gaat. Sommigen meenen te moeten opkomen voor de rechten van tappers en slijters, anderen daarentegen zien in deze menschen althans wat hun bedrijf betreft de paria's der maatschappij. Zoo is dan ook te verklaren, het over groot aantal amendementen, dat bij de be handeling is en wordt ingediend. En tevens ook het aantal wijzigingen noem ze concissies, zoo ge wilt die de regeering in het oorspronkelijk ontwerp meent te moeten aanbrengen. Voor den eenvoudigen staatsburger heeft dit alles veel weg van comediespel. Het is dan trouwens een heel9 toer, om uit al die veranderingen en wijzigingen, waar lijk wijs te worden en uit dien doolhof van amendementen den weg te vinden. Doch voor een Kamerlid, vooral voor een afgevaardigde, die al meer zoo'n tournés heeft meegemaakt, staat de zaak anders. Zoo iets is hem niet vreemd, vooral niet bij de behandeling der Drankwet. Zoo'n afgevaardigde zou u weten te ver halen, hoe bij de behandeling van de vorige drankwet in 1881 de wet van Modder man schier geen stuk heel bleef van het oorspronkelijk ontwerp. De verande ringen kwamen al bij de Memorie van antwoord, toen bij het algemeen debat en later werden nog al ingrijpender wijzigin gen aangebracht. Het was bepaal! om dat onparlementaire woord eens te gebruiken een „gemodier' met de wet van Modderman. En toch werden dezen Minister niet de verwijtingen gedaan de Min. v. Binnenl. Zaken wees er terecht op welke men tot deze regeering richt. Dat noemen wij in het dagelijksche leven meten met twee maten. Van waar dit verschijnsel Dhr. Fock de man van het splitsirgs- amendement zal het u zeggen. Het ligt nu aan de persoonlijkheid van beide bewindsmannen. Voilé la chose. Minister Modderman was een bezadigd man en van den beginne bereid tot gemeen overleg. Maar deze Minister liep direct zóó hard van stal, stond zóó strak op zijn stuk, dat vul zelf maar aan, lezer. Alleen maar, laat de politiek er buiten. Want dhr. Borgesius heeft het zoo duide lijk gezegd, dat er geen sprake van is, dat de linkerzijde door politieke beweegrede nen tot dat verzet werd gedrongen zulk eene openhartige verklaring dienen we te aanvaarden. Ze eert den oud-minister, die hier zeker sprak als woordvoerder der linkerzijde. Doch ter zake. Woensdag was de dag der amendementen, ook van het amendement by uitnemendheid, n.I. dat tegen de splitsing, door de regee ring ook nu nog onaannemelijk verklaard. De voorsteller, dhr. Fock om met het laatste te beginnen hield voet bij stuk. Hij was en bleef tegen het regee- ringsvoorstel. Toch was deze afgevaar digde, na de consessies der regeering, wat milder gestemd. Die voorgenomen split sing zou naar zijne meening nu zooveel kwaad niet meer doen. Ze was niet veel meer dan een rammelend geraam'e. En de bezwaren, welke hij er nog tegen had, ze lagen in de verre toekomst. Ook dhr. Michiels v. Verduijnen was in dit opzicht bekeerd. Noodzakelijk of wenschelijk achtte hij ze niet, en als ze na onzen leeftijd zou beginnen te werken, dan is de wet wellicht al gewijzigd. Dhr. Lohman zou haast geneigd zijn tegen de splitsing te stemmen, vooral na de argumenten van den Minister. Hij vreest dat bij splitsing de drinkgewoonte overge bracht zal worden naar de huizen. Intus- sehen do regeering heeft het amendement onaannemelijk geacht. En nu zal bij tus- sehen twee kwaden kiezen. Want wordt het ontwerp ingetrokken, dan blijft de toestand zooals hij is- Zoo dacht er ook dhr. De Visser blijk baar over. Met de resultaten van de split sing in het buitenland liep hij niet hoog. In Rusland kwam het drankgebruik als gevolg van de splitsing van de kroeg naar de straat en van straat naar huis. En in Oostenrijk kreeg men weerzinswek- kender verschijnsel, dat ook vrouwen en kinderen meer gingen drinken. Toch is er wel een voordeel aan ver bonden, dat n. 1. door de splitsing het aantal tappergen zal verminderen. Immers de slijterijen zullen meetellen onder het maximum vergunningen. Daarbij, ze komt eerst na jaren tot stand en nog wel geleidelijk. Na hem sprak dhr. Borgesius. Ook hij was wel eenigszins naar den kant der re- geering gekomen daarom behoefde hij niet inconsequent te zijn zooals hij dhr, Talma opmerkte nadat alle scherpe kan ten uit het ontwerp waren weggenomen. Er is ook wel wat vóór te zegger, voor die splitsing. Immers de vrouw, die de jenever moet gaan haler, zal buiten de kroeg gehouden worden. En er komt bij die splitsiDgsquaestie immers geen politiek te pas. Wel zou deze afgevaardigde nog een betere om schrijving wenschen van de kleine ge meenten, waarin de splitsing niet zal worden doorgevoerd. Een daartco strekkend amen dement werd echter later verworpen, nadat de Kamer met 66 stemmen zich vóór de splitsing verklaard had, waardoor het amen- dement-Fock van de baan was. Voorts werden achtereenvolgens ver worpen het amecdsment-Roessingh om den minimum inhoud der flesschen geheel t8 doen vervallen, het aoiendoment-Lieftinek, om de voorgestelde slijtersvergunning mi nimum van '2 dL. te schrappen (dhr. Lief- tinck duchtte het gevaar, dat men 2 dL. als normaalborrel zou gaan beschouwen, van daar zijn amendement) en eindelijk dat van dhr. Ter Laan c. s. om den mini mum inhoud te bepalen op 5 dL. Vermelden we nog, dat aangenomen werd met 44 tegen 43 stemmen, het amen dement Rink c. s. om de definitie van sterken en gegisten drank te doen ver vallen. Na die amendementen-stemming werd het geheele artikel met 57 tegen 31 stem men aangenomen en ging de Kamer tot Dinsdag uiteen. Veel op H spel. De «Hollander" vestigt nog eens de aandacht op den veelom vatten- den arbeid reeds door het tegenwoordig ministerie verricht en waarvan het grootste deel nog door de Stater.-Generaal behan deld moet worden. Het zegt daarvan Het Ministerie-Knyper heeft zijn taak, voor wat betreft het gereed maken van de wetsontwerpen in da eerste Troon rede (September 1901) toegezegd, weldra uitgevoerd. Opmerking verdient hier zeker wel, dat die wetsontwerpen zich aansluiten bij de wenschen van ons Program van actie voor 1901. Vooreerst het onderwijs. Ons Program van actie sprak van finale oplossing van het ouderwijs-vraagstuk in den geest van het Unie-rapport. Som migen hebben daarmede verstaan een algeheels verwezenlijking van h. t Unie rapport. Dit was verkeerd voorgesteld. Daartoe toch zou noodig zijn Grondwets herziening. En dit punt stond niet op ons Program van actie. Maar wel is nu een wetsontwerp in go- reedheid gebracht, dat tweeërlei geeft lo. verhooging van de subsidièn van hot Rijk door de salarissen van onderwijzers, wat het minimum betreft, geheel over te bren gen op het Rijk en 2o. vrije examens, in zooverre althans de onderwijzers-akten zullen kunnen verkregen worden aan de kwoekscholen, dus ook aan de bijzondere kweekscholen Ais dit wetsontweip, dat nu bij den Raad van State is, wet mag wordeD, dan zijn wij zeker wel een grooten stap vooruit en is er een wijziging tot stand gebracht wel ter dege in den geest van het Unie- rapport. In de tweede plaats zal wellicht in October a s. door de Tweede Kamer kun nen- behandeld worden het wetsontwerp betreffende de pensioneering van onze bij zondere onderwijzers en hun weduwen. Eu ook ten opzichte van het middel baar- en hooger onderwijs heeft de regee ring de voorstellen ingediend, die door het Program van actie werden gewenscht subsidie aan bijzondere scholen van mid delbaar onderwijsafschaffing van het privilegie, toegekend aan de graden der Overheidssebolen en subsidieering van de bijzondere gymnasia. Gelijk men weet is het wetsontwerp, waarin de twee laatstgenoemde onder werpen zijn geregeld, door de Tweede Kamer reeds aangenomen. Ten opzichte van onze wenschen be treffende het onderwijs heeft dus het Kabinet stellig aan de verwachtingen beantwoorden kan speciaal de anti revolutionaire partij tevreden zijn, daar zij haar program van actie daardoor uitgevoerd ziet. Maar ook ten aanzien van de andere vraagstukken van geesteljjk en stoffe- lijken aard is reden tot dankbaarheid. Bij den Raad van State zijn thans aanhangig wetsontwerpen tegen het Malthusianisme, tegen de bordeelen, tegen het verbod van alle onderzoek naar het vaderschapterwijl weldra een nieuwe Zondagswet bij dat College zal worden ingediend. Bovendien is bij den Raad van State aanhangig een wetsontwerp tegen de oneerlijke concurrentie, en dus in het voordeel van den middenstandterwijl de ouderdomsverzekering ook spoedig te verwachten is. Wellicht nog in dit (burgerlijke) jaar zullen gereed zijn de Armenwet en het wetsontwerp tot wijziging van de Leer plichtwet. De Drankwet, de loterij-wetten mogen hier ook wel genoemd wordeD. De eerste is thans bij de tweede Kamer in behan deling de andere zijn reeds lang geleden ingediend. Nu kan men wel zeggen: dat is alles goed en we1, het Kabinet heeft gedaan wat het kor, maar de wetsontwerpen zijn nog geen wetteD. Dat is ook zoo. Doch de eerste, nood zakelijke voorbereidingen zijn klaar of zoo goed als klaar. Het ligt dus nu aan de Staten-Gene- raaf. Maar juist, daarom is het zoo zeer gewenscht, dat de Christelijke partijen en in Juni a.Q. en in Juni 1905 daarin de meerderheid verkrijgen of behouden. Hier staat veel, oneindig veel op het spel. Yoor de opvoeding en het onder wijs onzer kinderen, voor de zedelijke verheffing van ons volk, voor onze werk lieden. Wie daar iets voor gevoelt, zal zich wel verplicht achten om al het mogelijke te doen ten einde te behouden wat ver kregen werd. Verklaring van Dokter Lapponi, par ticulier geneesheer van zijne Heiligheid den Paus Pius X. Dokter Guiseppe LAPPONI, lijfarts van zijne Heiligheid den Paus Pius X. Deberoemde dokter Guiseppe Lapponi, de wetenschappelijke man aan wien de gezond heid, het kostbare leven van het Hoofd der Katholieke Kerk, de Kerkelijke Vorst, is toevertrouwd geworden, dezelfde die gedu rende lange jaren zijne zorgen wijdde aan zijne Heiligheid den Paus Leo XIII en die de grens van een gelukkigen ouderdom tot aan den leeftijd van 92 jaren bracht, schrijft: „Ik verklaar de Pinbpillen in vier ge vallen van eenvoudige bloedarmoede tenge volge van den groei beproefd te hebben. Na eenige weken van behandeling beant woordde het succes ten volle aan mijne verwachting. Voortaan zal ik dan ook niet nalaten het gebruik van dit merkwaardig geneesmiddel tot de behandeling van andere ziekelijke vormen van bloedarmoede en bleekzucht uit te breiden, alsmede tot de behandeling van algemeene verzwakking, zenuwlijden en andere dergelijke ziekten. Ter bevestiging teeken ik Guiseppe Lapponi, lijfarts vanzjjne Heiligheid den Paus Pius X. Onder aan dezen brief staat Gezien voor de echtheid der handteeke- ning van den Heer Dokter Guiseppe Lap poni, ljjfarts van zijne Heiligheid den Paus Pius X. Rome, van het capitool den 27 Maart 1904. Voor den Burgemeester: Palomra. Aan den Heeren Gablin Cie, Apothe kers, 23 rue Ballu, Paris. De Pinkpillen, zooals men ziet, worden overal gebruikt, overal in Nederland ge waardeerd alsmede in het buitenland, kort om in de geheele wereld. Men heeft bjjna dagelijks in deze kolommen de attesten gelezen van genezingen afkomstig zoowel uit de kleinste plaatsjes als uit de groote steden. Genezingen met de PiDkpillen zijn in alle klassen der maatschappjj bekomen geworden, zoowel door den geringsten werk man als door den lijfarts dor Pausen. Welke betere bewijzen van de werkdadigheid der Pinkpillen zou men kunnen leveren. Het is een onvergelijkelijk geneesmiddel voor de talrijke ziekten voortspruitende uit de verarming van het bloed en uit de zwakte van het zenuwgestel. Het is de hernieu- wer van het bloed, de versterker der zenu wen bij uitnemendheid. Het is de onder steuner van duizenden en duizende zwakke en bloedarmoedige personen, van jonge, bleeke, bleekzuchtige meisjes, van hen die aan de maag, aan algemeene zwakte en rheumatiek ljjden. De zenuwljjders in welken graad zij ook verkeereD, van af hij die aan zenuw-scheele hoofdpjjn lijdt tot aan de slimste neurast- henieljjders moeten de Pinkpillen nemen, die bovendien de zenuwhoofdpjjD, heupjicht, St. Vitus dans doen verdwijnen. De Pink pillen genezen, zij genezen daar zelfs waar de andere minder krachtige geneesdelen, schipbreuk hebben geleden. De genezingen van gevalleD die onsongeneeselijk beschouwd werden bewjjzen het en maken van de Pink pillen een wetenscbappeijjk geneeskundige bereiding van de grootste waarde, eene noodzakelijkheid van het kwijnende leven van onzen tjjd. Pr jjs f 1 75 de doos, f 9per 6 doozen. Verkrjjgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheker. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken hij Oebr. MULDER, Drogerijen en Verfwaren. RUSLAND en JAPAN. In de berichten van het oorlogstooneel heerscht al even groote verwarring als in het brein der Russische hoofdofficieren schijnt aanwezig te zijn en in de Russische gelederen aan het komen is. Pas is een divisie opgerukt, of het heet dat zij terugtrekt. Pas is 't aantal ge wonde Russen vastgesteld of het cijfer wordt reeds weer gelogenstraft. Pas komt een bericht van rust en hers'elde kracht, of het wordt al tijdingen van onrust en inzinking. Men kan de beriehten niet meer bijhouden. Daarbjj komen de on mogelijke plaatsnamen en de onzekerheid der sterktecijfers der oorlogvoerende par tijen, zoodat het moeilijk is af en toe een overzicht van den toestand te geven. Zeker schijnt nu te zijn dat de Russen Nwetsjwang nog niet ontruimd hebben. Maar ook dat de Russen na een vergeef- sehen aanval die een ganschen dag aan hield, op An-dzjoe, met verlies van 60 dooden zijn afgetrokken. Voorts is onwaar 't bericht van Alexejef, der Russen opper bevelhebber, dat de spoorweg van Port- Arthur hersteld is, alsmede dat bij Kwa- fanghen slag geleverd zou zijn. Slechts is er een klein Japansch detachement in de buurt dezer stad gezien. De hoofdmacht trekt zich samen bij Port-Arthur met stukken voor het beleg en is zonder be richten van liet eerste legerkorps. Ook zouden de Japanneezen die te Pitsoewo zijn geland en langzaam naar Kitsjoa op trekken, dat beschreven wordt als een bui tenpost, verdedigende het Russische Gibral tar in het Verre OosteD, en waar slechts een geringe troepenmacht is gelegerd, aan leiding hebben gegeven tot het bericht, dat zij te Port-Adam zouden zijn geland. De Russen hebben de baai van Si tsjao bezet, aan de oostelijke zijde van het Liaotang-schiereiland en toonen geen voor nemen verder naar het zuiden te trekken. Integendeel duidt alles aan, dat de Russen zich voorbereiden tot een hardnekkig verzet. De tegenwoordigheid van generaal Fock te Port Arthur kan beteekenen, dat het gar nizoen der vesting veel sterker is dan de Russen wenschten dat de vijand zou ge- looven. Indien Focks geheele divisie (10000 manop het Liaotang-sehiereiland is, moet generaal Siössel minstens 30.000 man tot zijn bezchikking hebben. Zulk een talrijke bezetting maakt de inneming van Port Arthur uiterst moeilijk. Het gerucht dat de drinkwatervoorziening voor Port Arthur zou zijn afgesneder, is ongegrond. De voornaamste voorziening bestaat in het prepareeren van zeewater. Alleen de Chi- neezen bedienen zich van bronnen. Het gerucht gaat dat de Russen de dok ken en kaden van de Dalni in de lucht hadden doen springen, om het landen van de Japanneezen te bemoeilijkende geheele haven is vernield. De Russen hebben aan den aanleg millioenen roebels besteed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1