Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 7 Mei 1904. No. 94. Ds. BUDDING ES ZIJN TIJD. Kerknieuws, Schooinieuws, II e c li t z a kv n. Gemengde Berichten. Uit de Tweede Kamer. Met de behandeling der drankwet gaat het niet hard vooruit. Na oen breed opgezet debat bij de algemeene beschouwing nu ook een zeer munitieuse uiteenzetting van be zwaren bij de afzonderlijke artikelen. Zoo gaan de uren en dagen voorbij, maar wor den toch toegerekend. Den geheelen Woensdag schier hield do Kamer zich onledig, met de vraag, wat toch eigenlijk onder sterken drank moest worden verstaan. De regeering had eene bepaling gegeven ze stond ia de drank- wel zelve maar die was niet juist genoeg en daarom niet verkieselijk, naar veler meening. De Minister heelt toen eeg andere ge geven. Onder sterkon drank moet verstaan worden alcoholhoudende drank, met uit zondering van wijn en bier, waarvan het alcoholgehalte een nader va3t te stellen maximum overschrijdt. En ouder gegisten drank, wijn en bier, waarvan het alcohol gehalte bovenioeld maximum (hoogst aantal procent alcoko', dat er in mag vosrkomen) niet overschrijdt. Deze bepaling, meonde de Minister, zal nu den hearun wel aanstaan. Ze laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Doch het mocht wat. Enkele afgevaar digden zetten zich schrap, bekeken en be keken de bepaling »an aüe kanten, en het slot van de zaak was, dat zij ze nog niet goed vonder. Hoe is het nu, vroeg men. Is alle alcoholhoudende drank sterken drank en zijn daarop wijn en bier met een zeker percentage alcohol uitzonderingen of wel, zijn wijn en bier in ieder geval, afge dacht dus van het percentage alcohol, uit gesloten en dient dat aangewezen alcohol gehalte slechts tot nadere aanduiding weike alcoholdranken onder sterken drank begre pen wordt Het was voor sommigen een zeer inge wikkelde quaestie en dhr. R rik had zelfs een oogenblik, waarop hij een nieuw af- deelingsonderzoek met ernst bepleitte. Gelukkig kwam hij daarvan terug. Evenwel kon hij niet voor de gevolgen instaan, als de wet later mocht vastloopen tengevolge van begripsverwarring. Die bepaling moet er maar uit. Eu nu begon de stroom der welsprekendheid te vloeier. Denkbeelden werden geopperd, bestreden, belachelijk gemaakt. Zelfs amendementen voorgestel I, die weer moesten wrrlen toegelicht en evenzeer bestreden. We zullen daarom onze lezers met een en ander niet ver moeien. Meer dan één afgevaardigde had er ook bezaai tegen, dat alcoholdranken, onder het aangegeven maximum percentage met ge- gisten drank zullen worden gelijk gesteld en wel bij talgemeenen maatregel van bestuur Dat moest door de wet en door die alleen worden vastgesteld. Anders ontstaat er willekeur. Ein volgend Minister zou het percentage kunnen verlagen, een ander wê r verhooger. Zoo oordeelden o.a. dhr. Rink, RofS'l, Willinge, Smid*. O ik dhr. Lobman kwam wel eenigszins in dat vaarwater. De Minister van Justi'ie deelde de be zwaren der heeren niet. Waarom zcu men de vaststelling van het alcoholgehalte niet kunnen overlaten aan het uitvoerend gezag Het is slechts eene quaestie van vertrouwen. Naar de meerling van den Minister van Binnenl. Zaken was er volstrekt geen be zwaar, om eene overgangstepalir g in te lasschen, dat binnen drie jaren een wet telijk voorschrift den bestuursmaatregel zal moeten vervangen. En hiermede was ten minste de zoogenaamde „definitie-quaestie'' van de baan. Een dergelijke splinterige quaestie volgde, n.l. die der splitsing tusschen tapperijen en slijter gen. Nu mag da tapper ook slijten en de slijter ook tappen. En dat geeft misbruik, waartegen dit ontwerp op komt. Men zou nu krijgen tapperijen met vergunning, waar men alleen een gla9 kan haleD, alsmede slijterijen met vergunning, waar men niet drinken mag en alleen bij minstens 3 dL. (maatjes) kan koopeD, ook verkoop in het groot by hoeveelheden boven de tien liter. Die splitsing had wat in. Reeds vroeger vermeldden we, dat genoemde splitsing door tal van afgevaardigden o. a. Michiels van Verduijnen, Janssen, Schaper en Bos 6a. FEUILLETON. Het waren donkere dagen die nu volgdeD. De notulen der kerkelijke vergaderingen zjjn welsprekend in hunne stilzwijgendheid. Onbeduidender dan ooit eindigen ze gewoon lijk meteen niets meer te behandelen zijnde. En er was niet3 behandeld I Onrust en twistinge inwendig, vervolging van buiten kenmerkten de jaren 1836—1841 Boeten en nog eens boeten, geklommen tot een bedrag van vele duizenden guldens drukten vrienden en broeders. Eén zou er zjjn, dat gevoelde men wol, die als de zondebok de woestijn zou inge zonden worden, of, zonder beeldspraak, een zon er zijn die exemplairlijk gestraft, de gevangenis zou in gaan. Wie zou het zijn De eenige voorganger, do banierdrager, de man die het verzet leidde en de oppo sitie bezielde, ds. Budding, door velen ge liefd en gevolgd, hem werd na eens f500 door den ouderling Minderhout aangeboden tot betaliDg van boote, en dan weer eenige duizenden door Jhr. Willem Versluijs. Maar BuddiDg weigerde zonder aarzelen, werd bestreden, verdedigd was ze alleen door dhr. Okrna. En dan nog onder reserve. Genoemde heeren vonden den maatregel onbillijk en onrechtvaardig. In geen enkel opzicht was ze bevorderlijk aan de drank bestrijding. Alzoo lief en zich hooren dhr. Roessingh die ook de minimum IDsschenmaat van 2 6L. uit de wet wilde schrappen al achtte hij het nog een stap in de goede richting, dat de splitsing, wordt dit ont werp wet, niet van toepassing zal zijn op gemeenten onder de vijfduizend zielen, dhr. do Klerk, die met het oog op de arbeidende klasse, de voorgenomen split sing veel gevaarlijker acht dan de combi natie van slijterij en fappery. Wat een drankgelegenheden zullen er bykomen, en wat wetsontduikingen en wetsovertredingen zulien er het gevolg van zijn. Ook dhr. ter Laan sprak een ha'tig woordje mee. Eerst voelde Lij wel wat voor de splitsing, maar na de wijzigingen is de belai gstelling tot het vriespunt gedaald. De voorgestelde combinatie van slijterij en winkelnering is veel gevaarlijker dan die van tapperij en slyterij. Ea dan die wettelyk gesanctioneerde „twee- naatj es" borrels. Eerst moesten de flescbjes 5 dL. zijn. Dat wss nog iets. Toen werd het 3, nu 2 dL. Voor dhr. ter Laan is 't mooie er nu uf. Ia do slijterij zal men het flaschje niet mogen uitdrinken, maar even buiten maakt men het open en drinkt het uit. L9t wel een dubbel maatje, anders bij den tapper wellicht slechts één. Ja, wellicht. Ia beginsel wordt de splitsing, die vooral steile bestreden was door dhr. Goeman Borgesius daarop komen we denkelijk nog terug verdedigd door dhr. De Visser, dia het stelsel van dhr. Ter Laan deze afgevaardigde had in afwachting van intrekking dezer wet, al vast een nieuw schema op een vijftal grondslagen gereed in de kern „vicieus", verkeerd acht. Vooral verdedigt dhr. Talma krachtig de splitsing met het oog op het nut, dat deze sticht in het buitenland, bij name in Engeland en Noorwegen. Vooral zal het drankgebruik tbuis er door verminderen. Vooral legt dhr. Talma er nadruk op, dan men toch geen verband legge tusschen het beginsel van splitsing en de combinatie met de winkelneiirg. Dit punt komt later aan de orde. Tegelijkertijd verklaart deze afgovaardigdn, hoewel niet in alles vol daan, toeh het ontwerp te zullen aanvaar den. Met een kleine winst wil hy het in dit geval wel zien te stellen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Makkum dr. G. Smit te Oosterlandte Rmdwyk T. Lekker- kerker te Montfiort. Aangenomen naar Ten Beer door G. Nuis cand. te Groningen naar Tiel door J. J. Bleeker te Westerlee (verb Heinkenszand. Benoemd tot diaken (vacature van Iwaardeu) dhr. J. de Vos. De heer C. J. L. Ruijseh v. Dugterei), geboren te Wemeldinge, cand. van de uni versiteit te Uirech*, is door het jrovinciaal kerkbestuur van Overijsel tot de evangelie bediening toegelaten. Door het provinciaal kerkbestuur voor Zeeland 2 ij a beden toegelaten als predikant in de Ned. Herv. kerk de heeren eandi- daten J. A. A. Ouwejan en U. A. F. van Dijk, beiden van Utrecht. Geref. Kerken. Drietal te Harlingen L. Bouma te Mid delburg, Dr. G. Keijzer te Tiel en H. W. Laman te Kruiningen. Beroepen te Wijhe R. J. Sehoemakers te Ambt Vollenhove; te Eater G. H. do Jonge te LaDgerak. Bedankt voor Vijfhuizen door H. Mulder cand. te Haarlem. Middelburg. Acle L. O. Geëxamineerd 7. Geslaagd de dames C. H. Lam morse te Tholen, M. W. Lefevra te Aardenburg, C. v. d. Kreke te Gies, J. F. Moes te Axel en E. P. Wisse te Breskens. Voor de onderwyzers-acle slaagde le volstandig. Is 't voor de armen, zei Bud ding, dan gaarne. Anders niet, wat ik om Christi wil lijden moet koop ik niet af voor geld. f 5000 was eens de som die Budding aan de justitie schuldig was. Iedere preek kostte f200 en met vorstelijke mildheid bood Domburg's ambachtsheer hem maar te vergeefs dat geld aan. De eerste preek in Goes op 28 Januari 1838 kostte f810 aan boete, een som die door zijn vriend en geestverwant Joh. de Jonge werd betaald. Deze trouwe vriend, zijn lotge noot onder alle omstandigheden, zijn mede stander tot zijn dood toe, had letterljjk alles over ter wille van het Evangelie en ter wille van het kerkelijk leven naar Gods geboden zooals hij dat verstond. Budding werd bespot, de Jonge meer. Budding werd beboet, de Jonge niet minder. Budding werd gedetineerd in het gevan genhuis, de Jonge langer dan hij. Budding werd bemoeilijkt, gedwarsboomd, de Jonge erger, want hij had een gezin en moest leven van zijn bedrijf. Deze David en Jonathan gingen hand aan hand de donkere jaren door die in het klassieke land der vrijheid, in het land dat door de prediking des Evangelies was groot geworden, kwamen over een deel Zwolle een jongmenscb, die vijf maanden geleden nog achter den ploeg liep. Hij behaalde een heg aantal punten. Mi j. C. G. Timmerman, onderwijze res aan de openbare school no. 2 te Ierseke, is benoemd fot onderwijzeres aan de Sa- lombaschco! (Caiisto1. Kostschool voor meis jes) te Meester C.-r tl's (Java). Woersdog 15 Juni op 't gouden ju- bilö der TheoloeisoKe School te Kampen zal des morgens prof. Lindeboom in de Bnrgwalkeik de feestrede uitspreken. Des middags treden nog een zevental heeren op, te weten den voorzitter van het Cu ratorium, de overige professor er, de rector van het gymnasium, den voorzitter van het Comité voor feestgaven ten be hoeve van het Studiefonds (ds. J. H. Douner van Nieuwdorp) en de oud-Curator ds. T. Bos van Dokkum, boofdred. van „De Wach ter" en des avonds weer een bijeenkomt. President der feestcommissie is de heer ds. J. We3terhuis te Groningen. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Giesendam Moj. L. P. Gunst, van Oud-Voss9meer, die deze benoeming heeft aangenomen. z 15 IN I) ING, Berichten van de Utreehtsche Zendings- vereeniging no. 5 (Vlei) bevat oen belangrijk schrijven van Zendeling Fortgens over de Tobaru van Ibu, een uitgezogen en zwaar mishandeld goed volkje, dat door jenevor- iüvoer en gebruik wordt ontzenuwd, en onder beheer staat van den resident van Ternate. Voorts een brief van zondoling Maan to Tanettoya (Zuid Celebes) en 't portret van den zendeling en zijn gezin. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling F. A 19 j., G. D., 22 j., werklieden, Wachtebeke, da Je tot f5 b. s. 5 d. h., de 2e vrjjgesprokenJ. B., 19 jwerkman, Terneuzen, tot 14 d. gev. straf; B. J. v. D., 26 j., voermansknecht, J. W. H., 19 j bootwerker, Terneuzen, ieder tot 3 w. gov. straf; W. J. v. D., 28 j., stoker, Terneuzen, tot f10 b. s. 10 d. h.F. de S 52 j., veldarbeider, St. Janstoen, tot 7 d. gov. straf diefstal: Ch. A. van W., 16 j.. zonder boroop, Hoofdplaat, tot f5 b. s. 5 d. h. J. K 45 j., slager, Middelburg, tot 1 m. gev. straf het dragen van onderscheidingsteekenen zonder daartoe gerechtigd te zijn: P. de S., 21 j., kotelmaker, Vlissingen, tot f 1 b. s. I d. h. overtreding der drankwet: J. C. S 42 j., bierhuishouder, Vlissingen, appellant van een vonnis van het kantongerocht te Mid delburg, tot f 10 b. s. 3d. h., mot vernie tiging van het vonnis in eersten aanleg. Vrijgesproken S. 11., 35 j„ arbeider, te Goes, beklaagd van huisvredebreuk. Onze Middelburgsche corresp. schrijft De bloeiende christelijke school in de Zeeuwsche boofds'ad kan dit voorjaar weder van veel voorspoed en van veel z?gen ge tuigen. Vooreerst is de christelijke Normaal school hij de eximens voor de acte lager onderwijs weder schitterend geslaagd. Van de 12 candidaten die zich aanboden slaagden 9. Dat is een cyfe", percents gewijze genomen, hooger dan van eenige imich'ing tot opleiding, de Kweekschool incluis, is verkregen. In de tweede plaats wast het cijfer der leerlingen gestadig. Op de school Molen water moesten niet minder dan 45 aar- gegeven leerlingen, door gebrek aan plaats, afgewezen worden. Da school Gravestraaf, de meest bevolkte der christelijke scholen, en een der groots*e inrichtingen van Middelburg, zag op 1 Mei met den nieuwen cursus, het cijfer barer leerlingen tot de nooit gekende hoogte van 330 stijgen. En in de derde plaats, de jongste onzer inrichtingen, de bewaarschool, nog slechts éen jaar wel gevestigd in een nieuw en doelmatig verblijf, overschreed het cijfer van 100 reeds. Terwijl hare avondschool, der bevolking dat don Christus naar de schriften wenschte te belijden. De lijzonderheden van deze vervolging vormen een zwarte bladzijde in onze nieuwe geschiedenis. Een bladzijde reeds dikwijls gelezeD, te dikwjjls om het ditmaal nog eens te herhalen. Van meer profijt schijnt mij de ver melding toe van de oorzaken, de aanleiding tot bet conflict met do regeering Mr. Groen van Prinsterer sprak m zjjn recht der Hervormde gezindheid een woord van historische beteekenis door zijne verklaring, te staan aan de zijde van hen die men Afgescheidonen noemde, omdat zjj zich buiten het genootschap hadden begeven om te kunnen blijven bij do kerk. Dit woord vormde het kort begrip van de kerkelijke positie zooals de afgescheide nen zich die dachten en wenschten. Op den 2den Maart van het jaar '36 kwam een vergadering van opzienerB der gemeente Jesu Christi te Amsterdam bijeen, deze verklaarde het anti-gereformeerde kerkbe stuur te verwerpen, maar z ch te onder werpen aan de Formulieren van Eenigheid. Zij noemde zich geen nieuwe kerk, maar de aloude Nederl. Geref. kerk, die recht had op al de goederen, bezittingen en rechten van het Ned. Herv. Kerkgenoot voor nuttige handwerken ingericht langzaam groeit. Zoo groeit en bloeit in ons midden onder Gods zegen het christelyk onderwijs, het zij met dankbaarheid en blijdschap erkend, en als eens de vraag van den dichter van onzen stam maar niet vau onzen geest, herhaald wordtWijs mij de plaats waar ik gezaaid hebdan is er immers gegronde hoop dat niet al dat zaad op steenachtige plaatsen gevallen of onder de doornen zal verstikt zijn. Hoewel de heer J. Fransen van de Putte te Goes, eerst gemeend heeft te moeten bedanken voor de benoeming als bestuurslid der Vereeniging tot Weezenver- pleging in Noord- en Zuid-Heveland," is hij hiervan op verzoek terug gekomen en heeft nu de benoeming en als bestuurslid ón als voorzitter der vereeniging aangenomen. (Aldus bericht men ons heden. De Ooesche Crt. meldde het reeds Woensdag. Red.) Goes. Naar aanleiding van eene op roeping door een commissie van tien per sonen, kwamen Woensdagavond een dertig tal roomsch-katholieke kiezers bijeen om de aanstaand" Statenverkiezing te bespreken. Met algemeenen stemmen werd goedge vonden voor de vaeature-J. M. Kakebeeke candidaat te stellen den heer J. G. P- Ti- mans, burgemeester van 's-He8renhoek. Eui comité, bestaande uit de heeren J. Wi kam, W. J. M. Bitter en C. M. Boke- laar, werd benoemd om de werkzaamheden te regelen, met opdracht zich in vei binding te stellen met de kiesveroenigingen te 't-Heerenhoek en Heinkenszand, die Vrijdag en Zaterdag vergaderen. Voorts werd mot 17 tegen 13 stommen besloten dat men zich in contact zal stel len met de verbonden Centrale Antirevolution- naire lciesvereeniging om te verzoeken den candidaat van hot comité over te nemen. Van de zijde der Roomsch-katbolieken werd verzekerd dat zij in dat geval de drie af tredende antirevolutionnaire candidaten zou den overnemen en aanbevelen. (M. C.) Te Zaamslag wilde een klein meisje, dat alleen thuis was, naar buiten en sloeg daarom een ruit stuk, van welk glas een stukje bleef staan. Toen zij zich door de geopende ruimte wilde heen werker, ver wondde zij zich aan den buik, op welk pijnlijk gevoel zij zich liet vallen, met het gevolg, (lat zij zich zoo erg verwondde dat haar de ingewanden uit het lichaam hingen. In dezen toestand liep zij naar deopeeni- gen afstand van haar wonende buren, waarna dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Wonderlijk genoeg deed deze gruwelijke verwonding haar zichtbaar geen pijn, hoewel zij niet buiten gevaar is. Stavenisse. Het groote werk tor ver- dodiging van den Oud-Kompenshofstede- poldor, dat 12 Juni 1903 voor f 75800 werd aanbesteed (aannemer was do beer J. de Bree to Terneuzen) en waarmee be gin Juli werd begonnen, komt dezer dagen goreed. Het werk moest klaar zjjn ge weest 6 Dec maar verschillende omstan digheden bobben groote vertraging ver oorzaakt. Het werk bestond uit twee per- coelen. Hot eerste perceel, het maken van een strandboofd, lang 175 M. en breed 8 M., is oind October gereed gekomen. Dit strandhoofd dient tot verbinding van de onderzeescho oeververbinding met de zeewering. Het tweede perceel betrof eene steenbezinking en bestorting. Voor deze bezinking zouden vijf zinkstukken en een kraagstuk worden gezonkeD, maar tengevolge ven de ongunstige zinking van een der stukkeD is er één stuk méér ge zonken. Eén van deze stukken was 132 M. lang, één 82 M. en drie 80 M.de breedte van elk dezer stukken was 20 M., die van het kiaagstuk 10 M. Deze be zinking is gevolgd door eene bestorting voor beide is ongeveer 23000 scheepston, d. i. 23 millioen KG. steen gebruikt, aan gevoerd door 165 schepen. Ten gevolge van dit werk is de Oudkempenshofstedepolder dia vóór dien tijd dan den ongunstigen toestand van den zeewerenden dijk gevaar liep overstroomd te worden, zoo goed mogelijk daartegen beschermd. De centrale antirev. kiesvereeniging in bet kiesdistrict Zierikzee stelde tot candidaten voor de prov. staten do heeron J. Bouman, burgemeester van Nieuwer- schap, maar Koning Willem I liet de ver gadering van opzieners bekend maken, dat de regoering den eisch op naam en rechten der Ned. Herv. Kerk als een aanmatiging verwierp. Het Kerkbestuur verwerpen en zich onderwerpen aan de Formulieren was, naar de meening der regoering, onbestaan baar. En, om op deze meening van de rogee- riDg een toepassing te leveren, oordeelde zij dat de zoogenaamde gereformeerde Kerk die zich beriep op onderwerping aan de Formulieren ontbonden mo8st verklaard worden, en dat hare samenkomsten verbo den bleven, dat verdere aanspraak op naam of goederen van het Ned. Herv. Genootschap, zelfs verder regard slaan op verdere vertoogen ondoenlyk zou zijD, on dat wanneer in eenige plaats een eenigszins aanmerkelijk aantal personen eene afgeschei den gemeente mochten wenschen te vor men, deze een individueel geteekond adres om vrijheid van eeredienst moesten indie nen, met overlegging van hun ontwerp van ketkorde, en met de verklaring dat zij zelve zouden zorgen voor hunne eeredieDSt en armen, zonder op onderstand van het Rijk of op eenige bezittingen, rechten of inkomsten van het Ned. Herv. Kerkgenoot schap aanspraak te zullen maken, en ein- kerk, C. J. Boogaard, burgemeester van Kerkwerve, en C. Hage, wethouder van Bruinisse. 's-Gravenpolder. Heder. herdenkt dhr. J. Risseeuw den tijd waarop hy vóór 25 jaar zyn ambt als burgemeester aanvaardde. De geheele gemeente is in feestdoseb. Van huis tot huis, van den toren en hot gemeente huis wappert de diiekleur. Die tuin van den jubilaris is keurig versierd, een werk van de jongelingsschap, een fraaie eerepoort is opgericht, terwijl het geheel door planten en bloemen een recht feestelijk aanzien is gegeven. Om 10 uur had namens den jubilaris een armenbedeeling plaats en te 11 uur girig de Raad hem geluk wenschen met aanbieding van een fraaie gouden vulpen ter herinnering. Des middags werden de feestelijkheden geopend met een optocht door het dorp met fietsen, paaiden en muziek. Daarna had de aanbieding plaats vau het huldeblijk, bestaande in een zeer fraaie pendule met candelabres, door de feest commissie. Spreker is dhr. Swart. Nadat deze eene passende toespraak gehouden heeft, worden daaraan door dhr. Glerum voorzitter der f'eestcomroie, nog enkele woorden toegevoegd; volgens hem zal de heer Risseeuw het zeker aangenaam vinden kennis te nemen van de lange naamlijst van allen, die blijk hebben gegeven van goede gezindheid jegens hem. Daarna over handigt hij hem een nette album met de na men der gevers. De heer Risseeuw, zichtbaar aangedaan, door al die blyken van verknocht heid, bedankt sprekers en de gemeente waarna schetterende fanfares weerklinken. Om 3 uur namen de volksspelen een aan vang en wordt de dag verder op de aan genaamste wijze doorgebracht. Van 46 uur bestond gelegenheid den jubilaris aan huis te f -liciteeren. Des avonds geeft het fanfare-corps »Con amore van Hoedekens- kerke een concert in den tuin van den burgemeester. Van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid en Noord-Beveland ontving hij een fraai bloemstuk. Waarde. De heer J. J. Blok, geboren alhier, legde met gunstigen uitslag examon af, als opzichter bij 's Rijks Waterstaat. Wanneer gaan wij weer eens naar de Meer toe Zou het er van 't jaar weer van komen? Onze Haarlemsche gastheer had toch Tot weerziens 1 gezegd bij 't afscheid van den vorigen zomer. Dergelijke vragen bereikten ons al vroeg dit jaar, doch wij wisten ec niets op te antwoorden. Thans echter weten wy' er weer van. Wij weten dat de heer Van Minden, Technisch bureau te Haarlem, weer een gratis uitstapje onzer Zeeuwsche landbou wers en hunne vrouwen aan het organi- seeren is, hetzij naar de Meer, hetzij naar de Wieiingerwaard, hetzijja waar heen, het is nog niet zeker. Wie er meer van weten wi), vrage den agent van genoemd bureau, den heer A. Hubregtse te Middelburg er naar. Die heeft bereids de leidiDg, ook voor dit reisgezel schap, op zich genomen. Iets dat ons ge noegen doef, ofschoon het hem niet mee zal vallen want velen van Zuid Beveland zullen mee willen want de eerste excursie heeft de toen afwezigen geprikkeld. Het zal derhalve een groot gezelschap zyn, waarvoor hij te zorgen heeft. Doch de heer Van Minden moet gezegd hebben boe grooter hoe liever. Dat wete men al vast. Hemelvaartsdag houdt de Ned. Bond van J. V. op G. G. zjjn jaarlijkschen Bonds dag te Zwolle in de groote Buitensociü- teit. Te 10 uur openingswoord door ds. Vcnkenberg; daarna belangrijke beraadsla gingen; te 2 uur zal ds. Fernbout aan- toonen dat alle jongelingen van Geref. levensopvatting bij de J. V. op G. G. be- hooreD, terwijl dhr. Vegtel zal refereeren over „De letterkunde op de JoDgelingsver- eeniging." Daarna een opwekkende rede van prof. dr. Geesink. Des avonds spreekt dB. QispeD, van Baarn, in de Plantagekerk. Ongetwijfeld een rijk program- Het ge tuigt van een opgewekt en krachtig bonds- levon. Moge het plaatseljjke vereenigings- leven, daaraan evenredig zijn! Te Vijfhuizen is een 12jarige knaap in de ringvaart van den Haarlemmermeer- delijk dat, wilden de afgescheidenen boven de twintig binnenshuis godsdienstig te zamen komen zij met opgave van naam en woonplaats der deelnemers, alsmede van tijd en plaats der samenkomst daartoe ver gunning moesten aanvragen aan de plaat selijke besturen. Der lange red? korte zin was dus zij die zich aan het kerkbestuur wenschten te onttrekken moesten vrijheid vragen tot godsdienstig samenkomen. Protest op protest volgde op deze tyran- nieke besluiten, Goederen opofferen het zij zoo Maar, als gereformeerden, vrijheid vragen, kerkverordeningen of reglementen ontwer pen waar van de dagen der reformatie af de Formulieren van eenheid zoo goede en hechte band waren geweeBt, neen dat ging niet 1 Konden ook de eerste christenen hun naam verzaken en do heidensche regee.-ing verlof vragen? Geen nieuwe namen voor de echte zonen des huizes, geen afstand van de goederen die ons toebehooren, zei ds. Budding. Maar de regeering was doof aan dat oor en antwoordde met boeten en vervolging. f Wordt vervolgdJ.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 5