renhuis NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 93. 1904. Donderdag 5 Mei. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH loop :oop :oop oöp :elen dknecht elburg. vertuin is te koop Bruineboonen oop K KOPPEJAN te rekening 8 Mei, 3 te Meliskerke. wd Huis te huur koop, voorzien. Zeer ge- ren-rentenier. 'tZancl, Breeweg. aat. Te bevragen Lange Yorststraat, AANGEBODEN beklante erij. b. D'HUIJ. uit twee, en een tngvee bij C. J. elande. Veulenkeur uit LRIASSE, Biggekerke. TTEL, Nieuwland. aard, oud 13 jaar, >or, bij >n en prezen. ENS ikte te koop Domburg wordt anen. Hoog loon. IUIJ. Mei rerkpaard te koop r gevraagd, it werk, nt Laurens, lenoodigd 'necht bij A. GE- kerke. ■as VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. '■ge Vaarzen oop •ekerke. lOTJT, Koudekerke. Oostkerkpl. no. 9. bodeP, G. MEID ouwepolder. 5- S-io S.ió 5.28 5-35 5.42 5.48 5-53 6.2 6.8 6.20 6.30 6.38 6.47 7.21 8.7 $6.45a6, 7-7 2 t* Kt «9 CO CU O 'S 0 P5 o 7.18 7.27 7-37 .5837-35 - 7-46 7.26 7-53 8-8 8-17 8.25 8.32 8-37 8.47 8.54 9-7 9.20 9.29 .15 9.40 1.42 10.56 -33II-3I en van Engeland over y [richting s Hertogen- leen toegankelijk tegen :enwichtijd opgegeven. 10.40 10.28 11.40 12.38 12.54 I.IO 2.8 6.1 1.256.3 3.10 3-4" 4.4 4.20 7-5 8.1° 8.2 8.44 ELKBN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 4 Mei 1904. Politiek. In een te Dokkuin verschijnend locaal blaadje vinden we een verslag van het ver handelde in de vergadering der liberale kiesvereeniging „Thorbecke". Nadat de voorzitter voor de a s. Statenverkiezing samenwerkingbepleit had met de socialisten, »omdat samenwerking toch noodig is, vraagt »de voorzitter, of 't in de gegeven omstan- »digheden ook gewenscht is, die met de »Synodalen te zoeken. Nadat hierover uit voerig is gediscussieerd, uit welke discus- >siün bleek, dat de Christelijk Historische »reeds door de Anti revolutionaire partij tot »samenwerking is aangezocht, brengt de »vooiz. in stemming de vraag „zal „Thor- »becke" de hulp zoeken van de S. D. A. P. »en van do Synodalen, ja, d;n neon." »Met groote meerderheid van stemmen »wordt besloten, te trachten den steun »van beide partgen te verkrijger." Kan men het ooit kluchtiger bedenken Zouden de liberalen, wanneer zij in 't kiesdistrict Dokknm dien weg op willen en „water en vuur" willen vereenigen dan maar niet verstandiger doen hun kies vereeniging een nieuwen naam te geven Bv. Bronsveld Thorbecke Troelstra. Do „groote man" wordt dan in elk geval van weerszijden nog gesteund. Maar scherts ter zjjde. Zou het niet hoog tijd worden voor deze Christelijk-Hi- storiscbe broeders om eens goed van zich af te bijten, en de liberalen met hun na geslacht te laten weten, eens en voor goed, dat zjj niet op hun gezelschap zijn gesteld Aldus schrijft de „Friesche Courant". Laten onze Kiesvereenigingen hiermede hun voordeel doen. In de provincie Zeeland Sluis uitge zonderd kunnen de liberalen geen zetel winnen of behouden zonder den steun van Christelijk historischen en sociaal demo craten. En geljjk overal elders zal het derhalve aan die zjjde ook hier een speculeeren zijn op den steun der linker- en rechter buren. Sommige Kamei leden verstaan meester lijk de kunst om allerlei citaten en ge vleugelde uitdrukkingen in hunne rede te pas te breDgen of hunne bedoeling door sterksprekende voorbeelden uit het dage- ljjksch leven heel aardig te illustreeren. Dit laatste heeft ook zjjne schaduwzijde. Men kan ook te duidelijk willen zijn. Dezer dagen bij de behandeling der drankwet sprak dhr. Borgesius over den clandestienen drankhandel. Als bewijs, voor den omvang, dien deze verboden handel reeds bereikt heeft, gaf deze afgevaardigde het volgende staaltje ten beste. Een herbergier had achter het buffrt een kamer laten inrichter), waarvan de deur door koord of touw in verbinding stond met het buffet. Kwam er een verdachte de herberg bin nen, dan was een ruk aan het touw of koord sein genoeg voor de vrouw, om de deur in het ander lokaal toe te maken. En dan zocht men kwansuis naar den sleutel zóólang, tot men zeker was, dat in het andere lokaal alles was opgeruimd. Dit was op zich zelf wel een aardige vertelling van dhr. Borgesius. Maar de Minister voegde den verteller heel leuk toe Ge maakt de menschen al te wijs, mijn heer Borgesius. Verleden week vergaderde te Utrecht de predikanten gebeelonthouders-vereenigiDg onder presidium van den ook bij ons wel bekenden Njjmeegschen predikant ds. Slotemaker de Brujjne. Deze jeugdige vereeniging het was haar eerste jaar vergadering telt een tachtig leden. Een punt van ernstige bespreking was de be moeiing in zake de aanhangige Drankwet. Men besloot tot de Staten-Generaal een adres te richten 0. i. wel wat laat met het verzoek, om de bepaling aan gaande Zondagsrust weder in de Drank wet opgenomen te krjjgen. Tot lid van hot bestuur werd 0. a ge kozen dhr. J. de Visser, predikant to Mid delburg. Om te botoogen hoe ellendig en onchris telijk het toegaat in de antirevolutionaire partij voert de Middelb. Courant als getuige aan een brochure geschreven door ds. M. A. H. van der Valk, vroeger predikant bij de Chr. Geref. Kerk, daarna, als we ons Diet vergissen, professor in Amerika, laatstelijk predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Boxstel, nu bjj die te Oud-Begerland. Voor lezers die de kaart van hot land kennen behoeven we daar niets bij te voegen. En voor den onkundigewie niet weet, dien niet deert. Met ploertige vrijmoedigheid wordt in den iaatsten tijd het teedere vraagstuk der zelfuitbreiding naar voren geschoven, en de oidinantie Gods »Zijt vruchtbaar en vermenigvuldigt u" aan de verachting prijs gegeven. Wat door den Heere van de dagen der schepping af als een zegen werd toebedeeld, wordt thans vl >ek gescholden. Men spreekt al van den vloek der vrucht baarheid". O, rampzalige afschuiving 1 O, noodlot tige verbastering van Darwins toch reeds zoo goddelooze theori". Ook hier is het de wetenschap geweest die haar gif in de coDseiëntiön, eerst van de ontwikkelden, daarna van het volk heeft in gedruppeld. Darwin kon het 0, zoo mooi zeggeD. Er moesten minder eters komen aan den maat- schappelgken diseh. De rijke lui van voor een halve eeuw fluisterden nog slechts: wat doen die ar beiders ook met zooveel kinderenSoms kreeg een behoeftige werkman van zoo'n hartloozen modern een uitbrander over de talrijkheid van zijn kleine familie Thans echter wordt de nuttigheid van het Neo Malthusianisme van de daken ge predikt de lof van Malthus' onreine uit vinding uit eiken toonaard bezongen »de vloek der vruchtbaarheid" uit geschreeuwd door een van Gjd vervreemde mass?, en het kwaad der geslachtsbeperking door artsen ea romanschrijvers verheerlijkt. Buijs te Amsterdam adverteert den roman »De vloek der vruchtbaarheid" en dr. Rut gers te Rotterdam hemelt dien op in schoone woorden, waarmee in liberale en socialis tische bladeD, in de advertentie-rubriek, door den uitgever reclame wordt gemaakt. De roman wordt daar »een blik in alle diepte van ellende", >een wanhoopskreet uit de werkelijkheid" genoemd. Dat is ontzettend. Ea voor den Christen een wenk te meer, om met Psalm 12S en andere Godspraken in de hand, tegen dezen laster te getuigen. Kinderen zija een erfdeel des Heeren, en niet de gevloekte vrucht van mensche- lijke vruchtbaarheid 1 Het jaar 1904 zal een groote, de grootste, wereldtentoonstelling zien worden. Maar het is zoo ver van huis voor ons Zeeuwen dat het verwijderd gerucht slechts ons oor bereiken zal. Het is te St. Louis in Amerika en dan ook specifiek Amerikaansoh. Deze tentoonstelling vordert ruim 400 bunders. Andere, vorige, maar twee en een half honderd. De verschillende afdeelingen op het terrein zijn door een spoorweg ver bonden, waarmee men denkt 80.000 per sonen per uur te kunnen vervoeren. Bij de bestaande 100 logementen, die 21.000 gasten kunnen herbergen zijn nog 35 nieuwe gebouwd, die nog eens 26.000 passagiers onder dak kunnen brengen. Naar we vernemen bestaat het vermoe den dat het bestuur van de Zeeuw daarheen een correspondent of lid der redactie zen den zal. In Amerika doet men alle dingen in 't groot. Daar is het geldmakon. Te Philadelphia, zoo schreef laafst Be Hope, vraagt menWat ben je Te B iston wat weetje? En te New York: wat heb je? Men heeft er echter ook veel voor allerlei goede dingen over. Neem bijvooibeeld het onderwijs. De Bronx, een wijk van New York, telt 300 duizend zielenen men vindt er 100 kerker, 40 scholen en 7 universiteiten. Nog werd daar onlangs een gebouw voor honger stads onderwijs geopend een dichtstuk in steen en staal het schoonste en best ingerichte ter wereld! Behalve kantoor en hoofdonderwijzers- vertrekken bevat zij 77 reciteerkamers, inge richt voor 2700 scholierer, een ruim gym nasium beredenvloers en een prachtige leeszaal voor 800 personen. Het gebouw kost miljoenen. In Normandië, met zijn van onds be kende krachtige, levenslustige bevolking, moet het drankmisbruik ontzettend zijn. Yan drie en zestig kinderen gebruikten er vier en twiDtig brandewjjn, een of twee glaasjes in een kop koffie. Het brood doopt men in cognac. Terwijl de arbeider gewoonlijk voor zijn middagmaal een vijf en twintig centimes betaalt, geeft hij voor drank eens zooveel uit. Jonge meisjes ontzion zich niet dapper aan het drinken meetodoen, soms gebruiken zij een achttal borrels per dag. In Beneden-Normandië bedraagt het drankgebruik 75 L. per hoofd. Zoo wordt op den duur het volksleven vergiftigd. RUSLAND en JAPAN. Het eerste treff-sn te land was wel on gelukkig voor de Russen. Ook hier bleken de Japanneezen in tact en aantal de meer dere. Tact ook hierin dat zfl, schoon reeds een week lang bezig de Yaloe over te trekken, de Russen in volkomen onzeker heid omtrent hunne plannen en krachten lieten. De nederlaag zal in Rusland haar ze delijke uitwerking niet missen, gelijk de overwinning in Japan tot ontstuimige geest drift, vooral onder de vrouwen van Tokio geleid heeft. De gansche stad vlagde en fuifde. De Russen streden tegen eqn driemaal sterkere overmacht, met groote hardnek kigheid. Nog in hun vlucht bezorgden zij den vijind 300 dooden. Vele Russische officieren sneuvelden. Het geheele aantal krijgsgevangenen bedraagt 30 officieren en 300 minderen, de meeste waren gewond. De Russen waren 10 duizend man sterk. Inmiddels komt bericht uit Port Arthur dat aldaar door de forten een aanval van 9 Japansehe schepen die met volle kracht op den ingaDg der haven aan stoomden om dien te versperren hebben afgeslagen de schepen werden in den grond geboord of stootten op Russische mijnen, waardoor zjj verloren gingen. Ook twee torpedobooten werden vernield. De bemanningen redden zich in kotters, op 30 na die krijgsgevangen werden gemaakt. De ingang der haven bleef dus vrij. Onze Middelburgsche eórresp. schrijft Nu een zeldzaam schoone Mei ons schoon Bolwerk het groene kleed weer heeft om gehangen en tooit met de frischheid der jeugd, doet het alle beminnaars van onze beroemde wandeliDg goed dat de Politie haar zorgen eens speciaal aan het plantsoen wjjden zal. De vernielzucht van baldadigen vindt maar al te dikwijls in bloemen of heesters een welkom arsenaal en zelfs de boomen vooral jeugdige, worden niet gespaard. Onze politie is nu in 't bezit van een viertal fietsen gesteld, om buitenwijken en bolwerk te coutfoleereri, iets wat door de groote uitgestrektheid anders onmoge lijk is. Moge het helpen Goes. In de Dinsdag gehouden verga dering der veilirgsvereeniging onder voor zitterschap van den heer Hanken, werden de concept statuten behandeld en na enkele wijzigingen goedgekeurd, de vereeniging werd geconstitueerd en zal rechtspersoon lijkheid aanvragen. Vastgesteld werd ook het reglement voor de veilingen, de bepa lingen zijn bindend voor veiler en kooper. Da vereeniging werd de naam gegeven »Veilingsvereeniging Zuid Beveland, ge vestigd te Goes". Het bestuur werd ge machtigd tot het doen van onvermijdelijke uitgaver, waaronder ook begrepen is de jaarhuur voor het veilingslokaal tot een be drag van f700 ongeveer. Dit lokaal zal zijn de voormalige brouwerij »De Gans". De heer P. Lindenbergh nam zijne in de vorige vergadering geschiede benoeming tot bestuurslid aanterwijl om een even redige vertegenwoordiging te hebben van alle ledeD, als dertiende lid in 't bestuur benoemd werd de heer M. v. d. Hagen te Kapelle. Goes. De centrale vrijzinnige kiesver eeniging in het district Goes stelde defi nitief candidaten voor de Prov. S aten de heeren W. Kakebeeke te Goes, J. N. Elen- baas te Krabbendijke, P. Tazelaar te Ko- lijnsplaat en J. H. O. Dominicus te Krui- ningeD, die de candidatuur aanvaardden. Goes. Er circuleert hier een adres aan den Raad van adhaesie voor 't voorstel van den heer Dekker tot het tegengaan der zoogenaamde schandaal-colportage. Wij noodigen al onze meerderjarige lezers uit dit adres te teekenen, opdat kan 't zijn onze stad voortaan verschoond blijve van het voor velen zoo kwetsende Ros-geschreeuw. De jaarlijksche tentoonstelling van wege de »Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt" heeft 16 Juni a.s. te Hulst plaats op het buiten van me vrouw D. F. Pb. Seydlitz. Belanghebbenden zij herinnerd dat het onderzoek der verlofgangers zal in Juni plaats hebben te: Hontenisse 1 JuniHulst 2, Axel 3, Neuzen 4, Dom burg 6 (voor die uit Aagtekerke, Dom burg, Meliskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwepolder en Westkapelle), Vlissingen 7 Juni (voor die te Biggekerke, Koude kerke, Souburg, Riithem en Zoutelande), Goes 8 Juni (voor die uit 's Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Kattendijke, Kloetinge en Wolfertsdijk), Brouwershaven 10 Juni, Zierikzee 11, Krabbendijke 13 (voor die te Krabbendijke, KruiningeD, Rilland-Bath en Waarde), Tholen 14, Sint Maartensdijk 15, Kapelle 16 (voor die te Kapelle, Schore en Wemeldinge), Middelburg 17 (voor die te Arnemuiden, Grijpskerke, St. Laurens, Nieuwland en Veere). Wissenkerke 18 (voor die op N.-Beveland), Oostburg 21, IJzendijke 22, Sluis 23 en Ellewoudsdijk 24 Juni (voor die te Baarland, Borssole, Driewegen, Ellewoudsdijk, 's-Heerenhoek, Hoedekenskerke, Nisse, Oudelande en Ovezande). Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen mr. P. C. J. Hen- nequin te Aardenburg. De heer J. M. Kcole te Wemeldinge herdacht Maandag, onder veel blijken van belangstelling, den dag waarop hij vórr 40 jaren als opzichter van den polder De Breede watering bewesten Ierseke werd aangesteld. Dijkgraaf en gezworenen kwa men hem persoonlijk feliciteeren en boden hem als blijk van waardeering een noten houten schrijfbureau aai). Met 1 Mei zijn bevorderd tot klerk der posterijen en telegrapbie le k'. de klerken 2e kb C. A. J. Zentgraaff te Vlis singen, J. H. de Breekert te Rotterdam, J. L. L. Boot te Hulst en C. H. van der Ploeg te Vlissingen. Verplaatst is de klerk der postergen en telegraphie le kl. W. H. van der Weele van Helmond naar Zierikzee. Op verzoek is eervol ontslagen de bureel ambtenaar der posterijen en telegraphie 3a kl. W. A. Laurense Jz. te Middelburg. De le luitenant-kwartiermeester A. J. C. Alenson van het 3e reg. infanterie te Middelburg wordt op den len Juni a.s. overgeplaatst bij het 2e reg. vesting artillerie te Naarden. Prov. blad no. 19 bevat in zake strand vonderij, een circulaire van den Commis saris der Koningin aan Burgemeesters- strandvonders in Zeeland, met herinnering dat van de Staten, welke het recht hebber, dat het beheer van op de Nederlandsche kust gestrande schepen aan hunne consulaire ambtenaren wordt overgelaten, de volgende door consuls of consulaire agenten in Zee land vertegenwoordig! zijn Belgiëdoor H. van Crntfort te Neuzen en J. van Boven te Vlissingen Frankrijk: door J. van Mun ster te Vlissingen en P. P. de Crane te Zierikzee, de laatste tevens optredende te Brouwershaven Griekenland: door P. Smith te Vlissingen Groot Brittanniè: door G. A. de Kater te Brouwershaver, J. A. van Rompu te Neuzen en P. L. de Bruijne te Vlissingen; Italië: door J. de Kater te Brouwershaven en P. Smith te Vlissingende Vereenigde Staten van Amerikadoor P. F. Auer Oostenrijk: door C. R. C. Wibaut; Portugal: door J. van Boven; Rusland: door Jhr. A. A. van Teijlingen; Spanje: door P. Smith allen te Vlissingen, en J. A. van Rompu te Neuzen. Van de overige staten zijn con sulaten gevestigd als volgtvan Columbia, Mexico en Persiëte Amsterdam en Rotter dam van Japante Amsterdamvan Ma- roccote Rotterdamvan Rumeniëte Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en 's Gra- venhage, en vaa Stamte Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht-. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Mei aan den commies der telegrafie le kl. J. A. de Man te Amsterdam als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Te Nijmegen hebben 53 metselaars en opperlieden, werkzaam aan de in aan bouw zijnde rijkskazernes alhier, den arbeid gestaakt. Hun eisch om meer loon was door den aannemer geweigerd. Zeven hunner meldden zich later op den dag voor her vatting van den arbeid aan. De overigen kregen hun geld uitbetaald en worden als ontslagen beschouwd. Zij bewegen zich in de buurt van het werk. De politie zorgt voor de orde. De Colonne van Daalen heeft het zwaar versterkte kampong-complex Tjantoe Kontoenggol ingenomen. De vijand verloor 190 dooden. Onzerzijds werden gewond 5 officieren en 38 mindereD, 7 der onzen sneuvelden. Aanvullingstroepon zjjn ge zonden. Een belangrijk bericht komt omtrent Djambi. De Gouverneur-Generaal Beint Schuilplaats van Sultan Taha aan de Boven- Batenghari overvallen, laha gevallen. Iden titeit vastgesteld. Zoo is dan de sluwe vos, geljjk de oude Sultan terecht is genoemd, eindeljjk geval len. Ook hij was een Pretendent-Sultan, maar een die meer dan een halve eeuw werkelijk gezag heeft geoefend, zonder door onze Regoering te zijn erkend. De val van Sultan Taha, die zich gedurende de geheele Djambi-expeditie wist schuil te houden, zal zeker van grooten invloed zijn op de be vestiging van ons gezag in deze streken van Midden-Sumatra. Tijdens het verblijf te Apeldoorn van Dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer, als feestredenaar bii de jaarverga dering van den Christelijk Nationalen Werk mansbond, werd hem een adres aangeboden van ingezetenen der gemeente brengende hem hulde „voor den zedeljjken moed, b;- toond bij de behandeling der wet op het Hooger Onderwijs". Dr. De Visser ver klaarde dit bewijs van waardeering zeer op prijs te stelleD, doch tevens, dat bij een oprecht vriend van het Christeljjk Kabinet bljjft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1