NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 92. 1904. Dinsdag 3 Mei 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Wachter, wat is er van den nacht? II e c in t s i a ke n. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Als we de week openende, in betrekking tot het vaderlandsche nieuws vragen: Wachter, wat is er van den nacht? dan krijgen we ten antwoord: eerst de oppo sitie tegen de Hooger-Onderwijswet. De leden van de Eerste Kamer worden over stelpt met adviezen die tot verwerping of aanneming manen. Eén ding wordt bij den ijver om deze wet verworpen te zien o. i. uit 't oog ver loren, n. 1. de gevolgen. Indien de Eerste Kamer dit ontwerp verwierp en de regeering trad af, welke zouden de gevolgen zijn? Wie zou de regeering aanvaarden? De oppositie Om hare eerste principiëele wetsontwerp door de Tweede Kamer verworpen te zien En verder roept de wachter voor de Pro vinciale Juni-verkiezingen. Anti-clericaal is de leus door de overzijde aangeheven. Dat vaandel doet democraten van alle ga ding, plus de wegstervende oud-liberalen zich vereenigen. Een leus die wel inhoudt wat men met wil, maar niet zegt wat men wel wil. En daar zal het toch wel op aankomen als men sturen wil. Men ga gerust zijn gang met het ex- ploiteeren van het minder aangename: tlericaal. Voor dat woord is ons volk doof, het is haar al zoovele jaren in 't oor geschreeuwd. Dat clericaal in partij- term eensluidend is met godsdienstig weet men al lang, en daarom mist anti- clericaal voor de middenstof der kiezers bekoring en schrikt anti-clericaal niet meer af. Lief vaderland kan rustig zijn. En nog komt de wachter ons wjjzen op een derde beweging in het volksleven, het is die tegen de Tariefwet. Indirecte belastingen zullen iets meer moeten opbrengen. In plaats van 43 millioen dan 52 millioen. Schrikkelijk, do catheders van onze ver gaderzalen daveren. De vermogensbelasting brengt maar 12'/2 millioen op. Dat betalen de rijken, de armen zullen nu 52 millioen moeten op brengen. Dat is, werd kort geleden op een onzer vergaderingen gezegd, zakkenrollers-werk. Die redeneering moge klinken in een propaganda-vergadering, maar bjj het minste nadenken ontdekt men de onwaarheid. Vooreerstbetalen de rijken niet aan de indirecte belasting In de tweede plaatsWaar komt de ruim 100 millioen die boven deze 43 de schatkist ontvaDgen moet van daan In de derde plaatsIn hoe vele ver schillende vormen grijpt de fiscus de veel of weinig beiittenden De vermogens-be lasting is slechts een van die vormen. Die klinkende cijfers moeten dienen om socialistische speeches aantrekkelijk te ma ker, maar wie nadenkt snapt al spoedig het ij dele van zoo'n redeneering. En voorts signaleert de wachter de ko mende herziening van de drankwet, die slechts aan kleineren kring interesseert en den een even veel te ver gaat als den ander niet ver genoeg. Alzoo luidt het rapport van den wachter zeker niet: ik zie nog niets komen. De klachten over gebrek aan werkzaam heid, die zoo menige dagbladkolom hebben gevuld zijn verstorven om plaats te maken voor nog breedere betoogen dat het werk niet a/zoo gebeuren moest. Natuurlijk. Waar is men anders oppositie voor RUSLAND en JAPAN. Het eerste ernstige treffen te land, nabij de Yaloe, heeft plaats gehad. Naeenvijf- daagsche worsteling werden de Russen in een verwarde vlucht uit hun zeer ver sterkte stellingen teruggeslagen en trokken terug op Fang-hwang-tsjeng. Door deze overwinning waren de Japan- neezen in staat in steeds grooter getale de rivier over te steken, en zich aan den rechteroever der rivier te nesteler. De overtocht geschiedde over pontonbruggen bij nacht om den linkerflank der Russen heen, en gesteund door de Japansche bat terijen die op den linkeroever stonden op gesteld. Ter zee heeft nog een treffen plaats ge had tus8chen een Russisch oorlogsschip en een Japansch transportschip, welk laatste vaartuig in den grond geboord werd. Een compagnie Japanneezen kwam daarbij in de golven om. Thans beginnen de gevechten onder zee. Da proeven aan Russische zijde met de onderzeeërs genomen, zijn geslaagd. Ook de Japanneezen hopen wonderen te ver richten met hunne onderzeesche mijnen. De tegenwoordige gevechten mogen minder bloedig zij a en minder slachtoffers maker, zij zijn leelijker, geniepiger en doen den ken aan „een steek onder water" in zijn hatelijkste beteekenis. In ieder geval loopt het Russische Wladiwostoksche smaldeel op die wijze groot gevaar door deze Japansche mijnen te worden vernield. De Ozaar zal eind dezen zomer naar het oorlogsterrein vertrekken. Naar de berichten te oordeeler, gelooven wij dat Rusland niet heel vriendschappe lijk tegenover de Zending staat. Mantsjoerije ondervindt dit ten minste. Dit land, driemaal zoo groet als Groot Brittanje, telt 20 miljoen zielenhet volk is een sterk gespierd ras, bestaande uit Chineezen en Mantsjoe's (die China over wonnen hebben). Zendingsarbeid werd in Mantsjoerije begonnen in 1870 door twee Iersche leeraars. In het begin waren de inboorlingen vijandig en het pad der zen delingen was met vele moeielijkheden bezeb In 1873 waren er slechts drie bekeer lingen in 1899 waren er 19,000, en tot op den tijd van den „Boxer" opstand ver meerderde het getal bestendig met 50 pro cent ieder jaar. Op dien tijd waren er ongeveer zestig buitenlandsche zendelingen in het veld. Bijzondere aandacht werd sedert dien tijd gegeven aan de kweeking van inboorling-helpers. Het geneeskundig werk was het middel voor het banen van den weg voor het Evangelie. De jongste berichten houden in dat Rusland alle mo gelijke hinderpaleu in den weg legt voor de hervatting van het zendingsweik in de verlatene zendingsposten, en Mantsjoerije geplaatst heeft onder den Griekschen ar chimandriet van Pekin (gezagvoerder over kloosters in de Grieksehe Kerk), het geven van alle Christelijk onderwijs beperkt tot de leden der Orthodoxe Grieksehe Kerk, en de bestaande zendingsgebouwen zich toegeëigend heeft voor het gebruik der „Orthodoxe Kerk." Uit de Tweede Kamer. Na de pauze kwam Donderdag do Minister aan het woord. Z.Ex. zou over de artike len niet sprekeD, die waren eerst later aan de orde, maar direct op de hoofdzaak in gaan. Met de ditdrukking „beteugeling van drankzucht" bedoelde de regeering noch drankhandel, noch drankgebruik. Er wordt een ziekte door aangegeven, van physioken en psychischen aard, bepaald een volksvergiftiging door voortduiend drank gebruik. Hoewel ons volk over 't algemeen matig genoemd kan worden en de natie als een geheel beschouwd gezond moge zijn, toch is het alcoholisme ook hier als eene „etterbuil", die dient te worden uitgesne den, zal niet het geheele lichaam onder mijnd worden. Met treurige voorbeelden uit Normandiö, waar het drankvorbruik schrikbarend is, staafde de Minister zjjn beweren, dat de drankvergiftiging een bron en oorsprong is van alle mogeljjke ziels- en lichaamskwalen. Bestrijding van zulk een kwaal door de overheid is plicht. De regeering zoekt door de wet aan te vullen de actie van particulieren op dit gebied. Vervolgens zet de Minister het standpunt der regeering uiteen. Ze meent nog altijd dat het beginsel der wet van '81 goed is. Toch heeft deze wet niet gegeven, wat ze geven kan. Het was wenschelijk de be- btaande wet te verscherpen. Verscherping der bepalingen om op te treden tegen de vreeselijke draDkzonde, zonder tekort te doon aan de rechten der tappers. En deze komen door dit ontwerp in het voordeel. Vooreerst zal de clandestione drankhandel tot kleiner proportiën worden teruggebracht. Daarbij zal de rechtsonzekerheid voor de tappers verdwijnen, ze blijven toch tot hun dood in het bezit van de vergunning. Voorts zullen zij wat het vergunningsrecht betreft beroep hebben op de Gedeputeerden enz. Verder zet de Minister uiteen, hoe men niet te doen heeft met eene politieke wet, doch meer met een economisch vraagBtulr, over welks oplossing geen enkele partij eenstemmig is. Daarom zal zich ook de regeering niet door politieke invloeden laten leiden. Evenmin zich onvorzetteljjk toonen, hoewel ze niet zooals dhr. Talma een kleine winst stelt boven den val van het ontwerp. Liever dus afstemming dan ingrijpende verzwakking. Zulk eene afstemming is voor den Minister een wenk om zich nu terug te trekken, tijdelijk althans, om straks te meer te bereiken. In geen geval eenige concessie tegenovor het drankkapitaal. Hier geldt het woord van lord Rosebery „het oogenblik is ge komen, dat de Staat overwonnen wordt door het drankkapitaal, of het drankkapi taal moet zwichten voor den Staat. En Gladstone zei: „pest, oorlog en hongers nood richten zulke verwoestingen niet aan, als de drank onder de volkeren". Na de rede van den Min. v. Binnenl. Zaken begon de stroom der welsprekend heid bij vernieuwing te vloeien. Het be gon met dhr. v. d. Zwaag, besprekende do quaestie van het algemeen verbod, zich daarbij vooral richtend tegen dhr. Talma, die getracht hoeft sprekers betoog be lachelijk te maken en er zelf6 het socia lisme bij gehaald heeft. Volgens spreker is algemeen verbod het eenige middel om krachtig in te grijpen in den bestaanden toestand. Na dezen afgevaardigde kwam dhr. Brants voornamelijk om te protesteeren tegen de sche's van dhr. Nolting over de arbeiders toestanden in het plaatsje, waar spreker burgemeester is. Volgens dhr. Brants be vat het wetsontwerp veel meer goede, be schermende maatregelen dan de wet van '81. En dhr. Schaper meldt zich aan als „drankbestrijder" en tevens als „drank aanprijzer". Spreker brengt hulde aan de regeering voor de beschermende bepalin gen in het ontwerp, alsmede voor haar krachtig woord, waarmede zij de persoon lijke actie heeft geridderd. Vervolgens is dhr. Bolsius aan het woord. In zijn re pliek geeft deze afgevaardigde te kennen, dat hij niet is tegen strafbepalingen, omdat ze overtredingen scheppen, maar wel omdat ze onuitvoerbaar blijken. Zoo b. v. de splitsing van „sljjterij" en „tapperij". Spreker verdedigt zich vooral tegen het verwijt van slapheid als drank bestrijder. Bij zooveel verschil van ge voelen als in deze Kamer merkbaar is, laat dit verwijt hem koud. Zoo bevelen dhr. Schaper en Melchers bij het Gothenburger stelsel, ook „local option" aan. En dhr. Talma, even krach tig drankbestrijder als genoemde heeren, keurt beide zaken af. Meent daarbij dhr. Talma, dat dit ont werp een machtige schrede vooruit zal zijn in de drankbestrijding, spreker bekruipt de vrees, dat het volk dezen reuzenstap niet zal kunnen bijhouden. Eu na eene besehuldiging van „laster" ingebracht te hebben tegen dhr. Schaper, die Brabant met Normand'ë in alcoholverbruik heeft gelijk gesteld, wat volstrekt onwaar is, eindigt hij zijn repliek, met dhr. Schaper toe te roeper, die aldus gesproken heefr, omdat het zuiden godsdienstig, katholiek is, dat de godsdienst in Brabant en Lim burg nog sterk genoeg is, om dhr. Schaper en zijn vriendjes er buiten te houden. De afgevaardigde van Goes, repliceerende, ziet in de ongelijkmatige bepalingen be treffende de onderlinge concurrentie van cafó's en restaurants de groote fout van het stelsel in dit ontwerp. Nog steeds is dh". Lehman van meening, dat de beperking van drankgelegenheden geen gelijken tred zal houden met de vermindering van ge bruik. Op het platteland met zijn lange wegen kan wellicht het drankgebruik daar door iets verminderen, maar in de steden toch zeker niet. Men moest kunnen hebben huizen, waar uitsluitend alcohol en huizen waar uitslui tend andere dranken verkocht worden. Zoo zou men het alcoholgebruik kunnen isoleerer. Van het standpunt der regee- iiog juicht spreker dit ontwerp toe. De bedoeling is te waardeeren n.l. verbetering van de bestaande wet. Met het denkbeeld van dhr. Talma, dat men het stelsel dier wet nog niet kan afschaffen, omdat het nog niet goed heefc doorgewerkt, kan spreker zich niet vereenigen. Dit denkbeeld gaat trouwens niet op. De wet is geen politieke wet, heeft de Minister gezegd. Ieder der leden kan alzoo iederen maatregel op zich zelf beoordeolen. Eerlijkheidshalve zal dhr. Lohman dan ook stammen voor alle maat regelen ten dienste der tappers. En legen de wet stemmen gaat niet, om de een voudige reden, dat er niets beters is. Spreker zal zich echter verheugen, als de regee ring er kans toe ziet, om de wet in te trekken. Ook dhr. Talma repliceert en verklaart o. a. dat hij noode zou zien eene verzwak king van het ontwerp. Het was voorwaar geen wonder, dat de Voorzitter na de rede van dhr. Melchers, gericht tegen den Minister, dhr. Passtoors, Brants en Bolsius op bekorting der de batten aandrong. Nog kwamen aan het woord dhr. Staal man, die nog eenmaal de hoop uitsprak, dat de regeering geen verslapping van het ontwerp zal toelaten, dhr. Rink, die be toogde, dat de Minister, die eene mooie causerie hield en van de drankellende sprak, nog in gebreke was gebleven om te bewijzen, dat het ontwerp voor ons land nuttig en noodzakelijk is, en last not least dhr. Troelstra. Deze afgevaardigde meende te moeten wijzen op de zonderlinge houding der re geering. Eerst heette dit ontwerp een zeer belangrijk deel van het regeeringsprogram en later bij de discussies, is het in geen enkel opzicht een politiek onderwerp meer. Hoe is die houding te rijmen Merkwaardig is het verschijnsel, dat juist de steun komt van 's Ministers ergsten politieken tegen stander, den afgevaardigde van Zutfen. Met dit ontwerp zal naar aller opinie van daar het lustelooze „katterige" van het debat niets bereikt worden. Men kan zooveel ontduiken als men wil. De clandestiene verkoop zal even welig tieren als voorheen. Men regelt bjj dit ontwerp den verkoop in het klein en dat is de fout. Alleen dan zou men met kracht tegen het drankmisbruik kunnen optredeD, wanneer alle plaatsen, waar jenever, hetzij in het groot of in het klein verkocht wordt, onder contróle van de wet bracht. Nu zal deze wet al heel weinig goeds tot stand kunnen brengen. Sociale actie en drankbestrijding dienen samen te gaan, zegt dhr. Troelstra. Dinsdag a. s. is de Minister aan het woord. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 30 April 1904 zijn veroordeeld wegens: overtred. leerplichtwet: A. de K. te Goes, A. M. te Ierseke, ieder f 1 b. s 1 d. h„ F. de P. te 's Heerenhoek f2 b. s. 2 d. h.jagen zond. verg.: P. van H., te Philippine, f3 b. s. 2 d. h.jagen zond. acte en verg.: J. A. van O., te Coljjns- plaat 2 X f5 b. s. 2 X 3 d, h. verb, yerkl. bevol uitl. geweer of fl s. 1 d. h., J. W. te Ierseke 2 x f 10 b. s. 2 x4d. h. verb, verkl. geweerjagen zond. macht, en verg. M. V. te Coljjnsplaat, 2xf3b. s. 2x2 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of f2 s. 1 d. b„ P. van S. te Oudelande, 2 X f 2 b. s. 2 x 2 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 0.50 s. 1 d. h.zich met geweer in veld bev.: L. D. te Wissenkerke, f5 b. s. 3 d. h, verb, verkl. geweer niet beletten dat hond wild opspoortI. B. to Oudelande, f-3 b. s. 2 d. lo.; wildverv. ingesl. jachttijd: J. A. van O. te Colijnsplaat, f5 b. s 3d. h. verb verkl- bevel uitl. haas of fl 8. 1 d. h.. J. G. te Ierseke, f10 b. s. 5 d. h. verb, verkl. bevel uitl. 2 hazen of f2 s. 2 d. h.met stride wild bemacht. enz.P. H. te Schore, 2 X f2 b. s. 2 X 2 d. h. bevel verniet, strik zich met strik in veld bev. enz. J. J. K. te Kapelle, f3 b. s. 2 d. h. bevel verniet, strik nachtrumoer J. O. te Baar land, f 5 b. s. 3 d. h.vee laten loopen op eens anders grondJ. B. te Nisse, en J. van O. te Driewegen, ieder f3 b. s. 2 d. h. loopen over grond met verb, toegangA. K. te Cats, f 1 b. s. 1 d. h.sterk, drank toed, zond. verg.: M. M. te Kruiningen, f20 b. s. 10 d. h.poging doen om in beweging zijnden trein te stappen M. F. te Kapelle, f 2 b. s. 2 d. h.boksbeugel dragen op openb. weg: M. J. W. te Borssele, f3 b. s. 2 d. b.herberg te laat open houden: S. de V. te KruiningeD. f3 b. s. 2 d. h.zich te laat bev. in herbergI. O. te Kruiningen, f 3 b. s. 2 d. h.mestvaalt hebben in bebouwde kom A. B. te Hansweert, f 3 b. s. 2 d. h.vuilnis op straat werpen: F. M. te Colijnsplaat, f 1 b. s. 1 d. h. te zwaren last vervoerenJ. M. te Krui ningen, P. van Z. en P. S. te Kapelle ieder f3 b. s. 2 d. h., I. van der B. te Goes f2 b. s. 2 d. h„ P. R. en J. V. te Ierseke ieder f3 b. s. 2 d. h.; als geleid er van voer tuig niet bestendig daarbij blijven: J. R. te Goes f2 b. P. 2 d. b.; Schelde bev. zonder concentG. D. te Ierseke, J. van O., M. M„ C. J. K., P. C. de J., J. M. te Wemeldinge ieder f l b. s. ld. b., Ph. P M. H., J. P. te Ierseke ieder f2 b. s. 2 d. h., T. M. van de V. en J. van O. te Ierseke ieder f2 b. s. 2 d. b.; Schelde bev. zond. verg.: G. D. te Ierseke f3 b. s. 3 d. h.; Schelp- visch rapen aan waterk. dijkJ. O. van H. te Goes f2 b. s. 2 d. h.'s nachts in vaar water liggen zond. licht: J. G. te Hanswe9rd, C. H. te Krabbendijke ieder f2 b. s. 2d.b.; fietsen zond. bel of hoorn: M. P., F. de J. te Ierseke, J. Z. te Kapelle, B. op 't H. te Axel, G. M. T. te Kattendijke ieder f 1 b. s. 1 d. b.fietsen zond. lichtA. B., F. B„ en P. S. te Kapelle, J. M. te *s Heerenhoek, A. F. te Rilland-Bath, J. L. en W. K. te Wemeldinge, H. de B. te Krabbendijke, J. de V. te Kattendijke ieder fl b. 1 d. h.dronkenschapR. W. te Wemeldinge f2 b. s. 2 d. h., S. B. te Cortgene f 3 b. e. 2 d. h.dronkenschap bij le herh.J. C. van H. te Goes f 15 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken werdenH. B. te Goes, beklaagd van overtr. leerplichtwet, C. J. B. te Rilland-Bath en J. de P. te 's Heer Abts- kerke, beiden beklaagd van overtr. jachtwet. Ontslagen van rechtsv.J. E. te Ierseke, beklaagd van overtr. Scheldereglement. Voorts werd bekrachtigd het verstek vonnis d.d. 23 Januari 1904, waarbij J. K. te Hausweerd wegens jachtdelict werd ver oordeeld tot 2 X f 3 b. s. 2 x 2 d. h. verb, verkl. geweer bevel tot uitl. of te betalen f 1 s. d. h. en waartegen verzet was gedaan. Onze Middelburgsche corresp. sohrijft: Ook de kunst is een gave Gods, en een schoone gave, die het rijke leven rijker maken kan. Wie een uurtje toeven kan of kon in de zalen van het nieuwe kunstmuseum, deel uitmakende van de Schuttershof-ge bouwen en daar niet kwam als kunstken- nend criticus, maar eenvoudig als belang stellend beschouwer, zal ongetwijfeld ge nieten of genoten hebben. Het moet hem wel opvallen dat een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1